Eerste Blad BIGGELAAQWflE S. D. LANKHUYZEN Go's BANK A, Murteri. - Hu. MiJNHARDT'S PASCHEN. De Roode Auto crowMüwirvQ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4699, Vrijdag 15 April 1927. Binnenland •-and van alten* Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. "roÏJHMfoiT"- aSIKO' i Asthma» Bronchitis i Abdijsiroop i telef. No. is RaamsdonksYeer. AGENTSCHAP VAN BE AMSTERDAMSCHE BANK A'BAM T. BOONSTRA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 $ent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nieuw leven, overwinning na strijd, van leven na dood van een spontaan uit het somber graf, ziedaar de gedachte die ons vervuld op den Paaschmorgen. Deze blijde groet valt in onze streken samen met een herleving in de natuur. De lente is gekomen, met zalige droomen. De Paaschmorgen vervuld ons met nieuw leven, als wij rond ons blikken en aan schouwen de eerste bloemen, als we mer ken dat de lente met baar blankrose voeten is rondgetreden, de planten en het mos doende ontluiken, de boomen ontslui erd met welig groen, terwijl zij! hier en daar reeds bloemen strooide op weide en veld, den dorren en killen winter voor zich uitdrijvend en slechts zalige en hoop volle vreugde achter zich latend. Het eerste teeken van leven, hoe werkt het verkwikkend op allen. Hebt ge niet eens gezeten met groote zorg aan het ziek bed van hem of haar die u lief en dier baar was? Hoe somber en droef waren de dagen en uren daar doorgebracht; telkens vree zend dat liet ergste zou komen, dat het voor u zoo dierbaar pand zou worden weggerukt. Maar zie, daar komt het eerste teeken van herstel; d|e crisis heeft plaats gehad, het oog staat helder der, de pols slaat iets krachtiger, het eerste bewijs van nieuw leven. Hoe hoog is onze stemming, hoe dankbaar ons hart. De levenskracht heeft gewonnen en zal voortgaan zicli heerlijker te openbaren. Dat eerste levensteeken, hoe schoon is het, hoe opwekkend werkt het. Ér zijn menschen, die voor de eerste levensteekencn geen oog, geen hart heb ben, die niet eerder buiten komen of het moet midden in den zomer zijn, als weel derige bladerendos aan de boomfeiii is te zien, als de zon bare grootstfe kracht openbaart en de aarde haren völlen rijk dom van vruchten den memsch in den schoot werpt. Het eerste ontwaken der natuur kan hun niet bekoren. Een nog niet ontloken blad, een enkel sprietje groen is hun aan dacht niet waard. Ze wachten liever op warmer, dagen, om de natuur in haar schoonheid te zien. Arme zielen, tot wie een lenteknop niet spreekt, die dus ook de verrukking niet kennen, welke die aanschouwing te voor schijn roept. door OSCAR VENDEL. (Nadruk verboden). In een der oudste deelen van, Londen, op Kingsway, hadden de detectives Cross en Flester hun bureau voor particuliere recherche. Het was een bescheiden kantoor op de vijfde verdieping van een der groote huizen, welke aan Kingsway zulk een in drukwekkend aspect geven. Van het pri- ré-kantoör uit keek men over het Loin- ien Opear House, op de puntvormige laken van het eeuwenoude gerechtshof. In dat privé-kantoor zat op een guren Detober morgen de reeds grijze Cross in buk gesprek met een voornaam heer. !)e kenners van de Londensche aristo cratie zouden hem onmiddelijk herkend; lebben als Lord Hampton, den voorzitter an Bayswaterclub. De Lord was aan het woord en hlet cheen, dat de door hem gedane mie de- eelingen wel van een, zeer ernstig karak- ir waren, want de oude cletedtivle keek' iet rijn staal-grijze oogen onafgebroken, aar de deur, zooals hij1 placht te doen ij zaken van belang. U begrijpt den ernst Van deze gebeur» :nis, vroeg de Lord. Cross knikte langzaam en de spreker irvolgde Maar dan gaat ook aan u zonder ver kwikking voorbij, die eerste ontplooiing van het zieleleven der kinderen, dat eerste ontwaken van zachte en vriendelijke nei ging, dat eerste opbloeien van het kind Gods in den jeugdigen mensch. O, wat ontzegt ge u een igenot. De eerste blos op de kinderwangen, als de kleine van schuld zich bewust, met een traan in het oog daarmede zegt, dat het iets voelt van hetgeen behoort, van wat plicht zegt, Dan ontgaat u die bewondering1, door ~Cebr> v. djföïqctelaar Jftnec/a het kind gevoeld, als het staat voor voor beelden van zelfverloochening en teeder- lieid, die aan den kleine een nieuwe we reld openbaren. Dan is voor u gesloten een gehcele reeks van hoopvolle beloften, die kinderoog, kinderhart en kinderwoord u brengen. Het is maar een kind, zegt ge. Ja, dat is zoo, maar in dat kind, ont waakt hoog, heilig leven, De Paaschdag roept onze aandacht voor dat aanvankelijk zich openbaren van liet schoonc in de natuur, van het goede in de menschenwereld en zegt zoo nadruk- Het mysterie van de roode auto is voor mij een bron geworden van voortdurenden angst en indien, u mij eeni(gerlei nieuws ku,nt vertellen omtrent den, toestand van; mijn vriend, Lord Dundan., wil ik U rijk beloionen. De hoofdzaak blijft echter, mijn heer Cross, dat ik in deze zaak menschen van vertrouwen noodig heb, wan,t maar al te zeer vrees ik, dat het veelbewogjeii liefdeleven van m'ijln vriend in nauw ver band staat met zijn raadselachtige ver4 dwijhing. Ik durf daarom de politie niet in den arm te nemen,, omdat ik vóór alles verplicht ben een zedenschandaal te voor komen. Vergeet niet dat Dundan een per soon van invloed is. Den, goedien na a ml vajii een oud en edel geslacht hééft hij: hoog te houden en daarbij hebben zijn groote wetenschappelijke onderzoekingen; hem een zoodanige beroemdheid gebracht, dat elke smet op zijn particulier leven hem in opspraak zou kunnen, brengen. Mijnheer Cross, gelooft U mij', ik heb het volste vertrouwen in Uw persoon, help mij. De detective keek voor zich. De groote toegenegenheid en vriendschap, welke spra ken uit de woorden van Uien, aristocraat, tegenover hem, ontroerden' den. ouden speurder zeer. Hij wendde plotseling het hoofd onr, keek den Lord ernstig aan en zei Vertelt U mij nog eens alles, mylord. Kort en naar waarheid. Tracht uwe ge dachten te concetreeren en, vertel mij in de juiste volgorde, waf er gebeurd is, sedert St. Luke avond en voorts alle's^ wat naar uwe meening met de zaak in verband kan staan. Cross nam papier en potlood en no teerde: liefde-leven, veelbewogen, dan ging hij achterover in zijn stoel zitten en, luis- kelijk: Veracht den dag der kleine dingen niet. De Paaschdag is vol beloften. Hij vraagt onze aandacht, ook voor de jeugd, in wie het goddelijk leven zich begint te ontkiemen. Tijd der eerste levenstralen, Vol beloften, rijk en blijd' Tijd der hoopvolle idealen, 's Levens volle lentetijd. Ook wij hebben onze idealen gehad, ge streden voor al wat goed is en rein, en dikwerf zaten wij moedeloos ter neder, als wij dachten dat onze arbeid tevergeefs was. Maar het nieuwe leven vertoont zich weer in het jonge geslacht. Krachtig staat het tegenover 's Boozen macht en frisch, predikt de jeugd ons van krachtig, zich ontwikkelend leven. Neen, het edele gaat niet verloren, het wordt in telkens schooner vorm herboren en brengt zegen. En ieder Paaschfeest moet ons geloof, onze hoop in deze vermeerderen. PRINSES JULIANA. Volgens de desbetreffende bepaling der Grondwet zal Prinses Juliana, nadat haar 18e levensjaar zal zijn vervuld, van rechts wege zitting hebben in den Raad van State. Wij vernemen in verband hiermede dat in èen der eerste dagen van Mei eten plech tige buitengewone vergadering van den Raad van State zal gehouden worden, welke door de Koningin zal worden gepre sideerd. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK 25 April niet in behandeling. De verdachten S. en V., welke zich nog steeds in voorarrest bevinden in ver band met den moord te Culenborg, waren tegen 25 April gedagvaard voor de Tiel- sche Rechtbank. Thans zijn deze dagvaar dingen ingetrokken en zullen de verdachten vermoedelijk in Mei a.s. opnieuw gedag vaard worden. terde met aandacht naar Lord Hampton. Feiten zijn er slechts weinig, mijnheer Cross, aldus de Lord. Dundan en ik rijn, vrienden sedert wij beiden in Oxford stu deerden. Wij hebben samen in Parijs gewoond en maakten een groote reis door China. Ik kan m'ij uit de talrijké jaretij van onze vriendschap niet één dag her inneren waarop wij niet bij elkaar zijn ge weest. Wij hebben, toen wij ons voorgoed als natuurkundigen in Londen vestigden, een zeer actief aandeel genotnén in, de op richting der "Bayswater club. Steeds heb ben wij in de club het hoogste aanzien, genoten en nog heden waardeert men ons zeer. Dundan misschien meer dan, mijjj omdat hij tenslotte een geniaal man, is 'en een millionair. Wij wonen, zooals U weet, samen in een groot huis in Kensington en ons geheele personeel bestaat uit een boodschappenjongere en een betrouwba re oude huisknecht. Op St. Luke avond, dus nu juist zes dagen geleden, gingen wij gelijk naar de club, daar hebben wij St. Luke gevierd in gezelschap van de vijf oudste leden. Om half twaalf precies bracht de butler een gelakten brief Voor Dundan, hetgeen een oogenblik stagnatie verwekte in ons spelletje whist. Dundan maakte den brief open en las hem. Hij werd bleek, stak den jrief met het couvert in rijn rok eini nam het spel weer op. Het kon ons ech- er niet ontgaan, dat hij plotseling zeer opgewonden was en als oud vriend in- brmeerde ik dan ook, toen wij ongeveer een half uur later aan de speefltafel afgelost werden. Ik ging met Dundan in, de lounge en dronk een whisky-soda. Daar gaf hij; Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie VEROORDEELD. Communisten veroordeeld. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat de Landraad te Tjiamis vier communisten heeft heeft veroordeeld tot levenslang, 20 jaar en twee tot 18 jaar gevangenisstraf. Verboden wapenhandel. De heer W. D. v. E., directeur van de Vennootschap Handel Mij. voorh. J. Boon Jr., te Padang, die terecht heeft gestaan wegens het clandestien leveren van revol vers en mausers aan een handelaar te Siloenkang, is veroordeeld tot zes maanden hechtenis. o— BEDROG MET KUNSTMESTSTOFFEN De Douanen gewaarschuwd. Vanuit Antwerpen worden de laatste weken groote partijen stikstof vrije chili- salpeter aangeboden aan Nederl. firma's tegen 18 franc de honderd kilo. Een Bel gisch Staatslaboratorium heeft echter hier van de stalen chemisch onderzocht, waar uit is gebleken, dat het aangebodene uit fijn keukenzout bestaat. De Belgische Opsporingsdienst heeft de Douanen aan alle grensposten met deze knoeierijen in kennis gesteld om maatre gelen te nemen. MISHANDELING Twee zwaargewonden. Zondagavond heeft te 's Hertogenbosch een ernstige vechtpartij plaats gehad. De 2ó-jarige H. G. K. ontving vijf steek- en snijwonden in den rug en een in het ach terhoofd. Hevig bloedend werd hij in een woning binnengedragen. De 21-jarige J. A. werd eveneens gewond door steken in rug en armen en een slag op het achter mij den brief zonder een woord te spre ken. Ik kon niet nalaten even aain het vreemdsoortig epistel te ruiken, want ge parfumeerde brieven zijn voor Dnncianj geen niéuws en eerlijk gezegd, was mijn nieuwsgierigheid slechts opgewekt door de gedachte, dat Dundan geschokt zou rijn door een liefdes-affaire, hetgeen in mijn oogen ten ©enenmale absurd was. Maar de 'brief was niet geparfumeerd, althans niet, zooals die van dames door gaans zijn. Er was aan het ding een vreem de geur, welke mij sterk herinnerde aan de atmosfeer, van een opiumkit in Sliangai, Ik maakte den brief open en las: Lotus wacht U, Verlaat de club om drie uur, wan neer buiten de sirene van de roode auto fluit. LING WON. U begrijpt, dat ik mij buitengewoon over zulk een eigenaardig schrijven ver baasde. Dundan bleef echter zoo onbe weeglijk staan kijken, dat ik hem niets meer dorst te vragen en bovendien zou dat niet verstandig geweest zijn, daar Lotus in zijn leven vrijwel allies voor; icm was en ik kón op dat oogenblik ver moeden, welk een bonte rij van. herinnerin gen mijn vriend voor zijn geestesoog zag. Ik liet hem dus alleen en ging terug in de speelzaal, doch hij volgde mij op den voet en kwam in de zaal naast mij zitten. Kun jij je Lotus nog herinneren, vroeg li ij zacht. Ik knikte ernstig ja en ik voelde hoe alleen het lezen van haar naam' hem had aangegrepen. Hij had die vrouw boven al- hoofd. De beide zwaar gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Het was den dgeheelen Zondagmiddag al rumoeirig geweest voor de woning van A. Verschillende malen had dé politie al ingegrepen. In den avond begaven A. en zijn kameraad zich naar de dansgelegenheid Café Su/sse, waar het den geheelen avond rumoerig 'bleef en eindelijk tot een vecht partij leidde met bovengenoemd gevong. Een sterke politiemacht veegde de Markt en omliggende straten schoon. Drie personen zijn in verband met deze vechtpartij garresteerd. n.l. de tweeling broeders H. en zekere G. G., allen woon achtig te 's Bosch. o VERDRONKEN. Matroos verdronken. Bij het houden van oefeningen te Texel door Hr. Ms. „Hadda" geraakte vermoe delijk de tros, waaraan de sloep werd gesleept, in de schroef van de „Hadda" met het gevolg dat de sloep om werd ge trokken en de inzittenden te water ge raakten. Een van hen, de matroos lc kl. J. Tieken is daarbij om het leven gekomen. o— Verkrijgbaar in de Drogisterij van Zenuwtabletten Maagtabletten Hoesttabletten Hoofdpijntabletten Laxeertabletten Kiespijntabletten Sanapirintabletten - Keelpijntabletten les lief gehad ,dat wist ik. Wij spraken niet meer, en de 'butler ser veerde versche whisky. Toen sloeg het buiten drie uur. Tege lijkertijd hoorden Wij in Pall Mali drie maal het afschuwelijke krijschen van een valsche auto sirene. Dundan stond op, klopte de ascli van zijn rokcostuuttv af dronk zijn glas whisky uit en yleriiet de zaal. Ik ging hem na en in, den corri dor vond ik hem staan, lijkwit en bevend, over al zijn leden. Hij reikte mij de hand en ik drukte die. Spreken konden, Wij niét', want er leefde een beklemming om ons heen en de angst in Dundan's oogen voor spelde mij, dat er iets onbestemds te ge beuren stond. Zoo namen, wij afscheid. Ik geleide m'ijn vriend tot aan de deur, en zag hoe hij blootshoofds en zonderj jas in een groote roode auto stapte. Aan het stuur zat een Chinees, die, hatelijk; grijnzend aan zijn pet tikte toen ik Dun dan uitliet. Nauwelijks was Dundan ingestapt of de Chinees zette den motor aan en, langL zaam reed de auto Pall Mali uit. Ik keek haar na tot in de bocht van Cocks pur Street en ging daarop weer ntfar binnen. Ik weet zeker dat ik die roode auto nog' nooit te voren in Clubland heb gezien. Het was een lage smalle kar Van abnor male lengte, hoewel er slechts twee ban ken in waren. De roode kleur was zoo, opvallend sterk, dat zij zelfs 's nach'ts. olm' drie uur in het stikdonkere Pall Mali zeer goed te onderscheiden was. (Wordt vervolgd.) 5 1 '*.\t /X-T" m NIEUWSBLAD voor lit Land m ijisdei ei atena, kLangstraat n 11 tie Bommelerwnri ..ftfTft. of andere ziekten der ademha- lings organen kunnen Uw leven vergallen. Voor de prikkelende hoestbuien die U 's nachts uit den slaap houden is er één beproefd middel: AKKER'* ...i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1