SPROOKJESPUDDING Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Plaatselijk Nieuws Schoonmaak geworpen. De aanvaller ging er daarop met de fiets, waarop een zak, inhoudende f 5000 was gebonden, van door. De kan- toorlooper riep om hulp, maar inmiddels was de dief al verdwenen. Toevallig passeerde een agent van de autobrigade, die den dief achtervolgde. Deze vluchtte dwars door de volkstuin tjes aan de Rochussenstraat, zoodat de agent met den auto hem niet kon vervolgen. Een agent von de rijwielbrigade zette echter den vluchteling na en wist hem, na eenige schoten in de lucht te hebben gelost, te arresteeren. Hy is naar het politiebureau Witte de Withstaaat over gebracht. -o— GASVERSTIKKING. Drie kinderen overleden. De vrouw van den caféhouder H. Kiers, wonende Noorderstationstraat no. 1, te Groingen, ontdekte Zaterdagavond, toen zy nog even naar haar kinderen ging kijken, dat in de kamer, waar de kleinen sliepen, een gaskraantje openstond. Onmiddellijk draaide zij het kraantje dicht, doch het bleek reeds te laat. De drie kinderen, een jongetje van drie jaar en een tweeling, meisjes van 15 maanden, lagen levenloos te bed. Een direct ontboden geneesheer kon slechts den dood der kleinen constateeren. o AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Rotterdamschen weg nabij Den Tempel onder Overschie is Zondagavond omstreeks halfelf dr. v. Deursen uit Den Haag, tengevolge van den mist met zijn auto, waarin twee dames en twee kinderen zaten, van den hoogen berm gereden en over den kop geslagen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De zwaar beschadigde auto werd met behulp van den kraanwagen van den heer J. de Graaf weer op den weg gebracht en naar Den Haag gesleept. -o— POSTERIJEN. De minister is niet bereid den Zondags dienst en het aantal bestellingen in ver schillende gemeenten uit te breiden. De stempeling op de achterzijde der corres pondente wordt niet meer ingevoerd. Dit jaar zal waarschijnlijk het enkelvoudig briefport worden verlaagd. Verdere ver laging voor locale brieven is in onderzoek. Het lig niet in het voornemen vrouwelijke telefonisten door mannelijke te doen ver vangen. INVALIDITEITSWET. Strenge maatregelen tegen het niet-pakken van rentezegels. Dat nog niet alle werkgevers de ingevolge de Invaliditeitswet voor hun arbeiders de 0 verschildigde rentezegels pakken en welke gevolgen dit voor den nalatigen werkgever kan hebben, bljjkt wel uit het vonnis van een der kantonrechters, waarbij een werk gever'werd veroordeeld tot een boete van f 339 (113 maal f 3) of 113 dagen hech tenis, zijnde per niet geplakt zegel f 3 boete of 1 dag hechtenis. Deze werkgever had voor slechts 5 arbeiders nagelaten te plakken. —o PRINSES-JULI AN A BLOEM. Voor het Drentsche Veenkind. De propagandacommissie voor het Drent sche Veenkind zal dezer dagen aan de Colleges van Burgemeester en Wethouders van alle gemeenten verzoeken, te bevorde ren, dat in hun gemeente een collecte worde gehouden ten behoeve van het zwakke Drentsche Veenkind, opdat alsnog zooveel mogelyk van deze kinderen nieuwe gezondheid en levenskracht zullen kunnen opdoen. Hare Koninklyke Hoogheid Prinses Juliana heeft op verzoek der propaganda commissie haar instemming met dit denk beeld betuigd en haar toestemming verleend, haar naam aan deze collecte die cp 30 April zal worden gehouden te verbinden, zoodat de te verkoopen bloem de Prinses- Julianabloem zal heeten. o DOOR EEN TREIN MEEGESLEURD. Dezer dagen is te Almelo een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed afliep. Toen de trein van 9.25 naar En schedé reeds in beweging was, wilde mej. v. d. B. uit Enschedé nog instappen, Zy rukte het portier open, doch kreeg meteen zoo'n gevoeligen slag van de deur, dat zy tusschen de beide wagens vloog. Daar bleef zy op de buffers en de trekstang hangen, waaraan zy zich in haar angst stevig vast klemde. Een der reizigers trok aan de noodrem, waarop de trein op een afstand van 50 M. tot stilstand werd ge bracht. De juffrouw bleek vrjjwel ongedeerd, alleen klaagde zy over pyn in de zyde, maar toch kon zy haar reis vervolgen. De juffrouw liep proces-verbaal op. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zondagavond om elf uur had op den Geldropschen weg onder de gemeente Eind hoven een doodelijk ongeluk plaats. De 36 jarige W. wonende te Eindhoven en geboren te Kampen, werd daar dood ge vonden op den weg. De man had een sehedelfractuur bekomen en is dientengevolge overleden. Ten dienste van het onderzoeb is het lyk in beslag genomen en naar het lykenhuis overgebracht op last van den commissaris van politie, die bij het onder zoek aanwezig was. Tot dusverre kon de juiste toedracht van het ongeluk niet wor den vastgesteld. Vermoedelyk is de man van de stoomtram gevallet), die circa elf uur* uit de richting Helmond te Eindhoven arriveert. het voorjaar, koop tijdig een pot HEUSDEN. Vrydagavond werd in het Verenigingsgebouw een ledenvergadering gehouden voor de R.K. Debatingclub «St. Catharina*. De opkomst der leden was zeer goed. Mede was tegenwoordig het eere-lid, de EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. De WelEerw. Heer Kapelaan hield een lezing over »Luther«. Zjjn Eerw. behan delde dit onderwerp op zeer aangename eji leerzame wijze en oogstte hiermede een dankbaar applaus. De Vice-Voorzitter, de heer G. G. Carpay, dankte namens allen den WelEerw. Heer Kapelaan E. v. d. Vleuten voor zijn schoone en boeiende lezing* Na beantwoording der verschillende in gekomen vragen, werd besloten, dat in de Goede Week op Dinsdag 12 April een nadere uitleg gegeven zal worden over de 3 laatste dagen der Goede Week en tevens de Vastenmeditatie aangesloten zal worden door den KRO eiken Dinsdag wordt uit gezonden. Deze avond zal voor niet-leden toegankelijk zijn. De conducteur van de stoomboot «Stad Heusdenc verzocht ons, naar aan leiding van het bericht over een vergeten passagier, mede te deelen, dat hij by de Conservenfabriek de passagiers behoorlijk heeft gewaarschuwd en heeft gezegd dat de boot nog doorgiug naar de scheepswerf. Zondag speelde het 1ste elftal »Juliana« een competitie-wedstryd tegen «Berkdijk IIc te Kaatsheuvel, welke wed strijd door «Juliana* met 21 werd ge wonnen. ANDEL. Tot Hoofd der in deze ge meente op te richten Chr. Lagere Land bouwschool, is benoemd de Heer Bronkhorst, Hoofd eener school te Kerkwyk. Naar we vernemen, zal deze school op 1 September e.k. worden geopend. 7^Hoe gevaarlyk het is met een fiets achter auto's te gaan hangen, bleek dezer dagen weder, toen de 17 jarige G. van Andel van den Hoogen Maasdyk geraakte en in bewusteloozeu toestand werd opge nomen. By de gehouden verpachting van weiland brachten de 10 perceelen van de Ned Herv. Gemeente plm. f 650 minder op dan verleden jaar. ALMKERK, In deze gemeente is thans éene Commissie gevormd, tot het inzamelen van gelden voor de Groen van Prinster- vereen,, welke gelden bestemd zjjn voor de noodlijdende Drentsche veenarbeiders. 4Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat bij den heer In 't V. alhier, de gepoote aardappels reeds boven den grond staan. A.s. Donderdag n.m. -6.30 uur hoopt de Ger. Jonged.vereen. «De Heere is onze Banier*, in de Consistoriekamer der Ger. Kerk haar jaarfeest te vieren. A.s. Donderdagavond n.m. 7 uur hopen de Herv. JongeJ.vereeD. «Eben Haezer* en «Samuel« in de zaal van den heer J. Pruissen, aan den Ippelschendjjk, eene gecombineerde vergadering te houden. Met aanvankelijk 17 leden is alhier j.l. Zaterdag eene Chr. Nat. Werkmans bond opgericht, waaruit een voorloopig bestuur werd gevormd uit de heeren J. de Wit, B. Kraaiveld en K. Colyo. Bedankt voor 't beroep naar de Ger. Kerk te Waardhuizen Candidaat B. A. Bos van Uithuizen. BRAKEL. In de op Vrijdag 18 Maart j.l. gehouden vergadering van de Ouder commissie voor het O. L. Onderwijs in deze gemeente werden tot bestuursleden herkozen de heeren J. H. Vermeulen, B. Schreuders en D. v. Wijgerden en gekozen de heeren B. Vervoorn en W. v. Kooij. Op de op 22 Maart j.l. door het Gemeentebestuur vastgestelde kiezerslyst komen voor de namen van 869 kiezers voor de Tweede Kamer, 867 Provinciale Staten, 863 den Gemeenteraad. Zaterdagavond werd door de Typo- grafen-Tooneelclub uit Zaltbommel eene uitvoering gegeven in de zaai van den heer C. van Dalen alhier. Opgevoerd werden «Schuiven gaan ze* en «Barbier Brugwachter*, welke beide stukken zeer goed werden weergegeven. Toch schijnt in onze gemeente voor eene vereeniging van buiten niet die belangstelling te bestaan, welke men, gezien het feit dat hier weinig gelegenheid is om goede tooneelstukjes te zien opvoeren, daarvoor zou kunnen verwachten. De opkomst was althans niet schitterend en we hadden voor de T.T.C. gaarne een grooter aantal toe hoorders gewen8cbt. BENEDEN-LANGSTRAAT. De hooi- handel besteedt nog aardige prjjzen voor het hooi. Ie kw. f 18 tot f20; 2e kw. f 14 tot f 16 per 500 K.G. De stroopryzen varieeren nog naar gelang het stroo is, van f10 tot f 13 per K.G. CAPELLE. J.l. Donderdag had de eerste ouderavond van de school met den bijbel alhier plaats onder leiding van haren voor zitter den heer H. Kerst. Te ruim 7 uur opende de voorzitter de vergadering, die goed bezocht was door ouders en leden. Ook waren de leerlingen der hoogste klasse aanwezig. Nadat Ps. 105 5 en 24 gezongen was ging de voorzitter in ge bed voor, las een gedeelte uit Ps. 78 en heette de aanwezigen hartelyk welkom. Alsnu wjjst spreker op het nut van der- deljjke bijeenkomsten en zegt dat voor dezen avond de verwachtigen maar niet te hoog gespannen moeten zjjn, omdat het de eerste maal is dat men voor zulk een doel bijeen is en alle begin moeilijk is. Vervolgens zingen de kinderen onder lei ding van het hoofd enkele liederen, n.l. Ps. 42, Nu zjjt wellekome, Dochter Sioris, Lof zij den Almachtige en Daar juicht een toon. Gelet op het korte bestaan van dit kinderkoor mag geconstateerd worden, dat het aardig zingt en een woord van waardeering voor het hoofd wel zeker hier op zjjn plaats is. Voorts werd door A, Meulman, M. Treffers, A. v. Peer en M. de Roojj een gedichtje opgezegd, terwjjl door W. v. Ommeren en S. Kujjpers een versje gezongen werd. Hierna gaf Mej. Muijlwijk, onderwijzeres, een overzicht van den schoolstrjjd in de vorige eeuw. Ook een woord van dank komt haar toe voor deze lezing. In de pauze werd het werk der kinderen bezichtigd en werden ouders en kinderen onderwjjl getracteerd. Alsnu leidde het hoofd der school een onderwerp in over Gezin en school. Hierna toonde spreker aan den band die er moest bestaan tusschen de ouders en het personeel inzake de op voeding van het kind. Verschillende mid delen* werden door den referent aan de hand gedaan om den band tusschen de school en de ouders zoo sterk mogelyk te maken, n.l. huisbezoek, ouderavond, gebed, enz. Met belangstelling werd hierna ge luisterd, waarop ook nog eenige bespreking volgde. Tenslotte werd besloten om ge- zamelijk gelden in te zamelen voor het maken van schoolreisjes, waarna de ver gadering op de gebruikelijke wjjze werd gesloten. Naar we vernemen is de heerJac. Vos, van verschillende zjjden in arbeiders kringen uitgenoodigd, om by de a.s. raads verkiezing een candidatuur te aanvaarden op de Ijjst der Arbeidersparty, waarop hy dan als no. 1 geplaatst zal worden. Ge noemdepersoon is in arbeiderskringen en an dere vereenigingen te dezer plaatse een bekende persoonlijkheid. DR0NGELEN. Naar wy vernemen zal a.s. Zaterdag de Werkmansbond «en betooging hondon door de gemeente, TOarbfl deelnemers buiten den bond zich kunnen aansluiten. Het vertrek heeft plaats vanaf G. Nieuwkoop te Drongelen, richting Meeuwen, B.-Broek, Eethei^ GendereD» Heesbeen, Doeveren en zal eindigen bjj Nieuwkoop te Drongelen, waar dienzelfden avond een openbare vergadering zal ge* houden worden der Neutrale Kiesvereeni* ging. DUSSEN. Naar de «Boss. Crt.« ver neemt stelt de heer Jac. Leemans, die ruim 80 jaar onafgebroken lid van den gemeenteraad is geweest, zich by de a.s. verkiezingen niet meer beschikbaar. EETHEN. De Ontvanger der Directe belastingen te Heusden bericht hiermede aan de belastingschuldigen in de gemeente Eethen c.a. dat de derde termijn voor de Inkomstenbelasting 1926-27 vóór 1 April a.s. zonder kosten kan worden betaald. 's GRAVENMOER. Donderdagavond om 7 uur hoopt Ds. F. Anker in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan in een biduur voor het gewas. GENDEREN, Heden Woensdagavond om half zeven zal D.V. in de Ger. Kerk alhier, bidstond voor 't gewas worden ge houden. KAATSHEUVEL. Om c.a. 7 uur stond j.l. Zondagavond het café «Torenzicht*, nabij den Berndijk, van den heer D. van BoxtelDe Kok in lichte laaie. Daar het vuur snel om zich heen greep en de brand weer niet zoo direct ter plaatse aanwezig was, kon slechts weinig gered worden. Het huis brandde geheel leeg. Assurantie dekt de schade. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol MEEUWEN. Donderdag, 24 Maart, des avonds om half zeven, zal in de Ger. Kerk alhier een biduur voor 't gewas worden gehouden, waarbjj Ds. De Bruin van Nieuwendyk hoopt op te treden. Vrydagavond j.l. hield de Eier- vereeniging «Drongelen en Omstreken* in het café Smits alhier hare jaarverga dering. De helaagstelling was enorm. De zaal en de aangrenzende vertrekken van het café waren stampvol, terwijl velen zich slechts een staanplaats buiten in de veranda konden veroveren. Dat de kippenfokkerij zich vooral ook in de vrouwelyke belangstelling mag ver heugen, blykt uit het feit, dat ook tal van dames zich ter vergadering bevonden om het jaarverslag en de te houden lezing te volgen. Uit het door den secretaris voorgelezen jaarverslag bleek o. a., dat over 1926 door de vereeniging zijn verzonden kippeneieren 562035 stuks, eenden 51349 ganzen 1307 kalkoen 430 andere 179 In totaal dus 615300 stuks, waarvoor werd ontvangen f35985. Dit aantal is belangryk hooger dan in 1925, doch de prys is in 1926 echter minder geweest. De vereeniging breidt zich nog steeds uit. In 1925 bedroeg het aantal leden 185. Over 1926 reeds 248. By acclamatie werd herkozen het perio diek aftredend bestuurslid, de heer H, Vos. Vervolgens hield de heer Dr, Ten Hen- nepe, bacterioloog aan de Rjjksserum-in- richting te Rotterdam, een leerzame causerie over Pluimvee in het algemeen, verduide lijkt door een groot aantal mooie lichtbeelden uit buiten- en binnenland. Hierna kwam de gratis verloting aan de beurt van de broedmachine, 50 broedsels eieren en 5 koppel jonge hennen van 5 stuks. De heer Ten Hennepe gaf bovendien ook nog gratis eenige broedsels eireren ter verloting. Zoo werden 58 leden door Fortuna ge lukkig gemaakt. De broedmachine viel ten deel aan den Secretaris der vereen. NIEUWENDIJK. In de plaats van den heer J. J. Buyze is tot onderwyzer aan de Chr. School benoemd de heer Hasker van Heukelom. '^VEEN. De Zangvereen. „T.O.G.I.D.O." alhier, hoopt Zaterdagavond in de Con certzaal van den heer O. Verbeek eene uitvoering te geven, met medewerking van de Wijksche Tooneelvereeniging. WIJK. Maandagmiddag ontstond te ruim half vier brand in een rietschelf staande bij den landbouwer C, v. Dijk. Toegescho ten ^'^"'brandwee1'~g vermoede- ?Sdw^t het spele* ,UC" S Tzt, „K- ^beid" is voornemens op Zaterdag "a Arfa s een uitvoering te geven in de 2e De marechaussée H. A. Prevo is overgeplaats van Apeldoorn naar de bri gade Woudrichem. Nu het water gezakt is zijn de vis- schers uit deze gemeente weder begonnen met de uitoefening der kantzegenvissche- rij op de Nieuwe Merwede bij Werken dam. WERKENDAM. De collecte in de Ned. Herv. Kerk, gehouden tijdens den bidstond voor het gewas heeft f 127,865 opgebracht. De voetbalwedstrijd gehouden tus schen W,.V.Vi., I en N.S.C. uit Gorinchem eindigde met gelijk spel n.l. 1—1. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. Chr. School alhier, is benoemd de heer J. Goudoever van de Bildt. De motorveerboot Werkendam-Har- dinxveld, vertrekt voortaan des morgens niet om 7,10 u. maar om 7,05 u., zulks in verband met de aansluiting op de trein, welke te 7,36 u. uit Gorinchem naar Gei- dermalsen vertrekt. Door de A. R. Kiesvereen. zijn de navolgende candidaten gesteld voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing 1. J. J. van Oord. 2. C. H. Hakkers. 3. H. Groeneveld. 4. A. Konings Jzn. 5. J. Visser Azn. 6. W. Visser. 7. C. Ippel. 8. E. J. v. d. Werff. 9. Ant. van Drunen. Azn. 10. J. M. van de Straaten. Vergadering van den raad der gemeente DUSSEN op Donderdag 17 Maart n.m. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Snijders. Bij de opening zijn alle leden, met uit zondering van Weth. v. d. Steen tegen woordig, deze gaf kennis wegens ziekte verhinderd te zijn. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend worden de notulen der vorige vergadering gele zen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. Schrijven van den Commissaris der Koningin, waarin mededeeling wordt ge daan van de herbenoeming van den heer J. H. Snijders tot Burgemeester. b. Schrijven van Ged. Staten van 9 Febr., dat zij hunne beslissing inzake het raadsbesluit overdracht openbare school verdagen. c. Bericht van hetzelfde college per Ü.dj. 2 Maart waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot over dracht en opheffing der O. L. Schooien verkoop onderwijzerswoning aan. het R.K. Kerkbestuur. d.-Verslag Warenkeuringsdienst over de maanden Oct., Nov. en Dec. e. Begrooting en rekening van den Wa renkeuringsdienst. De stukkenf a tot en met c worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl d en e ter visie zullen worden gelegd. Verder is van Ged. Staten ingekomen een ontwerp voor nieuwe salarisregeling van Burgemeester, Secretaris en Gem.-Ontv. De Voorzitter deelt mede dat dit schrij ven pas is binnengekomen en door B. en W. nog niet is bespraken, voor deze gem. heeft het evenwel geen betieekenis, zoodat er naar spr.'s meening geen be zwaar tegen bestaat Ged. St. te doen we ten dat de raad er accoord mede gaat. Aldus wordt besloten. Benoeming schattingscommissie. Aftredend zijn de heeren G. v. d. Kop pel, F. H. v. d. Pluijm, J. v. Bajkom, J. J. H. Snijders. De heeren v. d. Koppel, v. Balkom en Snijders worden herkozen, ter wijl in de plaats van den heer F. H. v. d. Plij'm wordt gekozen de heer P. v. Mierlo. Ontslag onderwijzers openbare school Wijk B. Als een gevolg van de overgave der O. L. School stellen B. en W. voor de heeren v. Gooi en Simomis onder dank zegging voor de bewezen diensten eervol te ontslaan met ingang van 1 April. De Voorzitter kan tevens mededeelen dat beide onderwijzers overgaan naar het bijlzonder onderwijs. Vaststelling vergoeding ex-artikel 101 L. O.-wet 1920. De Voorzitter zegt dat volgens bere kening van B. en W. gebleken is, dat de vergoeding per leerling f 7,71 moet be dragen. Voor de school met den Bijbel die door 103 leerlingen wordt bezocht, wordt dit een bedrag van f 794,13, 80 pCt. vormt een bedrag van f 635,30. Voor de R. K. Meisjesschool Wijk B f 1,24 i/d leerling wordt dit f957,97 80 pCt. wordt f 766,38. Voor de R. K. Jongensschool in Wijk C, 114 leerlingen f 878,94 80 pCt. f 703,15 Voor de R. K. Meisjesschool in Wijk B. 61 leerlingen, f 470,30 80 pCt. f 376,25. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de vergoeding op gemelde be dragen vastgesteld. Openbare' school (Oudendijk).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2