ïogt liei Land uo H«üsiieii cn Eerste Blad Huwelijk. HEUSDEN De Roode Auto ^nd van alten# Uitgave: Firma L. J. YEERMAN, Heusden. No. 4706, Woensdag 11 Mei 1927. De betalingen van Engeland aan Amerika. IKlilLLRTOX. Buitenland Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61525. Huwelijks-uitzetten Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. x De onlangs gepubliceerde tekst der En- gelsche nota aan de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bevestigt de vroegere be richten. In deze nota wordt de bewering van Miellon, dat de Amerikaansche aan- koopjen in Engeland met contant geld geschieden, terwijl de Engelsche aankoo- pen in Amerika op crediet plaats vinden, tegengesproken. De nota beweert, dat de laatste geoonpenseerd worden door de eerste. Het moge bekend verondersteld worden bij onze lezers, dat de stemming van het volk in Engeland als geheel, niet buiten gewoon gunstig voor Amerika is. Dage lijks kan men in de verschillende humoris tische- en satyrieke bladen, zoo politieke,! litteraire teekeningen, grappen en hate^ lijkheden aantreffen aan het adres van den inhaligen Uncle Sam die zijn schuldenaars tot het terugbetalen van de in den oorlog- geleende gelden dwingt, zonder te vragen of zij kunnen betalen of niet; of de beta lingen, die zij moeten doen de belastingen in dat land geweldig opjaagt ja dan neen; of de menschen, die dat geld tenslotte moeten opbrengens Uncle Sam in stilte vervloeken of niet. Daarom verwondert de inhoud van bo- bjedoelde nota niemand. In de nota wordt verklaard, dat de feiten onbetwist baar aantoonjen, dat de Duitsche betalin gen in het jaar '26-'27 slechts een kwart der Engelsche betalingen vertegenwoordig den, terwijl zij in het jaar 1927-'28 altijd nog mindier dan de helft zullen bedra gen. Mededeelingen van Mellon worden dus vierkant tegengesproken en de nota ontkent ten eenenmale, dat, zooals Mellon beweert, de Engelsche betalingen aan Ame rika wegens de oorlogsschulden geen las ten opleggen aan de Engelsche belasting betalers en Engeland van Duitschland en de geallieerden voldoende gield krijgt om Zijn schulden aan Amerika af te lossen. Verdere onjuiste medede'elingen van Mellon betwistend, zegt de nota, dat van April 1919 tot 1 December 1926 Enge land aan Am(erika een bedrag betaald, heeft van 828.500.000 dollar, terwijl het van Duitschland en de geallieerden slechts 200 millioen heeft ontvangen, zoodat dus een tekort ontstond van 628.500.000, ter wijl gedurende de laatste twee jaar de door OSCAR VENDEL. O T 1 (Nadruk verboden). 8) DOODENRIT. MMABU East India Dock Road lag totaal verla ten in de droomstilte van den herfstnacht. De oude huizen, die bij het optrekken van den mist weer duidelijk zichtbaar waren geworden, leunden zwakjes tegen elkaar en wachtten den nieuwen dag. Een bleeke maan glansde zilverachtig ovjer de tramrails en de smalle asphalt- banen daartlusschen, en het was er zóó rustig dat zfelfs deze leelijke straat iets indrukwekkends kreeg, iets van dat ma jestueuze der oud-Londensche straten. Toen rolden twee stralende vuurbollen aan uit het verre verschiet,... De roode auto. Dundan stuurde haar, kalm en zeker, hoewel volkomen onbewust. Achter hem zat Ling Won, geheel Chineesch gekleed met in de hand zijn sikkelvormig mes... De roode autjo reed niet hard. Zij sneed, als het ware, de duisternis met haar groote sterke lantaarnstraten en gemischloos gleed zij voorbij. Dan doemde plotseling een twee paar lichtkogiels uit het donker op en weerklonk er gegrom als van een zuchtende machine. Ling Won wendde het hoofd om en Zijn Engelsche betalingen aan Amerika 243 millioen dollar meer bedragen hebben dan de ontvangsten van Duitschland en de ge allieerden. Men verwacht echter, dat na 1 September 1928 het totaal van de Duit sche en geallieerde betalingen de som, welke aan Amerika moet wordenvoldaan, zullen dekken. Verder verklaart de nota uitdrukkelijk dat in geen geval Engeland een meer-bedrag van de Duitsche en geal lieerde betalingen na aftrek der Amleri- kaansche schulden zal overhouden. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke nota-niet wordt opgesteld met de bedoe ling een controverse op te zetten, daar de regeering van Engeland de vriendschap pelijke betrekkingen met de Vereenigde Staten ongetwijfeld wenscht te onderhou den en vertrouwt dat de Amerikaansche pegeering den ongelukkigen indruk zal wegnemen,, die door Mellon's onbesuisde verklaringen is teweeg gebracht. EEN VREESELIJKE BRAND. 26 dooden en 54 zwaar gewonden. Een Japansch schip, dat uit Wladiwo- stock te Hakodate is aangekomen, heeft daar het bericht aangebracht, dat de Rus sische staatsconservenfabriek te Oeskanv op Kamsjatska is afgebrand en dat daar bij 26 Japansche arbeiders den dood in de vlammen gevonden hebben, terwijl er 54 zwaar gewond zijn. —O DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI De minister van oorlog Davis heeft me degedeeld, dat president Coolidge, voor nemens is een boodschap te richten tot het Congres, om middelen aan te geven om de Mississippi onder bedwang te hou den. Ook de commissie van overstrooming zal een onderzoek i nstellen en het oordeel inwinnen van ingenieurs, teneinde een herhaling van de ramp te voorkomen. Zoo goed als geheel Noord-Oostelijk Louisiana staat onder water. De lands- en staatstroepen hebben haar pogingen om het water te stuiten en terug te dringen .verdubbeld. Slagen zij daar in dan zal het ergste geleden zijn; maar sla gen zij n iet, dan komen nog duizenden vierkante mijlen mee voor het meereu- deel rijke landbouwgronden en nijver-' heidsdistricten onder water, terwijl dan nog weer eens honderdduizend menschen dakloos zullen worden. De zich snel verwijdende bressen boven spiedende oogen priemden het duister in. Hij1 ontwaarde een auto achter zich en als geëlectriseerd sprong' hij1 op van de achterbank, hief het mes boven Dun- dan's hoofd en gebood: Harder... Meteen versnelde de roode auto haar vaart en scheen opeens uit een domme ling ontwaakt. Gebogen over het stuurrad, zijn grijze haren wild dooreen gewaaid, zat Dundan onder de dreiging van het afschuwelijke mes en Zijn voet drukte het gaspedaal. Sneller, commandeerde Ling Won. De Lord gaf vol gas en als een pijl uit den boog schoot de roode auto voorwaarts over Commercial Road, langs Whitechapel High Street en Aldgate, in de richting van het strand. Ling Won keek om. De andere auto zat er nog achterheen en duidelijk zag Ling Won bij het schijnsel der booglampen in Cannon Street dat er twee personen ach- tler het stuur zaten. Fleeter natuurlijk. En dc Chinees giste juist, want inder daad was het dc detective, die, naast den chauffeur gezeten, den doodenrit van Lord Dundan volgde in een huurauto. Een snelheidsrace op teven en dood twsscben een huurwagen en de roode auto. Hahaha. Ling Won schaterde er om. Wat een krankzinnige poging van dien Fleeter. Wien ter wereld zou het mogelijk zijn, de roode auto te slaan.? Niemand. Geen menschen en geen geest. Hahaha. Hij brulde er om en klemde het tnes nog vaster in Zijn hand. Harder. Gij kunt het Dundan. Gij moet harder rijden, Dundan. Gij kunt niet meer inhouden, hard dan. Dundan was machteloos onder den ster ken hypnotischen invloed van den Chi Vicksburg, en tusschen Vicksburg en Natchz bemoeilijken het reddingswerk. In het noordoostelijk gebied wordt groote be zorgdheid gekoesterd voor honderden men schen die daar nogi in gevaar verkeeren. lederen dag komen nieuwe steden onder water. Dorpen zijn totaal weggespoeld. Om drie uur Zondagochtend zijn te Memphis aardschokken gevoe/d, die de ongerustheid van de slachtoffers der over stroomingen verergerden. De schokken zijn gevoeld in een half dozijn steden in een kring m|et een straal van 160 K.M. Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. EEN VELDSLAG. Bloedig gevecht, .van zigeuners. Op de paardenmarkt van een zuidelijke voorstad van Madrid in Spanje is hevig gevochten tusschen twee benden zigeuners, die sinds langen tijd een veete tegen elkaar hadden. Zij waren gewapend met messen, ijzeren staven, revolvers en zelfs oeroude pistolen van groot kaliber. Er wer den ruim 40 schoten gewisseld. Toen ver scheen de gendarmerie ter plaatse, waar op de zigeuners aan den haal gingen. Als slachtoffers lieten zij 2 dooden en 6 zwaar gewonden achter. Verschillende zigeuners, zoowel vrouwen als mannen zijn in hech tenis genomen. o— HEVIGE REGENS EN ONWEDER In België. Boven een aanzienlijk deel van de pro vinciën Luik en-Namen heeft een gewel- nees. Met inspanning van alle krachten drukte hij het gas-pedaal en angstzweet brak hem uit. De roode auto vloog als een cluivelsch monster voort.... en Fleeter volgde. Zij bereikten het Strand en suisden in duizelingwekkende vaart voorbij de ve le theaters. Enkele late uitgaanders bleven staan en een politieagent stak bevelend de hand op, terwijl hij naar het midden der straat overstak. Maar de roode auto scheen geen andere macht te kennen, dan die van Ling Won en snorde voort. De agent sprong nog. juiiist bijtijds opzij om te ontkomen aan een wissen dood. Bij de auto' van Fleeter probeerde hij het maar niet meer... Intusschen duurde de jacht voort en werden er mijlafstanden afgelegd. De roode auto schoot Pall Mall in, met he vig slippen door haar veel te korte oocht. Signaal, commandeerde Ling Won en tegelijkertijd krijschte het geluid van de valsche sirene op. Het schetterde tegen de vensters van Bayswater Club en deed een rilling varen door het lichaam van, een man daarbinnen... Lord Hampton. De roode auto rende verder, St. James Street door en Piccadilly naar Hyde Park en omkijkend bemerkte Ling Won dat de wagen van Fleeter hem nog achter volgde. Stootend, steunend, rammelend en kra kend bonkte de huurauto over den weg, maar de detective hoopte nog. Houdt vast, brulde hij den chauffeur in het oor. Haall ze in; de hekken van Hyde Park zijn dicht. Zij rijden zich dood.... Doch het baatte niet meer, want de dig onweder gewoed, dat in de tuinen op het veld groote schade heeft aangericht. In ae omstreken van Andenne hagelde! hef nagenoeg een uur lang en viel de regen bij stroomen neder. Verscheid(ene) kleine waterloopen traden buiten hun bed en vele laaggelegen huizen liepen ge deeltelijk onder. Hevige regens. Tengevolge van de hevige regens, van de laatste dagen zijn eenjige rivieren in Noord-Moravie, buiten de oevers getre den. Een tiental dorpen staan onder wa ter. Er zijn verscheidene dooden. De schade is belangrijk. TRAGISCH. Vijf maanden bij het lijk van zijn vader. Donderdagavond vond de politie te Bel vedere (Kent) het lijk van John Hol mes aan de balken van een stal hangen in een strop, dien hij zichzelf omge daan had. In huis vond m'en op het bed het lijk van zijn vader, die naar uit een door John nagelaten briefje bleek, reeds; Vijf maanden geleden aan bronchitis ge storven was. De man trok een pensioen als oud-gediende van de marine en de zoon had den dood van Zijn vader stil gehouden, om dat geld te kunnen blijven innen. Maar nu had zijn broer geschre ven dat hij voor een paar dagejn thuis kwam en zou alles uitgekomen zijn. Daar om besloot John zich te verdoen. De au toriteiten begonnen zich trouwens te ver-; bazen wat er met den ouden man was, dien niemand meer te zien kreeg. o UIT CHINA. De burgeroorlog. Er wordt hevig gevochten bij Sjoema- tien in Honan, 125 mij'l ten N. W. van Hankou, tusschen de troepen van Feng- tien en van Hankou. Aan beide zijden zijn de verliezen zwaar. Het plafn van de Zuidelijken, dat Fen-joe-sjang op dit punt zou ingrijpen en Fengtien in de flank zou bedreigen, is mislukt, doordat. Fengtien. een geweldige hoeveelheid mu nitie onderschepte, die vervoerd wjerd naar Reng-joe-siang in West-Honan. Vandaar dat Feng niet in beweging kwam. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het noordelijke leger Anking heeft veroverd, terwijl Tsjang- kai-sjek Janktsjou heeft bezet. De zuidelijken hebben thans Tsjojen- king geënvacueerd. Op het Gouden eiland zijn thans 20.000 zuidjelijken 'geconcen treerd en verder oostelijk op ejbn punt tegenover Sjiherhwei bevinden zich even eens zuidelijke troepen. zuchtende stampende auto had reeds haar uitjerste kracht gegeven en de chauffeur bleek in Zijn overspanning Oost-Indinsch doof. Fleeter leunde over het portier en keek in overspannen aandacht naar den wagen van Ling Won. Zou de Chinees zijn slachtoffer hyp- notjiseeren om zich te pletter te rijden op de zware hekken van het park? Dat moest voorkomen worden, flitste het door Fleeter's brein en met stentor stem brulde hij Vlieg dan toch ,man. Harder. Op dat momient stortte de roode auto zich echter reeds met krakend geweld op die ijzeren parkhekken, die schurend en krassend uit hun sloten berstten en dan dreunend opensloegen. Fleeter gaf een schreeuw van ontzet ting toen iiij zag, hoe de roode auto zich snel verwijderde in het park en, bevend van emotie, commandeerde hij: Volgen. De jacht werd hervat onder de hooge hoornen, die als zwijlgende wachters van den dood hun spichtige toppen ten he mel hieven. Toen voelde de jonge detective zich piotsteling heen en weer slingeren op zijn plaats. Wat gebeurt er? schreeuwde hij den chauffeur toe, maar deze antwoordde niet mieer, want als een doodschrik openbaar die zich plotseling welk een afschuwelijk noodlot .hem trof. De stuur-inrichting van de huurauto brak. Een hevige slingering dwars over den weg, een vreese/ijke botsing met een der kolossale hoornen... en Fleeter wist niet meer. Hij voelde nog even Zijn lij fdrukkën EEN BEZWAARLIJK HAPJE. Te Berlijn is een winkeldief gepakt, die vermoedelijk met behulp van een me deplichtige een nieuwe truc toepaste. Hij liet zich in een göudzaak een aantal hor loges voorleggen. Terwijl hij daarmee be zig was, ging d(e telefoon de politie vermoedt dat een medeplichtige opscbel- de en terwijl de winkelbediende ging luisteren pikte de man twee kostbare hor loges weg en ging er van door. Eenj chauffeur die hem zag wegstormen, ver volgde hem in een auto, tot de die'f in de Holsteinsche straat een huis binnen vluchtte. Daar vond de politie hem later. De horloges waren niet op hem te vinden, niettemin werd hij op het politiebureau opgesloten in een cel, waar hij zelfmoord trachtte te plegen door aich aan een bre tel op te hangen. Hij werd nog tijdig af gesneden, klaagde toen over hevigte pijn in de ingewanden, en bekende dfe twee horloges te hebben ingeslikt. Than» ligt hij in het ziekenhuis. o VLUCHT PARIJS-NEW-YORK De twee Fransche aviateurs Nunge»- ser en Coli zijn Zondagmorgen om 5.21 van het vliegveld Le Bourget te Parijs opgestegen voor het ondernemen van hun poging om een non-stop-vlucht over den Atlantischen Oceaan van Parijs naar New- York te maken. Men heeft om 6.48 de machine over de Fransche kust bij Havre zien vliegen. De start te Le Bourget werd door vele honderden bijgewoond, onder wie aeronau- tische officials en verscheidene betyend^} vliegers. De nacht was vaak stormachtig, doch op het moment van vertrek was de he mel wat opgeklaard en waren de ster ren zichtbaar. Toen Nungesser en Coli hun plaatsen in het groote witte vliegtuig innamen, werden zij luide toegejuicht. De piloten wuifden met de hand tot antwoord. Het toestel, dat zeer zwaar beladen was met de noodzakelijke voorraden ben zine, ongeveer 3000 K.G. wegende, liep ongeveer 900 M. uit en maakte verschei dene sprongen voor de opstijging. Men was dan ook verheugd, toen de stijging veilig volbracht was, omdat zich aan het eind van het vliegveld een riviertj'e be vindt, dat moeilijkheden had kunnen op leveren. Eenige minuten, nadat „l'Oiseau Blan che", zooals de machine is gedoopt, was opgestegen, startten vier andere vliegtui gen om Nungesser en Co-li tot aan de Fransche kust te vergezellen. tusschen geweldige massa's en hoorde een noodkreet van den chauffeur... Dan dreunde er iets 2waars met moker slag neer op zijn hoofd en zag hij alles rondom zich verwegen tot diepzwarte duis ternis.... En de roode auto snelde voort in den nacht. Den volgenden morgen publiceerden de bladen een opzienbarend verhaal over den dood van detective Fleeter, tengevolgje van een ernstig ongeluk met een huurauto. Blijkens het verslag kon de chauffeur die eerst bij aankomst in het hospitaal tot bewustzijn was gekomen, niets anders me- dedeelen, dan dat een hem onbekend heer hem opgedragen had een roode auto te volgen. Deze heer zou ingestapt zijn op den East India Dock Road, waar de huur auto toevallig passeerde. Voorts werd nog gemeld, dat de be stuurder van genoemde roode auto de verkeers-voorschriften schandelijk negeer-» de en in den nacht van Fleeter's over lijden op meer dan onverantwoordelijke wijze door de city had gereden. Een agent van politie, aldus de re porters in hun opgeschroefde berichten, was op het nippertje aan den dood ont snapt en een even „tragische bijaonder- hëid" was ook gelegen in de vandalisti sche vernieling van de ijzeren hekken van Hyde Park. Aan het einde van het bericht werden door den commissaris van police allen opgeroepen, die omtrent de onbekende roode autjo en haar eigenaar nadere In lichtingen konden verschaffen. O (Wordt vêrvólqd.) deLanostraat en de Bommelerwaar II

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1