Derde Blad M 4689 Nis 11 Maart Bronchitis Abdijsiroop ffi&wlqeneesi&n v&sfsaait de f&dd voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland Plaatselijk Nieuws BEHOORENDE BIJ HET ROYAARDS DOOR PRINSES JULIANA VERVANGEN. Als een aardige bijzonderheid wordt gemeld, dat, toen Maandagavond door de plotselinge ongesteldheid van dr. Willem Royaards diens voordrachten ten Paleize Noordeinde van oudere en nieuwe poëzie niet konden plaats hebben en de genoo- digden toch reeds allen bijeen waren, door prinses Juliana, zoowel voor als na de pauze, eenige gedichten, o.a. van Gor- j ter, van Eeden en Adama van Scheltema zijn voorgelezen. COREMANS EN DE ZEDELIJKHEID. Volgens de „Tel." heeft het Rapaljaan- sche raadslid de heer Coremans een schrij ven gericht tot den voorzitter van den ge meenteraad van R'dam, waarin hij voor stelt een verordening in het leven, te roe pen op de kleeding der buffetjuffrou wen in overeenstemming met de begrippen der zedenpolitie. De heer Coremans stelt de volgende kleeding voor de dames voor; het boven lichaam gedekt tot aan de kin; de mouwen lang, tot de vingers; rokken tot op de schoenen, afgezet met- prikkeldraad, de oogen beschermd door een blauwen stof bril ter vermijding van het wisselen van knipoogjes. o— ERNSTIG ONGELUK. Een slagader doorgesneden. Doordat de boomkweeker S. te Boskoop een vlijmscherp mes uit de handen liet vallen, werd een slagader van een zijner voeten doorgesneden. Hij is in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis ver voerd.. o BLOEDIGE TWIST TE SCHIEDAM Arbeider zeer ernstig gewond. Drie bouwvakarbeiders kregen in het café van C. v. d. K. aan het Wilhelmina- plein te Schiedam twist, waarbij de 3/- jarige stucadoor J. v. d. S. twee gevaar lijke steekwonden bekwam, een onder het linkeroor in den hals, en een. in den rug. De vermoedelijke daders, de 25-jarige metselaar H. J. B. en de 23-jarige metse laar L. J. K. die gevlucht waren, zijn aangehouden. Een groot nies, waarmede gestoken is, werd in beslag genomen. De twistenden verkeerden onder den. in vloed van sterken drank. De toestand van het slachtoffer is vrij bevredigend, doca 1 niet zonder gevaar. begin van brand. De gebroeders Groenland werden vrij ernstig aan gezicht, armen en handen verwond en L. G. moest in het gasthuis ter verpleging worden opgeno men. De brand bepaalde zich tot een der auto's. Zij was spoedig gebluscht. o— ONGELUKKEN. Op den weg tusschen Amersfoort en Soest is het lijk gevonden van den ruim 40-jarigen heer Kruijf, wonende te Soest. Naar uit alles is op te maken, is hij door een auto overreden. Van de treeplank gevallen. Een schooljongen uit. Delft, genaamd P. L. V. is aan de Holl. Spoor te Den Haag van een treeplank gegleden, waar door zijn rechtervoet verbrijzeld werd. Hij is ter verpleging in een der ziekenhui zen opgenomen. Met een stuurrad rondgedraaid. De 26-jarige schipper F. Rennings, van het sleepschip „Rijntrans III" is, toen het roer van zijn schip in de Konings haven te Rotterdam met een ander schip in aanraking kwam, met zijn trui in. het stuurrad vastgeraakt. Hij werd eerst met dit rad rondgedraaid en vervolgens op het dek geslingerd, waar hij twee diepe hoofd wonden en ontvellingen aan den linkerarm bekwam. Paard op hol. Bij het opladen der kar werd het paard van M. Hukkelhoven te Echt schichtig en sloeg op hol. H. kwam te vallen. Het wiel van de kar ging hem over de borst. Kort daarna overleed hij. o— VERDRONKEN. Te 's Bosch geraakte het 4-jarig zoontje van den heer Pijnenburg door onbekende oorzaak te water en werd drijvende gezien door voorbijgangers. Een burger, die te water sprong, heeft het jongetje boven gebracht, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Knaapje vermist. Het 6-jarig zoontje van den woonschip- per N. liggende in het Hoornsche diep te Groningen wordt sinds eenige dagen ver mist. Men vermoedt dat het kind verdron ken is. EEN STROOSCHIP UITGEBRAND. Geen persoonlijke ongelukken. Door onbekende oorzaak is brand uit gebroken in het strooschip „De Vijf Ge broeders", liggende in het Damsterdiep nabij den Boer. Het schip was op weg van Boerijp naar Oude Pekela. Vermoe delijk is de brand ontstaan, doordat von ken uit een kacheltje het stroo hadden bereikt. Het schip is geheel uitgebrand Verzekering dekt de schade. o KINDERMOORD. Een 23-jarige gearresteerd. In verband met het vinden van. het lijkje var, een pasgeboren kind in. de Waal bij Zaltbommel, waarop teekeneii van wor ging voorkwamen, is gearresteerd de 23- jare A. Z. te Oppijnen. Zij is ter be schikking van den Officier van Justitie te Tiel gesteld. o— STUK SPOORBAAN WEGGESPOELD Een telegram uit Padang, N.-Indië meldt, dat tusschen Singkarak en Solok, tengevol ge van een bandjir, do spoorbaan over 1400 M. is weggespoeld. Het verkejer zal een week gestremd zijn. o— ONTPLOFFINQ Een stoker ernstig gewond. Dinsdagavond omstreeks zes uur hao in de machinekamer van het Nederlandsche stoomschip „Rotterdam" een ontploffing plaats, vermoedelijk tengevolge van het ontbranden van gassen van de stookolie. Een der stokers bekwam daardoor ern stige brandwonden en is naar het zieken huis overgebracht. Het schip heeft de reis voortgezet. i j Ontploffing in een kelder. Toen de autoverhuurder L. Groenland,, te Oisterwijk met zijn broer W. in den kelder onder een auto werkzaamheden ver richtte, ontstond na een ontploffing een m AKKER's hoven,'s Bosch, Werkendam, Tilburg, Eer- sel, Ginniken, Ossendrecht, Steenbergen, Dinteloord en Zevenbergen. Alleen, paar den met afstammingspapieren worden ge keurd. DE MOORD IN DEN HA/IQ. De verdachten in vrijheid gesteld. Op vordering van den officier van Ju stitie, mr. Hermans zijn 'bij beschikking van de derde Kamer van de Haagsche rechtbank de twee personen B. en V., die te Brussel waren gearresteerd en aan ons land uitgeleverd, verdacht betrokken te zijn bij den moord op Mej. Wilk aan den Bezuidcnhoutschenweg, in vrijheid gesteld. o— OPHEFFING KANTONGERECHTEN. Het Kantongerecht te Zaltbommel. Door het gemeentebestuur van Zalt bommel is een adres aan den minister van Justitie en de leden der Twieede Kamer der Staten-Generaal gezonden tot behoud van het Kantongerecht aldaar. Ingevolge het wetsontwerp ligt het in de bedoeling der regeering liet kanton Zaltbommel ge deeltelijk onder te 'brengien bij liet Kan tongerecht Geldermalsen en gedeeltelijk bij het Kantongerecht te 's Bosch. o— EEN HOED MET HONDERD GULDEN Verstopt en vergeten. Te Tholen werd een oude hoed cadeau gedaan; de jeugd verlekkerd op de voet balsport, ging met de afgekeurde cylin der aan het voetballen, maar op een' gege ven oogenblik kwam een bankje van hon derd voor den dag. Jaren geleden was op reis dit „lapje" er in gestopt. Later had men er niet meer aan gedacht. o— STAMBOEKKEURINGEN. Bij voldoende deelname zal in de eerste helft van Mei door de Afdeeling Noord- Brabant Stamboek Trekpaard ©ene stam boekkeuring van merriën worden gehou- i den te Boxmeer, Oss, Mill, Helmond, Eind BALDADIG. Ergerlijke vernielzucht. Dezer dagen constateerde een opzichter over boomgewassen, staande onder de ge meente Biervliet, dat ruim 200 populieren welke in den Beukels-en Paulinapolder op den dijk stonden geplant, alle ver moedelijk met een hakmes, tot op de helft der dikte waren doorgehakt, waardoor vrij zeker van dit gewas niets terecht zal komen. Voor den eigenaar dier boomen, die een waarde van ongeveer f 1000 ver tegenwoordigen i§ dit een belangrijke scha depost. o— GESTOLEN. Duur partijtje biljart. De 24-jarige kantoorbediende L. H. B., van het Burgemeester Hoffmanplein te Rotterdam kwam Maandag tot dè minder aangename ontdekking, dat men, terwijl hij met een kennis in een. café op hiet Hof plein een partij biljart speelde, uit zijn colbertjas, welke aan een kapstok hing, een portefeuille met f 80 had gföstolen. o— COREMANS WEER OP STRAAT. Is hij geabonneerd? Het 'Rotterdamsche raadslid de heer Coremans (Rapaljepartij), welke zooals wij vorige week meldden wegens huurschu.d op straat was gezet, had een pakhuis ge huurd in de Zijlstraat. Dinsdagmiddag is deze wanbetaler weer op straat gezet om dezelfde reden. Incidenten deden zich dit maal niet voor. De heer Coremans heeft zijn kinderen ondergebracht bij zijn mede-candidaat van de Rapalje-partij Arie Bravenboer, een harmonieca-speler. Z.Ed.Achtb. en zijn vrouw houden des nachts verblijf in een «ogementje. Overdag' is hij steeds te vinden in zijn café „De tempel van den Rapaljaan". o— HET DRAMA TE ZUNDERT. De marechaussees overgeplaatst en be vorderd? - De heer Drop heeft aan den minister van Jusititie gevraagd of het waar is, dat de beide marechaussée's, betrokken bij het geval, dat zich in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 in het hotel Het Wapen van Nassau te Zundert heeft voorgedaan en waarbij de hotelhouder S. V. het leven liet, zijn overgeplaatst en bevorderd? Zoo ja, op welke gronden heeft dan deze overplaatsing, maar vooral de be vordering plaats gehad? o VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Een man gearresteerd. Eenige maanden gele ien is te Zaltbom mel door brand verwoest het woonhuis gelegen aan den Stationsweg bewoond door v. d. M. Daar de 'brand onder verdachte omstandigheden plaats vond werd een i streng politieonderzoek ingesteld. Als ïe- sultaat daarvan is thans door den officier van justitie rechtsingang tegen v. d. M. verleend. o DE ZOMERTIJD. Het wetsvoorstel-Braat. Blijkens het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer in zake het wetsvoorstel-Braat tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 enz. tot tijdelijke afwijking van den wettelij'ken tijd keurde men het algemeen af, dat een wets voorstel van deze strekking betreffende een onderwerp, waarover de Kampr in de laatste jaren reeds zoo herhaaldelijk een uitspraak heeft gegeven, opnieuw was ingediend, te meer omdat de Memorie van Toelichting geen enkel nieuw gfez'ichts- punt wordt geopend. Men was van oor deel, dat er ten deze eens rust moest in treden. Aanleiding werd dan ook niet ge vonden op den inhoud van. het wetsvoor stel nader in te gaan. o— Onder de in beslaggenomen papieren van de communistische partij te Magelang is een ledenlijst gevonden waarop o.a. de namen voorkomen van 70 militairen. Epn streng onderzoek wordt ingesteld. ANDEL. Als laatst* spreekster trad Don derdag 3 Maart j.l. voor 't Comité van Wiuterleziogen op, Mevr. Van Hoogstraten- Schoch, met het onderwerpvLevensver- houdingen«. De Voorzitter v. h. Comité, de WelEd. Heer Calame opende de vergadering met 't laten zingen van Ps. 25 2, 't lezen van Matth. 5 vers 38 tot het einde, sprak daarna enkele hartelyke welkomswoorden en gaf toen de leiding over aan de geachte spreekster. Op een van de mooiste plekjes van Qods aardbodem, aldus ving spr. aan, vonden we een man aan 't werk. 't Was in de hooge bergen van Zwitserland. Daar heerscht geen armoede, <aar is altijd werk voor iedereen. Maar telkens trot ons dien trek van heimwee, die hem de verzuchting deed slaken »Och, als je maar eens wat meer van de wereld zien kon Dit ver wondert ons. Waar toch vinden we prach tiger natuur, waar leeft men eenvoudiger dan daar. Welk een tegenstelling met de groote wereldsteden, doch ook welke verkeerde verhoudingen heerschen daar. Natuurlijk zijn de verhoudingen in de Hel- vetische republiek ook niet alle ideaal. Deze werker streefde naar 't mooie in 't leven. Het leven is lang niet gemakkelijk. Wel kan 't leven mooi zijn, doch 't heer lijke, 't mooie is zeldzaam. Het leven in onze dagen is veel moeilijker, dan het leven van de vorige generatie, vooral de levens verhoudingen zijn ingewikkelder. Op dit gebied zijn problemen te over. In geen van onze verhoudingen kunnen we God missen zelfs in de kleinste dingen moeten we Hem kennen. In onze levensverhoudingen ontmoeten we de anderen en het andere. Onder de anderen verstaan we onze medemenschen, onder het andere 't sociale, nationale en Internationale leven. In de pauze werd Ps. 68 10 gezongen. Ia het tweede gedeelte wenschte spr. te handelen over onze verhoudingen tegen over het andere, waaronder men verstaat b.v. ontspanning, bezitting, onzen arbeid, enz. In onze dagen krijgt de arbeid haar waarde terug. God heeft ons niet gemaakt om ons leven door te brengen in lanterfanten. Niet alleen Dominee of Zendeling, zooals men vroeger meende, dient God door zyn werk, maar iedereen, hoedanig zijn arbeid ook zij, kan den Naam des Heeren groot maken door zijn tijd wel te besteden, door zyn beste gaven te wijden aan zijn werk. Arbeid moeten we beschouwen als roeping onze arbeid moet behoorlyk zijn om Christus wil. Wat de ontspanning betreft, hieraan heeft onze tijd zich vergrepen. Onze tijd wil het leven maken tot een jolige pastorale. Ontspanning is noodzakelijk voor den mensch. Ontspanning is iets doen wat we prettig vinden, tenminste als datgene goed en geoorloofd is. We mogen gerust onze prettige avonden hebben, maar de vraag blyftHoe deze in te richten, wanneer en waar ze te doen plaats vinden. Want ook hier geldt«Overdaad schaadt«. Hoe moet onze houding zijn tegenover de kunst Den laatsten tijd is 't moeilijk onze houding tegenover haar te bepalen. Ik zou niet volledig zyn. aldus spr., wanneer ik de materieele zyde van het leven niet aanroerde. Algemeen streeft de mensch naar schittering, invloed, eer, geld. Jezus waarschuwt ons voor den Mammon. Als deze ons vastgrijpt, zijn we niet zoo maar van hem verlost. Het geld kan ons hard, zelfzuchtig, dor maken. Kan ons geloofsleven vertroebelen. Ernstig is vooral in onzen ty<l 't luxe-vraagstuk. Laat toch ieder meewerken aan versobering. Vervolgens behandelt spr. onze verhou ding ten opzichte van het vaderland. Vaderlandsliefde is ons ingeboren en als Christenen moet het ons interesseeren, wat er met ons land gebeurd. Om nog over de sport te spreken, zou ons te ver voeren. Daarvoor ontbreekt de tyd. Een ding staat vast, dat we nog ver van ons ideaal afstaan. De zonde knaagt aan alle levensverhoudingen, doet een zwarte slagschaduw vallen over heel ons leven en scheidt ons als een donker meer van een heerlyk oord. Doch over dat donkere meer zal Christus komen en zal alle levensverhoudingen zui veren. Hy zal gewonde heelen, 't onvol- kornene vervolmaken en 't ledige vullen. Spr. ging daarna voor in dankgebed. Inderdaad een mooie lezing een lezing die ons heeft verkwikt en met aandacht werd gevolgd. Het Comité heeft dankbaar werk verricht dezen winter. BRAKEL. Naar we vernemen zal een kwartet gevormd uit de leden der muziek- vereeniging Oefening Baart Kunst* alhier, op den 15 April a.s, deel neme» aan het concours voor Solisten en Kwartetten uit geschreven door de muziekvereeniging van Personeel Staat spoor te Rotterdam. De keuring voor den dienstplicht j voor de lichting 1928 zal voor deze ge meente gehouden worden te Zalt-Bommel in het groot Gasthuis op 30 Maart a.s. des v.m. 9.30 uur. GAMEREN. Woensdagmiddag tuimelde de vrachtauto van den heer de Gr. uit Zaltbommel, tusschen deze gemeente en Nieuwaal boven van den dijk. De chauf feur, bracht het er wonder boven wonder goed af. GENDEREN. D.V. zal op Donderdag 17 Maart de bondsring Altena Zuid® van Geref. J. V. vergaderen in de Ger. Kerk. Aanvang 7 uur. Agenda 1. Weest arbeidzaam, door G, Rooms van Dussen. 2. Het 12 jarig bestaan, door J. Wisse van Nieuwendijk. 3. Jaarverslagen Secr. en Penningm. V LAND VAN ALTENA. De prijzen der aardappelen zijn stijgefftie. Bravo's I 4.25 a f4.50. Red Star f3.75 a f4.00^per H. L. Er was deze week veel vraag, terwijl de voorraad aanmerkelijk minder is dan andere jaren. NIEUWENDIJK, Onder groote belang stelling had alhier de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Ds. J. A. de Bruijn, die hier op ruim 80 jarige leeftijd plotseling overleed. Ds. A. Andree van Krabbendijke leidde deze begrafenis. Hij sprak in de consistorie der Gerf. Kerk naar aanleiding van 2 Korinthe 5 vers 410 woorden van rijken troost tot de familie. Hij riemde bovenal de groote genade Gods, den overledene bewezen. Deze was toch na 50 jarigen trouwen dienst in volle verzekerheid des geloofs ontslapen. Op den doodenakker, waar ve len zich verzameld hadden, voerde eerst Ds. Andree het woord, daarna ouderling C. Lindhorst van Oud-Vossemeer waar de overledene 15 jaren met ryken zegen had gearbeid. Ouderling Boender van Dussen waar Ds. de Bruyn het laatst ambtelijk werkte, sprak in gevoelvolle woorden over de teerheid waarmee deze dienaar arme zon daren tot Jezus trachtte te lokken. Ds. J. H. Jonker van Werkendam uitte namens de classis Almkerk woorden van dank voor het geen de overleden in de kerken dier classis had verricht, terwyl hy er tevens allen op wees dat er tusschen het leven en sterven van dezen ouden dienstknecht een heerlijk verbond bestond. Ds. de Bruyn alhier, oudste zoon van den overledene dankte allen namens de familie hartelijk voor de veelzijdige belang stelling waarna Ds. Andree de ontroerende plechtigheid mèt dankzegging sloot. Teruggekomen van het graf sprak Ds. Andree nog een ernstig woord naar aan leiding van 1 Thes. 5 vers 140. Ou derling W. H. van Halden sprak namens den kerkenraad alhier over Jiet vele herderlyk werk dat de oude domit.é de laatste drie jaren zijns levens in ons mid den verricht had. Ds. Andree eindigde ook dit samenzyn met dankzegging. De vergadering der oudervereeni- ging van de knapen vereeniging is voor- loopig uitgesteld tot 18 Maart. Dinsdag 15 Maart hoopt voor de Kring »Altena« voor Geref. Meisjesvereen. in het Instituut op te treden de heer A. L. van Hulzen van Utrecht, onderwerp »Da Costa's Hagar«. Zaterdag had J. S. en K. R. het ongeluk, doordat het paard schrok, met kar en paard van den dijk te gaan. Met eenige ontvellingen en den schrik kwamen zy vrij. Ook aan paard en wagen werd niets benadeeld. y -Door de Rykspolitie te Dussen en Nieuwendyk is proces-verbaal opgemaakt tegen P. L. te Raamsdonksreer wegens diefstal van een rywiellantaarn, ten na- deele van A. S. alhier. De lantaarn werd in beslag genomen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School alhier de Heer Z. Wijnands te Werkendam thans tydelyk onderwijzer alhier. Bij den landbouwer 0. Walraven werd deze week een kalf geboren met 3 pooten en zonder staart. NEDERHEMERT. De keuring voor de lichting 1928 zal gehouden worden te Zaltbommel den 27 Maart in het groote Zaltbommeische Gasthuis om 1 uur. RIJSWIJK. De gem. zangvereeniging »D© Lofstem« alhier is voornemens op Zaterdag 19 dezer in de O. L. school een openbare uitvoering te geven. POEDEROIJEN. De keuring voor den dienstplicht der lichting 1928 zal voor deze gemeente gehouden worden te Zaltbommel in het groot Gasthuis op 29 Maart a.s. n.m. 1 uur. RAAMSDONKSVEER. Wegens niet aansluiting aan de waterleiding liepen 2 personen een bekeuring op. De heer de Beer, stationsbeambte op het Dorp, wordt overgeplaatst naar Oss. De stemming voor leden van den Gemeenteraad is bepaald op 23 Mei a.s. I Jtieowblad Ala Uw in den aanvang onbetee- kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akkpr's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slijmvliezen volkomen genezen. verzacht zuivert geneest Alom verkrijgtiaur in kokers van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 gram ƒ4.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9