Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4704 LENTESTEMMEN. Zendi AJP's AMANDELTJES ^9 PUDDING Jail Seertzen, Rechtzaken Plaatselijk Nieuws Ingezonden. Biniiénlaiid I li Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proef buisje 25 ct. Bij Apoth. en Drog. Een lied van nieuw Leven. Ik hoor door m'n venster de vogelkens zingen, En hoor ze hun heerlijkste iiedeke zingen, Zoo schoon, zoo schoon I Ik hoor ze plezieren en vechten daar buiten, En dan weer een nieuw vroolijk Iiedeke fluiten, Zoo schoon, zoo schoon I Ik zie, hoe de knoppen tot blaadjes gaan groeien, En tusscben I de blaadjes de bloemekes bloeien, Zoo zoet, zoo zoet 1 En goud-blauwe luchten, met puurwitte wolken, Die lachend de vreugde der wereld ver tolken Om Lente, Lente O, overal zie ik de volschoone Lente, En diep in mjjn harte gevoel ik de Lente Zoo zoet, zoo zoet. HENK A. WOLTERS. WIJK, 5^- 1927. April Be Algemeene Nederlandsche Zendings- Gonfiprentie herdenkt'' dit jaar haar 40- jarig bestjaan. Het Comité besloot aan deze herdenking een feestelijk karakter te gjeven. De Conferentie zal van Dinsdag 25 tot Donderdag 27 October worden gehouden in de aula van het Koloiniaal Instituut, te Amsterdam, waardoor de leden tevens gelegenheid zullen hebben met d,eze in stelling en haar museum nader kennis te maken. Op den vooravond Maandag 24 October zal de ontvangst der deelnemers plaats hebben in de Koningszaal van Artis. De Conferentie zal een dag langer dan gewoonlijk duren; de laatste dag zal een meer internationaal karaktejr dragen door enkele buitenl'andsche sprekers. Op een der avonden zal men met de gjemeente vergaderen in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, terwijl voor een anderen avond een kunstavond in het Concert gebouw op het program staat. Of aan dit breed-opgezette plan uit voering gegeven kan worden, hangt voor een deel af van de vraag, of men een 600- tal deelnemers uit alle deelen dps lands kan verwachten; en ook, of er in de Am- sterdamsche kerkelijke kringen genoegzaam belangstelling voor verkregen wordt. BOSSCHE RECHTBANK. Terecht stond W. B., koopman te Wijk bij Heusden, beklaagd ter zake dat hij in November of December te Wijk opzettelijk de eer en goeden naam van D. v. 'Wijk, den Voorzitter van de Coop. Landbouw- vereeniging „Onderling Belang" te Aal burg heeft aangerand door opzettelijk ver schillende personen te vertellen dat hij!, van Wijk, in zijn kwalitjeit van voorzitter van genoemde vereeniging frauduleuze han delingen had verricht. Verdachte ontkende de bedoeling te heb ben gehad, te doen, wat herat is ten laste gelegd. Het spijt hem dat, men zoo iets van hem gedacht heeft. Hij heeft, wat hij vernam, zonlder zulke bedoelingen mee gedeeld. Getuige van Wijk, de belcedigde partij doet een uitvoerig verhaal, hoe hij er aan meewerkte de Landbouwersvcreeniging van niets op te voeren tot wat zij geworden is en geenszins verdiend te hebben dat ook maar in 't geringste zijn goede naam zoo ondankbaar wordt aangerand. Getuige Michaê'l te Wijk verklaart het verhaal gehoord te hebben, dat het praatje de ronde deed, dat v. Wijk erwten voor de Coop. Vereeniging zou verkocht heb ben en de winsjt er van voor zich behou den. Als belanghebbende onderzocht ge tuige de zaak <cti bleek dat verdachte B. de zegsman was. Eerst was getuige naar De Waal gegaan om Zijn licht op te ste ken en daarna heeft hij tweemaal naar Kees, Eikel te Polbroek geschreven. Uit dat onderzoek werd bevestigd dat ver dachte het verhaal over den verkoop van erwten heeft uitgestrooid. Getuige Pieter de Waal, landbouwer t(e Wijk een oom van verdachte, had een onderhoud gehad- met verdachte over tiiin- bouwaangelegenheden. Bij de bespreking verhaalde verdachte hem van de fraude door van W. met de erwten. Getuige gaf toen geen antwoord, doch kwam latei- tot nadenken. Fraude zou de prijzen kun nen beïnvloeden en vermits hij en velen geregeld zaken doen met de Coop. Veree niging' achtte hij het noodig in zijn en ah Ier belang eens nader te in forme eren. Verdachte, nader door hem gevraagd, of liet wel wezenlijk waar was dat Van Wijk tweemaal erwten zou verkocht hebben ten feigen bate, hield zijn vertelsel staande. In zijn verontwaardiging heeft getuige het verhaal toen weer aan, een ander gedaan, en werd de geschiedenis ruchtbaar wel ke ook den belasterde v. Wijk ter oore kwam. De verkoop der erwten in kwestie zou hebben plaats gehad aan de beurs te Rot terdam. Getuige De Waal heeft aan verdachte gevraagd of deze zijn verhaal gestand deed, en zoo ja, dan zou getuige de zaak aan lget rollen brengen om klaarheid te krijgen over wat er dan.eigenlijk wel ge beurd zou zijn. Toen nog bevestigde ver dachte zijn vertelsel. Nader bleek dat alles laster en klets praat was. Het O. Ml. wees er op dat zeer vaak bij den officier van'justitie klachten inko men ten aanzien van laster- en kletspraat jes welke echter meestal niet te achterha len zijn. Hier is nu eens zoo'n ernstig geval waarbij het bewijs geleverd is, wie een zeer ernstige aanranding van eens an ders eer en goeden naam pleegde. Doch ook De Waal is medeplichtige. Hij had zijn mond moeten houden en mocht niet in 't publiek verder vertellen iets waar van hij nqg niet wist of het wel waarheid was. Hangende liet onderzoek behoorde De Waal te zwijgen. Gebleken is dan ook dat het vertelsel leugen is en de voorzitter der vereeniging in zijn goeden naam werd benadeeld. We gens overtreding door verdachte van art. 261 W. v. S. twiddle de eisch f 30 boete. De verdediger Mr. E. van Zinnicq- Bergmann, voert aan dat verdachte te goe- diertrouw heeft verder verteld wat hij van een ander gehoord had. Verdachte heeft in et de bedoeling gehad te lasteren of den goeden naam van v. Wijk te benadeé- len. Het doet hem leed, dat de zaak zóó} gieloopen is en hij heeft zijn spijt' over het gebeurde betuigd. Pleiter verzocht voor zijn cliënt vrijspraak. Uitspraak 12 Mei. Hsgz. o— ARR.-RECHTBANK TIEL. Vonnissen, uitgesproken door den Po litierechter op 27 April 1927. C. v. O., Wfell, poging tot mishande ling f 30 of 15 d. h.; H. V., Bruchem, mishandeling van een kind, 1 w. gev. o Vonnissen uitgesproken door de Arr.- Rechtbank te Tiel op 28 April 1927. li. R. te Well, mishandeling, 3 maan den gevangenisstraf. MET CPATIS-GPENADINESA US ANDEL. Andel's Fanfarecorps gaf Zaterdagavond j.l. op de tent in de Ach terstraat haar eerste zomerconcert. Een talrijk publiek was aanwezig om de diverse muzieknummers, welke het muziekgezel schap ten gehoore zou brengen, te beluis teren. Hoewel het ledental van gemeld corps den laatsten tijd achteruit is gegaan, kónden we tot ons genoegen constateeren, dat het gehalte der muziek hiermede geen gelijken tred heeft gehouden. De verschil- lende muzieknummers werden dan ook i uitnemend vertolkt. Andel Fanfarecorps t kan met genoegen op dit concert terug zien. Zondagavond onstond een vechtpartij tusschen eenige jongens uit deze gemeente en het naburige Rijswyk, waarbij de 15- jarige G. van Gammeren uit Rijswijk van een mes gebruik maakte en het pak van J. Straver alhier deerlgk havende. Nog denzelfden avond werd hij door de gemeen- te-politie aangehouden en aan een verhoor onderworpen. AALBURG EN HEESBEEN. Onze ge achte predikant, Ds. J. Bus, ontving Za terdag een beroep en wel van zijn vroegere gemeente Ouddorp, De gemeente alhier hoopt zeer, dat Z.Eerw. geen vrijmoedig heid zal vinden om het beroep aan te nemen. BENEDEN-LANGSTAAT. De hooihan- del gaat zeer slap. Voor puik hooi be steedt men f 17 tot f 18 per 500 K.G. Mindere kwaliteiten geen handel. DUSSEN. De toestand van het dochtertje van den Heer A. l3., welke vorige week werd aangereden door een motor, en daar door een hersenschudding bekwam, is ge lukkig vooruitgaande. Zondagmorgen vloog alhier de auto (Overland) no. N 573 en toebehoorende aan den Heer V. uit Werkendam, plotse ling onder het ryden in brand. Door spoedig stoppen en te begieten met emmers water was men het vuur spoedig meester. De auto was op wög naar de kerk, met den ZeerEerw. Heer Ds. de Jong eveneens uit Werkendam, welke in de kerk in den Hoek den dienst zou verrichten. De fanfare »Wilhelmina« alhier, maakte Zondag om 6 uur een muzikale wandeling door de gemeente, ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, wat heel wat volk op de been bracht. 's GRAVENMOER. Zaterdag 30 April de verjaardag van H, K. H. Prinses Julia na is alhier op zeer waardige wijze herdacht. Reeds vroeg in den morgen ontplooiden zich de vaderlandsche drie kleur zoowel van alle openbare als van vele particulieren woningen. Des middags trok de school jeugd vooraf gegaan door het Fanfarecorps »Euterpe« de gemeente terwijl 's avonds voornoemd corps met Zang Vereen. »Exelsior« een concert ten beste gaf. Een en ander trok veel belangstelling. GIESSEN. De prys der vette varkens is iets stygende. Men besteedt momenteel 29, 30!j cent per pond voor ie kwaliteit. Voor 2de kwaliteit 25 -27 cent per pond. Hardel redelijk. WELL. Op de vergadering van Hoofd- geërfden van den Polder Ammerzoden en Well, werd voor poldermeester, wegens periodieke aftreding van den voorzitter, H. A. van der Graft, het volgende drietal op gemaakt 1. H. A. v. d. Graft2. A. J. Bikker 3. H. J. van Duijnen uit welk drietal door het College van Gedeputeerde Staten een keuze zal gedaan worden. WAALWIJK. In plaats van de heer E. W. Klyberg is benoemd tot voorzitter van 't bestuur der R. K. Hoogere Handel school de heer J. v. Iersel en tot lid de heer J. Tielen. Gistermorgen ontstond in de wo ning van den heer B. v. N. een begin van brand. Door den opperbrandmeester G. v. Huiten, die daar met den agent van politie Driessen juist aanwezig was, werd het vuur met een snelblusch-apparaat gebluscht. Door de politie alhier werd aange houden de chauffeur E., in dienst bij den vrachtryder v Esch, wegens verduistering van ongeveer f200. Na een ingesteld onderzoek werd hy weer op vrije voeten gesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. d. R. Hoewel niet gewoon met de Pers om te gaan, voel ik my toch gedrongen, naar aanleiding van een ingezonden stuk in uw nummer van 29 April een kleine plaats ruimte van U te vragen. Dat er op het gebied van levensmidde lenbehandeling in sommige streken van ons donkere Zuiden wantoestanden heer- schen, wil ik toestemmen, maar toch niet in die mate zooals de geachte inzender wil doen voorkomen. En zeker niet in de streek waarin uw blad verschijnt Dus ik zou die bewuste slager, die zich zoo voor de volksgezondheid interesseert (of zou het misschien een beetje broodnyd zyn wel durven beweren, dat zyn (bezorgdheid I) wel wat misplaatst is. U, M. d. R., dankend, teeken ik A. S. MOTOR-ONGELUKKEN Tegen een boom gereden. Zaterdagmorgen had tc Helvoirt op den Rijksweg een droevig ongeluk plaats. De 17-jarige de Vries uit Rossum kwam in flinke vaart op de motor van Tilburg. Hij keek om naar een motorrijder die achter hem was, raakte daardoor waarschijnlijk zijn stuur kwijt en reed tegen een boom. Geneeskundige en geestelijke hulp was spoedig ter plaatse; na een half uur overleed hij. Zijn lijk werd naar het R. K; Liefdesgesticht gebracht en de ouders on middellijk gewaarschuwd. Zondagavond is zijn lijk naar Rossum vervoerd. Van zijn motorfiets geslingerd. Op den weg van //oogerheide naar Bel gen op Zoom is zekere S. uit Halsteren door verkeerd uitwijken van zijn motornets geslingerd. Zwaar gewond aan hoofd en borst werd die ongelukkige in levensge vaarlijken toestand naar het Gasthuis ver voerd. Drie gewonden. Zondagmiddag zijn op den Muiderstraat- weg onnder Muiden twee motorrijders, die van tegenovergestelde richting elkaar naderdfcn, met vrij groote snelheid met elkaar in botsing gekomen. Beide rijwielen sloegen tegen den grond en de drie per sonen, die er op zaten, werdfen ter aarde geslingerd. Bestuurder van een der motor rijwielen, de heer H. Paulden uit Amster dam werd zeer ernstig gewond. Zijn duo rijder en de bestuurder van het andere motorrijwiel werd an eveneens gewond, dccli minder ernstig! Dokter j. Arons uit Amsterdam, die juist met zijn auto uit Hilversum voorbij kwam, verleende de eerste hulp en ver voerde met zijn auto de drie gewonden naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam. De twee minder ernstig gewonden kouden na verbonden te zijn weder huiswaarts keeren. De toestand van den heer P. is levensgevaarlijk. o AUTO-ONGELUKKEN. Een doode, drie gewonden. Zondagmiddag heeft te Arnhem een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een cloocle valt te betreuren. Het ongeluk heeft zich als volgt toege dragen. Omstreeks 'twee uur kwam de lieer v. Z. uit Dieren in zijln Studebaker, waarin tevens zijn echtgenoote, zijn 6-jarig doch tertje en een bejaarde dame, vermoedelijk familie van Z. gezeten waren, uit oe richting Velperplein het Eusebiussiingel over gereden. Toen de auto den hoek van de Park straat had bereikt, kwam op hetzelfde ©ogenblik een motorwagen van den Gel- derschen Tram genoemde straat uitrijden. De heer v. Z. zag blijkbaar geen kans om tijdig te stoppen, en wilde daarom nog voor den tram, die op dat punt den weg oversteekt, heenrijden. Het ge volg was, dat de tram met kracht tegen de auto botste, waarb ijdeze kantelde. De 35-jarige mevrouw v. Z. die het ongeluk zag aankomen, deed een der por tieren open en wilde er uit springen,t 'juist toen de auto den stoot kreeg" en kantelde. Mevrouw van Z. geraakte on der den wagen en werd eenige ©ogen blikken later met ingedrukte borstkas on der de auto vandaan gehaald. De levens geesten bleken reeds geweken. Het 6-jarig dochtertje van den neer v. Z. werd zeer ernstig gewond, terwijl de vierde inzittende, een dame, aan hoofd en beide beenen bloedend was verwond.. Ge neeskundige hu lp'van het Stedelijk zieken huis was spoedig ter plaatse en vervoer de het lijk en de gewonden naar genoem de inrichting. De materieele schade, zoowel aan de auto, als aan den tramwagen was zeer aanzienlijk. De auto moest worden ge sleept. Nederlander te Gent gedood. Op den Kortrijkschen Steenweg reed een auto met groote vaart in de richting' van Gent. Bij de Elizabethfaan slipte de auto. De drie inzittenden werden er uitgeworpen. Een hunner, de Nederlander Antoon Lan- genberg, 23 jaar, te Brussel verblijf hou dend werd op slag gedood. De twee an dere inzittenden, een Belgische dame en heer, werden gewond en naar het zieken huis overgebracht. o— DE WEGENBELASTING. Om tegemoet te komen aan bezwaren, welke de toepassing van de bepalingen der Wegenbelastingwet zou kunnen ople veren voor fabrikanten va.n en handelaren in motor rijt uigjen ten aarjzien van de tot hun handelsvoorraad behoorende motorrij tuigen waarvoor zij ingevolge artikel 6 (eerste lid, letter b der wet aanspraak' op vrijstelling' van belasting kunnen maken heeft de minister van Fiinancien de volgen de regeling getroffen. Op schriftelijk verzoek van belangheb benden kan de Inspecteur der directe be lastingen den ontvanger machtigen aan een fabrikant of handlelaar een door den in specteur naar gelang van behoefte te be- palien aantal kostelooze belastingkaarten af te geven, geldig voor elk tot den han delsvoorraad behoorend motorrijtuig; doch uitsluitend tot het doen van proefritten of voor het vervoer rechtstreeks van of naar de fabriek of het magazijn, naar of van dé plaats van aflevering binnenslands of naai' of van de grens. Onder proefritten moeten ten deze wor den verstaan ritten, welke dienen tot be proeving van de gebruikswaarde van mo torrijtuigen of van hun onderdeden, zoo wel wanneer zij gedaan worden bij. de ver vaardiging' of de herstelling van het voer tuig, als wanneer zij aan een toekomsti ge n kooper de bruikbaarheid of de in richting moeten aantoonen. Van een proefrit is echter geen sprake als het rijtuig aan een evcntueelen kooper tegen vergoeding ten gebruike wordt afge staan. Evenmin gelden als proefritten, de ritten, welke ten doel hebben de ten ver koop bestemde rijtuigen in het openbaar te vertoonen (z.g. demonstratieritten), ten einde daardoor den kooplust op te wek ken. Nadere inlichtingen omtrent de getroffen regeling' kunnen worden ingewonnen bij de inspecteurs en ontvangers der directe be lastingen. o EEN MENSCHENREDDER DIE ZELF DRENKELING WERD. Zondagmiddag is een 8-jarig jongetje, wonende in de Spinozastraat te Amster dam spelenderwijze in de Andrieskade ge vallen. Twee heeren, die in een auto pas seerden, stapten direct uit. Een hunner uit Utrecht, sprong geheel gekleed tc water. Hij kon niet zwemmen en verkeerde weldra ook in levensgevaar. Daarop be gaven zich nog vier andere heeren te Wa ter. Een van hen had het jongetje da delijk aan den wal. Met den anderen dren keling had men echter meer moeite, om dat hij zich verzette. Toen men hem op den kant had, was hij reeds bewusteloos. Beide drenkelingen werden binnengebracht bij dr. W. Prenselaar. Het jongetje kon spoedig huiswaarts keeren De tweede drenkeling werd naar het gasthuis ver voerd. o DE PLECHTIGE UITREIKING VAN 'T REGIMENTSVAANDEL. Zaterdagmorgen had te Utrecht de plech tige vaandeluitreiking plaats aan het re giment genietroepen. Ongeveer duidend man troepen hadden zich eerst in carré opgesteld op het groote grasveld in het Wilhelminapark, waar namens de Ko ningin de commandant van het Veldleger, luitenant-generaal Muller Massis onder een toespraak het vaandel plechtig aanbood. Kolonel Bueno de Mesquita commandant van het regiment genietroepen aanvaard de het vaandel met een woord van dank. Na de plechtigheid had een groote marsch plaats door een groot gedeelte der gemeente. —o DE STORM. Gebroken roer en schroef. De kustwacht van Terschelling rappor teerde Vrijdagnacht dat in de Westgron- den noodseinen werden waargenomen. De bergingsbcot „Volharding", die onmiddel lijk ter assistentie uitvoer, vond op dé, aangegeven plaats den motorhotter U.K. 45 mét gebroken roer en schroef. Dei hulp van de „Volharding" was. echter niet meer noodig, daar twee andere Ur- kcr botters reeds assistentie verleenden. o ERNSTIG ONGELUK. Door zijn fiets gezakt. Naar het gemeente ziekenhuis in Den Haag is overgebracht de 15.-jarige loop jongen H. A. de B. v. H. die door zfijn fiets gezakt was, doordat de voorvork brak. De jongen had een berschenschud- cling bekomen. —o VOETBAL.. Zondag werd te Amsterdam de wed strijd gespeeld Nederland-Belgiië. Deze wedstrijd werd gewonnen door Nederland met 3—2. Een beteeken isvol Ie overwinning, met hoop voor 1928. Hiezoelz van ouds bekend i Hótel ill Café Restaurant Uitspanning. St. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station KT.A.B.O SLEED WIJK-'s BOSCH yieow^lad I!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5