Vierde Blad Draal w Marktberichten. Plaatselijk Nieuws Parlementair Overzicht. Vrijdag 11 Maart 1927. BEHOORENDE BIJ HET VAN 's BOSCH, 9 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 1849 stuks. 1013 stuks hoornvee, 609 biggen, 105 zeugen, 57 schapen lammeren, 65 kalveren. De pryzen waren als volgt: Kalfkoeien f230 k f360, kalfvaarzen f215 k f275, magere ossen en koeien f 120 k f 180, vette ossen en koeien le kw. 48 2e kw. 42 ct. p. p., pinken f90 k f140, zeugen f 80 f 130, biggen f 2.00 k f 2.25 p. w. schapen f 18 f26, lammeren f 17 a f23. Handel vetvee williger overigens stug prijshoudend. ROTTERDAM, 8 Maart. Pryzen per stuk van mager vee: melk' koeien f200—400, kalfkoeien f240 410, stieren 1120—460, pinken f130 150, graskalveren f 80110, vaarzen f160260, paarden f200400, slacht* paarden f 100—240, hitten flOO200, veulens 165—100, biggen f 1423 biggen per week f 2.00—f 2.50, overloopers f 25— 35, fok-nuchtere kalveren f 20—25, slacht- nuchtere kalveren f 6—10, ÖOR1NCHEM, 7 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd 230 runderen, 7 nuch tere kalveren, 180 overloopers, 638 biggen 1 geiten of bokken. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f 400 melkkoeien f 300f 350 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f 150—f 180 pinken f 100 f 150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 15—f 20, overloopers f 25f 35, biggen f 12f20, schapen f 00f00, lammeren f f 9e Ratterdamiche eierreillng. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe- zierstraat 37—39, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren i 5.00f 6.40 Idem (klein) f 4.50-f 4.95 Eendeieren f 5.35—f 6.15 Aanvoer 185.000 stuks. ZALTBOMMEL, 8 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 66 biggen, prjjs f 1420. 0 kalveren f a f 90000 eieren, prjjs p. st. 4 a 5 ct. 920 K.G. boter, prijs per half K.G.: roomboter fl.20, boerenb. fl.15. niet, doch gebruik by uwe hardnek- I kigste steenpuisten, bloedvinnen, 1 negenoogen, snjj-, brand' en open H wonden, winterhanden en -voeten, I zwerende borsten, dauw- baard- en I ringworm, fijt, likdoorns en wratt«n I enz., de wereldberoemde Oprechte I Wlnsnmer Zalf. Prjjs per bus H Verkrijgbaar by Apoth. en Drog. I ALMKERK. A.s. Zaterdag zal de Chr. Herv. Schoolver. alhier eene algemeene ledenvergadering houden. Met aanvankeljjk 50 leden is alhier een kinderkoor opgericht, onder leiding v. d. Heer J. K. Koekkoek. CAPELLE. Terwjjl de kolenhandelaar Roubos j.l. Woensdagmorgen in zjjn pak huis, staande achter zjjn woning aan de haven te dezer plaatse, bezig was met het in gereedheid brengen van zjjn vrachtauto, vloog plotseling de motor in brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat in een minimum van tjjd de geheele kolenbergplaaats, die van hout opgetrokken was, in lichte laaie stond. Aan blusschen nog redden viel te denken, zoodat het pak huis met alles wat er zich in bevond, een prooi der vlammen werd. Onderwjjl had den de vlammen ook reeds de daarnaast staande grutterjj en maalderjj van de firma A. L. Sneep en Co. aangetast, doch door het kordaat optreden van den eigenaar, geholpen door zjjn personeel en later door de brandweer, werd het vuur hier gebluscht, zoodat dit gebouw behouden bleef. Ook het voor de bergplaats staande woonhuis van den heer Roubos bleef gespaard. Naar men ons mededeelt, dekt verzekering de schade. Ondanks het vroege morgenuur, omstreeks 5 uur, waren zeer vele nieuws gierigen uit hun slaap gewekt door het geblaas op den brandhoorn en het luiden der brandklok, op het terrein van den brand aanwezig. Het muziekgezelschap »Kurist na Arbeid* zal op Woensdag 16 voor de leden en Donderdag 17 dezer voor niet-leden onder leiding van den heer A. Christ een uitvoering geven. Ter afwisseling zullen door eenige leden een viertal komische voordrachten worden gegeven. Op 18 Maart a.s. des avonds te 7g uur zal in de consistorie der Geref. kerk alhier de jaarvergadering van den Chr. Besturenbond worden gehouden. De agenda luidt als volgt1 Opening, 2 Lezing notulen, 3 Ingekomen stukken, 4 mede- deelingen, 5 Jaarverslag secretaris, 6 jaar verslag penningmeester, 7 Verslagen afge vaardigden Districts- en jaarvergaderingen van aangesloten afdeelingen, 8 Onderwerp door een bestuurslid, 9 Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Jac. Vos, W. Dalmajjer en C. de Roojj, 10 Rondvraag en sluiting. Naar men ons mededeelt is men in arbeiderskringen voornemens om met de a.s. raadsverkiezing met een eigen ar- beidersljjet uit te komen. DUSSEN. Beroepen by de Herv. Gem. alhier Cand. J. de Wit van Noordwyker- hout. POEDEROIJEN. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd dat bljjkens openbare kennisgeving van het Gemeentebestuur door den Directeur der Directe Belastingen verandering is gebracht in de zitdagen voor de ontvangst van directe belastingen enz. en dat deze voortaan voor deze gemeente zullen worden gehouden als volgtalhier op den vierden Woensdag der maanden Maart, Mei, Augustus en November van des v.m. 11 tot des n.m. 1 uur te Aalst op den vierden Woensdag der maanden Maart, Mei, Augustus en No vember des n.m. 24 uur. WAALWIJK. In het voorjaar 1928 zal het feest van haar gouden bestaan herdenken de firma O. A. Donkers te voor malig Baardwijk. Naar wjj vernemen, worden nu reeds plannen beraamd en is er een comité gevormd om dit feest op grootsche wjjze te vieren. Wjj kunnen reeds mededeelen dat het voornemen be staat om o.m. een marmeren of bronzen buste van den stichter dezer onderneming, van den heer Otto Donkers, te doen ver vaardigen. Het einde van het ontwapenings voorstel. Ondank is 's werelds loon. Over liefdebetuigingen en het antwoord daarop. De verlossing nabij. Het genus „Kamerlid" is toch een zeer uitmiddelpuntig ras. Daar hadden we het nu heel ernstig over een vredelievend on derwerp als ontwapening en het slot van liet liedje is, dat twee „geachte afgevaar digden" elkaar in de haren vliegen in. de werkelijke en meest tastbare be teekenis des woords. Twee tegenstanders? Een be en een ontwapenaar? Neen, twee heftige o n twapenaars. Die een zonderlinge de- monstartie gaven van de vredelievende ge voelens, die hen bezielden. Maar laat ik naar chronologische volgorde vertellen. Eerst kregen we nog allerlei, zeer lang durige en uitvoerige betoogen. Allen hadden inderdaad het s.d.a.p.-voorstel se rieus genomen en het dus niet als „pa- racle"-paard beschouwd. Dc heer Ver aart, r.k., aanvaardde de goede bedoelin gen, maar vond het voorstel overigens hoog spel, zoodat het geen doel zou tref fen. De vermindering van onze weermacht zou juist gevaar voor ons land kunnen opleveren. De heer v. d. Heide, s.d., was op zedelijk-godsdienstige gronden vóór, evenals de heer Arts, r.k.v.p. De heer van Dijk, a.r., typeerde het voorstel als een „onvoldragen vrucht en willekeurige greep" en het was in strijd met de grond-j wet, de grondslagen van het Christendom' en de Volkenbondsgedachte. Daarmede wasi het dus volkomen veroordeeld. De heer Albarda verweet den heer Veraart, dat hij de nationale ontwapening had losgelaten en verklaarue, dat voor een klein land defensie, zelfmoord en ruïne beteekende. Mr. Marchant, v.d., achtte het voor een klein land onmogelijk een doelmatige weer macht te onderhouden. Het ging niet aan, te zeggen, dat de Duitschers in 1914 ons] grondgebied terwille van onze weermacht] gerespecteerd hebben. Dit geschiedde, om dat dit militair en economisch voor dit land -een onmisbare voorwaarde was om den oorlog zoo lang mogelijk vol te hou den. Dat gelooft U zelf niet, riep toen de heer Duymaer van Twist. Waarna er een gezellige woordenwisseling tusschen deze twee kamerveteranen losbarstte, die de voorzitter tenslotte met zijn hamer be slechtte. Men versta goed door op zijn tafel te hameren, niet op de hoofden der debaters. Even daarna kreeg Mr. Marchant den wind van voren van den communist de Visser en Mr. Boon, v.b., die hem alle twee verweten, dat prof. v. Embden in openbare vergadering nationale ontwape ning beloofd had en dit niet bleek, toen mr. Marchant kabinetsformateur was. (J begrijpt niets van de politiek, wierp de v.d. leider den aanvallers tegen. De heer v. Za- delhoff, s.d., verdedigde natuurlijk ook het voorstel dat door mr. Boon, v.b., in strijd met de grondwet werd geacht. Mej. Oroeneweg s.d. ried aan, de thans geboden kans om te ontwapenen, aan, te grijpen, de heer Kleerekooper s.d., achtte de grond wettelijke bezwaren ongegrond, de heer de Visser, c.h., weerlegde, dat ontwapening in overeenstemming met de Chr. leer zou Zijn en betoogde, dat, wanneer onver hoopt weer een oorlog mocht uitbreken, Nederland niet weerloos mocht zijn. Tot zoover was het wel af en toe rumoe rig in de Kamer, maar tot handtastelijk heden kwam het niet. Dat gebeurde pas in de laatste zitting, waarin over het lot van het voorstel beslist werd. Daar was eerst de heer Ter Laan, s.d.' die in een drie-uur-lange rede het voor stel toelichtte en de verschillende bezwaren bestreed. Allen hebben begrepen, ver klaarde hij, dat het een besparing brengt van 85 millioen gulden per jaar, een groo- te financiëele bcteekenis heeft en h|et mili tarisme afschaft. Maar waarom stemden de s.d. dan in 1914 voor de mobilisatie- credieten? wilde de heer Duymaer van Twist weten. Waarop de heer Ter Laan den „geachten afgevaardigde" (generaal zei hij eerst, maar dat mocht niet van den voorzitter) uitlegde, dat de s.d. in Aug. 1914 vóór de mobilisatie-credieten stem den, doch vanaf December 1914 tegen, omdat het geld op roekclooze wijze werd verkwist. Ons land was onmachtig zich te verdedigen. Oorlog was doelloos voor de arbeidersklasse en vrede was noodig. Daarna begon het bedenkelijk te romme len in de Kamer. De communist de Visser verweet de s.d. de practijk en de theorie van het Marxisme te verloochenen. Om het wetsontwerp minder contra-revoluti- onnair te maken, diende hij nog een motie in, om te bepalen, dat de Veiligheidswacht o.a. in dienst gehouden kan worden, bij buitengewone omstandigheden, zoo die niet het gevolg waren van politieke of eco- Nieuwsblad li I 1.11 imm IT *11 I JUt. «Tri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 11