Tweede Blad Huwelijk HEUSDEN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO 4705 Uchtendzang. Kinderrubriek. Vrouwenrubriek Vit de Landbouwwereld. Binnenland Huwelijks-uitzetten. smaakt aJs room BEHOORENDE BIJ HET O huppelende perelenschat, s Op nijgend gras en trillend blad, 't Is of mijn harte, De koelte van uw lafenis drenkt, Wanneer de morgenzon mij wenkt, Van 't bed der smarte... O liefelijke uchtendstond, Oe ontlokt een loflied aan mijn mond, Door zorg gesloten De rijkaom van uw morgenpracht, Vergoedt mij de armoe van den nacht, Eenzaam vervloten... Glanst heel mijn donker harte licht, En straalvonkt verre, De schaduw van een doffen plicht, Verworgster van zoo menig dicht, Glanslooze sterre... En als met weelde overlaan, Staar Wijde ik de knopskens aan, Op struik en twijgen; En als een koning ga ik rond, En kan maar van den morgenstond, Genoeg niet krijgen... Daar gonst een dikke hommel aan, En zwevend blijft ze - stillestaan, Als om te groeten; Dan brengt ze onder zacht gezoem, Den kus der Lente aan een bloem, Voor mijne voeten... Hoe dartelen die muschjes daar; In hun vrijage met elkaar, Doen zij als menschen Alleen zij weten van .geen wet, Die hunne liefden grenzen zet, Zij doen naar wenschen... O vrije, innige Natuur, Wat doen de menschen wijs en zuur; 'k Wil van U leeren, Hoe ons uw Schepper gaarne ziet, En zóó wil zingen ik mijn lied, Mij niet geneeren... En wat die lieve menschheid zegt, Die zoo aan stugge braafheid hecht, Ach, laat ze leeren Hoe als misvormster der Natuur, Zij vonnist over haar gebuur, En... God den Heere... Veen, April '27. J. TIMMERMANS. Zorg voor een genotvollen ouden dag Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70- jarigen leeftijd dan anderen van 60 of zelfs 50 jaar. Dit is een ontegenzegge lijk feit, en men kan er verschillende oorzaken voor aangeven. Gewoonlijk heb ben ouden van dagen met een jong ge moed behoorlijk zorg gedragen voor hun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, houden de ze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden, want veel rugpijn, urine- stoornissen, ischias, spit, rheumatische pij nen en graveel worden dikwijls noodc- loos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak om hulp. Zij behoeven de bijlzon- clere versterkende hulp van Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit riiermiddel wordt de werkzaamheid der' nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te filtreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen Jer nieraandoening verdwijnen. Waarom wouden ouden van dagen nog langer lij- Jen, als zij de benoodigde hulp onder iun bereik hebben? Verkrijgbaar (in iglasverpakking met geel ;-tiket let hier vooral op) bij' apotheken n drogisten a f 1,75 per flacon. 32 Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vorige sadsels weer: 1. Beddelakeri. 2. Arbeid adelt. 3. Luilak. 4. Hij heeft er geen één over, want hij komt er twee te kort. Nieuwe raadsels: DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. II. Toen Floortje dus den volgenden dag naaf school ging met zijn boeken in zijn tasch, was er niets van zijn huiswerk- af. Maar in zijn broekzak had hij het too- verstokje. Hij maakte niets geen haast, om naar school te komen. Want het zon netje scheen zoo lekker en er waren al lerlei aardige dingen op straat te zien. Eerst zag hij een troep muzikanten, cue allemaal hard bliezen op koperen trom petten. Er was ook een trommelslager bij, die zoo hard trommelde, dat je bang was, dat hij met zijn stokken door het vel van den trommel zou slaan. Daarna was er een kunstenmaker, die op een kleedje allerlei kunsten maakte, midden op straat. En de torenklok sloeg a,l tien uur, toen Floortje Kruidnagel eindelijk aan school kwam. De lessen waren al lang begonnen en de meester zette een gezicht van zeven dagen slecht weer. Hij zei streng tegen Floortje: Jongetje, kom jij eens bij me. Vertel me eens gauw, waar je zoo laat vandaan komt? Ik? zei Floortje, ik heb op straat ge wandeld en naar de muzikanten en naar de kunstenmakers gekeken. Wel lammetjespap met krenten, riep meester boos uit. Heb jij op straat ge- loopen? Hoor ik dat goed? Deugniet, ga dadelijk naar je bank. Je moet om 12 uur school blijven en honderd strafregels schrijvenIk mag nooit op school te laat komen en wacht eens eventjes, laat me eerst je huiswerk eens zien. Waar zijn je sommen? Floortje Kruidnagel haalde zijn schrif ten uit zijn tasch en liet ze aan den mees ter zien. Wat is dat nu? riep meester uit en werd van boosheid zoo rood als een roo- de kool. Wat is dat nu? Je hebt geen één som gemaakt. Maar dat is verschrikke lijk. Nu moet je voor straf om twaalf uur ook nog al je sommen maken en bo vendien nog honderd regels schrijvenIk mag nooit lui zijn. Goed begrepen, Floor tje Kruidnagel? Ja, meester, zei Floortje, Meteen haal de hij zijn tooverstokje uit zijn zak' en liet het aan den meester zien. Nu, ik wilde wel, dat jelui a/lemaal gezien hadden, wat voor een gezicht de meester toen zette. Zijn oogen werden zoo groot als eieren en van schrik bleef zijn mond wijd open staan. En hij stotterde, terwijl hij een diepe buiging voor Floortje maakte. Nnnneemt U mmmme niet kwkwkwalijk, meneer Floortje, dat wiist ik niet hoor. U hoeft heelemaal geen strafregels te ma ken en ook niet school te blijven), En U mag doen wat u wil. Wil U een mooi boek hebben, om plaatjes in te kijken? Ja, dat is goed meester, zei Floortje., Meester ging naar een kast en zocht aaar het mooiste boek uit, dat hij vinden kon en bracht het aan Floortje. Mooi, zei Floortje en ging toen op de plaats van den meester voor de klas zit ten. De kinderen keken allemaal met open monden toe. Die wisten natuurlijk heele maal niet wat er eigenlijk gebeurde. Toen zei Floortje tegen meester: Meester neem mijn schriften en boeken, en ga op mijn plaats in de bank zitten en maak maar eens netjes al mijn sommen, maar niet knoeien Ivoor. En te.rwijl alle kinderen juichten van plezier, ging meester netjes in de bank van Floortje zitten en begon ijverig som men te maken. Onderwijl zat Floortje voor de klas en las de kinderen verhaal tjes voor uit het boek dat meester hem gegeven had. Eindelijk vond Floortje dat het genoeg was. Ik ga weg, riep hij tegen meester. Ik ga een beetje op straat spelen, maar ik weet nog niet of ik vanmiddag opj schoof kom, hoor. En hij nam zijn pet en ging' op straat. De kinderen uit de klas keken hem Verwonderd na. Zoo iets haddenze nu nog nooit géhoord. Het zal ongetwijfeld nog een langen tijd duren, vóórdat de zoozeer in den smaak gevallen jumper ons gaat verlaten. Het spreekt vanzelf dat zoo nu en dan een kleine verandering plaats vin(dt in het beeld van den jumper, doch de hoofd zaak er van blijft bestaan; te meer, nu de voorjaarsmode met enorm succes het man telcostume weder invoert. Bij een mantelcostume komt natuurlijk een jumper-blouse op de alleereerste plaats en het is daarom, dat de nieuwe modellen zoo aardig ontworpien zijn, dat de jum per ongetwijfeld zich nog vaster zal gaan wortelen, dan ooit het geval is geweest. Hierboven is een zeer aardig model af gebeeld. Het omgeslagen kraagje en de jabot geven er iets zeer gedistingue|e|rds aan en de lange mouwen met keurige manchette verhoogen nog het cachet. Een tamelijk breede ceintuur, die goed op den rok valt;, is bij de tegenwoordige blouse-jumpers bijna steeds regel en de kleur en stof, waarvan zij gemaakt zijn hangt in d(e meeste gevallen af van de com- posé of het mantelcostume, waarbij z!ii worden gedragen. Crêpe-de-Chine blijft altijd een zeer ge wilde stof voor het vervaardigen van der gelijke jumpers, vooral omdat men die in bijna alle gewenschte zachte tinten kan krijgen. De ceintuur wordt tamelijk strak op gezet, zoodat men in de taille het lichte pverblousende effect bereikt. In vele ge vallen wordt de ceintuur aan de voorzijde breed gedragen, terwijl hij aan de zij kanten smaller en op den rug heel smal wordt. ■HMBHM ffl—MHB— Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. Zuivere melkwinning. Het winnen van eerste klas produkt, hetzij boter of kaas, op de fabriek, is van verschillende factoren afhankelijk. Die fac toren zijn echter niet alleen op de fa briek zelf te vinden. Een deskundige di recteur, geschoold personeel, deugdelijke, machinerieën, geregelde controle, enz. zijn zeer onmisbaar. Maar even onontbeerlijk Zijn andere factoren, welke op de boer derij gevonden moeten worden. Wij noe men clan eerst: gezonde koeien, dieren van goede kwaliteit met een behoorlijk vetgehalte in de melk, oordeelkundige voe dering, lucht, licht en reinheid in den! stal. Maar dan zijn we er nog niet. Dan komen we tot het melken en den melker zelf, tot een zuivere melkwinning. Hierop moet de strengste controle wor den uitgeoefend, op de melkkleeding, op de handen enz. van den melker, op het gereedschap, op de koe (uier en achter stel), en nog andere dingen. Vóór het mel ken moet de melker(ster) de handen ter- deeg1 wasschen; niet door ze in te wrij ven met de eerste stralen der melk, want dat maakt ze niet schoon, doch juist vies. Uier en achterstel reinige men met een halfnatten doek. Droog afwrijven met een wisch stroo of hooi moge het dier al schoonmaken, maar vele der vuilcieeltjes komen in de lucht en vallen in de melk. In de eerste stralen komen veel bacteriën voor, omdat de melkkanaaltjes in de te pels kweekplaatsen van bacteriën zijn; daarom melke men die stralen niet in den emmer, doch apart, ze is goed voor de varkens als ze gekookt is. Dus niet in den mest doen, waar de bacteriën zich dan verder zouden ontwikkelen. Kalm en rus tig moet het melken verloopen, dan laat de koe de melk „schieten" terwijl ze an ders licht zenuwachtig wordt, wat niet zonder invloed is op de melk. Een zeer belangrijke zaak is; het uitmelken. Vele melkers zijn in deze nog onbekwaam, la ten vaak vrij wat melk in den uier. Dit schaadt de melkproductie soms in belangrijke mate. BovendienDe laatste drop is de boterknop. In de eerste melkstralen zit zoo goed als geen vet, in de laatste daarentegen het meeste. Bij een melk- of melkers-examen wordt dan ook op het goed uitmelken zeer gelet; mankeert hieraan veel, dan moest aan zulk een slecht melker een dtploma beslist geweigerd worden. Een zuivere melkwinnning is van het allergrootste belang, ook voor den melk- consument, voor de volksgezondheid. Het is te verwachten dat van medische zijde en overheidswege steeds strenger toezicht daarop gewenscht zal worden. Daarom zij iedere veehouder er steeds meer van doordrongen, dat een 3-voudige controle in den stal gewenscht en nood*- zakelijk is, n.I. 1Controle op de hoeveelheid der melk. 2. Controle op het vetgehalte dei- melk. 3. Controle op de winning der melk. O Bestrijding van slakken. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen schrijft: In de laatste jaren heeft men in Enge land bij de bestrijding! van (naakte) slak ken zeer goede resultaten verkregen met een mengsel van kainiet en kopersulfaat (kopervitriool). Men gebruikt voor de be reiding van dit mengsel fijngemalen koper sulfaat (dus niet de fijne kristallen van die stof): men neemt daarvan één deel op 20 deelen kainiet. Voor het kainiet kan de gewone, in den handel verkrijg bare kainiet worden genomten, of wel de fijngemalen kainiet, zooals die o.a. ter be strijding van onkruid wordt gebruikt. In plaats van kainiet zal zeker even goed van 2 proc. kalizout kunnen worden gebruik gemaakt; op zware gronden is 40 procent kalizout misschien te verkie zen. Van het mengsel strooit men per H.A. 400 K.G. uit, bij droog weer, en wel des nachts, als de slakken vretende zijn, in elk geval dus voor zonsopgang, dahr de slakken zich spoedig daarna in reetjes van den grond en andere schuilhoekjes te rugtrekken. Het verdient alle aanbeveling, met dit middel ook hier te lande proeven te ne men: nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziektenkuiidi- gen Dienst te Wageningen en de bij dien dienst werkzame ambtenaren. o— Wenken en raadgevingen Dr. v. d. Sleen te Haarlem, bekend natuuronderzoeker, heeft naar gemeld wordt een. voorbehoedmiddel tegen mond- en klauwzeer samengesteld. Wat het is, wordt niet gezegd, 't Wordt verwerkt in lijnmeelkoeken, die dan als krachtvoer en voorbehoedmiddel tevens aan de dieren kunnen worden toegediend. Het heet, dat het middel in verschillende stallen met succes is toegepast, en voorts luidt het bericht dat dr. V. d. S. thans zoekende is naar een geneesmiddel tegen dezelfde ziekte. Wij zullen moeten a/wachten, wat proeven onder deskundige controle voor uitkomsten zullen geven. Het is nu den tijd om den runderhorzel te be strijden, om de wormen uit de bulten te verwijderen. De heer Groneman te *Wie- ringerwaard publiceert, dalt hij dit met succes doet op een eenvoudiger wijze dan door ze uit te prikken of te knijpen. Hij besmeert de bulten op de ruggen met een weinig raapolie, waardoor de wor men sterven, en later, als ze te voorschijn komen, kunnen worden uitgetrokken. Niemand late na, dit eenvoudige, on schuldige middel te beproeven. De heer P. H. Burgers, landbouwkun dige te Wolfheze, heeft vóór een paar jaar in Zuid-Afrika het terrein verkend met het opg op mogelijke emigratie daar heen. Nu heeft hij plan om met een groep landbouwers a.s. herfst te vertrekken naar bevloeide landen nabij Graaff-Reinet, Kaapprovincie. Wie lust heeft, mee te gaan, melde zich bij hem aan, en kan verdere inlichtingen bekomen. Let eChter wel: een kapitaal van minstens f15,000 is voor ieder noodig. DE NIEUWE CHEVROLET MODELLEN In cle showroom van de Chrevrolet dea ler te Gorinchem van de firma C. F. v. Mill, zijn gedurende de laatste weken de laatste modellen der Chevrolet wa gens geëxposeerd. Aangezien deze mo dellen belangrijke wijzigingen hebben on dergaan, was de firma van Mill bereid ons van deze wagens uitvoerige inlich tingen te geven. De algeheele indruk van den wagen van tjhans maakt, daar zij lager is, en bo vendien, door de keurige biezen nog lan ger schijnt,1, een zeer fraaien indruk. Het rendement van den motor is be langrijk opgevoerd, door het lichter ma ken der drijfstangen, een verbeterde sme ring, een volmaakter koeling, maar bo venal door het aanbrengen van een lucht reiniger en oliefilter twee apparaten, welke men tot dusverre alleen op veel duurdere wagens toegepast vond. Deze hebben vooral ten doel de slijtage der be wegende deelen van den motor tot een mi nimum terug te brengen. Aan de hand van proefnemingen met wagens, die voortdu rend in gebruik zijn, blijkt dat, waar een luchtreiniger aanwezig is, de slijtage tot op een tiende gereduceerd wordt. Wij gewaagden reeds met een enkel woord van de algeheele verfraaiing der carosserie. Het meest opvallend is wel de verlaging van het geheel. Dit resultaat is verkregen door het chassis zleff te verlagen, terwijl de carrosserie niets aan hoogte heeft ingeboet. De stroomlijn en op den wagen aangebrachte biezen, ves tigen bovendien den indruk, dat het nieu we model veel langer is. De D u c o-af werking is dezelfde gebleven als voorheen, alleen is de nieuwe wagen voor hen die dit wenschen, in lichtere kleuren leverbaar. Het fraaie uiterlijk wordt nog verhoogd door de volgende wijzigingen. De koplam pen zijn thans kogelvormig; de spatborden sierlijker de radiateurmantel is uit niet- roestend metaal vervaardigd en ook in model eenigszins gewijzigd, terwijl nog een aantal verbeteringen aan de uitrusting toegevoegd zijn, als benzinestandmeiler op het reservoir, automatische stoplamp etc. Het is niet mogelijk, om in een be knopt artikel als dit in bijzonderheden te treden over alle verbeteringen, aan de nieuwe Chevrolet aangebracht. Evenmin is het doenlijk om met een paar woorden haar sierlijke lijln en in het oog vallende elegance te beschrij ven. Het staat evenwel vast, dat voor de eerste maal in de geschiedenis der auto mobiel-industrie het publiek een wagen van zoo lagen prijs geboden wordt, die zooals deze, wat kwaliteit en uiterlijk be treft, met veel duurdere wagens op een lijn mag worden gesteld. Wij mogen dus gerust den Chevrolet 1027 een groot suc ces voorspellen, ook inct de vrachtwa gen chassis, waarvan de firma van Mijl ons heeft beloofd later nog eens iets me de te deelen. o FINANCIEN der samenwerkende Zendingscorporaties. De maand April was wat de inkomsten betreft voor de samenwerkende Zendings- corporatiiles beter dan de drie er aan voorafgaande maanden van dit jaar. Ongeveer f 38,000 werd ontvangen, dank zij vooral de speciale collecte, die gehou den werd. Toch is ook dit bedrag be langrijk mind jer dan het volgens de ra ming per maand benoodigde (f 70,000). Het tekort op de ontvangsten groeit dus nog steeds han. Dat de Zendingsbesturen het zeer op prijs zouden stellen als de maand Miei een belangrijke verbetering in -den financiëelen toestand zou brengen behoeft geen betoog. —o INBRAAK. Een inbreker zwaar gewond. Sedert den laatsten tijd is te Hillegers- berg vrij geregeld ingebroken aan den Langenweg aan de Linker Rottekade. De Hillegersbergsche politic heeft naar aan leiding van die inbraken een nauwgezet onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan, het haar bekend was geworden, dat men het plan had in te breken in een woon schip van den uitvoerder De Jong aan de Linker Rottekade. Het was algemeen bekend, dat in dat schip in den nacht van Zaterdag op Zondag veel geld aan wezig was. Gedurende drie weken heeft de politie het schip bewaakt en toen in den avond van Zaterdag j.l. het echtpaar De Jong tegen het vallen van den avond het schip verliet, bleven twee rechercheurs in de woning achter, terwijjl ook in den omtrek politie aanwezig was. Niet lang waren De Jongs weg öf er kwamen drie mannen te voorschijn, die eerst probeerde de deur te forceeren en die, toen dat niet gelukte, zich door een raam, waarvan zij de ruiten hadden uitge sneden, toegang wilden verschaffen. Al vorens echter hun vslag te slaan, verken den 2Üj het binnenste van de schuit met hun lantaarns en zoo zagen zij de beide rechercheurs. Onmiddellijk daarop vlucht ten de inbrekers en de politiemannen zet ten hen na. Zij maanden de 'mannen stil te staan en toen dat niet baatte, werden 1. Wiens huis wordt hem nooit en nimmer te klein? 2. Iemand verloor zijn hoofd en toch leefde hij nog tientallen van jaren voort. Hoe kan dat nu? 3. Wie durft, zonder vreezen, aan een koord, dunner dan de dunste zijden draad, in den diepsten afgrond afdalen? 4. De middelste Ietter van boven naar beneden gelezen, vormt een specerij, wel ke is dat? X o X. is een grootvader. X o X is een vrucht. X o X is een werktuig. X o X is een scherp voorwerp. X o X is een klein eiland in de Zui derzee. OOM KAR.EL. Uw gouddoorzonde aangezicht, (Wordt vervolgd.) la. JOH. DE MOL, Jlienwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5