JljrPs AMANDELTJES sg)J>CPD//V(rgL Vrouwenhanden Vergadering van den raad der. gemeente SLEEUWIJK op Donderdag 12 Mei des nam. half twee. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer Q. Vos. Aanwezig alle leden behalve de lieeren v. 'tSant en Gulden. Een vacature(Pel- likaan.) Vervolg en slot. Walraven. Dat betaal ik bijna alleen. Voorzitter. Dit lage schoolgeld is oor zaak dat de gemeente er meer dan f 1000 per jaar moet bijbetalen, dat is voor de Kil alleen. De loswal is gemaakt tot welvaart van de geheele gemeente, het is te hopen dat hij rendabel zal zijn, dan komt dit ten goede aan alle ingezetenen. De heer Walraven noemt het nuttig, dat dit hier eens duidelijk is uiteengezet, de ingezetenen kunnen het dan zelf zien wat er besproken is, door het couranten verslag. Wethouder Koman is er voor om wat te doen al is spreker er ook voor om zuinig te zijn. (De heer Gulden komt ter vergadering.) Besloten wordt dat B. en W. zich nader in verbinding zullen stellen met het wa terschapsbestuur. Nog is ingekomen: Dankbetuiging van het Wit-Gele Kruis voor de toegekende subsidie van f 10. Verzoek van Mej. v. d. Giezen om met ingang van 1 Aug. eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sleeuwijk, wegens hare benoe ming aan de Burgerschool te Gorcum. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag" eervol te verleenen op een tijd stip nader door hen vast te stellen. Wordt aldus besloten. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het a'angaan eener Rek.- Gourant overeenkomst met de Bank van Nederl. Gemeenten. Nu maakt evenwel de "Bank weder bezwaar. B. en W. stel len thans voor opnieuw te besluiten tot het aangaan eener overeenkomst met ge noemde Bank en het bedrag van f 10,000 terug te brengen op f 5000. Aldus wordt besloten. 3. Benoeming van een lid der Schat tingscommissie bedoeld in art. 57 dei- Wet op de Inkomstenbelasting. Van de heeren v. Straten en v. 't Sant is bericht ontvangen dat zij hunne benoeming aan nemen. De heer Koman heeft evenwel kennisgegeven dat hij zijne benoeming niet aanneemt, zoodat voor dezen een nieuwe benoeming moet' plaats hebben. Bij de hierop gehouden stemming verkreeg de heer Gulden) 5 en de heer de Boom 4 stemmen, zoodat de heer Gulden is ge kozen, die verklaarde zijn benoeming te willen aannemen. 4. Benoeming van een plaatsvervan gend lid van het Hoofdstembureau. B. en W. bevelen hiervoor aan cle heer B. Visser. Deze wordt met algemeene stemmen gekozen. 5. Vaststelling van het percentage voor de gemeentelijke inkomstenbelasting '27-'28 B. en W. stellen voor het percentage op 6 te stellen evenals het vorige jaar. De heer Walraven vraagt of de moge lijkheid niet bestaat iets lager te gaan, al is het ten slotte slechts een half pCt. dit zou voor ieder zeer aangenaam zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier toe niet durven te adviseeren, omdat de gemeente is aangewezen op den landbouw, waarvoor 1926 geen gunstig jaar is ge weest, was dit wel het geval geweest, dan zou spreker zeggen het kan wel 4 pCt. zijn, doch de heer Walraven kan het 't beste foeoordeelen, durft die te zeg gen dat '26 een gunstig jaar is igeweest,. dan is er niets tegen verlaging. De heer Walraven verklaart de verant woordelijkheid hiervoor niet op zich te durven nemen, wat op het eene is ver diend, is op het andere dubbel toegegeven, het is echter een feit dat de belasting hier hoog is. De heer Gulden is het met den heer Walraven eens, dat de belasting hier te libog is, bovendien drukt deze te zwaar op de arbeidersklasse, cle aftrek is hier beneden de redeujke grens, die voor nood zakelijk levensonderhoud is te stellen, f 500 voor een zelfstandig gezin moet te laag worden geacht,, spr. zou daarom verhooging van aftrek voor willen stel len om verlaging te verkrijgen voor de lagere inkomens der arbeidersklasse, die alle risico neeTT van werkloosheid enz. Het cijfer van 6 pCt. is gebaseerd op de vermoedelijke ontvangst en nu hoort '&p?ekèr'Mart1 "oèiG'Vborzitter het optimis- ö^isdf '^vuidr^dBf ^i6t -percentage als de Wftss geweest, het wel 4 pCt. zou».kurnien:izijn. 'Spreker zou het .^ipezrbejpiljalgttftilWQilieffwilleffJaliapdiiaven, doen WitfOW van f500 op foOO willen y lpgjjjmen en de aftrek v. kinderen van f 50 op f 100 om op die manier de arbeidersklasse iets te ont- het hem »)'bebèn(ji isybdat^zij die (met dumdeftarbeid hdni9"teotji)dwy6rdi^nen{ het, bfifei^ ^bben ditf ^n'«i.b;Q^rtjp.,.; )fu.w /,i c u Xf< ters geven. De arbeiders verdienen slee it's f12 per week, sommigen brengen het tot f 16 een hooge uitzondering tot f 18, is dit een inkomen voldoende om van te bestaan, waarbij onder het huidige belas tingsysteem dit inkomen nog wordt ge drukt, daarbij de aftrek komt niet alleen ten goede aan de arbeidersklasse, ook de kleine boeren profiteeren daarvan. Wethouder Koman zegt dat de heer Gulden als lid van de Schattingscommis sie wel zal ondervinden, dat de gansche gemeente slechts uit kleine boeren en ar beiders bestaat en dat als men thans de aftrek gaat verhoogen, men misschien net percentage het volgend jaar wel op 9 zal moeten brengen. De Voorzitter verklaart zich ook te gen het voorstel van den heer Gulden, spr. gelooft dat het is zooals de heer Koman zegt, het bedrag dat noodig is voor de huishouding van de gemeente moet er ko men. De aftrek is vastgesteld in 1923 toen de loonen hooger waren als thans, terwijl de loonen nog steeds neiging too- nen tot zakken, laat men den aftrek dus gelijk als in 1923 dan is er reeds verla ging en komt dit ten goede aan de arbei ders. Als men den aftrek te hoog op voert, keuren Ged. St. zulks niet goed, doch al zou liet worden goedgekeurd, dan gaat de gemeente er toch nog mede achteruit en bestaat het gevaar dat de hoogere inkomens ae gemeente zullen ver laten en men moet zooals Wethouder Wi- baut in Amsterdam terecht heeft gezegd er voor zien te waken dat het kapitaal de gemeente verlaat. Walraven. De belasting is hier hoog, ik heb van iemand gehoord die hier f 54 belasting betaalde, die in Werkendam is gaan wonen en daar slechts f 9 betaalt. Voorzitter. Dit kan best zijn, ik ken iemand uit een andere gemeente die in Werkendam) is gaan bouwen met 't oog op de belasting. Dhr. Guiden is er maar voor onze armoede bloot te leggen dit is verkeerd als men in de brandnetels ligt moet men zoo stil mogelijk blijven, men moet de menschen niet wakker maken. Daarbij de gemeente hier, behoort heusch wat de be lasting betreft, niet tot de slechtste, er zijn velschillende gemeenten waar deze nog belangrijk hooger is. De heer Gulden acht het slotbetoog van den Voorzitter vrijwel overbodig, het is van algemeene bekendheid dat de ge meente Sleeuwijk er met zijn financiën niet zoo rooskleurig voorstaat, dit te zeg gen is zich niet verroeren in de brand netels. Dat de belasting niet zoo zwaar zou zijn geldt alleen voor de hoogere in komens en die moeten de spreuk ter harte nemen dat het beter is te geven dan te ontvangen. Spr. handhaaft zijn voorstel om de arbeidersklasse te ontlasten. Zij die het beter kunnen betalen moeten dan dit gedeelte maar dragen. De heer Koman zegt dat de Voorzitter het zoo u/et heeft uitgedrukt, doch spr. moet verklaren dat het voorstel van den heer Gulden veel lijkt op verkiezingspo- litiek. Ellendige reclame noemt spreker het, waarmede men tracht de kiezers blind te slaan, hiermede nvoet de heer Gulden aan de Kil schitteren, daartegen moet spr. ten sterkste ageeren, het voorstel van den heer Gulden is niet uit te voeren. Gulden. Ik heb deze reclame niet noo dig- Koman. Die hebt u wel noodig anders kom je er niet half. Gulden. Het is een zeer zakelijk voor stel. De heer Walraven noemt het een las tige kwestie, ieder moet zijn penning aan de belasting bijdragen er zijn menschen die veet te zwaar zijn belast en dan zijn de boeren er ook heei slecht aan toe, dit komt niet altijd door hooge pachten ook andere oorzaken liggen daaraan ten grondslag, b.v. tegenslag in het bedrijf. De heer Gulden blijft er bij, dat zijn voorstel niet alleen aan de arbeiders ten goede komt, ook de kleine boeren zullen daarvan profiteeren. Spr. ziet geen verschil in deze beide categoriën van ingezetenen, het noodzakelijk levensonderhoud is met f 500 te laag geraamd. Wordt de aftrek nu op »f 600 gebracht, dan zal het per centage op 70 pCt. moeten worden ge bracht en komt men toch aan hetzelfde bedrag. De Voorzitter zegt dat door een ver hooging van den aftrek wel een gedeelte der ingezetenen wordt ontlast, doch een ander geueelte moet daardoor meer be talen. Dit gedeelte wordt dan dubbel ge troffen, want dat betaalt reeds 100 op centen op de Rijksinkomstenbel., waarin veel arbeiders niet betalen en waarbij de progressie zooveel sterker is. Iemand die f 14 per week verdiend, wat f 700 per jaar wordt, betaalt nu met 6 pCt. belasting van f 200, dus f 12. Iemand met f 28 per week heeft 100 Opcenten voor het rijk te betalen, verder f 900 waarvan 6 pCt. vier en vijf tig gulden maakt, plus al het andere, maakt het dus bij een inkomen dat slechts twee maal zoo groot is als van iemand die f 14 per week verdiend, vijf maal zooveel belasting, daar zit dus reeds progressie, gaat men de aftrek verhoogen, waardoor het percentage eveneens ver hoogd moet worden, dan wordt het ver schil nog grooter. Spreker ontraadt het voorstel van den heer Gulden dan ook '-beslist. sul Het voorstel van B. en W. om het per- coentage op 6 te houden, wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. 6. Vaststelling kohier assurantiebelas ting 1926. Dit kohier wordt vastgesteld zooals net door B. en W. is aangeboden. 7. Af- en overschrijvingen begrootin gen 1926 en 1927. De begrooting moet voor eenige pos ten worden gewijzigd tot een totaal be drag van f 605 o.a. voor de aanschaffing van een brandspuit voor het bedrag van f 400. De heer Gulden merkt op dat bij het debat van zooeven sterk op bezuiniging werd aangedrongen en gewezen werd op de minder gunstige toestand van de ge- meentefinanciën, terwijl nu de raad zon der eenige voorafgaande kennis voor het feit wordt gesteld een post van f 400 goed te keuren voor een brandspuit, was de aanschaffing hiervan zoo dringend noo dig? De Voorzitter licht toe dat te de Wer ken geen spuit aanwezig was, bij brand leende men daar de spuit van Werken dam. Door den Minister is aan de kleine gemeenten een schrijven gericht dat aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug een twaalftal brandspuiten te koop ston den, wegen.: overcompleet, die de gemeen tebesturen werden aangeboden voor f 400. Deze spuiten verkeerden in uitstekenden toestand en werden geheel compleet met de benoodigde slangen geleverd en waar te de Werken groote behoefte aan een spuit is, besloten B. en W. die voor de braudbluschmiddelen hebben te zorgen, van dit voordeelige aanbod gebruik te maken. Met algemeene stemmen wordt hierop tot de voorgestelde af- en overschrijving besloten. 8. Bezwaarscnrift schoolgeld. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit punt in geheime vergadering te behandelen. 9. Benoeming gemeentebode, De heer Walraven zegt dat hij verschil lende aanvallen van sollicitanten heeft ge had, zelfs in den nacht, hierdoor hee/t spreker zich afgevraagd, is het wel noodig dat de gemeente een bode heeft,, deze heeft zoo weinig te doen en de menschen schijnen erg versnot te zijn op de f 450. Kan liet niet gevonden worden dat het bodeschop op voordeeliger wijze geschied. De gemeente heeft portvrijdom voor alle stukken, zoodat deze per post verzonden kunnen worden. De Voorzitter merkt op dat de couvo- catie's voor den gemeenteraad persoon lijk moeten worden bezorgd. De heer Walraven meent, dat ook ae- ze wel per post verzonden kunnen wor den; is het anders niet mogelijk de ge meenteveldwachter met het bodeschap te belasten. Spreker heeft vaak de opmer king gehoord dat de gemeentebode niet veel werk had, hij gelooft dat het bode schap goed voor twee gulden per week is waar te nemen. De heer v. Driel verklaart zich geheel met de opmerking van den heer Walraven te kunnen vereenigen, ook hij had de zelfde opmerking willen maken. De heer Gulden merkt op dat hij drie jaar geleden hetzelfde denkbeeld van den heer Walraven heeft geopperd, van de uit voering kon toen geen sprake zijn omdat Ged. St. volgens den Burgemeester niet zouueu goedkeuren dat de gemeente veld wachter ais gemeentebode werd aange steld. Er is toen gezegtd dat de bode niet alleen als bode zou werkzaam zijn, toch tevens administratieve werkzaamhe den zou verrichten. Spreker gelooft dat van dit laatste evenwel weinig gebruik wordt gemaakt. Spreker betreurt dat de veldwachter niet als gemeentebode mag werkzaam zijn, want in verband met deze werkzaamheden komt hij dan van zelf meer hier en daar in de gemeente. Is het niet mogelijk het denkbeeld van den heer Walraven in ernstige overweging te nemen en bij Ged. Staten aan te dringen op toe stemming voor den veldwachter? De stuk ken waarvoor portvrijdom bestaat kunnen gevoeglijk per post worden verzonden. Spreker meent dat op deze manier voor de gemeente wel iets valt te bezuinigen en bovendien wordt de ergernis weggenomen die niet alleen bij den raad, doch ook 'bij de geheele gemeente bestaat, tegen 't bodeschap in zijn tegenwoordigen vorm. Mocht de meerderheid van den raad voor dit idee niets voelen, dan zou spreker toch een anderen weg willen bewandelen. Alle werkzaamneden ooor den bode verrient, zou hij dan per stuk of per uur willen laten doen. Vanuit het gemeentehuis wordt een schelletje aangelegd naar den te be noemen bode, heeft men hem dan noodig dan behoeft siechts gebeld te worden. De heer Walraven zou er beslist een voorstel van willen maken om eerst te trachten de politie de bodediensten te doen verrichten. Spreker heeft niets op de sollicitanten tegen, als evenwel met een uitgaaf van f 150 kan worden volstaan mag geen f 450 worden uitgegeven. Zou den Ged. Staten het raadsbesluit niet wil len goedkeuren dan zou spreker tegen dit besluit in hooger beroep willen gaan bij de Kroon. De Voorzitter wil hierover wel even zijn meening zeggen. Over deze kwestie beslist de Commissaris der Koningin en deze wil niet hebben, dat de veldwach ters bodediensten verrichten. Bovendien één veldwachter voor een uitgestrekte gemeen te als deze met 35 a 36 honderd zielen is te weinig, gaat men den veldwachter daarbij dan nog bodediensten opleggen dan zal de Commissaris dit zeer waarschijn lijk niet goedkeuren. Spreker voelt zelf wel veel voor het voorstel van den heer Walraven, en wenscht de raad, dat de Voorzitter over dit voorstel met de Com missaris gaat spreken, wil hij dit met alle plezier doen, plaatst de Commissaris in deze prov. zich echter op het standpunt waarop hij zich steeds heeft geplaatst, dan wordt de gemeente geen ontheffing van zijn verbod verleend. De heer Walraven zou dan willen voor stellen dat de Voorzitter de belangen van de gemeente bij den Commissaris gaat be pleiten en dan ook wijst op de gemeente- financiën. De Voorzitter verklaart dit gaarne te willen doen, doen men moet zich van den uitslag geen illusie's scheppen, want de jaarwedden der veldwachters worden door Ged. St. vastgesteld, nu is er reeds verschil tusschen de jaarwedde van den veldwachter hier en dien te Werkendam, gaat men dit hier nu nog verhoogen, dan wordt het verschil alweer grooter, ook daarom kan de Commissaris tegen het voorstel zijn. De heer Gulden verwacht evenals den Voorzitter niet veel heil van besprekingen met den Commissaris, daarom ziet spr. meer heil in zijn denkbeeld. Als iemand ge nomen wordt, clie in de nabijheid van het gemeentehuis woont, is dit heel goed uit voerbaar. Spreker betwijfelt of het bode- schap de gemeente f 150 zal kosten als men het laat waarnemen volgens het systeem van hulpbestellers bij de poste rijen, die ook met het kantoor zijn aan gesloten. Zoo'n schelletje behoeft slechts weiuig te kosten, hoogstens f25; als ie mand benoemd wordt in de omgeving van de secretarie. De heer v. Straten vraagt of B. en W. overtuigt zijn dat op deze manier is te bezuinigen. De Voorzitter acht dit wel mogelijk het is echter moeilijk vooruit te zeggen, daarom zou spreker cie benoeming voor een jaar doen geschieden. Op welke wijze moet dan evenwel de bezoldiging ge schieden per uur of per halve of per heele dag en welk voorstel moet nu eersi in stemming komen, het voorstel Walraven om te trachten de gemeenteveldwachter de bodediensten te doen verrichten of het voorstel Gulden om iemand als bode te benoemen, die daarvoor geen jaarwedde ontvangt doch'een vergoeding per uur of per dag. De heer Koman verklaart zich voor het voorstel van den heer Gulden en wenscht dit te steunen. De heer Walraven kan zich ook goed met het voorstel Gulden ver eenigen en trekt daarom het zijne in. De heer v. Straten vraagt of men tnans een benoeming niet moet uitstellen, immers de benoeming geschiedt thans onder an dere voorwaarden als waaronder de ge gadigden hebben gesolliciteerd. (De heer v. 't Sant komt ter vergade ring.) De Voorzitter acht dit geen bezwaar, wenscht de benoemde onder de nieuwe voorwaarden niet te aanvaarden, dan kan altijd nog een nieuwe benoeming plaats hebben. Hierop wordt met algemeene stem men besloten bij wijze van proef voor een jaar een gemeentebode te benoemen, die zelf voor een fiets moet zorgen en voor zijne te verrichten yliensten een vergoeding van 40 ets. per uur zal genieten. welke huishoudeljjken arbeid verrich ten, bljjven zacht, gaaf en blank door Doos 30 60-90, Tube 80 ct- PUROL Thans wordt overgegaan tot benoeming van een gemeentebode. Bij de eerste stemming verkregen de sollicitanten v. Straten, J. Roza en P. Dekker Azn. ieder twee stemmen, B. v. Andel, W. v. Driel, J. H. den Dekker en C. de Jong allen een stem. De tweede stemming had hetzelfde resultaat alleen met dit verschil dat de sollicitant P. Dek ker Azn. ook slechts een stem kreeg en een 'stem in blanco werd uitgebracht. Hierop moest een herstemming plaats hebben tusschen de sollicitanten J. Roza, en v. Straten, met uitslag dat J. Roza 7 st. kreeg en op v. Straten weder 2 stern- men werden uitgebracht. De heer v. Stra ten moest zich bij deze stemming ont houden wegens bloedverwantschap. Gekozen werd dus de heer J. Roza. 10. Voorstel B. en W. om het pad aan de Kil te huren voor f 40 per jaar. De heer Walraven zet uiteen dat de gemeente met huren van het pad nog niet klaar is, de vaargeul behoort aan La- grauw en ook deze vraagt een vergoeding van f 40 per jaar en bovendien betaling van de huur die verschillende menschen achter zijn. Na eenige discussie wordt be sloten dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met Lagrouw en zullen trach ten met dezen tot overeenstemming te ko men. Tevens wordt besloten het pad voor een jaart a f 40 te huren. Bij de rondvraag informeert de neer Dekker of geen senrijven is ingekomen van J. Daim, de Voorzitter antwoorat ontkennend. De heer Gulden zegt dat hij in de vo rige vergadering heeft besproken om op nieuw een termijn open te stellen voor de verkrijging van gratis lichtpunten, om daardoor het gebruik van electriciteit zoo wel voor licht als kracht te bevorderen. Dit voorstel is min of meer onder den voet geloopen. Spreker zou zijn voorste! echter in ernstige overweging willen ge ven. Dan is er hier nabij het gemeentehuis een bord voor de maximumsnelheid geplaatst, de majoor van de politie heeft spreker de vorige week de op merking gemaakt, dat thans heel moei lijk overtreding is te constateeren, met verplaatsing van net bord iets terug zou hierin veel verbetering zijn te brengen, het portiek van het gemeentehuis kon dan dienst doen als observatiepost. De Voorzitter zegt dat het hier geldt den rijksstraatweg, het heeft heel wat moei te gekost, het bord geplaatst te krijgen, waar h^t thans staat, voor het verder te rugplaatsen kon geen vergunning worden verkregen. Wat de eerste opmerking van den heer Gulden betreft,, deze hebben B. en W„ in een vergadering besproken, en het college voelt wel iets voor het ge opperd idee, doch zou aan beschikbaarstel ling van gratis lichtpunten de voorwaar de willen verbinden, dat n.l. een zeker aantal K.W. per jaar moet worden ge garandeerd om er voor in aanmerking te komen. Besloten wordt opnieuw een termijn te stellen voor het verkrijgen van gratis lichtpunten onder voorwaarde dat per jaar 15 KWU moet worden afgenomen. De heer Walraven zegt dat de heer v. d. Stelt heeft gevraagd aan den draai nabij zijn woning een waarschuwingsbord te plaatsen en aan den anderen kant van dezen draai ook een lantaarn. De Voorz/tter belooft deze zaak te zul len pnderzoeken en zoo noodig aan het verlangen te zullen voldoen. De heer Walraven vraagt of de monteur het zoo druk heeft om aan de Kil te ko men. Spreker vestigt de aandacht op een meter die stuk is. Verder zijn er aan de Kil draden van het net, die erg slap han gen, deze dienen noodig strakker te wor den getrokken, bovendien moeten de lan taarns noodig schoon gemaakt worden. De Voorzitter zegt onderzoek en ver betering van een en ander toe. De heer Gulden zegt dat er verschil lende klachten zijn, dat de administratie van het G.E.B. ten achter is, de strcBm- kwitantie's worden niet op tijd geïnf. De Voorzitter zegt ook hierin verbete ring toe. De heer Gulden zegt dat de muziek- vereeniging in moeilijke omstandigheden verkeert, nu is haar een kwitantie ge presenteerd voor verbruikt licht, spr. dringt er op aan dat de vereeniging dat bedrag wordt kwijtgescholden. De Voorzitter merkt op dat het presen teeren van de kwitantie zijn oorzaak vindt in het feit dat veel te royaal met het licht wordt omgesprongen, wil men voor dit maal de vereeniging' het bedrag kwijt schel den dan dient men dit ook aan de zang- vereeniging te doen. In elk geval zou spreker dan toch betaling van het licht willen doen ingaan met ingang van 1927. I Wordt aldus besloten. Hierop sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in ge heime zitting ter behandeling reclames schoolgeld. Eerste trotsche stadstuin bezitter Van morgen stonden myn erwtjes al 7,5 centi meter hoog, zag ik.« Tweede dito»0, de myne waren al 15 hoog.c Eerste: Jawel, maar ik ging vanmorgen vroeger van huis dan u.« •—-O*—- VALSCH. Gerrie»lfc kom juist van den nieuwen schoonheids-specialiste. Mary »Ze waren zeker gesloten daar, hé

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 6