Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO. 4706 mnmms Hoofdpijn, tabletten Jan Beertzen, Parlementair Overzicht. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws Binnenland Rechtzaken. smaakt als room mwwt Ruime auto- garage's BEHOORENDE BIJ HET De Eerste Kamer op hen draf. Minister Koningsberger over de In dische toestanden. Een belang rijk wetsontwerp. Op een drafje heeft de Eerste Kamer de laatste begrootingen afgedaan. Zonder veel pourparlers werd Buitenlandsche za ken z.h.s. aanvaard, nadat 'minister Bee- laerts nog even had verklaard, naar aan leiding van een vraag,, dat het oogenblik nog niet was gekomen, om de benoeming van een gezant in Zuid-Afrika te over wegen. Onder de bedrijven werd nog een aantal wijzigingen betreffende de belas tingwetten aangenomen. Bij de Indische begrooting werd nog heel wat welspre kendheid ten beste gegeven. Het begon met den heer de Muralt, v.b,, die den afgietreden g.g. Fock een veer op dien hoed stak, in tegenstelling met de miskenning waaraan deze volgens spreker had bloot gestaan. Over de woelingen sprekende, zleide hij, dat nu de aanval van Moskou op de Westersche landen is mislukt, het zijn Ihftnval op hlet Oosten richt. Doch het zou niet slagen, omdat men op zijn qui vive is. Hij vond het een schandaal dat het mogelijk was in de hoofdstad Batavia in den nacht van 12 op 13 No- vlember een aanval op de gevangenis te doen en het telefoonkantoor te bezetten. Hij hoopte dat de nalatigen ontmaskerd zouden worden en er maatregelen ge nomen zouden worden, om zoodanige schandalige toestanden te voorkomen. Vereenigingen van schavuiten, dieven en moordenaars, die zich vereenigen om het gezag te ondermijnen moesten verboden worden. Iets, waartegen geen enkel wel denkend mensch een bezwaar kan hebben. Ook betreurde spreker de uitspraak van den nieuwen g.g,, dat de niet-Europee- sche meerderheid in den Volksraad her steld moest worden. Verder hield het op treden der communisten en hun betaalde huurlingen geen verband met den econo- mischen toestand. Het leger wilde hij ver sterken en hij meende, dat zelfs des.d.a.p. daar, ondanks hun ontwapeningsvoorstel nog op konden aandringen. Erg boos was de heer Muralt ten slotte nog over een plaat in het Volk, g.g'. Fock voorstellend, die een inlander worgt. De heer Blomjous, r.k., bepleitte vrij heid van zending en ook de noodzakelijk heid van een goede defensie voor Indië, De heer Mendels s.d., liet een ander geluid hooren en vond juist wel, dat eco nomische toestanden, politieke err psycho logische redenen hebben bijgtedragifen tot het uitbreken van de onlusten. Dat heb ben prof. Moresco, partijgenoot van den heer Muralt en prof, v. Vuuren van den Indisctoen leerstoel te Utrecht, zelf ver klaard. Niettemin op Java zoowel als op Sumatra, was de hand van Mioskou de „'pushing power" geweest. Verschillende misstanden hekelde hij', terwijl hij dez.i. te lage loonen, de afgrijselijke woningtoe standen en de behandeling der inlanders door de blanken, becritiseerde. De heer Briët, a.r., verdedigde het be leid van oud-g.g. Fock en oud-minister de Oraaff, die Indië gered hadden van een financieele débacle. En lvij1 stelde voor, de voorgenomen verspreiding van de plaat van het Volk staatsgevaarlijk noemde hij dien in duizenden exemplaren in Ir.dië te verbieden. Hetgeen nogal instem ming bij de Kamer vond. De heer Savor- nin Lohman c.h., was eenigszins bevreesd naar aanleiding van uitlatingen van dbn nieuwen g.g,, die blijk zouden geven van een opvatting van Zijn staatsrechtelijke po sitie, die niet in overeenstemming is te achten met ons staatsrecht. Minister Koningsberger vond het als een paal boven water staan, dat commu nistisch gestook de hoofdoorzaak voor de onlusten is geweest. Drie elemtenten on derscheidde hij in de communistische be weging, die de nationale beweging had vergiftigd, n.l. de zuiver communistische agitatoren, die meestal in het buitenland zetelen, degenen, die in bedenkelijke ma te door de communistische bacijl waren aangetast en ten derde de misdadigers en desperado's waarvan de communisten zich bedienden. De voedingsbodem was van verschillenden aard, doch de economische toestand had niets te maken met de min dere of meerdere vatbaarheid voor com munisme. Voorzorgsmaatregelen had men genomen voor de onlusten, maar men had niet geweten, waar ze zouden uitbreken. Totaal was een kleine 50,000 man sterke militaire macht .nu in Indië aanwezig. De weermacht zou worden versterkt. Vermin dering van financieelen en anderen druk op de inlandsche bevolking zou worden overwogen. Heerendiensten zouden, waar zij nog bestaan, zoo spoedig mogelijk worden afgeschaft. Het denkbeeld was voorts opgekomen, om de grens van be lastingvrijstelling te verhoogen, terwijl er naar gestreefd werd, om de humane vor men in het verkeer tusschen Europeanen en inlanders in acht te doen nemen. De Indische begrooting werd daarna goedge keurd, met aanteekening van den heer Mendelstegen. Nu, en toen vond de Eerste Kamer het zieker voorloopig welletjes en ging voor een week met vacantie. Een wetsontwerp, dat beoogd aan een bestaande onbillijkheid een einde te ma ken, was dat betreffendie de belasting plicht van Nederlandfers in den vreemde, dat zoo juist werd ingediend. De regeling zal van toepassing zijn op Nederlandjers, die het Rijk metterwoon verlaten hebben. Voor toepassing op Nederlanders, die nim- mier hier te lande gewoond hebben, is geen reden aanwezig. Wat de regeling der aanslagen betreft, stelt de minister voor, de Nederlanders die het^ rijk metterwoon verlaten hebben aan te slaan, als wonen zij nog hier te lande, met dien verstande, dat zij van die naar het Nederlandsch ta rief verschuldigde belasting in aftrek mo gen brengen, hetgeen zij in de gelijksoor tige belasting van een vreemden staat heb- Dc meest hinderlijke kwaal Maagpillen ben te betalen. De aftrek betreft evenwel niet het bedrag, dat de Nederlander in het vreemde land ook dan Zou moeten betalen indien hij er niet woonde, b.v. wegens onroerend goed, dat hij in ons land bezit. De Nederlander zander vaste woonplaats, zal op die wijze de Neder- landsche belasting ten volle betalen en de overigen betalen het verschil in be lasting bij. Slechts wordt uitzondering ten aanzien van deze belasting gemaakt voor Nederlanders, die zich in de Overzeesche gewesten gevestigd hebben, voor hen, die wegens uitoefening van beroep of be drijf genoodzaakt zijn in een-vreemd land te wonen en voor hen, die ter zake van 's lands dienst, buiten het Rijk wonen, De bedoeling is dus uitsluitend, de luxe- paardjes te breidelen, die, om den fiscus te ontgaan, bijv. in het belastingvrije rijk van den vorst van Monaco ronddraven. Eindelijk was door nog de onomwonden verklaring van minister Lambooy over het standpunt der regeering ten aanzien van de samenvoeging der departementen van marine en oorlog. Het lag niet in de be doeling het begrip van een staatsmarine los te laten. Het denkbeeld eener marine als orgaan uitsluitend van Nederlandsch- Indië moest zeker worden verworpen. De taak van het beheer van het te stichten departement van defensie was voor één minister niet te zwaar. Ook de reorgani satie van het veldleger was niet van zoo omvangrijken aard, dat deze de samenvoe ging der departementen zou moeten te genhouden. Ook lag het niet in de be doeling, het gecombineerde departement te doen bestaan uit twee afdeelingen Oor log en Marine, naast elkaar, en ook niet het aanstellen van directeuren-genleraal. Dus: één en ondeelbaar, een departe ment van defensie. In een brief aan de Eerste Kamer deelt de minister van binnenlandsche za ken mee, dat bij1 de in 1925 gehouden verkiezingen voor de Tweede Kamfer in totaal 284820 personen hun stemplicht niet zijn nagekomen. Daarvan hebben 171223 van den burge meester een ,uitnoodiging ontvangen om zich deswege te verantwoorden, van wie 141142 een geldige reden voor hun ver zuim konden opgeven. Van de 25545 per sonen, die voor den kantonrechter zijn opgeroepen, werden er 16681 veroordeeld en 1533 werden vrijgesproken of niet vferder vervolgd. 1135 kiezers konden voor den kantonrechter een geldige reden van vterhindering opgeven. Ten slotte voorkwa men 6114 kiezers een strafvervolging dooi vrijwillige betaling van een door den amb tenaar van het O. M. bepaalde geldsom. De kosteo van vervolging bedroegen voor de gemeenten globaal plm. f 25000, voor het departement van binnenlandsche zaken f 82000 en voor het departement van justitie f 200.000. HEUSDEN. G e b o r en Reinier, z. van A. Ver hoeven en E, Toepoel. Ondertrouwd: D. van der Stoep, 24 j., en J. C. van Baardwyk, 20 j. Getrouwd! A. W. Kreuk, 28 j. en J. Arendse, 48 j.C. van Herpen, 37 j., H. Faro, 25 j. Overleden: K. Hoekstra, 59 j. WOUDRICHEM. Geboren: Adriana Willemina, d. van Av. d. Wiel en J. Viveen Adam, z. van H. A. van Straten en A. Groeneveld Hendrinus Martinus, z. van H. J. van Gooi en N. S. P. Wilhelm. Ondertrouwd: M. v. Andel, 26 j., en T. v. Hoven, 27 j. P. Smits, 21 j., en A. E. Struik, 19 j P. C. Groeneveld, 23 jen H. J. de Jong, 21 j. Getrouwd: P. ten Have, 26 j., en H. Bax, 28 j. Overleden: Antje van Straten, 18 j. ANDEL, over April. Getrouwd: M. van Os, 35 j en H. G. Pellikaan, 34 j. Overleden: Gerardus Sterkenborg, 89 j., wedn. van G. de Rade. WASPIK, over April, Geboren: Maria Christina d. v. L. Fitters en M. A,. Vos Cornelia Antonia d. v. J. C. de Wijs en M. W. vari Strien Hubertus z. v. A. Roosebrand en A. Quirins R'ka Adriana, d. v. S. Matejjsen en P. G. van den Broek Antonis C., z. v, J, Fy- nemar. en G. van den Broek Christina, d. v, H. van Turnhout en C. Chr. Meeusen Marinus Cornells, z. v. M. van Etten en A. Kouwelaar Antonia, d. v. J. Kramer en W. van Etten. Getrouwd: A. H, van den Elshout, 33 j. en J. P. E. Vermeeren, 26 j. Overleden: E. Matho 78 j echtg. van Chr. Mutsaers A. van der Werf 73 j. echtg. van A. van Hoogerheide Cl. Schou ten 71. j. echtg. van P. Pruijsen. WERKENDAM, over April. Geboren: Govert Arie, z. v. J. W. Roubos en G. Pelikaan Dirk Paulus, z. v. A. Bouman en E. den Dunnen Wiihelmina Johanna, d. v. T. v. d. Stelt en P. Sprangers Sjoukje, d. v. A. v. d. Veenen en D. v. d. Werff. Ondertrouwd: D. v. d. Heuvel 39 j. en J. A. Damen 36 j A. Visser 27 j. en D. W. Vlot 26 j. C. J. Duijnhouwer 26 j. en A. v. d. Wiel 23 j. J. Kamsteeg 22 j. en C. J. Klop 21 j. Getrouwd: J. v. Loon 26 j. en C Klop 22 j. C. J. Duynhouwer 26 j. en A. v. d. Wiel 23 j. Overleden: J. Schreuder 2 mnd. P. J. Verschoor 67 j. echtg. van D. C. Lagrauw M. C. Kieboom 68 j. echtg. van J. W. de Vries. NEDERHEMERT over April. Geboren: Anna, d. v. D. Groeneveld en J. v. d. Werken. Overleden: P. Bruygom, 77 j wed. v. J. de' Weerd. Levenloos aangegeven kind van Aaltje Biesheuvel. ALMKERK over April. Geboren: Metta, d. v. G. Kamp en A. W. IppelElizabeth, d. v. A. Walraven en C. KellerAntonie, z. v. G. Vink en en C. v. VarkGeertje, d. v. H. Koekoek en C. Kant Heiltje, d. v. W. v. Vark en P. de Bok Adriana. d. v. R. P. de Joode en A. J. Hage Dirkje, d. v. P. Verhoe ven en J. de GraaffPetronella Antonia, d. v. P. A. Hei wijnen en J. S. de Zeeuw Netia, d. v. J. Roubos en G. G. Crielaard Helena, d. v. H. Kamp en W. v. Burgel Wiihelmina, d. v. C. Z. Heiblom en W. v. Dgk. Ondertrouwd: L. v. d. Stelt 24 j. en J. E. Bos 22 j. Getrouwd: W. Pelikaan 30 j. en O. Koekoek 34].; H. Sprangers 54 j. en A. Schouten 48 j. Overleden; Leendert Grootenboer 80 j. C. Tamerus, 1 jaar. BRAKEL, o«er April. Geboren: Hendrika, d. van C. van der Zalm en A. HanegraafJenneke, d. van H. S. van der Linden en H. van den Heuvel. Overleden: J. de Vries, 43 j., echtg. van G. Klop. POEDEROIJEN. Geboren: Johannes Comelis, z. van B. v. d. Mooren en A. Exalto. 's-GRAVENMOER, Geboren: Dirkje Johanna, d. van D. J. v. d. Sar en P. J. v. Dongen. Overleden: E. Pruysers, 67 j., echtg. van P. HulstJ. Borstlap, 78 j wed. van C. van Eersel. AALST. Woensdagmorgen zou de auto busondernemer R. alhier, zijn wekelijk- schen dienst op de Bossche Markt rijden, toen door het breken van een verbindings- bout, hij het voorwiel verloor. Juist had hij nog enkele passagiers bijgeladen, zoo dat hij nog slechts een matige gang reed en het ongeluk nog goed afliep. De pas sagiers konden gedeeltelijk per luxe auto hun w'eg vervolgen, terwijl de anderen zich naar Veen moesten begeven en va.idaar uit hun bestemming bereiken. BOMMELERWAARD. De prijs der vette varkens boven 100 K.G. was deze week 2829 ct., van zouters 28 ct. en voor export tot 26 ct., alles per pond;, levend gewicht. Biggen van f 10—16 per stuk. 's GRAVENMOER. De zoon van den bloemist P. v. d. D. kwam 'zoodanig te vallen dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, welke een arm- fractuur constateerde. HEDEL. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, ds. S. C. Groeneveld te Leerdam. HAARSTEEG. Door het inslaan van het hemelvuur ontstond Donderdagmiddag om streeks half drie, brand in de woning van den landbouwer M. Vugts alhier. In een oogwenk stond de heele boerderij in lichte laaie. Slechts met moeite kon het vee ge red worden; een geit en enkele konijnen kwamen in de vlammen om. Van den in boedel kon nagenoeg niets gered worden. Gok brandde nog een schuurtje dat ach ter het huis stond af. Verzekering dekt de schade. HEDIKHUIJZEN. Door de heeren Dob belsteen, e.a., zal in verband met de' a.s. gemeenteraadsverkiezing evjfcnals te Haarsteeg, ook alhier een lezing worden gehouden en wel op 15 Mei a.s. des avonds in de zaal van den heer Jac. van Leeuwen te Hedikhuijzen. Als een bewijs van de brutaliteit en vraatzuchtigheid der ratten moge die nen, dat bij J. v. Oosterhout op een' nacht van een twintigtal kuiken^ er 18 werden geroofd. Een aansporing om dit ongedierte met kracht te achtervolgen en te dooden. Door het warme weer der laatste dagen verkeeren de bijenvolken in een zeer gunstigen toestand. Enkele voorzwermen hebben hun woning reeds verlaten om plaats te maken voor de jongere genera ties. Indien de maand Augustus ook ten goede mocht medewerken, evenals nu, dan wacht den imker evenals in 1926 ook- in 1927 een buitengewoon honingjaar. SPRANG. De schoenmaker A. v. Z. had op de fabriek liet ongeluk met Zijn lin kerhand onder de stanztnachine te gera ken, waardoor van een zijner vinger^ het voorste lid werd platgedrukt. VLIJMEN. Donderdagmiddag, tijdens een hevig onweer, sloeg de bliksem in de boerderij van M. Mwsch te Vlijimjen. Onmiddellijk stond de geheele Boerderij in lichte laaie, zoodat het vee en eon, weinig inboedel met moeite gered' kon wor den. Verzekering dekt de schade. WAALWIJK. Vrijdagmiddag had in ca fé Franissien im de St. Antonjiiusparochie de aanbesteding plaats voor rekening van den heer P. v. d. Broek van een woon huis mfet landbouwschuur. De aanbeste ding was in massa ten in perceelen, ar chitect de heer Snijers uit RaamsdonkS- veer. De uitslag was als volgt J. Kooien, Waalwijk f 4950 J. v. d. M-eijs, Waalwijk - 5049 Viermeer, Waalwijk - 5493 P. A. Kramter, Genderen - 5500 Den Teuling, Waalwijk - 5620 v. Dongen (timmerwerk) R'd.vcer - 3162 A. A. Kramer, Genderen (metselw.) - 2679 Zw. Treffers, Waalwijk -7165 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver J. Kooien. De verkoop van het Emmabloempje heeft in onze gemeente f 166,85 opge bracht. AFSCHAFFING COLLEGES VAN ZET TERS. In Zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van de collegtes van Zetters voor 's Rijks Directe belastingen, zegt de Minister van Financiën o.m., dat de over weging, dat het nut vjp de colleges van zetters niet opweegt tegen fde kosten,, voldoende is om de afschaffing te recht vaardigen. In de beveiliging der belangen van de belastingplichtigen wordt voldoen- jn buisjes 60 en 3.0ctvn tvtneens 60en 3 Oct. Bij Apoth.en Drogisten de voorzien door de rechtspraak vanGed. Staten. Juist met het oog op de belangen van de belastingplichtigen is die recht-5 spraak aan Ged. St. opgedragen en uit die opdracht kan dus geen bewijs worden geput voor de meening, dat de ambtena ren niet ten volle voor hun taak bere kend zouden zijn. Hiermede wil de Mi nister niet te kennen geven, dat de me dewerking van de ingezetenen bij het vast stellen van aanslagen nimmer nuttig kan zijn. Hij heeft dan ook termen gevonden, in het sedert dien wet geworden ontwerp, houdende nadere voorzieningen ten aan zien van de heffing van de vermogensbe lasting, de verdedigingsbelasting I en de voor bepaalde gevallen een werkzaam aan- inkomstenbelasting, de schattingscommissie deel in de uitvoering van de inkomsten belasting te laten. De verwijzing naar deze laatste commissies moge tevens strekken! tot neerlegging van de meening, dat het tegenwoordige wetsontwerp tot doel zou hebben, om het laatste overblijfsel van het verleénen van medewerking door de ingezetenen bij het vaststellen van aansla gen te doen verdwijnen. PRINSES JULIANA. De verjaardag. Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar op 30 April een groot feest is gehouden op de Julianaschool ter eere van den ver jaardag van Prinses Juliana. 's Middags werd den kinderen een feest maal aangeboden. Aan de Prinses werd het volgende tele gram gezonden: „Aan H. K. H. prinses -Juliana. Gjenade zij u, Met verschuldig- den eerbied, de Julianaschool te Boeda pest". Met inbegrip van het reeds vermelde aantal van 763 telegrammen op luxe for mulieren heeft prinses Juliana op haar 18en verjaardag ruim 1400 felicitatietele grammen ontvangen. —o— NOODLOTTIGE DRIFT. Een jongen zwaar gewond. De heer G. aan den Kleiweg te Hillte- gersberg, bemerkte dat jongens kattekwaad Uithaalden in den tuin van Zijn buurman, die afwezig was. Hij maande de jongens aan om weg te gaan en toen Zij daar niet gauw genoeg gevolg aan gaven, werd hij driftig, nam zijn grasschaar en wierp de ze naar de jongens. De 10-jarige C. van B. van den Kleiweg werd door de schaar getroffen en kreeg een ernstige wonde aan de borst. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De heer G. is aangehouden en opgesloten. BOSSCHE RECHTBANK Uitspraken. B. R. v. D., Babiloniënbroek, overtr. Warenwet, appel Kgt. Heusden, vonnis bevestigd H. v. d. S., de Werken c a., overtr. Motor- en Rjjwielw.. appèl Kgt. Heusden, vonnis verniet., vryspfaak. ARR.-RECHTBANK TIEL. Vonnissen, uitgesproken door den Politierechter op 4 Mei. Niet voldoen aan de vordering van een ambtenaarL. S. te Welseind, f 30 of 15 d. Eenvoudige beleediging: K. v. d. L. te Zuitichem, f 15 of 10 d. VerduisteringC. d. R. te Zaltbommel, f 60 of 30 d. Qb Bezoek van ouds bekend Hótel Café Restaurant Uitspanning. 8t. Janstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Station N.A.B.0 SLBBUWIJK-'s BOSCH Jlienw^blad voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5