Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat sn de Bommelerwaard. 1 4691 ïrijflao 18 Maart ONS KINDERHOEKJE AJersclHuir-Baert - Heusden. Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Verdrag België. BEHOORENDE BIJ HET Het water waarschuwt U. Als gij last hebt van een brandende, smartelijke pijn bij de loozing, of de urine dik is en troebel, smet een schfer- pen geur, zanderig of met bloeddeeltjes, bestaat er geen twijfel of uw nieren zjijn verzwakt. Neem Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want uw nieren hebben behoefte aan een specifiek niermiddel. Let ook op de hoeveelheid geloosde urine. Als gij zeer groote of zeer kleine hoeveelheden loost, als gij te vaak of te weinig aandrang krijgt, wijst dit vrij zeker op nierzwakte. En dat is ernstig genoeg: er bestaat gevaar voor bloedvergiftiging en de schadelijke gevolgen op iedere ze nuw, spier of weefsel van uw lichaam. Stel het niet uit neem Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Verwaarloozing kan ernstige gevolgen met zich brengen. Fos- ster's Pillen worden in Holland sinds vele jaren gebruikt en zijn alom bekend om hun goede resultaten. Men kent geen beter middel tegen nierzwakte, blaas- en urinestoornissen, rugpijn, spit, waterzuch tige zwellingen, rheumatiek en andere ge volgen van schadelijke stoffen, die bij trage werking der nieren in het bloed ach terblijven. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u gezond maken en houden. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1,75 per flacon. 33 Beste jongens en meisjes, De oplossingen van de raadsels \an verleden week zijn: 1. Kat, tak. 2. Hertog (Evert, raam, tor, os, g.) 3. Nijmegen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik heb een spreekwoord van elf ivoorden in lettergrepen verdeeld en die jaarna door elkaar, geworpen. Wie kan jit deze lettergrepen nu wieer het spreek woord samenstellen? Om je wat op weg :e helpen, zeg ik nog dat het spreekwoord jegint met het woordje „beter", hier :ijn de lettergrepen in ter tien gel hand de vo een. be lucht le in dan. 2. Ik ben een vogel. Zet de letter 1. vóór me dan ben ik een jongensnaam. Ra, ra, wat is dat. 3. Zoek de verborgen bloem in dit zin netje Jan zong het heele lied. OOM KA REL. DE LOTGEVALLEN VAN BARENDJE KWIK AAN HET HOF VAN KO NING SUIKERBUIK. X. Al spoedig ging het gerucht door de heele stad: Barendje Kwik is verdwenen. Waar is Barendje Kwik? Een dichte menschenmenigte liep met het leger van den generaal mee, en steeds meer menschen kwamen er op de been. Het leek wel of de heele stad leegliep, om met het leger mee te loopen en mee te zoeken naar Barendje. Toen het leger op een groot plein aankwam, kwam er uit een straatje op eens een klein wees jongetje aanloopen. Niemand lette natuur lijk op hem. Maar dat jongetje ging vlak naast den generaal loopen, en, toen het le ger midden op het plein liep, zette het jongetje zijn handen aan zijn mond, maakte zijn stem net zoo zwaar als een mannen stem en schreeuwde zoo hard hij kon Halt. De soldaten, die dachten, dat de generaal gecommandeerd had: Halt, ble ven opeens stokstijf stilstaan. De trommels zwegen en de hoornblazers hielden op met blazen. Het werd plotseling dood stil. De generaal viel bijna om van boos heid en bulderde: Wie heeft daar halt geroepen? Ik, zei het kleine weesjongetje, met een roode kleur. Alle menschen keken verbaasd naar dat brutale jongetje en de generaal stampvoette van woede. Maar het weesjongetje was heelemaal niet bang, ging op zijn teenen. staan, sloeg zijn armen om den hals van den generaal en, fluisterde hem wat in het oor. Duizend bommen, riep de generaal uit, weet je dat zeker? Ja, zei het weesjongetje, ik heb het zelf gezien. tuig. ,-.i.v Een bevestiging van de groote reputatie van betrouwbaarheid van ons vaderlandsche vliegwezen geeft wel de geste van het Amerikaansch gezelschap, dat voor een zakenvlucht Londen-Caïro zich deze week toevertrouwde aan de zorgen en hoede der K.L M. Hierboven de Fokker Vila der K.L.M. de H N ACT. BOB EN MOF IN DROOMLAND. XV. Annemarie bracht de schaduw-agent echter spoedig weer in een goed humeur. Hij maakte zelfs een touw, dat het oude heertje om den wurm vastmaakte. «Kom mee, Mops,< riep Bob. «Wy zullen helpen trekken.c «Hier heb je nu den droom gevonden, jongeman, waarnaar je zoolang hebt gezocht,zei de agent. Bob en Mop keken verbaasd. Ze waren hem heelemaal vergeten 1 Zochten jullie naar een droom, vroeg Annemarie. »Dan kunnen jullie veel beter met ons mee terug gaan om door de teloscoop te kyken, want daar kun je veel verder door zieo.< «Dat zou heerlyk zyn,t zei Mop. Toen gingen zy allen tezamen naar de teloscoop. De kinderen hielpen het oude mannetje om den wurm te trekken en Annemarie en de schaduw-agent kwamen achteraan. (Wordt vervolgd.) Hoe de Amerikaansche congres leden officieel worden «gemetenen psycho- physisch onderzocht, vóór ze zitting nemen. Vooruit riep den generaal, wijs ons dan den weg. Voorwaarts marsch. En het leger ging weer op marsch. Het weesjongetje mocht heelemaal voorop loo pen, vlak naast de trommelslagers, op de plaats van den generaal. Zoo ging het in optocht door de straten. Toen ze vlak voor een groot donker huis gekomen wa ren, riep het jongetje uit volle borst: Halt! Meteen stonden de soldaten weer dood stil. De generaal kwam naar voren en het jongetje zei tegen hem: Hier is de schoe nenfabriek en ik heb zelf gezien, dat de dikke meneer, die de baas van de fabriek is, Barendje mee heeft genomen, hier naar binnen. De generaal zette al zijn soldaten in een grooten kring rondom het huis, zoodat er niemand uit of in kon gaan.. Toen ging hij met het wee^jongetje naar de voordeur, belde aan en ging naar binnen. De dikke schoenenfabrikant deed zelf open. Toen hij den generaal zag, werd hij bleek van angst en riepWat komt u doen Ik kwam Barendje Kwik zoeken, bul derde de generaal hem toe en hij riep te gen de soldaten buiten: Hier, pak dezen man goed beet en laat hem niet ontsnap pen. Toen ging hij naar binnen op zoek naar Barendje Kwik. En doorzochten alle kamers, waar werklieden schoenen zaten te maken, maar nergens was Barendje. Ze keken onder tafels en kasten, maar niets, te vinden. Toen ze echter door de gang liepen, zei het weesjongetje: Ik hoor heel zacht hameren, onder den grond. Laten, we eens in den kelder gaan kijken. Zoo gezegd, zoo gedaan. Ze liepen een nauwe trap af en kwamen in een. koude, donkere kelder. In een hoekje brandde een klein lichtje. Het was een kaarsje. En bij het licht van dat kaarsje zat... Barendje Kwik. Wat moest jij daar doen, Barendje, riep de generaal. Ik, zei Barendjte, ik moest hier heelemaal alleen die honderd paar schoenen maken, die de schoenenfa brikant voor niets aan de weeskinderen, moest geven. Hij heeft me 's avonds uit het paleis stiekum weggehaald en me hier opgesloten. En ik mocht er niet eer der uit of de honderd paar schoenen moesten af zijn. Zoo, zei de generaal, nu, kom maar mee. De koning wacht op je. Buitenstaat mijn heele leger, waarmee ik naar je ge zocht heb. En de schoenenfabrikant is gevangen genomen en moet ook mee naar het paleis. Wat zal koning Suikerbuiik kwaad op hem zijn. Kom gauw mee. (Wordt vervolgd.) Itniteiihiiid DE CYCLOON OP MADAGASKAR Een kabeltelegram van den gouvern.ei.ir- gcneraal van Madagascar brengt details over den cycloon. Tamalave ligt in puin. De proviandeering der bevolking is ver zekerd. Verscheidene schepen en elf sloe pen zijn vermoedelijk verloren. Verschei dene booten zijn gestrand. Er zijn 21 doocicn te Tamatave. Het aantal slachtoffers in de heele streek is nog niet bekend. De overstroomingen en de vernieling van alle verkeersmidde len maakten het niet mogelijk spoediger nauwkeurige opgaven te verstrekken. Ondanks de ramp, blijft de geest der bevolking uitstekend. De streek rond het Alaotramcer is eveneens zeer geteisterd. De gouverneur zal niet den staat van beleg afkondigen, daar zulks geheel on- noodig is. o OVERSTROOMINGEN. Uit het Zuidwestelijk deel van Frankrijk komen berichten over de onheilen en ver woestingen door de overstroom in gen ver oorzaakt. In het departement Tarn et Garonne zijn bij een poging om levensmiddelen naar de bevolking in geisoleerde huizen te brengen, drie manschappen van de red dingsbrigade verdronken. In La Reole is een dijk doorgebroken. Hierdoor heeft de overstrooming zich uitgebreid. In het departement van de Marne is de toestand ernstig. Op verscheidene plaat sen hebben aardverschuivingen plaats ge had, zoodat het verkeer op de landwegen bemoeilijkt wordt. Tusschen Fresnes en Chateau-Salins in Lotharingen is de spoordijk over een af stand van honderd meter verschoven. De rails zijn vernield. De overstroomingen veroorzaken een wa re ramp. SNEEUWSTORMEN IN JAPAN. Berichten uit Tokio melden, dat sneeuw stormen de telegraafkabels verbroken heb ben, doch er ziin nog geen bijzonderheden te verkrijgen. Geheel Japan is door sneeuw stormen geteisterd, doch de verbindingen te land zijn niet gestoord. EENVOUDIG ONDERGOED. Voor de kleintjes. Het begint nu al weer langzamerhand tyd te worden om aan het zomerondergoed voor de kleintjes te beginnen. Weliswaar dragen zy nog geen dunne jurkjes, maar als men in de omstandigheid verkeerd van die jurkjes ook zelf te moeten maken is het verstandig om het ondergoed nu vast te bekyken. Anders krygt men zoo alles tegelyk. Men kan dikwyls ook nog heel aardig iets van verleden jaar veranderen kleine kinderen zyn gauw gekleed. En ook heel dikwyls kan iets van het grootere zusje voor de jongste worden gebruikt. Een heel goed patroontje is dat van de combination No. 1294, welke teekening duidelyk laat zien hoe aardig het broekje afgewerkt is. De stof bestaat b.v. uit fijne batist. De sluiting geschiedt op de schouders knoop en knoopgaatjss, terwijl het broekje op den rug gesloten wordt. De Zoomen zyn alle met de hand afge werkt. Voor een kind van 3 4 4 jaar zal men 3/4 Meter stof van 95 centimeter breedte noodig hebben. Een patroon is verkrijgbaar 4 55 cent onder opgave van no. 1294. Nog een ander onderwerpje van een combination geven wy op de andere teeke ning. Hier wordt de chemise en het broekje afzondeilyk gesneden en worden zy met kooopen in de taille aan elkaar gezet. Witte linnen of fijn katoen dient hier als stof, lerwyl voor de afwerking kant wordt gebruikt. Voor het maken zal men ongeveer Meter stof van 95 centimeter breedte noodig hebben. Een patroon is verkrijgbaar onder No. 1293 voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Kosten 55 cent. Ontegenzeggelijk mogen wy in deze dagen wel aannemen, dat de belangstelling van het geheele land met al zyn lagen der bevolking, uitgaat naar de vergaderingen van de eerste kamer der Staten Generaal. Maar hoogst zelden bespreekt men daar onderwerpen waarin ons volk zooveel be lang stalt als in het onderhavige verdrag met Belgie. Wel niemand is er, zelfs de onverschilligste niet, die nu niet telkens tracht iets te weten te komen van de redevoeringen, welke onze vertegenwoor digers de een na den ander houden. En van waar deze spanning? Is het omdat volgens sommige de over- greote meerderheid van ons volk tegen het verdrag is of is het, omdat volgens andere er juist een meerderheid voor het verdrag is, een meerderheid echter, die zich in het publiek niet uitspreekt. Zeker is het, dat niemand in staat is te voorspellen wat er met het verdrag gebeuren zal. Zelf in de kringen der kamerleden zelfs, weet men niet hoe de uitslag zal zyn. Er zijn vele felle tegenstanders. Maar er zijn e»en zo felle voorstanders. Het zou alleen zeer te betreuren zijn en dat ziet men alge meen we! in als het verdrag door de Eerste Kamer zou worden aangenomen met een even gering stemmenverschii als in de Tweede Kamer. Want een dergelijke uitslag toch, brengt duidelyk aan het licht, dat dan de eene helft van ons volk moet zwichten voor den wil van de andere helft. En nu kan men wel zeggen, dat het zoo immers altyd gaatde meeste stemmen gelden, maar indien by een zoo belangrijke ba- slissing de meerderheid slechts uit eer» of twee stemmen bestaat, gevoelt men toch, dat deze redeneeririg wel eens iets on billijks heeft. Er zijn inderdaad zeer vele stemmen tegen het verdrag opgegaan. Blijkens de reeds gehouden redevoeringen echter, wil het ons voorkomen, dat er verschillende kamerleden zijn, die hoewel zij feitelijk voorstanders van het verdrag zyn toch tegen zuileD stemmen, omdat zij aan een aanneming met een te kleine meerder heid niet willen medewerken. Dit standpunt is bereids uiteengezet en oppervlakkig beschouwd zou men daar op kunnen vragen, of dan niet - juist door dit soort van tegenstemmen de K lft voorstanders uit ons volk op even 0"hil!yke wijze moet zwichten voor de helft tegenstanders. Maar dit is niet jeist. Immers iedereen et kent of moet erkennen dat de voordeelen «oor ons land voort spruitende uit het verdrag niet bijzonder groot zijn en daarom gaat het bij de voor standers niet. Integendeel zelfs, zij erken nen veel meer, dat hetgeen Beig>ë vraagt billyk is. Hieruit volgt dus, dat by een eveotueele verwerping van het verdrag, de alsdan teleurgestelde voorstanders met veel verliezen, terwijl bij een e</ent. aanneming de tegenstanders zich wel degelijk ten zeerste benadeeld zouden achten en althans het verdrag als oneervol voor Holland zou den blyven betitelen. Vandaar dus, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat enk<*le voorstanders tegen zullen stemmen. Zy zullen immers gaarne België eenige voordeelen gunnen, maar tenslotte willen zy toch ook niet de helft van onze eigen bevolking benadeelen. Dat deze gedachtengang bij vele kamerleden voorzit en ook by vele toonaangevende figuren uit den lande, blykt wel uit het feit, dat van de zyde der voorstanders zoo goed als geen strjjd voor het behoud van het verdrag gevoerd is. Maar wat niet is kan nog komen en dat er met name in de vergaderzaal op het Binnenhof wel het een en ander komen zal, begrijpt een ieder. Zuiver nationaal gesproken is het ten slotte zeer te betreuren, dat er over dit verdrag zooveel verdeeldheid onder ons volk heerscht. Het is te hopen dat wy in de toekomst het niet meer zullen moeten zien, dat zooveel eminente Nederlanders tegen over elkaar staan. Thijm-Siroop Fermitan-Worm poeders Kaloderma-Crème Vieto-Crème Booms-maagpoeder. Mijnhardts Hoesttabltten. Mijnhardts Laxeer tabletten. DD.D Levertraan. Drogisterij Wittebroodstr. 52. Ie student«Hallo 1 ouwe j ngen, jjj schjjnt kolossaal ijverig te worden. Waarom dat boek op straat ?c 2e student«Ja zie je, ik heb me vanochtend niet geschoren en dat boek was m'n eenige kans.c (ffciiwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5