Eerste Blad De Roode Auto Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4702. Woensdag 27 April 1927. FBPILLKTOM Mnd van alten» Int. Telefoon no. l». Postrekening no. 61525. NEDERLAND EN BELG1E. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In een hoofdartikel, verschenen onder den titelMaladresses, betoogt de katno- liéke oud-minister en thans nog Senator Tschoffen, in de Brusselsche courant Le Soir, dat men nooit genoeg de aandacht kan vestigen op het nadeel, dat sommige heetgebakerde Belgen door hun inconse quente en onvoorzichtige daden na den wapenstilstand aan België hebben berok kend. Dit geldt ,zegt hij, zoowel voor de betrekkingen met het Groothertogdom Lu xemburg als voor de verhoudingen tot Ne derland. De onbegrijpelijke verwerping van het Nederlandsch-Belgisch Verdrag door Eerste Kamer te 's Gravenhage legt ons, aldus Senator Tschoffen, de verplichting op, tot Nederland is vastberaden termen te spreken. Dit rechtvaardigt echter de betreurenswaardige en schade berokkenen de overdrijvingen van sommilgen onder ons niet. Door de in 1918 uigdrukte: meening, dat onze troepen zich In Ne derland hadden dienen vast te zetten voor bun rekening te nemen, vergrooten zij het verschi lvan meening ,dat tusschen beide rol ken bestaat, evenals door demonstratie, welke de Nederlandsehe nationalisten niet '.uilen nalaten ten onrechte op de reke- ling van België te schrijven. Heeft men liet eenige jongelieden tot een expeditie op Nedcrdlandsch gebied zien overgaan, om er biljetten aan te plakken, waarbij Vederlandsch Limburg tegenover Neder- and gesteld wordt en waarbij wordt aan gekondigd, datzij (de jongens) zoo iiet ractaat van /S39 niet wordt herzien, /.ui en te rug keeren om voor niets meer t;e wij- een alvorens de vrede en het recht op le beide oevers van de Maas zullen heer ;chen? Wij hebben toch nog wat anders e doen, dan ons te leenen tot luidruchtige nanifestaties, welke alleen maar ondiens- en kunnen bewijzen aan de zeer recht vaardige zaak, welke zij beweren, te moe- en dienen. Laat ons, om van den buur- nan te bekomen wat ons toekomt, niet •vergaan tot bedreigingen, waarvan wij och zeer goed weten,, dat zij nooit /.ui en worden ten uitvoer gebracht, en laat nis, waar wij gelijk, ten vólle gelijk heb- ien, ons niet gedragen als menschen, lie ongelijk zouden hebben. Tot zoover Senator Tschoffen. Oogenblikkclijk valt de redeneertrant van lezen senator ons op. Waarachtig, de door OSCAR VENDEL. (Nadruk verboden). 4) Ik kan mij, eerlijk gezegd, niet dede- lils herinneren van al de eigenaardige ingen, die na haar bezoek gebeurden, undan en Lotus zwoeren elkander trouw aar een week later wist Charleé het on tnemende meisje te bewegen om, naar tar vaderland terug te keeren. Inderdaad :rtrok zij, doch twee dagen later kwam j weer in een auto voor. Zij bleef in inden. Dundan sprong meters hoog van ijd schap en ik zag voor het eerst hoe eenid een natuurkundige zich kan ge- •agen als hij werkelijk verliefd is. Het einde van de kwestie was, dat Ibun- in een aardige woning voor Lotus ïn- :htte op Piccadilly en als intieme vrien- n waren zij zeer gelukkig. Of Lotus! (it over trouwen gesproken heeft is mij ;t bekend. Zij was reeds dankbaar voor iarl€s' vriendschap en verlangde, ge- af ik, niet meer. Hoe het zij, of zij ge luwd waren, dan wel ongetrouwd, doet u de feiten niets af, want er was in hun latie niets, wat ook maar even aanlei- ig zou kunnen geven tot mindere waar- ering. Ik heb Lotus lecren kennen als eenyxcr ogstaande en ontwikkelde vrouw en om man heeft in verschillende opzichten gelijk, Of hij, zooals hij het noemt, gelijk, ten volle gelijk, heeft" met zijn idee over den inhoud van het Verdrag, zooals het door onze Eerste Kamer niet werd aangenomen, zullen wij, als Nederlanders, maar in het •midden laten. Doch voorzeker heeft hij gelijk en meer dan ten volle, wanneer hij zegt dat kwajongensstreken, zooals die door eenige Belgische heethoofden zijn be dreven der Belgische zaak aan den Neder- landschen kant zeer zeker geen goed zul len doen. Integendeel. Nog nooit is het in de geschiedenis voorgekomen, dat Neder landers zich lieten dwingen, iets te doen, waarvan zij het rechtvaardige niet Inza gen. Dwingen laten Hollanders zich heusch niet gauw. Wanneer er gematigde vragen, geen eischen, gesteld worden, dan zijn wij volkomen bereid die vragen onder de' loupe te nemen en te overwegen of wij daarin kunnen toestemmen. Maar ons la ten intimideeren doo rmanifestaties, Zoo als die van de Ligue Maritime Beige of die van de kwajongens in Limburg o neen. Doetonze regeering stappen om binnen afzienlbaren tijd met de Belgische regee ring een nieuw Nederlnadsch-Belgisch Ver drag ter sprake te brengen, dan zijn wij het daarmede volkomen eens. En wordt er in dat eventueele verdrag op gematigde wijze tegemoet gekomen aan eventueele Belgische verzoeken, uitstekend. Dan wordt de hiërarchieke weg bewandeld eii dan Zijn wij bereid tot onderhandelen. Doch wanneer er een stelletje jongie bravoür- schoppers over de grens komt om biljet ten met bedreigingen aan te plakken., dan Vergadering van den raad der gemeente ZUILICHEM op Donderdag 21 April des voorin. 10 uur. Voor/.: Ed.Achtb. Heer v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer Tjalma. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het gebed, de Secretaris leest daarna de notulen van de vergadering van 11 Mrt. Op de gebruikelijke vraag van den Voorzitter of ".jeen der hoeren ook op- of aanmerkingen heeft op de gelezen nbtulcn, zegt de heer Hooijkaas dat het door hem gesprokene niet goed is weergegeven. In de notulen staat n.l. dat spreker niet op een loon vafi Pi2 zou willen beknibbelen, dit is niet zoo, door hem gezegd. Spreker iiee'ft toen liij reageerde op hetgeen wethouder van Dalen zeide, gezegd dat men met f 2 ais dagloon, geen behoorlijk bestaan heeft. De Voorzitter belooft met deze opmer king rekening te zullen houden in de no tulen van de vergadering van heden. Hier op leest de Secretaris de notulen der ver gadering van 21 Maart. Geen der leden heeft op deze notulen op- of aanmerkin gen, de Voorzitter merkt echter op, dat toen wethouder a Dalen op de bewering van spreker dat de raad de gemeente kosten veroorzaakte door deze extra-ver gadering, die gehouden moest worden voor de aanvrage van de muziekvereeniging om een uitvoering te mogen geven,, m de1 openbare school, zeide ckt deze vergade ring best had kunnen wachten, hij toen antwoordde dat dit niet mogelijk was, om dat de aanvragers recht hebben op een spoedig antwoord, om zoo noodig uit te kunnen zien naar een andere localiteit. De notulen worden hierop goedgekeurd. Ingekomen stukkenGoedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit waarbij de uren zijn vastgesteld waarop de Se cretaris op het gemeentehuiis moet zijn en idem van het raadsbesluit tot uit gifte van stukjes gemeentegrond aan v. Poederoijen en v. d. Maas. De Voorzitter merkt op dat blijkt, dat hij den toestand wel wat donker heeft ingezien, reeds drie dagen na de inzending van het raadsbesluit hechtten Ged. Staten daaraan hunne goedkeuring. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gem.-Ontvanger op 22 Maart, waarbij al les in orde is bevonden en bleek in kas te zijn f 5411155 Dankbetuiging van den ambtenaar ter Secretarie v. Os, voor de toegekende gra tificatie. Al deze stukken worden voor ken nnisge ving aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat nog is i 11 ge k'o me n ee n b f i ef van deN e de rt. v r e e - iging; van fabrieksarbeiders, waarin toe treding wordt 'verzocht tot 'het Werk loosheidsbesluit 1917. Ditzelfde schrij ven is reeds meermalen ingekomen, -o. a, ook het vorig jaar, toen is het verzoek echter afgewezen en is het antwoord van den raad aan de vereeniging medegedeeld, Naar aanleiding van dit feit zou spreker ook dit schrijven voor kennisgeving willen aannemen. De heer Hooijkaas zou het adres niet v-oor kennisgeving willen aannemen. Spr, gelooft dat men respect moet hebben: voor cle taaie volharding van de vereeni ging, waarmede zij voor de belangen van de arbeiders opkomt. Heb is wel waar dat hetzelfde adres reeds meermallen ter spra ke is geweest en er afwijzend op is be slist, doch spreker zegt te hopen, dat de raad nog eens tot inkeer zal komen en zal erkennen, dat men met afwijzing van het de groote liefde voor mijn vriend heb ik steeds waardeering voor haar gevoeld.. Maar de wereld, en vooral onze we reld, oordeelt anders, mijnheer Cross, en de dag moest komen, waarop' het einde van Charles' liaison niet ver meer kon zijn. Reputatie en goede naam van mijn vriend eisëhten, dat hij zich van Lotus! af zou maken en toen hij daartoe einde lijk overging, was het een oorzaak voor nameloos veel verdriet. Is het dus niet logisch, dat hij werke lijk ging, toen Lotus hem vroeg om des nachts de club te verlaten en bij haar ie komen Lord Hampton rustte even, als. ver wachtte lrij een antwoord van den detec tive, maar deze stelde een vraag: Hoe heette die beleefde Chinees in Shanghai en in welke verhouding stond hij' tot Lotus? Ik moet U op beide vragen het ant woord schuldig blijven, mijnheer Cross. Het is ongeveer zes jaar geleden en iic heb trouwens nooit geweten, wie die man was en in welk Verband Lotus eii hij elkaar kenden. In de paar keeren, dat Charles, en ik hem daar ontmoetten, was hij voor ons niet meer, dan een schaduw. Denkt U, dat het Ling Won kan zijn? Neen, mijnheer. Mijn vermoeden is, dat Ling Won niets meer wil, dan ge id af persen van mijn rijken vriend en dat hij daartoe den naam van Lotus bezigde. Wan neer die lafaard de gangen van Charles eenigen tijd heeft nagegaan, spreekt het vanzelf, dat hij van diéps omgang met Lotus afweet. U hebt gelijk, interrumpeerde Cross. Er kan hier na zooveel jaren moeilijk spra ke zijn van een liefdeskwestie en er is veel voor om Uw opvattingals de juiste te beschouwen. Hoe is het echter niet de vrienden van Dundan, weten zijervan? Nech, mijnheer Cross. Ik heb voorloo- pig in de club verteld, dat Charles naar Schotland is. Buiten de club hebben wij verder niet veel kennissen. Juist. Weest U dan zoo verstandig om I'd at vol te houden en vertel niemand het mysterie van de roode auto. Ik ver wacht namelijk dat Fleeter er wel in zal kunnen slagen om het raadsel spoedig op te lossen. Hij kan elk oogenblik hier zijn en nauw keurig zal ik hem alles vertellen. Wij zul len U geregeld op dehoogte houden, en U vermoedelijk nog wel eens noodig heb ben voor inlichtingen. Ik ben dag en nacht tot Uw dienst, mijnheer Cross en ik réken er op, dat U alles zult doen. Uw vertrouwen wordt op prijs gesteld, mylord. Maar met grooten nadruk her haal ik, dat het voor ons een zeer ge waagde zaak is. Wij hebben g'een macht van politic-ambtenaren achter ons staan en zijn dus vrijwel alleen tegenover wie weet welk misdadig plan en ik zeg: U nogmaals, Lord Hampton, ik ben batig/ doodsbang voor een misdadigen Chinees... Maar wat ik zeggen wilde,, hebt U nog iets gemerkt van spionnage? Hiet is toch meestal gewoonte van misdadigers om zich degelijk te oriënteeren en „posten" uit te zetten. De Lord dacht een oogenblik na. Inderdaad, mijnheer Cross, 'nu U het zegt, herinner ik mij' vanochtend een ar- moedigen Chinees te hébben zien staan voor ons huis in Kensington. Ik heb ech ter niet op den man gelet. verzoek niet op den goeden weg is. Het adres is reeds meermalen van1 alle zijden bekeken, er veel over te zeggen acht spr. niet noodig, hij zou evenwel willen voor stellen het verzoek in te willigen. De Voorz. zegt dat een vorigen keer het adres breedvoerig is besproken, zoo dat hij het niet noodi'g acht de discus- sie's opnieuw te openen, wordt het voor stel van den heer Hooijkaas ook gesteund? De heer v. Veen acht zich verplicht het voorstel te ondersteunen, naar zijn meening hebben de menschen recht op' inwilliging van het verzoek. Het voorstel Hooijkaas wordt hierop in stemming ge bracht en verworpen met' 4 tejgeni 3 stem men. Voor stemden de heeren Hooijkaas v. d. Water en v. Veen. Subsidieaanvrage van de Oudercommis- sie voor de Openbare Lagere School. De Voorzitter leest het adres dat niet op zegel is voor. Het gemeentebestuiuj wordt een subsidie verzocht voor de be strijding der kosten, terwijl de aanvrage wordt gemotiveerd met de bewering, Jat 85 pCt. van de gemeenten van Nederland aan de Oudercommissie's subsidie verlee nen e n dat de Oudercommissiie's door de wet zijn voorgeschreven. Alvorens de discussie's te openen wil de Voorzitter eerst zijn meening over de ze aanvrage kenbaar maken. Het is waar, dat de ouderoomniissie een bestaand li- haam is volgens de wet, het vormt een schakel tusschen de schoolgaande kinae ren, ouders en de school. Wat ervan.de bewering waar is dat 85 pCt. der ge meenten in Nederland de oudercommissie's subsidieeren zal spreker in het mididen laten. Spreker gelooft evenwel niet dat de oudercommissie groote uitgaven heeft, misschien wat kosten voor briefpapier en enveloppen en dat de gemeente deze uit gaaf voor hare rekening neemt, daar is niets tegen,, doch su'bsdiie te verlee nen. zonder dat men weet wat met het geld wordt gedaan acht spreker niet gewenscht daarom zou hij dan ook willen adv/see- ren afwijzend op het verzoek te beschik ken. De heer Hooijkaas acht het niet on ge wenscht een kleine subsidie te verleenen, ter bestrijding der kosten voor de ouder avonden. Deze dienen aantrekkelijk te wor den gemaakt, dit brengt van zelf sprekend kosten mede. De Voorzitter antwoordt dat als de ou ders deze avonden aantrekkelijk gemaakt wenschen te zien, dat men dit clan zelf moet bekostigep en dit niet uit de gemeen tekas mag geschieden. De heer Hooijkaas merkt op dat de ou dercommissie wel eenige kosten zal hebben Juist. Ik dacht het wel. Denkt U er vooral aan, mylord, dat U ons dergelijke bijzonderheden nooit verzwijgt.... De detective stond onder liet praten op en ging naar een kast in den hoek. Daar nam hij een eenvoucUgen verrekijker uit en liep er mede naar het raam. Hij schoof het verschoten gordijntje op zij, stelde den kijker in en keek het venster uit, naar beneden. Dan verstarde de uitdrukking op Zijn gezicht. Hij keerde zich langzaam omen wenkte met den duim naar buiten. Ik dacht het wel, sprak hij zacht en aarzelend, de giftmenger of de sluipmoor denaar... niet voor Dundan, maar voor mij. Buiten, op liet trottoir van Kingsway, stond een armoedige Chinees, die met zijn schuine spleet-oogcn naar boven keek... DE BANGE TOCHT. Het was reeds bijna elf uur 's avonds oen de detective Fleeter zich pyr autpf- ius naar de Chineesche wijk liet rijden. Met gefronst voorhoofd zat hij in een roek je op de imperiaal en zijn ernstige oogen staarde ii in de grauwe eindeloos- veid van nen avondmist. Zonder twijfel dacht hij na over het mysterie van de roode auto, zooals dit hem dienzelfden morgen door zijn compagnon Cross was medegedeeld. Fleeter had, niet zonder schroömeil, op advies van zijn zooveel ouderen collega, ■des middags aan Lord Hampton medege deeld dat hij in de zaak van Dundan's raadselachtige verdwijning bereid was het onderzoek op zich te nemen. De-vreesie- anders zou men toch niet om subsidié vragen. De heer v. Veen acht het gewenscht' het verzoek dan tot een volgende vergadering aan te houden. B. en W. kulnnen dain eerst nader informeeren en verzoieken dat de oudercommissie een opgaaf van hare kosten verstrekt. De Voorzitter zou, al werd nu besloten tot subsidieverleenirig er in elk geval ac voorwaarden aan verbinden dat opgaar van kosten wordt overgelegd. Het aantrek kelijk maken der ouderavonden kan niet gelden om subsidie te verleenen. De heer Hooijkaas blijft subsidie bil lijk achten, was het een vrijwillige instel ling dan wals het iets anders, doch hier betreft het een lichaam dat door de wet is voorgeschreven. De Voorzitter merkt op dat een subsidie niet is voorgeschreven, waarop de heer Hooijkaas antwoordt, van ouderavonden wel. De Voorzitter zou in elk geval een be slissing verdagen en eerst opgaaf der kos ten vragen. De heer M. v. Brakel zou het adres nu maar afwerken en geen subsidie ver leenen. Wethouder van Dalen zegt, dat voor zoo ver hem bekend is, de oudercommissie geen kosten beeft,, het aantrekkelijk maken van ouderavonden mag niet onder Kosten gerekend worden. De lieer Hooijkaas zou een subsidie van f 10 willen toekennen als blijk dat met' het streven der oudercommissie wordt gesym pathiseerd. De heer van Vucht gelooft dat de com missie wel met een minder bedrag kan volstaan. t De heer v. Dalen gelooft, dat Zij geen subsidie noodig heeft. De Voorzitter vraagt of een der heeren het voorstel van den heer Hooijkaas wil steunen. Hiertoe is geeii der heeren bereid. De Voorzitter zal dan het voorstel van den heer M. van Brakel in omvraag bren gen om geen subsidie te verleenen. De heer Hooijkaas vraagt of dat vóór- stel ondersteund wordt. Wethouder v. Dalen verklaart zich hier toe bereid. Dit voorstel in omvraag ge bracht wordt aangenomen mejtj 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren P. J. van Brakel, van Vucht, van Dalen en M. van Brakel. Vaststelling kohier hondenbelasting. Dit kohier wordt vastgesteld op een bedrag van f 186. De heer Hooijkaas vraagt of het ko hier het vorige jaar niet hooger was, waar op de Voorzitter toestemmend antwoorcit, lijke ondervindingen, welke Cross met mis dadige Oosterlingen had opgedaan en de daaruit voortgekomen hallucinaties,, die nog heden ten dage het leven van Cross tot een voortdurend angst-bestaan maakten, hadden ook in FJeeter's binnenste een zeker gevoel van vrees ópgewekt. Bovendien bezat Fleeter een intuitieven afkeer van problemen, waarin een vrouw optrad, en de gedachte, dat Lotus Fall zich in het mysterie van de Roode auto zou openbaren als een intrigante, was voor den jongen detective aanleiding: ge weest tot rijp beraad, eer hij zijn volle dige medewerking had toegezegd. Toen dit eenmaal geschied was, aar zelde hij ook niet om terstond met zijn onderzoek aan te vangen en reeds den eer sten avond was hij vol goeden moed op weg om te trachten de verblijfplaatsen van den vermisten Lord en, zoo mogelijk, ook die van Ling Won te ontdekken. Op weg naar een der geheimzinnigste deelen der wereldstad, naar „Chines Town", waar roofmoorden en misdaden plaats vinden, zonder dat ooit een poiiti- oneele macht er in slaagt den sluier van geheimzinnigheid op te lichten, welke over deze bron van mcnschenwee rust... Op weg naar een wijk, die aan minstens een vierde van de bijna vijf niillioen inwo ners van Londen volkomen onbekend is en wier ligging en omtrek zelfs door den rasechten Londenaar slechts bij benade-i ring kunnen worden aangeduid. Fleeter onderschatte het gevaar van zijn onderneming dan ook niet toen hij, hoog op de bus, overpeinsde of deze avond Tem nader zou brengen tot Ling Won, den onbekende en gevreesde. V mr int Land van Heusien en Aitenaje Laoosiraat en de Bommelerwaard (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1