Derde Blad voor hot Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. (10,4691 VrüdaB 18 Maart Groote prijsverlaging van het Reinigingsmiddel: Diep in uw huid Huwelijk \i JOH. DE MO! HEUSDEN Jan Geertzen Marktberichten. Plaatselijk Nieuws Huwelijks-uitzetten. Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der gemeente EETHEN op Dinsdag 15 Maart des v.m. half elf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. F. Brune. SecretarisWelEd. Heer D. A, v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest daarna het formulier gebed, waarop de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. j Ingekomen stukken: Verzoek van Mej. Lansdaal te Almkerk, om de beschikking te mogen hebben over een lokaal der Openbare School te Bab.- Broek, voor het houden van een knip cursus, die een half jaar zal duren en aanvangt op 1 Mei. De gevraagde ver gunning wordt verleend. Brief van Qed. St. van 2 Maart inzake het geschil over het onderhoud van den toren te Heesbeen. Het college schrijft de zaak te hebben onderzocht en tot de ontdekking te zijn gekomen,, dat kerk en toren met naaste omgeving ten, name van de kerk staat, al van de oprichting van het kadaster af. Het college verklaart wijl de kwestie dus. buiten hare bemoeiing ligt zich hiermede niet langer te kunnen in laten. B. en W. stellen voor het kerkbe stuur van Heesbeen mede te deelen, dat het gemeentebestuur niet verder wil on derhandelen over het onderhoud van, den toren. De heer v. Buuren zegt wel eens te heb ben gehoord, dat het kadaster geen be wijs geeft. i De Voorzitter is het hiermede eens, doch het is een begin van bewijs. Daar bij is er vroeger nooit om subsidie ge vraagd, de kerk heeft den toren altijd zelf onderhouden en het derde bewijs is dat het kerkbestuur om een subsidie heeft gevraagd aan het gemeentebestuur en er wordt toch niet geschreven onderhoud alsjeblieft de toren, als men er g|een be lang bij heeft, daardoor toont men toch het grootste belang er bij te hebben. Hier berust geen enkel stuk dat er op doelt, dat de toren eigendom van de ge meente is. De heer v. Buuren kan zich met de laatste argumenten beter vereenigen,, dan met het eerste. De raad gaat hierop accoord met het voorstel van B. en W. De Voorzitter deelt mede, dat zooals de heeren weten de Ontv. der Reg. te Werkendam ontheffing heeft gevraagd van de straatbelasting voor de woningen van het personeel der pont van het Drongel- sche Veer, waarop de raad afwijzend be schikte. De Ontvanger is hierop in beroep gegaan. Spreker kan thans mededeelen dat het Rijk in het ongelijk is gesteld, zoodat het de straatbelasting zal moeten betalen. Verder is nog ingekomen de goedkeu ring door Oed. Staten van het raadsbe sluit tot openbaren verkoop van een, stuk je gemeentegrond aan de Doeverensche Molensteeg. idem van het raadsbesluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1926. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek Wit-Gele Kruis om subsidie, op voorstel van den Voorzitter wordt af wijzend op het verzoek beschikt. Toetreding tot het Werkloosheidsbesluit. De Voorzitter zegt dat in de vorige verga dering reeds over dit punt is gesproken en dat toen besloten is dat geïnformeerd zou worden of de gemeente verplicht is, als zij eenmaal is toegetreden, dit ook te blij ven. Het is spreker gebleken dat de ge meente dan ook verplicht is, aangesloten te blijven. Aangezien spreker over deze kwestie nog eenige mededeelingen. heeft te doen, zou hij de openbare vergadering willen schorsen om deze mededeeling in een, be sloten vergadering te doen. De vergade ring wordt hierop geschorst. Na herope ning deelt de Voorzitter mede, dat een beslissing over dit punt wordt verdaagd tot een volgende vergadering. Onderhandschen verkoop van grond aan O. van Everdingen. De Voorzitter deelt mede dat deze aan vrage ter algemeene kennis is gebracht en dat daartegen door een 14-tal ingezete nen, alle bewoners van, Heesbeen bezwa ren zijn ingebracht. Zij verzoeken, den raad niet op het verzoek van den heer v. Everdingen in te gaan, om het stukje grond te verkoopen, omdat juist daar zoo weinig bouwgrond voor de arbeidersklasse be schikbaar is en te meer wii de heer v. Everdingen in de onmiddeh'jke nabijheid een oppervlakte van 6 H.>. bouwland in eigendom heeft. Spreker cbelt verder mede dat het stukje grond is /eschat door den heer J. J. Brouwers, H, H. Verhoeven en O. Wagemakers op ffl2, terwijl de ge meente het heeft verhuurd voor f 15 per jaar. Namens B. en V. moet spreker voor stellen afwijzend op het verzoek van den heer v. Everdingen te beschikken. Waar Heesbeen er schj'nbaar belang bij heeft het stukje grond beschikbaar te houden, en dhr. v. Everdingen als hij wil zich zelf kan helpen, rindt spreker het beter de menschen niet te ontstemmen, door het stukje grond aan een niet-ingezetene te verkoopen. De heer Smits meent dat men te eer op dit voorstel kan ingaan omdat de op brengst dan nog minder is als nu. Hierop wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Aangaan kasgeldleening. De Voorzitter zegt, zooals dit alle ja ren de gewoonte is, om de betalingen op tijd te kunnen doen, het noodig is te besluiten tot het aangaan eener kasgeld leening groot f 15,000 tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. De raad gaat met dit voorstel accoord. Wijziging gemeentebegrooting 1927. Deze wijziging is noodig in verband met het voorschot inzake de Landarbeiders- wet groot f 1800, terwijl de gemeentebe grooting 1926 eveneens gewijzigd moet worden omdat eenige postjes overschre den zijn. De raad hecht zijn goedkeuring aan deze wijzigingen. Vaststelling 'verordening ex-artikel 178 der gemeentewet, De heer v. Buuren kan er zich niet mede vereenigen, de politie-verordening van kracht te verklaren, waarop de Voor zitter antwoordt, dat deze verordening reeds van kracht is. De heer v. Buuren is er tegen deze van kracht te doen blijven. Hierop worden de daarvoor in aanmer king komende verordeningen opnieuw van kracht verklaard. Machtiging verhuring weiland te Dron- gelen. De Voorzitter zegt dat het Burglerl. Armbest. te Drongelen machtiging vraagt, het weiland weder voor twee jaren te mo gen verhuren. De heer v. Buuren vraagt of gemeente naren de huurders zijn, zoo ja, is het dan niet gewenscht voor langer tijdvak b.v. voor zes jaar te verhuren? De Voorzitter antwoordt dat het altijd zoo geweest is. De heer v. d. Schans komt het gewenscht voor het voorloopig nog voor twee jaar te verhuren, al is spreker het met den heer v. Buuren eens, dat het voor de instanhou- ding van het land gewenscht is een lan ger tijdvak te nemen. Hierop wordt de ge vraagde machtiging verleend. Machtiging verhuring grasgewas langs de wegen in Meeuwen en B.-Broek. De Voorzitter zegt dat tot heden altijd voor vier jaar is verhuurd, B. en W. zou den thans voor een tijdvak van 2 jaren willen verhuren, 4 jaar lijkt het college wel wat lang. De heer v. Buuren wil er even op wij zen dat het hem gewenscht voorkomt, het Zuidelijk gedeelte Dijksteeg te Meeu wen tot £0 meter beneden de water loop van het Zuidbroek, dat tot heden in 3 perceelen werd verhuurd, in 2 per- ceelen te verhuren. Spreker gelooft dat dit bevorderlijk zal zijn om den vrede on der de huurders te bewaren. De Voorzitter belooft met deze op merking rekening te zullen houden, waar op de gevraagde machtiging wordt ver leend. Aanwijzing stemlokaal te Meeuwen. Het stemlokaal dat vroeger gebruikt werd, is te klein geworden, zoodat B. en W. voorstellen daarvoor een lokaal der O. L. school aan te wijzen. De heer v. Buuren vraagt of het lokaal van den heer Smits niet gebruikt kan wor den, als er dien dag niet in. getapt wordt. De Voorzitter zegt dat dit niet verboden is, doch dit lokaal zou gehuurd moeten worden, terwijl het schoollokaal niets kost. De heer v. d. Beek voelde ook wel iets voor het idee van den heer v. Buuren, als dit geen kosten meebracht, ait is alleen het bezwaar van B. en W. Hierop wordt besloten als stemlokaal aan te wij zen een lokaal der O., L. school. Benoeming leden stembureau. Voor het hoofdbureau worden aange- wezen de heeren W. O. J. Branderhorst plaatsvervangend voorzitter. Als leden de heeren W. O. J. Brander horst, J. v. d. Heuvel, J. A. v. d. Schans en D. van Buuren. Voor het stembureau te Genderen de heeren W. G. J. Branderhorst en J. v. d. Heuvel. Plaatsvervangende leden de heeren J. P. Smits en J. A. v. d. Schans. Stembureau te Meeuwen, de heer G. v. d. Beek, D. v. Buuren en D. A, van der Schans. Plaatsvervangende leden de heeren A. Vos en J. A. v. d. Schans. Vaststelling percentage plaatselijke in komstenbelasting. De Voorz. deelt mede, dat bij de samen stelling der begrooting reêds is gebleken dat het jaar reeds begon met een nadee- lig slot van f 10,000. Een belangrijk be drag is van het rijk minder ontvangen, dan was verwacht, omdat vroeger te veel was Ontvangen, dit is ongeveer een bedrag van f 3000. De rest is ontstaan door achter- Autobezitters!! reinigt Uw auto zonder water in 20 minuten voor 15 cent lost alle vuil, vet, roest, enz. op. Complete uitrusting thans slechts f 3.45 (v.h. f 4,50.) Importeurs: Firma Johan Smuldels, Vughterstr. 33,'s-Hertogenbosch, Telef. 659. Soliede verkoopers en vertegenwoordigers gevraagd. stand bij de PNEM. Dit heeft tot gevolg dat, wil men met de gemeente-financiën niet vastloopen hef percentage van 5 op 6 gebracht moeten worden. B. en W. heb ben nog gezocht of op sommige posten viel te bezuinigen, doch verhooging van het percentage is de eenige weg, die mo gelijk blijkt. v. d. Heuvel. Het is een teleurstel ling, ik had gehoopt dat het op 4 zou zijn gebracht. Voorzitter. Wie zou dat niet graag heb ben gehad. Het electrisch bedrijf heeft zoo veel geld gekost en daarvoor mag niet worden geleend. Het tekort heeft zich op gestapeld, gelukkig hebben wij daarvoor nu geen tekorten meer. Wat evenwel ach ter is moet worden ingehaald. Als gebeur de, wat gebeuren moest, zou het percen tage nog hooger moeten zijn. Ged. Staten vergunnen ons geen tijd om' er 4 of 5 jaar over te doen om1 in te halen, wat in 4 o|f, 5 jaar is gegroeid, er mag niet voor ge leend worden. v. d. Beek. Het is een zeer treurige zaak, dat het de gemeente niet mogelijk is, om het in te halen bedrag te verdeelen over enkele jaren. Het is treurig dat wij door hoogere collega's gedwongen worden onze inwoners hoogere belasting op te leg' gen. Als wij het over 3 of 4 jaren moch ten verdeelen, zou de druk veel lichter zijn. Ik doe mij de vraag, of die men schen werkelijk een genoegzamen, prakti- schen blik hebben over de gemeentezaken? Het tekort is gedeeltelijk ook te wijten aan den tijd, waarin wij leven, waardoor de meeste inkomens veel lager zijn geworden, daarom is het nog te meer jammer, dat wij niet kunnen doen wat wij graag zou den doen. Ik heb behoefte dit even in een openbare vergadering te zeggen. v, d. Schans. Hoeveel brengt 1 pCt. meer op? Voorzitter. Even minder dan f 4000. v. d. Schans. Is het niet te vinden.door verhooging van opcenten der Rijksbelas tingen? Voorzitter. Dit is ook een weg, doch per slot blijft het hetzelfde. v. d. Beek. Daar is wel iets voor dat idee te zeggen, de klank is wat minder. v, d. Schans. We hebben hier weinig progressie, zoodat het ook wel zou kun nen, dat het niet de aangewezen weg is. is. Voorzitter. Dan kunnen, wij liet beste dit punt uitstellen, om te onderzoeken of het met opcenten is te vinden» v. Buuren. Ik kan mij niet voorstellen dat een hooger college aan zoo iets vast houdt als het anders kan. Hebben B. en W. hier ook voor gewerkt, zijn de belan gen der gemeente wel voldoende uiteen gezet? Voorzitter. Ik kan dit nu niet zeggen, ik zal U dat straks onder vier oogen wel even uitleggen. Hierop wordt besloten dit punt aan te houden. bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumathiek en spier pijn. Heerlijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachtende zuiverend en ge nezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snij wonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. zooeven dat de gemeente door een hoo ger college verplicht wordt, tot iets wat zij gaarne anders zou doen, als het zoo doorgaat, krijgt men hier hetzelfde. De heer Branderhorst antwoordt dat van den winter de wegen, zijn bijgehouden met wat grint, waarvoor een halve schuit voorradig was, waardoor het nu betrek kelijk weinig heeft gekost en de weg den geheelen zomer in orde is. Keislag was er niet en men zou dus een heele schuit hebben moeten opdoen. Het is niet de bedoeling voortaan geregeld met grint door te gaan. De Voorzitter merkt op, dat het slechts een tijdelijke maatregel was, waarop de heer v. Buuren zegt dat het hem genoe gen doet dit te vernemen. Dezelfde spr. vraagt permissie om langste mogen rijden, waartoe de vergunning wordt ver leend. Daar niemand verder het woord ver langt sluit de Voorzitter de vergadering. Rondvraag. De heer v. Buuren zegt dat na de vo rige vergadering nog even is gesproken, dat Meeuwen er zooveel gemeentewegen op na houdt tegenover de andere gemeen ten, waar ze tot de polders behooren. Door spreker is toen de toezegging gedaan als Voorzitter van den polder in de ver gadering van dat bestuur over verhooging der toelage te spreken. Nu heeft spreker gezien dat de weg van den Biesheuvel naar het Capelsche veer in plaats van met keislag weer met grint is bewerkt, waar door naar spreker meent er weer een gat in zal vallen. Waarom houdt men niet evenals in Dussen vol met keislag, het kost wel wat meer, doch op den duur is het veel beter, grint verdwijnt, doch keislag blijft. De heer v. d. Beek zei 's BOSCH, 16 Maart. Op de markt van heden werden aangevoerd 2377 stuks. 1075 stuks hoornvee, 1103 biggen, 93 zeugen, 52 schapen lammeren, 54 kalveren. De pryzeu waren als volgt: Kalfkoeien f230 k f380, kalfvaarzen f215 A f285, magere ossen en koeien f 120 f190, vette ossen en koeien le kw. 47 2e kw. 40 ct. p, p., pinken f95 k f145, zeugen f80 f125, biggen fl.75 k f 2.00 p. w. schapen f 20 f30, lammeren f 19 a f 25. Handel vetvee en varkens traag. Overigens williger. ROTTERDAM, 15 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd168 paarden, 9 veulens, 1162 magere runderen, 970 vette runderen, 238 vette kalveren, 2212 nuchtere kalveren, 120 graskalveren, 98 schapen of lammeren, 189 biggen, 2 bok ken of geiten, 37 overloopers. Pryzen per stuk van mager vee: melk koeien f200400, kalfkoeien 1240 410, stieren 1120—470, pinken 180 140, graskalveren f 80 —110, vaarzen f160270, paarden f200400, slacht- paarden flOO270, hitten f 100200, veulens f65110, biggen f.1220 biggen per week f 2.00f 2.50, overloopers f 24 35, fok-nuchtere kalveren f 20—25, slacht- nuchtere kalveren f 59.50. GOR1NCHEM, 14 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd 202 runderen, 10 nuch tere kalveren, 325 overloopers, 625 biggen 0 geiten of bokken. De volgende pryzen werden besteed zware kalfkoeien f 350f 400 melkkoeien f 300f 350 kalfvaarzen f 250f 300 guiste vaarzen f 150f 180pinken f 100 f 150 graskalveren f f nuchtere kalveren f 15f 20, overloopers f 25f 35, biggen f 12f20, schapen f00f00, lammeren f f ie BeUerdtMiehe elervelllng. Op de in ons Veilingslokaal, Warmoe - zierstraat 3739, gehouden Veiling, werden de volgende pryzen besteed Kipeieren f 4.50f 6,25 Idem (klein) f f Eendeieren f 5,00f 5.70 Aanvoer 255.000 stuks. ZALTBOMMEL, 15 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 128 biggen, prys f 1220. 0 kalveren f af 122.000 eieren, prys p. st. 4| a 5 ct. 940 K.G. boter, prys per half K.G.: roomboter fl.20, boerenb. f 0.95. 's GRAVEMOER. Maandagavond gaf het Fanfarecorps »Euterpe« in het Wapen van 's Gravemoer haar tweede winteruit- voering. Deze uitvoering waarop mag terug gezien worden, in de eerste plaats de dank aan hun zeer bekwamen diricteur A. Christ van Capelle is dan zeer op zyn plaats. Alhier is opgericht een eier zend ver- eeniging onderafdeeling van klein Dongen N. C. B. NIEUWENDIJK. Zaterdagavond 19 Maart vergadert de Anti Re;. Kiesver- een. Vreest God Eert den Koning. Daar op dezen avond candidaatstelling voor de gemeenteraad aan de orde is, zal er op twee plaatsen worden vergadert, en wel voor het gedeelte Almkerk in het Instituut en voor het Sleeuwyksche gedeelte in de consistorie der Geref. Kerk. Zondagmorgen ontstond er een be gin van brand by den arbeider L. B. in den Buitendyk. Op hulpgeroep van zyn zoon kwam de buurman G. aansnellen die na veel moeite den brand wist te blusschen. Het dochtertje van A. G. geraakte ;n een onbewaakt eogenblik te water. De moeder die het onheil bemerkte snelde naar den sloot, en bracht het op het dro ge. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Mynlieff wekte de levensgeesten weder op. Voor het verhoogen en verzwaren van de zeedyk te Annaland (Z.) was de laagste inschrijver W. Groeneveld Hz. aan wien het werk iB opgedragen. Op Woensdag 23 Maart a,°. hoopt het commité van Winterlezingen, met hare begunstigers een vergadering tehouden, RAAMSDONKSVEER. By den heer B. brak een schoorsteenbrand uithet schoorsteenkleed vatte ook vlam. Toege schoten hulp voorkwam erger. Aan Gebr. Boom werd tegen de som van f 5870.opgedragen het afbre ken en opbouwen van een café met woon huis voor rekening van den heer Montens te Waspik. WAALWIJK. Met zeer veel genoegen kunnen wy mededeelen dat de Koninklijke Stoomschoenfabriek A. H. van Schyndel laagste inschryfster is voor de leverantie van 40.000 paar schoenen voor het Rijk. (Bossche Crt.) Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN Noord-Alem en Rossum. De benoorden de Maas wonende inwo ners van de gemeente Alem (N.-Br.) heb ben een rekest tot Ged. St. van Gelder land gericht, waarin zij verzoeken, het door hen bewoonde gedeelte der gemeente Alem bij de gemeente Rossom te voe gen, op grond van verschillende in het rekest vervatte feiten. Indien inderdaad tot de voorgenomen samenvoeging der ge meenten Hurwen en Rossum en Heere waarden mocht worden overgegaan, zou den zij gaarne zien, dat het bedoelde deel der gemeente Alem in dit complex werd opgenomen. o DOOR DE TRAM OVERREDEN Een meisje liep op de rails. Op de lijn Schoonhoven-Gouda is het zevenjarig meisje J. S. door de tram over reden. Het ongeval werd veroorzaakt door dat het meisje op de rails liep. Het lin kerbeen van het kind werd versplinterd, terwijl het verder een schedelbreuk be kwam. In zorgwekkenden toestand ward de ongelukkige per ziekenauto naar Utrecht vervoerd. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O SLEEUWIJK-'s BOSCH jVicnwsblad ATOMIST

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9