Meisjes Zomersproeten Sprutol. Bij alle Drogisten. Knipcursus te Wijk. Buitenland Plaatselijk Nieuws temonnHle biet geld zat, fe ontrukken. Hij' snelde door de dame achtervolgd door Oroningen's straten. Hoewel de da me riep den jongen vast te houden, schonk geen der voorbijgangers aandacht aan haar verzoek. Eindelijk waarschuwde zij een paar agenten die hem per fiets narenden en arresteerde. Het is de 14-jarige T. J. S. wonende te Oroningen. doodelijke val. Zaterdagavond omstreeks 11 uur is1 de 21-jarige matroos S., van de „Meerlant" te Vlissingen, vermoedelijk door de duis ternis misleid, op den Zeedijk aldaar, van den 8 meter hooge nmuur gevallen en met- het hoofd op de steenen gjlopjijnjg1 gestort. De dood trad onmiddellijk in. O AUTOBUSDIENSTEN. De A.T.O. t. Naar het „Hbl." heeft vernomen, zullen de volgende week de statuten van d,e A.T.O.den autobusdienst der Nederland- sche Spoorwegen in de Staatscourant ver schijnen, waardoor de reeds zoo lang han gende kwestie eindelijk haar beslag zal krij- gen. i o DE MOORD TE CULEMBORO. Tot 15 jaar yeroordeeld. De rechtbank te Tiel heeft Zaterdag de beide beklaagden in de zaak van den moord te Culemborg op 24 December 1923, J. V. en K. Z., veroordjeield tot 15 jaar gevangenisstraf. De eisch was le venslang. Bij het vonnis overwoog de rechtbank, dat het primair ten laste gelegde*moord met voorbedachten rade, niet bewezen is dat het subsidiair ten laste gelegde,, ge hoord de verklaringen van de beklaagden en die der getuigen, bewezen moet wor den geacht. Terzake van diefstal met ge weldpleging, gepleegd door meer veree- nigde personen, welke geweldpleging den dood tengevolge heeft gehad, veroordeel de zij beklaagden tot vijftien jaar gevan genisstraf zonder aftrek van de voorloo- pige hechtenis. De voorlezing van het vonnis duurde volgens het „U. D." een half uur. Toen de president met verheffing van stem, elk woord articuleerend, de veroordeeling tot vijftien jaar voorlas, vroeg S. Schamper „Meer iniet Jan V. hoorde het vnonis onbewogen aan en gaf geen antwoord, toen de pre sident hem vroeg of hij met 'het vonnis ge noegen nam. Beide verdachten zullen van dit vonnis hooger beroep aanteekenen. Hun zaak zal dan door het Hof te Arnhem in behande ling worden genomen. O LUCHTVERBINDING NEDERL.-INDIF. Naar aanleiding van het berijcht, dat de Amerikaan, de heer van Laer Black, met de K. L. M. naar Indië heen en terug wil vliegen, zijn bij de K. L. M. reeds verscheidene aanvragen binnengekomen van personen, die aan dezen tocht willen deel nemen. Dit is uiteraard niet mogelijk, daar de heer van Laer Black met zijn gezelschap alleen wenscht te reizen. Ook komen aanvragen binnen van per sonen, die niet met den Amerikaan wen- schen te reizen, maar voor den eersten tocht per vliegtuig naar Indië genoteerd wenschen te worden. Uit deze brieven, die voor het meeren- deel van zakenlieden zijn, blijkt wel, dat er voor de luchtverbinding tusschen Ne derland en de Koloniën een steeds groeien de belangstelling bestaat. o Zaterdagavond a i, te 6£ uur, wordt OPKOMST ver zocht van Jonge Dames en wel in het leegstaand huis van den Heer N. van der Maaden te W ij k, ter be spreking om bij genoegzame deelname tot oprichting van een Knipcursus te geraken. DE VLUCHT NEW-YORK— PARIJS GESLAAGD. De vlieger-kapitein Lindbergh is geslaagd met zyn vlucht van New-York naar Parys. Donderdagavond zat hy gemoedelijk in een bioscoop naar de films te kyken, ging na afloop hotelwaarts, gaf bevel hem na twee uur slapens te wekken en alsof het de eenvoudigste zaak ter wereld was, ging hy na die korte rust naar het vliegveld, waar hy Vrijdagmorgen om 7 uur 51 min. (Parysche tyd 42 uur 51 min.) opsteeg, om Zaterdagavond om 10 uur 22 min. op het vliegveld van Le Bourget, by Parys, te landen. Hij heeft de vlucht alzoo in 33£ uur volbracht. De Amerikaansche gezant was op het veld aanwezig en begroette als eerste zyn kranigen landgenoot. Meer dan 5000 menschen hadden te Le Bourget de aan komst van Lindbergh afgewacht. Als zeer byzondere omstandigheid dient te worden vermeld, dat de vuurtoren op de Mont Valérien, die anders niet brandt, voor deze gelegenheid ontstoken was. Dit licht is op meer dan 100 K.M. van Parys zicht baar. Wat deze schitterende geslaagde vlucht van den jongen Zweed-Amerikaan wel heel overtuigend heeft bewezen, is de geweldige geestelijke en lichamelyke prestatie van den phenomenalen Lindbergh deze koene jongen, die met het lot van al die slacht offers, die het overvliegen van den Oceaan by de voorbereiding of in de uitvoering eischte, voor oogen, toch blymoedig en vol vertrouwen in eigen kunnen moederziel alleen op weg toog. Niet echter alleen diens durf en uit houdingsvermogen moeten geprezen worden, doch ook de navigatorische eigenschappen van den vlieger. Wat de kans, dat deze op den onmetelyken Oceaan den weg byster had kunnen worden en zich verliezen of te veel noordelyk of te veel zuidelijk, dit gevaar was, den grooten afstand in aan merking genomen, inderdaad niet gering. Of deze vlucht ons iets nader heeft ge bracht tot het geregeld luchtverkeer tus schen de oude en nieuwe wereld, meenen we voorshands te moeten betwyfelen. Want vóór deze mooie wenschen verwezen lijkt kunnen worden, zal de bedrijfszeker heid van den vliegmotor de volmaaktheid wel zeer nabij moeten komen. HEUSDEN. J.l. Zaterdagmiddag werd de kermis alhier geopend door het jaarfeest van het schuttersgilde »St. Blasius* '8 Middags werd eerst een ronde door de stad gemaakt. Een vaandeldrager te paard reed voorop, gevolgd door de Har monie, die vroolyke marschen speelde. Daarop volgden in een auto gezeten, de Beschermheer, Burgemeester Van Eggelen, de Eere-Voorziter, Mr. Van Ommeren en de Hoofdman van het Gilde, de Heer F. van Bladel. Achter de auto marcheerden de leden van het Gilde met hun keizer en hun koning voorop. De rondgang eindigde op het schietterrein aan den Wal by den Bromsluis, waar een schietwedstrijd plaats vond. De Hoofdman sprak een kort woord, hetwelk beantwoord werd door den Edel Achtb. Heer Van Eggelen. Vervolgens werd de wedstryd geopend door drie schoten, welken door den Eere- Voorzitter op den vogel werden losgelaten. Als pryswinner trad uit den strjjd de keizer van het Gilde, de heer P. v. d. Oever, die zyn ouden roem kranig wist te hand haven. Te 7 uur had in het café »het Wapen van Amsterdam* de uitreiking plaats van den prys, die door den Eere-Voorzitter was aangeboden en bestond uit een bronzen beeld, voorstellende een boogschutter, op marmeren voetstuk. Bedoelde uitreiking geschiedde door Mr. Van Ommeren, die den pryswinner op aardige wjjze toesprak. Na afloop hiervan trad voor de Gilde- leden en hunne genoodigden op de karakter komiek Kuys uit Herpt. Als gewoonlijk wist de heer Kuys zyn gehoor weer te pakken door zjjne dikwyls geestige voor drachten. Ook de voordrachten die de Hoofdman, de heer Van Bladel ten beste gaf, vielen zeer in den smaak. Na afloop Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. PUROL der voordrachten een geanimeerd bal. Nog zij vermeld, dat de muziek was aangeboden door den Beschermheer. By de gistermorgen gehouden stamboekkeuring werden 5 merries aange boden, die allen werden goedgekeurd. Onder deze 5 was ook de 3 jarige Limora van den heer G. v. Everdingen, alhier. AALBURG EN HEESBEEN. Zondag werd door onzen herder en leeraar, Ds. J. Bus, bekend gemaakt, dat Z Eerw. een beroep had ontvangen naar Opheusden, en voor het beroep naar Ouddorp had bedankt. ALMKERK. Naar wy uit goede bron vernemen, heeft de Classis der Ger. Kerken alhier, gelet op de vacatures der kerken alhier, hulp gevraagd aan de Classis Den Haag, daar deze geen één vacature heeft van de 19 kerken, terwijl in dit ressort van de 9 kerken er 7 vacant zyn. In de laatst gehouden vergadering van de Ring »Altena« van Herv. Jonge!.- vereen werd in de plaats van Ds. Röth, tot Voorz. hiervan gekozen de heer P. Holster van Werkendam. Het fanfarecorps »Nooit GedachU, Directeur de heer J. C. Koekkoek, hoopt 4 Juni a.s. deel te nemen aan het festival te Kaatsheuvel. - Op de j.l. Donderdag gehouden vergadering van de Ingelanden van het Nieuwland van Alfena*, werd tot Voorzitter herkozen de heer J. Snoek, terwyl de heer W. Snoek gekozen werd tot Heemraad, beiden woonachtig te Nieuwendyk. Het Mannenkoor ^Excelsior* alhier, hoopt deel te nemen aan het groot Nat. Muziek- en Zangconcours te Hoog-Blokland. J.l. Maandagmorgen kwam de land bouwer Z. S. alhier, tot de minder aan gename ontdekking dat een zyner beste melkkoeien dood in de weide lag. Voorwaar een schadepostje. ANDEL. De aardappelhandelaar J. Bouman alhier had het ongeluk zich zoo danig met een broodmes in den arm te steken, dat onmiddellyk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. By de op Maandag j.l gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad werden gekozen de heeren J. G. Schouten (a. r.) aftr., A. Naayen (a. r.) aftr., P. J. van Wygerden (a. r.), P. van Houwe- lingen (c. h.) aftr., C. Verwys aftr., M. v. d. Vliet (arbeidersp.) aftr., J. de Fijter. De heer Paul Kalis (c. h.) is niet herkozen. DOEVEREN. Ds. Meeuwenberg, Em. pred. te Zeist, die alhier als predikant bij de Ned. Herv. Gem. werd beroepen, heeft als zoodanig bedankt. RIJSWIJK. Naar we vernemen, zal de muziekvereen. »Kunst en Vriendschap* alhier, met Hemelvaartsdag te B.-Broek een concert geven. WERKENDAM. Door het Leger des Heils zal met Hemelvaartsdag op het ter rein van de Openbare school alhier een Openluchtmeting worden gehouden. Aan komst van de feestboot 's avonds 6 uur. -— Uitslag van de Maandag j.l. ge houden stemming voor de Gemeenteraad De tusschen haakjes geplaatste cyfers zyn die van de vorige verkiezing, V. D. en S. D. A. P. 166 (154). A. R, 409 (312). C. II. 329 (331). Stk. G. 114 (156). V. B. 219 (131). Vorige kiesdeeler 987|u thans 112ö|u. Verkozen zyn thans A. R. 4 (3), C. H, 3 (4), V. B. 2 (1), Stk. G. 1 (2), V. D. en S. D. A. P. 1 (1). WASPIK. Uitslag stemming voor de leden van den Raad, gehouden op 19 Mei Lijst I. Lyst II. Rubbens 125 Verschuren 81 Vloeimans 57 Langerwerf 42 v. d. Ryken 95 de Wit 34 Klasen 80 G. Zijlmans 8 Driessen 12 J. Zylmans 45 369 210 Lyst III Lyst IV Smits 172 Pruyssere 120 Bekkers 2 Ruitenberg 92 Pruyssen 6 174 218 Lyst V. Lyst VI. v, Iersel 51 Broks 152 Schaapsmeerders 28 v. Dongen 34 51 214 Gekozen de heeren Rubbens, v. d. Ryken, Klasen, Verschuren, Langerwerf, Smits, Rikkers, Pruijssers, Ruitenberg, Broks en Scheepsmeerdera. W0UDRICHEM. By de op Maandag j.l. gehouden stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad werden de volgende stemmen uitgebracht Lyst 1. (Vrijheidsbond en Vrijz. Dem.) J. Spoor Jzn. 115 stemmen Arie van der Wiel 73 st.C. M. Schaap 45 st. H. van Andel M. Bzn. 26 st.E. Groene- veld Czn. 6 st.H. J. van Gooi 5 st. J. D. Kant Azn. 1 st.C. P. Westerhof 3 st. Totaal der lyst 274 stemmen. Lyst 2. (Chr. Historisch en A. R.) A. B. Holster 100 stemmen M. D. van Wendel de Joode 138 st.IJ. M. Kenite 46 st.J. Spiering 37 st.P. van Stra ten Sr. 24 st.Arie Vink Czn. Sr. 1 st. B. M. Borg 14 st.T. Wynbelt 39 st. A. C. Havelaar 14 st.J. G. van Hoven 3 st, W. Baks Bzn. 21 st.M. Versteeg 2 st. Totaal der lyst 439 stemmen, Lyst 3. (S. D. A. P.) W. Viveen Jzn. 125 stemmenJac. Struik 23 st.J. Viveen Jzn. 5 st.H. M. Hareman Bzn. st.H. C. Vink Azn. 2 st.T. van Dyk 3 st.G. Groe- neveld 1 st.T. van Andel - st. Totaal der lyst 159 stemmen. Gekozen werden van lyst 1 J. Spoor Jzn. en Arie van der Wiel. Gekozen werden van lyst 2 A. A. Hol ster, M. D. van Wendel de Joode, IJ M. Ken tie en J. Spiering. Gekozen werden van lyst 3 W. Viveen. De leden C. M. Schaap en P. van Stra ten Sr. werden niet herkozen. De meerderheid van den Raad, welke tot heden links was, is door deze stemming rechts geworden. ZUILICHEM. By de alhier gehouden stemming voor den gemeenteraad werden uitgebracht 444 stemmen, van onwaarde 14 stemmen. De stemmen waren uitge bracht als volgt Lijst 1 187 stemmen, 3 zetels, in 1923 123 st. 3 zetels. Lyst 2 79 st., 1 zetel, in 1923 56 st., 2 zetels. Lyst 3 62 st., 1 zetel, in 1923 49 st., 1 zetel. Lyst 4 102 st., 2 zetels, in 1923 52 st.; 1 zetel. Voor Van de Water van lyst 2, welke niet is herkozen, is van lyst 4 gekozen H. W. Kanselaar. Vergadering van den raad der gemeente WIJK op Vrijdag 20 Mei 1927. Voorzitter: Ëd. Achtb. Heer R. J. van Dove ren. Secretaris: WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden,, behalve de heer B. van Wijk. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formuliergebed, de Se cretaris leest daarna de notulen der vo rige vergadering, die hierop zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Ingekomen stukkenGoedkeuring door Ged. St. per d.d. 4 Mfci van het raads besluit tot verkoop van een stukje ge meentegrond aan H. Scheffers. De Secretaris deelt mede dat Scheffers hem heeft medegedeeld dat hij inmid dels een woning heeft gekocht en het) stukje bouwgrond niet meer noodigj heeft, hij verzocht spreker den raad dank te willen zeggen voor de bereidwilligheid om hem het stukje grond te verkoopen en dezen tevens te verzoeken hem thans van den verkoop te willen ontslaan. Met al- gemeene stemmen wordt aldus besloten. Goedkeuring door Ged. St. per d.d. 18 Mei van het raadsbesluit tot onderhand- sche verhuring van een perceeltje dijk- glooiing aan K. Vos wordt voor kennis geving aangenomen. Balans per 31 Dec. 1926 van den Keu ringsdienst voor waren te 's Bosch. Kennisgeving van den heer A. C. Bou man, dat hij zijne benoeming tot lid van de Commissie van Toezicht op het Lager on derwijs aanneemt. Idem van de benoemde leden der Schat- tingscommissie dat zij hunne benoeming aannemen. Wijziging gemeentebegrooting dienst jaar 1926. Een paar postjes dezer be grooting zijn met een klein bedrag over schreden, totaal voor f 39.70. Hiervoor moet af- en overschrijving ,uit den post onvoorzien plaats hebben. Verder is van de firma Eijsbouts te As ten nog een rekening ingekomen voor de herstelling en verandering van het toren uurwerk, die nog op den dienst '26 moet worden verantwoord tot een bedrag van f271.90. Dezen post moet alsnog op de begrooting worden gebracht, terwijl pos ten waarbij over is en den post onvoor zien met eenzelfde bedrag zullen worden verlaagd, Met algemeens stemmen wordt tot de voofgestelde af- en overschrijving besloten. Overdracht van het GEB aan de PNEM. De Secretaris leest het schrijven van de Directie op deze overdracht betrek king hebbende voor. Het schrijven ver meldt dat er in het bedrijf geen vooruit gang is 4e bespeuren, dat de PNEM echter zijn reeds vroeger gedaan bod van f 17.500 wenscht te handhaven, terwijl voor straatverlichting een afname van 2000 KWU moet worden gegarandeerd, die ge leverd zullen worden a 45 ets. per KWU terwijl de eventueel meerder af te ne men KWU door de PNEM zullen wor den geleverd a 25 ets. Verder zal de PNEM de ingezetenen het licht leveren tégen 45 ets., tot een aantal KWU door haar voor ieder verbruiker vast te stel len, terwijl de KWU die boven de ge stelde norm zullen wprden afgenomen,, berekend zullen worden h. 25 ets. per. KWU. De Voorzitter zegt dat hij een staat je voor zich heeft waarop is uitgetrok ken, dat de PNEM zal leveren in de maand Januari 7 KWU. a 45 ets.; Febr. 5 a 45 ets., de verdere a 25; Maart 3 April 2; Mei, Juni, Juli en Augustus voor iedere maand 1; September 2; Oc tober 5; November en December 7 a 45 cents, terwijl de in iedere maand meerder af te nemen KWU geleverd zul len worden a 25 cent. Roza. Mijnheer de Voorzitter, ik heb de cijfers niet goed kunnen volgen,doch welke schaal of norm hebt U daar te pakken Voorzitter. Dat weet ik niet, het is een staatje, zooals dat door de PNEM is opgegeven. Roza. Ik zie het al, U hebt de schaal te pakken bij een verbruik van 42 KWU het bedrag waarop het grootste gedeelte der aangeslotenen niet zal worden geschat, als dit het bedrag was voor de grootste lichtverbruikers dan was het wat anders. Voorzitter. Hetscheelt mij zeker f 20 per jaar. j Roza. Weet de Voorzitter ook hoe veel KWU hij per jaar verbruikt? Voorzitter. Dat weet ik niet, doch wij hebben thuis uitgerekend dat het mij f 20 voordeel geeft. Roza. Als U op 42 KWU geschat zoudt worden, doch U moet niet vergeten dat dit de allerlaagste norm is. Wij hebben deze kwestie ook met den Directeur van de PNEM besproken, de Voorzitter weet dus ook wel dat het doorsneeverbruik in onze gemeente veel hooger is, het ge middelde door de verbruikers over '25 afgenomen licht, bedroeg 59 KWU. Voorzitter. Er is toch gezegd dat dit voor allemaal geldt. t Roza. Dat is niet waar,, ik zal duide lijker zijn. In een naburige gemeente heb ik een onderzoek ingesteld en is mij! ge bleken dat ieder verbruiker afzonderlijk wordt geschat, zoo zag ik er een van 60 een ander van 48 KWU^ die volgens mij gelijk geschat behoorde te zijn. De Directeur van de PNEM döor mij hierop gewezen, zei, dat dit wel mogelijk is, doch dat er later een herschatting zou plaats hebben, zoodat dus iemand, die te laag geschat was, later zeer waar schijnlijk verhoogd zal worden. De schaal door U genoemd heeft alleen voor de allerlaagste verbruiker eenig voordeel, door mij is de Directeur nog op het onbillijke daarvan gewezen. Voorzitter. Ik wist niet dat dit de laag ste schaal was. Roza. Twee en veertig is de laagste. Voorzitter. In ieder geval is overgeven voordeeliger. Roza. De Directeur van de PNEM zei vooral de voordeelen van overgave te be spreken, dit is al wel meer gebeurd, doch mijnheer de Voorzitter maakt de voordee len door den Directeur aangetoond nog even aan den raad bekend. Voorzitter. Ik weet die cijfers niet goed meer, ik heb die niet in mijn hoofd, doch de Secretaris heeft eenige aanteekeningen gemaakt, misschien kan die eenige mede- deelingen doen. De Secretaris verklaart deze aanteeke- ningen niet bij de hand te hebbenj, hij heeft deze meer -voor zichzelf gemaakt. Voorzitter. Weth. Roza heeft misschien ook wel aanteekeningen gemaakt en kan waarschijnlijk wel inlichtingen geven. Roza. Ik heb het aan den Secretaris overgelaten. Maar om kort te gaariy de Directeur van de PNEM heeft tal van be schouwingen gehouden, die mij weinig be langrijk en steekhoudend toeschenen, het was niets dan een herhaling, het eenigste dat wat voordeeliger is, is de straatver lichting. v. d. Velden. De PNEM zegt wel dat het bedrijf met verlies werkt,, doch zij weet niet of dit ook het geval is, op de basis waarop het thans werkt. Men had de pe riode van 1 Jan. 1926 tot nu 20 Mei moe ten nemen, dan had mén pas kunnen na gaan of er nog met verlies wordt gewerkt, daar moeten wij op door blijven gaan, ik ben het niet met den Directleur van de PNEM eens. Voorzitter. Ik geloof dat wij gelukkig zouden zijn als wij er vanaf waren. v. d. Velden. Als wij1 er goed van af waren, maar niet voor het bedrag, wat de PNEM er voor wil geven. De Directeur verklaarde er niet voor in te staan dat alle ingezetenen lager zou worden geleverd. VERDRONKEN. Kind verdronken. Een zesjarig logétje der familie v. A. te Alphen a. d. Rijn, woonachtig te Den Haag speelde te dicht bij den Rijn, gleed te water en verdronk. Vader en dochter verdronken. De 22-jarige schippersdochter van den schipper Van Hazenberg van het motor schip „De Onderneming", thuisbehoorende te Warffum, is Zaterdagmorgen in het ka naal van Zuid-Beveland, over boord ge vallen. Haar vader sprong haar gekleed na, docli slaagde er niet in zijn dochter te redden. Beiden zijn verdronken. Hun lijken zijn later opgevischt en te Wemel- dingen aan wal gebracht. o— ERNSTIGE BRANDWONDEN. Gevaarlijk speelgoed. Vrijdagmiddag raakte het 5-jarig doch tertje van v. d. Logt te Zevenbergen, in brand, doordat een brandglas op de kleertjes was gericht. De kleeren vatten vlam en deerlijk gewond aan borst en buik werd de kleine bij dr. Koek binnen gedragen. De zaak is in handen der politie, —o DIEFSTAL. Brutale taschjesdief. Te Groningen wist een jongen aan een dame haar handtaschje, waarin een por- verdwijnen spoedig door.een pot i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2