Itinneiiland Plaatselijk Menus Vragen op rechtskundig gebied het vorig jaar bedroeg het 'kohier f214. Er wordt thans evenwel controle uitge oefend op de aanslagen. Misschien komt er nog wel wat bij. Vaststelling kohier zakelijke bedrijfsbe lasting. De Voorzitter licht toe dat de aanslag f 12 per arbeider bedraagt en het totaal van het kohier een bedrag vermeld van f 324. 't Gemiddelde van het aantal arbei ders was 27, dat op de steenfabriek werk zaam was dus hooger dan het vorig jaar. Begrooting 1927. De Voorzitter deelt mede dat Ged. St. de begrooting niet kunnen goedkeuren, omdat de raad besloot tot volledig ver haal der pensioenbijdragen der gemeente ambtenaren wat b.v. voor den gemeente1' veldwachter een vermindering van jaar wedde beteekent van f 270. Ged. St. mee- nen dat de /inancieele toestand der ge meente een dergelijken maatregel niet kan verdedigen. Dit schrijven van Ged. St. heeft vanzelf ook een bespreking uitge maakt in de vergadering van het college van B. en W. en namens deze moet spr. den raad voorstellen, de posten op de begrootjng te brengen zooals door Ged. Staten wordt verlangd, omdat de onder vinding heeft geleerd, dat men met te- tegenstreven niets bereikt. Men kan 'in hooger beroep gaan, doch tenslotte is men toch genoodzaakt, zich bij het be sluit van Ged. Staten neer te leggen, terwijl alleen bereikt wordt, dat de ge meente door niet-goedkeuring der begroo- grooting veel last en hinder ondervindt. Wethouder v. Veen zegt, dat hij in de vergadering van B. en Wj. niet met dit voorstel is accoord gegaan. Er wordt wel beweerd dat men tenslotte zal moeten bukken voor Ged. St., maar al is dit zoo, toch blijft spreker er voor de pensioen bijdragen te verhalen. Door toe te geven zou men erkennen dat Ged. St. gelijk hebben en dat mag niet. Voorzitter. Dat is niet waar. U zijt het er toch mede eens, dat de financieels toestand der gemeente niet van dien aard is dat het verhaal gewettigld is. Dat moet U weerleggen. v. Veen. De uitgaven zijn veel hooger dan vroeger. De bol brengt wel mper op, doch 't onderhoud kost ook veel meer. Voorzitter. In een der laatste vergaderin gen hebben wij geconstateerd dat wijl met de gemeentefinanciën er zoo aardig voorstaan, dat wij met de belasting om laag konden 'gaan. v. Veen. W!ij hadden dat misschien reeds een jaar te voren kunnen doeni. Voorzitter. Dat is niet waar, want dan zouden wij dat toch ook zeker gedaan hebben. v. Veen. Het blijkt wel uit het bat'g saldo dat wij tmt een jaar eerder hadden kunnen doen. Ik vind een inkomen voor onzen gemeenteveldwachter van f 1500 nog niet zoo mis, ik ben er niet van over tuigd dat dit een karig loon is. v. Dalen. Ik ben in de vergdadering1 van B. en W. voor toegeven geweest omdat het verzet toch op niets uitloopt. Als ik dacht dat er' mogelijkheid bestouid datlf de gemeente gelijk zou krij'gen, dan zou ik verder gaan, doch nu acht ik het overbodig. Voorzitter. Ik begrijp goed dat U daar om hebt toegestemd. U kent de narigheid die er ontstaat door een niet goedgekeur de begrooting. Het spijt mij clat mijnheer v. Veen er niet mede accoord gaat, doch bij moet dan ook het motief van Ged. Staten dat de gemeentefinanciën verhaal niet wet tigen, weerleggen. M. v. Brakel. Ik vind het jammer dal Ged. Staten in dezen zin beslissen. Het salaris blijkt voldoende, ik zou dan ook het uiterste beproeven. Voorzitter. Ik zou het niet doen. Eenige maanden van het nieuwe jaar zijn reeds verstreken en men triag slechts de nelft van de geraamde posten uitgeven, zoodat men voor onaangename feiten komt te staan. v. Veen. Dit is geen motief om te zeg gen ik ben er voor. Ged. Staten lokken het zelf uit. De begrooting houden zij '"'•ie maanden onder zich en dan krijgt men tenslotte deze beslissing. Ik geloof dat Ged. Staten zeggen, Zij loopen vast, zoodat hen niets anders overblijft dan toe te geven. Ik ben er echter voor, het tot in hoogste instantie uit te Vechten. Hooijkaas. Ik kreeg eerst den indruk dat het voorstel van B. en W. unaniem was, doch ik merk nu dat dit niet zoo is. Voorzitter. Ik zeg alleen de uitslag van het eindresultaat van de vergadering van B. en W. Hooijkaas. Ik acht het niet gfewenscht in hoogler beroep te gaan, met het oog op de narigheid die een niet goedgekeurde de begrooting geeft. De financiëefe toe stand der gemeente wettigt den maatre gel niet, was dit wel zoo dan was hiet iets anders. De Voorzitter brengt hierop het voor stel van B. en W. om de begrootfing te wijzigen, zooals door Ged. Staten wordt verlangt in stemming. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de hoe ren Hooijkaas, van Vucht en v. Dalen. De Voorzitter acht, nu het voorstel van B. en W. is verworpen, formeeler dat de raad besluit tegen de beslissing van Ged. St. bij de Kroon in beroep te gaan. Er zulien dan echter motieven aangegeven moeten worden waarop dit geschiedt. De heer v. Veen meent dat er reeds vol doende over gediscussieerd is. De Voorzitter merkt op dat dit de aan vang van het raadsbesluit is. De heer v. Veen zegt dat het hoofdza kelijk gaat over de jaarwedde van den gemeenteveldwachter, dit gaat ver uit bo ven het inkomen van veel ingezetenen. Voorzitter. Wat zegt U van het motief van Ged. St. over de financiën der ge meente? v. Veen. Wat te zeggen van het motief van den Commissaris der Koningin die de subsidie voor Armenzorg niet noodig vond Voorzitter. De Commissaris heeft dit niet gezegd alleen vond hij de subsidie rij kelijk hoog f 1600 voor e^n gemeente van 1100 zielen. U moet het-motief weer leggen. v. Veen. Wij hebben te lang 5 pCt. ge heven ,wij hadden vroeger moeten verla gen, wij hebben meer genomen dan noodig was. Dit vloeit voort uit 'tbatig saldo, met 2 pCt. reeds het vorig jaar zou 1 pCt. lager geweest kunnen zijn, dat blijkt uit het batig saldo. Als wij hijer een hoog percentage blijven heffen dan blijft de fi- nantiëele toestand van de gemeente van zelf goed. P. J.. v. Brakel. Hoewel wjij mtet 2 pCt. hebben verlaagd, blijven wij nog; ver achter bij sommige gemeenten;. Voorzitter. Wij behoeven ook altijd niet nummer een te Zijn. P. J. v. Brakel. Het salaris van den veldwachter laat best toe dat hij zijn pensioenstorting zelf betaalt, de uitgaven der gemeente zijn te hoog naar hare in komsten, de draagkracht der ingezetenen wordt minder. Voorzitter. Wij hebben juist in de vo rige vergadering met voldoening gecon-< stateerd dat de financiëele toestand van de gemeente zich aardig heeft hersteld, daaruit volgt dat de voorgestelde maat regel niet gewettigd is en dat moeten wie juist weerleggen. v. d. Water. Als de salarissen van de ambtenaren zoo blijven, dan zal de be lasting niet verlaagd kunnen worden, v. Dalen. Zouden wij niet als motief kunnen Opgeven, dat het belastbaar inkomen zoo ver verlaagd is, dat de belastingdruk te hoog wordt. Het inkomen is boven de f200,000 geweest, nu is het slechts 100 duizend gulden. Ik geloof dat dit motief wel is te gebruiken. Mieff 4 tegen 3 stem men wordt besloten bij de Kroon tegen het besluit tot niet-goedkeuring! der be grooting in beroep te gaan met het mo tief als door wethouder van Dalen is aan gegeven. De heeren Hooijkaas, v. Vuclij en v. Dalen stemden tegen. Bij de rondvraag zegt de heer v. Veen dat aan de politieverordening wel niet te tornen zal zijn. Spreker zou e!clhter| willen voorstellen, dat de bewijzen die volgens art. 13 der legesverordening, ver- eischt zijn, in het vervolg gratis zuljlen worden verstrekt. Nu moet daarvoor 25 cents worden betaald. Art. 13 zegt dat het verboden is den openbaren weg als opslag- of werkplaats te bezigen, tenzij' door B. en W. ontheffing van deze be paling is verleend. Het bewijs van ont heffing dat op de secretarie moet wor den gehaald, kost 25 ets. 'B. en W., aldus spreker, geven wel ontheffing en dat is heel mooi doch het kost de ingezetenen al weer 25 ets. om deze ontheffing te krijgen, terwijl er bovendien een reis voor naar de secretarie moet worden gemaazt. De Voorzitter acht het bezwaar van wethouder v. Veen niet gegrond. B. en W. verleenen zoo ruimschoots mogelijk ver gunning, daarbij geldt de verleende ont heffing voor een geheel jaar. Is de bepa ling dus werkelijk wel zoo bezwarend? De heer v. Veen stelt voor de veror- dennig te wijzigen en de bewijzien in het vervolg gratis af te geven. Van de ingezetenen moet alles maar gehaald wor den, wat er van te halen is, spreker is het daarmede niet eens. De Voorzitter vindt dat de heer v. Veen als wethouder verstandiger moest spre ken, wat beteekent nu 25 ets. voor een geheel jaar. Bovendien wordt de bepa ling zoo soepel moge/ijk toegepast, mees tal wordt eerst gewaarschuwd voor pro cesverbaal volgt; De heer v. Veen merkt op dat de schuld hiervoor ligt bij den veldwachter die di rect bij overtreding proces-verbaal op--: maakt, zooals nog kort geleden is ge beurd met een inwoner uit Aalst. Het voorstel v. Veen wordt hierop in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen drie stemmen. Hierop wordt de vergadering door den Voorzitter met dankgebed gesloten. DIEFSTAL. Graandiefstallen. Dezer dagen is te Purmerend aan liet licht gekomen een uitgebreide diefstal van granen. Schippers, personeel van pakhui zen, maalderijen enz. schijnen er bij be trokken te zijn. Van verschillende kleine zendingen werden betrekkelijk kleine hoe veelheden achtergehouden. Meestal liepen deze hoeveelheden niet hoogler dan een 8-tal zakken. Deze verduisterde graansoor ten werden bij verschillende personen ge bracht, die ze weer aan den man brachten. Men deelt mede, dat de politie reeds een 30-tal personen, dieven zoowel als he lers op het spoor is en verschillende ver hoeren Zijn afgenomen, die tot gevolg heb ben gehad een volledige bekentenis. Meer dan anderhalf jaar heeft dit bedrijf reeds geduurd, zoodat het totaal van de verduis teringen een aanzienlijk kapitaal verte genwoordigt. De bestolen fabrieken en maalderijen liggen te De Rijp, Purmerend Spijkerboor en vele in de Zaanstreek. o AUTO-ONGELUK. Auto in een sloot gereden. Op den Rotterdamschen weg nabij de Schans te Overschie is de auto van den heer D. uit Scheveningen en een snelwa- gen van den melkslijter v. V. uit Over schie met elkaar in botsing gekomen, waar bij de melkwagen ernstig werd beschadigd. De auto reed door een haag langs oen berm van den weg in den sloot, D. en de inzittende R. uit den Haag kwamen er zonder letsel af. De bestuurder werd ech ter door de politie, die hem er van ver dacht onder den invloed van sterken drank te verkeeren, ter ontnuchtering naar de politiewacht, geleid. —o AANGEHOUDEN. De doodslag te Weert. In verband met den doodslag j.l. Dins- da jgigepleegd op den ijzerhandelaar M. M. in het café van den heer M. J. te Weert, is H. J. gearresteerd en geboeid naar de gevangenis te Roermond overge bracht. De echtgenoote van den versla- gene, moeder van vier kinderen is zoozeer door het gebeurde getroffen, dat voor haar leven wordt gevreesd. o BRANDEN. Boerderij afgebrand. Te Bedum is de boerderij van den landbouwer K. door brand geheel in de asch gelegd. Zestien koeien kwamen ir> de vlammen om. Een groote brand is ontstaan in Rampa, Groote brand in Indië. in het Tebing Tinggische. Binnen 2 uur was de halve plaats platgebrand. De schade bedraagt f 214.000,. waarvan f 36,000 door verzekering is gedekt. o INBRAKEN. Door drie gemaskerde bandieten. Een drietal gemaskerde mannen wisten een dezer nachten met geweld dte deur van de woning van den alleenwonende!! landbouwer J. Huismans op de Hoogheu- velsche Steeg te Oss te forceeren, waar door het slot der deur opensprong én de bandieten de woning konden binnendrin gen. De bewoner was door dit geraas wak ker geworden. Zoodra de inbrekers zulks bemerkten sloegen zij de lamp stuk. Twee der inbrekers grepen den bewoner bij de keel, terwijl een derde het jachtgeweer van Huismans greep, het op dezen richtte en zijn geld eischte. Huismans verklaar de geen geld te hebben, waarna door de inbrekers alles onderstboven werd gezet. Huismans bleef met hen aan het worstelen waardoor hij een lievig bebloed hoofd op liep. Tenslotte gaven de inbrekers het op en gingen er van door, mogelijk bang geworden, dat op het geroep van Huis mans hulp zou komen opdagen. Zij had den echter geen grooter buit kunnen ma ken dan het mede nemen van een broek, waarin 8 gulden. De politie stelde onmid dellijk een uitgebreid onderzoek in. Inbraak te Vlaardingcn. Toen de heer W. C. Noordergraaf wo nende aan de Julianasingel te Vlaardin- gen en zijn familieleden na een korte afwezigheid weer thuis kwamen, bemerkten zij, dat er ingebroken was. Vermist worden een aantal zilveren le pels en vorken, een gouden armbandhor loge en eenige sieraden. De spaarpot van het dochtertje ,die ruim f 10 bevatte, werd geledigd. o DIEFSTAL. f 800 de buit. Vrijdagmiddag is op liet hoofdpostkan toor te Amsterdam een brutale diefstal ge pleegd. Een der postzegclverkoopers had zich even verwijderd en het loket alleen gelaten: Toen hij terugkwam was een geld- trommcl inhoudende f 800 verdwenen, /n allerijl werden nasporingen verricht, doch tevergeefs. —o VEROORDEELD. Een aanrijding. Voor de rechtbank te Zwolle heeft te rechtgestaan G. J. S. te Elburgi, die op 27 November met zijn auto een vrouw van 75 jaar heeft aangereden, waardoor deze zoo ernstig is gewond, dat t zij1 is over leden. Eisch2 kveken gevangenisstraf, —o AANKLACHT Onrechtmatige vrijh eidsbe rooving De heer A. V. raadslid van Gelder- malsen ,die d(oor het Gerechtshof te Arn hem in een krankzinnigengestucht geplaatst was, wegens beleediging van den burge meester, heeft een verzoekschrift tot den minister van Justitie gericht, waarin hij f 8500 vergoeding vraagt voor geleden schade. Hij meent, dat hij ten onrechte van Zijn vrijheid is beroofd geweest. o DE BETUWE IN BLOEI. De Betuwe staat thans volop in bloei en wordt evenals andere jaren, druk be zocht. Door het slechte weer was het bezoek Zondag niet zoo groot. Men ver wacht echter, dat a.s. Zondag velen van de pracht zullen komen genieten. Extra- treinen zullen er loopen van Amsterdam en Den Haag naar Tiel, dat liet centrum is der bloeiende Betuwe. o— ONGELUKKEN. Onder het zand bedolven. Een 9-jarige jongen, die te Amsterdam op het zandterrein aart de Jan v. Galen straat bij liet spelen onder het zand was geraakt, werd er levenloos onder vandaan gehaald. De aannemer G. Schenk te Eindhoven, geraakt met zijn motorrijwiel tusschen de tramrails, tengevolge waarvan hij zijn stuur kwijjtraakte en zeer ernstige verwondingen opliep. Kort na het ongeluk is de man overleden. Hij was ongehuwd. Botsing tusschen motor en autobus. Toen de 22-jarige boomkweeker B. uit Zundert te Prinsenhage in volle vaart den draai omkwam van lvet Liesbosch, kwam hij met zijn motor in botsing met een autobus. Met een gebroken en versplin terd linkerbeen werd hij naar het zie kenhuis overgebracht. o De T.W.E.M. Ten overstaan van notaris Smitz heeft de provisioneele veiling van de T.W.E.M. te Goirle plaöts gehad. Voor de massa werd door J. C. Stokkermans te Tilburg ingezet voor een bedrag van f 9000. De T.W.E.M. heeft indertdij niet min der dan twee ton gekost. Voor de 72 perceelen is alles 'bij el kaar nog minder geboden, het bod aan negen duizend gulden is verreweg het hoogste. o— EEN ZELDZAAM RECORD. Vrijdag hebben zich te Voorburg in den echt laten verbinden een 90-jarige bruid en een 70-jarige bruidegom. Het geheele dorp was uitgeloopen om deze plechtigheid te zien en op het stad huis deze jeugdige „onbezonnenen" het jawoord te hooren uitspreken. Toen de ambtenaar van den Burger lijken stand, deftig en correct, als bij dit zeldzame ambt behoort, er aan de hand van het wetboek op wees, dat het bruidspaar zich wel bewust moest zijn van de onderhoudsplichten ten aanzien van de.... kinderen, schalde er een oneerbiedig gelaeht in de trouwzaal op. Nadat beiden alles plechtiglijk hadden beloofd en het jawoord hadden geuit, werd liet echtpaar voor het front der in slagorde ongestelde fotografen gevoerd, en na eenig tegenstribbelen van de be schroomde bruid voor het nageslacht ver eeuwigd. —O HET BELGISCHE ANNEXIONlSME.] Anders dan een kwajongensstreek mo gen we ook het tweede geval, dat zich te Maastricht voordeed niet kwalificeeren. Omstreeks 12 uur Zondagmiddag n.l. cirkelde boven de Limburgsche hoofdstad een tweedekker die op een gegeven mo ment een massa kleurige pamfletjes ont lastte, bedrukt met het volgende »Limburgers, de Belgen hebben u niet vergeten. Laat ons in alle vrijheid, als broeders onder elkander, een vereeniging tusschen België en Limburg afspreken. »De toekomst en de voorspoed van Maastricht en zijn provincie hangen van deze vereeniging af.« Veel commentaar wenschen we hierop niet te leveren. Alleen willen we hierbij even aanstippen dat het voor enkele Hollandsche heethoof den even weinig moeite zou opleveren een dergelijke laffe daad ten opzichte van België te volvoeren. Intusschen nam men te Maastricht en omgeving het geval schouderophalend op. Men schijnt in Belgische annexionistische kringen werkelijk te meenen, dat Maastricht en Limburg reikhalzend naar hunre broe derschap uitzien Het persbureau Vas Diaz meldt hierover nog Zondagochtend ongeveer twaalf uur heeft boven Zuid-Limburg en meer in het bij zonder boven Maastricht een vliegtuig ge cirkeld, waarvan de nationaliteit-insignes niet goed te onderkennen waren. Uit deze machine werden rood-gele vlag getjes geworpen, waaraan bundels strooibil jetten waren gehecht. (De inhoud der biljetten was als hier boven gemeld). VOOR DE VRIJHEID DER SCHELDE. De «Ligue Maritime Belge« had dezen namiddag een nationale betooging georgani seerd in de alle de la Madeleine voor de vryheid der Schelde. Als sprekers traden, op Batonnier Hennebicq, voorzitter der »Ligue« Rotsaert, secretaris-generaal, ko lonel Fontaine, de afgevaardigde Buyl enz. die vooral den nadruk legden op de nood zakelijkheid voor België, der vryheid van Schelde en Maas. Dit is een levenskwestie voor het land. Ook eischten zij gemak kelijke en veilige verbindingen met den Rijn, en zij prezen Relgië's krachtige hou ding ten deze. Rotaert wees op de ver plichting welke door Nederland was aan vaard maar niet nagekomen, inzake het baggeren, betonnen en verlichten van de Schelde. Tenslotte werd de wensch uit gesproken, dat de «Ligue op den inge slagen weg zou voortgaan om bijeenkom sten en conferenties te- orgmiseeren om de openbare meening voor te lichten en alle Belgen, zonder onderscheid van stand of partij te vereenigen teneinde volkomen vrijheid te verwerven van Maas en Scheldev O— HET NEDERLANDSCH BELGISCH VERDRAG. De «Etoile Belgea: meldt dat de Neder- landsche gezant te Brussel, die, op verzoek van de Nederlandsche regeerir g acht dagen in Den Haag verbleef, te Brussel is terug gekeerd, Het blad gelooft, dat men heeft over wogen op welke wijze de Nederlandsche regeering de rechtstreeksche onderhande lingen met België zou kunnen hervatten. Het schijnt zeker, dat de Nederlandsche gezant in het begin der volgende week piet Van der Velde een onderhoud zal hebben over het hervatten der onderhande lingen. 4. Ik ben 30 jaar geleden getrouwd, met een vrouw, in gemeenschap van goederen. Nu had de vrouw onechte kinderen, die wij nooit hebben laten echten. Wij hebben er ook nooit pleizier van gehad. Kunnen die niet-geëchte kinderen nog op treden als erfgenaam van een van de beide zijden 2. Wanneer nu mijn vrouw komt te overlijden, hebben dan die onechte kinderen het recht om bij mij, tegen myn wil, in te komen wonen en zich mijn inboedel toe te eigenen 3. En als men toch komt, met geweld, welke maatregelen staan mij dan ten dienste? A. W. Iemand is borg gebleven voor een familie lid dat naar Indië vertrokken is. Het betreft een gehuwde vrouw, wier man al in Indië was. De schuld is door haar gemaakte winkelschuld. De (op zegel) gestelde termijn van betaling is reeds lang verstreken, zonder eenig bericht of betaling. Kan nu de borg direct vervolgd worden, of de eigenlijke schuldenaar in Indië De man heeft in Indië een goed betaalde be trekking. Wie betaald eventueele onkosten Is deze akte van borgtocht, voor de wet van eenige waarde D. D. i Ik en nog een persoon zijn samen voor iemand borg gebleven en hebben geteekend op een ongezegeld papier. Nu worden wij door een zaakwaarnemer aangeschreven. Moet nu echter eerst niet genoemde persoon worden aangeschreven, inplaats van ons en is dat ongezegeld papier ook van kracht voor de Rechtbank. De persoon waarvoor wij borg zijn gebleven heeft dat stuk zelf klaar gemaakt en aan de persoon afge geven die ons nu tracht te achtervolgen. Naar ik meen moet eerst da persoon zelf in de eerste plaats aangesproken worden, aangezien hij nog over goederen beschikt. A. B. S^HEUSDEN. Op verzoek van den Bur gemeester heeft zich in deze gemeente een dames-comité gevormd, met het doel gelden in te zamelen om een aantal be hoeftige Drentsche veenkinderen te kunnen verplegen in daarvoor bestemde kolo niehuizen. De Collecte zal worden gehou den op den achttienden verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, die van hare hooge ingenomenheid met dit bij uitstek sympathieke doel heeft doen blijken. Wij vertrouwen, dat het streven der Propaganda- Commissie voor het Drentsche veenkind, op wier verzoek overal in den lande wordt gecollecteerd om een aantal zwakke kin deren hulp te kunnen bieden, ook in onze gemeente de alleszins verdiende instemming zal vinden. Zondag speelde het 2e elftal van »Juliana« zyn laatste competitiewedstrijd te Besoijen tegen R.W.B. III, welke wed strijd door Juliana werd verloren met 30. Het le elftal speelde een vriendschappelijke wedstryd tegen P.S.V. uit Baardwyk, welke door P.S.V. met 71 werd gewonnen. Donderdagavond om half acht wordt in Hotel «Centrak een alg. ledenverga dering gehouden voor de leden van het «Groene Kruis«. O.m. zal een lezing ge houden worden door Dr. M. Niemeyer, arts te Utrecht, over het onderwerp «Ziekenverzorging in het huisgezin.ee

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2