Eerste Blad Huwelijk HEUSDEN De Kus van Pharao Uitgave. Firma L. J. VEERMAN, Heusdem No. 4688» Woensdag 9 Maart 1927. Ituitenlandscli Overzicht FEUILLETON. liiimeulaiid Int. Telefoon no. 10. Postrekening no. 01525. Huwelijks-uitzetten. UND VAN ALTEN# Bit blad verschyn* WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A b o n n «Too e n t s p r ij s per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Maandag is te Genève een zitting van den Volkenbondsraad begonnen, die door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Stresemann zal worden gepresi deerd. De Parijsche bladen brengao uit voerige telegrammen over de eerste ont moeting der naar Genève gekomen staats lieden, waarbij het bezoek, dat dr. Stre semann aan Briand bracht, natuurlijk de meeste belangstelling trekt. In een blijk baar officieus bericht wordt verklaard,;,, dat Briand en Stresemann gelegenheid hebben gehad van gedachten te wisselen, over de betrekkingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk, waarbij men den, weg heeft nagegaan, die reeds afglelegd is en het gedeelte dat nog afgelegd moet wor den om de betrekkingen verder te ver beteren. De beide staatslieden hebben vast gesteld, dat aan beide zijden niets veran derd is in den wensch, om de toenadering tusschen beide landen te bevorderen en dat hun beider bedoelingen dezelfde als voor zes maanden zijn. Ook de opvattingen gen omtrent de nog hangende vraagstuk ken zijn nog niet belangrijk gewijzigd. Bij het onderhoud te Thoiry heeft Duitsch- land nog geen nauwkeurig geformuleerde voorstellen gedaan voor een eventueele compensatie voor een mogelijke ontrui ming van het Rijnland. Naar het schijnt, zijn ook door dr. Stresemann in dit op zicht geen nieuwe gezichtspunten ontwik keld. In Fransche kringen bestaat de in druk, dat men althans voorloopig niet en in ieder geval niet te Genève. op de moge lijkheid van onderhandelingen, betreffende aanwezigheid der geallieerde troepen in het Rijnland behoeft te rekenen. In een onderhoud met de journalisten verklaarde Briand, dat dr. Stresemann hem geen andere punten dan, die, welke offi cieel zijn bekend gemaakt, hejeft voorge legd. De correspondent van de Matin steekt er eenigszins den draak mede, dat de ver klaringen van Stresemann,, Chamberlain en Briand, volgens welke aan de tegenwoor digheid der ministers van buitenlandsche zaken te Genève geen bijzondere beteeke- nis moet worden toegekend, zoo merkwaar dig veel op elkander gelijken, Als de mi nisters 'alle zonder uitzondering zijn, ge komen, is dit zeker geschied, schrijft het blad ironisch, om het gebrekkelijke we- derzijdsche vertrouwen te doen opleven, waarvan hun werk moet bestaan. Toch is aan te nemen, dat men meer bijwoont, dan uitsluitend een hoffelijkheidsbezoek. De door RICHARD GOYNE. 14) Plotseling werd de deur van de kamer opengerukt en stormde er een man bin nen. Hij liep recht op den ouden hooge priester af, en schreeuwde: Vader, ik breng slecht nieuws! In den tempel van IKarnak viert Pharao feest en hij dwingt allen om te knielen voor Aton en, hem te aanbidden. Hij is ziedend van woede, dat zijn soldaten u hebben laten ontsnappen, en wil groote offers brengen. Allen hebben voor Aton geknield, behalve één, o vader... die eene was.... i Tot hiertoe had Toet Ankh Amen ge zwegen, maar nu de boodschapper niet verder spreken kon, sprong hij naar voren, en greep hem aan. De boodschapper keek den jongen in ontzetting aan. Hij wist niet wat er in, deze kamer gebeurd was en den toon, waarop deze jongen sprak in het bijzijn van den hoogepriester, vervulde hem met ontzag. Maar de hoogepriester kwant tusschen- beide. Spreek, mijn vriend, vertel ons wie trouw is aan god Am'on. Ja vader, het was een vrouw... zij be hoort tot het huis van den Pharao en.... Wat zeg je? Was het Herota, de konin gin? 1 44e raadszitting is in werkelijkheid een po ging om de atmosfeer van eendracht weer te doen herleven. Ten slotte verwijst het blad naar de woorden van Briand, dat, naar hij geloofde, men geen verrassingen moet verwachten. De atmosfeer is goed en het zal een rustige zitting worden. Men zal geen nieuwe punten op de agenda brengen. Het ligt echter niet in de traditie van de diplomatie en in het bijzonder niet van de Duitsche, om terug te schrikken voor een nieuw initiatief. Uit Kaapstad wordt d.d. 5 Mrt. gemeld Het eiland Madagascar is Dinsdag j.l. door een hevigen cycloon geteisterd, waar door de stad Tamatave met den grond ge lijk is gemaakt. Alleen in deze stad zijn zeer vele menschenlevens te be treuren, terwijl de schade op niet minder dan 100 millioen francs wordt geraamd. Tevens zijn, voor zoover thans bekend zes. stoomschepen in den cycloon vergaan, n.l. de Fransche schepen Catinat, Sainte Anna, Ville de Marseille en Beriziky, het Noorsche schip „Amanpa en de Britsche schoener Elizabeth. Het is waarschijnlijk dat bij deze scheepsrampen ook een aan tal personen het leven verloren. Tamatave is de grootste haven op het onder Fransch bestuur staande eiland Ma dagascar en telt circa 3000 inwoners. Uit Parijs bericht men nog aan het ge citeerde blad Het nieuws van den cycloon op Mada gascar, dat Parijs bereikte, is bevestigd door een telegram aan het ministerie van koloniën van den gouverneur-generaal. Dit telegram luidde: Op 3 Maart j.l. heeft een ernstige cycloon op Madagaskar groote schade aangericht. Deze cycloon liep van Tamatave naar het Noorden van Antananarivo. De verbindingen zijn ver broken, maar men stelt alle pogingen in het werk om deze weer te herstellen. Een draadloos bericht van het stoom schip „Duchesne" meldt eveneens groote schade en verlies aan menschenlevens. In de andere havens van de kolonie is de schade niet zoo groot. MISHANDELING Agent ernstig gewond. Zaterdagavond kwam in het filiaal der N. V. Iserief en Go'smanufacturenhandei in de Tlieresiastraat in Den Haag een man eenige inkoopen doen. Hij kocht een paar kleinigheden en gaf de juffrouw groot geld zoodat zij hem terug moest geven. Terwijl de juffrouw hiermede bezig was, bukte De boodschapper schudde het hoofd. Neen, vader, het was de dochter... de aan gebeden dochter van Herota... Rana.... en liet is vastgesteld, dat zij morgen bij het opkomeiTx der zon levend zal worden ver brand, als offer aan god Aton. De oogen van Toet Ankh Amen waren vol vuur. Hij kon zijn woede niet langer bedwingen, hij gooide den boodschapper opzij en staarde de mannen der vergade ring aan; Dan dreunde zijn, stem: Broe ders, als ik uw koning zal moeten zijn, zal Rana mijn gemalin zijn. Want haar heb ik lief en zij kent ook mij'. Haast u naar de huizen uwer vrienden en. laat allen, die vertrouwen stellen in god Amon nog dezen nacht tezamen komen bij de muren van Pharao's paleis. Het staat ge schreven, dat de toortsen der waarheid morgen zullen ontbranden, welnu ik, Toet Ankh Amen, zeg, dat zulks nog hedennacht geslchieden zal. Dezen nacht zal de macht van god Aton worden overwonnen. Dezen nacht zal Egypte zich verheffen en eerde maan afscheid neemt, zal het eerste sein zijn gegeven voor de vrijheid van ons volk. Geheel Egypte zal wederom knie len voor het altaar van Amon. Hoort gij? Ja! antwoordden allen. Wij hooiende woorden van onzen koning. En wilt gij gehoorzamen? Ja! klonk opnieuw een algemeenekreet. De woorden van onzen koning zijn een bevel. Het zal geschieden, oh Egypte, zooals gij verlangt! Aller oogen wendden zich daarna naar de statige figuur van Rah Neb, die roer loos stond. Eindelijk sprak hij, maar op fluisterenden toon. Het is goed, Amon heeft goed gekozen, de man zich eensklaps, deed een greep in de winkellade, en ging er met een bedrag aan geld vandoor. De juffrouw holde den man luid schreeuwend achterna. Daardoor w^rd een passeerende burger opmerkzaam gemaakt en omdat hij het verdacht vond, dat de man zich zoo snel uit de voeten trachtte te maken, greep hij hem vast. Na een worsteling rukte de man zich echter los en zette zijn vlucht voort. Eenige huizen verder liep een agent. Deze overzag de situatie, wierp zijn rijwiel neer en liep op den man toe. Plotseling trok deze een revolver en loste a bout portant eenige schoten op den agent. Het eerste schot trof reeds doel. De agent was in den slaap geraakt en stortte achterover op de straat. Van dit oogen'blik maakte de dief gebruik om op de fiets van den agent te springen, en er zich mede uit de voeten te maken. Sindsdien is er niets meer van hem ver nomen. De agent werd door toesnellende personen opgenomen en ergens binnenge dragen. Latjer werd hij door den genees kundigen dlienst naar het ziekenhuis ver voerd. Hoewel zijn toestand ernstig is, meent men, dat er momenteel geen levens gevaar bestaat. Oogenblikkelijk werd de geheele omge ving door de politie afgezocht. Maar van den dader was geen spoor te vinden. Wel verklaarden getuigen, dat hij te voren op de duo van een motor zat, vermoedelijk een roode Indian-motor, waarvan de be stuurder in een motorjekker gekleed was. Het is de politie, ondanks haar naspo- ringen tot hiertoe nog niet mogen, geluk ken ook maar een enkel spoor te vinden van den brutalen overval. De toestand van den politieagent is vooruitgaande, zoodat wanneer er zich geen complicaties voor doen, voor zijn leven niet meer behoeft te worden gevreesd. o— IN EEN DRAAIKOLK. De onderzeeboot in het zeegat van Vlissingen niet in een, draaikolk. Omtrent het ongeval dat een Nederland- sche onderzeeboot in het zeegat van Vlis singen overkomen, meldt het Ned. Corres pondentiebureau in Den Haag: Donderdagmiddag werd gedurende een vaartocht, die ten deele onder water plaats had, aan boord van Hr. Ms. O,. 6 vastge steld dat een reeds bestaande speling tus schen koppeling en as van de dieselma chine zoo was toegenomen, dat het zaak was geen verdere vaartochten te onderne men, alvorens deze speling was weggeno men, waarom de commandant omdraaide teneinde door het Oostgat naar Vlissingen terug te keeren. Iets bijzonders deed zich daarbij niet voor. maar ik vrees voordit gevecht. De macht is in de handen der jongeren, zeer zeker, maar het is mij niet gegeven nog te zien, waarvoor ik zoo gewerkt heb. Maar Amon is wijs en verstandig, hij zal het goed regelen naar zijn inzichten,., mijn oogen zijn zwaar, doch mijn hart is verheugd.... Hij 'keerde zich om en keek tevreden naar Toet Ankh Amen. Mijn zoon, uw dag is gekomen. De glo rie van Egypte rust in uw handen. Waakt en beschermt de groote gaven, welke Amon u geschonken heeft. De macht van Akhnaton is voorbij,... Nu breekt de mor gen aan... Maar het ontwaken van. de zon is mijn einde. Mijn geest is uitgevaren in uw borst en hij zal daar nog heel lang steun voor u zijn.... Daarom... Toet-Toieit, neem uw scepter op... regeer ons volk... want Amon... Amjon... is onze god. Zijn borst ging zwaar op en neer, zijn oogen werden flets en spoedig verdween al het licht eruit. Hij wankelde en terwijl de jonge man op hem toesnelde, viel Rah Neb neer op den grond.... Toet Ankh Amen boog zijn hoofd en kuste het voorhoofd van den ouden hoo gepriester, maar deze voelde het niet meer, hoeveel liefde en dankbaarheid de jongen in dit laatste afscheid uitdrukte... Toet Ankh Amen had een vader ver loren. Rah Neb was heengegaan in de purperende verte der woestijn, waaruit hij in geen eeuwigheid terug zou keeren. HOOFDSTUK VII In het paleis van den Pharao heerschte een gedrukte stemming. De hovelingen Blijkbaar heeft het varen van deze on derzeeboot, dat in verband met den toe stand der zee, boven water, doch met ge sloten luiken plaats had, op den Neder- landschen loods van een passeerend koop vaardijschip den indruk gemaakt, dat iets met deze boot niet in den haak. was en hem aanleiding gegeven, hiervan dadelijk mel ding te maken. Van Vlissingen uit zijn daarop op eigen risico drie sleepbooten naar buiten gegaan, terwijl de onderzeecommandant der marine maatregelen nam, eveneens hulp te bieden. Aan dit laatste werd geen gevolg gegeven omdat intusschen reeds bericht van Hr. Ms. O. 6 was ontvangen, dat zij naar de haven opstoomde en geen .hulp noodig had. Van een draaikolk is aan boord van Hr. Ms. 'O,. 6 niets gemerkt en van eenige ruïne aan boord is geen1 sprake geweest; evenmin is er reden geweest voor eenigen angst. De kleine noodige herstelling aan de evengenoemde koppeling heeft met eigen middelen plaats gehad. Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. PRINSES JULIANA Een geschenk voor de Prinses. Een telegram uit Weenen maakt mel ding van het feit, dat alle vroegere kin- de rcomi té's in Oostenrijk zich aangeslo ten hebben bij de Vereeniging „Oosten rijk-Nederland", met het doel om op 30 April, den verjaardag van prinses Juli ana een geschenk aan te bieden, als dank van de 90,000 Oostenrijksche kinderen, die in de moeilijkste oorlogsjaren gast* liepen door de marmeren gangen, met zachten pas, en slechts wanneer zulks hoog noodig was, spraken zij tot elkaar, terwijl zij blikken van verstandhouding wisselden, welke den angst verrieden, die in hun haften leefde. In een opwelling van razernij had Akh naton niet geaarzeld om een schoone, teer beminde bloem weg te rukken van Hero ta's boezem, om de door een ieder be minde Rana te overladen met den vloek van Aton. Nu lag het meisje in de koude cel onder het paleis, wachtende op de vol trekking van haar straf. Met afschuwelijke kalmte trof de Pharao intusschen de laatste toebereidselen voor het offerfeest in den tempel van Karaak. Rana's tenger en prachtig lichaam zou daar in vlammen opgaan voor den troon van Aton. Rondom den tempel zou boven dien een nog grooter drama zich afspe len, daar niet minder dan vijfduizend) gevangenen levend zouden, worden begra ven, tegelijk met de verbranding van Rana. De Pharao wachtte in zijn paleis, om geven door de meeste ministers, onder wie de gluiperige Hiljah, en met welge vallen luisterde Akhnaton naar de verhalen van enkelen, die velerlei attracties be schreven, waarmede het doodsfeest in den tempel van Karnak nog kon worden, uit gebreid. Beneden, in de duisterins van, den ker ker, strekte Rana zich op een ruwe bou ten bank en streed om het kleine vonkje hoop te kunnen doen opflikkeren,, dat nog gloeide in haar ziel. Haar oogen waren vol tranen, haar bleëke lippen trilden en het scheen, alsof het hevige kloppen van haar hart, haar de borst dreigde te ver vrijheid in ons land hebben genoten. Het geschenk zal den vorm krijgen van een album met zooveel mogelijk onder- teekeningen van Oostenrijksche kinderen, die in Nederland geweest zijn. Het geheel zal verlucht worden door platen uit Oos tenrijk. Een hulde aan Prinses Juliana. Het schilderij dat aan Prinses Juliana ter gelegenheid van haar achttienden ver jaardag door den centralen bond van Oranje- en buurtverenigingen, te Rot terdam wordt aangeboden, zal vervaar digd worden door den kunstschilder Ge rard Altman aldaar. Het schilderstuk, in fraaie lijst gevat, stelt een Maasgezicht voor, met op den achtergrond Rotterdam. Tevens wordt daarbij een album, vermeldende de namen van alle deelnemende verenigingen, en besturen, aangeboden. Dit album, gevat in gewatteerden lede ren band, zal verlucht worden met in calligrafisch werk uitgevoerde historische voorstellingen en wapens. De teekenaar daarvan is de heer A. E. A. Dulfer te Overschie. -_o— AGENT-DJEF. De agent-majoor inbreker veroordeeld. De Dordtsche r echtbank heeft verleden week den majoor der politie A. L. A., tegen wien 14 dagen geleden zes jaar ge vangenisstraf is geëischt wegens diefstal meermalen gepleegd, terwijl hij als^aimbte- naar door het begaan van de strafbare feiten een bijzonderen ambtsplicht heeft geschonden, veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. o EEN DRIJVENDE UNIVERSITEIT. De „Rijndam" Universiteit. De „Rijndam" van de Holland-Amerika- lijn, die de bekende university-cruise maakt met een gezelschap Amerikaansche stu denten, wordt 20 Maart in de Rotterdam- sche haven verwacht. De drijvende uni versiteit brengt haar leerlingen echter niet mee naar de Maasstad. Het gezelschap, dat uit ruim 700 per sonen bestaat, gaat in Havre van boord, bezoekt Parijs en reist vandaar per extra- trein naar Nederland. Het programma voor het 'bezoek aan Nederland is nog niet ge heel vastgesteld. Het gezelschap zal lo- geeren aan boord en dus van Rotterdam uit ons land bezoeken. Zeer waarschijnlijk zullen in Amsterdam het Rijksmuseum en de diamantslij perij van de firma Asscher worden be zocht. Voor de residentie, waar de Ame- pletteren. Zij zag niets, dan donkere scha duwen in de kleine ruimte, waarin men haar had opgesloten, maar haar gedachten waren helder en niet geconcentreerd op het dreigende noodlot van haar offering, doch op hem, wiens liefde voor haar zich paste aan haar liefde voor h em en wiens welzijn haar eenigste belang was. Haar ge dachten gingen uit van het schitterende paleis des konings naar de woestijn, waar zij in dien wonderlijken nacht gestaait had met hem, die nu Toet Ankh Amen was. Zij herinnerde zich de diepe ont roering, welke haar hart verblijd had toen hij haar zijn eed van liefde had gedaan. Rana, had hij gezegd, ik heb je lief. Aan jou zal mijn leven van n.u af aan gewijd zijn. Al het werk van mijn handen zal voor jou zijn en als je me noodig mocht hebben, zal ik aan je zijde staan. Onthoud deze dingen, Rana, en weet, ter wijl ge leeft, dat geen handen jou kwaad kunnen doen en geen volken den hemel van jou geluk kunnen verduisteren,, want dat niets, dan liefde je deel zal zijn. Zij haalde diep adem. Waar was haar minnaar nu? Zou hem een kwaad over komen zijn? Zouden de soldaten van.Akh naton hem toch nog hebben gevonden? Zou Toet Ankh Amen falen aan den voor avond van zijn roem? Haar overpeinzingen werden plotseling verstoord. De sleutel van de zware deur knarste in het roestige slot, langzaam ging de deur open en een kleine, sluwe slaaf trad binnen. Buigend voor het meisje. voor lint Laid van Heisden ei Alteia,fieLanistFia! ei de Bonelerwaarü fL JOH. DE MOL, (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1