Eerste Blad De Roode Auto SPROOKJESPUDDING J-AND van alten* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4700. Woensdag 20 April 1927. liimienlaiid Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Vriendelijkheid tusschen huren., Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Na het bekend worden van de baldadige streken in het Zuiden van Limburg, uit gehaald door een groep onbekende per sonen, is er toch eenige wrevel en onge rustheid in ons land te bespeuren. Natuurlijk kunnen we het aanplakken van de maniiesten gevoegelijk als k wajongenswerk k walificeeren, maar het onaangename er van is toch, dat men voelt hoe er toch nog altijd menschen 2ijn, die er een genoegen in scheppen oneenigheid te zoeken. Gaat het nu tusschen twee buren in de stad of in het dorp, dan'kan het al erg zyn, maar wanneer twee landen er aan te pas moeten komen, dan wordt het toch spoedig bedenkelijk. De menschen, die er zich toe leenën vijandige handelingen tegen over een vreemd land te verrichten, weten jammer genoeg meestal niet wat zij doen, maar de regeeringen staan voor de gevolgen. En nu willen wij ons niet blind staren, op het kinderachtige gedoe in de buurt van Maastricht, maar letten ook eens op de pers in het naburige land. Het moet toch een ieder opvallen hoe braaf men daar doende is, de publieke meening hoe langer hoe meer tegen ons land op te zetten. Op de onbenulligste gronden toont men eiken avond opnieuw aan hoe Neder land er op uit is de Belgen te benadeelen en telkens bespeurt-men weer nieuwe ge vallen waaruit duidelijk blijkt, hoe Neder landers de Balgen haten. Er is Bljjkbaar niets aan te doen en of onze pers nu al op de bres staat voor onze belangen en tegelijkertijd Balgië toeroept dat wij heusch niet ongeneigd zijn in vriendschap met zyn bevolking te blijven leyen niets belpt. Wij zoeken België te benadeelen en om de Belgische bevolking daarvan te overtuigen schromen de bladen niet de grofste leugens te debiteeren. Waai heen dit gedrijf leiden moet, be- seflen de onruslst'okers zelf niet eens. Of het moet zijn, dat zij in hun blinde ijver zucht van wapengeweld droonoen, zooals onlangs aan een diner door een spreker werd gezegd. Maar dat dit fabeltje wer kelijkheid wordt is niet aan te nemen. Wij hebben de rotsvaste overtuiging, SKSSa door OSCAR VENDEL. (Nadruk verboden). 2) Dien nacht van St. Luke heb ik van Dundan niets meer gehoord of gezien en ook den dag daarop vernam ik niets van hem, hij kwam niet thuis. De oude knecht en ik verwonderden ons daar slechts half over want te ij kenden beiden de gewoon ten van Dundan even goed en wisten, dat Lotus hem minstens tot diner-tijd bij zich hield, wanneer hij van de club uit naar haar toe was gegaan. Toen hij echter des avonds nog niet thuis was en er ook op de club geen xtodschap van hem ontvangen bleek te djn, stuurde ik een knecht naar Lotus, lie op kamers woonde in Piccadilly. De wodschapper kwam terug met de me- ledeeling, dat Lotus niet meer aan het be- vuste adres woonde, sedert de relatie net iiaar vriend verbroken was. Die "vriend was Dundan, dat begreep k. Het kon toen ongeveer vijf maanden ■cl eden zijn, dat hij zich met veel opof- ering en nameloos verdriet van Lotus had >s igemaakt. De mededeeling van den necht klopte dus wel, maar waar konjj otus dan zijn?. Waar had die Chinees lijn vriend dan heengebracht voor het! ite-a-tête met zijn vroegere geliefde Een informatie, die ik nam op Ling dat de Belgen op het oogenblik niet anders doen, dan hun eigen belangen verwaarloozen of nog erger te schaden. Het is onmogelijk, dat indien meri nog een poosje op den thans ingeslagen weg voort gaat Holland in staat zal zijn zelfs de geringste sjmpathie voor hen te gevoelen. De haat, welke men zaait, zal zijn uit werking niet missen. Is het de kwaadzoekers er voorloopig om te doen in eigen land wrok te voeden, zeer spoedig zal blijken, dat ook over hun grenzen het zaad wortel schieten zal en natuurlijk zullen de vruchten daarvan allertreurigst zijn. Het moet toch voor hen te begrijpen zijn, dat de Hollanders en nu bedoelen wij de openbare meening in Holland zich ten zeerste in hun nadeel zullen gaan uiten. Bij het volk zetten zij kwaad bloed en al schreeuwt men nu in België »Hoera« omdat de Belhamels in Zuid-Limburg hun werk zonder hinder hebben kunnen ver richten, daarmee is voor hen nog niet bewezen, dat wij met hun daden instem men. De vriendschappelijke gevoelens over en weer zullen door hun gedachteloos op treden verminderen. Het is alleen te hopen, dat de regeeringen van beide landen zich er niet door zullen laten beïnvloeden en daarop hebben wij gelukkig nog een goed vertrouwen. Won, den gefreimzinnigen ondcrteckenaar van deii gevloekten brief, bleef zonder re sultaat. In heel Londen was geen Ling Won te vinden, werd mij verteld. Maar intusschcn gingen de dagen voor hij en de, afwezigheid van mijn vriend duurde nu reeds vijf voile dagen en nach ten. Toen gebeurde liet vreeselijke, het on geloofbare. Ik was alleen naar de club gegaan, wandelend, om mijn overspannen zenuwen wat te kal meereitr Geheel bezield van het noodlot, dat mijn goeden- vriend achtervolgde, liep ik Pall Mall fn en ju/st stond ik voor het bordes van de Bays- waterclub, tocü ik achter mij het valsche gekrijsch van St. Luke-nacht hoorde. Ik kon mijn ooren niet ge too ven en meende werkelijk een oogenblik aan hal lucinaties te lijden. Maar jk kon mij niet vergissen, het afschuwelijke geluid gi/de door de avondlucht. Ik keek om De roode auto. Als versteend bleef ik staan. De boog lampen, die- nog brandden, wierpen een bleek licht af en als een bloedigen klomp zag ik het roode monster naderen over het witte plaveisel. In Charlton club naast ons waren alle lichtkronen ontstoken, zoo dat er op dat gedeelte van Pall Mall een helder licht naar buiten sfraaide. De roo de auto vloog voorbij. Achterin zat de Chinees met dienzelfden hafelijken grijns op zijn gezicht. In zijn hand zag ik een blinkend, sikkelvormig mes, althans moet het dat geweest zijn. De Chinees zat recht overeind en keek naar den chauffeur. Dat was Dundan.Stelt u zich eens even voor, mijnheer Cross, mijn vriend Lord Dundan aan het stuur Van een auto; een man, die nog nooit in zijn leven een auto mobiel' zelf bestuurd heeft, voor wien EEN LANGDURIGE STAKING OPGE HEVEN. Op 22 Sept. 1924 was een staking uit gebroken in de houtfabriek van de firma B. Loos en Zn. te Blokzijl, welke firma liet recht van organisatie niet wildé er kennen. Thans hebben de besturen van den Ned. Christel. Houtbewerkersbond en van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbei ders besloten deze staking op te heffen. Beide bonden hebben zich bereid ver klaard, de arbeiders, welke niet meer te werk kunnen worderi gesteld, ondersteu ning te hlijven uitkeeren. DOORVOER VAN VEE DOOR DU1TSCH LAND. Volgens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Berlijn heeft de Pruisische regeering besloten voor den doorvoer van levende runderen, afkomstig uit Nederland, zoolang de gezondheidstoe stand van den veestapel aldaar gunstig blijft en voorloopig tot einde Mei a.s. ver gunningen tot elke hoeveelheid af te ge ven. Aanvragen dienen te worden gericht tot het Preussische Landwirtschaftsmini- sterium te Berlijn. Een van de voorwaarden, die worden gesteld is, dat de dieren moeten zijn inge ënt met hoog-immuun serum tegen mond en klauwzeer, afkomstig van het Duitsche instituut op het eiland Riens. o— VERDUISTERING Er stil vandoor gegaan... De directie van de garage „Pornpen- burg" te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat een barer chauffeurs er met f1100 en een Fordauto vandoor is, Hij had dit geld voor de directie' moeten gaan betalen, doch heeft niets meer van zich laten lioorcn. o— DOODELIJK ONGEVAL. De 17-jarige scheepsjongen August Ver- bracke te Büdel kreeg een schüepsankcr op het hoofd, waardoor een gapende won de ontstond. Naar het gasthuis, te Has selt overgebracht, overleed hij daar ee nige o ogen blikken na aankomst. o— ONGELUKKEN. Paard en wagen in de sloot. Te Stomp wijk is een paard met wagen en al achteruit de sloot ingereden, liet was haast onmogelijk het dier op het dro ge te brengen. Met behulp van een aantal padvinders, welke juuist in de buurt wa het rijden van een auto minstens even moeilijk en gevaarlijk is, als het vechten met een leeuw. En die man zat aan het stuur van de roode auto. Hij reed haar met een afgrijselijke snelheid dwars door clubland... Om drie uur in den nacht hoorde ik weer de sirene. Ik rende naar liet venster en keek Pali Majl in. Van verre kwamen tweevuurkogels snel naderbij en ik zag, dat liet roocie lantaarns waren. De roode, auto. Als een wervelwind vloog zij voorbij; een doodenrit. De Chinees zat achterin, vrijwel weg gedoken, en aan liet stuur.... Lord Dundan. Hij zat er zooals ik hem voor liet laatst gezien had, in rok met wit vest, zonder jas en zonder hoed. Zijn grijze haren waai den wild door elkaar en ik zag zijn ang stige oogen staren in het lijkwitte gelaat. Op het moment, dat zij de club passeer den, rilde het vreeselijke geluid van de. sirene, tot aan het venster waar ik stond, en met een angstsiddering zag ik hoe Dun dan als een bezetene de roode auto nog harder liet racen. Ik was overtuigd, dat zij zich in de bocht van Coekspur Street, te pletter zouden rijden, maar toen ik hijgend van angst naar buiten vloog en Pall Mall uit, was er niets meer te zien; ook niet in de bocht. Alles was weer als gewoon, de groote straat verlaten en alleen voor de ingangen der clubs wat bewegen van gasten en chauffeurs. Een beklemmende nachtstilte hing er over clubland en ik durfde niet meer naar hu/s. Den ganschen nacht hen ik opgebleven in Bayswaterclub en bij liet eerste gloren van den nieuwen dflg hen ik weer naar hier gewandeld. ren slaagde men er in het paard aan den vasten wal te brengen. Meisje overreden en gedood. Te IJmuiden is een twee en halfjarig meisje door een bestelauto overreden en gedood. Den chauffeur treft geen schuld daar het kind onder de auto was gekro pen, toen deze nog stilstond. Alleen door den schok bemerkte den chauffeur het ongeval. In de dicht bevolkte buurt ver oorzaakte het ongeval groote ontsteltenis. Uit een paal gevallen. De arbeider W. te Veghel, werkzaam aan den spuiduiker bij sluis 4 had het ongeluk uit een paal te vallen. In zorgwekkenden toestand werd hy in het ziekenhuis opgenomen. In kokend water gevallen. De arbeider P. v. d. B. werkzaam op de N. V. Melkproductenfabriek ,,Lacto" te Cuijck a. d. Maas had het ongeluk bij het reinigen van eén met kokend water gevuld melkreservoir, daar in te vallen., Met deerlijke brandwonden overdekt is de man naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand baart reden tot ernstige on gerustheid. Kind verbrand. Per auto van den Amsterdamschen Ge- neesk. Diénst is naar liet Binnengasthuis vervoerd een anderhalf jarig knaapje,'dat een theepot met thee had omgetrokken ten huize van zijn moeder en tengevolge waarvan het brandwonden had bekomen. Het kind is overleden/ o BALDADIG. Eeri gevaarlijke kwajongensstreek. Nadat iemand aan een benzinepomp, op de Geldersche kade te Amsterdam, twee bussen had gevuld, wierp een 19-jarige jongen een brandende lucifer in een plas je gemorste benzine, met het gevolg, dat beide bussen in brand geraakten. Een der bussen kon door snel sluiten worden ge- blusc'ht. De andere bus werd evenwel in het water ge worpen, hetgeen tot ge volg had, dat de brandende benzine zich over het water verspreidde <pi een hraud- staffenlichter aantastte. Een passeeren.de chauffeur heeft met een blusc'happaVaat het vuur gedoofd, zootlit de brandweer niet behoefde op te treden. o— VE'ERTIG JAAR MENSCHENREDDER. Jan van Kan te Noord wijk heeft Maan dag j.l. den dag herdacht, waarop hij voor 40 jaar in de bemanning der red- Lord Hampton zweeg een oogenblik. Hij had in een adem doorgesproken en nu veegde hij nerveus zijn klamme voor hoofd af. Cross keek weer naar de dewr. Dat is alles, wat er gebeurd is, seuert St. Luke-nacht mijnheer Cross. Ik beu overtuigd, dat hier sprake, is van een diep gaand en misschien hoogst misdadig my sterie, waarhij niet alleen de eer en de reputatie van mijn vriend Dundan, maar ook zijn leven op liet spel staan. Wilt u de zaak tot klaarheid brengen, mijnheer Cross? De oude detect/ve schudde langzaam liet grijze hoofd. U vergeet te vragen, of ik liet kan, my lord, zei hij dan langzaam. Maar natuurlijk kunt U liet, mijnheer Crass, ui pnoet het kunnen. Niets en niets mag U weerhouden om mij te helpen bij het redden van mijn vriend. Toe, be looft U liet mij. Al mijn hoop is op U gesteld. Weer schudde de detectieve weigerend het hoofd. Ik kan niet, Mylord... ik... durf niet... Lord Hampton schrok. Wat ris er? stotterde hij. Is er gevaar. Kent IJ Ling Won? De detective richtte zich op in zijn stoel. Dien Chinees ken ik niet... maar ik ken zijn ras. Het klinkt misschien wel heel vreemd in den mond van een detective, maar ik ben bang van Chineezcn. Bang,... verstaat U mij? Bang. Lord Hampton staarde naar den grond. Maar waarom dan toch? O, Mylord, ze zijn zoo gevaarlijk, de misdadige Chinnees is zoo geraffineerd... Wat U mij daar verteld hebt van dien Lin Won herinnert mij aan een probleem van dingsboot werd opgenomen. Tevens nam hij dien dag 25 jaar de functie waar van secretaris-penningmeester van het plaatselijk Comjté der N. en Z. Holl. Red dingmaatschappij. Van Kan, did vele binne/ï- en buitenland- sclie decoraties ontving en in 1924 tot rid der van Oranje Nassau werd benoemd, h§eft het dien dag niet aan belangstel ling ontbroken. o DOODELIJK ONGEVAL De 39-jarige vrachtrijder G. Kamphuis uit Ootmarsum, had bij het opladen van hoornen bij de halte Rossum het ongeluk te vallen. Hij kreeg een boom op het li chaam en werd met zware inwendige Kneu zingen naar het ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd, alwaar hij aan de gevolgen over leed. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. o— VERDRONKEN. Jongen verdronken. De 7-jarige P. O. de R. te Rotterdam is spelende van het aan de Steénplaat liggende Rijnschip „Myosotis" aldaar over boord gevallen en verdronken. Nadat eenigen tijd was gedregd is Het lijkje opgehaald. 31-jarige arbeider verdronken. Bij de familie te Sliedrecht is liet droe vig bericht ontvangen dat de gehuwde arbeider v. d. G. op zijn werk te Bel- feld in Limburg tc water is geraakt en evrdronken. 1 i Het vijf-jarig zoontje van den heet' B. te Surhuisterveen is te water geraakt en verdronken. Overhoord geslagen. Zaterdag is nabij Grave op de Maas schipper v. Hasselt overboord geslagen en verdronken. Hij was' afkomstig uit Dord recht. o AANGEHOUDEN. Poging tot doodslag. Naar het Huis van Bewaring ie Mid delburg is overgebracht de 17-jarige M. te Philippine, verdacht van poging tot dood slag op zijn meisje. Oplichter aangehouden. Te Bussum is aangehouden etit per soon ,die er zijn werk van maakte bij ver schillende zakenmenschén liet plaatsen van advertenties aan te bieden en contracten af te sluiten, zonder zijn verplichtihgen na te komen. Hij verdween dan met liet ploertigheid, waarin ik jaren geleden ah speurder gewerkt heb.... Ik heb er mijn grijze haren aan tc danken... en... mijn on rust. Want cr gaat geen dag voorbij of ik voel het vlijmende mes van den Chinees in mijn rug. Als ik omkijk zie ik een Chi nees... als ik in den spiegel kijik... een Chinees. Altijd weer dat vreeselijke gelaat dat gele gelaat met die schuine oogen; die smalle geaderde hand met een mes. Geloof mij, Mylord, als wij Westerlingen den Chinees ontmoeten in een misdaad, dan spelen wij met vuur, met vergif, met het noodlot, met den dood,.... en wij verliezen. De starre oogen van Cross drukten wan hoop uit. Zij waren als kelken van angst, waarin geen druppel mannenmoed meer restte en Lord Hampton doorvoelde, wat die grijze held geleden had in zijn moeilijk leven steeds achtervolgd door een her innering, een figuur, een spook misschien, dat hem vermoorden zou, als hij eens heel alleen in een kamer zou zijnin den nacht, bij liet licht van een vlammend haardvuur of een kaars.,. Hij aarzelde te vragen: En Uw compagnon Fleeter"? Cross sprong overeind als kwam hij plotseling weer terug tot liet oude. Fleeter? hi ij is ervoor gemaakt. Flij heeft leeuwenmoed en hij is jong. Met deze zaak kan hij zich naam mhken en k weet, dat hij veel voor u zal kunnen doen. Vraag liet hem, of, nog heter, ik zal liet hem voorslaan en in /aatste instan tie ben ik ook niet ongeneigd om te hel pen. Ik kan zeer deugdelijk advies geven, want ik heb veel ervaren. Maar een werk zaam aanndeel in deze zaak neem ik niet. Lord Hampton drukte Cross de hand. (Wordt vervolgd.) foor lint Land van Heusden en AltenaJeLaiystraat en fle Bammelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1