Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bomrnelerwaard. no is wuisdiB i laan Parlementair Overzicht. Burgerlijke Stand. Ingezonden. Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws Binnenhuid BEHOORENDE BIJ HET Staat alles U tegen? Gebrék aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len, die uw geheelc or ganisme verkwikken. Foster's Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. 't Ontwapeningsvoorstel der s.d.a.p. in de Tweede Kamer. Een plan netje van den heer Lou de Visser. Het turfschip van Breda. Voor de economische opheffing van Su riname. De laatste kans? Aanvankelijk was de belangstelling in. de Kamer voor het Ontwapeningsvoorstel der s.d.a.p. (instelling van een veiligheids wacht van ten hoogste 3000 man en een, zeewacht van 200 dienstplichtigen per jaar) niet groot. De heer Duijmaer v. Twist a.r., pleitte „onaannemelijk", omdat ont wapening in strijd was met de grondwet, omdat het de beveiliging van het land in gevaar brengt, omdat het bij een even- tueelen oorlog ons land in den, strijd zal betrekken, en omdat het in den vorm, waard in het voorstel aanhangig is gemaakt, on uitvoerbaar is. In tegenstelling met eenzij dige v ontwapening, moest gestreefd wor den naar geleidelijke ontwapening der mo gendheden. De heer Deckers r.k., vond het voorstel niet in strijd met de Grond wet, maar wel strijdig met den geest er van. De heer Tilanus c.h., beschouwde het heele voorstel als zijnde van propa,- gandistischen aard. Nu, onze eenige Kamercommunist, Lou de Visser, stak het niet onder stoelen of banken, wat hij allemaal van plan wag. We kregen er allen een hartige veeg, de s.d.a.p. en bourgeoisie altegader. De Ka mer was er zoowaar door geboeid en kringde van tijd tot tijd rond 'het commu nistische bankje, om de woorden des hee- ren Visser te hooren. Zelfs minister Lam- booy kwam af en toe zijn oor te luisteren leggen. Vooral de geestelijke vaders van het ontwapeningsvoorstel, de s.d., hadden het bij den heer de Visser verkorven. Naam- en fraseursocialisten waren dat. En de eenige waarachtige socialisten, dat waren de communisten. Ontwapening, bin nen de grenzen van, het kapitalisme was onmogelijk. En toen vertelde hij ons een plannetje. Een heel onbehoorlijk planne tje vonden ae meeste kamerleden het, hoe wel men blij was, gewaarschuwd te zijn. De communisten dan wilden het bestaan de leger ondergraven en onbetrouwbaar maken voor de bourgeoisie, om dan met die legermacht die bourgeoisie ten onder te brengen. Dus zooiets als het Turfschip van Breda. Jawel, vond de heer Dec kers r.k., maar Uw eed op de Grondwet dan? Waarop de heer de Visser boosaar- diglijk riposteerde, dat hij trouw aan de Grondwet zal zweren, zoolang hij daar toe genoodzaakt is, om, zoodra hij de macht heeft de Grondwet en de bourgeoi sie kapot te maken. Na deze bloeddorstige plannen viel hij nogmaals de s.d. aan, wien hij hun houding tijdens den, oorlog verweet. En dit ontwapeningsvoorstel ging nog niet ver genoeg. Indië was er niet bij betrokken. Daarom stelde hij een motie voor, waarin gezegd werd, dat het gevaar voor een oorlog voor ons lag in de overheersching van Indonesië als winge west en waarin de regeering verzocht werd alle niet-inlandsche militairen van leger en vloot onmiddellijk terug te roe pen en Indonesië volkomen zelfbestuur te geven en aldus geheel los te maken van elke overheersching door Nederland. Geen halve maatregelen dus. Daarna ver dedigde o.a. de heer Sannes, s.d., het voor stel en bestreed de opvatting, als zou het in strijd zijn met de Grondwet enl onze in ternationale verplichtingen als lid van, den Volkenbond. Het leven is voortdurend in beweging, waarbij onze stroeve grondwet niet stil kan blijven staan. Volkenrechte lijk bestond de verplichting om met de ter beschikking staande middelën, de neutra liteit te handhaven. Dit kon geschieden door de voorgestelde veiligheidswacht. Verder toonde spreker aan dat krachtens de Volkenbondsbepalingen, een, lid vrij is geen leger te hebben, dus zeker wel om een veiligheidswacht te hebben. Bo vendien geloofde hij, dat door financiëele en economische dwangmaatregelen en, dus niet door militaire, de vrede, indien be dreigd, kan worden gehandhaafd. Veel il lusie omtrent a annemging van het voorstel maakte hij zich niet, de s.d. wisten, dat hun voorstel verworpen werd, maar de actie voor ontwapening zou niettemin, wor den voortgezet. De begrooting van Suriname. Natuurlijk werd bij die gelegenheid de economische positie van deze kolonie weer hartig besproken. De heer IJzerman s.d., vroeg onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting van gouvernementsondernemin gen. Totnutoe waren de pogingen, van re- geeringswege voor het economisch her stel van Suriname bepaald gebleven tot een beroep op het particulier initiatief. De heer Drooglever vond, naar aanleiding van het adres en de aanbevelingen, van den ondernemersraad, dat hij den indruk heeft, dat de verhouding tusschen On dernemersraad en regeering er een wordt, die niet toelaatbaar is. De heer van Boet- zelaer van Dubbeldam c.h., redeneerde in denzelfcien geest, toen hij verklaarde, dat al opent hetgeen dit lichaam wil wel per spectieven, het niet aanbevelenswaardig is, dat de Ondernemersraad zich gaat be moeien met zaken als het onderwijs en de arbeidswetgeving, die de Raad wil ver slechteren. De heer v. Vuuren achtte de verlangens van den Ondernemersraad zelfs lijnrecht in strijd met de hoogheidsrechten van den staat, waar deze laatste zich daar door tegenover particulieren ging verbin den tot wijzigingen in de wetgeving. De heer Joekes v.d., vond noodig, dat de minister met een algemeen plan in, zake het te volgen beleid in Suriname, bij de Ka mer kwam. Ook de heer Bijleveld a.r., was niet te spreken over de verlangens van, den Ondernemersraad. Minister Konings berger achtte het huidige oogenblik ge wichtig voor Suriname, omdat dit gewest nu een kans werd geboden, door sommi gen aangeduid als een laatste kans. Hoe wel er zijn, die de verlangens van den Ondernemersraad identiek achten met die kans, vereenzelvigde de minister toch de mogelijkheden die zich voor Suriname voordoen volstrekt niet met het adres van den Ondernemersraad. Dat adres was ech ter sympathiek te achten, omdat het de algemeene opheffing van Suriname tot re sultaat kan hebben en den hefboom in, be weging kan zetten, om Suriname geheel naar boven te brengen. De heer Joekes deed de minister de toezegging, dat zoodra het oogenblik daartoe rijp is te achten een algemeen plan ten behoeve van, de welvaart van dit gewest aan de Kamer zal worden voorgelegd. De plannen van, den Ondernemersraaa waren nog zeer voorloopig en absoluut mocht niet ge sproken worden van een overeenkomst met de regeering. Zooals er tot nu toe gewerkt is, zal het evenwel niet mogelijk zijn, Su riname op te heffen. De handen moesten, krachtiger uit de mouwen gestoken wor den. Waarna de Kamer, na stemming over eenige onbeteekenende postjes, de begroo ting z. h. s. aannam. Alleen de heer Lou de Visser was tegen. Nog werden na eenig debat aangeno men de tegemoetkoming aan de Naarder kweekers. (60 pCt. der schade met 5 pCt. rente, totaal f 177,500) voor geleden schade door inundatiewerken tijdens de mobilisatie, en een wijziging in de hef fing van belastingen, van weinig ingrij pende beteekenis. POLITICUS. Voorman (streng)»Nou, is 't nou uit met glijbaantjes maken op die nieuwe leien ANDEL, over de maand Fe&ruari 1927. Geboren: Gerdina Pietronella d. v, L, A. v. Eethen en A. v. d. Beek Otto z, van C. W. Verhoeven en H. den Dekker. Cornelia, d. v. R. F. Stam en W. Pieterse. Getrouwd: J. Garstman 27j.met C. M. van Duist 28 j. Overleden: A. van Hofwegen 40 j. echtg. van A. van der Vliet. VEEN. Geboren: Gosen D., z. v. P. v. d. Nieuwegiessen en J. C. Roeland; Hendri- ka F., d. v, T. D. A. Schouten en J. v. d. VeldenNeeltje C., d. v, A. C. M. Honcoop en J. W. Furster. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren; Jacob, z. v. J. van Dru- nen en J. H. van der Lusdonk. Overleden: Johanna Versluis 80 j. echgenoot van Roelof Pellegrom. HERPT. Geboren: Elisabeth Th. M., d. van A. van den Brandt-BuijsMarinus A., z. van M. van Korven-Kouwenberg. Overleden: Joh. R. Smits, oud 80 j.Th. Ch. van Sprang 29 j. echtg. van Tb. van Horen. WOUDRICHEM. Ondertrouwd: Pieter Smits, 25 j. en Gysbertje Maas, 20 j. Overleden: Dirk van Andel, 8 maanden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mynheer de Redacteur. Het is naar aanleiding van een ingezonden stuk uit x>\Yolfheze« dat ik u dit schrijven, zend, met het beleefd verzoek dit in u veelgelezen blad op te nemen. Ik zeg een ingezonden stuk uit Woltheze, en dan zet ik een vraagteeken achter Wolfheze, daar het duidelyk blijkt dat niet Wolfheze, maar Almkerk de plaats is waar dit mooie stuk ter wereld is gekomen. Wolfheze 1 Alle lezers zullen wel weten aan welke inrichting deze plaats haar be kendheid te danken heeft. Het is het gesprekvan een verpleegde uit bedoelde inrichting, dat ons te lezen gegeven is. Almkerkers en niet Almkerkers, allen kunnen begrijpen met welk doel. Ik wil dit »gesprek« niet woord voor woord na gaan, maar opmerken dat ik het O n e d e 1, minderwaardig, verachtelijk acht, hoog staande personen op zulk een wijze aan den kaak te stellen. Ik hoop dat Peersbuurmanen »d i e« uit den Doorn en uit den Hoek, de drie verheerlijkten, van zulke »e e r« voortaan verschoond zullen blijven en hopen te blyven. Zulk een verkiezingsactie moge misschien goed zjjn voor Jan Boezeroen, maar past geen weldenkend Anti-Revolu tionair of Chr. Historisch kiezer. U, mynheer de Red. dankend voor de genoten plaatssruimte, teeken ik met de meeste Hoogachting, Een Almkerksche lezer. ALMKERK, 3 Maart 1927. x BOSSCHE RECHTBANK. Van de eeuwige onbekende. Terecht stond G. J. L., werkman te Eethen, beklaagd van diefstal van 3 kippen ten nadeele van J. Straver en 3 kippen van W. de Graafï. De kippen werden voor de ramen van den zolder in het huis van verdachte gezien. Ze waren gestolen te Babilouiënbroek. Verdachte hield vol geen tweemaal drie kippen te hebben gestolen. Hy had ze gekocht van een onbekende en terwyl hy dronken was. De »onbekende« had ïeiker weer een baard, nietwaar vroeg de president en 't publiek lachte. De politie had te voren by een huis zoeking geen kippen by verdachte aange troffen. Ze hebben toen niet eens goed gekeken, aldus verdachte ik heb aityd kippen ge houden I Ze zaten opgesloten in de bed stede. De dief loog voorts tegen de klippen op maar de getuigenverklaringen brachten het wettig en overtuigend hewys. Verdachte staat zeer ongunstig bekend. De eisch luidde 2 maanden gevangenis straf. Ik kan 't niet aannemen, hoogedelacht baren 1 aldus verdachte. Uitspraak 17 Maart a.s. Q— De Vlymensche gek I J. B„, arbeider, bygeuaamd de Vlymen- sche gek, werd ter zake van diefstal van een ry wiel ten nadeele van M. Kremers te Beugen, conform den eisch veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. HERPT. In de maand Februari' zijn ahier 2 cursussen beëindigd. De eene- van kapelaan Goossens uit Drunen, thams te Boxtel, één sociale cursus, die geregeld een vol lokaal trok, wel een bewijs dat die cursus op zeer aangename wijze werd gegeven. Ook de gelegenheid tot vragen stellen vermeerderde het succes. Er werd een druk gebruik van gemaakt. De cursus in varkenskennis van. den heer .Willems ,hoofd der school te ELtfiout, trok: een aandachtig gehoor, wat vooral toe te schrijven was aan de zeer duidelijke en bevattelijke manier, waarop hij de verschil lende hoofdzaken der varkensfokkerij en mesterij naar voren wist te brengen. Thans zijn er nog avonden in landbouw- boekhouden. Heeft het nuttige een plaats gehad, ook het aangename is niet vergeten, daar heeft men voor gezorgd. De harmonie De Een dracht komt met een prachtuitvoering. De voorzitter, de heer J. Buijs, tracht deze uitvoeringen zoo aangenaam mogelijk te doen zijn en wordt hierin ten zeerste ge steund door den heer W. Kuijs als humo rist, wiens reputatie als zoodanig reeds ver verspreid is, en die, alhoewel hij reeds een twintig jaar hier in eigen plaats optreedt, in het voordragen toch nieuw blijft. Een gave die aan weinigen be schoren is en bij hem volkomen uitkomt. Geen wonder dat hij overal herhaaldelijk gevraagd wordt. SPRANG. Toen verleden week D. K. alhier van den landbouwcursus huiswaarts keerde, werd hem in de Nieuwstraat een pak slaag toegediend, waarbij hij zulke kwesturen aan zijn linkeroog opliep, dat hij genoodzaakt was de geneeskundige be handeling van een oogarts te 's Hertogen bosch in te roepen. Verleden week Woensdagavond vier de de Jongel. vereen op G. G. „Timofhe- us" alhier op feestelijke wijze de herden king van haar 28-jarig bestaan. Te ruim 7.30 u. werd deze goedbezochte feestvergadering door haar voorzitter, de heer Hooimeijer geopend. Door den sec retaris den heer v. Herpe werd een goed jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging na een periode van. ver slapping te hebben doorgemaakt, weer opbloeit. Het ledental steeg tot vijftien, terwijl ook het vergaderingenbezoek aan merkelijk is toegenomen. Meer liefde ont waakt voor het vereenigingsleven, waar om spreker aanmoedigd om in de kracht des Heeren op den nieuw ingeslagen weg voort te gaan. Ook den finantiëelen toestand der kas was aanmerkelijk vooruitgegaan. Doch het tal begunstigers zoowel als dat der leden kon nog aanmerkelijk worden uitgebreid. Spreker deed op de aanwezigen een be roep om in deze haar te willen steunen. De Voorzitter brengt een woord van dank waarna beide verslagen \vorden goed gekeurd. Bij de afwerking van het verdere gedeelte van het programma werden ver schillende voordrachten, waarbij ernst en luim elkander afwisselden, ten gehoore gébracht. Door het lid G. Braspenning werd een onderwerp ter 'bespreking in geleid „Samuel" terwijl het lid van Herpe sprak over: „Vasthouden aan de Belij denis". Door een viertal dames en een viertal heeren werd een dubbelkwartet gezon gen „Jaarfeestlied", wat bijzonder in den smaak viel. Door mej. C. v. d. Hoven, werd met orgelbegeleiding een sopraansolo opge voerd. Verschillende a/gevaardigden van Jongel.-, Knapen- en Meisjesvereen,. waren aanwezig die alle de beste wlenschen voor deze jubileerende vereeniging, naar voren brachten. j Namens den kerkeraad sprak ouderling C. Klootwijk. Spreker wees op de nood zakelijkheid van een" goede voorbereiding voor de taak die den jongeling, als man wacht. Hoe hij zich hiervoor in de ver eeniging kan bekwamen en. de vruchten, welke ze afwierp voor Kerk, Staat en Maatschappij. Als vertegenwoordiger der A. R. Kies- vereen. sprak de heer G. J. van Willigen, burg. Spreker wees er op, hoe steeds ook deze plaatselijke vereeniging voor de partij mannen heeft geleverd waar men op aan kan, die steeds staan en stonden op de bres voor de doorwerking der begin selen, waarom spreker den wensch uit sprak dat de vereeniging in de kracht Gods mocht blijven voortbestaan, om zich naast het schriftonderzoek ook te bekwa men voor het staatkundig leven, dan kan het niet anders of allen zullen zich zoo dra zij hiervoor den leeftijd be eikt heb ben zich scharen onder de A. R. vaan. Ds. J. Snoek sprak het slotwoord, hierbij de Gereformeerde Jongelingschap opwek kend om onder biddend opzien tot God voort te arbeiden aan het schoone ideaal wat den Bond van Jongel. vereen, op G.G. voorstaat. Der jongelingen sieraad is hun kracht. Na een woord van dank door den voorzitter aan allen, die tot wels/agen had den meegewerkt en de dames die steeds i|n de weer waren ons de verschillende versnaperingen toe te dienen, sloot Ds. J. Snoek met dankzegging. Om 12 uur gin gen allen voldaan huiswaarts. ZALT-BOMMEL. Naar wij vernemen wenscht de heer H. L. Philips, wethouder dezer gemeente, bij de aanstaande verkie zingen niet weder in aanmerking komen. De heer Philips is sedert 26 jaar onafge broken lid van den Gemeenteraad. De heer M. de Klerk, onderwijzer aan School 1 alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan een dei- openbare scholen te Hilversum. R#tLager Onderwijs. De Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de algemeene beschouwingen van de Staatsbegrooting voor het dienst jaar 1927 begint met de mededeeling, dat de regeering zich aansluit bij de klacht over de ontstentenis van een par lementaire meerderheid en van de moge lijkheid tot vorming van een parlementair kabinet. In verband met de klacht over de niet- uitvoering door het kabinet van eenige door de Tweede Kamer aangenomen mo ties, merkte minister de Geer allereerst op dat de regeering niet verklaard heeft, de motie inzake den rechtstoestand van ambtenaren niet te zullen uitvoeren. De Minister heeft in het debat in November j.l. gezegd, dat die motie, in een bepaalden zin verstaan, overbodig was, daar reeds een regeling van die materie was aangekon digd. Thans kan hieraan nog worden toe gevoegd, dat het betreffende wetsontwerp reeds bij den ministerraad aanhangig is en eerstdaags aan de Centrale Commissie om; advies zal worden gezonden. Uit het verdere door den minister ge zegde, blijkt, dat het zevende leerjaar zal worden ingevoerd, evenals de zevenjarige leerplicht. En hierop willen wij nu nog eens terugkomen. Over den zeven-jarigen leerplicht zijn voornamelijk door de inwoners van Ne derland, die n iet in de regeering deelne men heel wat woorden vuilgemaakt, Lang niet iedereen was het met een1 zeven jarige Lagere School Leerplan eens. Ve len beweerden, dat hunne kinderen, in plaats van een jaar langer, liever een jaar korter naar school gestuurd zouden moe ten worden. Want dan konden ze eerder „aan 't verdienen". Deze beweringen lij ken ons eenigszins egoistisch en. daarom op de eerste plaats al verwerpelijk. De verdiensten door kinderen van. 11, 12 of 13 jaar zijn niet van dien aard, dat daar voor in de plaats de waarde van een ze vende leerjaar gesteld kan worden. Bo vendien gaan die verdiensten, niet in den spaarpot van de kinderen zelf althans niet in de meeste gevallen, doch in den zak van vader, die er hoogst waarschijn lijk 's Zondags een extra sigaar van zal rooken of een extra glas bier drinken. Natuurlijk de uitzonderingsgevallen de goede gevallen niet te na gesproken. Maar een zevende leerjaar? Wat geeft dat den kinderen? Vooreerst steeds meer ontwikkeling. En die ontwikkeling hebben zij rfoodig, daar zijn wij het toch wél al len over eens. De tegenwoordige tijds omstandigheden zijn van dien. aard, dat slechts zij, die behoorlijk ontwikkeld zijn, zich een goede blijvende en standvastige plaats in de maatschappij kunnen verove ren. In elke branche, in ieder vak, in het technisch, handwerk of boerenbedrijf zij die het meeste weten over hetgeen er in de wereld in het algem(een te koop is en over hetgeen hun eigen vak betref fende in het bijzonder, komen ongetwij feld het verst. De tijd, dat lezen, schrijven en '„een beetje rekenen" het eenige noodige was om door de wereld te komen, ligt ver en zeer ver achter ons, ook al moge het den ouders slechts een vijf en twintig, dertig jaren lijken. De ontwikkeling der menschen in het al gemeen gaat niet met groote stappen, neen, gaat met sprongen vooruit. En daarom moet men inzien, dat de tijdsomstandighe den vereischen, dat het kind van vandaag morgen man zal zijn en voor eigen huis gezin te zorgen zal hebben, dat het meis je, dat nu nog op de schoolbanken zit, over luttele jaren in staat moet zijn eigen kinderen op te voeden. En daarom 'behoeft het geen betoog, dat wij mede mioeten met den stroom. Als onze buurman betere vruchten in zijn tuin heeft, voelen wij ons geprikkeld, als onze neef of zwager kip pen heeft, die meer eieren leggén, dan ae onze, zijn we jaloersch en als hij meer van vruchtboomen en kippenvoer afweet dan wij wat zeggen we dan? Zoo gaat het ook met het zevende leerjaar in het groote leven. Kennis is macht! o EEN OUD GRAFVELD. Bij liet graven van zand op een terrein aan den Diedeweg te Wageningen. werden eenige scherven van potten en, een volko men gaaf potje gevonden. Namens den directeur van het Rijksmuseum van Oud heden heeft dr. A. E. Remouchamps, con servator, op de plaats een onderzoek in gesteld. De vondsten waren gedaan ten deele vlak onder de cultuurlaag plm. 75 cM. diep, ten deele op een diepte vair 1.25 a 1.50 M. in het vaste zand. Het op geringe diepte gevondene is vermoede lijk van brandgraven afkomstig, waarin ur nen, al of niet met bijpotjes, met de ver brande beenderen van den doode zijn bijge zet, in de lijkgraven voor in den vorm van wapens en aardewerk. Het gevondene bewijst dat hier een graf veld heeft gelegen uit de 5e en 6e eeuw. Waarschijnlijk is het daarna nog in gebruik gebleven. Naast enkele stukken Saksisch aardewerk van grauw gekleurd hard bak sel, en met een plastische buitenversiering voorzien, kwamen in hoofdzaak Frankische stukken voor den dag: roode en grauwe urntjes, vaak met stempelindrukken ver sierd. Ook enkele fragmenten van ijzeren wapenen van Frankisch type werden ge vonden. Waarschijnlijk zal in den, a.s. zo mer door den Oudheidkundigen Dienst een systematisch onderzoek van de omgeving der vindplaats worden ingesteld. fffaiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5