Eerste Blad De Roode Auto Und van aitena Prinses Juliana 18 jaar. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, No. 4704 Woensdag 4 Mei Heusden. 1927. FEUILLETON Zennwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten IlimieiilaiKl Dit blad verschjjnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25. en franco per post beschikt 14.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel mee; 4 5 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Johannes Valentijn Pieterse Maria Elizabeth de Wit Vrijdag 13 Mei hopen de Echtelieden Johann-es Valentijn Pieterse en Maria Elizabeth de Wit te 's Gravenmoer hun 60-jarige echtvereeniging te vieren. Beide oudjes zijn nog zeer kras en zijn respectievelijk 85 en 83 jaar oud. Het feest in de Residentie. Er is feest geweest in ons Vorstennuis, feest in 's Gravenhage, feest, overal in Ne derland. Den 30en April was het acht tien jaar geleden, dat Nederland werd verblijd met de geboorte van een Prinses. En den 30en April van dit jaar werd de Standaard van Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana op het Binnenhof te Den Haag geheschen. I De geweldige menschenmassa, die ziet', bij de feestielijkheden op Binnenhof en Buitjenhof verdrong' gaf blijk van een machtig enthousiasme, de toejuichingen en donderende hoera's overal langs den weg, die de Koninklijke familie door de otad volgde, waren niet van de lucht, de ui tingen van Trouw aan Oranje en Trouw aan het Vorstenhuis, die uit duizenden en nogmaals duizenden kelen opstegen, wa- door r OSCAR VENDEL. ::o (Nadruk verboden). 6) Toen de deur weer achter hem dicht viel, zag hij zich in een groote kamer, tooverachtig verlicht door vele kleine hang- lampjes en eenige kandelaars. Er hing een vreemde geur en in den hoek ontwaarde Fleeter bij een divan weinige attributen voor het opium schuiven. De geheele kamer was in zachte kleu ren, waarin een zwart met goud bewerk te tapisserie aan den midden wand on middellijk de aandacht trok. Bekoord bleef de detective kijken naar het grillig-artistieke borduursel, den gou den draak op het glanzend zwarttot hij plotseling met een kreet achteruitdeins de... Tusschen de plooien van het gordijn uit, kwam een magere gele hand te voor schijn en de knokkelige vingers er van omklemden het heft van een sikkelvormig mes... Fleeter staarde naar het blinkende lem met, gereed om zijn browning té grijpen. Dan kwam het mes langzaam naar vo ren. Er kwam een dunne pols, een stukje geelzijden mantel, een arm en eindelijk een smal grijnslachend gelaat. Twee zwarte oogen brandden tusschen ren zóó spontaan en zóó eerlijk gemeend, dat het de Achttienjarige goed moet heb ben gedaan geboren te zijn en opgegroeid te zijn temidden van een zóó welgezind en medevoelend volk. Vooral te 's Gravenhage heeft het volk zich buitengewoon gegeven om dén ver jaardag der Prinses, den dag, waarop zij: den achttien jarigen leeftijd bereikte, een dag te doen zijn, onvergetelijk voor de Dochtier onzer geliefde Koningin. Elke buurt, elke wijk haast, had de straterr met groen en slingers en vlaggen en wim pels versierd; muziek overal, vuurwerk, opgetogenheid, zang en yr-o-olijkheid. Op het Binnenhof had een zang- en dansspel plaats, een uitbeelding van het leven vair H. K. H. Prinses Juliana vari haar geboorte af tot den dag van heden toe. Des avonds op den vijver had een groot bootfieest plaats, waarbij een boot, vol met de beroemdste admiraals, welke ons Vaderland heeft bezeten, terwijl de arildiere //ooten zangkooren bevatten, die huldigingsliiederen zongen vóór de Prin- de toegeknepen, schuine wimpers Ling Won. Hij trad nu geheel de kamer binnen en gebaarde met de linkerhand naar Fleeter om plaats te nemen. In d|e rechterhand hield hij het mels, ter hoogte van de kin. De detective nam plaats in een rieten stoel en zette de hoed af. Heb ik liet genoegen den lieer Ling Won je spreken, den Chineeschen tolk? vroeg hij met een lichte beving in z'ijln stem. Inderdaad, antwoordde Ling Wou, met goed Engelsch accent. Dan zou ik u 'willen vragen, dat schrik aanjagende mes te willen wegleggen. Ik kom namelijk tot u met een zeer beschei den verzoek en dergelijke veiligheidsmaat regelen zijn tegenover mij beslist onnoodig. Ling Won grijnsde. Ieder heeft zijn eigenaardigheden, mijn heer. Ik, bijvoorbeeld, ben sterk gehecht aan dit mes en houd liet niiet in de hand voor mijn veiligheid. Als ik bang voor u was, zou ik u niet te woord staan, niet waar? Fleeter begreep, dat Ling Wou loog, maar óók dat hij er zich bij neer te leg gen had en hij in de maefht was van den duivel. Toch hoopte hij nog op de moge lijkheid, dat werkelijk biet toeval hem! naar dit mystieke huis met zijn gevreesden bewoner had gevojerd en daarom Hand haafde hij zijn voorwendsel. Mijn naam is Holder, mijnheer Ling Won, ik ben gemeente-secretaris in Suf folk en ik zoek in Lönden naar een be kwamen tolk, die bereid is om Engelsche acten in het Chineescb te vertalen. Ling W-on's gelaat vertrok tot een grijn zend' masker. Zoolang ik mijn moedertaal ken, is er ses, die vanuit de gebouwen van het Par lement het grootsche feest aanschouwde. Zoeklichten, lampionnen, dundoekver— sieringen het was een schitterend ge zicht en zooals wij reeds zeiden het Nederlandsche, en te 's Gravenhage na tuurlijk in de eerste plaats het Haagsche vclk, beeft zich niet onbetuigd gelaten. De verschillende geschenken op alle mo gelijke gebied, van hand- en borduurwerk, tot het fijnste en edelste metaal toe, wel ke aan H. K. H. zijn aangeboden, get'ui- gen tevens van de liefde en den eerbied, welke het geheele Nederlandsche volk haar toedraagt.De Scbeveningsche vissehers b.v. kwamen met een origineel geschenkeen in zilver uitgevoerde bomschuit van het zelfde model, als waaruit één der voor vaderen van Prinses Juliana eens aan het Nederlandsche strand aan wal stapte. Hét geheel van de feestelijkheden te 'is Gravenhage heeft op ons een diepen indruk gemaakt. Wij vertrouwen dat door de spontani teit van de uiting der volksliefde de ver zekering van de welgezindheid van het Nederlandsche volk voor ons Koningshuis, die ongetwijfeld reeds lang bij de Prinses had postgevat, nog verhoogd is en de band tusschen Oranje en Nederland nog strakker is aangehaald. En het behoeft geen betoog, dat wij ons, met deze wei nige regelen, aansluiten bij hen allen, die'op den 30en April H. K. H. Prijniiës Juliana een driewerf „Heil" hebben toe geroepen. Wij hopen dat Prinses Juli ana nog zeer lange jaren voor ons Vor stenhuis en ons Vaderland gespaard mo ge blijven, Zij een leven het publieke Leven, dat Zij thans is aangevangen rij ke zegeningen het B-are zal moge noemen en dat de band die j.l. Zaterdag tusschen Haar en ons zoo strak is aangehaald, even hecht zal zijn als die, waardoor wij gehouden zijn aan Hare geëerbiedigde Moe- dér, Koningin Wilhelmina en haar zoo beminde' Grootmoeder de Koningin-Moe der Emma. Het v u u rwe r k. Op en om het Malieveld waren tiendui zenden bijeengekomen. Zelden is een vuur werk, begunstigd door steeds zachter ge worden weer, door zoo'n geweldige men schenmassa bijgewoond. Toen de Koninklijke stoet het terrein -opijeed, steeg er een daverend gejuich op. De Prins verliet de auto, de Koningin en Prinses sloegen vanuit de auto het vuurwerk gade. Om even over half elf was het vuurwerk ten einde. Het slotstuk was een groote decoratie nooit een gemeente in Engeland geweest, die Chinees vertaalwerk had. En bovenalen indien het werkelijk zoo was, is het consu laat toch vee/ dichterbij, d!an Poplar-wijk. Fleeter weifelde. Het was duidelijk, dat hij hier met groote voorzichtigheid de, con versant ie moest leiden in een bcpaaldie rich ting.' Het consulaat verwees mij naar Chinese Town, mijnheer, en een gedienstig ambte naar bracht mij zelfs bij U. Ling Won Jachtte plotseling luid-op. Hij keek met zijn glinsterende oogen naar het mies en streek voorzichtig «zijn wijs vinger lang# het scherpe staal. Ik wist niet dat er zulke geestige secre tarissen in Suffolk waren. U maakt mij werkelijk aan het lachen.... Maar kom, laat ik u helpen uit uw droom. Uw naam: is .Fleeteq, u bent detective. U woont op Kingsway en U onderzoekt de zaak van Lord Dundan's verdwijning. Kunt u zich dat herinneren Ling Won sprak vlug en op harden toon met kortafgebeten zinnen. Bij de laatste vraag sperde hij zijn oogen wijd opfcn en keek den détective spottend aan. Deze bleef rechtopzitten. Kunt u zich dat herinneren? klonk het ironisc(h na in zijn oor... Maar hij herstelde zich en nam het woord. Wanneer u toch alles weet, mijnheer Ling Won behoef ik u 'tbch geen rad voor de oogen te draaiien. Ik ben inderdaad1 Fleeter en ik zoek Lord Dundan. De Ghinees knikte bevestigend en vroeg; Wat wilde u dan van mij weten? Alles, klonk Fleeter's vlotte antwoord', dat op den Chinees hoegenaamd geen in druk maakte. Dan zal ik u alles vertellen, mijnheer bestaande uit een oranjeboom, geflankeerd door tjwee herauten, waarboven als aureool de woorden „Leve de Prinses." Een donderend gejuich steeg uit de me nigte op toen de Prinses zich van haar zitplaats verhief en minzaam voor de Haar gebrachte hulde dankte. Spontaan zette men toen het Wilhelmus in. Na afloop konden de menschen, die jui chend de Koninklijke familie toewuifden bijna niet in bedwang gehouden worden. Na het v u u r w erk. Toen het vuurwerk was afgeloopen, heeft hef Koninklijk gezin, voor het publiek volkomen onverwachts, nog weer een rond rit gedaan door de stad. Midden door do drukte in de versierde straten reed de stoet. Waar de Koninklijke stoet passeerde was de geestdrift enorm, eenvoudig on beschrijfelijk. Uiteraard gold het enthou siasme in de eerste plaats de jarige Prin ses en zooals zij is toegejubeld, evenaarde het de meest grootsche huldiging, welke wij de Koningin zelf ooit hebben zien brengen. Rede van de Koningin. Aan den galamaaltjijd heeft H. M. de Koningin het woord gevoerd. Zij richtte Zich tfot Hare dochter met de volgende woorden Geliefd Kind, Alvorens uw Vader onzen gasten voor stelt een heildronk op uw gezondheid uit te brengen, gevoel ik mij gedrongen een enkel woord tot U te richten, waar mijn hart vol van dank is aan God, dat Hij het U gegeven heeft in goeden welstand den mijlpaal door de Grondwet gesteld bij de vervulling van uw 18e jaar te be reiken. Zoo behooren thans de gelukki ge jaren van uwe opvoeding en aan vankelijke vorming tot het verleden. Ik wensch een woord van hulde en warmen dank te wijden aan allen die daartoe hebben medegewerkt. Echter kan hiermede voor U het tijd perk van studie nog niet worden afge sloten, integendeel, gij zult U nog ver der voor de U wachtende taak willen en en moeten bekwamen. Het is uw Vader en mij aangenaam geweest gevolg te kun- zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en uw slapeloosheid verdryven Buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. Fleeter. Gebruikt u thee? Fleeter schudde het hoofd. U behoeft niets te vreezen, de thee is vrij van vergif. De detective boog. Ik acht het onverantwoordelijk mij er van te overtuigen, Sprak hij kordaat, waar op de ontvoerder van Lord Dundan lang zaam zijn verhaal begon. U zult weten, dat Dundan en zijn vriend, Hampton samen mijn schoone vaderland bezochten. Zij waren ook in Shaugai en maakten daar kennis met een Chineesde' vrouw. Lotus Fall... Maar ook ontmoetten zij er Lotus' min naar, Ling Won. Die vier menschen wa ren met elkaar op vriendschappelijken voet, doch in stilte leefde er een vijandschap tusschen hen, die nimmter uitjgésprokeni werd. Het was alsof zij samen op den kra ter van een vulkaan stonden, hand in hand, en wachtend op het oogenblik om elkaar in den poel van gloeiende lava te storten.. nen geven aan den, in U zelve opgeko men wensch, uw studies voor te zetten, aan de Leidsche Hoogeschool, die door zulke schoone en aloude tradities aan de geschiedenis van het vaderland en onze familie is verbonden. En als ik denk aan het schoone, volle leven met zijn groote verantwoordelijkhe den, dat U wacht, te midden waarvan gij de kunst zult moeten leeren verstaan U wezenlijk gelukkig te gevoelen, onver schillig onder welke omstandigheden, dan gaan mijne gedachten van zelf terug tot Uwe prille jeugd, waarin wij reeds het verlangen U één te voelen en mede te leven met anderen, mocht beluisteren. Zij het U gegeven altijd weer te vinden d i e diepere eenheid die alle menschen saambindt, die gij steeds gezocht hebt, en te leeren anderen en U zfcilve te be- giijpen en Ui in te leven in het tijdperk dat voor U ligt; zóó fijsl vertrouwen waardig te maken van Uwe tijdgen ooten en bovenal van ons dierbaar volk aan welks geluk en welzijn ge eenmaal geroe pen zult zijn uwe beste gaven en kracn- ten te wijden. Wij weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit al Les niet in eigen kracht alleen zult beproeven, het is daarom dat wijl met U heel uwe toekomst met ootmoed en met ontroering in het hart, doch met groote blijdschap en vertrouwen, leggen in die Vaderhand, Die uw jonge leven tot hiertoe zoo liefdevol bewaard heeft. Z. K. H. de Prins zeide na deze woor den der Koningin Ten volle instemmend met de woorden van de Koningin, noodijg! ik U allen uit dézen heildronk in te stellen op de ge zondheid van ons geliefd kind. UIT INDIE. Zijn moeder vermoord. In kampong Layang, Makassar, heeft zich een afschuwelijk drama afgespeeld., Een ongeveer 16-jarige Inlandsche knaap heeft zijn moeder eenige slagen mjfet een breekijzer op het hoofd .-toegebracht, waar door de arme vrouw bewusteloos in elkaar zakte en zonder haar bewustzijn herkre gen te hebben is overleden. De reden, van deze afschuwelijke daad was, dat de vrouw Wide hertrouwen en dit volgens de meening van haar zloon schandelijk was. De brand te Ban-djermasin. Omtrent den brand, welke dagen gele den een groot gedeelte van de wijk Pasar Want niet ik alleen was in stilte gebeten,, wraak. Wat er voortgekomen is uit die toevallige ontmoeting in Shangai, weet u natuurlijk evengoed, misschien nog beter, dan ik.. Dit staat echter vast, dat Ling Won niet met Lotus Fall gehuwd is en zij, op haar beurt niet met Dundan. Er zijn mensehen die liefde vergeten kunnen, maar er zijn ér ook, die het kun nen, maar het niet willen, zoo- ben ik. Lin-g Won zweeg een -oogenblik. Het mes klemde hij nog steeds in de hand en zijn oogen waren gevestigd op Fleeter. Dan vervolgde hij ernstig: Een zo-ori van het Hemelsche rijk ver geet en vergeeft niet, Fleeter. Onze wraakzucht is eeuwig... Ik heb wraak gezworen op het feest van den Grooten Lantaarn en zes volle jaren heb ik noodig gehad eer mijn plan een schijn van mogelijkheid kreeg. Ik heb u talal geleerd en gewerkt, hard gewerkt om geld te verdienen. Geld', gelei voor mijn op die Westerlingen, die mij mijin bruid ontroofden, zij waren het ook op mij' en onderling weer op elkaar uit jal-ouzie.... En Lotus... och die is altijd een raadsel geweest... toen Dundan afscheid nam om terug te gaan naar Londen, beet zij hem in de hand... en toch volgde zij' hem...'. Ik vergeet dat moment nooit meer, het was verschrikkelijk. Maar aan den an deren kant weer een gelukkig toeval, want hierdoor heb ik hier in Londen, Lord Dun dan er door herkend, toen ik, heel onver wacht tegenover hem zat in een restau rant. Ik zag toen plotseling liet lidtee- ken van den beet in Zijn hand en heb hem niet meer uit het oog verloren. Maar laat ik kort zijn mijnheer Fleeter, Nu heb ik het eerder dan ik gehoopt had en de voldoening van mijn schokkende daad is zeer zeker spoedig te verwachten, het einde kan niet ver meer zijn. De detective keek op. Wat gaat u (dan doen, vroeg hij1 aarze lend. Ling Won grijnsde. Ik ga Dundan vermoorden... Deze onverwachte, starre beweging van Ling Won, midden in het logische, kalme verhalen der feiten, werkte niet weinig ver rassend. Maar de Chinees ging voort: '-■iff, voor tiet Land van Heusden en Altena,dgLangstraat en de Boflimelerwaard V i (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1