Eerste Blad De Kus van Pharao LAND VAN alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4692 Woensdag 23 Maart Heusden. 1927. no. 61535. Nog een enkel woord over het Verdrag Holland-België. FEUILLETON, Binnenland, Int. Telefoon no. 19. Postrekening Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 eent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Op het oogenblik dat wij deze regels schrijven, spant het er in Den Haag. En het spant er zoodanig, dat wel niemand het ons euvel zal duiden, dat wij met nog een enkel woord over het tractaat, dat al of niet met België gesloten staat te wor den, reppen integendeelhet geheele Nederlandsche volk wacht in gespannen verwachting op de stemming, die over het al of niet aannemen, van het door de Twee de Kamer reeds met zoo'n geringe meer derheid geaccepteerde verdrag. Zou wel ooit een behandeling in ons Parlement, van welke zaak dan ook, zoo danig de aandacht hebben gehad van. ons volk? Wij gelooven het niet. Ieder Neder lander, zij hij uit het Noorden van ons land of uit het Zuiden, uit het Oosten of uit het Westen, iedere man en iedere vrouw die „tot jaren des verstands gekomen is", heeft zich zoo langzamerhand eene mee ning gevormd over deze aangelegenheid en wacht met de grootste spanning af of de Eerste Kamer die meening zal gaan beves tigen of tegenspreken. De redevoeringen, welke gedurende de dagen die achter ons liggen over het Ver drag in de Eerste /(amer zijn geboMden worden door een ieder met de grootst mo gelijke belangstelling gevolgd, de versla gen worden verslonden en commentaar op de verschillende door de sprekers ge houden speechen ontbreekt nergens. Nu zal ïffemand ontkennen, dat' wij, waar het politiek betreft, een sterk ge prononceerde en vooropgezette meening verkondigen, dat wij onzen lezers eene idee wenschen op te dringen, die mis schien niet de hunne zou zijn. Verre van daar. Doch onder de gegeven omstandig heden moet het ons van het hart, dat, ge zien en gehoord, de tot op heden gehou den reden in de Eerste Kamer, het ons wil voorkomen, dat de betoogen, de re-" deneertrant en de argumenten der tegen- door RICHARD GOYNE. 17) ::o En voordat de soldaten hem hadden kunnen naderen was hij tegen de marmeren treden van den troon opgestormd en bin nen twee seconden, bevond hij zich recht tegenover koning Akhnaton. Een ondeel baar oogenblik zwaaide zijn zwaard door de lucht.... dan vlijmde het staal in Pha- rao's borst en trof den monarch doode- 1 ijkPharao wankelde. Zijn handen omklemden het blanke staal van des jongclings zwaard en, hij uitte een afschuwel ijken kreet van pijn. Dan zonk hij neer op den grond, terwijl de jongeling zijn zwaard terug trok. Egypte's koning strekte zich stervend uit op de treden van zijn troon. HOOFDSTUK VIII Hij bleef een oogenblik liggen, bevende van hoofd tot voeten. Dan, terwijl zijn twee bedienden toesnelden om té helpen, grepen eenige soldaten den jongeling beet en hielden hem vast. Voorzichtig werd de bewustelooze ko ning naar zijn troon gedragen, waar hij neergelegd werd op een berg van kussens. Als 'betooverd bleef Toet-Ankh-Amen staan. Hij deed geen moeite zich te ontrukken aan de sterke soldaten, maar volgde met zijn oogen de gangen van Akhnaton. standers van het verdrag ons pakkentier, flinker, en wat meer zegt klemmen der toeschijnen, dan die, welke door de voorstanders naar voren worden, gebracht. Een redevoering als werd gehouden dooi de heeren Prof. de Savornin Lohman, Blomjous, de Muralt, de Zeeuw, e.a. zijn Oj i. veel sterker, veel beter gedocumen teerd en gedegen, dan die der voorstan ders. Zelfs de rede van Prof. v. Embden met alle respect voor zijn groote dictie, komt ons minder sterk voor, dan men, van een pleidooi vóór het Verdrag had mo gen verwachten. Ook de Minister zelf, die zich ,na zijn zwakke verdediging van. het Verdrag in de Tweede, in de Eerste Kamer tot nog toe heeft bepaald tot het doen van een paar we zouden geneigd zijn te zeggen: minder gelukkige interrup ties zal, naar onze bescheiden meening, heel wat mans moeten zijn om de verschil lende heftige aanvallen op het Tractaat afdoende te weerleggen, tenminste met succes te weerleggen? En het volk zelf? Wat denkt dat van het Verdrag? Als men zoo'hier en daar het oor eens te luisteren legt, dan hoort men in de verschillende lagen der Neder landsche Maatschappij zeer zeker meer stemmen opgaan tegen, dan. vóór het Trac taat. En als men het enorme aantal rekes ten aan de Eerste Kamer eens beschouwt (de voorlezing daarvan door den Voor zitter duurde meer dan drie volle uren), requesten van menschen, vereenigingen, poraties, requesten van professoren, ad vocaten, intellectueelen, handelsmenschen en industrieelen van elke richting van el- ken rang en stand ons dunkt, dat die ook wel iets zeggen. Zouden al die men schen, die het Verdrag uitstékend hebben bestudeerd, die zich er volkomen hebben „ingewerkt" het bij het verkeerde einde hebben en slechts Minister van, Karne- beek en eenige voorstanders bij het goede? Wij believen het vooralsnog te betwijfe len. Een gezond internationalisme wij staan het zeer zeker voor. Goede nabuur schap met België wij zijn om die te bevorderen doch niet ten koste van ons eigen land. Dat gaat ons voor alles! DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT IN DEN HAAG. In verband met bezwarende mededeelin- gen, welke aan de politie ter oore waren gekomen, is men Zaterdagochtend overge gaan tot de arrestatie van de 52 jarige weduwe J. G., geboren Z., wonende op ...JJJlüi'J.1"! -. 1'JJJi.1. Rana had zich losgerukt van haar schand paal en stond nu plotseling naast hem. Met een blik vol teederheid keek Toet- Ankh-Amen het meisje aan; dan, richtte hij zijn oogen weer naar den, koning. Héél langzaam kwam Akhnaton bij; de zwaardslag was niet zoo hard en sterk ge weest, dat de Pharao onmiddellijk over leed. De hofarts had een beker wijn gebracht en voorzichtig werd het krachtige vocht den stervenden monarch toegediend. En korten tijd daarna opende hij de oogen, die als door een waas verduisterd waren. Het licht der razernij was er uit verdwe nen en de koning staarde wezenloos voor zich uit, tot hij de figuur van Toet Ankh Amen ontdekte, waarnaar hij toch even geboeid bleef kijken. Gij... gij zijt clie.. jongen van RahNeb? vroeg hij hortend, en Toet-Ankh-Amen knikte. Dan... dan is dit., het einde, fluisterde Akhnaton, en hij perste zijn, lippen op el kaar in een laatste poging om zich goecl te houden. Na een korte pauze hervatte hij zijn alleenspraakIk heb van je ge droomd... Zoo als je daar staat... zoo heb ik je... gezien... met dat zwaard... in je hand... Ik... Ik. Hij wachtte weer want spreken viel hem nameloos zwaar, en Hiljah, dit ziende, trad nader en sprak Sire, koning van Egypte, deze knaap heeft u gewond, beleedigd en gesmaad. Wij wachten op uw woorden om hem te straffen naar r echt en wijsheid. Ziet, ziet o koning, de schandpaal staat er nog en de priesters zijn klaar hem te offeren aan uw god... Maar Akhnaton wenkte den minister te Schele hoofdpijn ster's de bovenverdieping van het perceel Be- zuidenhout 165a in Den Haag, waar op Maandag 17 Jan. de geruchtmakende moord op de vrouw van den manufacturier Wilk is gepleegd. De aangehoudene is de eigenaresse van het perceel. Den winkel had zy aan Wilk verhuurd op mondeling contract. Wilk meende echter, dat het voor zyn zaak beter was, als hy zich in een ander stadsgedeelte vestigde. Hij kon een voor zijn branche zeer gesshikten winkel in de Witte de Withstraat huren en ook zyn vrouw voelde er veel voor. Zy besloten daarom de huur van het perceel op te zeggen. Echter hadden zij een borgsom van f180 bij de verdachte gestort en deze zou nu dit bedrag terug moeten betalen. Zij had echter doorloopend geldgebrek en het gekeurde meermalen dat zy by Wilk, die zooals men weet enkele dagen in de week met een kraam op de markt stond, kwam om een voorschot op de huur te vragen. Wilk en diens echtgenoot® oordeelden het dan ook raadzaam om een gedeelte van de huur in te houden, daar zij meenden anders niet hun borgtocht terug te krygen. Dit werd door Wilk en zyn vrouw besloten op Zondag 16 Jan. De bewoonster placht 's Maandags in den loop van den ochtend de huur te komen halen en de afspraak luidde, dat juffrouw Wilk dan meteen een gedeelte zou inhou den. Wilk zei nog tegen zyn vrouw»Ik benyd je morgen niet, als je dit tegen haar zegt. Wat zal ze tekeer gaan«, Wilk vreesde n.l. het twistziek karakter van zijn buurvrouw en voorzag een hevige ruzie. Enkele dagen na den moord kreeg Wilk een brief van zyn buurvrouw, waarin deze mededeelde, dat zy het gebeurde voor Wilk treurig vond, temeer daar zy nog dien Maandagochtend een »kort maar hartelyk onderhoudt met zyn vrouw had gehad en yertrekken en richtte zich op om Toet Ankh Amen toe te spreken. Gij hoort wat Hiljah zegt, jonge man? Hij wil u verbranden en het leven, nemen, zooals gij het mijne genomen hebt. Waarom vreest gij dan niet? Waarom wei geren mijn lippen de paar woorden uit te spreken, die uw einde beteekenen? Waarom wensch ik u niet levend te zien verbranden als een offer aan, Aton? Ik zweer bij mijn leven, dat ik geen antwoord weet op al deze vragen. Ik heb Rah Neb verjaagd uit mijn paleis en Amon vernederd terwille van een ideaal... maar dit is het einde. En het is gekomen, zooals ik verwacht had, zwak, zwak, maar on- weerstreefbaar. Ik had u met mijn beide handen kunnen verpletteren, mijn# zoon, terwijl gij uw zwaard in mijn borst stak, doch ik heb dat niet gedaan, alleen om dat ik niet kon, omdat dit einde moest komen, omdat men Amon thans regeert en Amon is machtiger, dan ik... en zoo is alles gekomen, zooals hij beschikt neeft en Pharao Akhnaton doet afstand van zijn troon... Iets in de oogen van den jongen man legde hem het zwijgen op. Toet-Ankh-Amen had zijn hand opgeheven om stilte te ge bieden, deze jongeling was reeds koning. Ik wil u vertellen Akhnaton, wat tot he den voor u verborgen is gebleven. Buiten mijn paleis en rondom dezen machtigen tempel staan duizenden uwer onderdanen die gij gemarteld hebt met uw aanbidding van Aton. Luistert, Pharao, eer gij het tijdige met het eeuwige verwisseld zult hébben, zult gij nog vernemen., dat ik, Toet Ankh-Amen, overwonnen heb. Hij wendde het gelaat van den koning af en keek naar de enorme schare toe dat »dit niet over de huur had geloopen«. Deze laatste opmerking verbaasde Wilk zeer. Immers hij verklaarde stellig, dat als de buurvrouw een onderhoud met zijn vrouw had gehad, er ongetwijfeld over de huur gesproken zou zyn. Op zijn zachtst uitgedrukt vond hij dit schrijven wonderlyk. In een en ander vond de politie aan leiding een huiszoeking te doen in de wo ning van de aangehoudene. Daar werd het volgende gevonden Een schort, 'dat duidelyk de sporen vertoonde zepr onlangs uitgewasschen te zijn. Een bepaalde plek was zelfs uitgebeten, waarschijnlijk door het reinigen met een scherp bijtend vocht. Ook werd nog medegenomen een jumper, welke de verdachte dikwjjls droeg en welke eveneens sporen vertoonde korten tjjd ge leden gewasschen te zyn. Nog kwam de politie een getuigenverklaring ter oore, welke er op wees, 'dat de gearresteerde altijd een donker schort droeg, dat in be slag genomen is, terwyl zij op den middag na den moord met een schoon schort ge- iien is. Een andere, nog sterkere, aanwijzing is de volgendeOp een verborgen plaats werd een bijl gevonden. Aan den steel van de bjjl werden bloedsporen gevonden. Een nauwgezet onderzoek is door deskun digen ingesteld, om na te gaan, of dit menschenbloed was. Er is zelfs een apart serum vervaardigd, om zonder eenigen twyfel den aard van het bloed te kannen vaststellen. De deskundigen waren in hun uitge bracht rapport eenstemmig van oordeel, dat het bloed, dat aan den steel vae de byl kleefde, menschenbloed was. Ten slotte is nog het volgende gebleken De sectie had indertijd reeds uitgewezen, dat de schedel van het slachtoffer met een hard voorwerp, een hamer of don achter kant van een bijl, ingeslagen was. De achterkant van de byl past nu precies in de wonden, welke op den schedel zyn toegebracht. Al deze feiten hebben er toe geleid, dat tot de gevangenneming is be sloten. o— GRIEZELIGE VONDST. Eenige jongens te Veendam vonden een duim van een mannenhand. De politie toog op onderzoek uit en kon vaststellen, dat de scheepejager J. K. aan het Beneden Oosterdiep 't lichaamsdeel had weggeworpen, schouwers. Hij hief langzaam de armen op, het bloedige zwaard nog in de hand. Amon, brulde hij, Amon heerscht en Toet-Ankh-Amen regeert op uwen troon. Egyptenaren hoort! De massa werd opgewonden en plotse ling werd de kreet van Toet-Ankh-Amen door duizenden herhaald. Amon heerscht! Toet-Ankh-Amen re geert op uwen troon! Heil Amon! Heil onzen koning. De jongeman glimlachte triomfantelijk en wendde zich weder tot den stervenden monarch. Hoort gij het, Akhnaton? Gij, wiens glorie overging in den dood? Uw goden zijn vernederd, uw paleis is reeds in mijn bezit. Nog slechts korten tijd en gansch Egypte zal mij kennen als zijn. koning. Amon is jgod en eer gij sterft, zult gij den naam van Amon op uwe lippen, hebben, Pharao. Bedenkt dat gij veel kwaad gedaan hebt, en dat uwe reis naar de eeuwigneid een lange is. Maar Amon zal u vergeven... Een oogenblik scheen het als wilde de groote koning aan het bevel van den jon geling voldoen. Hij richtte zijnhoofd een weinig op, opende langzaam den mond- maar dan zakte hij plotseling ineen dood. Buiten den tempel brulde de massa nog steeds de namen van Toet-Ankh-Amen en god Amon. Binnen hield den jongeling de hovelingen en priesters gevangen met zijn gebiedende blikken. Eindelijk sprak hijGij allen, priesters van Aton en. ho velingen van Akhnaton, gij zijt hier getuige geweest van de oppermacht Amons. Gij weet thans dat ik uw koning zijn zal, om dat Amon het wil. Daarom verklaar ik de aanbidding van Aton vervallen. Amon is nadat de jagerslijn het hem had afgeknepen. K. was reeds naar den dokter geweest, die hem had verbonden. POT MET KOKEND WATER OMGETROKKEN. Het kindje van G. C. te Gassel by Grave is overleden tengevolge van brandwonden welke het kreeg, by het omtrekken van een pot met kokend water. DRIE KEER GROOTVADER OP EEN DAG. Dat buitenkansje had een werkman te Verviers, Michel genaamd, 's Morgens vroeg verblijdde zijn beide schoondochters hem met een jongen en een meisje, terwjjt 's avonds zyn eenig gehuwde dochter met een meisje er nummer drie aan toevoegde. o— EEN GEDENKWAARDIGE VLIEGTOCHT Rotterdam—Marseille vice versa in één dag. Vrjjdagavond plm. 7 uur is de HNADP van de K.L.M., die 's morgens om 3 uur van het Vliegveld Waalhaven was vertrok ken om de post naar de »Indrapoera« te Marseille te brengen, teruggekeerd. De piloten Beekman en Tepas hebben dus een afstand van ongeveer 2000 K.M. binnen één etmaal in circa 14 uur afgevlogen. Voorwaar een schitterende prestatie. BIJNA DEN HALS AFGESNEDEN. Zondagavond is in het café »De Stand aardte Oirschot zekeren P. Smeets, bij genaamd Arsula, bjjna den hals afgesneden. De dader, zekere v. G., eveneens uit Oirschot, is enkele minuten later, terwijl hy snoevend zyn misdaad aan anderen meedeelde, door de marechaussee inge rekend. Direct werd het slachtoffer geneeskun dige hulp verleend. Zyo toestand is zeer zorgwekkend en men vreest zeer voor zyn leven. BEROOV1NG. De dader spoedig aangehouden. Zaterdagmorgen om kwart over negen reed, zooals iederen Zaterdag, de kantoor- looper D. S., van de Stuwadoorsfirma S. te Rotterdam van de Wilhelminakade, naar den Westzeedyk. Halverwege de Kievits laan werd hy door een man, die uit het talud kwam, aangevallen en van zyn fiets onze god. Ik ben uw koning. En hier, Rana... is uw koningin en eer de zon op nieuw zal schijnen zult gij met ons knie len voor het altaar van Amon. Hij keerde zich langzaam naar de wach tende Rana en omhelsde haar. En zoo was de profetie van den ouden Rah Neb uitgekomen, sterker nog en spoe diger, dan iemand had durven denken. Akhnaton was begraven in. een tombe, zoo rijk en zoo schoon, dat zij waardig zou geweest zijn aan een edeler vorst, dan hij. Dit was de eer, welke Toet-Ankh- Amen wist te bewijzen aan een, koning, die zijn volk gemarteld had. Hij was een koning, zei Toet-Ankh- Amen tot zijn hovelingen, op den avond van zijn kroning, en als een koning zal hij de aarde verlaten op die lange reis, waarvan geen mensch ooit terugkeert. Zijn lichaam zal gekleed blijven in de koninklijke kleeren en. niemand zal ooit kunnen zeggen, dat Toet-Ajikh-Amen geen eerlijk overwinnaar was. Het volk was verheugd en tot elkaar hoorde men de Egyptenaren dikwijls zeg gen Wij hebben voor de nagedachtenis van Akhnaton geen liefde en geen eerbied, maar een koning, die optreedt, zooals Toet- Ankh-Amen heeft gedaan, moet wel een goed, rechtvaardig vorst zijn. Zoo kwam de dag van Toet-Ankh- Amen's huwelijk. In den tempel van Karnak waren lang voor het vastgestelde uur reeds ontelbaar vele Egyptenaren aanwezig. Er was een weelde van schitterende kleeren en. uni formen te bewonderen. En hoog op een voetstuk stond het beeld van Amon. (Wordt vervolgd.) Uil ïai Hcis^ee ei AltenieLi onelerwaar verkrijgbaar is vaak te wijten aan slechte spijsvertering. Foster's Maagpillen verdrijven spoedig uw kwaal, werken uiterst zacht en verschaffen u een gezonden eetlust, nieuwe energie en een opgeruimd humeur. Maagpillen f.0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1