Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. Binnenland Plaatselijk Nieuws Volgens de voorgenomen route zal de totale afstand van de vlucht minstens. 3700 mijl bedragen. EEN RIJKE ALS BEDELAAR. De beroemde schilder Eugène Dela croix was eens bij baron Rotschild .uitge- noodigd om te komen dineeren. Het viel den gastheer op, dat de kunstenaar hem steeds opnieuw aanstaarde en eindelijk' vroeg hij hem, wat daarvan toch wel de reden mocht Zijn. Delacroix antwoordde, dat hij reeds sinds maanden tevergeefs naar een model voor een bedelaarsfiguur zocht, die in zijn nieuw opgezette schilderwerk moest komien. En, zeide hij, ik ontdek nu, ko misch genoeg, dat mijn gastheer den ech ten kop heeft, die ik voor een bedelaars figuur wil schilderen. Hij betreurde het (echter, dat de baron geen modeil voor Zijn bedelaar zijn zou. Rotschild antwoordde, dat hij voor de kunst nog nooit een offer te veel of te groot gevonden had en dat hij niet zou aarzelen, naar den grooten schilder te komen op als model voor den bedelaar te zitten. En zoo gebeurde het. Rotschild kwam werkelijk en Delacroix hulde hem in lom pen en gaf hem1 een bedelaarsstaf in de hand. Dan liet hij hem neerzitten op de kunstmatige treden van een Romeinschen tempel. Nu had Delacroix een leerling, die de eenige was, welke toegang had tot het atelier van den Meester. Hij vgrmced- de natuurlijk niet, dat deze bedelaar geen echte bedelaar washij wenschte zijn Mees ter geluk, dat hij eindelijk een model gevonden had en heimelijk duwde hij den ouden man een twintig-francstuk in de hand. Rotschild nam het geld dankend aan en na de eerste zitting informeerde hij uitvoerig naar de omstandigheden van den jongen man. Toen vernam hij', dat deze arm was en in zijn levensonderhoud voorzag door het geven van lessen. De „bedelaar" noteerde zijn adres en niet lang daarna kreeg de jongeman een brief, waarin stond, dat weldoen steeds rente opbracht en dat deze van het in de bank van Rotschild aangewende twintig- francstuk tot een bedrag van 10.000 fr. waren opgeloopen. De jongeman kon van af den datum van het schrijlven vrijelijk over dit bedrag beschikken. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vier koeien gedood. De boemeltrein uit Zwolle, die om streeks half zes te Groningen moet aan komen, heeft Vrijdag op den onbewaakten overweg bij den Zandweg tusschen Gro ningen en Haren een» wagen met koeien totaal versplinterd. Vier koeien werden) gedood en eenige gewond. De vojenrnan G. Ubels uit Glimmen, bleef ongedeerd; ook het paard kwam1 er goed af, wagen en vee behoorden toe aan den landbou wer Evers te Eelde. Een jachtopziener uit Annen verklaar de, den voerman nog te hebben gewaar schuwd dat de trein in aantocht was;( de man was echter doorgereden, in de meening dat hij nog tijdig kon passeeren. OPLICHTING. Oplichterij op groote schaal. Eenige weken geleden vertoefde te Arn hem een Duitsch „heer", Erich W. R. K. genaamd, die te Wesermunde-Lehte woont. Het paspoort, door de Arnhem- sche politie gecontroleerd, was geheel re gelmatig. Deze heer was bezig onder de daar wo nende Duitschers en inwoners van Arn hem leden te winnen voor een Duitsche Viereeniging, het Luckner Gemeinschaft., De nieuw aangenomen leden betaalden terstond de contributie, die onbepaald was; gesteld, maar waarvan toch het minste gemiddeld f 2,50 bedroeg. Hij besprak, reeds met eenige heeren om te Arnhem te onderhandelen met een zaalverhuurder*, orn binnenkort in een zaal een propaganda- avond te organiseeren, waar hij het stre ven van het Luckner-Gemeinschaft nadar zou uiteenzetten. Toen de Arnhemsche politie eenig ver moeden kreeg, dat de zaak niet in orde was, heeft ze zich in verbinding gesteld met de betrokken Duitsche politieauto-» riteiten, die mededeelden, dat genoemd) „Gemeinschaft" wel bestond, maar dat K. nooit de opdracht gekregen had in Arnhem of in Holland propaganda voor deze vereeniging te voeren, noch om gel den er voor in te zamelen. In Noord-WIest-Duitschland was het K. geoorloofd geweest propaganda te voe ren voor dit Gemeinschaft, dat zich ten doel stelt nieuwe handelsbetrekkingen aan te knoopen. K. gebruikte den naam van deze ver eeniging om in Zijn onderhoud ruimschoots fe kunnen voorzien. Nu men zoekendei is naar dezen oplichter, is hij plotseling spoorloos verdwenen. VEROORDEELD. Een kippenhistorie. Te Winschoten heeft terecht gestaan Tetje J., 49 j., vrouw van H. B. te Fin ster wolde. Tusschen 1 Oct. 1926 en 8 Febr. 1927 wist zij, waar de kippen van H. Meu- lenkamp gewoonlijk rondliepen en Voed sel zochten. Daar strooide zij brood, na dat zij dit vooraf in zout had gtedrenkt. Dit had het door haar gewenschte gevolg, dat de kippen stierven of ernstig ziek werden en dan in geruimen tijd geen eieren legden. Getuige Meulenkamp vroeg f 75 schade- Vergoeding, ofschoon de schade bedroeg f 111,95. Bij het verhoor bleek verdachte geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Tegen haar werd twee maan den gevangenisstraf geëischt. o DOOR EEN AUTO GEGREPEN. De 2-jarige J. v. Wijngaarden, uit de Doedesstraat te Rotterdam is in die straat door een auto aangereden. Met een sche delbreuk is de kleine in vrij ernstigen toe stand in het Ziekenhuis aan den Coolsin- gel opgenomen. o EEN GOEDE VANGST. Die kan alles gebruiken. De politie heeft de hand gelegd op een gevaarlijk individu, W. B. van Fijnster- wolde. Van een landbouwer aldaar, die 100 H.L. aardappelen ter aflevering ge need had staan op het veld, had hij de zakken na ze te hebben leeggeschud, ge stolen en bovendien door uitsnijding vah een ruit, nog 150 leege zakkejn u|t de schuur. D|es nachts heeft hij ze naar Gro ningen vervoerd, waar de politie ze bij opkoopers in beslag nam. Terwijl ze daar mee bezig was, kwam hij aan met een nieuwe bezending, bovendien met paar-' denstaarten, afgesneden in de "buurt van Noordwijk en een konijn. Ook de fiets, ja zelfs zijn costuum bleek gestolen. AANGEHOUDEN. Op aanwijzing van een arbeider heeft de politie te Erenburg, nabij Nispen aan de Ned.-Belgische grens, aangehouden ze keren W. v. A. uit Rijswijk, die zich in de bosschen verscholen hield. Deze v. A. wordt verdacht van verduistering van een bedrag van f 3000 ten nadeele van een (electriiciteitsbedrijf te Rijswijk, waar hij» in dienst was. De man is op transport ge steld naar Rijswijk. KIND VERBRAND, Kokende koffie over het lichaam. Een éénjarig kind van het echtpaar M. te Monnikendam, kreeg een pot kokende koffie over het lichaam. De kleine is aan de bekomen brandwonden overleden. DOOR EEN TREIN GEDOOD. De arbeider K. Knol uit Steggerde, die werk verrichtte aan de Lindebrug tus schen de stations Peperga en Woilvega, is, doordat hij niet tijdig uitweek, door een trein aangereden. De man wprd zoo ernstig gewond, dat hij' enkele uren la ter in het ziekenhuis te Wolvega over leed. o ONGELUKKEN. Onder steenen bedolven. Op de steenfabriek van de firma Herb- sin te Harculo in de gemeente Zwoller kerspel is einde der vorige wefck een ernstig ongeluk gebeurd. Een eenige me ters hooge stapel veertien dagen oudte steenen viel plotseling gedeeltelijk om; waardoor vijf arbeiders uit Hattum onder de steenen bedolven werden. Terstond wer den de slachtoffers, wier toestand zich ernstig liet aanzien, bevrijd. Zwaar ge- kwietst werden allen naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. 50 meter hoog gevallen. Zaterdag is een giek, die bevestigd was aan een circa 50 meter hoogen toren, be stemd voor den aanvoer van beton van de in aanbouw zijnde cementfabriek te Maas tricht, door onbekende oorzaak gebroken. Op de giek bevonden zich vijf arbeiders, twee wisten zich nog in veiligheid te stel len, de drie anderen stortten op den grond. Met zeer ernstige inwendige kneuzingen; zijn zij naar het hospitaal overgebracht, —o BRANDEN. Ontzettende brand te Leende. Zondagavond heeft een ontzettende brand gewoed in het dorpje Leende. Niet minder dan veertien boerderijen en gedeel telijk een leerlooierij werden in een goed uur tijds in asch gjelegd. Hierdoor zijn vijftien gezinnen (in een der huizen woon-1 den n.l. twee gezinnen) dakloos. De brand ontstond in de boederij, annex café van J. Maas. Door de zich verspreidende von ken werden de boerderijen aan weerskan ten van den weg aangetast en brandden successievelijk tot den grond af. Verreweg de meeste huizingen waren van een strooi en dak voorzien, waarop het vuur on middellijk vlam vatte. De primitieve brand spuit van het dorp vermocht niets uit te richten tegen het vernielende element. De brandweer van Eindhoven werd ge waarschuwd. Toen deze ter plaatse kwam, wist ïVj de leerlooierij van den lateer J. Simkens gedeeltelijk te redden, terwijl liet woonhuis van genoemden heer door het krachtig optreden geheel en al gespaard werd. Van de andere boerderijen w. o. een klompenmakerij viel niets te redden. Alleen de inboedels zijin grootendeels ge red kunnen worden. Persoonlijk# onge lukken kwamen niet voor. Ook is er geen vee verloren gegaan.. Alles is verzekerd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Over een lengte van 500 Meter is het aan weerszijden van den provinci alen weg een ware ruïne. De dakloozen zijn ondergebracht in het dorp. Behalve Burgemeester Vogels en de veld wachters waren op het terrein van den brand nog aanwezig de marechaussée's uit Heeze en Valkenswaard. De burgemeester van Eindhoven en de commissaris van po litie van Eindhoven. De Eindhovenschej brandweer is er in geslaagd het voortwoe keren van het vuur te stuiten. Algemeen heeft de ramp in het dorp droefenis en verslagenheid gevqekt. Dertig kippen verbrand. Te Drumpt is door onbekende oorzaak de boerderij met schuur en hooiberg van gebr. v. Meerten afgebrand. Een dertig tal kippen kwam in de vlammen om. Van den inboedel werd niets gered. Boerderij afgebrand. Door onbekende oorzaak ontstond brand bij den landbouwer C. Rens op Hulsdonk onder Zundert, Huis met stal en schuur, benevens huisraad en landbouwwerktui gen werden een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. Vee verbrand. Zaterdag is de boerderij van gebrs. v. Ittersum te Zwollerkarspel geheel af gebrand. Twee koeien en een varken kwa men in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was laag verzekerd. Heidebrand. In het Bronnegerveld (Dr.) is brand ontstaan. Er zijn ruimj 4 H.A. heide en 2 H.\^. dennenbosch, toebehoorende aan den heer Walburg-Smit, verbrand. Zondagmiddag is in het Zeisterbosch ongeveer 4 H.A. kreupelhout afgebrand. Het gelukte aan de Zeister Brandweer en de militairen van Soesterberg, die spoe dig op het terrein aanwezig wanen den brand te beperken. Even te voren was ook brand gemeld, in het z.g. Patijnbosch, waar men het vuur spoedig meester was. Een paar honderd vierk. M. zijn weggebrand. Vermoedelijk zijn de achteloos wegge worpen sigaren of sigaretten de oorzaak van den brand. o— EEN BLOEDENDE VROUW, EEN BIJL EN EEN INBREKER. Een bloedende vrouw, een bijl, een in breker en een diefstal van 1600 gulden, dit alles speelde een rol in hét verhaal', dat de opperman L. uit de Van Swinden- straat te 's Hage Zaterdag bij' de politie kwam opdisschen. Zaterdagochtend om 4 uur werd de opperman wakker met zwa re hoofdpijn. Hij wist bij de gewaarwor- wording geen ander geneesmiddel, dan zijn huis uit te gaan en op de fiets te springen. Na in dezen vroegen ochtend stond de stad te hebben rondgepeddeld, kwam hij weer thuis tegen zes uur, zonder daar echter de rust te vinden, die hij voor zijn gestel zoo noodig had. Want nauwe lijks nog had hij die huisdeur geopend, of boven hoorde hij zijn vrouw kermen. 'Hij snelde naar haar toe en vond haar met bebloed hoofd met de knieën in bed zitten, schreeuwend van pijn. In de na bijheid van het bed lag een bijl èn tot overmaat van ramp stond de linnenkast open en er bleek een bedrag van f 1600 ontvreemd te zijn. Na zijn vrouw zoogoed mogelijk geholpen te hebben, was zijn eerste werk naar de politie te loopen., waar hij een lugubere geschiedenis ver haalde in het kort neerkomende op het boven omschrevene en met een overtuiging alsof hij h(et geheele geval als een film voor zich had zien afspelen. De Geneeskundige Dienst werd gewaar schuwd en de dokter, die de vrouw on derzocht, constateerde een inwendige oor bloeding, die waarschijnlijk het gevolg was van de griep, waaraan de vrouw de laatste week geleden had. Zij had gedu rende de afwezigheid van haar echtge noot niemand in huis gezien en van een bijlslag kon geen sprake zijin, omdat het lichaam zelfs geen schram vertoonde. Po litiemannen stelden in de woning een on derzoek in, maar vonden geen spoor van inbraak. Aan het geheele verhaal van L. hecht de politie dan ook niet de minste waarde, dus gelooft zij ook niets van den) diefstal, die gepleegd zou zijn. Draait het voor L. niet op een valschrl aangifte uit dan blijft er niet veel óndersj te veronderstellen over, dan dat de aange ver aan hevige fantasie te lijden heeft, wellicht dien nacht veroorzaakt door een benauwden droom. o—- MIJN-ONGEVALLEN. De mijnwerker Mathijsen te Heerier- heide kreeg Woensdag op de Staatsmijn Emma een dubbele beenbreuk. Hij werd ter verpleging in het hospi taal te Heerlen opgenomen. De mijnwerker Veilings te Schaesberg had op de O. N. II het ongejluk duim en wijsvinger te verliezen. De mijnwerker Dezar, die op 19 April een ongeluk opliep in de mijn Laura is aan de gevolgen overleden in het hospi taal te Heerlen. o— DOODELIJKE VAL. Te 's Heerenberg in de heer J., üie per fiets naar Zeddtfm onderweg was, van «ijn rijwiel gevallen en dood blijven liggen. ONGEVAL. (Zaterdagavond heeft aan de bij de mer gelgroeve St. Pieter bij Maastricht in aan bouw zijnde cementfabriek een ongeluk plaats gehad. Een 5-tal arbeiders was be zig op een heftoren eenige werkzaam-* heden te verrichten. Op een gegeven mo ment stortten door tot dusver onopge helderde oorzaak, twee hunner van circa 11 M. hoogte omlaag en kwamen terecht op een stapel ijzeren balken. Zij bekwamen ernstige inwendige kneuzingen en werden naar Calvariënberg overgebracht. o OP VRIJE VOETEN. -- De 20-jarige loodgieter H. H., die als verdacht van doodslag op zijn 57-jarigen stiefvader den heer Leiendjecker, in het huis van bewaring te Roermond sedert 24 April j.l. in voorarrest zat, is op; verzoek van zijn raadsman door de Recnt- bank te Roermond op vrije voeten ge steld. Gebleken is n.l. dat de verdachte reeds meermalen door zijn stiefvader is bedreigd geworden. Ook op den bewusten morgen is de verslagene op verd. met een mes ge wapend toegeloopen, waarop, zooals men weet, deze een broodmes greep en zijn stiefvader hiermede de slagader Ii^eeft doorgesneden, waarop het slachtoffer kort daarop aan verbloeding is overleden. o INBRAAK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is inglebroken in de loods van v. Gend en Loos te Kaatsheuvel. De dieven hebben een ruit uitgesneden in de achterzlijde van het gebouw en züjn zoodoende binnenge komen, 63 paar schoenen werden mee nomen. Zij zijn door een deur aan ae achterzijde door den tuin en over de weide ontvlucht. De dieven schijnen geen onbekenden. o— ZWERVERS. Door den Brigadier der Rijksveldwac'nt te Gilze zijn 'wervende in de bosschen aangetroffen twee ontvluchte gevangenen uit de strafkolonie te Merxplas n.l.'een Canadees en een Duitscher. Zij zijn voor- ioopig In hechtenis genomen .en zullen wjederom over de Belgische grens worden gezet. HEUSDEN. Zondagmiddag vertrok het Genootschap sDe H. Familie*, begeleid door hare Fanfare, in processie naar Els- hout. Hier maakten de zangers zich ver dienstelijk door het zingen van een Lof en. werd ook de gewone omgang gehouden. Tegen half negen kwam men in opge wekte stemming terug, Zondagmorgen kwam Mej. Sinttruien zoodanig te vallen dat zy haar sleutelbeen brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier overleden de WelEd. Heer Chr. de Jong, in den ouderdom van 75 jaar. Circa een halve eeuw was hjj lid van den Gemeenteraad en verscheidene jaren wethouder. In 1923 werd hy nog als lid van den raad herkozen, doch wenschte hij het ambt van wethouder niet meer te aanvaarden, ook het lidmaatschap van den raad kon hy niet lang meer waarnemen, want reeds in Juni 1924 nam hy om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag, wat hy toen ook deed als lid van het College van Regenten der Godshuizen en als lid van het R. K. Armbestuur. De overledene was een algemeen geacht ingezetene, die by zyn medeburgers om zyn minzaamheid zeer was gezien. Terwijl Donderdagavond het R. K. Mannenkoor repetitie had in zyn gewone lokaal in het Vereenigingsgebouw, is in het aangrenzend vertrek de lade van het buffet gelicht. Direct is van dit feit aan gifte gedaan, te meer daar het, naar we vernemen, nog een keer geschiedde tjjdens de repetifie van de Tooneelvereeniging. AALBURG EN HEESBEEN. Bedankt voor het beroep naar Maartensdijk door Ds. J. Bus alhier. ALMKERK. Op de Maandag j.l gehou den verkiezing tot leden van den Gtjm. Raad werden gekozen de Heeren A. de Jong (A. R.), J. Verschoor (A. R.), H. D. van der Mejjden (A. R.), B. Koekoek (A. R. J. C. Ottevanger (A.R.). C. A. Wal raven (A. R,), A. van der Stelt A. R J. van Leeuwen (C. H.), P. A. Nieuwen- huizen (C. H.), Ant. Burghout (C. H.), W. Noorloos (S.D.A.P j.l. Zaterdag had alhier een auto van den Heer van S. van Eindhoven het ongeluk, aan de Voorsteeg in 't water te geraken. Nadatdoor timmerman den Besten seen Blok® was gehaald is de auto met vereende krachten op 't droge gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ds J. F. Roth gekomen van Aimkerk werd j I. Zondagavond in de overvolle Oude kerk te Scheveningen bevestigd door zijn zwager Ds. Ekering van Amsterdam met een Pred. over Zach, 2. vers 15. Na het bevestigingsformulier zong de Gem. ha ren nieuwen leeraar staande Psalm 121-4 toe. Woensdagavond 11 Mei hoopt Ds. Roth in dezeitde kerk zijn intrede te houden. Tydens een onweersbui, welke j.l. Donderdagmiddag over deze Gemeente ging sloeg de bliksem in de Hilsche watermolen zonder echter brand te veroorzaken even wei richtte hy veel matarieele schade aan. CAPELLE. De postduivenvereeniging »De Luchtvaart* gevestigd in het cafe van M;»j. de Wed. A. v, d. Haart alhier hield j I. Zondag een wedvlucht vanuit Lier met den volgende uitslag A. v. Moergestel le en 10e pry3 L. de Roojj 2e en 6e prijs J. Verhagen 3 e prys J. v. d. Schar.s 4s prys J. Versteeg 5e, 8;, 11e en 12e prys H. Dekkers 7e prijs H. Rozenbrand 9e prys. le overduif A. v. Moergestel. J.l, Zaterdagmiddag ongeveer half een dreef over onze gemeente een lucht ballon, welke daalde op een stuk land van het landgoed »Ravenbosch« cp het eind der Dreef. De ballon was bemand met 4 personen, afkomstig uit Munster. Na dat de ballon ingepakt was werd hy ter verzending naar het station Capelle Nieuwe- vaart vervoerd. Naar men ons mededeelt zal de gemengde zang vereeniging »De Heidebloem* alhier onder leiding van den heer A. v. d. Kolk uit Besoijen, deelnemen aan het met de Pinksterdagen te Kaatsheuvel te houden festival. DUSSEN. Zondag kwamen twee wiel rijders met elkaar in botsing, waarby de een eenige bloedende schrammen opliep, ter wijl van den ander zyn ry wiel nogal beshadigd werd. X- Dacht men aanvankelijk dat de fruitboo- men veel geleden zouden hebben van de nachtvorst, hy het zetten der vrucht valt dit gelukkig mee, en het belooft zelfs een zeer goed fruitjaar te worden. In de op Zaterdag j.l. gehouden vergadering van het Waterschap ®De vier barmen* is tot lid van hel Dagelyksch bestuur benoemd de Heer J. C. van Djjk. Zulks in plaats van wylen den Edelacht- baren Heer A. H. van Honsewjjk Oud- Burgemeester dezer gemeente. ELSHOUT. Zondag 8 Mei hield de Postduivenvereeniging ®De Snelvliegers* eeri wedvlucht vanuit Noijen Frankrijk. Afstand 288 K.M. Prijzen werden behaald als volgt M. v. Huiten le, 3s en 5e prys G. A. Sluymers 2e, 8e, 9e, 10e en 12e prijs W. de Hart 4e en 11e prys Geb. Verhoeven 6e en 7e prys Eerst geteekende W. de Hart y GIESSEN. De fortwachter alhier, ser geant Baljet, is bevorderd tos sergeant- Majoor. By het in aanbouw zynde huis van B. Schouten alhier kwam een zoontje van J. van Tilburg van den zolder te vallen, waardoor hy zoodanige verwondingen op liep, dat inroeping van geneeskundige hulp noodzakelyk bleek. NIEUWENDIJK. Tot tydelyk onder wijzer aan de Chr. School alhier is be noemd de heer Van Es van Rotterdam. De collecte voor de Groen van Prinsterer-vereeniging bracht in deze ge meente plm. f 114 op. NEDERHEMfRT. Door onbekende oor» fftak ontstond Maandagmiddag, brand in Naar de voornaamste draadlooze Fran- sche stations is een boodschap uitgezlan- den met de beschrijving der miachine en de voorgenomen route en waarbij tevens den schepen op zee is gevraagd het even tueel passeeren van het vliegtuig te rap porteeren. \Want om zooveel mogelijk ge wicht te besparen is zelfs geen draadlooze installatie medegenomen. Door middel van vuurpijlen en een verlichte N zullen echter de aviateurs signalen geven. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2