Eerste Blad AAR'5 S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Doorzitten PUROL A. Muiir-Baert, - Heusden. MIJNEARDTS Het Nederlandsche vermogen en inkomen. De Roode Auto I s. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4705 Vrijdag 6 Mei 1927. Cebn\7. d.SÖiógeloop J&reda Buitenland int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. nieuwste koffiesoopt êen by zondèp §eur°ige en kpaehtiye koffie voop slechts 50 et. pep half pond T. BOONSTRA -ry Mg, tAND VAN ALTERA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In den laatsten tijd wordt er in sommige bladen met zekeren ophef aan herinnerd dat het onder de toepassing van de Wet op de Vermogensbelasting vallende vermo gen van 1 Mei 1024 op 1 Mei 1025 van 12,214 millioen tot 12,948 millioen, dus met 734 millioen in één jaar, is gestegen. Op grond daarvan wordt aan de vorige en aan de tegenwoordige regeering ver weten dat zij geheel ten onrechte tegen over net rijkspersoneel misbruik hebben gemaakt van den achteruitgang van het nationaal vermogen, 't Komt ons voor dat dat verwijt niet juist is en om omzie meening aannemelijk te maken herinneren wij er aan dat het vermogen in Nederland «op 1 Mei 1015 bedroeg 7,311 millipen, op 1 Mei 1916 7,841 millijOen, op 1 Mei 1017 8,884 millioen en op 1 Mei 1918 11,379 millioen. Nu werd met in gang van 1 Mei 191S voor de waardebe paling van onroerend gbed een hoogere maatstaf aangelegd dan te voren, waaraan het voor een deel moet worden toege schreven dat het vermogen in vergelijking met een jaar vroeger, met bijna 2,5 mil jard steeg. Let men op het verloop van de. vermelde cijfers sedert 1 Mei 1915 en wordt rekening gehouden met de waarde stijging van het onroerend goed tusschen dien datum en 1 Mei 1918 dan blijft men aan den voorzichtjigen kant als men aanneemt dat indien in 1915 reeds de hco- gere waardeeringsmaatstaf voor onroerend goed .toegepast was, het vermogen op 1 Mei vao. dat jaar rond 1 Miljard hoo- ger zou zijn geweest en dus rond 8300 miljoen zou hebben bedragen. De bevolking van Nederland steeg van 1914 tot 1925 met rond 18 percent, zoodat het cijfer van 8300 millioen reeds uit dien hoofde bij gelijk gebleven gelds waarde, rond 9800 millioen had moeien bedragen. Niettegenstaande de waardeda ling van het geld was het op laatstgenoem den datum niet hooger dan 12,948 mil lioen iof slechts 32 percent meer, waar uit dan valt te concludeeren dat de maat schappelijke rijkdom in Nederland sedert 1925 belangrijk is gedaald. En deze toe stand is 2eer bedenkelijk omdat de rijks- en gemeentebelastingen veel hooger zijn dan vóór 1915. FE door OSCAR VENDEL. 1 O (Nadruk verboden). 7) - Hij is een man van standing, Lord Dundan, en ik zal hem een eervollen dood bereiden, maar... een vreeselijken, een misr dadigen en een afschuwelijken dood cm te moeten ondergaan. Dundan zal zelf moord plegen. Hij zal zich te pletter rijden, onder mijn dwang, in., de roode auto. Fleeter luisterde. De ijzige kalmte en onkreukbare ernst in de stem van tiien geheimzinnigen Oosterling, overtuigde hem maar al te zeer, dat er niet te spotten was met het misdadige ideaal van Ling Won. Doch de laatste lette er niet op,- dat Fleeter's aandacht zóó hoog gespannen: was en redeneerde kalm voort, als sprak hij tot ziehzelven. Dundan zal zich te pletter rijden in de roode auto... Hij kan geen auto besturen, behalve onder mijn invloed, want dan doet hij alles. Ik dwing dien man met mijn oogen en mijn wil. Daarom zal ik mede moeten in de roode auto, maar och, dat heb fk ar voor over. Aan de Londensche politie >ntkom ik immers toch niet. De roode auto. Daar is geen motor in jonden tegen opgewassen en daar zijn In het Avondblad der Nieuwe Rotter- damsche Courant van 29 December 1925 werd daaromtrent het volgende opgemerkt „Voor 1914 berekenden wij in ons Avondblad van 22 December een totaal inkomen van f 1746 miljoen. Het rijk hief toen aan directe en indirecte belastingen en aan accijnzen een bedrag van rond f 150 miljoen. De invoerrechten laten wij buiten beschouwing, omdat er verschil van meening over kan bestaan, voor welk ge deelte zij kunnen worden aangemerkt op het Nfederlandsche volk te drukken. Die f 150 miljoen vormden 8,6 pCt. van het vermelde inkomen van f 1746 miljoen. Op grond van de uitkomsten van de reeds verstreken maanden van 1925 kan men aannemen, dat uit dezelfde bronnen, en uit de opcenten, geheven ten bate van het Leeningfonds, thans per jaar in 's rijks schatkist vloeit rond f 508 miljoen of bijna 14 pCt. van h;et bedrag van rond f 3650 miljoen, waarop men het nationale inko men voor het tegenwoordige kan stellen. Daaruit mag men concludeeren, dat de geen verkeersagenten of voorschriften, die haar dwingen kunnen. Éénmaal snort zij voor het- laatst door Pall Mall. Fleeter, dan kunnen de vrienden van Dundan naar buiten komen en zien hoe twee mannfen, die met liefde speelden ,het spel verliezlen, Misschien vernielen wij dan nog juist een kostbaar bouwwerk, of een standbeeld, maar dat is minder, want men zal er ons dan waarschijnlijk niet meer voor kunnen vervolgen. Ling Won stond op, ten teeken, dat het onderhoud als geëindigd beschouwd kou worden, maar Fleeter verroerde zich niet. Als een beeld zat hij in den stoel en een snorrend gevoel in zijn keel verhinderde hem iets te zeggen. U kunt gerust gaan. Mijn plannen zijn u thans voldoende bekend, en indien er waar achtig detective-bloed in uw aderen vloeit, moet U niet nalaten spoedig te vertrekken en mijn plan verijdelen, merkte Ling Won kalm op. Fleeter bleef zitten. Een klein klokje aan den muur deed twee slagen door de kamer galmen. Twee uur... Middernacht. Wat zou hier gebeuren? Wat zou dien Ling Won bezielen om zoo openhartig zijn plannen te vertellen en dan nog te zeggen gaat heen en bestrijdt me? En waarom legde dien man dat ver schrikkelijke mes niet weg? Deze gedachten spookten door Fleeter's brein, toen hij onbeweeglijk in den rieten stoel zitten bleef en zich raadselachtig- aangestaard wist door Ling Won. Gaat u niet heen, vroeg den Chinees dan plotseling. Zoo als u wilt hoor. Niets verhindert u, hier te blijven. Maar ik zal u dan tot mijn leedwezen spoeciig druk, uitgeoefend door de rijksbelastin gen, thans relatief 62 pCt. hooger is dan in 1914 (14 pCt{. tegenover 8.6 pCt. van het inkomen.) Het r ij k e nn de gemeenten hie ven over 1914 te zamen aan belastingen een bedrag van rond f 200 miljoen, of 11,4 pCt. van bet nationale inkomen. Ten aanzien van de gemeenten zijn over f925 nog geen gegevens beschikbaar, maar als men weet, dat de opbrengst van de gezamenlijke gemeentebelastingen in ons land over 1921 bedroeg bijna f 270 mil joen en over 1922 rond f 250 mi,lj(5fen, schijnt het niet gewaagd aan te nemen, dat die opbrengst over 1925 niet bene den een bedrag van f 200 mihoen aal lig gen. Met de bovenvermelde rijks belas tingen komt men dan tot een totaal van rond f710 miljoen, uitmakende 19,4 pCt. van het vermoedelijke nationale inkomen. Uit een en ander volgt, dat de druk, door de rijks- en gemeentebelastingen op het Nederlandsche volk uitgeoefend,, thans geacht moet worden r e 1 a- tief 70 pCt. hooger te zijn dan in 1914." Aan rijks- en gemeentebelastingen moet thans per jaar een bedrag van rond 700 millioen worden betaald d.i.: 270 millioen meèr dan wanneer de belastingdruk niet zwaarder ware dan in 1914. Wat het inkomen van ons volk betreft, hiervan moet 18,6 percent aan den rijks- en gemeentelijken fiscus worden geofferd en dit is 63 percent meer dan in 1914, toen het 11,4 percent bedroeg, Een staat je houdende een volledig verloop van de .vermogens sedert 1915 mogë hier volgen. Aantal Bedrag der Belastingjaren aangesla- vermogens in genen miljoenen. 1915/16 89,209 7,311 1916/17 95,374 7,841 1917/18 102,166 8,884 1918/19 135,375 11,379 1919/20 146,475 12,468 1920/21 159,499 13,589 1921/22 166,362 13,284 1922/23 161,498 12,324 1923/24 162,188 12,183 1924/25 164,698 12,214 1925/26 170,271 12,948 De buitengewone stijging in het laatste jaar zal wiel voor een deel een gevolg, zijn van door daling van d:e rente ver oorzaakte koersstijging. Zeer zeker is het voor het kapitaal moeilijk om den door den oorlog ver oorzaakten economischen crisis te boven te komen. En dit is niet het minst het alleen moeten laten... voor altijd, want om kwart voor drie ga ik uit rijden, met Lord Dundan in de roode auto. Begrijpt u mij' Uit rijden met de roode auto, de eeu wigheid in. Fleeter sprong op. Wat? Wilt u Dundan vermoorden straks Ling Won knikte. Maar waar is hij dan? DaarLing Won wees met zijn ma gere hand naar het zwarte gordijn, waar uit hijzelf te voorschijn was gekomen. De detective liep er heen, maar met een schok sprong hij weer terug want als een bliksemstraal vlijmde plotseling het sikkelvormige mes langs zijn bost. Ling Won vloog er achteraan en rukte het mes weer los uit den houten deur stijl, waarin het was blijven steken. Dan keek hij ernstig naar den jongen speurder en strekte de hand met het mes naar hem uit. Laat uw overmoed u niet noodlottig worden, vriend. Als gast heb ik u hier in mijn huis behandeld; waag het dan ook niet u anders te gedragen, dan als gast. Langzaam liet Ling Won den arm zak ken en op zachten maar gebiedenden toon sprak hij Kom hier. Fleeter kwam schoorvoetend nader. Met 2en rukte Ling Won het gordijn open. Een rauwe kreet van schrik weerklonk uit -Fleeter's keel en met wijd gesperde oogen staarde de jonge detective in de aangrenzende kamer. Daar stond een levensgroot portret van een beeldschoone Chineesche vrouw, ge kleed in weelderige dracht van haar won telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. 0BT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie gevolg van meerdere sociale maatregelen, die sedert 1919 2ijn tot stand gekomen en die op het economisch herstel een groo- ten remmenden invloed uitoefenen, bij Wielrijden en een door de zon verschroeide Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met 30-60-90 ct. DE OVERSTROOMINGEN. Nadere berichten nopens den doorsteek bij New-Orleans zeggen, dat de autoriteiten zeer, teleurgesteld zijn met het resultaat, omdat de vermindering van den waterdruk ter hoogte van de stad bijna niet merkbaar is en het gevaar voor de stad eerder toe dan afgenomen schijnt. De technische uit voering van doorsteken schynt ook vrij wat te wenschen te hebben overgelaten en de maatregel is in elk geval als mosterd na Verkrijgbaar in de Drogisterij van Zenuwtabletten Maagtabletten Hoesttabletten Hoofdpijntabletten Laxeertabletten Kiespijntabletten Sanapirintabletten - Keelpijntabletten derlijk geboorteland. Lotus Fah. En in den hoek, uitgestrekt op een la ge zitbank, lag een slanke man, in diepen slaap. Hij was in rok met wit vest en zijn grijze haren vielen over het hooge voor hoofd. Dundan. De detective stond als versteend, doch een zachte wenk van Ling Won deed hem het hoofd omwenden naar den hoek van de kamer, waarin zij stonden. De nand met het mes wees behoedzaam naar den divan en met een angstsiddering begreep Fleeter wat dat zwijgende gebaar te be- teekenen had. Daar lagen op den grond, de zwavel- doos, de kokertjes - van gedreven koper en de houten pijp voor het opiumschuiven. Lord Dundan was dus in den heerlijken roes van het gevloekte sap. Het duizelde den detective, door al de ze afschuwelijke verrassingen. Wilt u nog niet gaan? vroeg Ling Won zacht, terwijl hij behoedzaam het gordijn dichtschoof, over enkele minuten kunt u niets meer doen, want als de roode auto eenmaal rijdt is de ondergang zeker en haalt u ons niet meer in. Fleeter aarzelde een oogenblik. Wat kon hij doen? Indien hij een vinger verroerde om Dun dan te wekken, of, als hij slechts pro beerde Ling Won te overrompelen, zou het mes van den Chinees hem doodelijk treffen. Maar als hij wegging en zich om draaide? Zou het mes dan niet evensnel in z'ijn rug cirkelen? Hij dacht aan Cross en zijn verhalen. Dan klonk de koude stem van Ling Won weer: den maaltijd gekomen om effect te sorteeren had zij minstens 8 dagen vroeger genomen moeten zyn. Het aantal dakloozen wordt nu op 225 k 250 duizend geschat en de watervloeden houden nog steeds aan. Reuter meldt nog, dat de ingenieurs^ toen het water bij New-Orleans Zaterdag ochtend niet meer dan 3. c.M. gevallen was, nog twee ton dynamiet hebben laten komen en dat men daarna af en toe weer ontploffingen hcorde. Hoewel er 9000 vierkante mijlen land door den doorsteek ondergeloopen zijn, is het resultaat vrywel nihil. By Nieuw Orleans staat het water niet meer d»n 10 c.M. onder den kruin van den dijk. -o- DE IMMIGRATIE IN CANADA. Het aantal immigranten dat in het met 31 Maart geëindigde jaar in Canada werd toegelaten, bedroeg 143.991 of vijftig pCt. meer dan in het voorafgaande jaar. Van de Britsche eilanden kwamen 49.784 im migranten, uit de Vereenigde Staten 21.025, uit andere landen 73.182. —o IN EEN D TREIN BEROOFD. Met den D-trein uit Keulen kwam een Parijsch koopman te Berlijn aan. Eerst te Berlijn bemerkte hy, dat hem zijn monstercollectie horloges en briljanten ter waarde van 30.000 Mark, zyn porte feuille en zyn koffer waren ontstolen. Hij was tijdens de reis verdoofd en eerst te Berlijn ontwaakt. o— Haast u, mijnheer Fleeter. Ga den weg dien u gekomen bent en doe wat u uit hoofde van uw beroep verplicht bent te doen. Ik leg u niets in. den weg, nietwaar, ik help u zelfs. Alléén.... ik vrees u niet. Ik wéét, wie van ons beiden wint. Ling Won stond roerloos voor het zwar te gordijn, één hand kalm op den rug, de andere om het mes geklemd.... Toen trad Fleeter langzaam achteruit, tot aan de deur en, kijkende in de rich ting van den Oosterling, met beide oog,en strak gericht op het mes, opende hij be hoedzaam de deur en rende meteen dë gang in. Goeden nacht, klonk het nog van Ling Won na, maar Fleeter hoorde niet meer. Hij vloog naar buiten en de donkere straat uit, waar het in alle nissen scheen te spo ken, tot hij eindelijk zich weer wat vrijer voelde in de breede Gill street. De mist was vrijwel opgetrokken, en slechts de duisternis van den herfstnacht heerschte nog boven liet oord der ver schrikking. Fleeter keek om, doch hij zag niets verdachts meer, waarschijnlijk achtervolg de men hem dus niet. Gelukkig. En als een groote bevrijding voelde hij plotseling de angst der laatste uren wijken uit zijn denken en uit zijn hart. Bij de dokken speelde een torenklok en de nachtwind voerde de klanken hoog over de gansche wijk. Dan dreunde er een enkele zware slag. Half drie. Het begin van den strijd.... i i i I J - Tssr fist LnMai KessdEB ei AltEiiieLsBistriat ei de elervurl (Wordt vervolgd.) 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1