Kantongerecht (lensden Plaatselijk Nieuws Buitenland Strafzitting van het Kantongerecht te HJüUSDEN van Vrijdag 4 Maart 1927. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: Jhr. Mr. J. Twiss Quarles van Ufford. Griffier: Mr. W. Ruitinga. J. S., bakker te Werkendam was ge dagvaard, omdat in zijn brood te weinig droge stof was geweest. Verdachte was- niet verschenen. De Kantonrechter: Alweer geknoei met het broodgewicht. Ik geloof dat ik even als ik doe bij melkvervalsching, ook maar eens met honderden guldens hopte of principieele hechtenis moet gaan beginnen bij te weinig broodgewicht. Melkverval sching is er in dit kanton zoo goed als uit,» maar meerdere heeren bakkers gaan nog maar steeds door met hun klanten teveel water en te weinig bloem te geven. En ook hieraan moet een einde komen en. wel haastig ook. De zoon van verdachte J. S. heeft aan den verbalisant verklaard als volgt: „ik heb geregeld wat deeg van het afgewogene afgehaald om toch aan het bedrag te komen wat wij bij een klant hadden laten zitten, n.l. f 74, Voorts heeft verdachte zelf aan verba lisant verklaard,,, wat betreft- de menging van meel en vocht bij de bereiding, daar wordt nog altijd op de gis gewerkt; ik weet dat U mij daarop hebt gewezen en daarbij hebt ingelicht, het is het werk van mijn schoonzoon J. O.; hij is daar be ter mee bekend, hij doet het als regel." 't Is fraai, zoo'n samenwerkend trio. De zoon haalt deeg af van het voor een brood bestemd mengsel om geleden schade door een wanbetaler in te halen en de schoonzoon werkt op de gis, maar' ver gist zich intusschen ten eigen voordeele. Als ik volgde, hetgeen mijn hart mij thans ingaf, zou ik verdachte f 200 a f 300 boe te moeten geven. Ik wil dit nu nog niet doen, maar wel wil ik hier verklaren dat ik van heden af broodgewicht overtredin gen veel zwaarder zal straffen. Verdachte veroordeel ik tot f 40 boete of 20 d. h. A. F. K., chauffeur te Genderen had met zijn autobus op een rijwielpad ge reden. Bij de bekeuring had hij den wacht meester der marechaussée van Kooveringe toegevoegd„Ik ben de bestuurder van dit motorrijtuig en als ik over het rijwiel pad heb gereden, dan moet je me maar proces-verbaal geven. Het komt er niet zoo nauw als ik een proces-verbaal krijg." KantonrechterDeze jongemain is (brutaal opgetreden. Dit is voor mij een reden tot verhooging der strafmaat en daarom geef ik verdachte f 10 sub. 5 dagen. H. v. d. S. en G. M. S. beiden land bouwers en beiden wonende te de W/erken. Eerstgenoemde zou bij het tegenkomen van een auto op de Zandsteeg te de Wer ken met zijn met paard bespannen, voer tuig niet behoorlijk naar rechts zijn uit geweken, terwijl laatstgenoemde den be stuurder der auto door handopsteking te kennen had gegeven dat hij moest stoppen, en toen deze daaraan gevolg gaf het por tier had opengerukt en getracht had den bestuurder R. de Raad uit de auto te trekken en eenige baldadige handelingen had verricht. Verdachte G. M. S.: H. v. d. S. stond met zijn kar met beide wielen op hef gras, terwijl de Raad stil stond. De Raad kan niet rijden en rijdt tegen, alles op. Ik( heb de Raad alleen gewaarschuwd om in het vervolg voorzichtiger te zijn en heb hem slechts op zijn arm getikt, de Raad greep toen in zijn zak en ik zei „Ik raad je aan geen wapens te nemen, anders kan ik je er wel eens uithalen." Kantonrechter: Jullie kar stond dus ge heel op den grasberm van den weg, zoo dat de geheele weg vrij was en je hebt de Raad maar heel zachtkens aan den arm geraakt. Verdachte G. M. S.Ja, Edelachtbare. Kantonrechter: Dan begrijp ik er geen tittel of jota van. Als de weg toch vrij is behoef je de auto niet stil te lat jen staan. Verdachte G. M. S.Jao om te war- schouwen dat ie goed mos rijen. Kantonrechter: Dan ben je overbeleefd geweest al was het op een eigenaardige wijze. Getuige SchoutenIk zat in de auto bij mijn schoonzoon tie Raad. Wij hebben over het gras moeten rijden om het gespan van v. d. S. te kunnen passeeren. Beide wielen, van diens kar stonden op den, weg' en (geen wiel stond in den grasberm. Verdachte H. v. d. S.Wij hebben ruim te genoeg gelaten. Ik heb gijezien dat O. M. S. met de Raad sprak, maar wat hij, verder deed heb ik niet gezien. Getuige R. de Raad, bakker te Alm- kerk: Ik kwam van de richting Kille in de Zandsteeg. Ik zag een kar aankomen en gaf signalen. Een van de twee gelei ders der kar stak zijn hand uit om te stoppen en toen ik zulks deed, rukte hij het portier open. Hij heeft mij toen vier keer beetgepakt over mijn schoon vader Schouten, die naast mij zat, heen en raakte mij tweemaal de hand en twee maal de knie. Onder bedreigingen vroeg hij mij om er uit te komen. Ijj. v. d. S. stond toen met de kar midden op den weg. Getuige SchoutenIk bevestig hetgeen de Raad heeft gezegd. Kantonrechter: Hier hebben we m. i. weer eens een paar landbouwers, die een haat hebben aan al wat auto is. Daartegen moet opgetreden worden en men moet er wel van doordrongen zijn dat bij passee ren i eder het recht heeft op de helft van den weg. Verdachte G. M. S. heeft aan den bestuurder van de auto een lesje in het rijden willen geven, want, aldus deze verdachte, rijden kan de Raad niet. Jammer voor verdachte is dat hij dat lesje op een eenigszins vreemde manier heeft willen geven, n.l. door verdachte tweemaal bij den knie en tweemaal bij den arm te pakken. Iemand die een ander wat wil leeren moet toch van het stand punt uitgaan dat de hersens van een, leer ling in diens hoofd en niet in diens knieën of armen zitten. Een goede leermeester is verdachte G. M. S. naar mijne meening dus niet, aldus de' Kantonrechter, en daar om moet hij het les geven in den vervolge maar laten en om de lust daartoe te be dwingen is eene straf noodig, die ik bepaal op f15 of 10 dagen. Verdachte H. v. d. S. moet leeren uitwij ken. Hij krijgt f 10 of 5 dagen. W. K. barbier te Werkendam had het durven besteken om op Zaterdag 29 Jan. j.l. des avonds te 11,45 nog een klant te scheren en in zijn salon de variété nog twee bezoekers aanwezig te hebben, die geduldig zaten te wachten om door ver- dachte's hand bevrijd te worden van over- tolligen haargroei. Blijkbaar aangetrokken door de „parfumlucht" kreeg de politie lucht van het zaakje en onze barbier die na klokke half elf geen enkel gezicht meer mag bewerken, was er bij. Hij' kreeg proces-verbaal en moest nu voor de ern stige overtreding der Werkendamsche po litieverordening terecht staan. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot een geldboete van 50 ct. of 1 dag naar een plaats, waar verdachte door een #ander wordt geschoren. de Kèer Jac, Vos; die de aafitieemlng hier van nog in beraad wenschte te houden. Voor de op 28 en 29 Maart e.k, te hou den bondsvergadering ta Amsterdam wer den als afgevaardigden gekozen de heeren Jac. Vos en L. Heurter en tot plaatsver vangers H. van Dongen en K. Rosen brand. Tenslotte volgden nog enkele mededeelin- gen en werd overgaan tot het houden van voordrachten en het zingen van liederen, terwyl de aanwezigen bovendien nog feestelijk onthaald werden. De afgevaar digde van den Chr. Besturenbond, de heer P. Faro, feliciteerde de afdeeling met haar 7e jaarfeest en sprak den wensch uit dat de afdeeling nog steeds in bloei mag toe nemen. Om half twaalf werd deze bijeen komst met dankzegging gesloten en ging iedereen hoogst voldaan huiswaarts. WERKENDAM. Donderdag j.l. hielden de Herv. Chr. Meisjesvereenigingen „Mjr- jam" en „Fébé" gezamenlijk haar jaar^ feest in de Oude school. Naast afgevaardigden van zustervereen. zoowel uit Werkendam als daarbuiten, als ook van de Herv. J. V. „Maranatha" en de Knapenvereen. „Benjamin", waren vele begunstigers en verdere belangstellenden tegenwoordig, zoodat de zaal flink be zet was.' Na het zingen van Ps. 25 vers 2 en 6, opende de leider Ds. Kalkman, dit jaar feest met gebed, waarna de Presidente van „Mirjam", Mej. Lammers, een toespraak hield naar aanleiding van het Schrift woord: Openb. 3 vers 7 en 8. Spreekster wees op de vele moeilijkheden in het ver- eenigingsleven, de teleurstellingen, die vaak worden ondervonden, het gebrekkige van den arbeid in en voor het Koninkrijk Gods om ten slotte heen te wijzen :naar VIERKANT- en ZESKANT VLECHTWERK, PUNTDRAAD, GEWOON DRAAD en KRAMMEN en voorts alle IJZERWAREN, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, GEREEDSCHAPPEN, TOUW, ENZ. Firma JOHAN SMULDERS, Vughterstraat 33 's HERTOGENBOSCH Telefoon 659. CAPELLE.Vorige week kwam de afd. Capelle van den Chr. Fabr. en Trasportarbeiders- bond in feestelyke jaarvergadering byeen. Om ruim half acht opende de voorzitter deze byeenkomst op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen welkom. Hierna richtte hij zich met een enkel woord tot de aanwezigen en wees hen in het by- zonder er op om in deze moeilyke tijdsomstandigheden trouw aan het beginsel vast te houden en vooral steeds de verga deringen by te wonen. Nu werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen die onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens bracht de afd. secr. de heer J. Vos, jaarverslag uit. Hieruit bleek dat het ledental geljjk was gebleven aan vorig jaar. Het aantal ge houden vergaderingen bedroeg J3. Aan 18 leden werd gratis rechtskundig advies verstrekt, terwijl in het afgeloopen jaar een T. B. C. fonds werd opgericht. Ook werd in dit verslag nog gewezen op het feit dat nog steeds te veel de valsche leuze heerschte »ben ik mijn broeders hoederc en dat er wat meer getracht moest worden elkanders lasten te dragen en alzoo de wet van Christus te vervullen. Een der aanwezigen dankte den secretaris voor zyn keurig uitvoerig verslag, waarna de penningmeester-administrateur L. Heu- ter zyn fiuantieel verslag uitbracht. Aan contributie werd ontvangen ruim f 1.900. en aan weikloozen uitgekeerd f 1.500. Ook den penningmeester werd een woord van dank voor zyn administratie en ver slag gebracht. Alsnu werd overgegaan tot bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding. De aftredende bestuurleden F. J. Wittebol, H. van Dongen en A. van Peer werden met meerderheid van stem men gekozen. Tot voorzitter werd gekozen Hem, die het gezegd heeft: Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht. De Dames Bogers brachten daarna ver slag uit van den toestand en de vele werkzaamheden der vereenigingen. „Mirjam" telt momenteel 25 leden; een ernstige roepstem was tot de vereeniging gekomen door het overlijden van een me delid; verder wordt een werkzaam aan deel genomen in den arbeid van, den Ring Altena en was de -vereeniging op de on langs te Dordrecht gehouden Bondsver gadering vertegenwoordigd. Ook Fébé mag over het afgeloopen ver- eenigingsjaar tevreden zijn. Het verslag geeft een overzicht van de werkzaam heden, vermeldt het gemaakte uitstapje en bepleit de wenschelijkheid van uitbrei ding van het bestuur, dat op het oogen- bli'k uit slechts twee leden bestaat, n.l. de dames Cor Bogers en Bets de Vries. Verschillende afgevaardigden brachten gelukwenschen over en spraken een. op wekkend woord voor de toekomst van de nog jonge, jubileerende vereenigingen. Van Mevrouw Zijlstra-Bogers werd een schriftelijke felicitatie ontvangen. Vervolgens werd het uitgebreid pro gramma afgewerkt, samenspraken, opstel len en voordrachten werden ten. gehoore gebracht, afgewisseld door zang en en kele tableaux. Zonder aan het overige te kort te wil len doen, dienen de samenspraken „Het lekt hier," „Mechanieke Betjie", „de Eie- renkoopvrouw" en „de drie boerinnen met de tram" alsook de tableaux „De kaars jes" en „Een kruis met rozen" afzonder lijk genoemd te worden; een duet (sopr. en alt) zong op verdienstelijke wijze het welbekende lied „de Kerklok". Met kwistige hand werden alle aanwe zigen onthaald op chocolade, koekjes etc. Na het zingen van Gezang 96 vs. 1 dankte de leider allen, die op eenigerlei wijze hadden meegewerkt tot het welsla gen van dezen feestavond, en. ging daar na voor in dankgebed. De vereenigingen kunnen op een mooi, genoegelijk feest terugzien. Vergadering van\d en raad der gemeente HERPT op Dinsdag 8 Maart des v.m. 11 uur. Met den Voorzitter en Secretaris zijn alle leden tegenwoordig, als de vergade ring wordt geopend. De notulend er vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter doet mededeeling van ee- nige ingekomen stukkeft n,.l. bericht van Ged. Staten dat de door den raad ont worpen verordening in verband met art. 78 der gemeentewet, door hen is goedge keurd. Idem dat de gemeentebegrooting voor 1927 en de rekening 1925 is goed gekeurd. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Benoeming leden voor het stembureau. Met algemeene stemmen worden hier voor aangewezen de beide Wethouders. Benoeming 3 plaatsvervangende leden. Hiervoor worden aangewezen de heeren A. Couwenberg, P. v. d. Broek en Chr. van Herpt. Benoeming leden der Schattingscomm. voor de Rijks Ink. Belasting, wegens pe riodieke aftreding van de heeren: A. Cou- wenberg, J. C. v. Bokhoven, P. v. d. Broek en A. Buijs. Herkozen werderi dê eerste drie heeren, terwijl in de plaats van den heer A. Buijs wordt gekozen den Ed. Achtb. Heer H. J. v. Eggelen. Alle ge kozenen nemen hunne benoeming aan. Voorstel van B. en W. tot subsidiee- ring van den cursus voor het vervolgon derwijs. De Voorzitter dit voorstel toe lichtende zegt, dat B. en W. voorstellen een subsidie van f50 te verkenen aan. den cursus in herhalingsonderwijs die dezen winter is gegeven. Bij dit voorstel is er rekening mede gehouden, dat eenige leer lingen zelf het onderwijs betalen en, het Hoofd van den cursus slechts een zeer matige vergoeding krijgt van f 1 per les uur. Over het onderwijs tot heden gege ven is het Hoofd buitengewoon tevreden, zoodat naar spr.'s meening de raad er een goed werk mede vjerricht als hjijl overeenkomstig het voorstel van B. en W. Tiesluit. De leerlingen die aan het onder wijs deel nemen, doen goed hun best, vroeger is dit wel eens anders geweest en heeft men er daarom in den raad wel eens anders over gesproken. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Wijziging gemeentebegrooting 1926. In de allereerste plaats behooren de in komsten gewijzigd te worden. Er moet n.l. een post op de begrooting worden ge bracht voor ontvangst groot f 2274,24 zijn de het bedrag dat terug is ontvangen van den pensioenraad wegens te veel gestorte inkoop, waarvan de Voorzitter in de vo rige vergadering reeds mededeeling heeft gedaan. Verder zijn eenige postjes van uit gaaf overschreden n.l. brandbluschmidde- len met f 15,70, kosten bezoek kinderen openbare school te Heusden f 33,75, on derhoud van bezittingen (landerijen aan den dijk) f 43,34, onderhoud openbaar schoolgebouw, waarvan het dak noodige reparatie behoefde f 36,20. Met algemeene stemmen wordt tot deze begrotingswijzi ging besloten. Voorstel van B. en W. toekenning ver ding voor het jaar 1925 aan de R. K. Bij zondere School. B. en W. stellen voor het bedrag te bepalen op f619,67 zijnde de werkelijke uitgaven. Moest betaald worden in verhouding wat de openbare school per leerling heeft gekost, dan zou het bedrag hooger zijn, doch er kan niet meer be taald worden dan de werkelijke kosten hebben bedragen. Met algemeene stemmen, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verder is door het bestuur der R. K. Bijzondere School gevraagd om een voor schot voor 1927 ingevolge art. 101 der L. O.-wet. B. en W. stellen voor het be drag te stellen op f 5 per leerling, wat een bedrag maakt van f 372,50, hetzelfde wat het vorig jaar is toegestaan. Aldus besloten. Bij de rondvraag vestigt de heer Cou- wenberg de aandacht op den minder ge- wenschten toestand van het pad bij Th. Buijs, dit staat vaak onder water, is daar in geen verbetering te brengen? De heer v. Herpt merkt op dat het daar geen gemeenteweg is, doch dat het pad in onderhoud is bij den polder en de toe stand de aandacht heeft van diens Voor zitter. De Voorzitter hoopt dat de aandacht van den Voorzitter van den polder zoover zal gaan, dat hij middelen zal weten te vinden, die de bezwaren door den heer Couwenberg naar voren gebracht, zullen opheffen. De heer v. d. Broek vestigt ook nog de aandacht op de Laagstraat, ook die staat veel onder water, doch dit is 'n gevolg van plagerij tegenover elkaar. De heer J. C. van Bokhoven zegt dat er een heul onder de straat door ligt, ten gevolge van oneenigheid tusschen van Oijcn en Piron is deze heul dicht ge maakt. De heer Verhoeven vraagt of hiertoe het recht bestaat, waarop de Voorzitter ont-i kennend antwoordt, spreker belooft deze zaak te zullen onderzoeken. De heer v. d. Broek zegt dat vroeger in den raad de wenschelijkheid is betoogd, om hier een bewaarschool te hebben, spr. acht dit ook van groot belang en vraagt of er bij B. en W. al plannen in bewer king zijn hiervoor. De Voorzitter antwoordt dat dit laatste niet het geval is, het college is h\e,t er ook wel mede eens dat het hier een zaak van algemeen belang betreft en heeft de kwes tie ook wel besproken, doch het is van meening dat het initiatief hiervoor moet uitgaan van het Kerkbestuur, want het zal toch zeer waarschijnlijk de bedoeling wel zijn dat het een bijzondere bewaar school wordt. Bovendien is de kwestie over opheffing der openbare lagere school nog hangende, spreker zou eerst de beslissing hierover willen afwachten, die naar hij meent toch niet zoo lang meer zal uit blijven. De heer v. d. Broek neemt met dit ant woord genoegen. Daar geen der heeren verder iets voor deze vergadering heeft, wordt ze door den Voorzitter gesloten. i I SCHANDELIJK. Zijn vrouw onthoofd. Een Armeen heeft te Parijs terecht ge staan, omdat hij zijn vrouw, met een bijl het hoofd had afgehakt en het hoofd ver volgens door het raam gegooid. Hij is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. o AUTO-ONGELUKKEAL Ernstig autobusongeluk. Zaterdag zijn te Cwm 20 der biji de mijn ramp omgekomen mijnwerkers begraven. Deze indrukwekkende plechtigheid is oor zaak geweest van een ernstig autobus-on geluk waarbij 2 personen om het leven kwamen en 23 werden gewond, van wie vier ernstig. Van deze laatsten is er later nog een overleden. In de autobus zaten personen die uit Blackwood kwamen ter bijwoning van de begrafenis. In, een scher pe bocht reed de bus door een straatver sperring en tuimelde van een zeven meter hooge helling omlaag. In de bus bevonden zich 40 personen, zoodat; het een wonder is, dat het aantal slachtoffers niet groo-» ter is. Auto over den kop geslagen. Te Lingostiere bij Nice is een auto, waarin acht personen zaten, over den, kop geslagen. Twee der inzittenden werden, ge dood en vier ernstig gewond. o BRUTALE OVERVAL. Door inbrekers neergeschoten. Een 2ü-jarig Fransch dienstmeisje is te Nice neergeschoten door gewapende mannen, die door haar betrapt werden, toen zij in de villa van haar meesteres, een Engelsche, te Cannes warden binnen gedrongen. Een Engelsche logé werd ook door revolverschoten gedood. Naar men aanneemt behooren de onverlaten, tot een in de Riviera opereerende dievenbende. Taxi-chauffeur beroofd. Een chauffeur die vier personen van Berlijn naar Schoeneberg had gebracht, werd door de passagiers aangevallen en na een hevige worsteling van zijn. porte- feulle beroofd. O DIEFSTAL. Hotelratten in actie. In een der grootste Berlijnsche hotels is een belangrijke diefstal gepleegd. Toen een fabrikant, die met zijn vrouw in dit hotel logeerde, na een korte afwezigheid in zijn kamer kwam, zag hij dat zijn kof fers waren opengebroken. De inhoud daar van lag in de kamer verspreid en een aan tal kostbaarheden ter waarde van 20,000 mark bleken verdwenen. o BRAND AAN BOORD. Spaansch schip vergaan. Op het Spaansche vrachtschip „Cabe Hatteras" is, toen het zich op een afstand van 130 mijl van New-York verwijderd bevond, lt»rand uitgebroken, welke door een ontploffing werd gevolgd. Op de noodseinen van het schip kwamen, een 12- tal schepen te hulp. Het vrachtschip is gezonken. De „President Roosevelt" heeft 35 man kunnen redden.. Aanvankelijk werd gemeend, dat 27 man het leven verloren zouden hebben, doch op het oogenblik worden er nog vijf vermist. o SPELINGEN DER NATUUR. Aardbevingen en cyclonen- Langs de Japansche kust van Tokio tot Oska is een ernstige aardbeving waargenomen. Te Oska heerscht de groot ste verwarring. Alle klokken staan stil,„ het electrisch licht brandt niet. De bewo ners zijn uit hun huizen, die geheel zijn, ingestort of waarvan de daken zijn ver nield, de straat op gevlucht. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn tachtig menschen, omgekomen. Vooral de provincie Hiogo is geteisterd. Te Osaka, zoowel als te Koboi is op vele plaatsen brand uitgebroken.| Het stedelijk theater te Osaka is totaalj ver woest. j j M K)W Een hevige zandstorm. In Zuid-Tunis heeft een hevige zand storm gewoed. De aangerichte schade is zeer belangrijk. Tal van treinen bleven in het zand steken. De verbindingen met het Zuiden zijn verbroken. Een kikvorschenplaag. Te Calais heeft men te lijden van een kikvorschenplaag. De zware regenval en de overstroomingen van den laatsten tijd hebben een enorm arfntal dezer kwakende reptielen naar de stad en haar omgeving gebracht. De inwoners der stad hebben veel hinder van deze glibberige bezoekers.* o— EEN REUZEN VLIEGTUIG. Zaterdagmorgen is het nieuwste groote Junker vliegtuig, na met goed succes zijn proeftocht te hebben gedaan, te Dessau opgestegen om zijn eersten tocht te maken. Het reusachtige vliegtuig, dat op het oo genblik het grootste landvliegtuig der we reld is, vloog in een half uur van Dpssau naar het vliegveld Tempelhof te Berlijn, waar het om tien minuten voor tien op steeg om naar Weenen te gaan. Van* Weenen uit zal de tocht in Zuidelijke richting worden voortgezet. ■2k.. Oj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6