Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. tio 4709 ONS KINDERHOEKJE Huwelijk HEUSDEN Kinderrubriek. Vrouwenrubriek DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Huwelijks-uitzetten. BEHOORKNDE BIJ HET Bevrijd n van die rugpijn Rugpijn waarschuwt u, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstel. Begin onmiddellijk Foster's Rug pijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchti ge zwellingen, pijn in de spieren of ge wrichten, matheid, vermoeidheid, zenuw achtigheid, duizeligheid en urinestoornis- sen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet. De werking van dit speci fieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht, en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevo len tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevolgen van nierzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon.. 32 Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels weer: 1. Naald. 2. Paardenspel. 3. Slak. en 4. Hansworst. Nieuwe raadsels: 1. Wie heeft twee beenen en kan zich toch niet bewegen, zonder dat we hem daarbij helpen? 2. Wat is de langste dag? 3. Welke vorstin doodt, zelfs nog in onzen tijd, haar mededingster naar den troon? 4. Wie kan van de volgende letters den naam maken van een bekend persoon uit de vaderlandsche geschiedenis.? aaaaaceffhjlnnrsv OOM KAREL. DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. IV Floortje lachte den koning eens vrien delijk toe. Zou je misschien nog meer wenschen? vroeg de koning eindelijk half lachend, half boos, want hij had zoolang hij re geerde nog nooit zoo'n brutaal kereltje ontmoet. Hij dacht er natuurlijk geen oo- genblik aan, te doen, wat Floortje hem vroeg. Maar hij wilde toch wel eens zien hoever dat jongetje de brutaliteit zou idrijfven. Daarom zei hijZou je mis schien nog iets anders wenschen, U heeft maar te bevelen. Lieve Hemel, zoo meteen vraag je me misschien nog, of je mijn kroon op je hoofd mag hebben. Welja, dat zou je zeker wel willen vragjen is het niet Alle menschen lachten hardop om dat grapje van den koning. Maar Floortje zette een heel ernstig gezicht en zei, zoo dat iedereen het kon hoorenJa, zeker, Majesteit, dat zou ik U nu juist willen vragen. Toen de koning dat hoorde, slikte hij bijna zijn tong in van kwaadheid en hij werd groen en geel. Daarna begon hij plotseling te schateren van het lachen, zóó erg, dat hij op de treeplank van het rijtuig moest gaan zitten, anders was hij zeker omgevallen van het lachen. Sapperde gort met grutjes, riep hij eindelijk uit, wie heeft er ooit van zóó iets geks gehoord? Ik zal een... een... zee slang worden als ik er een sikkepit van begrijp. "Zeg eens jongetje,k wie ben jij? Toen haalde Floortje opeens zijn too- verstokje weer te voorschijn, hield het den Kon/ng voor en sprakMajesteit, ik ben Floortje Kruidnagel. Opeens hield de koning op met lachen, Hij stond dadelijk van de treeplank van zijn rijtuig op en zeiOm U te dienen, Floortje Kruidnagel, ik ben Uw onder danige dienaar. Daarna nam hij zijn zwaren gouden kroon van het hoofd en zette die boven op de krullenbol van Floortje. Die kroon was hem natuurlijk veel te groot, zoodat hij hem heelemaal over zijn ooren zakte. Vervolgens maakte de koning een diepe buiging, deed de deur van zijn rijtuig open en sprakWil U misschien in mijn rijtuig plaats nemen? O, nee, zei Floortje, dat was de be doeling niet. Ik wil op den bok zitten en de paarden mennen. Gaat U maar weer in de koets, Majesteit. Zoo gezegd, zoo gedaan. De koning kroop met een ernstig gezicht weer in de koets en Floortje kroop op den bok, naast den deftigen koetsier. Hij nam de leidsels, en de zweep, klapte met zijn BOB EN MOF IN DROOMLAND. XXIV. Door hard te loopen hadden de kinderen ook geen succes z|j kwamen alleen steeds verder in de verkeerde richting. «Laten w|j een poosje gaan zitten om na te denken,zei Bob ten laatste. Zy gingen naar den anderen kant van den weg en plotseling werden zy weer teruggezet by een hek «Wat is dat nu zei Bob geprikkeld. Niettemin probeerden zy om te gaan zitten waar zy nu waren en onmiddellyk begonnen zy groote sprongen in de lucht te maken, waarop alle kinderen op school jaloersch zouden zyn. Bob en Mop deden hopenlooze pogingen om op het hek te springen wat hun na veel moeite, eindelyk gelukte. Maar zy vielen er toch iederen keeren weder af. «Hè, hè,t hygde Bob«wij zyn hier, dus wy blyven maar hier,« Een oogenblik bleven de kinderen zitten uitblazen. «Nu weet ik, wat er aan de hand is* riep Bob opeens,* wy zyn onder den telescoop, dus moeten wy natuurlyk, precies den tegenover- gestelden kant op gaan van waar we heen moeten. (Wordt vervolgd.) tong en riep Hort sik! En daar reed de koetsier niet de twaalf paarden heen. In galop. De menschen juichten en ke ken met groote oogen den stoet na. Zoo trotsch als een pauw zat Floortje daar boven op den bok van het konin klijke rijtuig. Hij reed langs de school, waar meester met al de kinderen voor de ramen stond en wuifde en wuifde. En wat keek die meester zijn oogen uit, toen hij daar Floortje boven op het rij tuig van den koning zag zitten. Al de schoolkinderen juichten en zwaaiden met hoeden en petten en riepen: Hiep, hiep, Hoeraaaa. Leve koning Floortje. Leve ko ning Floortje. Zoo reed Floortje de heele stad door. Eindelijk vond hij het genoeg. Hij liet de paarden omkeeren en reed in draf naar het paleis van den koning terug. De koningin, die voor het raam stond uit te kijken, of de koning al terug kwam, zag tot haar stomme verbazing, dat daar op den bok, naast den koetsier, een jon getje zat, die de paarden stuurde. Ze gaf een schreeuw van verwondering en holde de trappen van het paleis af, naar beneden om te zien, wat er toch wel gebeurd was. (Wordt vervolgd.) Eenvoudig, doch aantrekkelijk. Hoewel er dit seizoen alle mogelijke nieuwe modellen verschenen zijn, blijven verscheidene oude favoriten evenzeer ge wild. Het jumper costume, bijvoorbeeld, is meer dan ooit populair en wordt geko zen voor ochtend- middag- en avond dracht. De jumpertoilletten, welke vooravond dracht gekozen worden, zijn bijzonder aan trekkelijk en worden in Parijs veel gezien. In vele gevallen worden zij vervaardigd van gekleurd lamé en worden gemaakt met een geplooid rokje en een nauwslui tend mouwloos lijfje. De meeste costuum- pjes, die overdag gedragen worden, heb ben lange mouwen, tot op de hand en in die gevallen is de jumper sterk overge- bloust in de taille, als contrast tegen de rechte lijnen van den rok. Een bijzonder aantrekkelijk jumper cos tume is afgebeeld onder No. 1342. Het is meer speciaal bedoeld voor sport of vacantiedracht en onderscheidt zich door een buitengewonen eenvoud. Het korte rokje hangt rechtaf, doch heeft r'uimtc in overvloed, welke wordt aangebracht door de stopplooi aan de voorzijde. Het lijfje wordt bij de schouders eien weinig ingenomen en valt in de taille ruim over den nauwen ceintuur. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1342. Kosten 55 cents. Het eenvoudige huisjaponnetje, afge beeld onder no. 1343, wordt gemaakt van zilvergrijs crêpe en wordt gegarneerd met een kraagje, manchetten en knoopjes' van een donkerrose tint. Het japonnetje heeft lange mouwen en een origineel rok je, daar de achterzijde over de voorzijde geslagen wordt en aan beide züjden met knoopjes wordt afgezet. De taillelijn wordt eenigszins geaccen tueerd door een ceinture. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave van No. 1343. Kosten 55 cents. Onder overgroote belangstelling werd Maandag voor de Tielsche rechtbank de Ciulemborgsche moordzaak behandeld. Men zal zich herinneren, dat op 24 Dec. '23 in een huisje aan den Achterweg te Cu- lemborg de 76-jarige Thomas v. Wiggen die met zijn 69-jarige zuster samenwoon de, vermoord gevonden werd. Zijn zuster was ook zwaar verwond en overleed ee- nige dagen later. Hoewel er een prijs van f 500 was uitgeloofd slaagde men er niet in de da ders te vinden. Wel werd de vermoedelijke drijfveer tot den moord ontdekt. Hoewel in een bed stede een trommel met geld, geldswaar dige papieren en sieraden en in een kast je een som van f 1820 nog aanwezig was, kon worden vastgesteld, dat een be drag van ongeveer f 5000 was ontvreemd. Groote verwondering wekte het feit, dat bij het onderzoek door de Cuiem- borgsche politie een gewezen recher cheur, wegens wangedrag ontslagen, sterk op den voorgrond trad. Deze man, zonder bekende bronnen van inkomsten, deed groo te uitgaven. Een huiszoeking leverde geen aanwijzingen tegen hem, aoch de achter docht bij de burgerij bleef e.i het raaas- lid O. de Beus maakte er zich de tolk van met artikelen in eigen bladen. Deze artikelen, waarin de schrijver zich ook keerde tegen commissaris Blok, heb ben aanleiding gegeven tot een strafzaak, die op 1 October j.l. met veroordeeling van De Beus wegens beleediging is geëin digd. De justitie bleek echter Haverman, den gewezen rechercheur, niet uit het oog te hebben verloren. Hij werd, voor een her nieuwd verhoor door den rechter-com- missaris, in een cel op het Tielsche po litiebureau opgesloten, doch pleegde toen in den nacht van 28 Juli 1924 zelf moord. Van het onderzoek hoorde men een tijd lang weinig meer, totdat in Maart 1926 op aanwijzing van een meisje te Trient 2 personen Jan Vr. en Claas S. als verdacht van den möörd, in het huis van bewaring werden opgesloten en eindelijk Maandag de zaak voor de rechtbank te Tiel be handeld werd. De president las de verklaring voor, die Vr. voor den rechter-commissaris lveeft afgelegd. Daarin ontkent hij o.m., in den nacht van 23 op 24 December 1923 te Culemborg te zijn geweest. Hij blijft bij die verklaring en voegt er aan toe, den avond van den moord bij zijn buurman Zuidam te Tricht te zijn geweest en daar chocolade te hebben .gedronken met de vrouw des huizes. Hoe laat dat geweest is, weet hij niet precies meer. Beklaagde C. S. bleef ook bij zijn ont kenning. Daarna nam het getuigenverhoor een aanvang. Eerst werden de politiemannen gehoord, die na den moord in het huis van de Van Wiggens zijn geweest. Getuige Jan van Wiggen heeft op den avond van den moord drie mannen in de buurt van de hoeve van zijn oud-oom gezien. Een van hen had een regenjas aan. Een van de drie was vrij lang, de anderen waren korter en breeder. Beklaagden wa ren er, volgens getuige niet bij. De vader van beklaagde C. S. wordt buiten eede gehoord. Vr. heeft hem al eens voorgesteld, bij de Van Wiggens te gaan inbreken, maar dat is nooit gebeurd. Een broer van beklaagde Claas S. zegt, dat zijn broer hem eens een voorstel heeft gedaan, bij de Van Wiggens te gaan in breken, waarop zijn moeder Claas de deur heeft uitgezet. Getuige verklaart verder, dat na den zelfmoord van Haverman, toen getuige tot zijn broer zei, dat hij nude schuld van den moord op Haverman kon gooien, deze gezegd heeftBliksems ja. Na den moord had Claas hem voorgesteld samen een zaakje te beginnen. Hij, Claas kon daar wel f 3000 in steken. Beklaagde zeide, nooit te hebben ge zegd, dat hij den moord heeft .gepleegd. Zoo goed als hij zegt, dat ik het gedaan heb, kan ik zeggen, dat hij' het gedaan heeft, zegt hij. Een juffrouw uit "Rotterdam, bij wie beklaagde S. in huis is geweest, deelt mee, dat S. altijd veel belangstelling aan den dag legde voor couranten, die berichten bevatten over de Cuiemborgsche moord zaak. Beklaagde leefde niet bijzonder royaal, maar gaf een goed kostgeld. Hij verdiende in dien tijd, naar hij zelf ver klaarde f 40 a f 50 per week. Cornelia Verrips, uit Tricht, he ft kort na den moord van Vr. een jas met vlek ken gekregen om uit te wa^schen. Wat het voor vlekken waren, weet getuige niet. Beklaagde was tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zeer zenuwachtig. Hij zeide eens: Kee, ze loeren op mij, en een an dere keerVoor de maand om is, zul je meer gehoord hebben. Beklaagde heeft in verband met den moord ook gezegd: Ik zal wel zorgen, dat ik mijn geld weg breng. Zij konden hier ook wel komen moorden. Na de pauze werd nog als getuige ge hoord de wed. Haverman, die verklaar de, dat in den zomer en in den herfst van 1923 Vr. en S. bij haar thuiis imet Ha verman besprekingen gevoerd hebben over een inbraak bij de Van Wiggens. Het plan werd gemaakt om op Donderdag 20 Dec. des avonds om half tien te gaan inbreken. Dit plan is niet gelukt. Op Zondag 23 Dec. heeft Havermans des avonds om half tien de hoeve verlaten en kwam tegen 12 uur terug. Hij is toten gaan slapen in een ander vertrek dan waar getuige sliep. Daags daarop zag zij hem een pakje bankbiljetten in een sigarenkistje bergen. Haverman zeide, dat er plm. f 20,000 ge stolen was en dat zij dit met hun vieren moesten deelen, n.l. Vr., S., Haverman en de „oude baas". Hayerman deelde nog Wij leveren onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. mede dat hij op den uitkijk gestaan had. Des avonds vertelden de kinderen haar, dat de Van Wiggens vermoord waren, waarop Haverman haar mededeelde, dat dit met een spade geschied was door Vr. en S. Hij zelf had op den uitkijk gestaan. Voorts verklaarde Haverman dat hij vol komen op de hoogte was, welke posten de politie bezette. Zij meent, dat met den „ouden baas", commissaris Blok bedoeld was. Getuige de Smade is in 1922 bij S., die toen te Buren woonde, in dienst ge weest. In dien tijd zijn ze driemaal bij Haver man geweest. In den herfst van 1923 werd afgesproken bij de Van Wiggens te gaan inbreken. Later is getuige met Sweeris per fiets naar de moordhoeve gereden en heeft Sweris tegen hem gezegd: Daar is het. In 1924 zag getuige te Tricht ie mand achter een boom staan, die hem aan riep. Aan stem en postuur herkende hij S. Deze zeide tot hemDie stem zal je niet lang meer hooren, waarop hij met een revolver dreigde. Getuige heeft daarop gezegdIk weet meer van de Cuiem borgsche moord af, waarop S. verbleek te en kalmer werd. Daarop heeft hij tegen hem gezegdAls je het verraadt, maak ik je koud. Overeengekomen werd dat De Smale zou zwijgen. Hierna werd aangevangen met het ver hoor der getuigen a décharge. De eerste is commissaris Blok, die op vragen van mr. van Esveld verklaart, niet te weten, dat Haverman met de „oude Baas" hem bedoelde. Getuige weet niets van de moordplan nen. Hij is eenmaal bij vrouw Haverman geweest, ha den zelfmoord van haar man en heeft toen gevraagd of zij niets te zeggen had. „Ik zweer bij het leven mij ner kinderen, dat Haverman er niets van wist", verklaarde zij toen. Later heeft vrouw Haverman hem een boodschap ge stuurd, dat zij hem nog iets té zeggen had. Getuige is er echter niet op ingegaan. De rechercheur van Bergenhenegouwen bevestigde dat vrouw Haverman bij het leven harer kinderen haar man's onschuld bezwoer. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord was het woord aan den rechter commissaris. Het woord was hierop aan het O. M. tot het houden van pleidooi. Het O. M. meende, dat hier alle aan- leiding bestaat om aan verdachten de zwaarste straf op te leggen. Het eischte lev emlange ge vang enis straf In een breedvoerig pleidooi bestreed mr. A. H. J. W. van Esveld dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen was. Pleiter wees nog op de onbe trouwbaarheid van De Smale en op de weifelende verklaringen van getuige Ha verman en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak Zaterdag 21 Mei (morgen) te 12 uur. Gelukkige man (die juist het ja-woord gekregen heeft). «Wanneer kunnen wy trouwen Men zegt, dat Mei een onge lukkige maand is, maar Weduwe «O, ik ben niet bygeloovig. Om je de waarheid te zeggen, ik trouw altjjd in «Mei.* o— OP DE HUWELIJKSREIS «Zoo, ouwe jongen, wat doe jy hier «Ik? Ik ben op mjjn huwelijksreis!* «Zoo En waar is je vrouw dan «Ja, kyk eens, er moest toch iemand thuisbljjven om op den winkel te passen 1* Nieuwsblad fa.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5