Eerste Blad i S. D. LANKHUYZEN Co's BANK GEBRs. VAN DEN BIGGELAAR - BREDA. Geurig en krachtig. Steeds versch gebrand. Slechts 50 cent per pond. Landarbeiderswei De Kus van Pharao Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4689. Vrijdag 11 Maart 1927. ffBlilLLKTOV Int. Telefoon no. 10. Postrekening no. 61525. Zij, die zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS y' *-and van alten* Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. II. Handelden we in ons vorig nummer over den oorsprong en doel der wet, nu willen we de toepassing dezer wet onder Uwe aandacht brengen. In de eerste plaats merken we op, dat alleen hij, die van het verrichten vian[ handarbeid zijn hoofdberoep maakt, door de wet als landarbeider aangemerkt word't. Hieruit vloeit onmiddellijk de vraag voort wat we onder landarbeid te verstaan hebben. De wet rangschikt hieronder alle te verrichten werkzaamheden in den land bouw, tuinbouw, boschbouw, veehouderij of veenderij. De vraag of de landarbeider door het verrichten van werkzaamheden, welke niet onder bovengenoemde zijn te rangschikken, zijn karakter van landar-1 beider verliest, vindt een ontkennende be antwoording. Hierbij zij evenwel in acht te nemen, dat de uitoefening van. zooda nig beroep ondergeschikt blijve aan zijn hoofdbezigheid. Iedere arbeider, die aan de hand van deze bepaling het stempel van landarbeider draagt, zal evenwel nog niet altijd gerechtigd zijn ter verkrijging vari een plaatsje in eigendom of los land in pacht. Bezit van bet Nederlander- en ingeze tenschap des Rijks, het bereikt hebben van den 20-jarigen leeftijd, van goed zedelijk gedrag, bekwaamheid voor het werk, een tweejarig verblijf in de gemeente van aan vraag of aangrenzende gemeente, zijn. ver- eischten, waaraan de landarbeider heeft te voldoen (art. 13). Volledigheidshalve voegen we* h ier nog aan toe, dat de land arbeider, die de beschikking of hét be heer over zijn goederen krachtens on herroepelijk geworden rechterlijke uit spraak verloren heeft, ook niet voldoet aan de bij de wet gestelde eischen. Heeft de wetgever hiermede eischen gesteld betreffende de persoonlijkheid van den landarbeider, de hoedanigheid van het te verkrijgen onroerend goed in eigen dom of pacht, heeft hij ook niet aan het vrije initiatief van belanghebbenden, over gelaten. Ten opzichte van een aanvraag tot verkrijging in eigendom van een plaats je, dient in de eerste plaats op de ge schiktheid daarvan gelet te worden, ten tweede lette men dat de te maken kosten f 4000 niet overtreffen. Moet 'bij bovenbe doelde aanvrage van woning met land in eigendom, dit één geheel vormen; te» verkrijging van los land in pacht geldt de bepaling, dat dit in de nabijheid der landarbeiderswoning gelegen moet zijn.. Het land moet eveneens voor het doel geschikt zijn en de jaarlijksche pachtprijs niet meer dan f 50 bedragen. Het nood wendige gevolg hiervan is, dat in sommige streken van ons land, de hoegrootheid van het verkregen onroerend goed iin eigendom of pacht, een belangrijk verschil ople vert. We vestigen hier Uwe aandacht op streken waar nog heidegrond ontgonnen kan worden. Het land in eigendom ver kregen bij de woning of los land in. pacht zal Hectaren beloopen, terwijl in de klei streek een halve Hectare vrijwiel tot het maximum gerekend mag worden. Hiermede hebben we in korte trekken de vereischten weergegeven waaraan land arbeider en onroerend goed volgens dé wet hebben te voldoen. Ten besluite van dit artikel willen we verder onze ge dachte ontwikkelen over de toedracht der zaak bij het inkomen van een aanvrage. De aanvrage geschiedt op formulieren, die Thijm Siroop Fermitan-Worm- poeders Kaloderóaa-Crème Vieto-Crème Booms-maagpoeder. Mijnhardts Hoesttabltten. Miinhardts Laxeertabletten. D.D.D Levertraan. Drogisterij Wittebroodstr. 52. tblef. no. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. OBT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA op de secretarie van elke gemeente koste loos verkrijgbaar worden gesteld. De wet noemt twee organen met de uitvoering van deze wet belast. Zij spreekt daarbij over rechtspersoon lijkheid hebbende vereenigingen of stich tingen, die beantwoorden aan. het door de wet beoogde doel. Bij aanwezigheid van zulk een vereeniging, die zich over meer dan één gemeente uitstrekken kan, zal een desbetreffende aanvragé aan het bestuur dezer vereeniging worden gezon den. Bij gebreke hiervan behoort de aan vraag aan het College van Burgemeester «BB?WB6wa?g»ggiwaimaw^^i^ ni» win en Wethouders gericht te zijn. De aanvragen dienen we daarbij in drie soorten te onderscheiden: lo. Aanvrage om een plaatsje mét aan wijzing daarvan. 2o. Aanvrage om een plaatsje zónder aanwijzing daarvan. 3o. Aanvrage om los land in pacht. Behoudens de aanvrage, welke naar on derscheiding der hierboven genoemde soor ten ingericht zijn, heeft de belanghebbende verschillende stukken over te leggen. door 13a) RICHARD GOYNE. Kent gij mij? vroeg de hoogcpriester wederom met waardigheid in zijn houding, waardigheid alsof hij voor het altaar van god Amon stond om zegen af te smeken voor een verdoolden zoon van zijn, ras. Kent gij mij? Hij hief het hoofd lang zaam op en strekte dc handen zégenend uit boven het hoofd van Oabinius, alsof de macht van een priester den wil be- heerscht van hem, die bidt. Kent gij mij Er was nu een kinderlijke eenvoud ii. de trekken van den eigenaar. Zijn lippen •bewogen en toen hij sprak, deed hij zulks •op een zachten, fluisterenden toon. Vader... ofschoon de zon verbleekt en het licht van den dag is gelijk de duister nis van den nacht, ofschoon de gouden schoonheid van de maan den hemel van Egypte verlaten heeft en uwe menschen als kinderen zijn, pasgeborenen, niet in staat om te zien en te spreken... zal Egypte voor u buigen. Want het volk -van dit land wacht u voor zijn heil. Vader, spreek en uw ncederigie dienaar zal doen -wat gij verlangt. Dc harten van ons volk .zijn vervuld van een laaienden. haat en jjod Aton, die door Pharao Akhnaton -op het altaar van Amon is verheven. Maar, eerwaarde vader, wie is de knaap, dien igij in dit huis medebracht? t Rah Neb keerde zich om en wenddje zijn 'blik naar den jongen man, die achter hem stond. Oabinius, gebood hij streng, buig uw hoofd en kniel. Deze knaap, dien gij hier ziet, zal uw koning zijn eer de zon van. den nieuwen dag is ondergegaan. Dien zelfden nacht was er een m(erk- waardig gezelschap verzameld in dc ge heime kamer onder het logement Sampi. Rah Neb en den jongen waren er en aan hun zijde zat El Calebf een eerbiedig aanbidder van god Amon en eertijds een dapper krijgsman en minister des konings. Er waren ook anderen die vroeger een hoogeren rang hadden bekleed in het rijk van Egypte, ofschoon zij thans hun le ven sleten in geheime plaatsen en. grotten en alleen des avonds naar buiten kwamen wanneer de spionnen van den koning hun gelaatstrekken niet konden onderscheiden of reeds lang ter ruste waren. Thans vertoefden zij in het domein hun ner vijanden, met slechts een heilig doel voor oogen, verblind door een overwel digenden haat tegen Pharao en bereid om hun leven te offeren ter wille van God Amon's macht, i De meesten hunner waren vroeger ver bonden geweest aan den tempel van Kar- nak, docli sommigen waren kooplieden, die geweigerd hadden op straffe van dood, te knielen voor god Aton. Zij waren gezeten rond de drie leiders, Rah Neb, El Caleb en den knaap met Gabinius op wacht bij de deur en een twaalftal oppassende en spiedende oogen in de kamer boven... De oude hoogepriester scheen in die pe gedachten verzonken. Nu en dan, hief hij het hoofd op en staarde naar den jon gen man aan zijne zijde. Dan. keek hij plotseling weer naar den machtigen El Caleb of richtte zijn oogen naar een on bepaald punt van de kamer, waarna hij ze sloot, alsof hij wilde gaan slapen. Maar tenslotte schenen zijn gedachten toch een einde te nemen. Hij sprak evlen met El Caleb op zachten toon, wenkte daarna de mannen bij elkaar en gebood met de hand stilte. Zijn diepe stem was vol overtuiging en zijn oogen straalden van hartstocht' toen hij sprak. Broeders, gij allen weet, wat er in Egyp te heeft plaats gehad sedert de laatste droevige jaren van Aton's regeering. Gij weet, dat tegenspoed en ziekten liet land hebben geteisterd, dat Aton niets dan el lende over ons land heeft gebracht. Hij wachtte even en bezag de knikkende hoof den der luisteraars. Gij weet ook, dat uw leider van The bes is uitgetrokken in de woestijn. Waar ik geweest ben, weet gij echter ni'et, maar uw vertrouwen verlangt uitlegging van mijn vertrek uit uw midden. Gij hebt gewerkt als goede en achtenswaar dige dienaren van tlw god, wiens hooge priester ik ben en de vruchten van uw arbeid zijn vele. Het is met dankbaarheid dat ik gehoord heb, wat gij allen tijdens mijn afwezigheid hebt gedaan. Gij hebt het vertrouwen in onzen god beschermd, zoodat op dezen dag zijn macht nog leeft, evenzeer als vroeger, ofschoon ge heim. Dat was uw taak. Gij hebt haar schitterend volbracht. Thebes is gereed zich te verheffen en te strijden voor eigen heil en wat Thebes doet, zal gansch Egyp te doen. Maar gij weet, dat Egypte een ko- llfWDBIWBBa—M M——HM ning moet hebben, wanneer Akhnaton in het stof zal hebben gebeten en wanneer zijn bestemming zal zijn gevallen in. onze handen. Ons volk moet verstandig wor den geregeerd en zijn koning moet een wijze zijn, van het zuiverste koninklijke' bloed. Hij moet een man zijn, die zoowel vrede als geluk weet te scheppen voor zijn onderdanen en hij moet niet alleen op den troon van Egypte regeeren, maar ook in de harten der Egyptenaren. Weder om zweeg hij even en de aanwezigen knik ten eenstemmig. Amon heeft dezen nieu wen koning aangewezen en die monarch is hier! Hij wees naar den jongen man, die zich in zijn volle lengte oprichtte en dich ter bij den ouden hoogepriester kwam. Toen wij elkaar liet laatst ontmoet heb ben in den geheimen kelder onder dien tempel van Karnak, ging Rah Neb voort, bracht onze goede koningin Herota mij een jongen. Maar zij gaf rrnij tevens een geschrift, een papyrus, waarop dc ge boorte van den jongen stond vermeld en nadat ik den papyrus had gelezen, wist ik, dat de woorden van god Amon spoe diger zouden worden vervuld, dan wij hadden durven hopen. Die jongen was van vorstelijke afkomst. Ik heb hem onder' mijn bescherming genomen, broeders, en voor zijn heil verliet ik Thebes, en trok op avontuur de woestijn in. Wij hebben rust gevonden in de grot van Sampi, waar ik dezen jongen voor het eerst verteld heb welke groote toekomst hem wachtte. Ik heb hem geleerd te strijden voor de overwinning en terwijl ./ik hem leerde, deed Amon in zijn ziel het vuur van zelf vertrouwen oplichten. Enkele dagen geleden verlieten wij de grot van Sampi en keerden terug naar Thebes. Vanmiddag kwamen wij hier aan, bij den goeden Gabinius, die u hier teza men heeft geroepen om te vernemen welk nieuws wij brengen. Onze taak is geëin digd en morgen zullen de toortsen worden ontstoken. Maar hier, in mijn mantel, is de papyrus verborgen, het geheime ge schrift dat U overtuigen zal van de hooge geboorte van dezen jongen. Hij haalde een perkament schriftuur te voorschijn en overhandigde dit aan den dichtstbijzittenden luisteraar. De man las eiken regel van het geschrift met groote aandacht en zoo ging het van den, een naar den ander, tot allen het stuk 'gele/en hadden. Gij hebt gelezen, begon Rah Neb op nieuw, wat op dezen papyrus staat ge schreven. Zijt gij tevreden? Ja, riepen allen zonder aarzelen en. on middellijk knielden zij voor Toct-Toetden jongen man. Alleen Rah Neb bleef staan. Langzaam keerde hij zich tot den jongen en legde zijn handen op diens schouders. Gij aanschouwt hun aanhankelijkheid, I mijn zoon en gij weet thans wat van, U verlangd wordt .nietwaar? Morgen.... zult gij koning zijn en ge zult zetelen, op den troon van Egypte en regeeren met zorg en edelmoedigheid. Bij deze woorden stonden de aanwezigen, op en hieven hun handen, ten hemel. Heil, heil, heil! Rah Neb glimlachte trotsch. Welnu broe ders Uw koning zal genaamd zijn Toet Ankh Amen en morgen zullen wij het beeld van Amon weder opheffen voor den koninklijken troon. yor het Land A1tena,deLangstraat sn ervaar DRINKT (Slot in 't volgend nummer.) (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1