II Kerkboekjes FS L. J. Veerman I J. V. WELL V- Jan Geerlzen, tegen scherp concarreerende prijzen. LU' mmmm M I Veer de a.§. Belijdenis. Ziet de Etalage Plaatselijk Nieuws ar f 12.75 "w Ruime auto- garage's De heer Dekker merkt op, dat de raming belangrijk minder is, dan het toegestane crediet, waarop de Voorzatter opmerkt, dat de raming geheim is. Hierop wordt met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Overname „Lage Weg" te Sleeuwijk. De Voorzittéf zegt dat de heeren de stukken en bescheiden hebben ingezien en vraagt of een van hen er nog iets over in het midden heeft te brengen. De heer Gulden zegt dat deze kwestie in de vorige vergadering in het kort reeds besproken is, omdat de Burgemeester ten gevolge van omstandigheden weg moest. Spreker stelt zich op zijn zelfde stand punt, zijn vraag is, of het belang van de gemeente overname wettigt en of dit belang opweegt tegenover de onaange naamheden voor de menschen, die gedeel ten in vruchtgebruik hebben. Zoolang het belang van de gemeente niet op duikt, zou spreker van overname afzien, verder wil hij er niet op ingaan. De heer Walraven zegt dat de kwestie den vorigen keer ook al besproken is. Spr. gelooft dat het beter is, den toestand van thans te doen voortduren. Waar de weg niet aan den openbaren dienst onttrokken mag worden, kan spreker het belang voor de gemeente in overname gelegen, niet zien. Welk motief heeft B. en W. tot dit voor stel geleid, welk gemeentebelang is er mede gediend De Voorzitter meent, dat de heeren het motief van B. en W. bekend is, immers in de vorige vergadering is dit reeds in het kort medegedeeld. De actie voor deze kwestie is uitgegaan van den raad. Door dat sommige ingezetenen begonnen zijn er stukken van in gebruik te nemen, werd de vraag gesteld, wien behoort de weg, want als men zoo doorgaat, dan zal de weg als weg geheel wegraken. B. en W. hebben geinformeerd bij Waterstaat of de weg bij dit departement in onderhoud be hoorde, doch deze maakte er zich af en scheen er niet veel voor te voelen. Latei- is een schrijven gekomen van het Staats domein, die de zaak bestudeerd en nage keken heeft en toen bleek dat onder Na poleon, die de tegenwoordige rijksweg heeft doen aanleggen, de weg van, zijn be stemming als verkeersweg is ontheven en. is tevens gebleken dat de wieg is Staats eigendom. Alle wederrechtelijke daden van anderen zouden niet meer worden toege laten, daarom heeft spr. door den veld wachter dit de menschen doen aanzeggen. Omdat B. en W. bang waren, dat er ten slotte voor de menschen onaangenaamhe den uit zouden voortvloeien, want er kwam sprake dat er stukken zouden worden verkocht, waardoor Ottevanger b.v. niet meer bij zijn huis zou kunnen, komen, heb ben B. en W. ten slotte gevraagd, geef ons den weg in onderhoud, doch daar door kreeg men een voogd n.l. het Staats domein boven zich, die misschien zou zeg gen, zoo wil ik hem onderhouden heb ben en om dit te voorkomen, werd erdoor B. en W. gezegd, wij moeten zien hem in eigendom te krijgen. Twee stukken, zijn er in 1876 van verkocht, in de acte staat echter, dat het recht van overweg bl'eef bestaan. B. en W. oordeelden het daarom het beste den weg over te nemen en de ze te exploiteeren. In de toekomst be houdt men een breeden weg, waarmee men over 100 jaren kan doen wat men. wil. De ad vocaat die zich met de zaak had bemoeid, zei het is geen strafrechtelij'kje,, doch een civielrechtelijke zaak, spreker heeft toen gezegd, daar kunt U het voor houden, doch ik houd het voor een strafrechtelijke, anders kan de gemeente gaan. procedeeren. Ten slotte is de zaak in der minne geschikt. De heer Gulden vraagt of de politie op eigen initiatief is opgetreden. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Hoe men het ook noemen wil, als men. hout gaat kappen, waarvan het Rijk zegt het is mijn eigendom, toch is dit natuurlijk toeëigenen van iets waarvan men geen eige naar is. Nu voelen de heeren wel, merkt sor. op, dat als de bewoners proces moeten gaan voeren over den weg, deze in. veili ger handen is bij de gemeente dan bij het rijk. De heer Walraven erkent, dat na de ge houden bespreking, de kwestie hem anders voorkomt, dan hij oorspronkelijk dacht. De heer v. 'tSant vraagt of als de ge meente den weg overneemt, zij er dan ook mede kan doen wat zij wil. De Voorzitter antwoordt ontkennend, de weg mag niet aan zijn bestemming van openbaren weg onttrokken worden, dit is uitdrukkelijk in het contract vastgelegd. De heer v. 'tSant vraagt, of als de ge meente den weg niet overneemt de zaak dan den doofpot ingaat. De Voorzitter verklaart hierop geen ant woord te kunnen geven.. De heer Dekker merkt op, dat als er niet in de zaak geroerd was, er zich geen advocaatjes mede bemoeid zouden hebben. De Voorzitter zegt dat het Rijk dit heeft gedaan. De heer Gulden zegt, dat hij op- het standpunt staat, dat het belang der gemeente met overname n/et gediend is, daarbij vreest spreker dat als de weg ei gendom der gemeente wordt, deze in de nesten komt, dat is het staartje dat naar spreker vreest aan het muisje vast zit. Zullen de tegenwoordige eigenaars hun eigendom niet verdedigen en. zal de gem. zijn eigendom dan moeten bewijzen. De Voorzitter kan dit niet beamen, als men iets koopt is de verkooper ook ver plicht tot vrijwaring. De heer Gulden merkt op, dat de eige naars zeggen dat het hun eigendom isv De Voorz. is het met deze bewering niet eens, het Staatsdomein heeft opdracht ge geven het kappen te beletten, dit bezit dus eigendomsbewijzen. De heer Koman zegt dat B. en W. met hun voorstel niet de bedoeling hebben, het de menschen moeilijk te maken, juist het tegenovergestelde is de bedoelinng. De heer Verhagen vreest bij overname groote moeilijkheden voor de gemeente. Spreker zou er voor zijn het rijk het te laten uitwerken. De Voorzitter moet tot zijn spijt be merken, dat Wethouder Verhagen afvallig wordt, in de vergadering van B. en. W. sprak hij anders. Spreker acht de zaak thans voldoende besproken en, zal tot stem ming overgaan. Het voorstel van B. en W. hierop in stemming gebracht, wordt ver worpen met 5 tegen 4 stemmen. Vóór stem den de heeren v. Driel, v. 't Sant, Koman, en v. Straten. De Voorzitter stelt hierop voor, A. B. v. Elzelingen, evenals het vorig jaar een gratificatie toe te kennen van. f 25 voor zijn medewerking inzake de hondenbelas ting. Zonder discussie wordt dit voorstel aangenomen. Rondvraag. De heer Walraven zegt dat v. d. Stelt die den lantaarn op het pad bedient een vergoeding voor deze bedie ning vraagt van f 5 per jaar. Met alge meene stemmen wordt de gevraagde ver goeding verleend De heer Walraven zou over het pad nog iets willen zeggen, bij regenachtig weer verdrinken de menschen, daar in den modder. De kosten om het pad te ver harden zullen ongeveer f 400 bedragen, in het belang van de gemeentenaren die daar wonen acht spreker deze uitgaaf gewettigd. Waar hier voor een losplaats f 10,000 wordt uitgegeven, mag ook daar wel iets gedaan worden. Als de eigenaar in, gebreke blijft den toestand te verbeteren zou spr. gaarne zien, dat het gemeentebestuur in greep. dan had men de medewerking Van, het gemeentebestuur kunnen, vragen. De heer v. Driel vraagt of de woning- van Groeneveld niet onbewoonbaar ver klaard kan worden, het is treurig -in zoo'n, slechten toestand als deze verkeerd. De Voorzitter zegt dat dit denkbeeld al eens meer is geopperd, hij zal een on derzoek instellen. De heer v. Driel merkt op dat het aan de Looze stoep een smerige boel is, kan met de gemeente Werkendam niet een overeenkomst worden gesloten, dat de ge meentereiniging van. die gemeente, ook dat gedeelte bijhoudt. De Voorzitter antwoordt dat deze kwes tie door B. en W. van Werkendam reeds ter sprake is gebracht. Men wil daar een andere kar aanschaffen, waardoor de vuil nisophaler meer vrijen tijd krijgt, die men dan productief wil maken, door ook de gemeente de Werken er bij te betrek ken, op het oogenblik gaat het evenwel nog niet. Hierop wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat de raad over in ge heime fitting ter behandeling bezwaar schriften schoolgeld. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Vrijdag 18 Maart 1927, nam. 6 uur. Voorzitterde EdelAchtbare Heer P. Dekkers. Secretarisde WelEdele Heer B. van Schijndel. Aanwezig alle leden. Klokslag 6 uur opent de' Voorzitter de vergadering en zegt deze vergadering alleen te hebben belegd om eene beslissing te nemen, over het al of niet verleenen van steun aan uitgetrokken werkloozen, over welk onderwerp in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. Den heer Ruytenberg, die de vorige vergadering af wezig was, licht spreker toe, dat in Januari de raad besloten heeft, voorloopig voor ééne maand steun te verleenen. Het Bur- GROOTE VERSCHEIDENHEID in alle bindwijzen en formaten, steeds voorradig in den Boekhandel van de Botermarkt, HEUSDEN, ES H De Voorzitter zegt toee en onderzoek te zullen doen instellen,. De heer Walraven heeft nog iets over de drinkwatervoorziening. Het polderbe stuur heeft wel toezegging tot verbetering gedaan, daarbij is het tot heden evenwel gebleven. De Voorzitter zegt ook in deze een onderzoek toe. Verder wil de heer Walraven nog wijzen op de hut van Versteeg. De vrouw heeft spreker gezegd, dat hare kinderen er nog in zullen dood gaan, is voor dit gezin, geen andere huisvesting te krijgen, vraagt spr. De Voorzitter antwoordt dat dit bij het Burgerl. Armbest. thuis behoort, men moet zich hierover tot dit college wenden. De heer Gulden zegt dat het electrici- teitsbedrijf vanaf 1 Januari in eigen, be heer is. Spreker vraagt of het geen aanbe veling verdient bijzondere maatregelen te nemen, om het kwantum der te verbrui ken stroom op te voeren, b.v. door op nieuw beschikbaar stellen van gratis licht punten. Waar ern og zooveel ingezetenen zijn die nog niet zijn. aangesloten, zou spreker opnieuw een termijn willen, stellen, terwijl er dan tegelijk van de zijde van het gemeentebestuur propaganda, zou die nen gemaakt te worden. Nu het bedrijf zijn eigen ambtenaren heeft, meent spr. dat dit niet zooveel geld behoeft te kos ten. (De heer Walraven verlaat de verga dering). De heer Dekker vraagt, waar de kwestie overname „Lage Weg" voor de gemeente thans van de baan is, de medewerking van het gemeentebestuur, als de eigenaars door het rijk in moeilijkheid worden ge bracht. De Voorzitter kan dit niet toezeggen, men had het voorstel moeten aannemen, gerlyk Armbestuur heeft medegedeeld de helft der kosten van eteunverleenjng over de maand Februari voor zyne rekening te nemen. De heer Ruytenberg vraagt, of de kosten van steunverleening nu geheel voor rekening der gemeente komen. De Voorzitter zegt, dat in de vorige raadsvergadering door den heer A. Kamp is medegedeeld, dat het Burgerlyk Arm> bestuur niet meer in de kosten van steun verleening wenscht bij te dragen. De heer Brokx vraagt, of indien thans besloten wordt steun te verleenen, deze wordt verleend met terugwerkende kracht tot 1 Maart, waarop de Voorzitter beves tigend antwcord. De heer Van der Ryken zou willen voorstellen, eene commissie in het leven te roepen, om een onderzoek in te stellen, welke personen voor steun in aanmerking komen- Hy komt er op tegen, dat aan iemand steuu wordt verleend, die het niet noodig heeft. De heer Pruissers zegt, vernomen te hebben, dat werkloozen, die steun uit de gemeentekas genieten, nog een daggeld verdienen. Spr. acht dit niet in het finantieel belang der gemeente. De Voorzitter zegt, dat dit mogelijk is. Er zyn menschen, die b.v. drie dagen per week werken en dan ook slechts voor drie dagen steun ontvangen. De werkloozen moeten zich geregeld by den Secretaris van den Bond aanmelden en de aanmel- dingslysten worden geregeld gecontroleerd. De heer De Hond zegt, dat van de steunverleening misbruik wordt gemaakt en er menschen zijn die geen huishouden hebben en voldoende middelen van bestaan hebben toch steun ontvangen. De heer J. Smits -acht dit nog geen bewijs, dat van de steunverleening mis bruik wordt gemaakt. De heer J. de Hond zegt, dat steun geven mooi is, als het maar aan personen wordt besteed, die het werkelijk noodig hebben. Maar wanneer het in handen komt van iemand die geen kinderen heeft en zelfs lid van den gemeenteraad is, is hij daar zeer tegen. En wie de schoen past trekke hem aar, zegt spreker. D» heer Smits zegt, dat voor alle ge organiseerde werkloozen dezelfde regeling js vastgesteld en alle werkl ozen dus ook gelijke rechten hebben. Hij acht het ook hier niet de plaats om over dit onderwerp in eene openbare vergadering te debatteeren. De Voorzitter sluit de discussie en brengt het voorstel van B. en W. in stemming, om nog voor ééne maand steun te ver leenen. Met 7 tegen 4 stemmen wordt bet vooistel verworpen. Voor steunverleening stemden de heeren Brokx, Smits, Rubbens en Vloeimans. Tegen, de heeren J. Kamp, A. Kamp, Verschure, Van der Rijken, De Hond, Ruytenberg en Verschuren. De vergadering wordt daarna gesloten. AALBURG. Tot blijdschap der gemeente werd j.l. Zondag door Ds. Bus bekend gemaakt, dat Z.Eerw. voor het beroep naar Hedel had bedankt. Ouderling Hille sprak, namens de gemeente, eenige woor den van dank en verzocht den predikant toe te zingen Ps. 134 vers 3. Ten slotte bedankte Ds. Bus voor de gesproken woor den en de toegezongen zegenbede. Heden Woensdagavond om zeven uur zal alhier een biduur voor het gewas worden gehouden, waarbjj Ds. Bus hoopt op te treden. HEDEL. Door de Protestantsche kie zers werd een vergadering gehouden tot het opmaken eener candidatenjijst voor leden van den gemeenteraad. De uitslag der stemming was de volgende: 1. C. Sonnevelt (afr.), 2. B. van Duijnen, 3. J. Rink, 4. K. Wolfert, 5. C. van Diggelen, 6. F. van den Bogert, 7. G. Hoeflak, 8. P. C. van den Bogert, 9. C. van der Steeg (aftr.) Op het fort Crevecoeur had een ernstig ongeval plaats. De voerman van een wagen, geladen met feoomen, wilde juist den haak van een ketting inhalen toen plotseling een der ptoarden aantrok, met het noodlottig gevolg dat de haak dwars door de palm van zijn hand ging en tusschen duim en wijsvinger uitkwam. Door het brugpersoneel werd hy naar de woning van Dr. De Ridder vervoerd. KERKWIJK. De WelEd. Heer W. Bronkhorst, hoofd der school en laudbouw- onderwijzer alhier, is met ingang van 1 Sept. benoemd tot directeur-leeraar aan de pas opgerichte Christelijke Landbouw school te Andei (N.-Br.) Dat het onderwys, hetgeen de heer Bronkhorst geeft, waar deering heeft ook buiten de gemeente, moge blyken uit het feit, dat hy zonder sollicitatie aan bovengenoemde schooi is benoemd. "^-MEEUWEN. Mejuffrouw D. van Bru- chem, Kasteel alhier slaagde als gedi plomeerde leerares in de Fransche, Weener en Engelsche Coupe. Zy genoot hare op leiding zoowel theoretisch als praktisch by de eerste mode-academie van Mevrouw J. van LinderVisser, 's Bosch. WASPIK. De stemming voor den Ge meenteraad is door B. en W. bepaald op 19 Mei. Naar wy vernemen hebben de Heeren J. Kamp, A. Kamp en J. Ruyten berg te kennen gegeven dat zy by de a.s. gemeenteraadsverkiezingen niet meer in aanmerking wenschen te komen. De Heer J. Kamp bekleedde het raads lidmaatschap sinds 1897 de heeren A. Kamp en J. Ruytenberg sinds 1923, Zondagmorgen half zeven ontstond brand in de woning van den arbeider P. S. alhier. Het huis brandde tot den grond toe af. Oorzaak onbekend, huis en inboe del waren slechts laag verzekerd. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den raad dezer gemeente te houden op Woensdag den 23 Maart 1927, des na middags te twee uur. Agenda N 1 Vaststelling van de notulen der verga deringen van 29 December 1926. 2 Ingekomen stukken. 3 Voorstel van' B. en W. tot wyziging van de verordening houdende aanwij zing van stemlokalen. 4 Vaststelling voorschot op de gemeente lijke vergoeding ingevolge art. 103 der Lager Onderwijswet 1926 uit te kee- ren aan het bestuur der bijzondere lagere school te Sprang over 1927, 5 Idem, betreffende de bijzondere lagerV school te Capelle. 6 Voorstel van B. en W. tot het inwil ligen van een aanvrage van het be stuur der bijzondere lagere school te Capelle tot beschikbaarstelling van gel den voor aankoop van schoolmeubelen (art. 72 L. O. W. 1920). 7 Wyziging begrooting 1926, 8 Mededeelingen, WASPIK-CAPELLE, Door aansluiting van de tuinders alhier aan de Veilingver- eeniging te Druneo, zullen dit jaar voor het eerst ook groenten uit glascultuur ge veild worden. De eerste veiling daarvan is gehouden op Dinsdag 22 Maart. De veilingen worden thans niet meer gehouden op Donderdag, doch op Dinsdag en Vrijdag n.m, om half twee. ZUILICHEM. Op de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing van de afd. S. D. A. P. alhier komen voor de heeren C. Hoojjkaas (aftr.), H. W. Kanselaar en H. Westerlaken. Deze moderne japon van popeline in de nieuwste kleu ren, ook marine en zwart, kost slechts BIJ Grootestraat 207, Waalwijk. Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O. SLEE ÜWIJK-'S BOSCH I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6