Samenwerkende Zendingscorporaties Plaatselijk Nieuws rikaansche gezant een thee zal aanbieden, staat het Mauritshuis op het programma. In Rotterdam bezoekt het gezelschap Van den Bergh's fabrieken en zal het waarschijnlijk door den burgemeester ten stadhuize worden ontvangen. Dit is in hoofdzaak het program, dat mogelijk nog met enkele punten zal wor den uitgebreid. PAASCHVEETENTOONSTELLING 's HERTOGENBOSCH De vereeniging tot bevordering der vee marktbelangen en het houden van. vee tentoonstellingen te 's-Hertogenbosch is thans officieel geconstitueerd. Voorzitter is de burgemeester Mr. F. J. van Lanschot, terwijl ook de overige bestuursleden, zoowel als het uitvoerend Comité en de Commissie van Advies zijn aangewezen, ook het Eere-Comité (Eere- Voorzitter is Jhr. P. J. J. S. M(. van der Does de Willebois, oud-burgemmester van 's-Hertogenbosch) is samengesteld. Dank zij de groote medewerking van zeer vele ingezetenen van 's-Bosch (de vereeniging telt ruim 150 leden en dona teurs) en ook van het Gemeentebestuur zal het mogelijk zijn op de op 6 April as. te houden tentoonstelling een. bedrag van f 2000 aan prijzen beschikbaar te stellen, behalve een groot aantal medailles met in de meeste categoriën een eersten prijs van f 35. Aangezien het voornemen bestaat in hel najaar een fokveedag te houden, is thans de meeste aandacht gewijd aan de rubrie ken „slachtvee". PULLMAN^TREINEN. Naar „Het Volk" verneemt, zullen met ingang van de zomerdienstregeling van 15 Mei 1927 tusschen Parijs en Amsterdam zoogenaamde Pullman-treinen ingelegd worden ,die de reis Amsterdam-Parijs en omgekeerd in korteren tijd zullen afleg gen dan tot dusver benoodigd was. De treinen zullen bestaan uit Pullmau-cars, een soort salonrijtuigen, en tegen betaling- van een toeslag voor reizigers met gewone plaatsbewijzen toegankelijk gesteld wor den. De treinen loopen over Den Haag- Rotterdam. o TRAGISCHE DOOD. Op Zijn rijwiel overleden. Toen de metselaar P. v. G. te Grave zich per rijwiel naar zijn werk wilde be geven, werd hij plotseling onwel. Hij steeg af en rustte even. Toen hij evenwel kort daarop weer zijn reis wilde voortzet ten en weer een eindje was doorgereden, viel hij plotseling van zijn rijwiel af. In bewusteloozen toestand werd de man op genomen door zijn kameraden. Kort daar op overleed hij. o ONGELUKKEN. Overreden. De 7-jarige J. C. B. te Rotterdam is toen hij hard uit een winkel kwam' loopen, tegen de auto van dr. S. gekomen. Het kind is kort daarop overleden. Zijn gebit ingeslikt. Tengevolge van het in den slaap door slikken van een gedeelte kunstgebit is te Bergambacht overleden de heer C. V. Zaterdagochtend heeft op de paarden markt te Gorinchem een 36-jarig paar dendrijver uit Utrecht een zoodanigen slag van een paard tegen de hartstreek gekre gen, dat hij terstond neerviel. Het lijk werd naar het ziekenhuis overgebracht. MOORDAANSLAG Een familiedrama in Den Haag. In een huis aan de Jacob v. d. Does straat te Den Haag, bewoond door de fa milie v. V., heeft zich Zaterdagavond een familiedrama afgespeeld. Bij den heer en mevrouw v. V. woont de 73-jarige vader van de vrouw des hui zes in. Deze kreeg Zaterdagavond om een kleinigheid ruzie met zijn schoonzoon. Hij werd driftig, wond zich zeer op en voor dat de heer v. V. er op bedacht was, had de oude man plotseling een revolver ge trokken en loste drie schoten op zijn schoonzoon. Een daarvan torf hem in, den schouder. Op het lawaai drongen eenige buren de woning binnen, en toen deze zagen wat er gebeurd was, waarschuwden zij oogen- blikkelijk de politie. Deze was spoedig ter plaatse en de dader werd gearresteerd. De heer v. V. is in het ziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is niet levensgevaar lijk. EEN GIFT. Door het Oranje Comité 1926 gevestigd te Utrecht is alsnog ter beschikking van het Koninklijk Echtpaar gesteld een som van f 5000, als deel van het huldeblijk bij gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest aangeboden. In overleg met het Oranje Comité hebben H. M. en Z. K. H. dit bedrag van f 5000 bestemd tot leniging van den nood in de Drentsche venen. —o ONZE ZUIVELUITVOER BEDREIGD. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat bij aanneming van het ontwerp der nieuwe Fransche tarief wet onze uitvoer van zui velproducten naar Frankrijk zwaar zou worden getroffen. Volgens het ontwerp zal het tarief per 100 K.G. voor harde kaas worden gebracht van 34,80 fr. op 60 fr., voor halfzachte kaas van 37,50 fr. op 50 fr.} v'. zachte kaas v. 50 fr. op 65 fr. en voor versche boter van 34. fr. op niet minder dan 75 fr. Naar de „Maasb." verneemt, heeft de Nederlandsche regeering reeds stappen ge daan om de voorgenomen verhooging van Fransche invoerrechten op Nederlandsche landbouwproducten te voorkomen. Nieuwe middelen om de voorgestelde tariefsver- hooging tegen te gaan worden, aldus het blad, op het oogenblik overwogen. ONDERAARDSCHE GANG. Bij het verbouwen van het politiebureau te Deventer heeft men op het Groote Kerk hof een onderaardsche gang gevonden, welke bleek te behooren tot een groot en diep gewelf, vermoedelijk een deel der vroegere verdedigingswerken of een geheime uitgang. VIJFTIG JAREN BAKER EN MOEDER VAN 23 KINDEREN. Vrijdag herdacht mej. B. Stemerdink, weduwe D. B. Bosveld te Rheden onder veel blijken van belangstelling den dag waarop zij gedurende vijftig jaar het be roep van baker heeft uitgeoefend. Thans 73 jaar oud zijnde, is zy zelf moeder van 23 kinderen. Wat de inkomsten betreft heeft de maand Februari het al niet beter gemaakt dan haar voorgangster. Ontvangen werd f 26.000. Daar bleef zij beneden de maand Februari van het vorige jaar. Dit geeft reden tot zorg, want op die wyze vertoo- nen de eerste twee maanden van dit jaar al een aanmerkeiyken achterstand. Tntus- schsn gaat het werk door en stelt het dagelyks zijn eischen. Het is daarom zeer gewenscht, dat er spoedig een vermeerde ring van inkomsten plaats heeft. De cor poraties doen daarom een dringend beroep op de hulp van allen, wien het heil der Zending ter harte gaat, GEVONDEN VOORWERPEN. Een pakje Manchetten. Terug te be komen bij J. Hopmans, Oudheusden. HEUSDEN. Van de werf tan de fa. De Haan Oerlemans alhier, werd heden met goed gevolg te water gelaten het stalen Rynschip «Ruwer gebouwd voor rekening van de N. V. Nosce te Ipsum, gevestigd te Rotterdam. De hoofdafme tingen van het schip zyn overeenkomstig de op het Dortmund Emskanaal toegelaten maximum grootte lang 67 Meter, breedte 8.20 Meter en holte 2.31 Meter. Het laadvermogen bedraagt 910 Tons. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Rijnschip van dezelfde afmetingen, voor Duitsche rekening. Op de Maandagavond gehouden ledenvergadering der »Fanfare der H. Familie* werd besloten, deel te nemen aan de groote Internationale Muziekfeesten te Kaatsheuvel op 2de Pinksterdag, tevens in den loop dezer zomer aan een concours deel te nemen. Tot Biliothecaris werd gekozen (vac. C. Smits, welke wegens vertrek ontslag nam) de heer M. A. Remie. Door het Bestuur der Fanfare is reeds aan verschillende corpsen voorloopig bericht gezonden van het te houden Internationale concours voor solisten, duo, terzetten en kwartetten, dat gehouden wordt vermoe delijk 9 en 16 October a.s., in haar con certzaal Vereenigirigsgebouw (Putterstraat). Zondag speelde het la elftal «Juliana* een comp. wedstryd te Waalwyk tegen «Quick HI* welke wedstryd door «Juliana* met 3—0 werd verloren. ALMKERK. Donderdagavond 1.1. hield de Geref. Jong. Vereen. «Sarnuel* haar jaarvergadering in de consistoriekamer der kerk alhier. Ruim half 7 werd de vergadering door den voorzitter geopend. Hy las Daniël 5 en sloot hieraan zijn openingswoord. Voorts verwelkomde hy allen en gaf den secretaris gelegenheid zijn jaarverslag uit te brengen, waaruit twee belangryke, doch minder optimistische punten moeten worden aangeteekend. Het aantal leden der J. V. toch kan, gezien de uitgebreid heid der gemeente, worden verdubbeld. Velen echter gevoelen geen lust, om mee te werken aan het grootsche doel dat de J. V. gesteld heeft. Dat is een toestand, die te betreuren valt. Ten tweede deelt hy mede, dat de accurate penningmeester weldra op zwart zaad zitten zal, tenzy steun wordt verleend. (Gelukkig, dat de gaven en giften dezen avond nogal «mild* vloeiden). Toen deze zyn «dank u« had uitgesproken, beklommen afgevaardigden van verschillende kleur en grootte en rich ting den katheder en spraken allen hun beste wenschen uit voor «Samuel*. «Dat ze groeie en bloeie*, was hun eenparige wensch. Op dit vry eentonig menu volgde Abraham's roeping*, waarvan vooral t eerste gedeehe heel keurig was verzorgd. Inderdaad een lieterair stuk I De voordracht «De Schilder*, die nu volgde was leuk, doch de tractatie der dames op chocolademelk en koekjes in de pauze, die wat verademing bracht, viel evenzeer in den smaak. «Cultuur en Christendom* werd nu be handeld. Dit onderwerp getuigde van naarstig onderzoek, diep nadenken en inten sieve studie. De inleider deed ons helder zien, welke positie beide en cultuur en christendom innemen ten opzichte van elkaar. De geanimeerde bespreking, die er op volgde werd door Spr. meesterlijk geleid. 't Vry lange gedicht »'t Weeskind* dat nu voorgedragen werd, deed ons wel wat sentimenteel aan, doch over 't algemeen kon het er wel wezen. Thans mag een woord van lof niet worden onthouden aan den penningmeester, die onderwerp en beantwoording der over vloedige vragen met oordeel wist te be handelen. Hij sprak over «Schepping en Zondeval. Vol «humor* is ook de voor dracht. «Door het noodlot achtervolgd*, die toen aan de orde kwam. Hierop nam de Voorzitter nog 't woord en bedankte allen, die hun medewerking verleend hadden om dien avond te doen slagen en verzocht den secretaris der cndervereeniging de vergadering te sluiten. «Samuelmag voldaan terugzien op deze jaarvergadering, doch tegelijkertijd hopen by eventueele herhaling, op meer belang stelling, vooral van de zijde der ouderen. A.s. Donderdagavond hoopt de WelEdele Heer Weitkamp lid der Tweede Kamer, voor de Chr. Hist. Kiesver. op te treden met 't onderwerp de a.s. verkie zingen. J.l. Zaterdag gaf de Zang vereen. «Con Amore* Directeur de Heer Havelaar voor een stampvolle zaal haar eerste win- terconcert. Zoowel Zangnummers als sa menspraken getuigden van flinke studie. Met genoegen kan bovengenoemde ver eeniging op dezen avond terug zien, en wij willen hopen dat zy ous weer spoedig z'oon avond als deze bezorgt. ANDEL. Voor de Antirevolutionaire Kiesvereeniging zal Woensdag, 8 Maart optreden Mr. E. P. Verkerk, burgemees ter van Hedel. BRAKEL. Vergadering van den Gemeen teraad op Zaterdag 5 Maart 1927, v.m. lü uur. Voorzitter Ed.Achtb. Heer S. van Da len. Afwezig de Heer D. W. van Dam van Brakel. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld, waarna me- dedeeling wordt gedaan van enkele in gekomen stukken, waaronder procesver baal van kasopneming d.d. 19 Febr. j.l. Overgegaan -wordt tot het vaststellen van het kohier der hondenbelasting voor den dienst 1927. Nadat de Voorzitter de posten, op het ontwerp-kohier voorkomende heeft voorge lezen, wordt het kohieir vastgesteld op f156. Enkele verzoeken om vrijstelling van hondenbelasting 1926 en, schoolgeld worden ingewilligd, enkele andere afge wezen. Wordt besloten aan den naaicursus, ge geven wordende door de dames v. Garde ren en de Ruiter, onderwijzeressen alhier, een subsidie toe te kennen van. f 175. De Voorzitter geeft ten aanzien van den cursus enkele inlichtingen, waarover in de vorige vergadering niet kon worden beschikt. Een verzoek van K. van Zanten,, voor malig machinist bij het G.E.B. wordt aan- gehouden tot zal zijn beslist op het door A. C. v. Daalen, voormalig Directeur van dat Bedrijf bij de Kroon ingesteld beroep ter zake van dezelfde kwestie, n.I. toe kenning van wachtgeld. Vervolgens wordt benoemd het stembu reau voor de a.s. verkiezingen. Behalve de Burgemeester, die Voorzitter is, worden benoemd tot leden E. Klop en R. van Zan ten en tot plaatsvervangende leden, A. van Dalen en joh. v. Wijgerden. Wethouder Klop stelt vervolgens voor, voortaan het gemeentewerk publiek aan te besteden, daar al verschillende malen is gebleken dat de werkzaamheden zoo duur uitvallen. De vergadering is het daarmee eens en met algemeene stemmen wordt na eenige discussie aldus besloten. In de vergadering van geërfden van den dorpspolder Brakel op 4 Maart j.l. gehouden, is besloten aan H.H. Ged. Staten van Gelderland in te zenden de na volgende voordracht ter benoeming van een Secretaris van dien polder, tengevolge van het aan den heer L. Ekelmans op zijn verzoek verleend eervol ontslag No. 1 A. C. van Daalen; 2 C. L. Ver voorn; 3 C. A. Vervoorn, allen te Brakel. CAPELLE. Door het groote succes, dat de tooneelvereeniging der Afd. Sprang- Capelle e.o. van Volksonderwijs behaald had op de algemeene ledenvergadering der Afd. met het opvoeren van «Jan Ongeluk* kluchtenspel in drie bedrijven van O. Blu- menthal en G. Kadelburg en vrij bewerkt door Jac. de Vos, had het bestuur besloten dit kluchtenspel nog eenmaal ten gehoore te brengen. Deze uitvoering is j.l. Don derdag des avonds 8 uur in het stations- koffiehuis van den heer L. E. van Dongen alhier gehouden. Voor een goed bezette zaal opende de voorzitter, de heer E. Colet, dezen avond en heette de aanwezigen welkom. De opvoering van het stuk liet niets te wenschen over. De verschillende rollen werden keurig vertolkt en de stilte en spannende aandacht, waarmede de aan wezigen het spel volgden, bewezen duidelyk hoe men met het stuk meeleefde. Dat het stuk by het publiek in den smaak viel bewees het geeetdriftig applaus na ieder bedrijf. Ongeveer 11 uur sloot de voor zitter met een woord van dank aan de speeltsters en spelers, en aan allen die medegewerkt hebben om ook dezen avond zoo goed te doen slagen de vergadering. De tooneelvereeniging kan met trotsch op deze onbetwistbaar prachtige uitvoering terugzien. Tijdens de pauze en na afloop werd door de firma Borstrok en Stoop uit Waalwyk een radiotoestel gedemon streerd. In de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier hield de landbouwvereeni- ging voor deze gemeente j.l. Vrijdagavond een ledenvergadering, waarop door den heer C. G. de Jong uit Almkerk, secretaris der Nbr. Mij. van Landbouw, een film voorstelling op landbouwgebied gegeven werd. In de plaats van den heer J. Weg man is tot arbeider-telegrafist op het sta tion Capelle-Nieuwevaart aangesteld de heer Geilhof te Lottum (L.) Door de zoons van den visscher R. aan de Nieuwevaart alhier werd dezer dagen in den Eendennest een prachtigen vischotter gevangen. Het dier woog on geveer 20 pond. A.s. Woensdagavond om 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk a. d. Loonschendijk optreden Ds. Ewoldt uit Raamsdonk, ten einde een bidstond voor het gewas te houden. De heryk van maten en gewichten zal te Vrjjh.-Capelle plaats hebben, op Zaterdag 19 Maart e.k. in de O. L. School aldaar, van des morgens 9.30—12 uur. In de kom van Capelle zal deze plaats hebben op een nog nader te bepalen datum in April. Benoemd tot tydeljjk onderwijzeres aan de Chr. school a. d. Loonschendjjk Mej. Leer uit De Bildt, J.l. Donderdagavond des avonds 7 uur hield de Chr. Schoolver. aan de Nieuw- straat alhier in het schoolgebouw aldaar baar jaarvergadering onder leiding van den heer H. Kerst, die deze bijeenkomst op de gebruikelijke wyze opende. Hierna las hy Ps. 138 voor en sprak naar aanleiding daarvan een openingswoord, Alsnu volgde voorlezing der notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens volgden de jaarverslagen van den secretaris en penningmeester. Hieruit bleek dat het met de vereeniging goed ging. Hierna werd overgegaan lot bestuursverkiezing ter ver vulling der vacatures ontstaan door het verplicht bedanken van de hoeren A. Ros en J. H. Spierings. In hun plaats werden gekozen de heeren J. G. Addink en A. Paans. die zich deze benoeming lieten wel gevallen onder dankzegging voor het in hen gesteld vertrouwen. Ten slotte werd besloten om het toelaten van nieuwe leer lingen te bepalen op 1 Mei. Na nog eenige bespreking te hebben gehouden over de te voeren propaganda voor het aanwinnen van nieuwe leerlingen werd deze byeenkomst door het lid A. Verhagen met dankzegging gesloten. GORINCHEM. Ter Zaterdag alhier gehouden Palmpaardenmarkt waren aan gevoerd 366 paarden, hitten en veulens (v. j. 369 stuks). Er werd besteed voor luxe paarden f 400500 werkpaarden f 200350 2J jarige paarden f 200325 lj-jarige paarden f 100—200 slachtpaarden f 50—170 veulens f 80140 hitten f 100200 Fransche paardenhandelaren waren aan wezig. De handel was vry levendig. GENDEREN. De Chr. Zangvereen. «De Lofstem*, alhier, is thans geheel ontbonden. Het vaandel is aangekocht door den WelEd. Heer Havelaar te Wou- drichem, die destyds als directeur dezer fungeerde. Jammer, dat gebrek aan animo deze vereeniging tot ontbinding genoopt heeft. Is daardoor de met bezieling ver richte arbeid niet gekroond geworden, geen enkel lid der vereeniging durft evenwel ontkennen, dat de heer Havelaar zich elke opoffering ten dienste der vereeniging heeft willen getroosten. Welverdiende achting wordt dan ook in 't hart van menig lid nog bespeurd. n Maakten we in een vorig nummer melding van het ongeval dat alhier plaats had, nader kunnen we melden, dat eerste geneeskundige hulp verleend werd door Dr. De Groot te Dussen. Deze heeft toen het kind naar 's Bosch in het ziekenhuis overgebracht. Liet zich de toestand eerst ernstig aanzien, daar inwendige kneuzingen niet uitgesloten waren, nu mag met blijd schap geconstateerd worden, dat deze vrees ongegrond is geweest. Het beentje, dat gebroken was, is in het ziekenhuis gezet en onze kleine dorpsgenoot mag zich ver heugen in eene tot dusver voortgaande herstelling. 's GRAVENMOER. Donderdagavond 7 uur zal in de Ger. Kerk bidstond voor 't gewas worden gehouden, waarin hoopt voor'te gaan Ds. T. Sap Glanerbrug. De heer A. Ruiters Cz., sluiswachter aan de Hooge Brug, heeft als zoodanig met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag aangevraagd. NEDERHEMERT. Het aangekondigd bericht van Vrjjdag j.l. van de zanguitvoe ring, kan wegens plotseling overlyden van een familielid niet doorgaan, en zal worden uitgesteld tot Donderdag 47 dezer a.s. De landbouwer M. v. d. Werken die aan toevallen leed, is Maandagavond nabjj zyn huis in een sloot verdronken gevonden. NIEUWENDIJK. Vrijdag j.l. gaf de Fanfare «Crescendo* hare laatste uitvoering in dezen winter. Het programma dat een 10-tal nummers bevatte werd prachtig af gewerkt, zoowel de muzieknummers als de samenspraken die ten gehoore werden ge bracht waren zeer mooi. Het duo Vos heeft ook dezen keer prachtig gespeeld. De fanfare mag met genoegen terug zien op hare uitvoeringen gegeven in dezen winter. Alhier is overleden in den ouder dom van ruim 80 jaar, den Eerw. Heer Ds. E. de Bruin emeritus predikant by de Geref. Kerken. Zaterdag a.s. hoop de Chr. School- vereeniging alhier een vergadering te houden in de consistorie. Den heer C. P. Koekkoek onderwijzer aan die school hoopt dan een lezing te houden over «School en leven.* SLEEUWIJK. Vergadering van den «Ring Altena* van Herv. Jongel. Vereen, te Sleenwijk a.s. Woensdagavond 7 uur. Bijbelbespreking Pred. 3 welke ingeleid wordt door «Eben Haëier* te Dussen Hank. Opstel «Het Boedisme* door' Emanuel te Dussen. Beantw. vr. 2 «Hoe kan een onwedergeboren mensch bidden op het offer van Christus* door P. Holster te Werken dam. Vr. 3 «Het teeken van den Anti-( Christ is dat een uitwendig of een onzicht baar teeken.* Rondvraag. Sluiting. SPRANG. Heden (Woensdagavond) hooptj de Ned. Herv. Jongel. Vereen, «Op GerefJ, Grondslag in de Consistoriekamer haar jaar feest te vieren. Doordat de heer J. v. Drongeler heeft bedankt voor de door de A.R. kies- vereen. hem aangeboden candidatuur voor de a s. Raadsverkiezing is thans als zjji opvolger aangewezen de heer C. J. var| Hejjst. De alhier in het café Hoffman ge-j vestigde Biljartclub «Volhouden* heeft teget «Ons Genoegen* uit Waalwyk een returr| wedstryd gespeeld over 600 carambolesf De uitslag was als volgt«Volhouden/ A. de Jong 62; Fr. Hoffman 100; H. Ci Mayers 100 Ant. Hoffman 64Jan Kroji 81 J. Stokkermans 100totaal 507. «Ons Genoegen* Ljjten 100 W. Pullejj 77; Fr. de Vries 77; M. Pulles 100 M. v. Mierloo 100v. d. Geld 43 totat 497. As. Zaterdag hoopt de afd. Pati alhier in vergadering bjjeen te komen. De agenda vermeldtVoorstel nieuwj leden. Bespreking Propaganda voor ht jubileum fonds Behandeling bestuursvoor stellen. Mededeeling antwoord van H. B doktoren inzaken het doktersfonds. Variï| Sluiting. Donderdag 10 Maart is het juif 45 jaar geleden dat de heer B. Oosterhoi alhier, door de directie der levensverzekc ring Maatschappij «Noord-Brabant* g^ I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2