Knagende pijnen ho°H- kjfw- «'f#". m<mm8t Sanapirin-tabletten Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws Binnenland in gewrichten en ledematen, alsmede - a 3 rj Proef buisje 25 ct, ByApoth. en Drog. r schikking van de Justitie is gesteld. o— INBRAAK. Inbrekers aangehouden. De Haagsche politie heeft twee inbre kers betrapt toen Zij bezig waren in te breken in een woning aan de Adriaan Pauwstraat. De bewoner was afwezig. De dieven hebben het raampje van de voordeur ver nield, de grendels van de deur geschover en zich op deze wijze toegang tot het per ceel verschaft. Alle kasten werden over hoop gehaald en verschillende voorwerpe van waarde en een groote partij goudei en zilveren sieraden en, eenige diamantei werden gereed gelegd om mede genomen te worden. Een dame, die aan de overzijde woont, had twee verdachte mannen gezien, en de politie hiermede in kennis gesteld. De mannen werden gearresteerd en naar het hoofdbureau overgebracht. Bij fouil leering werd een volledig stel inbrekers werktuigen op hen gevonden. Een huis zoeking bij een van hen, leverde nog meer op. Een groote hoeveelheid vijlen, bo ren, enz. welke gebruikt werden- om brand-, kasten te openen werden daar gevonden. Beiden waren enkele maanden geleden uit de gevangenis ontslagen, waar zij1 zes jaar doorgebracht hadden. Voordien hadden zij reeds verschillen de straffen ondergaan, o.a. één, van acht jaar en van drie jaar. Fremiekenring van Sprlngstleren. Op 6 April a.s., des voormiddags 10.30 uur zal te WAALWIJK, vanwege de Pro vinciale Commissie voor de ondersteuning van Rijkswege van de Rund veefokkerij in Noordbrabant, een premiekeuring van springstieren worden gehouden voor de gemeenten: Almkerk c.a., Andel, Capelle, Drongelen, Drunen, Dussen, Engelen, Giessen, Hedikhuizen, Genderen, Herpt, Heusden, Meeuwen, Nieu wkuik, Oudheusden, Rjjswijk, Sprang-Capelle, Veen, Viymen, Waalwijk, Waspik, De Werken c.a. Werkendam, Woudrichem en Wyk c.a. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat aanvragen ter bekoming van vi®ck* ®D hengelacten, alsmede bewijzen van registratie, bedoeld bfl artikel 31 der Jachtwet, uiter lijk voor den 15 April a.s. ter gemeente secretarie moeten worden ingeleverd. Heusden, 25 Maart 1927. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. les door het Rijk betaald. Waar de school voor de kinderen uit Andel, die nog graag als zij de lagere school Verlaten hebben 1 jaar onderwijs ontvangen, van belang is, daar is het van de Zijde van liet gem.-best. wel gewettigd in de kosten ten goede te komen. 1 I De heer Verwijs zou deze kwestie eerst wel eens goed willen overwegen, want er zit meer aan vast dan men zoo oppervlak kig meent. Als men een onderwijzer krijgt die zijn kinderen n,aar de H. B. S. wil stu ren, kan de gemeente daarvoor 'betalen,. De Voorzitter merkt op, dat de benoem de ongehuwd is en de gemeente de f 200 die gevraagd worden terug ontvangt uit de belasting die hij betaalt. De heer Schouten meent dat men de be wering van den heer Verwijs maar beter kan uitschakelen. Met deze redeneering zou men alle meer intellectueelen u,it de gemeente moeten weren, omdat zij hunne kinderen misschien naar H. B. S. of gym nasium zullen zenden. Er kunnen hier 2 predikanten zijn, toevallig is er thans slechts een zonder kinderen,, die beide hunne kinderen. Hooger On derwijs willen doen geven, moet men. de ze predikanten nu weren, omdat de ge meente daardoor meer belasting zou moe ten opbrengen? Dit bezwaar, meent spr., dient buiten beschouwing te blijven.. Het gaat niet over een bepaald persoon, doch: over een bepaalde zaak n.l. landbouwon derwijs en dan heeft men te overwegen is dit een factor van zooveel beteekenis, dat de gemeente daarvoor eenigszins in de kosten bijdraagt? Door den Voorzitter is voldoende toegelicht, dat een landbouw school voor het platte land van groot belang is. Bovendien acht spreker het van, belang, dat de kleine gemeente Andel voor dit doel is uitgekozen. De gemeente gaat daarmede in aanzien vooruit en het brengt voor de gemeente toch ook eenig voor deel aan. De Voorzitter heeft gewezen op de belasting, doch er komen ook leer lingen van elders en al zal het voordeel daarvan niet groot zijn, eenig voordeel brengt het altijd. Hoofdzaak blijft echter het belang van het onderwijs, waarvan dan ook de minder gesitueerden kunnen pro fiteered Niet alleen de landbouwer doch ook voor de arbeiders is het onderwijs van belang. De heer Verwijs zegt, dat al wel geble ken is dat hij niet tegen de school is, doch om maar direct tot het toekennen Van een subsidie te besluiten vi(ndt spr. moeilijk, hij zou dit eerst wel eens wil len overwegen. De heer v. Vliet zou ook zooveel als mogelijk de minvermogenden in, de gele genheid willen stellen van, het onderwijs te doen profiteered De heer v. Houwelingen zou in be ginsel willen besluiten. De heer Schouten zou een bedrag wil len noemen en, zou willen voorstellen een jaarlijksche subsidie van f 100 toe te ken nen en voor dit jaar bovendien een bui tengewone subsidie van f 100, dus een. totale subsidie van f 200. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter dankt hierop de leden voor hunne medewerking inzake de op te richten Lagere Landbouwschool. De heer Kalis vraagt hoeveel gemeen ten in aanmerking komen om' bij te dragen. De Voorzitter antwoordt dat daarvoor voor een straal wordt genomen van 10 K.M. over een afstand van 4 uur gaans dus. Uit verschillende gemeenten hebben zich reeds leerlingen opgegeven. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. ONWEER TE HAAKSBERGEN Zaterdagmiddag is het erve Schoenmaker te Haaksbergen, bewoond door den land bouwer Joh. Wielens en in eigendom toe- behoorend aan de Hervormde Diaconie, door den bliksem getroffen en afgebrand. Drie pinken en zeven, varkens kwamen in de Vlammen om. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. o VERDRONKEN. Lijk aangespoeld. Aan het strand te Scheveningen tegen over Seinpost is aangespoeld het lijk van een onbekenden,, ongeveer 40-jarigen man. Het lijk is naar het lijkenhuis overge bracht. o AUTO-ONGELUK. Door auto gegrepen. Toen het 6-jarig zoontje van C. A. te Ridderkerk zich Zaterdagmorgen naar school begaf, werd hij aangereden door een auto, bestuurd door W. B. alhier. De knaap, die direct bewusteloos was, werd bij dr. Kruyt binnengedragen, die hersenschudding constateerde. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. j i O— ONGELUKKEN. Voorzichtig met benzine. Te Rotterdam was de 49-jarige mej. W. H. Hoogewerf bezig om een voor werp met benzine te reinigen. Plotseling vatte de benzine vlam, waardoor haaij' kleeding in brand geraakte. Met brandwon den over het geheele lichaam' is zij' in ern- stigen toestand in het Ziekenhuis opge- nomjen. Slag van een stuurboom;. Zekere Dekkers te Oss kreeg bij het vervoeren van een wals den, stuurboom) tegen het hoofd. In bewusfeloozen toe stand werd de ongelukkige opgenomen, en met een ernstige hersenschudding naar het gasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. o— EEN VREESELIJKE BRAND. Een vrouw omgekomen. Zondagavond is brand ontstaan in een der slaapkamers van het gezin Berger aan de Eikstraat te Nijmegen. De 30-ja- rige echtgenoote van den heer B. kwam door den verstikkenden rook om het le ven. Door het schreeuwen van de kinde ren werd de brand ontdekt. Berger spoedde zich terstond naar bo ven om Zijn kinderen, in veiligheid te bren gen. Daarna begaf hij zich met een twee tal buren naar de slaapkamer, om Zijin vrouw te halen. Het 'bleek, dat haar bo- venkleeren slechts weinig verbrand waren. Zij was slechts licht gewond. Pogingen, om haar levensgeesten, weer op te wekken hadden geen resultaat. o— BELUST OP KIPPENBOUT. Slachting onder de kippen. Te Maassluis heeft een hond een ware slachting aangericht onder een, partij kip pen. Een schadepost van ongeveer f 50 voor den eigenaar. o ONWEDER BOVEN NIJMEGEN. Boven Nijmegen heeft het Zaterdag tus- schen kwart over twaalf en halfeen hevig geonweerd. De bui 'ging gepaard met een stortbui van hagel. O RENTEVERLAGING Wbningbouwvoorschotten. Naar de „Tel." heeft vernomen zal binnenkort de rente van nieuwe door het Rijk te verleenen woningbouwvoorschot- ten worden verlaagd van 5 pCt. op 43/4 pCt. o GEZONKEN Schepen gezonken. Zaterdagmiddag heeft de motorboot Er na van de fa. v. d. Halte te Rotterdam, welke boot de motorboot Dusseldorf van dezelfde firma sleepte, ter hoogte van de Oosterhaven te Schiedam den tros in den schroef gekregen. Ten gevolge van den, sterken wind zijn beide schepen, daarna afgedreven, volgeslagen en gezonken. Op den Rijn even boven Wezel is het Nederlandsche zeilschip Henrie, schipper Van Don uit Millingen, welk schip was geladen met 150 ton turf, omgezeild en ge zonken. In het Prinses-Julianakanaal bij Weert is, tengevolge van den harden wind een sleepboot juist in den sluiskolk volgesla gen en gezonken. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. o— EEN GIFT. Voor het... militairisme. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist van een onbekende uit Zwolle is ont vangen een bedrag van f 200 voor het mi litairisme. o— NOODLANDING. De vliegmachine, welke te Made tenge volge van een defect aan den, schroef een noodlanding moest maken, is Zaterdag per vrachtauto naar Soesterberg vervoerd. De ze machine is binnen, 8 weken tijds twee keer gevallen, n.l. te Raamsdonksveer en, Made. —o VEROORDEELD. Een wonderdokter voor de rechtbank. De rechtbank te Zutphen heeft uit spraak gedaan in de zaak van H. J. E. den bekenden wonderdokter te Oegstgeest, tegen wien f300 boete sub. 100 dagen hechtenis was geëischt wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde, het behandelen van een, kind der familie Len derink te Wapenvelde. De kantonrechter te Apeldoorn had verdachte veroordeeld tot f100 boete sub. 100 dagen hechte nis. De rechtbank wijzigde dit vonnis in f 200 boete subs. 30 dagen hechtenis. o VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. De rechtbank te Assen veroordeelde een verpleegde te Veenhuizen, thans gedeti neerd, wegens brandstichting in een der gebouwen aldaar tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. O— EEN RARE SINJEUR. Een vreemde kostbaas. Te Enschede kwam een meisje de be middeling der politie inroepen, om haar kleeding, welke zich in haar kosthuiis, dat Zij wilde verlaten, bevond, en welke de kostbaas niet wilde teruggeven. Een agent ging met het meisje mee naar de betrokken woning in de Mauritsstraat. De kostbaas W. B. geheeten, wilde de kleeren niet teruggeven. Hij greep een, groot mes en trachtte het meisje daarmede te steken. De agent kwam tusschenbeide. Deze wist den woesteling te overmannen, die wegens poging tot doodslag ter be- Inbraak in een woonwagen. In een woonwagenkamp te Rotterdam is in den woonwagen van K. L. ingebro ken. Uit een opengebroken koperen spaar pot wordt een bedrag van f 60 vermist. o— HET ZEVENDE LEERJAAR. Met 1 Sept. a.s. verplicht. Ingediend is een wetsontwerp, beoo- gende de invoering van, het zevende leer jaar van 1 Jan. 1930 tot 1 September 1927 te vervroegen. Van de op 15 October 1926 bestaande 6701 scholen voor gewoon lager onderwijs waren er 1733 zonder en 4968 met het zevende leerjaar. Tevens is voorgesteld in art. 3 der Leer plichtwet een wijziging aan te brengen, zóó, dat de leerverplichting nimmer ein digt voordat het kind den twaalfjarigen leeftijd bereikt en de klasse, waarin het bij het bereiken van dien lee/tijd geplaatst was, heeft doorloopen. Kantoor Directe Belastingen en Accijnzen te Woudrichem. De Rijksontvanger te Woudrichem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door de wet van 27 December 1926 (Stbl. 412) vauaf 1 April 1927 de tabaks vergunningen zullen loopen per kalenderjaar. De vergunninghouders wier vergunning in den loop van dit jaar eindigen, zullen aan hem hebben te betalen 42 cent voor iedere volle maand die na haar dagteekening in het loopend, jaar nog overblijft, zoodat alle vergunningen dan gaan loopen van 1 Jan. tot en met 31 December. Voor vergun ningen die 1 Juni a.s. vervallen is dus verschuldigd 7 X 42 cent of f 2.94 by vooruitbetaling. Vanaf 16 April a.s. zijn by den Ont vanger, voor de houders tan motorrijtuigen onder zjjn kantoor ressorteerende, aangifte biljetten voor de wegenbelasting verkrijgbaar. Voor het ontvangen van Provinciaal weggeld 1927/1928 voor auto's en trek dieren zal de Ontvanger in de maand APRIL zitting houden als volgt Almkerk, (Gemeentehuis), Vrydag 8 April vm. 101 uurVrydag 29 April nm. 2— 4 uur. Andel, Vrydag 1 April, vm. 1012 uur; Dinsdag 26 April, vm. 1012 uur. Dusssen, (Dorp) Woensdag 13 April, vm. 10—1 uur Donderdag 28 April nm. 13 uur. Giessen, Maandag 4 April, nm. 12 u. Woensdag 27 April, vm. 10—12 uur. Ryswyk, Donderdag 14 April, vm. 10-12 u. Nieuwendijk, Zaterdag 9 April, nm. 2—-4 u. Zaterdag 23 April, nm. 24 uur. Dussen (Hank), Zaterdag 2 April, vm. 10—12 uur; Zaterdag 30 April, vm. 1012 uur. Sleeuwyk, (Gemeentehuis) Dinsdag 12 April, vm. 1012 uurVrydag 22 April, nm. 24 uur. Werkendam, (Nutszaal) Woensdag 6 April, vm. 10j—2 uurMaandag 25 April,j vm. 102 uur. Voor hen die buiten de provincie wonen, bestaat na 16 April a.s. gelegenheid een aanvraag te doen. Verklaringen zyn ten kantore verkryghaar. Indien geen postzegel voor antwoord wordt ingesloten, wordt geen kaart toegezonden. O HEUSDEN. Zaterdagmiddag speelde een gecomb. »Wilhelmina«-elftal uit Wyk en Aalburg een vriendschappelijke wedstrijd tegen het 2e elftal »Juliana« alhier, weike wedstryd door Juliana* met 41 werd gewonnen. Het aantal kiezers in deze gemeente bedraagt voor de Tweede Kamer 1032, Prov. Staten 999, Gemeenteraad 964. De stemming voor den Gemeente raad is voor deze gemeente bepaald op Dinsdag 17 Mei. Voor de a.s. kermis hebben inge schreven 1. 2 Gebakkramen. 2. Schiettent. 3. Hoepla. 4. 2 Confeseriekramen. 5. Paradetent. 6. Bioscooptheater. 7. Palingkraam. 8. Stoomcaroussel, De heer H. Dujjster alhier kwam in den Bosch, by het omryden van den hoek eener straat, met zyn motorrijwiel in aanryding met een autobus van de Cito. In bewusteloozen toestand werd hy opge nomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar Dr. Freeriks de eerste hulp verleende. Oorspronkelijk liet de toestand van den patiënt zich ernstig aanzien, naar wy ver nemen is deze vandaag echter iets beter en zyn geen inwendige lichaamsdeelen be nadeeld, zoodat het ongeval waarschijnlijk geen nadeelige gevolgen voor hem zal hebben. ALMKERK. Heden Woensdagavond 7 uur, hoopt Ds RcJth, Herv. Pred. alhier, voor zijne gemeente Bidstond te houden voor 't gewas. Op de j.l. gehouden voor j aarsstieren- keuring werden 47 stuks aangevoerd, waarvan er 19 werden goedgekeurd. Op 30 Maart hoopt de A.-R. Kiesvereen. alhier, in de zaal van den heer Dekker eene ledenvergadering houden, tot 't stellen van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. ANDEL. Naar we vernemen, zal de heer H. Vogelaar op 31 Maart a.s. in café Van de Merbel te Dinteloord, een simultaan damseance geven. In de Ned. Herv. Kerk zal heden Woensdagavond 7 uur Ds A, B. v. d. Pul Biduur voor het gewas houden. CAPELLE. Tol administrateur van het Afd. Ziekenfonds Geertruiden berg en Omstreken*, waartoe ook onze gemeente behoort, is benoemd de heer G. A. G. van der Wee te Kaatsheuvel, terwijl tot agent-bode voor de gemeente Sprang-Capelle is aangesteld de heer J. Kraak, alhier. De keuring van de ingeschrevenen der lichting 1928 dezer gemeente zal plaats hebben te Waalwijk in de muziekschool, Stationsstraat 24, op de volgende dagen en uren op Dinsdag 26 April 1927 des voorm. 11 uur, voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters A. t.m. G. op Dinsdag 26 April, des nam. 1.30 u. voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters H. t.m. M. op Dinsdag 26 April, des nam. 3 uur, voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters N. t.m. R. op Woensdag 27 April, des vm. 11 u., voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters S. t.m. W. en op Woensdag 27 April, des nam. 1.30 uur voor de ingeschrevenen wier naam begint met een der voorletters Y. t.m. Z, Op Donderdag 31 dezer des avonds 6.30 uur, zal de Algemeene ledenvergade ring plaats hebben van de Coöp. Stoom- zuivelfabriek »De Toekomst*, alhier, in de zaal van J. Treffers. Blijkens opgemaakte statistiek werd de haven alhier, gedurende het jaar 1926 bezocht door 161 schepsn met een geza menlijke tonnenmaat van 9324 ton. DUSSEN. Naar wy vernemen zal het postkantoor te Hank omgezet worden in een station voor post en telegrafie. Donderdag brak by den slager A. v. d. P. brand uit. Het geheele huis is van binnen uitgebrand. Door spoedig optreden van hulpvaardige buren is een groote brand voorkomen. A.s. Vrydag zal de Openbare Jongensschool alhier omgezet worden in een R. K. Bijzondere. De plechtige inwijding zal plaats hebben op Zondag 24 April. Door de Z.Eerw. Heer Pastoor worden niet alleen de school gaande jongens uitgenoodigd, doch ook de ouders dier kinderen worden beleefd ver zocht er by tegenwoordig te zyn. Zeker zal van deze uitnoodiging door de ouders gretig gebruik gemaakt worden. DRONGELEN. De betooging van de Werkmansbond, die Zaterdag j.l. zou plaats hebben, is uitgesteld wegens het slechte weer. Naar wy vernemen zal deze thans, by gunstig weer, plaats hebben op Donderdag a.s., anders den daaropvoigenden dag. EETHEN. Op 28 Maart is alhier eene Democratische Kiesvereen. opgericht met verschillende leden, waaronder ook meer dere dames. De candidatenlyst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zal worden samengesteld. 's GRAVENMOER, Tot sluiswachter aan de Hooge brug onder deze gemeente is benoemd de heer Ant. Kerst te Waspik, met ingang van 1 Mei 1927. GENDEREN. Werd de Bidstond in de Ger. Kerk alhier, Woensdagavond j.l. niet gehouden wegens lichtelyke ongestelheid van Ds Menken, deze zal Donderdagavond om half zeven gehouden worden. HAARSTEEG. Zondagnacht circa half twaalf werd het gezin A. v. d. Pol alhier, opgeschrikt door een hevig rumoer aan hunne woniDg. A. v, d. Pol en zyn zoon begaven zich hierop naar buiten en werden onverhoeds aangevallen en beiden zeer vermoedelyk door messteken ernstig ver wond. Daar de verwondingen zich zeer ernstig lieten aanzien, werd direct genees kundige hulp ingeroepen. Maandagmorgen werden enkele personen door de mare chaussee in verhoor genomen. Daar het onderzoek nog niet is geëindigd, kan om trent vermoedelijke dader(s) nog niets worden medegedeeld. HERPT. Op de te Haarsteeg gehouden stierenkeuring werd de nieuw gekochte stier van I. A. J. Buys alhier, goedgekeurd en zal deze stier voortaan dienst doen met subsidie van den polder. Maandagavond had de sluiting plaats van de avonden £in landbouwboekhouden, die gegeven werden door Chr, v. Herpt alhier, voor geregeld een gehoor van 25 personen. Namens de toehoorders be dankte Jan Buys. Een tiental personen zullen met de aangegeven methode begin nen. Een commissie werd samengesteld om de beginners behulpzaam te zijn be staande uit Chr. v. Herpt, Jan Boys en den heer de Man hoofd der R. K. Byz. school. NIEUWENDIJK. Tot tijdelijk onderwij zer aan de Chr. School is benoemd de heer v. d. Qraaff van Gouda. Tot directeur van het pas opge richte fanfarecorps „Crescendo II" is be noemd den heer O. Walravien Jz. alhier. RAAMSDONKSVEER. Dhr. Kanters van Raamsdonk werd voor f23100 de aannemer van het maken van 2 kunst wegen onder Beek. - Dhr. J. J. Waes werd aangesteld tot agent van politie te Breda. Dhr. Riemersma van Neede werd overgeplaatst naar het kantoor der Directe Belastingen in den Berg. Onze dorpsgenoot dhr. A. Konings Dz. werd benoemd^ tot onderwijzer te Lage Zwaluwe. rning-, tot zelfs schoonhouden, wordt al-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2