Plaatselijk Nieuws Baroe, benevens de gemeetvtjepassar te Bandjermasin verwoestte, verneemt het „Bat. Hbl." nog, dat die totale schade varieert tusschen de f 600,000 en f 650,000. Daarvan is f 326,300 door verzekering ge dekt. Een oorrespondent te Soerabaja seint aan de „Loc." dat de politie aldaar in samenwerking met de douane acht K.G. oipium heeft aangehaald tot een totale waarde van f 3000. De opium werd gevon den in... gezouten eieren. De eieren maak- tjen deel uit van de lading van de „Tjikna- noek." Vergadering van den raad der gemeente HEDIKHUIJZEN op Vrijdag 29 April des nam. 6 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer v. Bokho ven. SecretarisWelEd. Heer Couwenberg. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest daarna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Beëediging nieuwgekozen raadslid. De heer I. A.'Buijs legt in handen van den Voorzitter' de vereischte eéden ar, waarop de Voorzitter het nieuwe raads lid geluk wenscht en de hoop uitspreekt dat deze zal handelen volgens den afge- legden eed, dan is er geen twijfel aan, dat hij zijn plicht zal doen en zal handelen in het belang der gemeente. Gunning van de aanbesteding school huis te Hedikhuijzen. De Voorzitter vraagt of een der heeren nog iets over deze kwestie heeft te zeggen. De heer Dobbelsteen zegt, dat in de vo rige vergadering was beslotjen, dat de aanbesteding om vijf uur zou plaats heb ben 'in café v. Leeuwen, waarom is deze aanbesteding niet doorgegaan? De Voorzitter kan hierop geen antwoord geven, spreker was bij1 de aanwijzing die om 3 uur heeft plaats gehad, niet tegen woordig, misschien waren er aannemers, die naar aanleiding van de aanwijzing hun inschrijving wilden wijzigen. Dobbelsteen. Als hier besloten wordt, dat de aanbesteding omj 5 uur wordt ge houden, heeft men zich daaraan te houden. Voorzitter. B. en W. besteden aan niet den raad. Dobbelsteen. Tenzlij de raad de aanbe steding aan zich houdt. Voorzitter. Het gaat er nu maar over of de raad de uitvoering aan den laags ten inschrijver wil gunnen. Dobbelsteen. Ik wil er verder geen woorden over vuil maken. Ik heb er na tuurlijk geen bezwaar tegen, dat het werk gegund wordt aan den laagsten inschrijver, als het werk maar wordt uitgevoerd vol gens bestek en de opzichter wordt ver zocht hierop toe te zien. Voorzitter. Ik geloof niet dat wij den opzichter daarop behoeven te wijzen, die man staat gunstig: bekend en heeft in zijn praktijk 't vertrouwen nog nooit beschaamd, wenscht de raad evenwel dat B. en W. nem er op wijzen, dan zal dit gebeuren. Dobbelsteen. Alstublieft. Hierop wordt den bouw der onderwij zerswoning gegund aan den laagsten in schrijver de heer J. de Bont te Nieuw- kuijk. (Zie voor uitslag aanbesteding el ders in ons blad.) Benoeming Wethouder in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Engelen. De heer P. v. d. Brand wordt niet al- gemeene stemmen als zoodanig benoemd, en verklaart zijne benoeming te willen aannemen. Aangehouden adres A. v. d. Wensch. De Voorzitter.zegt dat het de bedoeling van v. d. Wjensch is een paar kamertjes aan ziijn woning te bouwen, hiervoor is dus de grond aangevraagd. De heer v. d. Brand heeft er niets tegen dat het stukje grond wordt afgestaan. M.a.s. wordt aldus besloten. De Voorzitter merkt op, dat thans nog even de prijs moet worden vastgesteld, waarvoor het stukje grond zal worden verkocht. De heer v. Hemert vraagt of B. en W. in dezen geen prae-advies hebben. Winkel. Dat doen wij' maar niet, daar schieten wij niets mede op. Voorzitter. Voor niets werken, doet nie mand graag, dus ik ook niet, daar heb je niets aan. v. Vriede. Het vorige stukje van den tuin is verkocht tegen f 1 per vlerk. Me ter. v. d. Heijden. Het geldt hier een arbei der. v. d. Brand. Het wordt wel wat veel. Dobbelsteen. Volgens mij moet de grond zeker zooveel opbrengen als den vorigen keer. Het is nu slechts voor een ver bouwing, ik had veel liever gezien dal er een flink huis op werd gebouwd. Ik zou m(eer dan een gulden vragen. v. d. Brand. Mij dunkt dat het genoeg is. v. d. Heijden. Omdat men arm is, moet men meer betalen dan een ander. Dobbelsteen. De vraag is op welke ma nier brengt het voor de gemeente het meest op, of dit voor een arbeider of itemand anders is, doet niets ter zake. Het is het mooiste plekje uit de gemeente. v. Hemert. Men moet geen precedent scheppen. De heer v. d. Brand stelt hierop voor den grond voor f 1 per vierk. Metier af te staan, waartoe met op een na algemee- ne stemmen wordt besloten, alleen dé heer Dobbelsteen stemde tegen. v. Hemert. Het is nu geen 4 tegen 3. Bespreking verbouwing ve/dwacaterswo ning. Ook dit punt is reeds in een vorige Vergadering ter sprake geweest De raad wenschte toen echter alvorens te oeslis-, sen eerst een begrootingi der kosten te zien. De Voorzitter zegt dat de kosten zijn opgenomen en door den gemeente-opzich tier zijn begroot op f 180. Spr. vraagt of de heeren er zich mede kunnen veree- nigten ,dat de verbouwing wordt uitge voerd. De heer v. d. Dobbelsteen begrijpt niet waarom de woning verbouwd moet worden vroeger heeft er jaren 'n veel groofer huis houden in gewoond dan thans het geval is. Voorzitter. In beginsel hebt U toch tot de verbouwing besloten. Winkel. Als U was gaan kijken, dan zou je hebben gezien dat het noodig is. Dobbelsteen, 't Is al wel twintig jaar zoo bewoond. Winkel. Al is het altijd zoo geweest, daarom behoeft het zoo nog niet te blij ven. Dobbelsteen. De politie kost hier toch rleeds geld genoeg, die behoeft niet nog meer te kosten. v. Vrede. Ik kan er niets over zeggen, ik heb het niet gezien. Winkel. Mij dunkt dat de man niets overdreven vraagt. Voorzitter. De kosten der politie zijn hier niets hooger dan iin een andere ge meente, de bezoldiging geschiedt volgens algemeene regeling, door Ged. St. vast gesteld. Winkel. Wie weet mijnheer Dobbelsteen of U thans wjel zoudt willen wonen in dezelfde woning waarin vroeger Uwe ou ders hebben gewoond. Dobbelsteen. Mijn ouders wonen nog steeds in dezelfde woning. v. Vrede. Ik kan er niets over zeggen, ik weet het niet, kan het niet worden aan gehouden om het eerst op te nemen? Winkel. Dan hadt je moeten gaan kij ken. Voorzitter. Het is opgenomen. Hierop wordt met op één na algemeene stemmen besloten de verbouwing te doen uitvoeren. De heer Dobbelsteen stemde tegen. Schrijven van het polderbestuur van Herpt om subsidie voor het verharden van een zandweg. v. Vrede. Hoort de weg onder den polder van Herpt dan moet deze nem ook maar netjes onderhouden. Het schrij ven wordt hierop voor kennisgeving aan genomen. De Voorzitter deelt mede, dat van het Hoofd dér O. L. School te Hedikhuizen een schrijven is ingekomen, waarin deze mededeelt dat hij twee of drie schoolban ken te kort komt. Besloten wordt dat een 4-tal banken zullen worden gemaakt, ge lijk aan hiet model dat thans in gebruik is. De Voorzitter deelt mede, dat zich deze week een werklooze heeft aangemeld om werk n.l, de mandenmaker v. d. Wiel. Spr. vraagt of de heeren er zich mede kunnen vjereenigen dat de man werk worjdt ver schaft. De heer v. Hemert is hier wel voor, doch er moet een voorwaarde aan worden verbonden, zoodat men werk blijft zoe ken en, niet op den steun blijft hangen. Spreker zou daarom het weekloon niet hooger willen stellen dan f 10,50. Met al gemeene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstiel besloten. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Brand of er nog grint in den polder komt. i De Voorzitter antwoordt ontkennend, men is reeds over de begrooting. De heer Dobbelsteen meent dat er nog altijd een regelement van orde voor de raadsvergaderingen bestaat], dat zegt dat de raadsvergaderingen acht dagen van te voren behooren te worden uitgeschreven. Spreker zag gaarne dat aan deze bepa ling de hand werd gehouden. De Voorzitter sluit hierop de vergade ring. WAALWIJK. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente waarin met ken- nisgëving afwezig waren de heeren W. Ei bers, wethouder; A. van Gent, J. Oo- mens en B. Timmermans-Verschure. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een verzoek van den heer J. Hom bergen, kapper, om gcdurc'nde de a.s. kermisdagen het front van zijne woning vrij te hebben. De vorige jaren was de toegang tot zijne zaak als het ware ver sperd door tenten en woonwagens. De Voorzitter stelt voor het verzoek tier afdoening te geven in handen van B. en W. Met het verzoek in kwestie zal zooveel mogelijk rekening worden gehou den. Voorstel tot verhooging van de bij drage in de onderhoudskosten van den fokstier. De polderbesturen hebben het vlerzoek der Fokvereeniging gesteund. B. en W. stellen voor de verhooging1 van f 15 te verleenen, waarmede de raad ac- coord gaat. Het voorstel tot het verleenen van een crediet voor aanbieding van een torenuur werk voor de nieuwe kerk van O. L. V. te voormalig Besbijen vindt eveneens een gunstig' onthaal. Zander stemming wordt besloten het voorgestelde crediet van f 1250 te verleenen. Wanneer ter sprake komt het instellen van een Zaterdagmiddag-markt, bréngt de beer v. Driel het bezwaar naar voren dat de markt te vroeg begint (half 3) waardoor vele buitenmenschen van die markt niet kunnen profiteeren. De Voorzitter kan dit bezwaar volko men deelen. De heer Verwiel, voorzitter der R. K. Middenstandsvereen. (initiatiefneemster tot deze markt) zegt dat men op het oogen- blik niet in een gunstig tijdperk verkeert om een ander uur in te stellen, doch met de zomermaanden zal zulks veel beter gaan. Wat uitbreiding der markt betreft, deelt de heer Verwiel mede dat dit wel in de bedoeling ligt, dóch zoolang de offici- eele goedkeuring niet ontvangen is, kun nen alle zeilen niet bijgezet worden. De Voorzitter zegt dat in het verzoek aan Ged. St. eenige ruimte gelaten zal worden wat betreft het vaststellen dei- uren. De heer v. d. Aa verneemt op zijne vraag dienaangaande dat het in de bedoe ling ligt om naderhand de Pluimveemarkt uit te breiden tot een markt waarop men allerlei waren kan verkrijgen, en doordat z.i. op zulke markten artikelen worden verkocht tegen zulk een bespottelijk lagen, prijs dat de winkeliers ter plaatse daar niet tegen kunnen concurreeren, vindt hij dat de neringdoenden door die markt scha de lijden. De heer v. d. Geld is het met den heer v. d. Aa, hierover niet eens. Z.i. zouden de neringdoenden uit het drukke bezoek eerder hun voordeel trekken, in 't alge meen ten minste. Men late de zaak eens groeien. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen. Verder wordt besloten 50 reproductie's in kleurendruk van het schilderij van Mes dag, voorstellende Prinses Juliana, waar van enkele exemplaren in de schoolloka len zullen worden opgehangen terwijl de andere zullen worden uitgereikt aan oe ijverigste leerlingen, die prijs stellen op het bezit van zulk een plaat, aan te koo- pen. Nadat nog is vastgesteld de uit te kee- ren vergoeding aan de Bijzondere scholen, wordt de vergadering na gebruikelijke rondvraag gesloten. ZALT-BOMMEL. Vrijdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen. Me tden Voorzitter en Secretaris zijn 10 leden tegenwoqrdig, afwezig met ken nisgeving' de heer Meijer. Onder punt 1Ingekomen stukken en mjededeelingen, wordt door den Voorz. aan den raad medegedeeld, dat zich voor de komende vacature van gemeente-secre taris 84 sollicitantjen hebben aangemeld. Na wijziging van de gemeentebegroo- ting 1927 volgt uitloting aandeden en geldleeningen. Leening 1900, af te lossen 1 aandeel ad. f 500. Uitgeloot wordt no. 28. Leening 1906, af te lassen 4 aandeden ad f 500 Uitgjeloot worden de nos. 47, 58, 17 en 95. Leening 1907, af te lossen 3 aandeden, ad f 100. Uitgjeloot worden de nos. 68, 62 en 39. Leening 1909, a fte lossen 4 aandeden, ad f 250. Uitgeloot worden de no's. 32, 12, 42 en 38. Leening 1918, af te lossén 1 aandeel, ad f 500. Uitgeloot wordt no. 5. B. en W. stellen voor aan Mej. Wol- fert alhier tot 1 Mei 1928 te verhuren hjet voorbovenhuis der overdekte markt voor een huurprijs van jf250 p. jaar (v. j. f 200) en aan den heer G. den Hollander alhier voor een jaar te ver huren het achter bovenhuis der overdek te markt, voor een huurprijs van f'200 per jaar (v. j. f 175). Wordt zondier hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voorstel tot verleenen van eervol ont slag, overeenkomstig verzoek, aan W. C. Pleyte, als secretaris der gemeente. B. en. W. stellen voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te vierleenen, onder dankbetuiging voor de langdurig bewezen goede diensten en wel met ingang van 15 Juni 1927. Z. h. s. goedgekeurd. Voorstel om in verband met de te hou den feesten, gemeenteterrein aan den pu- blieken dienst te onttrekken. Daar bij Raadsbesluit van 5 Nov. '26 aan het bestuur der Harmoniekapel „Ge neraal Karei van der Heyden" toestem ming is verleend om ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der vereeniging, ge bruik te maken van het plantsoen voor het houden van een groot nationaal concours op 26 Mlei en 5 en 6 Juni a.s. en dan alleen voor dat gedeelte van het plantsoen waarin de muziektent en de z.g. kindertuin zijn gelegen, stellen B. en W. den Raad voor het gedeelte plantsoen vanaf de Ga- miersche Poort tot aan de Algemeene Be graafplaats, gedurende het tijdvak 25 Mei 1927 tot en met 6 Juni d.a.v. aan den publieken dienst te onttrekken. Op v,erzoek van den heer Breddels wordt Gamersche Poort veranderd in Rijksstraat weg. De heer Mooring geeft B. en W. in overweging nauwlettend te waarschuwen voor en toe te zien op beschadiging yan het plantsoen tijdens de feestdagen. Spr. zou v;erboden willen zien het betreden van h;et plantsoen buiten de paden. Mo gelijk dat door middel van duidelijke bil jetten het publiek hierop gewezen kan worden. Weth. Philips stelt voor, dat B. en W. óvier een en ander met de verteteniging: overleg plegen. Aldus wordt besloten, terwijl het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. Bestrating Staitonsweg. B. en W. schrijven aan den Raad Sedert geruimen tijd heeft de bestra ting van den Stationsweg onze aandacht gevraagd. Verschillende manieren van De- straten, aooals termax- grintweg,- basalt-, en klinkerbestrating hebben wij overwo gen, tenslotte is ons college tot de con clusie gekomen, mede gelet op ingewonnen informaties, dat voor' den Stationsweg kiin- kerbestrating het meest is aan te be vei en. Ook uit een financiëel oog-punt ver dient dit de voorkeur, daar andere bestra ting veel meer aan onderhoud kost. Het komt ons college gewenscht voor om in 1927 een gedeelte (plm. een vierde) van den Stationsweg (te beginnen aan de StadsZijde) met klinkers te bestraten. In 1928 zal het resteerende of en gedeelte van het resteerende onder handen worden genomen. Voor 1927 is op de gemeente- begrooting geraamd voor bestrating Sta tionsweg f 3677,60. De heer v. .Lookeren Campagne vraagt of hét geen aanbeveling verdient den ge- heelen weg ineens te verharden en daar voor een leening uit te schrijven. Weth. Philips merkt op, dat voor hem als motief voor het voorstel van B. en W. gegolden heeft, dat het gedeeltelijk doen verbeteren van den weg als eten proefneming met klinkerbestrating moet worden beschouwd. Hij geeft in overwe ging mettertijd het resteerende drie vierde gedeelte in eens te verbeteren en daarvoor ■een geldleening aan te gaan. De heer Mooring vraagt overlegging van het rapport van den gemeente-archi-, tect. De Voorzitter zegt dat B. en W. er niets op tegen hebben om de cijfers van den gemeente-architect over te leggen. Het voorstel van B. en W.wordt zon dter hoofdelijke stemming goedgekeurd. Na rondvraag volgt sluiting. /K.HEUSDEN. Op de Dinsdagavond ge houden ledenvergadering werd besloten de z.g. ystent of buitensociëteit niet te ver- koopen, echter de contributie te verhoogen op f 2.— per lid. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Mr. Ruitinga, Voorzitter; A. J. v. d. Kolk, Secretaris-Penningmeester Com missarissen, P. Schmiehausen, J. van Laar hoven Jr. en Joh. de Mol. XDe H. Familie zal, zooals ieder jaar in de Meimaand, ook dit jaar weder onder geleide van de Fanfare een bedevaart naar Elshout maken en wel a.s. Zondag namiddag 4 uur. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f47969.68, terugbetaald f 13324.53. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10030. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, werd Zaterdagavond door de «Fanfare der H. Familie* en de »Heu8densche Harmonie* een concert ge geven op de Vischmarkt. De verschillende nummers werden heel goed gespeeld en oogstten dan ook een luid applaus van het talryk publiek. Na afloop van het concert ging het met een marsch, omstuwd door een groote menscherimenigte, naar het Vereenigingslokaal. De collecte op 30 April alhier ge houden, ten behoeve van het Drentsche veeukind, bracht f"79.79 op. By de j.l. gehouden keuring voor den dienstplicht werden van de 19 inge schrevenen der lichting 4928 dezer ge meente 13 afgekeurd. Maandagmiddag werd op de Prot. Begraafplaats onder Oudheusden ter aarde besteld, het stolfelyk overschot van den heer K. Hoekstra, die alhier op59jarigeri leeftijd is overleden. De overledene was gepensionneerd Opper wachtmeester der Kon. Marechaussée, by welk wapen hy ongeveer 36 jaren heeft gediend, waarvan een groot gedeelte by de brigade alhior. Tal van politiebeambten uit de omgeving en verschillende oudbeambten volgden de lykkist. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den EdelAchtb. Heer Mr. C. W. v. Ommeren, Kantonrechter alhier, die als meerdere, den overledene herdacht eri zijne goede hoedanigheden als politiebeambte en als huisvader schetste. Spr. heeft den overleden «opper* leeren kennen als geen fittter, was hem evenwel de noodzakelyk- heid opgelegd een strafbaar feit op te sporen, 1 dan deed hy dit met de meeste nauwgezetheid, waarbij hij vaak medelijden gevoelde met hem, die zijn toekomst, door zijn gepleegd misdryf, verwoestte. Met een «opper rust zacht* eindigde spreker. Hierop sprak de heer Pleijs, opperwacht meester der Kor. Marechausseé te Besoyen, als collega en wapenbroeder, namens het »Wapen« en de politiebeambten uit de omgeving. Ook deze spr. schetste de vele goede eigenschappen van den ovebledene, met wien hij eerst alsondeigeschikte, later als collega en vriend heeft samengewei kt. Namens zyne wapenbroeders en politiebe ambten uit de omgeving legde spr. een fraaien krans op het graf. Tot slot sprak de WelEerw. Z.G. Heer Ds. Huijgens, die het vertrouwen op en het berusten in God van, den overledene liet uitkomen, niettegenstaande diens smartelijk ziekbed. De schoonzoon van den overledene dankte voor de betoonde eer den overledene be wezen. v"ALMKERK. Op de laatst gehouden vergadering van het Oud land van Altena werd besloten de nu bestaande windmolens te doen verdwynen en deze te dóen ver vangen door machine's. De Landdag, welke alhier gehouden zal worden, zal plaats vinden op Hemel vaartsdag n.m. op het Terein v. d. Heer A. Brand 't welk naar wij vernemen hier voor vrywillig is afgestaan. Als sprekers zullen optreden Ds. van Kooien van Rot terdam, Ds. Pop «an Maassluis, Ds. Luu- ring van Hazerwoude en Ds. Ewold van Raamsdoriksveer, onderwerpen enz. zullen nader worden bekend gemaakt. CAPELLE. Door de gemengde zang- vereeniging «Het Rozeknopje* te dezer plaatse is besloten aan het op 10 en 11 Augustus a.s. te Gorinchem te houden Na tionaal muziek- en zangconcours deel te nemen. Door de Reederij Arte Smit te Slikkerveer wordt gedurende de zomer maanden op een drietal dagen in de week en wel op Maandag, Donderdag en Zater dag het traject Rotterdam-Waalwijk een extra boot in de vaart gebracht. Deze boot vertrekt des morgens 7 uur uit Rot-, terdam en des nam. 2 uur uit Waalwijk. Bij de j.l. gehouden keuring voor den dienstplicht werden van de 58 inge schrevenen der lichting 4928 dezer gemeente 33 afgekeurd. HAARSTEEG. Ten gemeentehuize werd aanbesteed, het bouwen van een onderwy- zerswoning te Hedikhuizen. Ingeschreven werd door 10 gegadigden. Inschryvers waren G. de Bont, Nieuwkuyk f 5684 Gebrs. Dankers. Heusden f 6063 J. Kooien, Baardwijk f 6500 J. M. van Veluwj Haarsteeg f 6650 L. Kooien, Nieuwkuyk f 6429 v. d. Geld, Elshout, f 6900 J. Goesten en J. Merks, Ammerzoden f 6890 J. Deen en, Haarsteeg f 6874 P. A. Kramer, Genderen f 6894 J v. Bokhoven, Vlymen f 6350 Gegund werd aan den laagsten inschry- ver G, de Bont te Nieuwkuyk. RIJSWIJK. De ingeleverde candidaten- lysten voor de a.s. Gem.raadsverkiezing zijn genummerd als volgt 1. Lyst Verschoor (A.-R.) 2. Westerlaken (A.-R.) 3. Van Mersbergen (S.D.A.P.) 4. Nieuwenhuyzen (C.-H.) SPRANG. Zaterdagavond geraakte het öj-jarig zoontje van zekeren v. W. te Kaatsheuvel, nabij de Sprangsche Vaart onder den Stoomtram, waardoor beide beenen werden getroffen. De ontboden geneesheer achtte onmiddellyke over brenging naar het ziekenhuis te Tilburg noodzakelyk. Met aanvankelijk 17 leden is alhier opgericht een afdeeling van den Byzonde- ren Vrijwiligen Landstorm. Als leider zal optreden de heer J. van der Schans uit Vrijhoeve-Capelle. WOUDRICHEM. De heer F, C. Huijser, hoofd der 2e Openbare school, in deze ge meente, heeft na een paar maanden ziekte verlof met ingang van 1 Mei jl. zyne functie weder aanvaard. Gedurende het tydvak 21 28 April jl. werden op de vischmarkt alhier 70 zalmen wegende van 6 30 pond, 4 schotzalm, 19 elften en 54 finten. De prys bedroeg voor zalm f 1.30 1,60 per pond schotzalm f 3.50 per stuk; elft flf3 per stuk en fint 30—50 cent per stuk. Ds. A. van Willigen alhier heeft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2