Tweede Blad ftmblad voor het Land van Heusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. mm?mÊÊÊÊ1 msmwÊ Jan Geertzen, Plaatselijk Nieuws Parlementair Overzicht. Hinderlijke Stand. Rechtzaken Vragen op rechtskundig gek led Café Restaurant Uitspanning. Ruime auto garage's BEIIOORENDE BIJ HET CAPELLE. Bij de gehouden can- didaatstelling voor den gemeenteraad van Sprang-Capelle zijn de volgende lijsten in gediend. a. 1. R. Middelkoop, aftr. Capelle, 2 J. Oerlemans aftr. Vrijh. Capelle, 3. Adr. M. Verheijden Adrz.. aftr. Capelle, 4. Jac. Rijken, aftr. Sprang, 5. A. L. Sneep Ca pelle, 6. C. de Rooij Mz Vrijh. Capelle, 7. J. Michaël, aftr. Capelle, 8. J. Haver- ha'.s Sprang, 9. J. Kraak Capalle, 10, Gr. Dekkers Vrijh. Capelle, 11. J. C. Dekkers Fz. Capelle, 12. G. A. J. Vosterman van Oijen Vrijh. Capelle. b. 1. L v, d. Hoeven aftr., 2. H. Kerst a.tr., 3. J. HuijsmanJ 4. K, Alblas, 5. A. J. Verhoeven, 6. A. Miüenaar, 7. C. Vos Czn., 8. W. Kuijpers Vrijh. Capelle. Andere 7 Capelle. c. 1. Jac. Vos, 2. H. van Dongen, 3. L. M. Heurter, 4. P. A-. Wagemakers. Allen Capelle. d. 1'. Akr. Ros, 2. A. C. v. d. Esch Vrijh. Capelle. e. 1, J. v. Beek aftr,, 2. W. N. Kuijsen, 3. C. J. Werther Sprang. f. 1, G. J. vao Willigenburg aftr,, 2. M. Zwart aftr., 3. G. R. Vos, 4. C. B. Timmermans, 5, W. M. Dalmeijer, 6. C. J. v. Heijst. Allen Sgrang. Het aftredende lid A. Moonen, Vrijh. Capelle, wenschte niet meer in aanmerking te komen. Óp Donderdag 28 April a.s', zal in het gymnastieklokaal der O. L. School in de Kom van 9^12 uur voormiddag? en van 14 uur namiddags de gelegenheid open- steld zijn tot het laten ijken en herijken van maten en gewichten. DUSSEN. Bij de candiclaatstclling voor dc Verkiezing van leden van den gemeente raad op 12 April j.l. zijn 9 lijsten inge leverd. Aantal te verkiezen, raadsleden 11 De stemming heeft plaats op 24 Mei a.s'. Lijst 1. J. v. Steen, T. A. v. d. Pl/djm, A. Berm, J. H. A. M. v. Ettcn, J. I'f Jongbloets, A. A. Verhoeven, J.' M. v. d. Oord. Lijst 2. L. v. Drunen, Ph. Raams, A. van Dijk. Lijst 3. Pieter Leemans, A. A. Staal, J. A. Wa genmakers. Lijst 4. J. van Balicom, J. A. F. v. d. Pluijm Lz.,, L. Peiuiinx, Lijst 5. M. v. d. Pluijm, F. J. Herman, A. Leeg-; gangers. Lijst 6.' Ci. v. d. Koppel, D. de Graaft. Lijst 7. C. Roubos G. v. d. Beek Gz. Lijst 8. W. D. Middelkoop, J. C. v. Dijk Lijst 9. Tjeerd Smink, Tennis van dc Water. GIESSEN. In de Dinsdag 12 April 1927 in café de wed. H. de Lorm gehou den vergadering van Stem gerechtigde Inge!, van het waterschap »Het Eendenvelda werd met 22 stemmen tot bestuurslid ge kozen de heer Huibert de Lorm Hzq. op den heer J. Jungetius werden 16 steramen uitgebracht. Donderdagmiddag had in café de Lorm een gecombineerde vergadering plaats van stemgerechtigde ingelanden van de wa terschappen »Audel en Giessensche Weide« en »Het Eendeveld* tot bespreking oprich ting van een stoomgemaal. Prof. Visser gaf een inleiding. Na gehouden onderzoek ter plaatse kwam hij tot de conclusie dat oprichting zeer gewenscht is. Met alge- meene stemmen werd tot oprichting be sloten. HEDIKHUIZEN. 2 lijsten werden ingeleverd. I. M. v. d. Water, F. v. d. Brandt, H. v. d. Heijden aftr.. Jac. v. Heeswijk, P, v. Engelen, H. v. Velthoven, Th. Siegers, A. v. Beurden Mz., J. C. Winkel aftr., Jac. Pulles. De plaatsen op deze lyst werden door het lot aangewezen. H. J. v. d, Dobbelsteen aftr., P. v. d. (aftr., I. A. Buijs. HER PT. Voor den gemeenteraad zijn Dinsdag candidaat gesteld een lijst bevat- tonde de namen van de zes aftredende raadsleden J. C. van Bokhoven, A. W. Verhoeven, P. J. v. d. Brock, A. Th. Kauwenberg, Chr. A. J. v. Herpt en J. de Wilt met nog A. M. v. Bokhoven en A. J. Buijs. Een lijst van C. J. Grevenbroek en G. v. Baardwijk; een lijst v. Jac. A. Verhoeven en J. M. Buijs. A. J.. v. Bokhoven wenscht niet meer in aanmerking te komen. De stemming heeft plaats Donderdag 19 Mei. HERPT. Vergadering van den gemeente raad op Donderdag 14 April 1927 des voorrij. ten 11 ure. Ingekomen stukkenProces-verbaal van kasopname waaruit blijkt dat er een ver schil is van een halve cent waarvan oe herkomst niet achterhaald kan worden. Verslag over den toestand der gemeen te over 1926, dat veor de. leden ter visie wordt gelegd. Regeling jaarwedde burgemeester en se cretaris. Deze betreft voorstellen bij ver meerdering van betrekkingen. Zijn 2 of meer betrekkingen in één persoon ver- eenigd dan heeft voor de le betrekking een vermindering, plaats van 10 pCt. voor de 2e en 3e 17'/2 pCt. en bij 4'betrek kingen de le 10 pCt. de overige 20 pCt. Opi 1 Febr. 1927 geldt als overgangs bepaling dat deze regeling bij '3 of 4 betrekkingen toepasselijk is zoo deze amb tenaren worden herbenoemd. Voor deze gemeente zal dus het salaris van den bur gemeester worden verminderd met 17l/2 pCt. van den secretaris met 10 pCt. Besloten wordt aan Ged. St. te berich ten da't de raad hiermede accoord gaat. Dan stellen B. en Wj. den raad voor, met de Bank van Nederl. Gemeenten een deposito-overeenkomst aan te gaan, waar bij het geld dat de gemeente teveel heeft wordt uitgezet tegen 21/2 pCt. Goedge keurd. Voorstel van B. en W. om den verme nigvuldigingsfactor voor -de gemeentelijke' inkomstenbelasting dienst 1927-'28 te be palen' op 3. Zonder eenige discussie gaan alle leden hiermede accoord. Dc^r geen der leden iets meer in het midden hecfr te brengen, sluit de Voorz. de vergadering. „1 Isgz." MEEUWEN. Voorde afdeeüng Meeuwen is een lijst ingediend vermeldende het aftre dende lid D. van Buuren, A. L| de Graaf en J. A. Koekers. Door de Anti Revolution- naire Kiesvereeniging is een lijst ingediend waarop voorkomen het aftredende lid J. v. d. Schans, W. Lankhaan, P. Scherf en G. de Gfaaf. POEDEROIJEN. Bij de candidaatstel- ling voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad op 12 April j.l. zijn in deze gemeente ingeleverd de navolgende lijsten Eerste lijst Aalst G 1 P. W. Bok, 2 W. van der Sluis, 3 A. J. H. Maa|s, 4 M. van Os Hzl. 5 W. Koolhaals^ 6 Gs. van Os GDz. Tweede lijst Aalst 1 M. van Ooi jen, 2 G. C. Haasakker, 3 G. A. J. Opstelten, 4' E. Dufourné, 5 G. C. Valk. Derde lijst Aalst 1 A. van'Oo'ijën, Aaljst, 2 J. W. Brienen, Poederoijen. Lijst Poederoijen': 1 Th. ten Hagen, 2 G. A. J. Bok!, 3 W. Oroencvckl, 4 Joh. v. d. Ven, 5 G. ten l la,gep, 6 W. Bok. SPRANG. De gehouden bazar, in de Chr. School alhier, mag bijzonder geslaagd heeten. Nagenoeg alle aanwezige goederen werden verkocht. Op den sluitingsavond moesten nog enkele goederen bij opbod verkocht worden, welke ook nog hooge prijzen op brachten. Door de heer Hooijmeyer werd de bazar gesloten. Met genoegen mag het Damescomité op haar verrichten arbeip terug zien. WOUDRICHEM. Door den Hoofdin- specteur van den Arbeid is op verzoek van den heer Burgemeester dezer gemeente aan de in deze gemeente wonende bakkers wederom voor een jaar vergunning ver leend om des Maandagsmorgens versch brood af te leveren aan visschers en in den Biesbosch werkende arbeiders, die voor de geheele week brood medenemen. By de op Dinsdag j.l. plaats ge had hebbende candidaatstelling ter verkie zing van leden voor den Gemeenteraad werden 3 lysten ingeleverd, n.l. 1 door Anti-Revolutionairen en Chr. Historischen gezamenlijk 1 door Vrijheidsbond en Vrijz, Democraten gezamenlijk en 1 door de S. D.A.P. In totaal komen er 28 candidaten op voor. Door de Vrijheidsbond en V. D. is besloten voor de a. s. gemeenteraadsver kiezing de volgende lijst in te dienen 1. J. Spoor (aftr.) 2. A. v. d.*Wiel (aftr.) 3. C. M. Schaap (aftr.) 4. H. van Andel, Als het knettert iri de Eerste Kamer. Een zeldzaamheideen minister die een pluimpje krijgt. Rijk, Ge meenten en werkloosheidszorg. Dc lieer Wibaut wil niet zwemmen. Watersnood. Ofschoon het aldoor bij veel geknal blijft en er natuurlijk vrijwel nooit iets komt van principieel tegenstem mén, kun nen er in de Eerste Kamer soms onpretti ge dingen aan het adres van den minis ter gezegd worden. We zijn namelijk nog steeds aan het herkouwen van de begroo tingen., Een tamelijk ondankbaar werk, waar dc Tweede Kamer dit werk zoo gron dig pleegt te doen. Maar zooals opge merkt, soms kan liet toch danig knette ren. Daar was bijv. prof. v. Embden v.d., bij de Justitie-bcgrooting, die betoogde, dat er teveel politioneele willekeur be stond op liet gebied van de Vreemdelin genwet. In plaats daarvan moest de politie zich maar eens bezig houden met de stu die: hóe'spoor ik gevaarlijke misdadigers op. Dat was de grondtoon van zijn be toog, al zei hij het niet met zooveel woor den. De politie ging., maar al te gemakke lijk tot verbanning van vreemdelingen over. Hij herinnerde aan het geval Paul Beer, waarvan hij het dossier van beden kelijke kwaliteit noemde. Misbruik van macht heerschte er. Er moesten speciale vreemdelingenraden ingesteld worden, die alleen het recht van uitzetting zouden heb ben. En dan was daar nog het gemiide. betoog van den lieer Verkouteren c.h., die hoewel hij zich zelf om den dromme/ geen vrouwenhater vond herziening der huwelijkswetgeving eisehte, maar vond, dat de gehoorzaamheid van de vrouw in de wetgeving behouden moest blijven. Wel moest de man verplicht zijn alles thuis te brengen. In geval van ongenees lijke ziekten wilde hij echtscheiding toe staan. Ook de celstraf nam hij onderhan den en ltij vond invoering van lichte lijf straffen (een pak slaag voor een dronken- lap b.v.) beter dan celstraf. Waarop de heer Hermans railleerend voorstelde, bij re cidive de pijnbank in te stellen. Natuurlijk was de minister liet niet eens met de klachten over politioneele willekeur. Als op hem een beroep gedaan wordt op ver moeden 'van willekeur, heeft hij steeds de uiteenzetting doen opschorten. Maar pluimpjes werden er ook gegeven, Min. Kan kreeg er een van dhr. WeSter- dijk v.d., omdat hij' zooveel belangstelling voor den landbouw toonde. Dc heer de Gijselaar c:h. bracht (het was natuurlijk bij de Begrooting Binnenlandsche zaken en landbouw) de kwestie van de verhou ding tusschen rijk en gemeenten op de proppen en vroeg hoogere uitkeeringen van het Rijk aan de gemeenten, omdat liet 5. E. Groeneveld. 6. H. J. v. Gooi. 6. J. D. Kant en door de S.D.A.P.1. W. Viveen (aftr.) 2. J. Struik. 3, H. Hartman. 4. J. Viveen. WASPIK. De arbeider W. van K. geraakte met zijn rywiel w.iarop mede zijne echtgenoote was gezeten onder een auto. De spoedig ontboden geneesheer consta teerde bij van K. lichte herschenschudding de echtgenoote kwam met den schrik vrij. Het rijwiel werd geheel vernield. Den be stuurder der auto trof geen schuld. WAALWIJK. Wij vernemen dat aan ongeveer 100 werklieden, werkzaam op de Holiandia-Schoenfabrieken, met ingang van 23 April ontslag is aangezegd. Ook aan velen van het kantoorpersoneel is de dienst betrekking opgezegd. Verder vernemen wij dat het zeer waar schijnlijk is dat de Vennootschap zal worden ontbenden. Echter mag men met grond verwachten dat in dit geval een nienw be drijf zal worden opgericht onder leiding van eenige vroegere vennooten. Op de examens gehouden door het College Musical Beige te Antwerpen, slaag de voor piano Degré Elementaire, bet 12- jarig dochtertje van den heer H. de Ruijter- Moonen alhier. De jury kende haat dit diploma toe avec la plus haute distinction. Zij genoot hare opleiding van den heer J. Verhoeven alhier. Voorwaar een zeldzame prestatie. De gemeente Spraog-Capelle is van af heden gesteld onder onder het ressort van den ontvanger der Diiecte Belastingen en Accijnzen alhier. Voorheen behoorde deze gemeente onder het ressort Kaatsheuvel. ZUILICHEM. De lijsten van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn als volgt Lijst A. R.1. E. v. Dalen; 2. A. v. Vugt 3, M. v. Brakel4. A. Hobo 5. D. v. d. Lienden. Lijst S.D.A.P.1. C. Hooijkaas2. H. W. Kanzelaar 3. H. Westerlaken 4. E. C. Hooijkaas D. J. Linden. Lijst »Meidijk« 1. C. v. Veen 2. C. v. d. Water3. G. v. Veen 4. E. v. Zon 5. H. v. d. Linden. Lijst Rapaliaansche party 1. P. J, v. Brakel2. M. Ruijmschoot. rijk steeds meer lasten op de gemle|enten legde. De beer Wibaut laakte het regee- ringsstandpunt, dat werkloosheidszorg' ge meentezaak is. Dat was oorzaak vaik de toeneming van het aantal noodlijdende ge meenten. Nu, minister Kan was natuurlijk blij met het pluimpje. Hetgeen begrijpe lijk is, omdat het zoo zeldzaam is. Wat de toeneming van het aantal noodlijden de gemeenten betreft, gaf hij te kennen, dat tegenwoordig de minister van financiën voor elk geval van steun gekend moet wor den. Vroeger kon de minister van Binnen landsche zaken direct uit zijn begrooting putten. De mogelijkheid van een nooduit- keering was echter niet uitgesloten, als de staatscommissie lang met haar rapport wacht. Verder verklaarde hij, dat de werk verschaffing met rijksteun in het Noor den reeds zeer grooten omvang had aan genomen. De heer Wibaut moest maar eens met den minister mee op reis gaan, dan zou hij het zien. Fijn, vond mijnheer Wi baut, dat wil ik wel, als ik maar met hoef te zwemmen. Dit met een knipoogje, om 's ministers bekende zwemliefhebberij en sportiviteit. Bij onderwijs werden verschillende klach ten en wenschen geuit, vooral vernam .men bezwaren tegen de instelling „assistenten". Dat' instituut moest verdwijnen, meende de heer Össendorp s.d. En daar kwam waaratje de heer Polak s.d., aandringen op de totstandkoming Van de monumenten wet. Waarom bleef die toch aldoor ach terwege? De toestand was ^ernstig genoeg, al wordt er voor behoud en restauratie van gebouwen enz. wel een en ander ge daan. Natuurlijk moesten dan ook de na tuurmonumenten beschermd worden, zoo- als de St. Pietersberg. De minister Was zink gaf de klagers over „assisten" bij het onderwijs, werkelijk hoop. Het was waar, er deden zich gevallen voor, dat men op een koopje, jonge onderwijskrachten trachtte te krijgen, Maar gezien den toe stand der financien was het niet mogelijk, tot afschaffing over te gaan. Wel wilde de minister nagaan, of er zooveel bezwaren tegen het instituut „assistenten" ontstaan zijn, dat afschaffing voor 1 Jan. 1930 mogelijk zal zijn. Verhooging van' het rijkssubsidie Vöor de Amsterdamsche Kweekschool kon den minister niet toezeg gen. Het voorontwerp-monumentenzorg, dat hij van een der vorige ministers erfde, had hij teruggezonden naar de commissie voor monumentenzorg, om te trachten een minder draconisch ontwerp te maken. Verhooging 'van het subsidie van het Amstcrdamsch conservatorium kon de mi nister nog niet toezeggen. We nipten ook nog even aan de Arbeids- b eg-root in g en de heer Danz. s.d., vond den minister conservatief en toonde zich zeer teleurgesteld over het voorontwerp- Ziektewet. Het was een misbaksel en het grootste bezwaar was, dat de losse ar beiders daarbij uitgeschakeld worden. Maar veel verder kwam de Eerste Ka mer niet ,want van verre lokten Paasch- brood en eieren en dus ging men een paar dagen met Paaschvacantie. Hoewel niet zoo exorbiant lang als de Tweede Ka mer, die blijkbaar een maand noodig heeft, om zich te herstellen van de harde eitjes en het krentenbrood. In de Tweede Kamer keurde men zon der hoofdelijke stemming goed de aan- vuUingsbegrooting van Arbeid met f2000 Voor huisvesting van keet en krotbewoners in Drente, f 475.000 voor bijdragen en f 300.000 voor rentelooze voorschotten '26 en '27 voor den wederopbouw in Maas en Waal. De heer Schaper s.d., vond die f2000 niet veel, maar de minister wees er op, dat, mocht blijken, dat meer noodig is, dit geschieden zal. Inzake de kwestie der hypotheken in Maas en Waal deed de heer v. Rappar:! v.b., een compromisvoorstel aan de hand, n.l. een staatshypotheek, die niet aflos baar zou zijn, tenzij de eigenaar of de erf genamen het perceel verkoopen. Overliet bouwbureau had hij voorts rare, nooten betreffende willekeur hooren kraken. De heer v. Voorst tot Voorst r.k., bc- critiseerde ook, dat de beter gesitueerden, hun huizen hersteld kregen, terwijl de wo ningen der armen met hypotheek belast werden. En in de M. v. A. werd nu we! gezegd, dat het niet waar is, dat eerst de meer kapitaalkrachtigen en daarna pas de armen zijn geholpen, maar spr, had dan andere inlichtingen ontvangen. De armen werden liet minst en het laatst geholpen. De heer Bulten r.k., steunde liet voorstel Rappard en de, heer Kleerekooper s.d., noemde het „klein en peuterig" van de regeering, om de armen niet hypotheken te bezwaren, welke houding schril afsteekt bij de gulheid van het Ned. volk, dat vier en half millioen bijeenbracht. De minis ter Slótemaker de Bruine was het er niet mee eens, dat alleen de allerarmsten met hypotheken belast werden. De klachten over het bouwbureau betreurde hij. De stichting Mahs en Waal treedt met tact op. Maar... cle minister zou het voorstel van den heer v. Rappard nader overwegen. klaagd ter zake dat hij: wittebrpodeij voor vierkoop in voorraad had dat 58 gratn te kort aan gewicht had. Verdachte was in hooger beroep ge komen ornaat hij, naar hij beweerde, de hooge boete niet betalen kon. Verdachte is nog slechts kort in 'tvak. Zijn vader was dien dag ziek. Bij moei- lijkheden welke verdachte bij het bereiden ondervond, had hij om het gebak niet te laten mislukken een methode moeten toe passen, welke misschien tot het gevolg hebben geleid als waarvoor verdachte te recht stond. Er zijn drie brooden^gewogen Volgens verdachte is niet bewezen dat de overige brooden niet aan de cischen voldeden. Er werden ter zake twee getuigen ge hoord n.l. cle beambte welke cle bekeuring deed en Ir. van der Eerden, onder-direc teur van clen Keuringsdienst van Waren te Den Bosch. Het O.M. bij liet Kantongerécht iiacl een eisch gestelei van f 150 boete. De veroordeeling luidde f 50 boete, Het O. M. bij de rechtbank vond de straf niet hoog en èischte f 50 boete. Verdachte reikte een acte van onver mogen aan. Daar hebben.we hier niets mee te ma ken, aldus cle president, terwijl verdachte zijn briefje weer opstak. Verd. ondervraagd, zegt dat wel zijn va der alreeds werd gewaarschuwd maar dat hij, verdachte, daar niets mee te maken had. De president beduidde verdachte, dat de ze nu met de rechtbank te maken bad. Uitspraak 24 April a.s. „Hsgz." Mag een candidaat zelve, den Candida- tenlijst waarop hij als Candidaat voorkomt als kiezer teekenen Mag een Gandidaat zelve, die den iijst geteekend heeft inleveren Wanneer den candidaat, zijn eigen candidatenlijst ge teekend heeft, moet dan zijne onderteeke- ning worden doorgehaald, Mag een kiezer (tevens wethouder) zon der lichaamelyke gebreken bij de stembus geholpen worden, wie is daarvoor aange wezen. De voorz. van het stembureau of het publiek. Zoostraks staan wij voor onze gemeen- raadsverkiezing graag zou ik mij daarvan willen onthouden zoo als die 115 of 120 kiezers hebben gedaan bij de Staten ver- kiezings of is het nog strafbaar als men zonder wettelijke rede thuis blijft En wie legd mij die straf dan op. P. Is het geoorloofd om een roeiboot te gebruiken, welke in water ligt rondom afgesloten door weiland en welke boot mot een ketting aan een paal gebonden ligt (doch zonder slot) en zelfs bij sommatie van den eigenaar der boot, hieraan niet voldoen, om terug te keeren en wanneer de eigenaar der boot dit wenscht er termen aanwezig zijn om tot strafvervolging over te gaan. H. BOSSCHE RECHTBANK Het brood was te licht. Terecht stond in hooger beroep van een vonnis van het Kantongerecht tc Heusden B. v. D., bakker te Babylooninbroek, i>c- GIESSEN. Geboren: Dingena H„ d. v. A. Nieuwenhuizen en G. van AndelHendrika O. d. v. O. Schouten en A. II. Bouman. Overleden: W. van Wijngaarden wed. van G. Westerlaken 77 j. HERPT. Overleden: J. Smits 71 j. echt genoot® van M. van Gefïen L. v. Loon 63 j. echtgenoote van Jac. de WiltP. Timmermans weduwe van Adr. van Ger- wen 85 j. Bezoek van ouds bekend ;j|| Hótel St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.O SLEEUWIJK-'s BOSCH j Brand aftr., A. A. Verre aftr., D. v. Hemert

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5