Eerste Blad rKUILLKTON. De Kus van Pharao Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4694 Woensdag 30 Maart 1927. Sproeien komen vroeg in Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. A1525.. smaakt als room land VAN ALTEN# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG; Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Vergadering van den raad der gemeente ANDEL op Vrijdag 25 Maart n.m. 2 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A. D. v. "d. Schans. Secretaris: WelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden, behalve wethou der Millenaar. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die hierop onveranderd worden vastgesteld. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst jaar 1927. De Voorzitter deelt mede dat het kohier bevat 41 aanslagen le klasse en 46 idem 2e klasse, en het een totaalbedrag van f 128 aangeeft. Met algemeene stemmen wordt tot vaststelling besloten. Bemerking van Ged. St. op de gemeente- begrooting 1927. De Voorzitter deelt me de dat door Ged. St. opnieuw eenige aan merkingen zijn gemaakt, geheel van. ad ministratieven aard. Een gedeelte van, het batig slot wenschen Ged. St. overgebracht te zien op den kapitaaldienst. Aan. de be zwaren van Ged. St. zal worden tegemoet gekomen. Af- en overschrijving begrooting '26. De Voorzitter deelt mede dat de polder- lasten en kosten met een, klein bedrag ,-zijn overschreden, waarvoor wijziging der begrooting moet plaats hebben. Met alge meene stemmen wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. Benoeming schattingscommissie voor de Rijks Ink. belasting. De Voorzitter deelt mede dat de aftre dende leden zijn, de Burgemeester, de bei de Wethouders en de Secretaris. De oud ste Wethouder heeft evenwel gezegd dat hij niet voor een herbenoeming in aan merking wenscht te komen. De aftreden- den worden herbenoemd met algemeene stemmen en in plaats van. den heer Mille naar wordt benoemd de heer Kalis. Aanbieding Gem. Verslag en Verslag art. 58 Woningwet 1926. Beide verslagen wor den voor de leden ter inzage gelegd. Ontwerp wijziging regeling jaarwedden Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. De Voorzitter leest het ontwerp voor. De heer Schouten vraagt, of de betrek king door een persoon waargenomen ook in dezelfde gemeente moeten waargeno men worden. De Voorzitter antwoordt ontkennend, het o'ntwerp is voor deze gemeente alleen van toepassing op den Burgemeester, zco- Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. door i RICHARD GOYNE. 19) El Caleb glimlachte. Gij spreekt dwaasheid, mijn zoon, maar gij zult nog heel veel leeren in later tij den. Luister. Gij weet zeer goed, dat Amon ,de god der Egyptenaren is en, dat gij in hun harten regeert. Reeds thans hebben zij vreugde uit liefde voor u en er zijn er honderden, on der hen... neen, duizenden, die hun le vens voor u zouden geven. Maar gij hebt nog veel te leeren... Ik ben daartoe te on bekwaam, maar wend u tot god Amon. Hij zal u leiden en steunen; hij zal u, kracht en moed geven... Ga naar het al taar en bid... Toet-Ankh-Amen wachtte even alvorens hij met een hoofdknik te kennen gaf, dat hij El Caleb's raad wenschte op te vol gen. Ten slotte wendde hij zich om en, wilde zich naar zijn kamer begeven. Maar eer Toet-Ankh-/lmen de donkere gordijnen opzij had kunnen schuiven, was de deur reeds geopend door een slaaf, die haastig voor den jongen koning boog. Wat verlang gij? Ik breng u groot nieuws, oh koning. Er ziijn drie boodschappers hier gekomen van het hof van Bazur-Ashi, met een me- dedeeling van den koning, welke zij aan u moeten overbrengen. Bazur-Ashi, mompelde de koning, dat dra deze wordt herbenoemd, omdat deze tevens Burgemeester is van Giessen en, Rijs wijk en van de laatste gemeente ook se cretaris. Wanneer 2 betrekkingen door een zelfde persoon worden waargenomen, wordt 10 pCt. op de jaarwedde in min- dering gebracht, bij 3 betrekkingen 10 pCt. voor de hoogst bezoldigde en \7r' voor de 2e en 3e, bij 4 betrekkinglen 10 pCt. voor de hoogst bezoldigde of voor de betrekking waarvoor men het eerst wordt herbenoemd en 20 pCt. voor de 2e, 3e en 4e, de regeling treedt op 1 Jan. 1928 in werking. De heer Schouten merkt op dat dit ontwerp voor de gemeente Rijswijk van groot belang is, omdat deze gemeente een vermindering van jaarwedde voor Burgemeester en Secretaris zou krijgen van 20 pCt. De Voorzitter acht het ontwerp zooals het hier ligt, niet duidelijk omdat de eerste betrekking, die voor herbenoeming in, aan merking komt, die is van Secretaris der gemeente Rijswijk, zoodat het dan die functie zou zijn, waarvoor de vermindering- van 10 pCt. in aanmerking zou komen. Is dit niet het geval dan komt voor de 10 pCt. de gemeente Andel in aanmerking met het Burgemeesterschap. De heer Schouten meent, dat in elk geval, met het voorgestelde ontwerp in stemming kan worden betuigd, desnoods kan Ged. Staten dan om nadere toelichting worden gevraagd. Met roemeene stemmen wordt beslo ten Ged. St. te berichten dat de raad accoord gaat met de voorgestelde rege ling. Tijdelijke belegging van kasgeld. De Voorzitter deelt mede, dat de ter mijn waarop de gem. Rijswijk en Giessen het door de gemeente Andel geleende kas geld moeten terugbetalen nadert, zoodat vernieuwing van de overeenkomst noodig is. Spreker stelt daarom voor hetzelfdei bedrag tegen dezelfde rente opnieuw voor een jaar te leenen aan, de genoemde ge meente. Hier kan men het missen endaar is men er mede geholpen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Bij de rondvraag verzoekt de lieer v. Vliet, om indien dit mogelijk is den dag voor de stemming van den gemeenteraad op een Maandag te stellen, de arbeiders die buitenaf werken, b.v. in de Haarlem mermeer, hebben dan het minste verlet. De Voorzitter zegt dat het geen be zwaar zou zijn aan dit verzoek te vol doen als de dag door B. en W. niet reeds was gesteld op Dinsdag 24 Mei, waarvan kennis is gegeven aan. Ged. St., 'men zou evenwel als Ged. St. daartegen geen be is een verre staat... Wat behelst hun bood schap Ik weet liet niet o meester, maar het moet wel zeer belangrijk zijn, want het zijn hooge officieren uit het leger van Bazur-Ashi. Vraag hen hier te komen, gelastte de koning, en wijzend op het levenlooze li chaam van den aan zijn. voeten gestorven slaaf, sprak, hij, met een medelijdend hoofd schudden Bewijs u broeder de laatste eer, breng zijn lichaam naar het wacht lokaal der Nubische soldaten en zeg hun een eerewacht te houden, tot ik nadere orders geef. Deze man is in dienst van Amon en Egypte gestorven. De slaaf gaf gevolg aan deze opdracht en 't duurde niet lang of EI Caleb opende het gordijn van den ingang1 om de drie hooge officieren van Bazur-Ashi binnen te laten. Zij salueerden en bleven, naast elkander staan. Wat voert u tot mij van zooverre', vroeg Toet-Ankh-Amen, terwijl hij bun groet hoffelijk beantwoordde. Onze koning, antwoordde de oudste der officieren. Heerscher van Bazur-Ashi, heeft ons beviolen u de volgende mededeeling te doenAls gevangenen bevinden zich op dit oogcnblik in zijn paleis Rana, dochter van wijlen Pharao Akhnaton, en koningin Herota, met haar ontvoerder Hiljah, mi nister van wijlen Pharao Akhnaton. Het heeft onzen koning behaagd te beslissen, dat tusschen deze beiden een huwelijk zal worden voltrokken volgens de wetge ving van ons rijk, eer de zon ten tweeden male zal zijn ondergegaan. Vermoedende, dat uwe hoogheid er prijs op zoudt stel len in de gelegenheid te worden, gesteld dit huwelijk te voorkomen, heeft onze ko- zwaar maken den dag alsnog kunnen ver vroegen en stellen op Maandag 23 Mei. De heer Schouten meent, dat niemand hier iets tegen zal hebben. Getracht zal dus worden de stemmingsdag alsnog te be palen op 23 Mei. De heer v. Vliet zegt, dat het vorig jaar reeds door den raad is besloten, de boombeplanting in de straat bij te planten er moest toen nog gesproken worden met mijnheer Naaijen, is dit reeds gebeurd, want wil men hoornen er bij planten, dan is dit nu de tijd. De Voorzitter antwoordt dat hij mijn heer Naaijen hierover nog niet heeft ge sproken, binnenkort hoopt hij dit echter te doen. Spreker zou als de raad daarte gen geen bezwaar heeft en geen. der hee- ren iets meer voor de rondvraag heeftj, nog een paar punten, aan de agenda wil len toevoegen. Het eerste punt is het verzoek van den heer P. Crielaart, om een voorschot in gevolge de Landarbeiderswet. De raad heeft geen bezwaren dat dit verzoek in behandeling wordt gebracht. De Voorzitter het verzoek hierop toe lichtende zegt, dat Crielaart in de gele genheid is, om het huisje waarin hij woont, met een stukje grond van 13 are te koo- pen voor de som van f 3000 en waarvoor hij een voorschot vraagt van f 2700. De eerste yraag die mep heeft te stel len is deze of Crielaart landarbeider is. De heer Schouten meent, dat men de vraag zoo dient te stellen, wat is de over wegende factor voor de voorziening van zijn gezin. Nu zal Crielaart misschien; voor een vierde jaar voor zich zelf wer ken, doch de rest is hij in loondienst in het boerenbedrijf. Bij de toepassing van de Landarbeiderswet wordt op den voor grond gesteld, de arbeiders aan het platte lanid te binden, en. waar de gelegenheid ge boden wordt, meent spreker dat men de wet zoo populair mogelijk dient te ma ken. Iemand die een eigen, woning bezit zal niet zoo licht verhuizen, als iemand die in een huurwoning zit. Thans wordt gestemd over de vraag of Crielaart land arbeider wordt geacht. ning ons gejlast u mede te deelen, dat hij bereid is zijn besluit tot doorvoering van dit huwelijk in te trekken, wanneer Egypte aan het rijk Bazur-Ashi afstaat: Het 13 jaren geleden op ons veroverde gewest ten Westen van den, NijlAssoean, 3000 sterke jonge slaven; 1000 volbloed paar den en 2000 krachtige runderen,; 10 re- geeringsschuren graan; 100 kameel en elk beladen met twee zakken goud en de 10 schoonste vrouwen uit uw rijk. Dat zijn de eischen van onzen koning, heil U. Sidderend Van razernij had Toet-Ankh- Amen den officier aangehoord. Toen de ze uitgesproken was, richtte hij zich in volle lengte op, keek de drie officieren om beurten doordringend aan en sprak op ijskouden toon Het is goed. Ik dank u voor uw mede deeling. En ik verzoek u onmiddellijk te rug te keeren naar uwen koning en hem te zeggen dat Toet-Ankh-Amen morgen, bij het opgaan der zon met zijn legers voor de poorten van Bazur-Ashi's paleis zal staan. Dat hij zich wete te verdedigen. Gaat. Bleek van schrik salueerden de officieren en verwijderden zich ,den Pharao achter latend met El Caleb en koningin Herota.. HOOFDSTUK X. In de schemering verlichte troonzaal van het paleis van Bazur-Ashi zat de koning op zijn troon. Naast hem stond de glui perige Hiljah, die den koning in het oor fluisterde Groote meester, zie hoe schoon zij is, en hij wees naar een hoek der zaal, waar Rana in een lelieblank kleed tusschen twee De heer Schouten, Kalis, v. Vliet en Naaijen beantwoorden deze vraag met ja, de heeren v. Houwelingen en Verwijs met neen. Hierop brengt de Voorzitter de kwes tie van het voorschot in behandeling. Dhr. Schouten zegt dat bij de Landarbei derswet wel voor op zit, dat de aanvrager de beschikking heeft over een stukje grond, waarop dan een woning moet worden ge bouwd, doch het is ook mogelijk, ie mand te helpen, op de wijze zooals hier wordt voorgesteld. Als regel kan wel wor den aangenomen, dat als iemand een huis bouwt en hij dit zou verkoopen, zoodra het gereed is, hij de bouwkosten niet te rug zou ontvangen, een, bestaand gebouw is dus vaak goedkooper dan wanneer men moet gaan bouwen. Sprekermeent dat er niet het minste bezwaar kan bestaan, het gevraagde voorschot toe te staan, de gemeente kan dit gerust doen zonder ern stig gevaar voor risico le loopen. Want het Rijk leent het geld, doch de ge meente blijft er borg voor. De heer Verwijs merkt op dat het een groot verschil maakt waar de woning staat, deze staat op een ongunstige plaats ten. is in den winter niet te genaken. De heer Schouten wil de heer Verwijs niet tegenspreken, dat het verschil maakt waar een woning* staat, waar is het, dat als zij in de kom van de gemeente stond, de waarde aanmerkelijk hooger zou zijn. Doch om in het onderhoud van Zijn, ge zin te voorzien staat de woning daar veel gunstiger dan in de kom der gemeente. De heer v. Vliet noemt het een goed onderhouden woning. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het gevraagde voorschot toe te staan en dit aan het rijk aan te vragen. Naar aanleiding van een, schrijven, dat de Voorzitter dezen morgen pas' heeft ont vangen over de kwestie Lagere'Landbouw school, zou hij de kwestie aanvraag sub sidie voor deze school in behandeling wil len nemen. De raad verklaart hiertegen, geen bezwaar te hebben. De Voorzitter zegt hierop dat de kwestie van de Lagere Landbouwschool opzoo'n wijze is verloopen als niet verwacht had kunnen worden., het is van een leien dakje gegaan, de school is toegezegd. Nu dient begonnen te worden om bij de gemeenten om steun te vragen,, al is spreker geen voorstander om direct aan spraak te doen op de publieke kas. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. bewakers stond. bewakers stond Groote meeste/', ik weet wat ik u zeg, het Zijn woorden van wijsheid... Als gij overwinnen wilt, moet gij zoo, spoedig mo gelijk mijn huwelijk met haar laten vol trekken, want alleen daarmede brengt gij Toet-Ankh-Amen tot het uiterste en kunt gij hem vernederen. De koning duwde den fluisterenden in dringer van zich af. Zwijg, zeg ik u, uw woorden en raad gevingen vervelen mij, Gij brandt van be geerte naar dit beeldschoone kind.. Harts tocht ,dat is het waft u zulke dwaasheden doet spreken, maar ik zeg u, dat niets zal worden verwezenlijkt van al uwe illu sies, zoolang niet Toet-Ankh-Amen, heeft ingestemd met de eischen, welke ik door mijn officieren heb doen stellen,. Hij keek naar de slaven, die Rana be waakten en wenkte hen om het meisje dichterbij te voeren. Rana ving dit teeken op en wandelde onmiddellijk voorwaarts naar den troon. Met verlangende blikken sloeg de vorst haar gade, terwijl haar ranke lichaam zich wiegend voortbewoog in een bevalligen, lichten, gang. Hij glim lachte geheimzinnig bij de gedachte aan het huwelijk, dat Hiljah hem had voor gesteld. De koning wist maar al te goed, dat dit plan niet tot werkelijkheid zou komen, want reeds werkte hij in gedachten een, plan uit voor den dag, waarop de schoo- ne Rana zou worden binnengeleid dooi de deuren van zijn harem om het lot te ondergaan, dat honderden, even schoone meisjes vóór haar had getroffen. Als Rana eenmaal in mijn harem is om er nooit weer uit te komen, aldus had de koning tot zijn ministers gezegd, en Spreker wist van te voren ook niet hoe het loopen zou, bij informatie is hem ge bleken, dat in Dokkum en Kampen de ge meenten de lokalen geven, doch het is niet gezegd dat Andel dat ook zou moeten doen. Hoe grooter de gemeente, hoe meer de gemeente er zelf van profiteert, doch ook hier zal Andel zelf wel 't meest van de school profiteeren, doch ook voor de Omliggende gemeenten is zij van. zeer groot belang, zoodat spreker de vas te overtuiging heeft, dat het weinige dat te kort komt, dóór Andel en de omlig gende gemeenten zal worden, bijgepast. Waar Andel zooals gezegd, het meeste van de school zal profiteeren en uit deze ge meente het grootst aantal jongelui voor de school zullen komen, dient Andel voor te gaan met het geven van subsidie. Vooral voor de eerste jaren zal met het school geld niet toegekomen kunnen worden, om dat men ten eerste dan de inrichting en verschillende bijkomende kosten heeft. De leermiddelen met het onderwijzend perso neel worden door het rijk betaald, doch er zijn nog verschillende bijkomende kosten. Zouden de verschillende gemeenten de school niet steunen, dan. zou daardoor het schoolgeld weer zooveel hooger gesteld moeten worden. De eerste 2 jaar wordt 2 dagen per week algemeen vormend on derwijs gegeven, onderwijs dat zich meer aanpast aan de boederij en aan de twee hoogere vakklassen. De eerste twee jaren wordt onderwijs gegeven in taal, rekenen, g'esch'iedenis, aardrijkskunde en plant- en. dierkunde. Spr. zegt vooral van deze eerste twee jaren zich zeer veel voor te stellen, voor jon gens, die na het doorloopen' van de lagere school van alle verder onderwijs versto ken zijn. In de eerste en. tweede klasse wordt veertig weken per jaar les gegeven en in de 3e en 4e klasse gedurende dertig weken, de vacantie wordt gesteld in den tijd dat het 'c minst druk is. Namens het bestuur der Landbouwschool zou spr. den raad een jaarlijksche subsidie willen vra gen van f100 en een. buitengewone even eens van f 100 ter dekking van. de oprich tingskosten. De heer Verwijs meent, gehoord de toe lichting van den Voorzitter, dat de eerste voorstelling zich nogal gewijzigd heeft. In het begin werd gezegd, dat de kosten hoogstens een paar honderd gulden zou den bedragen aan leermiddelen, waaraan de gemeente een derde zou hebben bij te dragen. De Voorzitter merkt op dat slechts een ding anders is als in het begin, voorgesteld, toen werd gedacht dat de schooltuin van 6 are door het Rijk werd verstrekt en dat is niet zoo. Salaris, verlichting en verwar- als Toet-Ankh-Amen afstand heeft gedaan, van alles ,dat wij van hem geëischt heb ben... dan zullen wij zorgen, dat die glui perige Hiljah zoo spoedig mogtelijk van hier wordt verwijderd. Hij dacht hieraan en veel andere dingen, terwijl Rana tot hem kwam en eindelijk voor hem stond, haar wangen bleek en haar schoone oogen vol smart en vrees... Vertel miij eens, meisje, vroeg de ko ning vriendelijk, wat weet gij! van, uw minnaar en diens minister, El Caleb? Rana had even zijn blik vol hartstocht opgevangen en zij rilde. Geen antwoord kwam over haar lippen, tot de koning wederom sprak Verstaat gij mij niet, meisje? Wie zijt gij, dat gij durft zwijgen, wanneer een koning u tot spreken uitnoodigt? Rana bleef zwijgen, doch eindelijk glim lachte zij. De koning herhaalde zijn woorden nog maals en toen sprak zij: Koning zijt gij, dat is waar. Maar de gene, tot wie gij spreekt, is de begunstig de van een monarch, die duizend maal sterker en machtiger is, dan gij. Bedenkt, gij wel, dat ik met groot respect behan deld moet worden? Maar het schijnt, dat gij dit vergeten zijt. Laat ik u daarom zeggen, dat Toet-Ankh-óimen mij bemint en dat de hand en het hart van Rana voor hem zijn en voor niemand anders. Zij zweeg, haar borst ging' hijgend op en neer en in ademlooze spanning wacht ten allen het antwoord van, den koning af. Dwaas. Het was de vorst, die sprak. Zijn oogen vlamden en zijn gelaatstrekken wa ren vertrokken tot een grijnzend masker. IMIEUWSBLAB fiir lei Land m Hoisdeii en IfUnltLiiistrnt nil In Bonelervaard (Wjordt vervólgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1