Derde Blad NO. 4695 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. PUROL DAMRUBRIEK. Als Uw kinderen Plaatselijk Nieuws zich hebben bezeerd BEHOORENDE BIJ HET Red acteu r M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WODDRICHEJL Men wordt verzocht alle correspondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. Onderstaande party is er een. ontworpen door den Zwitser Bourquin. Hy wil hier mede practisch voorstellen dat op zeker moment, door een foutieven zet, een of meer schijven kunnen verloren gaan, waar mede tevens de winststelling is geforceerd. Wit Zwart 1. 34—29 20—25 2. 40—34 14—20 3. 45—40 18 23 4. 29X18 12X23 5. 35—30 20—24 6. 40—35 15—20 7. 33—28 16-21 8. 31—26 10—15 9. 36-31 9—14 Ho. 38—33 11. 50—45?? 5-10 Stand na 50 45 van Wit jlüét. A^m////yAWM 23-29 fe 34X23 25X34 39X30 17—22 26X17 (de beste) 8—12 17X8 3X12 28X8 19X50 30X19 14X23 8X28 50X36 37—31 36X38 42X33 gelyk vraagt Bjurqnin, op welk moment winst van de partij aan wit is ontsnapt, jj geven den amateurs in overweging, rst zelf hiernaar te zoeken, ,rdat onderstaand antwoord wordt iri- jen. De combinatie is brillant en ge- pliceerd. Antwoord *Ja den lOen zet van Zwart 510, Wit zich op de volgende fraaie manier de winststelling kunnen verzekeren 28—22 26X17 33-29 30 -24 35-30 44X35 49X20 32X5 n 17X28 11X22 24X33 20X40 25X34 33X44 15X24 ■adering van den raad der gemeente IJK op Dinsdag 29 Maart des v.m. uur. porzitter: Ed.Achtb. Heer R. J. van eren. [cretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. nwezig alle leden, behalve de heer d. Pol. Voorzitter opent met voorlezing van ebed de vergadering, de Secretaris daarna de notulen der vorige verga ar, die daarop onveranderd worden esteld. bekomen stukkenVerzoek van. H. 'fers om hem een stukje grond aan jssche Steeg, achter H. Krop te ver- ai, om daarop een woning te bou- B. en W. stellen voor een stukgrond 25 meter lengte te verkoopen voor Met algemeene stemmen wordt over- instig het voorstel van B. en W. be sloten. Schrijven van Qed. St. waarbij wordt toegezonden een nieuwe ontwerp-regeung voor de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Gem.-Ontvanger, in, geval meerdere van deze functie's door een per soon worden bekleed, met verzoek om, over deze nieuwe regeling die met 1 Jan. 1928 in werking treedt, advies uit te brengen. De Voorzitter zegt dat deze regeling voor Wijk niet van toepassing is, B. en W. hebben geen bezwaar tegen de nieuwe regeling. Besloten wordt Ged. Staten te berich ten dat de raad met de voorgestelde ont werpregeling accoord gaat. Nota van aanmerkingen, van Ged. St. op de gemeentebegrooting 1928. Deze aanmerkingen zijn. van administra tieven aard, alleen de kwade posten zagen Ged. Staten gaarne inplaats van. op f 1260 op f 1280 geraamd, alzoo f20 meer, dit bedrag zal gevonden worden uit den. post onvoorzien. Ook op de begrooting der Ebbe is een kleine aanmerking van admi nistratieven aard gevallen. De raad besluit aan de bezwaren van Ged. Staten, tegemoet te komen. Verzoek van de voetbalvereen. ,,Wii- helmnia" om het terrein dat zij thans in. gebruik heeft, in gebruik te mogen hou den tot 1 April 1928, tegen een prijs door den raad vast te stellen. Dit verzoek is pas heden ingekomen, de Voorzitter zou het daarom willen aanhouden tot een volgende vergadering. De heer v. d. Velden heeft geen be zwaar tegen aanhouding als voor 30 April nog een vergadering wordt gehouden, doch meent dat het verzoek evengoed in deze vergadering kan worden afgewerkt, door de voetbalvereeniging het terrein af te staan onder dezelfde voorwaarden waar onder de sportvereeniging D. V. O. het vroeger heeft gehad. De Voorzitter zegt dat het belang van de afdeeling Aalourg eischt dat eerst de huur van het afgeloopen tijdvak is be taald, voordat opnieuw vergunning wordt gegeven, met D. V. O. heeft men daar mede moeilijkheid ondervonden en. spr. acht het beter dit te voorkomen, want dat zijn onaangename dingen. De heer v. d. Velden zegt, dat de ver- eeniging weder een seriewedstrijd zal ge ven, waarmede vroeger wel eens meer dan f 100 werd ontvangen, zij heeft de bedoe ling dat geld direct bij de gemeente af te dragen in afkorting op de huur voor liet komende jaar, de gemeente behoeft dus niet te wachten tot het volgende jaar. De Voorzitter noemt dit niet afdoende, als het nieuwe jaar ingaat, moet het af geloopen jaar betaald zijn. De heer v. d. Velden wil den raad er voor borg staan, dat dit laatste zal ge beuren, de vereeniging heeft het bedrag voor de huur van het terrein op de spaar bank, indien men dit verlangt, kan dus ter stond betaald worden, al behoeft eigen lijk eerst betaald te worden met de ver pachting van liet grasgewas. De Voorzitter verklaart als dit zoo is, hij er mede accoord kan gaan in deze ver gadering een besluit te nemen,. De heer Roza betreurt het, dat er geen ander geschikt terrein voor de vereeniging is te vinden, want de boeren, kunnen het gras dat anders op het terrein groeit, zoo goed gebruiken. De Voorzitter zegt dat er geen ander terrein is te vinden, men, heeft hier geen slechte gronden, feit is het dat men grond genoeg tekort komt. Met algemeene stemmen wordt hierop het verzoek van de voetbalvereeniging ingewilligd, als huur prijs zal de vereeniging een bedrag moeten, betalen gelijk staande met de gemiddelde opbrengst van de overige perceelen. Nog is ingekomen een adres inzake het electriciteitsbedrijf. De Voorzitter deelt mede dat het adres op ongczegeld papier is gesteld, zoodat het niet in behandeling kan worden geno men. Benoeming schattingscomm. der Rijks- Inkomstenbelasting. Met 30 April a.s. zijn aan de beurt van aftreding de heerea W. Mouthaan, W. v. Wijk, N. v. d. Maaden en K. v. d. Velden. De heer Roza zou willen voorstellen dit punt van de agenda af te voeren-en uit te stellen tot een vo/geiide vergadering, opdat dit eerst besproken kan wor den in de vergadering van, B. en W. De raad gaat met dit voorstel accoord. Verslag volkshuisvesting. Uit dit verslag blijkt dat door B. en W. in 1926 negen bouwvergunningen zijn verleend. Het verslag wordt ter inzage gelegd. Wijziging gemeentebegrooting 1926. De Secretaris licht toe dat de ingeko- komen rekeningen hebben uitgemaakt dat een paar posten van de begrooting zijn overschreden, waarvoor wijziging nood zakelijk is. Het totaal der overschreden bedragen beloopt f 333,76 wat gevonden kan worden uit den post onvoorzien en uit posten waarbij over is. Met algemeene stemmen wordt tot wijziging besloten. Verleenen machtiging B. en. W. tot het aangaan van overeenkomsten ter uitvoe ring van alle raadsbesluiten betreften.de burgerlijk rechtelijke handelingen. A Deze machtiging wordt verleend. Aanbieding gemeenteverslag 1926. Wordt ter inzage gelegd. Vaststelling verordening tarieven, aanleg plaats te Wijk. De verordening op de hef fing en invordering der tarieven ingaande 1 Aug. 1927, wordt met algemeene stem men vastgesteld zooals zij ter tafel zijn gebracht. Mededeeling procesverbaal van kasop- neming. De Voorzitter deelt mede, dat bij de op 22 Maart gehouden kasopneming alles in orde is bevonden en, is gebleken dat bij den Gem.-Ontvanger in, kas was een bedrag van f 14343,78 waarvan op de giro f 13830,78 en werkelijk in kas f513. In de kas van de Ebbe bevond zich f 5083,825 waarvan op de giro 1 3000 en werkelijk in kas f 2083,825. Bij den administrateur van het GEB was in kas f217,60 waarvan bij de Boe renleenbank was geplaatst f 200. Voorstel om het overtollige kasgeld bij de Bank van Nederl. Gemeenten, te plaat sen. De Voorzitter zegt dat getracht is het overtollige kasgeld bij de Boerenleenbank te beleggen, doch dit ma'g niet, de Boe renleenbank zou, om dit gedaan, te krij gen zekerheid moeten stellen. De heer v. Wijk vindt het jammer, dat de mogelijkheid niet bestaat de rente die de Boerenleenbank geeft bedraagt 4 pCt. en bij de Bank van Nederl. Gemeenten is dit' minder. Spreker zal als Voorzitter van de Boerenleenbank deze kwestie ter sprake brengen en in.formeeren of er mo gelijkheid bestaat aan het bezwaar tege moet te komen. De heer Roza is er voor als de mogelijk heid bestaat het kasgeld bij de Boeren leenbank te plaatsen, reeds lang heeft hij op meer rentegevende belegging aange drongen doch moesten de onderhandelingen met de Boerenleenbank schipbreuk lijden, dan duurt het alweer langer, daarom zou gebruik dan dadelijk spreker er voor zijn thans te besluiten tot het aangaan eener overeenkomst met de Bank van Nederl. Gemeenten. Met uitvoe ring van dit raadsbesluit kunnen B. en W. dan toch nog wachten, tot na de on derhandelingen zijn afgeloopen en is uitge maakt of plaatsing bij de Boerenleenbank al dan wel of niet mogelijk is. Met algemeene stemmen wordt in dezen, zin besloten. Bespreking overdracht GEB. De Voorzitter deelt mede, dat hij den Directeur van de PNEM bij zich heeft gehad, naar aanleiding van, de gevoerde besprekingen met den Minister. De Direc teur stelde spreker toen voor, dat deze met den raad nog eens over overdracht zou spreken, om te weten te komen voor welk bedrag men genegen zou zijn, het bedrijf over te geven.- B. en W. stellen voor om voorloopig geen bedrag te noe men, doch hun colleg te machtigen met de PNEM in contact te komen en. te onderhandelen. De heer B. v. Loon kan niet begrij- pen, dat de PNEM, nadat de afwijzende beschikking van den raad hier n,og zoo kort geleden is gevallen, nu weer met een dergelijk voorstel komt. Zijn ze in de meening dat zij door den Minister in het ongelijk zullen worden gesteld, of kun nen zij op het oogenblik niet genoeg van ons bedrijf plukken? De Voorzitter zegt dat men zich niet op dit standpunt mag plaatsen. Als de PNEM nu een behoorlijk bedrag voor het bedrijf wil geven is er niets tegen om tot overgave over te gaan. Men moet ecljter niet vergeten, dat de gemeten te eenigszins aan den Minister vast zit, zij' heeft de tusschenkomst van den Minister ingeroepen en daaraan, zit men nu vast, trouwens ook met de PNEM is dit het geval. De Minister heeft gezegd ziet met elkaar tot overeenstemming te komen, be treffende overdracht. Dc heer Roza zegt dat nieuwe onderhan delingen zeer zeker in het idling der ge meente zijn. Niemand zal tegen overgave van het GEB zijn als dit kan geschie den, op een grondslag die voor de ge meente aannemelijk is, dan. is overdracht beter als het houden in eigen bjehe'er. Spreker heeft zieii steeds op dit stand punt geplaatst en steeds in dezen, zin gesproken en hij staat nog op ditzelfde standpunt. Spreker acht het nuttig op nieuw te onderhandelen., om daardoor te trachten van het bedrijf te maken, wat er van te maken is, kan men, niet tot over eenstemming komen, dan blijft men ten slotte nog dezelfde die men op 't oogen blik is. De heer v. d. Velden zegt dat hij zich in de vergadering van B. en W. heeft neergelegd bij de beslissing om nieuwe on derhandelingen te openen, iicewei spr. er niet vee! voor voelde, omdat tie Minister toezegging heeft gedaan, dat de stroom- garantie, alzoo niet geheel, dan toch ge deeltelijk zou vervallen. De Voorzitter merkt op, dat de Minis ter zoo iets niet heeft toegezegd. De heer v. d. Velden geeft toe, dat wel geen directe toezegging is gedaan, doch er lag bij de besprekingen met j den minister wel eenige belofte in, dezen zin. Door de colleges van B. en W. van Andel, Sleeuwijk en Wijk is op de verga dering door deze gehouden, besproken, dat met de PNEM geen onderhandelingen zullen worden gevoerd, of de drie col lege's zullen daarover eerst met elkaar; overleg plegen. Wethouder Roza merkt op dat dezp be sprekingen hier niet thuis behooren, het is geheel verkeerd nu reeds b'ezwaiRn naar voren te brengen en discussies te gaan voeren, er is reeds te veel gezegd. De vraag is alleen om. B. en W. te machtigen onderhandelingen aan te knoopen met de PNEM, het verdre is alleen bewijs van koopmanschap te too- nen. De Voorzitter is het hiermede geheel eens en zal het voorstel in omvraag bren gen. De heer v. Loon stemde eerst tegen, de heer Bouman zou eerst graag verne men waartoe B. en W. gemachtigd wor den, moet niet een bedrag worden, vastge steld? De Voorzitter antwoordt dat dit niet de bedoeling is, B. en W. zullen alleen, j onderhandelen met de PNEM, waarvan, de uitslag later aan den raad zal wor den voorgelegd, en deze houdt natuur lijk de beslissing aan zilch, meient hij op de voorstellen van de PNEM niet te kunnen ingaan, dan is het afgedaan. De heer v. Loon verklaart hierop voor te kunnen stemmen., waarop met algem. stemmen B. en W. gemachtigd worden, met de PNEM nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer dienstjaar 1927-'28. De Secretaris licht dit punt toe en zegt dat voor plaatselijke inkomstenbelasting een post op de begrooting is uitgetrokken van f 16.500. Voor het dienstjaar 1926-'27was de opbrengst van het kohier f 20,070,92 bij een vermenigvuldigingsfactor van. 1.8. Om het bedrag van f 16,500 in het laadje te krijgen is een vermenigvuldigingscijifer noodig van 1.7, waardoor een bedrag van. f 18,800 wordt verkregen, alzoo f 2300 meer dan bij de begrooting is geraamd. Men moet evenwel niet vergeten, dat de begrooting is begonnen, met een voordee- lig slot van f 4000, of dit in 1928 ook het geval zal zijn, is twijfelachtig, misschien zal dan slechts met een voordeelig slot j van f 2000 kunnen, worden geopend. De secuurste weg is dus 1.8 aan te houden, want dan krijgt men indien het belastbaar ink. hetzelfde is gebleven f 20,000 binnen. De heer Roza zegt dat zooals uit de toe lichting blijkt, de totaalcijfers voor het dienstjaar rond f 1000 lager zijn geschat als voor het vorig dienstjaar, waardoor verlaging van den belastingfactor mogelijk is. Wie zou dat niet willen en het is een feit dat tot tevredenheid stemt, vooral om dat belastingverlaging hier niet gepaard gaat met schuldvermeerdering. Eenigen tijd geleden heeft er in het Nieuwsblad van Heusden een ingezonden stuk gestaan, onderteekend door „Een inwoner uit Wijk en Aalburg", waarin te kennen werd gege ven dat tegenover belastingverlaging een schuld vermeerdering stond. Deze bewering is geheel on juist, want de schuld van de gemeente is vrijwel tot nul teruggebracht. Er is bovendien nog meer dat tot tevredenheid stemt, wie de raadsvers'agen gevolgd heeft kon daaruit lezen, dat steeds tijdelijke kas- geldleeningen gesloten, meesten worden wilde de gemeente aan hare verplichtingen, kunnen voldoen, thans heeft het gem.- bestuur het overtollige kasgeld ten bedra ge van f 14.000 op de giro geplaatst en kunnen dus steeds alle betalingen wor den gedaan uit eigen middelen, Dit zijn feiten, die aantoonen, dat de financieels toestand van de gemeente een, belangrijke verbetering heeft ondergaan. Nu is de vraag wat zal men met ons belastingcijfer doen. Uit po'itiek oogpunt bekeken zon ver laging op 1.7 zeer goed te verdedigen zijn, men houdt dan nog 'n ruimte v. ruim f 2000 Doch het is mijne meening, aldus spr. dat wij niet den politieker weg moeten,bewandelen, doch den securen, want zoo mogelijk dient voorkomen te worden dat een volgend dienstjaar misschien met een na Jee'.ig sal do zou kunnen sluiten,, daarom zoo hij, willen voorstellen het vermenigvuldigings cijfer op 1.8 te handhaven. Als men zeker was dat liet belastbaar inkomen niet is gedaald, zou gerust tot verlaging over gegaan kunnen worden, doch het is te vreezen, dat dit wel liet geval is, want vooral voor de boeren is het afgeloopen jaar niet rooskleurig geweest. Spreker merkt verder op, dat, als hij zegt dat de gemeente zonder schuld is, er dan van zelf bij gedacht wordt, dat de schuld van liet GEB daarnaast staat, dit is een apart huishouden, waarvoor men de cijfers voor zoover noodig op de begrooting vindt, dus ook daarmede is het in het reine. De heer G. v. d. Pol zegt dat voorko men moet worden dat men een volgend jaar tot belastingverhooging zou moeten overgaan, daarom Is het beter nu 1.8 aan te houden. Ook de Voorzitter is van hetzelfde ge voelen, alles beweegt zich op het oogen blik in een dalende lijn., dus ook het inko men der ingezetenen, De heer v. d. Velden kan zich volkomen vereenigen met hetgeen door wethouder Roza is gezegd, met dgencegen kan op het afgeloopen dienstjaar worden terug gezien. In dit jaar zijn aan. de gemeente eigendommen groote werkzaamheden ver richt, deze zien er thans magnifiek uit, trots de belangrijke uitgaven voor deze werkzaamheden, zal het dienstjaar vermoe delijk nog met een aardig batig saldo slui ten. Waarschijnlijk zullen voor de gemecn- teeigendommen in 1927 geen, buitengewo ne uitgaven behoeven piaats te hebben, ook een reden dat aanleiding zou kunnen geven om de belasting tot 1,7 terug te brengen, doch spr. gaat er geheel mede accoord het percentage van 1.8 te hand haven, om de veilige haven te kunnen bin nen varen. Het voorstel van weth. Roza om het vlermenigvuldigingscijfer op 1.8 te stel len wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Benoeming lid der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke aftreding van A. C. Bouman. De aftredende wordt met algemeene stem1- men herbenoemd. Bij de rondvraag zegt de heer B. van Wijk, dat reeds geruimen tijd geleden C. van Bergeijk een schadevergoeding van f 10 heeft gevraagd voor het opruimen van boomen die hinderlijk stonden voor het electrisch net. De Voorz. zou hiernaar! een onderzoek instellen, doch tot heden heeft genoemde nog geen uitbetaling gehad De Voorzitter zegt dat hij de zaak heeft onderzocht en het hem billijk voorkomt, de gevraagde vergoeding uit te betalen, de drie boomen stonden op het eigendom1 I van v. Bergeijk en deze is zoo bereidwillig geweest, de boomen te verwijderen. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde vergoeding toegekend. De heer G. v. d. Pol merkt op, dat er nog te behandelen is de kwestie van, het Burg. Armbest. Spreker zegt ongeveer 1000 gulden tekort te komen. De Voorzitter zou de openbare verga dering voor het bespreken van deze kwes tie willen schorsen, waarmede de raad accoord gaat. Na heropening wordt met algemeene stemmen besloten het Burgerl. Armbest. een 'buitengewone subsidie toe te kennen van f 500 en daarmee de be grooting te wijzigen. Hierop wordt de vergadering opnietr gesloten. ANDEL. Het prachtige weer heeft reeds wonderen verricht. Abrikozen en perziken staan reeds in vollen bloei, terwijl de vroege peren reeds beginnen te knoppen. Alles belooft een goed fruitjaar, Onder enorme belangstelling had Woensdag j.l. alhier de ter aarde bestel ling plaats van den Heer O. Biuman. Ruim 200 personen volgden de baar, ten einde hem de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer Kieboom uit Werkendam. GIESSEN. De Ontvanger der Directe Belastingen zal op Maandag. 4 April van des nai. 1 2 uur en op Woensdag, 27 April vari des v.m. 1012 uur zitting houden voor het -ontvangen van Provinci aal weggeld voor 1927/28 voor auto's en trekdieren. UEDEL. Op de Dinsdag gehouden ver pachting van wei- en hooilanden van deö dorpspolder alhier was de totaal opbrengst f 14298 tegen f 17657 in 1926, derhalve f 3359 minder dan vorig jaar. Koescharen op de uiterwaarden van f 84 tot f 92 en in het binnenveld van f 70 tot f 78. RAAMSDONKSVEER. Naar wy verne* men heeft de WelEerw. heer v. Strien, bedankt voor het beroep door de Ger. k*ik alhier op ZEerw. uitgebracht. Uit het jaarverslag van het »Var- kensfondst blijkt dat de vereeniging 170 leden telt, het batig slot met f.195.— vermeerderde, zoodat dit nu f 1767. De aftredende Bestuursleden de heeren W. van Raamsdonk, 11. Visser en M. C. van Suijlekotn werden herkozen. Door de Afd. van den Bijz. Vrijw. Landstorm werden in den verband wedstrijd 4 pryzen gewonnen, n.l.door de heeren W, Oosterling, Goossen, Rypert en de Vries. Het aantal stemgerechtigden voor de Gemeenteraadsverkiezing bedraagt 3285. De premiekeuring van dekstieren in deze gemeente zal te Oosterhout gehouden worden op 14 April. WAALWIIK. Maandagnamiddag werd de Waalwijksche brandweer gerrquireerd ten einde een brand te blusschen te voor malig Besoyen, ontstaan in een hooischelf van den landbouwer H. van H^yst. De brand, vermoedelya ontstaan door het spelen met vuur door kinderen, werd met een paar stalen door de sectie Besoyen der vrijwillige Waalwijksche brandweer ge* bluscht. WOUDRICHEM. Naar wij vernemen zal op Donderdag, 14 April a.s. voor de Arrondissements-Rechtbank te s' Hertogen- bosch worden behandeld de strafzaak tegen C. Vink alhier, thans gedetineerd in het huis van bewaring te s' Hertogenbosch, yiettwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 9