Purol bij Ruwe en Schrale Doos 30 ct. Plaatselijk Nieuws te Den Haag. 16 zilveren lepels ein vor ken werden uit de lade van liet Jiuffet vermist. —O— OPLICHTING. Een onvoordeelige klant. In het schoenenmagazijn der firma D. te Rotterdam, kwam een onbekende man, die twee doosjes schoenwasch kocht en daarbij een bankbiljet van f 40 in betaling gaf. Toen men hem geld terug gaf, kaapte hij op een gegeven oogenblik, behalve zijn bankbiljet van f 40, ook nog een bil jet van f 10 van de toonbank en wist daarmede te ontkomen. o— VERDRONKEN. Een schipper verdronken. De 24-jarige schipper P. P. van het Duitsche Rijnschip Rian, liggende in de Jobshaven te Rotterdam is uitgegle.den, over boord gevallen en verdronken. Nachtwaker verdronken? Sinds Donderdag is een 70-jarig nacht waker van een bewakingsonderneming, die dienst had op het terrein van de Nederl. Scheepsbouw' Mij. aan de Gonradstraat te Amsterdam, zoek. De man had al tien jaren deze wacht verricht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat als eenige mogelijkheid moet worden aangenomen, dat de man te water is geraakt en verdronken. Dreggen heeft ech ter geen resultaat opgeleverd. o— BRAND. Boerderij afgebrand. Te Batenburg is de boerderij van J. de Koning geheel afgebrand. Verbrand zijn acht stuks hoornvee en vier varkens. Een paard, twee varkens en vijf koeien wisten zich zelf te redden. De twee var kens en de vijf koeien zijn op advies van een veearts afgemaakt. De boerderij is hef eigendom van den Graaf van Bentheim en behoort bij de heerlijkheid Batenburg. o KIND VERBRAND. Het anderhalfjarig zoontje van den heer C. W. v. d. Hoorn te Ter Aar heeft zich aan een ketel kokend water gebrand en is aan de bekomen brandwonden overleden. o— EEN SNUGGERE BOERENKNECHT Iemand, die, in de werkelijke be- teekenis van het woord, zijn oortje heeft versnoept. Het gebeurde speel de zich dezer dagen af te Kallenbroek bij Barneveld. Een niet al te bij de hande boerenknecht in de buurtschap Kallenbroek,' die door griep was aangetast, en tevens door oor pijn werd gekweld, raadde men aan war men cognac te drinken. Aanstonds schafte de man dezen drank aan, maakte hem flink heet, doch gebruikte dit middel niet over eenkomstig het voorschrift. In zijn onnoozelheid dacht hij natuur lijk ,dat deze „medicijn" voor oorpijn veel vlugger zou helpen, wanneer hij ze in het oor goot, dan wanneer hij ze innam. Niet zonder moeite goot hij den dampenden inhoud van het glas dan ook in zijn oor- schelf, waardoor de pijn nog veel heviger werd en tengevolge waarvan hij zijn trom melvlies zoodanig heeft verbrand, dat hij aan dit oor sedert stokdoof is. Hoogstwaar schijnlijk zal de onvoorzichtige baas aan den eenen kant wel nooit meer kunnen hooren. o DE BEVOLKING DES RIJKS. De bevolking des Rijks bedroeg op t December j.l. 7,513,855 zielen, tegen 7,405,120 een jaar te voren, fr was dus in een jaar een toeneming met 108,765 zielen of 1,47 percent. v o FRAUDULEUZE SLACHTERIJ Zaterdag heeft de directeur van het gemeentelijk slachthuis, vergezeld van ee nige keuringsambtenaren en politie, een inval gedaan in een frauduleuze slacht plaats, gevestigd in een pakhuis van den groentenhandelaar S. aan de Narmstraat te Leiden. Het vleesch werd in den regel naar Den Haag gezonden. Een vrij groote hoeveelheid- vleesch van frauduleus geslacht vee werd in beslag ge nomen. Tegen S. is proces-verbaal opge maakt. o MOORD. Bij de werken aan het kanaal Schoon- oord-Buinen sloeg een zekere J. S. den medearbeider W. Korst met een schop op het hoofd, zoodanig dat hij kort daarop overleed. Na eenigen twist over een kruiwagen, welke door den verslagene K. den vorigen dag van den dader S. geleend was, en deze niet terug wilde geven, greep de verslagene een mes en bedreigde hier mede de dader S. Deze pakte zijn tegenstander en wierp hem in een sloot. Daarna sloeg hij h(em met een schqp op het hoofd met het noodlottige gevolg. De dader is onmiddellijk gearresteerd en naar Assen overgebracht. S. staat niet guns tig bekend. Ongeveer een jaar geleden is hij ontslagen uit de gevangenis, waar hij een straftijd van drie jaar had onder gaan wegens moordaanslag op de rijks politie. o VERDUISTERING Bij de politie te Sneek werd door een dokter uit Zeeland aangifte gedaan van verduistering van f 24,000, onder mede- deeling dat de verdachte op het punt stond naar het buitenland uit te wijken. Door spoedig ingrijpen kon dat echter worden voorkomen. De verdachte werd te Amster dam aangehouden. Er volgde nu een zeei ingewikkeld onderzoek, dat tot resultaat had dat van het verduisterde bedrag ruim f21,000 kon worden in beslag genomen. o DE DORDTSCHE AGENT-INBREKER VOOR DE RECHTBANK Voor de Dordtsche rechtbank werd on der groote belangstelling behandeld de zaak tegen den gewezen agent-majoor van politie A. L. A., die gedurende de laatste jaren meerdere diefstallen had gepleegd. De officier van Justitie mr. A. J. Kro nenberg wees op het hoogst ernstige dezer feiten, waarbij een agent-majoor, in wien men het volste vertrouwen stelt, in uni form gekleed 's nachts inbraken pleegt. Hij ei^fhte zes jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. v. Drooge, pleitte vóór een eenigszins geringe straf. o DE K. XIII. Nadere bijzonderheden omtrent het be narde oogenblik. Volgens inlichtingen ontvangen door den minister van Marin, die telegrafisch door Z.Ex. gevraagd waren, is de toedracht van de zaak de volgende geweest. Gedurende de vaart onder water heeft bij het intstrueeren van ongeoefende ïn- landsche schepelingen een verkeerde ma- nupulatie plaats gehad, waardoor te veel water is gekomen in een der in het voor- .schip liggende hulptanks. Als gevolg hiervan geraakte de boot uit haar evenwichtstoestand en ging on der het aannemen van helling naar bene den. Dadelijk werd ingegrepen en door het leegblazen van een paar tanks werd de dalende beweging der boot tot op 70 meter tot staan gebracht, waarna de even wichtstoestand der boot wederom in orde werd gebracht. Aangezien geen lekkages en defecten waren geconstateerd, ook van het kraken der spanten was geen sprake, werd de vaart onder water weder voortgezet. De boot heeft geen averij. o AUTO-ONGELUKKEA. Autobotsing. Op den Rotterdamschenweg zijn twee auto's met groote snelheid tegen elkaar gereden. De auto van den heer de G. uit Amsterdam werd zwaar beschadigd van den weg geslingerd. De andere auto die minder beschadigd was, reed, zonder zich om de gevolgen der botsing te bekom meren, snel door. De inzittenden bekwamen geen letsel. Onder een autobus. Een vijfjarig kindje, te Tenboer, dat bij het naderen van de Appingendammer autobus uit de richting Groningen plotse ling den weg overstak, geraakte onder den wagen. De kleine is aan de gevolgen van de aanrijding overleden. HEUSDEN. Tot tijdelijk leeraar aan de avondteekenschool te Waalwijk is. door B. en W. dier gemeente benoemd de heer J. M. v. d. Pol alhier. Zondagavond gaf de R, K. Tooneel- vereeniging »Kunst en Vermaakhaar 2de groote winteruitvoering in haar vereenigings- gebouw. De ruime zaal was zooals ouder gewoonte met een zeer talrijk publiek ge vuld, zij was tot in de uitsterde hoeken bezet. De WelEerw. Heer Kapelaan C. v. d. Vleuten, Regisseur der vereeniging heette allen hartelijk welkom en gaf vervolgens een historisch overzicht van het op te voeren geschiedkundig drama in vijf be drijven «Vendeërs te Parys.« In dit prachtvol drama dat ons verplaatste ten tjjde der groote Fransche Revolutie vol deden de costuums schitterend. Het stuk werd op meesterlijke wjjze gespeeld en werd in ademlooze stilte door het publiek gevolgd. Alle rollen werden op uitstekende wijze vertolkt. Het eerelid de heer L. v. d. Staak was zoo welwillend de zware rol van Mervin te vervullen en deed dit op sublieme wjjze en wist zjjn ouden roem schitterend te handhaven. Bjj het einde van het drama, dat met een prachtvol apothose met rood en Bengaals vuur sloot mochten de spelers een dankbaar appleus oogsten. Na de pauze werd opgevoerd het klucht spel »t' Circus komt.c Dit kluchtspel werd eveneens op uitstekende wjjze weerge geven en bracht de lachspieren terdege in beweging, de zaal gierde van het lachen. Vooral in het tweede, bedrijf in het paarde- spel van Smeerkanis flo. Het orkest uit het circus, dat een zestal leden der Fanfare der H. Familie maakten, verhoogde op uitstekende wyze het spel. Zij maakten mooi muziek en hadden daarmede een uitbundig succes. De rollen van dit klucht spel bleken in goede handen en 't geheel een echt kermisstuk. Na afloop dankte de President de talryke aanwezigen voor hunne trouwe opkomst en verder allen die hebben medegewerkt tot het wel slagen van dezen avond, inzonderheid den WelEd. heer C. J. M. Merkx, die met zjjn prachtig pianospel ter afwisseling ge geven, tijdens de verwisseling der tooneelen, de stemming zeer verhoogde. Spr. bracht hulde en dank aan den Eerw. heer Kape laan v. d. Vleuten voor de moeite en zorgen getroost om de uitvoeringen in het afgeloopen seizoen zoo schitterend te doen slagen. De Z.Eerw. heer Deken uitte vervolgens eenige waardeerende woorden tot de leden en bracht aari allen dank voor hunne talentvolle uitbeelding der rollen, huldigde de Regiseur voor zijn talenten en wenschte de spelers van harte geluk met het welslagen van deze schoone uit voering. Ook de heeren Gebr. Engelen komen als decorateurs en dhr. J. Engelen als grimeur een woord van hulde toe, deze hebben ook veel bijgedragen tot het wel slagen van dezen avond. «Kunst en Ver maakte blijft onder hare bekwame leiding steeds crescendo gaan. In de Zaterdag 19 Februari te 's-Bosch gehouden vergadering van den Statenkieskring Heusden is na een breed voerige bespreking besloten niet tot ver binding der candidatenlijsten over te gaan. Deze gewichtige kwestie werd uitvoerig uiteengezet en toegelicht door den heer J. B. Vesters, welke daarvoor als lid der commissie speciaal voor dit doel benoemd -T- door het bestuur van den Rijkskies kring was aangewezen. Door het bestuur werd rapport uitge bracht over de gehouden controle bjj de stemming van de groslijst op 6 Febr. j.l., waaruit bleek dat de voorschriften voor deze stemming overal waren in acht ge nomen. Tevens werd besproken de te voeren propaganda voor en op den dag der stem ming en de plannen daarvoor uitgewerkt en vastgesteld. Als een bijzonderheid kan worden bericht, dat heden in het gezin van den scheepsklinker Borsje, wonende aan de scheepswerf, 4 leden van dit gezin hun verjaardag vieren, n.l. de grootmoeder met 3 harer kleinkinderen. Zondag speelde „Juliana 1" een Competitie-wedstrijd tegen „Bossche Boys II" welke wedstrijd eindigde met gelijk spel 00. Zooals wij in ons vorig nummer meld den speelde „Juliana" reeds eerder een wedstrijd tegen deze vereeniging welke zij op eigen terrein wist te verslaan met 3-2, zoodat wij hoopten, dat ook nu de over winning aan „Juliana" zou zijn. De „Bossche Boy's'" zijn echter' den laatsten tijd aanmerkelijk sterker gewor den, zoodat „Juliana" de handen vol heeft gehad dezen wedstrijd met gelijk spel te beëindigen. Dat in 't geheel geen doel punten gemaakt zijn, zal waarschijnlijk wel te wijten zijn aan de sneeuwval welke na de rust het s pelen zeer moeilijk maakt§. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag den 24 Februari 4927 nam. 7.30 uur. Aan de Orde 4, Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van een stembureau. 4. Benoeming van een schattingscommis sie voor de Rijksinkomstenbelasting. 5. Voorstel van B. en W. tot bepaling van de vergoeding, bedoeld in art. 404 der L. Onderwyswet aan de byzondere scholen over 4925. 6. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een voorschot op de sub 5 bedoelde vergoeding over 4927. 7. Vaststelling van het kohier der riool- belasting over 4927. 8. Verzoekschriften om ontheffing van riool belasting over 4926. 9. Voorstel van B. en W. tot wyziging der gemeentebegrooting en der be grooting van het vleeschkeuringsbe- drjjf, beide over 4926. 40. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van eervol ontslag aan Mej. K. Knoop, als onderwijzeres aan de school voor M.U.L.O., wegens op heffing harer betrekking, met 4 Mrt. a.s. en in verband daarmede een voorstel van B. en W. omtrent een aanbod van Mej. K. Knoop, om aan de tot U.L.O. school gereorganiseerde school verbonden te bljjven. ANDEL. Naar we vernemen, is de heer C. Straver, sluisknecht alhier, benoemd tot brugwachter te Diemen (N.-H Voor de Chr, Lagere Landbouw school in deze gemeente hebben zich reeds 26 leerlingen aangemeld. Het woonhuis van wylen den heer A. Naajjen zal tot school worden ingericht. Op Donderdag 3 Maart a.s. heopt voor het comité voor winterlezingen op te treden Mevr. van Hoogstraten-Schoct met het onderwerp »Levensverhoudingen«, Door Mevr. van Hoogstraten-Schoct wordt voor dezen winter de rij der sprekers ge sloten. Zij zal ons spreken van de ver scheidenheid in ons leven, ons doen zien dat de lyn van ons leven niet getrokken is langs een liniaal. Zij zal ons doen zien dat het is een golvende lijn, door ons te spreken van de verhoudingen in het leven. Het is een onderwerp dat staat midden in onzen tijd, dat van beteekenis is voor ons allen leven.\ Houdt daarom den avond van 3 Maart vrjj en komt haar hooren, het zal uw verwachting verre overtreffen. Wjj verwachten veel belangstelling en adviseeren daarom, komt vooral niet te laat. ALMKERK. Tot Bestuursleden van de Zondagschoolvereeniging »Samue!« alhier, werden j.l. Vrijdagavond gekozen de heeren J. van Leeuwen en J. P. Cornelis. A.s. Woensdagavond hoopt voor de Herv. Jongel.vereen. alhier op te treden, Ds. Luuring van Hazeiswoude, met het onderwerp«Een Bijbelsche blik in de Natuurcc. Op 28 Febr. a.s. zal de nieuwbe noemde Rijksveldwachter, de heer Hoogen- boom, alhier in functie treden. BENEDEN-LANGSTRAAT. Daar tot nog toe de hooipersen druk in werking zijn, blijft de hooihandel nog al levendig. Voor 4e kwal. besteedt men thans f20 en voor 2e kwal. f 45 per 500 K.G. CAPELLE. Maandagavond, 44 dezer, kwam de Anti-Rev. Kiesvereen. alhier in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haren Voorzitter, den heer K. Al bias. De Voorzitter opent de vèrgadering en laat zingen Ps. 654 en 2, waarna hy in gebed voorgaat. Hierna volgen de jaarverslagen, die bij ontstentenis van den Secretaris, den heer W. Kuypers, die door huiselijke omstan digheden niet aanwezig kon zijn, wordt uitgebracht door den 2en Secretaris, den heer A. Millenaar. Bij punt 3, reglementsherziening, wordt besloten, dat door uitschrapping van «Loon op Zand« voortaan zal gelezen worden «De Kiesvereen. te 's Grevelduin- en Vrjj- hoeve-Capelle«. In het vervolg zal dan ook de gemeente Loon op Zand behooren tot de aangrenzende gemeenten, alwaar geen A. R. Kiesvereen. bestaat, doch die door de Kiesvereen. zullen worden bewerkt. Ter vervulling van de 2 open plaatsen in het bestuur, wordt in de eeue vacature de heer II. Kerst gekozen, terwyl met het oog op den tyd met het verkiezen van een 7e bestuurslid gewacht zal worden tot een volgende vergadering. Tot afgevaardigden naar de kieskring vergaderingen voor dit jaar worden gekozen de heeren K. Alblas en D. Rijken en tot plaatsvervangers de heeren A. Millenaar en A. Metske. Na de pauze heropent de Voorzitter de vergadering door te lezen 4 Thes. 5, waarna door hem een opwekkend woord wordt gesproken, getiteld »Maranatha«. Spr. wjjst er op, om in deze tjjden vooral wakende en biddende bevonden te worden en met beslistheid op te komen voor de Anti-Rev. beginselen, maar ook door woord en daad zooveel mogelijk te trachten by elkaar te houden, wat krachtens beginsel by elkaar hoort. Hierna worden enkele aanwijzingen ge- gegeven voor de komende Statenverkiezing, om daarna in het bijzonder de komende gemeenteraadsverkiezing te bespreken. Het resultaat hiervan was, dat na gehouden stemming de candidatenlijst der Anti-Rev. met aller goedkeuring aldus wordt samen gesteld 4. H. Kerst; 2. K. Alblas; 3. A. Mil lenaar 4. W. Kuypers5. G. Koenen 6. W. van Drongelen. Na bespreking omtrent de te voeren propaganda, wordt deze vergadering, die in opkomst der leden, alsmede in afwerking der agenda, bevredigend mag genoemd worden, door den Voorzitter gesloten, waarna Ds. Snoek voorging in dankgebed. Op 28 dezer zal de gem.ontvanger zitting houden op het oude Raadhuis alhier, voor aangifte van hondenbelasting en wel van voorm. 40 tot nam. 4 uur. Op Vrijdag 4 Maart zal de heer C. G. de Jong, Secr. van de Noordbr. Maatschappij van Landbouw, een filmavond geven op landbouwgebied, in de zaal van den heer L. F. van Dongen, alhier. Tot Voorzitter en Secretaris der Commissie tot Wering van Schoolverzuim in de gemeente Sprang-Capelle, zjjn resp. gekozen de heeren E. Colet en P. A. J. Holst. De heer P. Spierings heeft bedankt als voorlezer der Ned, Herv. Gem. aan de Loonschendyk. Uit dankbaarheid voor de vele diensten, die hy ook op dit gebied heeft gepresteerd, is hem een pensioen toegekend, gelijkstaande met zjjn jaarwedde. A.s. Maandag, des avonds 7 uur, zal de Chr; Schoolvereen. voor den Loon schendyk en de aangrenzende gedeelten van Capelle en Vrijhoeve-Capelle, in het schoolgebouw haar jaarvergadering houden. De agenda bevat de volgende punten 4. Opening. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Jaarverslag Penningmeester. 4. Ver kiezing bestuursleden wegens periodieke aftreding. 5. Rondvraag. DUSSEN. Mej. Aalbersberg, onder wijzeres aan de Chr. School in wjjk A, is met ingang van 4 Mei benoemd tot onderwijzeres aan een M.U.L.O. School te Rotterdam. 's GRAVENMOER. Vrijdagavond waren diegenen die op de lijsten geteekend had den als toezegging voor lid ter te op te richten Oranjevereen., door het voorloopig comité in het Wapen van 's Gravenmoer samen geroepen. Nadat de penningmeester verslag uitbracht en bleek dat er genoegzame deelname was en het financieele er goed voorstond, werd tot oprichting overgegaan. Het voorloopig comité werd in zjjn geheel tot het bestuur gekozen, waarvan tot Voorz. de heer J. Oostermyer. GENDEREN. A.s. Donderdag 24 Febr. hoopt de Geref. Meisjes vereen. «Bidt en Werkte haar 7e jaarvergadering te houden in de Ger. Kerk alhier. Donderdagavond j.l., om half zeven, ving in het Ger. Kerkgebouw alhier, de aangekondigde jaarvergadering der J. V. en K. V. aan. Na 't zingen van Ps. 25 6 ging de Eere Voorzitter, de WelEerw. Heer Ds. G. Menken, in gebed voor, waarna hij naar aanleiding van Mare. 40 een kort openingswoord sprak.\ De feestvierende vereen, mochten resp. hun 57e en 46e verjaardag, met dank baarheid tot God en bljjdschap onder elkander vieren. Na de gehouden toespraken, leverden enkele vrienden een onderwerp, waarop een levendige bespreking volgde. Door het geven van enkele voordrachten en zangstukjes van het Mannenkoor, werd het programma voorts afgewerkt. Zoo behoorde deze avond, na sluiting door den Eere Voorzitter weer tot het ver leden. De vereeniging zjj bjj het nieuw ingetreden historiejaar, zegen toegewenscht en kracht van God, in de volharding hunner moeilijke doch heerljjke roeping. HEDIKHUIZEN. Maandag 44 Februari had alhier de verplichte ledenvergadering der Rundveeverzekering «Onderlinge Hulp«, gevestigd te dezer plaatse, plaats. Na opening en voorlezing der notulen, werd verslag over 4926 uitgebracht, waaruit bleek dat het aantal uitbetaalde runderen 7 bedroeg en er een batig saldo van f5.75 was. De vleeschprjjzen werden onveranderd vastgesteld op f 0.70 per K.G. Hetzelfde geschiedde met de contributie, die bleef gehandhaaft op f0.40 per maand en per rund. Daarna had de verkiezing van 3 schatters en 2 byschatters plaatsafd. Herpt, schat ter L. v. d. Griendtbjjschatter I. Buys. Afd. Luttel-Herpt, schatter L. de Wilt. Afd. Hedikhuizen, schatter P. Brujjsters bijschatter J. P. Winkel. Tot wijkmeester in wijk V, werd wegens bedanken van W. Kujjs, benoemd W. v. Sprang. De boete werd onveranderd vastgesteld. Daarna volgde sluiting. Met den afbraak van het bouwval lige schoolhuis, staande bjj het schoolge bouw, is een begin gemaakt. Er zal dus spoedig met den bouw van het nieuwe huis worden begonnen. Dit gedeelte der gemeente zal hierdoor wel wat worden verfraaid. Eindeljjk zal dan ook het hoofd der school, den WelEd. Heer Fooy, thans wonende te Heusden, als zoodanig zich hier komen vestigen. LOON OP ZAND. Zaterdagnamiddag werd ons dorp opgeschrikt door het ge luid van een brandhoorn. Het bleek, dat in de Tuinstraat een huis met twee Wo ningen in rook gehuld was en dat de vlam men reeds door het dak naar buiten sloe gen. Na eenigen tijd verscheen, de slan genwagen en werd miet twee slangen op de waterleiding het vuur bestreden en de aangrenzende huizen behouden. Twee gezinnen werden door dezen brand dakloos, de families A. de L. en C. M. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2