Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 10. MO Parlementair Overzicht. Plaatselijk Nieuws Rechtzaken Buitenland Rubriek van den Arbeid BEHOORENDE BIJ HET^ Een belangwekkend wetsontwerp De Huwelijkswetgeving De Capi- tulantenwet. 's Gravenhage, 49 Mei. In de eerste plaats kwam de Staats commissie 1949 haar wetsontwerp inzake de huwelijkswetgeving bij den Minister van Justitie indienen. Een buitengemeen be langwekkend ontwerp. En zooals ook in de commissie groote meningsverschillen tot uiting kwamen, kan men zich op eenige sappige discussies in de Kamer voorbe reiden. Ten slotte werd beslist door de meerderheid, dat de wet niet behoorde uit te gaan van het beginsel der gelijkstelling van man en vrouw. De man bljjft uit drukkelijk gehandhaafd als hoofd der echt vereniging. Wel krijgen beide echtge- nooten handelsbevoegdheid. Ook de ver plichting tot onderhoud van de vrouw, werd tot een verplichting van beide echtgenooten over en weer gemaakt. Deze verplichting was er een tot levensonderhoud. Deze mag echter nimmer worden opge vat, als zouden de echtgenooten verplicht zjjn, over en weer eikaars schulden te be talen, ingeval een van beiden in financi eren nood verkeert. Een hoogst belang rijke bepaling dus. De verplichting tot onderhoud houdt echter op, wanneer de echtgenoot, die verplichting geldend wil maken, niet voldoet aan de verplichting tot samenwonen. En daar de man bepaalt, waar de gemeenschappelijke woonplaats zal zijn, verspeelt de vrouw die niet door de rechtbank ontheven is van de verplich ting tot samenwoning (bijv. om gewichtige redenen, als gezondheidsredenen, of als de woonplaats haar vet hindert haar beroep of bedrijf uit te oefenen, waarvan de in komsten noodig zijn tot handhaving van het levenspeil van het gezin) haar aanspraak op onderhoud, als zij niet wil wonen, waar de man woont. Typeerend is verder nog, dat beide echtgenooten hoofdelijk aanspra kelijk zyn voor huishoudschulden. Het wetsontwerp handhaafd echter de gemeen schap van goederen als wettelijk stelsel, waarbij de mari de beheerder is, tenzjj de vrouw daarvoor bjj huweljjksche voorwaar den is aangewezen. Behalve dan nog «wetsontwerpen als byv. dat ter voorkoming van misbruiken bjj den uitvoer van haring, ter bescher ming van den goeden naam van onzen roem, ons zeebanket, en ter beteugeling van den smokkelhandel in suiker bij Baarle- Hertog, was daar de zoogenaamde Capitu lantenwet, die ons bij de oorlogsbegrooting beloofd werd. Het lag immers in de be doeling, gedeelten van het lagere officiers- en onderofficierskader van de vredesorga nisatie van het leger te vervangen door verlofspersoneel, dat zich vrijwillig verbindt, om gedurende een aantal jaren in dienst te blijven of te komen. Het belangrijkste voordeel van deze wjjziging moet zjjn aanzienlijke vermindering van de salarislast. Ook de pensioenlast zou, met de vermin dering van het beroepskader, geleidelijk afnemen. Als norm voor de verbintenis werd dan in het wetsontwerp aangenomen zes jaar, welke echter door ministerieele beschikking verminderd kan worden tot op zyn hoogst 4 jaar. En om nu voor de positie van ncapitulantc de noodige gegadigden te rinden, zou aan hen de verzekering moeten gegeven worden, dat zij aan het einde van ïun verband-tjjd een geldeljjke premie ont vangen, tenzy, met hun instemming, voor ten burgerlijke betrekking in aanmerking tomen, dan wel naar het beroepskader (vergaan. Waar dit ontwerp, zooals het ijj de Kamer is ingediend, een belangrijke vjjziging beteekent, ligt het voor de hand at hierover in de Kamer met een nog wel et noodige te berde zal worden gebracht. (Z.T.) hoopt Dr. M. H. A. v. d. Valk van Hillegersberg, in de zaal van den heer C. Dekker alhier, op te treden met h|et onderwerp: „De slang in het Paradijs". Op 28 Mei 's avonds 7 uur (O.T.), hoopt de Chr. Nat, Werkmanshond alhier, eene ledenvergadering te gouden, terwijl als spreker aan hoopt op te treden die heer Broen van Enschedé. Op de Landdag welke alhier op Hemelvaartsdag n.m. 2 uur (Z.T.) zal gehouden worden zullen als sprekers op treden Ds. v. Kjooten van Rotterdam miet het oinjderwerp: 4 'kleine dieren. Ds. Pop van Maassluis: „Gelijkneid, Vrijheid en Broederschap". Ds. Ewoldt van Raainsdonksveer „Bouwen en strijden". Ds. Luuring van Hazerswoude: „Een ijverig God". Dr. Severijn van Dordrecht. Ds. Roth van Scheveningen hoopt het openings- en slotwoord te spreken. Tevens hebben de Gem. Zangvereen. „Con Amore" alhier; „Kunst na Arbeid" te Oudendijk en Woudrichem, liedertafel; en het fanfarecorps „Nooit Gedacht", al hier hunne medewerking toegezegd. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, Ds. Kardolus van Suameer (Fr.) Door de Oranjevereen. alhier is be sloten om f 25 te geven aan het gedenk- teeken van wijlen Juliana van Stolberg, op te richten te 's Gravenhage. Te Groningen is aan de Universiteit bevorderd tot arts de heer A. v. d. Kaaden. Op de j.l. Woensdagavond gehouden aanbesteding van het baggerwerk in den »Alm en Gantelc alhier, waren voor het uitdiepen van 2 perceelen vanaf den »Wy- Alm« tot aan den »Hoogen Boomt 7 in schrijvers. Ingeschreven werd als volgt le perc., W. v. d. Plujjm, Hank, A. Roubos, Almkerk, de kleine te redden. y<C~ De heer A. Koekoek geit 2e perc. K. Colyn, W. Ouwerkerk, C. v. d. Vliet, i J. Biesheuvel, 2e perc., R. Elshcut, Giessen, 't Werk werd gegund aan inschr jjvers, n.l. de heeren J. f f f f f 829.-. 490. 425.24. 767.50, 419.76. 2e perc., f 1072.40 2e perc., 360.49. 639.99 346.50 940.—. 619.80. de laagste Biesheuvel le perc. en R. Elshout perc. 2. DUSSEN, Deze week slaagde alhier voor diploma maatknjppen, systeem snel- apparaat, de damesM. G. Koekkoek, P. G. Koekkoek, Joh. de Wind, Drotgelen, H. de Rooi, Joh. A. v. Biesen, W. Colyr, M. Koope, Joh, Schalken en Joh. D. P. Lensveld. Genoemde dames hadden hun opleiding genoteq van mej. M. Steinhorst van 's Bosch. Naar wjj uit zeer goede bron ver nemen, zal de heer J. v. Steen alhier, no. 1 van ljjst 5, bjj een ever.tueele ver kiezing tot lid van den Gemeenteraad, die benoeming niet meer aanvaarden. HERPT. Uitslag van de stemming voor leden van den Gemeenteraad, gehouden op Donderdag 19 Mei. Ljjst I. J. Verhoeven 25 J. M. Buys 32 57 Lyst II. J. C. v. Bokhoven 51 A. W. Verhoeven 25 P. J. v. d. Broek 33 A. Th. Cou wen berg 29 Chr. A. J. v. Herpt 31 J. de Wilt 14 A. M. v. Bokhoven 3 A. J. Buys 1 187 Ljjst III. C. J. v. Grevenbroek 23 G. v. Baardwjjk 23 ALMKER/C. Op 7 Juni a.9. zal alhier aardenmarkt worden gehouden. Op. 27 Mei a.s. '6 avonds 7 uur, Ongeldige stemmen 7, totaal uitgebracht 274 stemmen. Gekozen zjjn de heeren J. C. van Bokhoven (aftr.), A. W. Verhoeven (aftr.), P. J. v. d. Broek (aftr.), A. Th. Cou- wenberg (aftr), Chr. A. J. v. Herpt (aftr.), J. de Wilt (aftr.) J. M. Buys, nieuw lid in plaats van den heer A. J. v. Bokhoven, die zich niet herkies baar had gesteld. NIEUWENDIJK. Alhier is opgericht een comité voor een te houden Bazar welke in de maand October gehouden zal worden in het In stituut. De opbrengst hiervoor komt ten bate der T.B.C. in de gemeente Almkerk. Het zoontje van M. v. Anrooij ge raakte in een onbewaakt oogenblik te wa ter. De vrouw van L, *d. P. mocht het genoegen smaken de klenie te redden. Ook het zoontje van A. v. d. Stelt had het ongeluk te water te geraken. De moeder die het onheil bemerkte,, ging te water en mocht het nA veel moeite gelukken had het on geluk, terwijl hij de fiets schoonmaakte met zijn vingers tusschen het kamwiel te geraken, met gevolg dat hij zich zoo danig bezeerde dat hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. SPRANG. In een goed bezochte verga dering kwam, onder leiding van haar voor zitter de heer G. J. van Willigenburg de A. R. Kiesvereen. alhier in vergadering bijeen. Na opening en een welkomstwoord verkreeg de heer H. Hooimeijer, Chr. onderwijzer alhier het woord, tot inleiding' van zijn onderwerp„Drieërlei stem plicht." Er is aldus spreker, in de eerste plaats formeelê of wettelijke stemplicht. Tot stemmen verplicht de wet alle meer derjarigen. Allen die een omroep tot stem men ontvangen, moeten ter stembus. Hij ,die onwettig zijn plicht verzuimt, heeft kans op strafrechtelijke vervolging. Wij A. R. zijn tegen deze wettelijke ver plichting zegt spreker, wijl ze den mensch dringt tot slaafsche buigzaamheid. Ieder, die geen behoefte gevoelt, zich bij de overheid te doen vertegenwoordigen behoorde uit principiëel en practisch oog punt vrijheid te hebben zich van stemming te onthouden. Uit principiëel oogpunt, om dat de overheid aan onderdanen niet meer vrijheid mag benemen aan goddelijke or- donantie, gebied uit practisch oogmerk omdat de niet-stemmers v n. komen uit de raipaillegroep, die, uit wraak vaak hun stem geven aan een min-edel lid der sa menleving, waarbij spr. zegtDenk aan Zuurbier. In de tweede plaats is een zedelijke of moreele stemplicht. Toekenning van het stemrecht veronder stel* bij den rechthebbende een zoo hoog peil van beschaving en ontwikkeling, dat overleg tusschen overheid en hem wen- schelijk is. Om dat overleg mogelijk te ma ken is het stelsel van vertegenwoordiging ingevoerd. Bij het vooronderstelde peil van bescha ving past zoo groot verantwoordelijk heidsgevoel, dat den stemrechthebbende verplicht tot stemmen. Allen, die op den naam beschaafd aanspraak willen maken, behooren door stemmen te toonen, dat zij waardeeren het vertrouwen, door de over heid in hen gesteld, bij het aanbieden van het stemrecht, om daardoor invloed te krijgen op wetgeving en bestuur van land, provincie en gemeente. In de derde plaats, zegt spreker, is stemmen voor Christenen een godsdien stige plicht. Tegenover God is elk Chris tenbelijder verplicht zijn stem uit te bren gen op zulk een candidaat, die in wetge ving en bestuur rekening wil houden met het recht Gods, voor zoover ons geopen baard in Zijn Woord. Daarom wekt spreker allen op om 24 Mei a.s. A. R. te stemmen. Spreker zegt: De organisatie van onze kiesvereeniging schenkt U in h£ar program van beginselen en haar program van actie, alsook in haar candidaten zoovele waarborgen, dat dooi de mannen van lijst 4 in de komende zit tingsperiode zal worden aangestuurd op meerdere erkenning van de Christelijke be ginselen voor het staatkundig leven. In zijn rede wëkt spreker op tot ge trouwheid aan het beginsel en zegt: Laat uw stem alzoo invloed uitoefenen, dat in dit nieuwe viertal jaren in wetgeving en bestuur dezer gemeente God die eere wordt gegeven die wij Hem altijd behoo ren toe te brengen, waarom spreker op wekt te stemmen No. 1 van Lijst 4 de heer G. J. van Willigenburg'. De Voorzitter 'Sprak een woord van dank voor deze bezielende rede. Na eenige bespreking werd de verga dering op gebruikelijke wijze gesloten. WAALWIJK. De uitslag der Prov. Premiekeuring voor tuigpaardmerriën op 49 dezer alhier gehouden, had den volgenden uitslag I. 2-jarige merriën. f 40 de zwartbruin Malanda van J. W. Brander horst te Eethen. f 30 de zwarte Maline van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen. 3'pr. £25 de donkerbruine Morilla van D. van Buuifen te Meeuwen. 4 pr. f 20 de zwarte Melande van Wed. Abr. Straver te Babiloniënbroek. 5 pr. bronzen medaille de donkerbruine Mulana van Kind. G. J. Boll te Doeveren. 6 pr. bronzen medaille de bruine Mukana van Gebr. Smits te Waspik. No. 1, 3, 4 en 5 stammen af van Holand, No. 2 van Ebert en no. 6 van Cicero. II. 3-jarige merriën. 1 pr. f 40 de donkerbruine Lepika van Holand van G. H. Straver te Babiloniën broek. 2 pr. f 30 de donkerbruine Limora van Holand van G. van Everdingen te Heusden. 3 pr. f25 de donkerbruine Lea van Holand van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen. 4 pr. f 20 de donkerbruine Lera van Cicero van GVebr. Smits te Waspik. III. 4— 8-jarige merriën. 1 pr. f 50 de 8-jarige Giwanka van Iwan van G. J. W. Branderhorsft te van 2 pr. G. pr. Eethen. 2 pr. f 40 de 6-jarige Irelonia van Exellent var» A. Z. Snoek te Almkerk. 3 pr. f40 de 6 jarige Sima van Unicum van- A. Z. Snoek le Almkerk. 4 pr. f 30 van J. C. Wink te Wijk. 5 pr. f25 de 5 jarige Jelita I van JCicero van J. de Waal Hzo. te Wijk. 6 pr. f 20 de 6-jarige Iriana tan Wolfried van A, Z. Snoek te Almkerk. 7 pr. f 15 de 4 jarige Thera van den heer G. van Everdingen te Heusden. 8 pr. bronzen medaille de 8-jarige Gea van Iwan van Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen. 9 pr. bronzen medaille de 4-jarige Kebina van Ebert van D. v. Buuren te Meeuwen IV. 9 jarige en oudere merriën. 1 pr. bronzen medaille Aranka van Cicero van Gebr. Smits van Waspik. 2 pr. br. med. Dorena van Ehrenberg van G, J. W. Branderhorst te Eethen. 3e pr. bronzen medaille Balbine I van Cicero van Kinderen G. J. Bolhe Doeveren. 4 pr. bronzen medaille Aakje van Ehren berg van D. v. Buuren te Meeuwen. ZALT BOMMEL. Bij de gehouden stemming voor leden van den Gemeente raad, werden 1803 geldige stemmen uit gebracht, en wel als volgt Lijst I, Tuindersbond153 stemmen, gekozen A. van Gelderen. Lyst II, S. D, A. P„ 475 stemmen, gekozen J. Mooring, H. de Kaasjager en J. de Kof. Lyst III, A. R. 453 stemmen, gekozen A. J, de Jongh. Lijst IV, V. D., 184 stemmen, gekozen D. de Jongh. Lijst V, V. B., 386 stemmen, gekozen W. C. Pleyte en W. van Lookeren Campagne Wz. Lijst VI, C. H. 152 stemmen, gekozen R. Rutgers. Lijst VII, R. K. Kiesvereeniging 318 stemmen, gekozen C. B. W. Meyer en Th. Sehoonenbeek. Als nieuwe leden doen hun intrede in den raad D. de Jongh, A. de Jongh, A. van Gelderen en W. C. Pleyte. Niet herkozen werden J. Breddels, G. M, L. Dingemans, H. Philips en W. v. Gelderen. De heer H. Philips stelde zich niet herkies baar. BOSSCHE RECHTBANK Uitspraken. C. A. D., Drunen, Overtr. Motor- en Rijwielwet, apfèl Kgt, Waalwyk, vonnis vernietigd, vrijspraak. W. B„ Wijk, overtr. art. 261 Strafr., vrijspraak. Een openbaren weg W. A. v. d, L-, landbouwer te Kaats heuvel, had op 9 April 1927 te Kaatsheu vel opzettelijk wederrechtelijk palen en prikkeldraad verwijderd welke dienst deden als afsluiting eigendom van W. v. d. Vel den aldaar. Verdachte voerde voor de rechtbank aan dat bij een perceel nabij het land van Van der Velden heeft. Hij meent het recht te hebben een inrjj daar behouden te zien om er langs op zijn land te komen. Getuige Van der Velden beweerde dat de uitweg over zjjo land niet geduld wordt. Verdachte kan langs zijn eigen land af en heeft geen recht om de afsluiting te verwjjderen.* De rechtbank was van oor deel dat de zaak in civiele procedure zal moeten worden uitgemaakt. Maar dan zal het een duur stukje grond worden, weid aan verdachte opgemerkt. Iljj moet zich dan maar tot een advocaat wenden werd hem geadviseerd. Het O. M. achtte de ten laste gelegde vernieling niet bewezen en eischte vry- spraak. EEN SCHOOL IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een dynamiet-aanslag. Door een geheimzinnige dynamiet-ont- ploffing in een school te Bath (Michigan) op 150 K.M. van Detroit, zyn tusschen de 30 en 40 kinderen gedood.^ De kin deren zaten kalm in de klassen, toen een geweldige ontploffing plotseling het gebouw in een puinhoop herschiep. De overleven den snelden als bezeten door de hoofdstraat van het dorpje, dat als door esn paniek was aangegrepen. Reddingsploegen werkten koortsachtig om de puinhoopen op te rui men, waaruit reeds meer dan 30 lijken, w.o. dat van den hoof don der wjjzer, gebor gen zyn. Groot opzien baarde het, toen de arbeiders 10 dynamietstokken onder de puinhoopen vonden. De autoriteiten heb ben over de eenige telefoonlyn, welke het plaatsje bezit, doktoren en verpleegsters ontboden. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken, dat er electrische.draden aangebracht waren in den kelder van de school en dat. deze een geweldige hoeveelheid dynamiet bevatte. De »Tel.« meldt nader Onder de dooden bevond zich ook een zekere Andrew Kehoe, penningmeester van de school, wiens rekeningen kort geleden niet in orde werden bevonden. Een onder zoek bracht aan het licht, dat Kehoe een hoeveelheid dynamiet in den kelder van de school had verborgen. Na zyn eigen huis in de lucht te hebben laten vliegen trachte hij, een draad van het dynamiet in de school te verbinden met de electrische battery van zyn auto. Toen men hem daarvan trachtte te weerhouden, trok hjj zyn revolver en schoot hij op een hoeveelheid dynamiet die in zijn auto lag. Het dynamiet in de school ontplofte op hetzelfde oogenblik. Na de ramp in het schoolgebouw hebben nog twee ontploffingen plaats gehad. Door de eerste dezer beide werd een onderwij zer in zyn auto gedood. Daarop had een ontploffing plaats in het huis van den post directeur die eveneens gedood w«rd. De ouders, die hun kinderen by de ramp verloren hebben, weigeren het tooneel van de ramp te verlaten. Door Hun ontzind op treden belemmeren zij het reddingswerk ten zeerste. De 10e Internationale Arbeidsconferentie. 25 Mei a.s. zal te Genève de 10e In ternationale Arbeidsconferentie worden ge opend. Bij het Vredesverdrag van Ver sailles is een Permanente Organisatie van den Arbeid gesticht, ter uitvoering waar van in de eerste plaats te Genève is op gericht het Internationaal Arbeidsbureau, dat voor het publiceeren en documenteeren op arbeidsgebied werkzaam is, terwijl ver der bepaald is, dat elk jaar een intern, arbeidsconferentie zal worden gehouden. Deze moet in de eerste plaats worden be schouwd als een algemeene ledenverga dering van de Permanente organisatie van den Arbeid. Verder wórden echter op de ze conferentie steeds eenige algemee ne vraagstukken op arbeidsgebied bespro ken en worden daarover dan ontwerpver dragen of -aanbevelingen opgesteld. De leden (de verschillende Staten) blijven ge heel vrij om deze verdragen of aanbeve lingen in hun eigen wetgeving toe te pas sen. Zij moeten echter binnen een be paalden tijd (een a anderhalf jaar) een en ander aan hun parlementen voorleggen. Keuren deze dan de ontwerp-verdragen goed, dan worden zij geratificeerd en is de inhoud er van in het betrokken land van toepassing. Het belangrijkste ontwerpverdrag is wel dat over den achturendag, dat op de eerste conferentie in 1919 te Washington werd aangenomen. Wij komen daarop nog wel terug. Op de a.s. 10e conferentie zal nu in de eerste plaats worden besproken de ziekteverzekering, waarover reeds vorige jaar voorloopige discussies plaats vonden. Voor Nederland is dit niet zoo' zeer van belang, omdat, zoodra onze nieuwe Ziek tewet zal zijn aangenomen, deze toch min stens even ver en op sommige punten veel verder gaat dan de besluiten van Genève. Verder zal worden behandeld het on derwerp der vakvereenigingsvrijheid, dat ook voor Nederland van geen direct be lang is. Immers de vakvereenigingen be zitten in Nederland binnen de grenzen van de gewone burgerlijke rechtsorde practisch gesproken alle vrijheden, die zij zouden kunnen wenschen. Door het ontwerp vak- vereeniglngswet van de Engelsche Regee ring staat het echter thans in het brand punt der belangstelling, terwijl ook de houding van de Italiaansche Regeering ten aanzien van de vakvereenigingen op de besprekingen van grooten invloed zal zijn. Ten slofte wordt nog behandeld de met hode van vaststelling van minimum loo- neu in de industrieën, waar cle organisatie van patroons en arbeiders onvoldoende is en waar de Iconen buitengewoon laag zijn, waarbij 111 het bijzonder 'rekening zal worden gehouden met de huisindustrie. Öok hier behoeft Nederland zich weinig van aan te trekken, aangezien de organic- ties van patroons en arbeiders in ons land betrekkelijk goed ontwikkeld zijn, de loo- nen, vooral in vergelijking met liet bui tenland, in plaats van laag, eerder hoog genoemd kunnen worden, terwijl ook de huisindustrie in ons land nog slechts in enkele bedrijfstakken voorkomt en ook daar steeds meer verdwijnt. Een en ander,neemt echter jiiet weg, dat met belangstelling de besprekingen te Genève moeten worden gevolgd en dat de Nederlandsclie delegatie, die dezer dagen is bengemd, onder leiding van Mgr. No- lens zeer zeker haar aandeel in de bespre kingen zal hebben. —O— Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5