Tweede Blad voor het Land van Neusden en Ultena, de Langstraat en de Bommelerwaard. do 4702 woensdao 27 April Parlementair Overzicht. Rechtzaken. liiiiiieiiland Uit de Landhoiiwwereld. Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET De Eerste Kamer in voorjaar- stemming Steden in dwangbuis - Annexatie tot hei! van heel Kennemerland Bij de Staatsbegrooting. 's Gravenhage, 21 April. Terwijl de Tweede Kamerleden ergens in een malsche wei in het zonnetje liggen te braden of optimistisch in een strandstoel naar de zee liggen te" kyken, ging de Eerste Kamer onvervaard^ onmiddellijk na de Paasch weer aan de.i slag. Er hing een prettige atmosfeer in onze deftige se naat. Het fijne voorjaarszonnetje deed zelfs de ernstigste crLieken hoe ge wichtig ook bedoeld wat minder fel schijnen en de Kamer lachte er meermalen heel gemoedelijk bij. Natuurlijk, princi- pieele politieke beginselen moeten natuurlijk gehandhaafd worden, maar toch, vóór- en tegenstanders wensehten elkaar niets dan goeds. We hadden het over de annexatie-voor stellen betreffende de uitbreiding van Haar lem en Breda. Jhr. de Gijselaar (c.h.) keurde annexatie in het algemeen niet af, wanneer het maar in het algemeen belang geschiedde. En jaist uit dit oogpunt nu, kon bij het Haarlemsche voorstel niet aan vaarden. Vooral tegen annexatie van stukken Bloemendaal en Heemstede was deze afgevaardigde. Dat was geer. annexatie van grondgebied, neen, dat was annexatie van welgestelde belastingplichtigen. Zeker, Haarlem had uitbreiding noodig, maar dat mocht niet geschieden ten kost«n van beide genoemde gemeenten, die daardoor ten zeerste geschaad zouden worden. De heer Smeenge (v.b.) moest ook al niels van het ontwerp hebben. Het was om tal vari redenen niet rechtvaardig stukken van Bloemendaal en Heemstede bij Haarlem te voegen. En hij rekende ons even voor, dat van de f 19.000.000 belastbaar inkomen van' Heemstede, er f 8 millioen door annexatie aan onttrokken worden. De heer Nagel van Ampsen (v.b was er ook nog niet zoo zeker van, dat, het onderhavige ontwerp wel in het alge meen belarg was, maar de heer Wibaut (s. d.) liet een ander geluid hooren. Enthousiast was hy over het ontwerp wel niet, want hij meende, dat het nog lang niet ver genoeg ging en Haarlem nog niet gaf, wat het noodig had. Maar werd het ontwerp verworpen, dan vreesde hij, dat een goede grenswijziging van Haarlem nog jaren zou uitblyven. Op minister Kan rustte de taak, de verschillende bezwaren te weerleggen en dit wetsontwerp, geërfd van zijn voorganger, jhr. Ruijs de Berenbrouck, die het in 1925 indiende, te verdedigen. Men moest het zien uit een oogpunt van »groot-Haarlem« en niet van het standpuntwat wint de eene en wat verliest de andere gemeente, een breed standpunt moest worden inge nomen. Haarlem was buiten de admini stratieve grenzen gegroeid en zat in een dwangbuis. Expansie was nu niet mogelyk. Geen enkele gemeenten werd slachtoffer van de annexatie. Bloemendaal bleef een der rykste gemeenten des lands en Heem stede had ook niet te klagen, want van de toe te kennen schadeloosstelling van f 2 millioen zou deze gemeente het leeu wenaandeel krijgen. Een andere oplossing van Haarlem's vraagstuk door annexatie was er eenvoudig niet. Neen, neen, wat de Kamer er ook van zei, dit ontwerp was wel goed. Zeide minister Kan niet, dat het zou strekken tot heil vari heel Ken- nemerland Bij de kwestie van Breda was jhr. de Gyselaar zoowaar weer de eerste die het woord voerde. En zie, nu was hij een heele slag omgedraaid, vond, dat er veel te weinig geannexeerd werd. Natuurlijk was daarover groote vroolijkheid in de toch zoo montere Kamer. Hij wilde nog een veel grooter stuk van Ginneken bij Breda voegen, Ho, zeide de minister, laten we het niet te bont maken. Want als we dat deden, dan kwam er een veel te groot landelijk gebied bij Breda. De Kamer was het blijkbaar voor het meerendeel met den minister eens, want met 30 tegen 13 stemmen werd het uit- breidingsvoorstel van Haarlem enz. aange nomen (tegen 5 c.h., 4 r..k., 2 a r. en 2 v.b.), en met 37 tegen 6 stemmen (2 c.h. 1 v k., 2 a.r. en 1 v.b.) de uitbreiding van Breda. Natuurlijk kloof de Kamer ook weer verder aan het tamelijk kale beentje, dat Staatsbegrooting heet. De heer Jansen (r.k.) gaf bij «arbeid den minister weer een pluim op zijn hoed, voor zijn belang stelling in den toestand van de industrie de minister heeft de laatste dagen verschillende besprekingen in Maastricht gehouden maar klaagde over het euvel der waterverontreiniging, waartegen wet telijke maatregelen noodig waren. De heer Hermans (s.d.) protesteerde tegen opheffing der huurwetten. De heer Rugge (s.d.) was ontevreden over de volkshuisvesting, over den minister, die steeds diegenen teleur stelt, die wat voor de volkshuisvesting willen. Op het gebied der arbeiderswoningen moest veel meer worden gedaan, anders raakten we achterop. Het was niet juist, dat parti culieren in dit opzicht voldoende deden. Mevr. Pothuis-Smit bepleitte nieuwe voor schriften in de Warenwet voor textiélgoe- deren en huisbrandstoffen, om bedriegelijke namen tegen te gaan. De heer Franssen (r.k.) viel zijn partijgenoot Jansen bij in zake de waterverontreiniging, waarvoor ook de heer Westerdijk (v.d.) ook een woordje zeide. De heer Wibaut (s.d.) drong aan op toepassing van de woningwet «zonder ministerieele circulaires® en de heer Blomjous (r.k.) wenschte een wel- vaartspolitiek gevoerd te zien ten behoeve der Nederlansche bevolking. Een goede handelspolitiek en een differentiaal tarief tegen de landen, die onzen exporthandel bemoeilijken. De minister Slotemaker de Bruine tfefdedigde en deed toezeggingen en ten slotte werd, zooals te doen gebrui kelijk is, deze begrooting z.h.s aangenomen. POLITICUS. Mag een candidaat zelve, den candida- tenlijst waarop hij als Candidaat voorkomt als kiezer teekenen De Kieswet gaat blijkbaar uit van de veronderstelling dat candidatan niet be- hooren tot de onderteekenaars van de oandidatenlijst. Intusschen is het niet verboden dat een candidaat zijn eigen candidatuur onderteekent, zoodat die on- derteekèriing niet behoeft te worden door gehaald. Mag een Candidaat zelve, die den lyst geteekend heeft inleveren Wanneer de candidaat, zijn eigen candidatenlijst ge teekend heeft, moet dan zijne onderteeke- ning worden doorgehaald. De woorden der wet schijnen er op te wyzen dat het niet met de wet is overeen te brengen dat een candidaat, die tot de onderteekenaars van de lijst behoort, deze zelve inlevert, Mag een kiezer (tevens wethouder) zon der lichamelijke gebreken bij de stembus geholpen worden, wie is daarvoor aange wezen. De voorz, van het stembureau of het publiek. Wanneer blijkt dat een kiezer lichame lijk hulpbehoevend is, kan de voorzitter van het stembureau toestaan, dat hij zich doet bystaan. Een kiezer zonder lichame lijke gebreken mag by de stembus nimmer geholpen worden. Zoostraks staan wy voor onze gemeente raadsverkiezing, graag zou ik mij daarvan willen onthouden zoo als die 115 of 120 kiezers hebben gedaan bij de Staten ver kiezingen of *is het nog strafbaar als men zonder wettelijke reden thuis blyft En wie legt mij die straf dan op. P. De kiezer, die zijn stemplicht niet na komt, ontvangt binnen veertien dagen na den dag der stemming eene uitnoodiging van den burgemeester zijner woonplaats om zich binnen veertien dagen, naar ver kiezing mondeling of schriftelyk ten over staan vari den burgemeester of een door dezen aangewezen ambtenaar, te verant woorden ter zake van zyn verzuim. jjndien de burgemeester oordeelt dat voor het niet nakomen van de stemplicht een geldige reden is aangevaard, wordt aan de zaak geen verder gevolg gegeven. In het omgekeerde geval zend de burgemeester de stukken door aan den met de ver volging belasten Ambtenaar van het Openbaar Ministerie onder mededeeling dat hem van eene geldige reden van ver hindering niet is gebleken. De kiezer wordt dan gedagvaard voor den kantonrech ter die een straf oplegt tenzij hem van eene geldige reden van verhindering blijkt. Is hpt geoorloofd om een roeiboot te gebruiken, welke in water ligt rondom afgesloten door weiland en welke boot met een ketting aan een paal gebonden ligt (doch zonder slot) en zelfs bij sommatie van den eigenaar der boot, hieraan niet voldoen, om terug te keeren en wanneer de eigenaar der boot dit wenscht er termen aanwezig zijn om tot strafvervolging over te gaan. H. De gebruiker van de door U bedoelde roeiboot maakt zich aan geen enkel straf baar feit schuldig. Natuurlijk mag hij de boot tegen uwen wil niet wegnemen, maar de politie kan er moeilijk iets aan doen, tenzij het wegnemen als diefstal kan wor den aangemerkt, hetgeen echter hier niet het geval is. Het beste is, dat U uw boot aan slot en grendel legt. Heeft de ge bruiker der roeiboot U door het wegnemen er van schade berokkent en kunt U zulks aantoonen, dan kunt U eene vordering tot vergoeding van schade tegen hem instellen, omdat het wegnemen van de boot tegen uw wil een onrechtmatige daad is. POLITIERECHTER 's BOSCH Uitspraken van 21 April. M. D., Vlijmen, beleediging, f 10 sub 10 dgh. C. de W., Waspik wederspannigheid, f 15 sub 14 dgh. —o ARR.-RECHTBANK TIEL- Vonnissen, uitgesproken door den Politierechter op 20 April 1927. A. G. B., Heffel, diefstal, 2 m. gepl., 1 m. gev. A. M., Zuilichem, idem, 14 d. gev.A. v. V., idem, idem, 14 d. gev. DE STANDAARD-VLAG VAN PRINSES JULIANA. Tijdens het avondfeest op den Hofvijver te Den Haag; op den achttienden Verjaardag van prinses Juliana, zal bij verschijning der Admiraals en Zeehelden op den stoep van het gemeente-museum voor de eerste maal de standaardvlag van Prinses Juliana worden geheschen. Vorm en kleuren van deze onderschei- dingsvlag, door Juliana, Prinses van Oranje- Nassau, hertogin van Mecklenburg, te voeren, werd reeds vastgesteld bij Kon. Besluit./*» 8 November 1909. Daaruit blijkt o.a. dat de vlag is een langwerpige vlag van Oranje kleur, waarvan de hoogte van de lengte bedraagt. Zij is driehoekig uitgesneden over J van de lengte. De vlag is verder in vier vlakken verdeeld door een staand vierarmig kruis van Nassausch blauw. In het midden van het kruis bevindt zich een medaillon van Oranjekleur, waarop geplaatst is het wapen der Koningin, het schild gedekt met de Koninklyke kroonin het bovenste Oranje- vlak aan de broekzijde bevindt zich een Jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend, van keel, beslagen met zilver (Oranje). In het onderste Oranjevak aan de broekzijde bevindt zich een aanziende stierepkop met afgezakt halsvel van sabel, gehoornd met zilver, getongd met keel en gekroond met een driebladige kroon van goud (Mecklenburg. O DE GRENSWIJZIGING DER GEMEENTE BREDA. Het meest voor de hand liggend gevolg van de grenswijziging der gemeente Breda is, dat het bevolkingscijfer van ruim 30.000 stijgt tot meer dan 41.000. Het aantal raadszetels wordt daardoor hoogst waarschijn lijk met zes vermeerderd en zal dus in de naaste toekomst 27 bedragen. De candi- daatstelling voor den grooten Raad is be paald op 14 Juni. O VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. In den raad der gemeente Oosterhout (N. B.) had tot op heden ook een lid der S.D.A.P. zitting, namelijk de heer A. T. Ook voor de komende Raadsverkiezingen was door den heer T. een lijst ten gemeen tehuize ingediend. Het stembureau heeft thans uitgemaakt, dat deze lyst ongeldig is, daar zij op de eerste plaats de namen bevat van personen, die nog niet bevoegd zijn tot teekenen en bovendien de lijst on derteekend was met namen, die niet door de bezitters dier namen zelf waren neer gezet. Tegen den heer T, is thans door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens valschheid in geschrifte. Onderzocht zal nog worden.in hoeverre de medeplichtigen van hem strafbaar zijn. De heer T. zal nu, als gevolg van een en ander, niet meer in den Raad terug keeren. Daar er overigens slechts een lijst n.l. door de R. K. is ingediend, behoeven er in Oosterhout ook geen verkiezingen te worden uitgeschreven. o— HET HULDEBLIJK DER OOSTENRIJK- SCHE KINDEREN VOOR PRINSES JULIANA. Zooals reed eerder werd medegedeeld, bestond het plan om Prinses Juliana ter gelegenheid van hare meerder-jarigheid een blijk te geven van de groote sympathie, die zij hier in Oostenrijk geniet en tevens van deze gelegenheid gebruik te maken een bewijs van dankbaarheid te leveren voor hetgeen Holland voor de Oostenrijk- sche kinderen gedaan had in de tyden, toen hier de nood het hoogst gestegen was. In een album werden een groot aantal handteekenigen verzameld. Het album is van bruin leder op de voorzijde staat in gouden letters een opdracht in het Hol- iandsch geschreven Aan U, toekomst ge Koningin van Hol land, dragen wij kinderen van Oostenrijk, dit werk op, ter gelegenheid van Uwe meerderjarigheid uit liefde en dankbaar heid voor U en voor het Nederlandsche volkcc. Het album ligt in een lederen cassette, eveneens van bruin leder, waarop buiten gewoon mooie wjjze het wapien der Ne derlanden is geschilderd. Op het eerste blad is een huldigingsaquarel geschilderd, voorstellende duizenden kinderen met bloe men en kransen, die opgaan om Prinses Juliana te begroeten. Op den achtergron ziet men Weenen en Donau. De uitvoering van dit schilderstukje is door niemand minder gemaakt dan den bekenden schilder Ant. Jank, die ook het wapen op de cassette maakte. Dan volgt een gedicht aan Prinses Ju liana van juffrouw Grete Neidl. de bekende leidster der kindertreinen, die steeds doende is, om den band tusschen Oostenryk en Holland niet te laten verslappen. Het gedicht is treffend en eenvoudig. Dan volgden de vele handteekeningen. Een bijzonder blad is gewijd aan de «Gesellschaft OostereichHolland", en 'n blad aan den sedert November bestaanderi Hollandschen cursus, waarop de namen van Juffrouw Neidl. als leidster van den cursus en aan de andera zijde den naam van den heer Ph. A. D. A. van Rees, die de voorlezingen en voordrachten aan dèn cursus houdt. Men heeft ervan moe ten afzien het album door eenige kirfderen persoonlijk te laten aanbieden en 't zal "s den Hollandschen gezant te Weenen overhandigd worden met het verzoek er verder de noodige zorgen aan te willen besteden. o— WEGENBELASTING. Aangezien 1 Mei a.s. In werking treedt de wet op de Wegenbelasting achten we het niet van belang ontbloot belangheb benden er attent op te maken, dat zij voor dien datum aangifte doen. Formu lieren voor het doen van die aangifte te bekomen bij den Ontvanger der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accynzen. Korte wenken. De boer, die zijn melk aan de fabriek levert, kan zeer veel doen om er toe mee te werken, dat liet product, op de fa briek gemaakt van prima kwaliteit zij. Hij heeft te zorgen voor een zuivere melkwinning. Uier en achterstel der koe moeten goed schoon zijn, eveneens de han den van melker of melkster. De eerste stralen der melk worden op gevangen in afzonderlijk vaatwerk; de koe moet goed worden na- (leeg) gemolken. De melkcr(ster) trekke een schoon melk pak aan, met hoofdbedekking. Men zor- ge voor een goed schoonen melkemmer, die dus telken^ na gebruik terdege gerei nigd dient te worden, met heet water en wat soda. (leen geverfde emmers ge bruiken. Tijdens het melken mag geen stof opgejaagd worden, dus geen andere werkzaamheden worden verricht. Verwij der na het melken de melk direct uit d<?n stal. In een apart melklokaal, waar een frissche atmosfeer móet zijn, worde de melk gezeefd of geteemsd; dit geschiede dus niet in den stal zelf. Daarina heeft in een daarvoor bestemd lokaal zoo spoe dig mogelijk het afkoelen plaats, een zaak van groot belang, om liet zuurproces te gen te gaan en de melk te doen „uitluch ten." Het afkoelen kan geschieden in een niet te grooten koelbak, waarin het wa ter eenige malen per dag, naar gelang de temperatuur is, wordt verversc'ht. Ge bruik melkbussen zonder naad, van sterk materiaal, zwaar vertind, met wijden hals. Voor een zuivere melkwinning komt heel wat kijken. Een goede stalinrichting, goed onderhoud van den stal, gezond melkvee dat naar den eisch wordt verpleegd, zijn- natuurlijk de allereerste noodzakelijke fac toren. i 1 —o Weet gij dat de Rijkslandbouwconsulent te Drach ten, de heer Wittevcen, proevien bij aard appelen heeft genomen met ruwe kali- zouten kainiet en kalizout 20 pCt. in 't najaar, èn gezuiverde patentkali en 40 procents kalizout in 't voorjaar? dat die proeven geschieden, le om te zien of er kaliwerking was, waarom een deel ori- bemest bleef, 2e om na te gaan of bij ge lijke sterkte der kali-bemesting aan voor- jaars- dan wel aan najaarsbemesting de voorkeur moet worden gegeven? dat op die 18 proefveldjes het resultaat was: dat door zware bemestingen met de ruwe kalizouten (kainiet en kalizout 20 pCt.) de opbrengsten eerder vermindenen dan vermeerderen, ook al heeft die bemesting in het najaar plaats? dat een vrij sterke bemesting met ruwe kalizouten niet is aan te raden; en dat het 40 pCt. kalizout voor aardappelen ook geen geschikte mest stof is, als deze in het voorjaar wordt aangewend ten lestedat de duurdere patentkali, ondanks den hoogeren prijs, liet tegen de ruwe kalizouten 'best kan volhouden, afgezien nog van het hoogere zetmeel gehalte der aardappelen? Vergadering van den raad der gemeente WOUDRICHEM op Dinsdag 19 April Aanwezig alle leden behalve de heeren Holster en Viveen. Eenige ingekomen stukken, waaronder besluit van Ged. Staten, waarbij de op heffing van het vervolgonderwijs aan de le openbare school wordt goedgekeurd. Schrijven van A. van Vugt, dat hij zijne benoeming tot wegwerker aanneemt. Bericht van C. M. Schaap en A. B. Holster dat zij hunne bénpeming tot lid der schattingscommissie aannemen en van W. Viveen en M. D. van Wendel de Joo- de, dat zij deze benoeming niet aannemen. Mededeeling van Ged. St. van Zuid-Hol land dat de bijdrage voor het bezoeken van 2 leerlingen uit déze "gcmeéntje van Tiet jgymnasium te GorinChem voor 1926 is vastegesteld op f 880,48. Worden voor ke n n i sge ving a an g e no men. Besluit van idem waarbij vrijstelling ver leend wordt voor den tijd van tw.ee ja ren van de verplichting tot het doen ge ven van onderwijs in lichamelijke oefening in de beide openbare scholen. Besluit van idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 22 Fehr. j.l. tot het aangaan eener rekening-courant over eenkomst met de Bank van Nederlandsche Gemeenten. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger d.d. 29 Maart j.l. aan gevende in ontvangsten f 113968,61, in uitgaven f 112149,40, alzoo'in kas een be drag van f 1819,21. Voorlezing" wordt gedaan van de door Ged. Staten voorgestelde regeling van de, jaarwedden van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. B. en W. stellen voor te berichten dat met de voorge stelde regeling niet accoord wordt ge gaan, waartoe m.a.s. wordt besloten. Verzoek van de schoo 1 schoonmaaksier aan den Oudendijk om vergoeding voor de turven, die zij gedurende de jaren 1922'27, voor het aanmaken der kachels in de 2e Openbare School heeft gebruikt. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, waartoe m.a.s. wordt be sloten. Verzoek van de wed. Jac. Ruijsch en anderen om in een door hen bewoond zijstraatje van de Landpoortstraat clec- trische straatverlichting aan te brengen. In verband met liet in de vorige verga dering genomen besluit om geen uitbrei ding meer aan de straatverlichting te ge ven, stellen B. en W. voor dit schrij'vcn voor kennisgeving aan te nemen. Het lid Schaap stelt evenwel voor de gevraagde verlichting aan te brengen en geeft in overweging te informeeren naai de kosten en of het misschien 'voordoe- liger uitkomt een lantaarn te verplaatsen. Aldus wordt besloten. Een verzoek van de Land- en Tuin bouw vereen. alhier om eenige malen per jaar gebruik te mogen maken van een lokaal der 11e openbare school voorliet houden van bestuursvergaderingen en een bezwaarschrift van A. v. d. Wiel, café houder alhier tegen zijnen aanslag in het vergunningsrecht worden gesteld in han den van B. en W. om advies. Daarna wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den Inspecteur van het L. O. te 's Bosch, waarin deze mededeelt geen bezwaar te hebben tegen de beschik baarstelling vanj 2 lokalen der le Openbare school aan de Vereenigimg tot stichting en instandhouding van scholen met den bij- jVienwsiilad 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5