Eerste Blad De Roode Auto FEUILLETON. Binnenland *-AND VAN alten*1 Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4708 Woensdag 18 1927. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nar en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DE VOLKENBOND EEN TAAK VOOR NEDERLAND? Op 18 Mei 1899 gingen, te midden van de nieuwsgierige blikken der belangstel lenden eenerzijds, te midden van het af keurend gemompel van de ontevredenen anderzijds, de typische diplomaten, die de typische diplomaten, die de eerste* Vre desconferentie samenstelden, naar het Huis Ten Bosch te 's Gravenhage op. Hun ar beid noch die van de tweede Vredescon ferentie in 1907, opnieuw te 's Gravennage gehouden, is bekroond met een succes dat blijvend kan heeten. Maar al valt over de beteekenis dezer Vredesconfe renties verschillend te oordeelen; al valt de vraag of de in 1899 totstandgekomen en in 1907 een weinig uitgebreide en ver beterde overeenkomst voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen niet de grondslagen voor een aanstaanden Volkenbond in zich bergde, verschillend te beantwoorden dit eene valt niet te weerspreken, dat door het houden van deze Vredesconferenties op Hollandschen bodem, in Nederland's residentie, aan Ne derland een nieuwe taak op internationaal gebied werd opgedragen. In de oude tijden, in den bloeitijd der zeventiende en in den terugval der 18e eeuw, was men in de Hollandsche ge westen allerminst onverschillig voor de betrekkingen met het buitenland. Die on verschilligheid is eerst ingetreden, nadat, mede tengevolge van de afscheiding van België in 1830, voor Nederland het spe len van elke rol op het internationaal too- neel uitgesloten mocht worden geacht. Nederland heeft aan den toenmaligen Minister Graaf van Zuylen duidelijk doen bemerken, dat het door dezen geprovo ceerde Luxembürgsche avontuur voor een volk als het Nederlanclsche weinig beko ring had. Hoe kon ook een volk als het Nederlanclsche, dat nimmer veroverings zuchtige neigingen in zich heeft rond gedragen, zich geroepen achten om een rol te spelen in de internationale politiek in die jaren, dat deze van expansie, van geweld doortrokken was? Met 1899 is hierin een schijnbare on beduidende, doch in wezen niet onbelang rijke verandering gekomen. Zeker heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken op dat oogenblik, de heer de Beaufort, die erkende voor zijn land aangenaam getrof fen te zijn, door het verzoek der vre- door OSCAR VENDEL. (Nadruk verboden). 10) Ontzet keek Hampton den spreker aan. Waarom, mijnheer Cross? Wat hebt IJ gedaan? Denk toch aan Charles' naam en qeputatie. Als er een schandaal komt, is hij voor goed verloren... De detective stak sussend Zijn hand op en kalmeerde Er is niets te vreezeit; de commissaris heeft alle geheimhouding verzekerd. Maar U begrijpt toch wel, dat ik als particulier rechercheur verplicht ben gevolg te gjeiven aan een justitieelen oproep om inlichtingen Het spreekt toch vanzelf, nietwaar, dat, wij beter samenwerking met de officieele macht kunnen zoeken, dan op éigen wijze te blijven voortzoeken en speuren in een zóó raadselachtige zaak. Bovendien was het juist ter wille van Dundan's goeden naam noodig', dat ik de feiten aan den commissaris meedeeld|e, want het is begrijpelijk, dat de politie moet onderzoeken of Fleeter's dood ver oorzaakt is door die roode auto, en zoo ja, Ling Won gerechtelijke straf moei ond'ergaan. In dat g|eval is het wensche- lijk, dat wij discretie kunnen verwachten, opdat Lord Dundan's naam tenminste niet glenoemd behoe/t te worden bij de even- desconferentie te 's Gravenhage te houden, de gevolgen van het aannemen dier uit- noodiging niet ten volle kunnen overzien. Toen een volgend jaar, in 1900, het wets ontwerp, houdende goedkeuring van de voornaamste der ter Vredesconferentie ge sloten verdragen, in de 2e Kamer aan de orde kwam, moest hij daar zelfs een zoodanig sterke oppositie aantreffen, dat hij zijn portefeuille in het strijdperk moest werpen om de overwinning te behalen. Men oordeelde toen de vestiging van liet Parmanente Hof van Arbitrage op ons grondgebied niet van gevaar ontbloot;.men zag daarin allerminst een bescherming van ons neutraal grondgebied, veeleer de mo gelijkheid, dat zich politieke intriges in Den Haag zouden afspelen, en dat het met de rustige rust, waarin wij op bui- tenlandsch gebied tot op dat oogenblik verkeerden, gedaan zou zijn. Dat daar nevens de Zuid-Afrikaansche en de Chi- neesche aangelegenheden niet sympathiek stemden tegenover een overeenkomst, die beslechting van-zooveel mogelijk alle in ternationale ^geschillen beoogde, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Op den grondslag van 1899 is Neder land's taak in internationaal opzicht steeds verbreed. Carnegie schonk zijn millioenen voor het Vredespaleis, dat er, zij het ook met moeite en na veel beraad, kwam. De tweede Vredesconferentie aanschouw de de eerste steenlegging, en toen in 1913 het Vredespaleis kon worden geopend, was de voorbereiding voor een derde even eens te 's Gravenhage te houden conferen tie, reeds in vollen gang. De oorlog ver stoorde deze illusie wreedelijk; het Vre despaleis stond in de oorlogsjaren aan den spot der spotters machteloos bloot. Nauwelijks was de oorlog ten einde of het bleek, dat de conferentie der Geallieerde Mogendheden te Parijs, die omtrent de vredesvoorwaarden met haar tegenstan ders beslissingen bad genomen, toch niet geheel geslaagd was in haar opzet om wat men reeds was gaan noemen het werk van Den Haag dood. te zwijgen. Integendeel, de conferentie van den inmid dels opgeriehten Volkenbond, waaruit het nieuwe Hof van den Volkenbond zou voortspruiten, had in het Vredespaleis plaats, en de juristen, daar vergaderd, wezen Den Haag als zetel voor dit nieuwe rechtslichaam aan. Zoo kwamen in het Vre despaleis naast elkander te zetelen twee lichamen: het Permanente Hof van Arbi trage, geenerlei dwingende bevoegdheid bezittende dan die, voortspruitende uit wederzijds gesloten tractaten; het Perma nente Hof van Internationale Justitie van tu'eele terechtstelling van Ling Won we gens moord op zijn collegia." Lord Hampton knikt'e instemmend en Cross vtervolgde: Trouwens moeten wij er verheugd over zijn, dat de samenloop van omstandighe- d'en ons naar de politie voerde, want hier aan danken wij namelijk, dat wij mijn mee ning omtrent de verdwijning van Lord Dundan, als de juiste beschouwen. Dé lord, die door den rustigen toon van dén bejaarden spreker zijn kalmte en aandacht weer terug gewonnen had, keek verrast op. Maar Cross ging zonder aarzeling door en sprak: Ja, Lord, onze gissing moet de juiste zijin tenminste waar het betreft de plan nen van den Chinees. U kunt gerust aan nemen, dat hij Dundan dood wil hebben. Echter kunnen wij niet zeggen o? Lotus hém daartoe aanspoorde... Maar ik veronderstel dat toch wel, want welke reden zou die gele dwaas andiers hebben. Lord Hampton maakte een geste van protest Ja maar, mijnhéer Cross, waaruit leidt U dan toch af, dat Ling Won mijn vriend vermoorden wil Cross trok de wenkbrauwen op. Toen ik bij de politie kwam, mylord, was daar juist een brief ontvangen van niemand minder dan Ling Won zelf, waar in dé Oosterling meedeelde, dat de roode a-uto hedennacht om drie uur door Pali Mall zal rijden zonder inachtneming van politie-maatregelen en verkeersvoorschrif- ten. Lord Hampton sprong overeind. Een brief van Ling Won...? Dus hij zoekt den dood...? den Volkenbond, dat niet arbitrage, maar rechtspraak geeft, en dat in het grond- verdrag van den Volkenbond zelf reeds een eersten grondslag vindt voor ver plichte rechtspraak, die, naar men hoopt, op kenmerkende wijze, steeds kan en zal worden uitgebreid. Bij deze beide instel lingen heeft zich sedert enkele jaren ge voegd de Academie voor Internationaal Recht, gedachte ook reeds van vóór den oorlog, die evenwel eerst in 1923, dank zij den milden steun van het Amerikaan- sche Carnegie Endowment, kon worden verwezenlijkt. Hier wordt aan een inter nationale schare van leerlingen door voor aanstaande mannen op het gebied van in ternationaal recht geleeraard wat dit recht wil, waaruit dit recht voortspruit en wat dit recht in de tegenwoordige samenleving reeds beteekent. Nederland is dus de zetel van een der belangrijkste organen van den Volken bond. Geen moderne rechtsstaat is denk baar zonder behoorlijk functionneerende rechtsmacht, die heeft te beoordeelen de delicten, die tegen de onderlinge samen leving en tegen het staatsgezag zijn be gaan. Geen Volkenbond de projecten in achter ons liggende eeuwen leeren het is denkbaar zonder een rechtbank van wijze rechters, tot oordeelen in de eerste plaats geroepen. Reeds het feit, dat Ne derland een zoodanig belangrijk apparaat van den Volkenbond herbergt, dwingt het zijn taak tegenover 'den Volkenbond an ders te zien dan door een der willekeurige leden van dien Bond kan geschieden. Maar bovendien, Nederland is, schoon een klein land, te allen tijde een land ge weest, waar men getoond- heeft het recht oprecht lief te hebben. In 'Nederland is geboren Hugo de Groot, de man, die i(j 1625 door zijn beroemd boek „De jure belli ac pacis", aan de wereld toon de, dat er reeds een recht tusschen de volken bestond. Juist omdat Nederland een klein, in den oorlog onzijdig geble ven land is, heeft het in den Volkenbond een bijzondere taak, die het daarom kan vervullen,m wijl een ieder door de feiten overtuigd is, dat Nederland in den Vol kenbond geen eigén belangen heeft na te streven, geen eigen egoistische gedach ten heeft voor te staan. Maar wil het aan degeïTen, die Neder land hetzij jaarlijks ter Assemblee, hetzij per drie maanden in den Raad, hetzij1 laat stelijk in de talrijke organen, die van den Volkenbond uitgaan, vertegenwoordigen, mogelijk zijn om deze gedachte tot ui ting te brengen, dan moet het Nederland- sche volk in zijn geheel hun bijbrengen Hij dwingt de politic, dus om maatrege len 4e nemen De detective knikte. Inderdaad, mylord. Hij tart de politie en deze zal vannacht too nep, dat zij niet niet zich laat spelen. Pall Mali wordt van nacht afgezet en om drie uur staat er een levende barricade van veertig gewapende agenten dwars over de straat... Cross zweeg plotseling, want in de gang klonk het geluid van de huisbel. Met vragende oogen zag hij naar Lord Hamp ton op, die onmiddellijk opstond.en door het groote laboratorium naar een der ho ge vensters liep. Hij keek naar buiten. Een dame, mompelde hij in zichzelf. Een vrouw in bont; wie kan dat Zijn... en dan opeens, al had de wachtende ge stalte onverwachts naar het raam gekeken, schreeuwde lord Hampton: Cross, doe open. liet is Lotus Fah. Weinige minuten later, zaten er drie menschen in den „cosy corner" van het laboratorium, allen zwijgend en ernstig, De nieuw aangekomene was een jonge, slanke vrouw met zacht-glanzende oogen en ravenzwart naar, dat weelderig golfde van onder het bontmutsje uit. Zij had haren zwaren pels met beke rende nonchalance over de schouders ge worpen, zoodat haar middagjapon van mauve serge ziciitbaar werd en ook de lila orchidee in haar ceintuur. Cross keek betooverend naar de jonge vrouw, machtig btekeerd door haar frêle schoonheid, haar weeke teint en de smalle roode lippen. Was dat Lotus-Fah Was deze bloem een Chineesche? Het was ongelooflijk en Cross vroieg zich af of zulk een beeld- schoone vrouw in staat konzijn om den dood te verlangen van den man, dien Zij het besef, dat daarin leeft belangstel ling voor den Volkenbond. Geen voldaan heid met den Volkenbond gelijk hij thans, een eerste proeve trouwens, is samenge steld. Geen tevredenheid over zijn werk zaamheden, die de feiten bewijzen het niet altijd het verwachte resultaat op leveren. Maar belangstelling voor zijn ont wikkeling, en erkenning van dit ééne, dat de samenleving der volkeren in de vijf werelddeelen zoover is gevorderd, dat er plaats is voor een rechtsorganisatie tus schen alle deze landen. Die rechtsorgani satie zal niet, evenmin als de rechtsorga nisatie tusschen de individuen in de ver schillende Staten 'dit heeft vermogen te doen, reeds dadelijk volledig en voorbeel dig zijn. Maar die rechtsorganisatie zal, indien zij den steun van allen, in alle landen geniet, kunnen uitdijen tot iets groots en iets grootsch; kunnen worden een werkelijk hechte steun voor wat recht en billijkheid is in déze overigens zoo onvolmaakte wereld Heden 18 Mei is de dag, waarop jaar lijks de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, de centrale organisatie voor cie verbreiding van de kennis van den Volken bond in Nederland, den Volkenbond ge denkt. Laten diegenen, wier kennis om trent den Volkenbond niet voldoende is, dien dag niet laten voorbijgaan zonder die kennis te vermeerderen! VERKIEZINGSGEVECHT. Vrijdagnacht heeft in de Linnaeusstr. te Amsterdam een verkiezingsvechtpartij' plaats gehad. Groote witte letters wilden den candidaat Baas voor den gemeenteraad aanbevelen. Het raadslid Lisser, die met zijn zoon en een vriend in de nachtelijke uren „uit schilderen" was, liet achter den naam van den heer Baas dien van Wijnkoop schil deren, zoodat de aanbeveling luidde: Kiest Baas Wijnkoop. Een ander nachtelijk wan delaar, die hiervan getuige was, vond hier in aanleiding den emmer met verf van de communisten om te schoppen. Het gevolg was een vechtpartij tus schen den heer Lisser en zijn helpers en den anderen persoon die ook werd bijgestaan door een vriend. De heer Lisser werd tegen de straat geslingerd en kreeg eenige hoofdwonden. Ook de andere deelnemers aan de vecht partij loopen met de zichtbare gevolgen daarvan rond. O beminde. Hij voelde innerlijk de funda menten van zijn setlling omtrent Lotus' aandeel in het mysterie van de roode auto wankelen, maar voorloopig sprak hij zich in dien zin niet uit... Dan verbrak Lord Hampton plotseling cle stilte en vroeg zacht: Waaraan danken wij de eer van je on verwacht bezoek, Lotus? Langzaam wendde Lotus het hoofd. Ik koui voor Charles, beste Hampton, om hem te vragen het goed te maken tusschen ons en bij mij terug te komen... Zij hield ineens weer op te spreken. Haar ontroerende stem beefde merkbaar en onverwacht parelden er tranen in de wimpers van. naar lieve oogen. Zij keek den ouden detective aan, zoo smartelijk bewogen, alsof zij in stilte zijn steun en vertrouwen wilde afsmeken. Maar Cross richtte zich op in zij til fauiteuill en keek met zijn staalgrijze oo gen de jonge vrouw doordringend aan. Weet u niet, mevrouw, dat Lord Dundan sedert eenige dagen vermist wordt? Lotus schrok. Hoe bedoelt u dat? Is er... misschien iets gebeurd met Charles...? Cross knikte langzaam, terwijl er een vreemde glimlach kwam op zijn vermoeid gelaat. Het scneen of hij zich met die eene vraag ervan verzekerd had, dat Lo tus gieen blaam! trof en hij haar ten on rechte had verdacht. Met een scherpe accentueeriing van elk woord sprak hij dan kalm voort, steeds zijn blik op Lotus Fah glericht houdend: Dundan is verdwenen onder den geheim- zinnigen invloed van een Chineesge naamd.... Ling Won. Lotus sprong op. De pelsmantel viel van haar schouders af en Zij strekte de GEEN SALARISSEN BETAALD. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers mede Hoewel de geméente Sleen, d.d. 7 April een Rijksvoorschot werd verstrekt van f 12,750, mede ter uitbetaling van de on derwijzerssalarissen, hebben de onderwij zers geen salaris ontvangen. Het geld, voor hen bestemd is voor andere doeleinden gebruikt. De onderwijzers kunnen hun leveran ciers, meest vaders hunner leerlingen, niet betalen en moeten bij deze borgen. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich te legrafisch en per uitvoerig adres gewend tot den Minister van Onderwijs met ver zoek onmiddellijk maatregelen te nemen, teneinde aan deze voor het onderwijs fa- talen toestand een einde te maken. —o ONGELUKKEN. Aan de gevolgen overleden. Te Winschoten is de arbeider Ooster- veld die 10 April j.l. door de vrouw van zijn medebewoner E. met een bijl was geslagen, overleden. Door een koe meegesleurd. Het tienjarig zoontje van een landbou wer, dat te Groesbeek bij Nijmegen een koe langs den weg weidde, kwam te val len en werd door het dier meegesleurd. Men vond den jongen bewusteloos langs den weg. Hij had ernstige inwendige kneu zingen en is aan de gevolgen overleden. o DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Op een onbewaalcten overweg onder Voorst is een voor een wagen gespannen paard door den sneltrein overreden. De voerman kwam met den schrik vrij. De wagen bleef behouden. Het paard werd vermorzeld. —o VOETBAL. Het Olympisch (Nederlandsch elftal heeft de Engelsche Kampioensclub Zondag niet 4—0 verslagen. De Engelschen komen thans voor een probleem te staan, waarmede zij geen raad weten. o DOODELIJK ONGEVAL Een arbeider gedood. Zaterdagmorgen had de arbeider H. op de werkplaatsen der N.V. Intern. Gewa pend Betonbouw aan den Erner te Breda, het ongeluk een groote ijzeren ketel op het hoofd te krijgen. De ongelukkige werd op slag gedood. Hij laat een vrouw met 6 kinderen achter. armen naar den grijzen spreker. Ling Won... Ling Won... is hij hier in Londen Dan viel zij plotseling in deri fauteuil terug en barstte in snikken uit. Oh,... ik wist dat het komen zou; ik heb zes jaren lang gevreesd...; want Ling Won is als graniet, zoo hard en onver murwbaar... waar is Charles nu? Kunnen wij dan niets doen om hem terug te vin den, hem te redden. Ik heb hem zoo lief.... ik kan hem niet missen. Bevend over haar geheele lichaam, zat Lotus neer, met beioe handen stijf tegen het voorhoofd gedrukt. De tranen vielen langs haar bleeke wangen op het zachte krijs van naar toilet en lieten er donkere vlekjes op na... Toen vertelde Cross eenvoudig en kort wat er gebeurd was sedert St. Luke-nacht, liet tijdstip, waarop Lord Dundan op zulk een geraffineerde wijze uit de Bayswater- club was weggelokt. Lotus luisterde er naar met angst in de oogen en toen Cross tenslotte zijn ver slag eindigde met een nauwkeurige be schrijving van de plannen voor vannacht, wierp zij zich aan zijn voeten en knelde haar armen om zijn knie. Redt hem, mijnheer Cross, ik smeek het u... Breng mij Charles terug, want ik heb hem zoo hartstochtelijk lief... Zacht beloofde de oude speurder het, in diepe ontroering. Dan stoncien de drie menschen zwij gend op en verlieten het groote laborato rium. In den corridor kleedden Zij zich en belde lord Hampton een garage op om een auto... voor het Land van Heosden en Alteia,deLainstraat n de rwaard J_JJ -L - 'MJ JJJJI'. - O.U-l-L'JÜIILJL.JJ (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1