B B Kan niet RA VENS WA A Y'S Uw COSTUME te laten aanmeten of gemaakt te koopen in het van ouds bekende Kleedingmagazijn G O R |\i Q H E M LANGENDIJK B 192=193=194 draagt Reizigersbezoek. Plaatselijk Nieuws 1 DDlV HEERENBAAI BD 1/ FRIESCHE HEERENBAAY GEZONDHEIDSPIJP Bezoekt onze Magazijnen. Reiskosten worden vergoed. de suiker-smokkelarij' en dat betreffende de oprichting van een nieuwe Middenstands- bank. Vooral dit laatste was een zeer 'be langrijk onderwerp. Immers het betreft een wijzigingsontwerp van de Staatsbc- grooting waarin wordt voorgesteld de door het Rijk aan de Nederlandsche Bank ver leende garantie voor credieten door haar verleend aan de Alg. Centr. Bankvereeni- ging voor den Middenstand, op de nieuw op te richten centrale bankinstelling over te brengen. De staatscommissie, die de kwestie van het middenstandscredietbe-- drijf op den duur alleen reden van bestaam heeft, als het zonder financieelen steurt*1 van staatswege kan werken. Dusdanige steun mag slechts worden geduld bij wijze van overgangsmaatregel en in geen geval een permanent karakter drageh. Van deze beginselen uitgaande kon de commissie den toestand, waarin het middenstandscre- dietbedrijf op het oogenblik verkeert, on mogelijk gunstig noemen. Vele instellingen hebben zich op terrein bewogen waairop ze niet thuis hoorden en verliezen geleden. Aan dit alles, ook aan de concurrentie van middenstandscredietbedrijven moest een eix* de worden gemaakt en daartoe wil men een nieuwe centrale opbouwen door com binatie van de twee bestaande centrale middenst. credietinstellingen, n.l. de Cen trale Boaz Bank en de Algem. Centrale Bankvereen. v. d. Middenstand met toevoe ging daaraan voorzoover mogelijk van het overblijvende gedeelte van het r.k. mid- denstandscrediet. De staatscommissie slaag de erin met de voormannen der betrokken! organisaties tot overeenstemming te ko-. men over den vorm van samenwerking, welke het nieuwe bedrijf op gezonde ba-A sis stelt. Uit de genoemde bedrijven zou' dan een nieuwe centrale worden gevormd, waarvoor als rechtsvorm gekozen werd die eener N. V. De Nederl. Middenstands- bank, met een maatschappelijk kapitaal van 6 millioen gulden. De Staat zou aan de Nederlandsche Bank dan een garantie voor verlies op credietverleening aan de Nederlandsche Middenstandsbank op pro messen dier instelling van f 9 millioen ver kenen. Dit is in korte trekken het ont worpen plan voor de centralisatie van het middenstandscredietwezen. Er ware natuurlijk nog veel meer over te zeggen. Want is er niet een lijvig rap port van de commissie? Het wa9 dus ei genlijk wel wat kort dag, om het nu al in de afdeelingen te onderzoeken. Het geen den heer J. B. van Dijk, r.k., aanlei ding gaf den voorzitter daarop te wijzen. O, niet dat hij zich tegen het afdeelingson- derzoek zou verzetten. Maar later zouden er verschillende opmerkingen gemaakt wor den, die niet in het Voorloopig verslag voorkomen. Waarvan voorzitter Ruys ac te nam. Het heeft dan toch geholpen. Het pro test van alle kanten over het feit, dat het lang verbeide wetsontwerp betreffende ver laging der paspoortkosten tot f 1 en ver lenging der geldigheidsduur tot 2 jaar, weer eens naar een „commissie" was ver wezen, met het vooruitzicht op een afdoe ning, in de verre toekomst. Er kwam een wenkje van hoogerhand om wat spoed te maken. De regeering zou het op prijs stel len, als de betrokken wetsontwerpen spoe dig door de beide Kamers werden afge daan, zoodat de daardoor van kracht wor dende bepalingen in het a.s. reisseizoen reeds zouden kunnen worden toegepast. Dus toch nog. JAPONNEN in groots keuze tegen zéér lage prijzen. BAHLMANN GORINCHEM HEUSDEN. By de keuring tot inschry ving van merriën in bet stamboek der Vereeniging tot bevordering der Paarden fokkerij werden vyf driejarige merriën aangeboden die alle voor inschrijving wer den goedgekeurd n.l. de bruine Limora van G. v. Everdingen te Heusden de zwarte Limenta van Wed. Jac. Buys te Herpt de bruine Lucie van J. van den Heuvel Hz. te Genderende zwarte Lakastra van J. van Bergejjk Azn. te Wyk alle afstam mende van Holand en een zwarte merrie van L. van der Beek Jzn. te Genderen, afstammende van Cordaat. Voor de toekenning van bydragen f 50. aan een-jarige hengsten, uitgeloofd door de Afdeeling Noordbrabant der voormelde vereeniging werd gezien Nugulus van Gre- gulus van J. de Waal Hzn. te Wyk. li beslissing valt hierover eerst na «fljup keuringen. - Van de Werf van de Firma de Haan Oerlemans alhier, werd met «o«<l gevolg te watergelaten het stalen kanaal schip, genaamd »Franjoa« gebouwd voor rekening van den Heer J. den Haan t« Rotterdam. De hoofdafmetingen van het schip zjjn lengte 50 Meter, breedte 6 60 Meter, holte 2 27 Meter terwyl het laadvermogen circa 550 Ton bedraagt. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Dortmund Ems- kanaalschip, voor Duitsche rekening. De kantonnier A. Bax alhier, was onder Doeveren in een weiland aan het werk, toen plotseling een koe van den landbouwer C. uit Doeveren, op hem af kwam en hem zoodanig tegen den grond wierp dat zjjn arm werd ontwricht, welk lichaamsdeel door dokter van Gulik alhier moest worden gezet. De slager N. uit Baardwijk, die naar het dier kwam zien om het te koopen, bracht het er ook slecht af. Het woeste dier wierp ook hem tegen den grond, trapte hem op de borst, beet hem geducht in den vinger en scheurde haast alle kleeren van zjjn lichaam. Ook deze moest zich onder geneeskundige behandeling stellea. Naar wy vernemen is de koe thans stal gezet en zal zy worden verkocht om te worden afgemaakt. De kermis behoort weder tot het verleden, het minder gunstige weder der eerste dagen werkte niet mede tot een druk bezoek. Alleen den laatsfen dag (Hemelvaartsdag) heerschte er een gezellige drukte en maakten de verschillende ver makelijkheden goede zaken. De dansge legenheden trokken een druk bezoek. De politie had een heel gemakkeiyke taak, zeen wanklank werd vernomen, waar- -chjjr lyk draagt het tapverbod hiertoe het zyne bij. ALMKERK. J.l. Maandagmiddag bracht de beroepen predikant bij de N. Herv. Gemeente, Ds. Kardolus van Suameer (Fr.) een bezoek aan deze gemeente. Nadat pas torie enz. in oogenschouw waren genomen, trad Z.Eerw. voor een gevuld kerkge bouw op. Na den dienst werd door zeer velen in de consistoriekamer met den pre dikant kennis gemaakt. J.l. Donderdag 26 Mei werd alhiei onder groote belangstelling de 2e landdag gehouden vanwege den Ring Altena van Herv. Jongel. Vereen. Na het zingen van Psalm 19 vs. 1, begeleid door de fanfare „Nooit Gedacht" alhier, werd deze ver gadering door ds. Roth op gebruikelijke wijze geopend, waarna deze een kort ope ningswoord sprak. Vervolgens werd ge sproken door ds. Pop van Maassluis, ds. v. Kooten van Rotterdam, Ds. Severijn van Dordrecht, Ds. Luuring van Hazers- woude en ds. Ewold van Raamsdonksveer. Met spannende aandacht werden deze zeerj begaafde sprekers gevolgd, welke afge wisseld werden door muziek en zang. Terwijl een slotwoord werd gesproken door den heer Holster van Werkendam, welke na het zingen van Psalm 68 deze bijeen komst door Ds. Ewold met dankgebed werd gesloten. Een woord van dank is hier zeker niet misplaatst aan allen die hebben medege werkt tot het welslagen van dezen Land dag1, maar in het bijzonder een woord van dank aan den heer A. Brand die voor deze gelegenheid zijn weiland afstond. ANDEL. Door den aardbeienteler Mil lenaar werden reeds aardbeien naar de veiling vervoerd. De aardbeienvelden staan er goed bij, doch door het ongunstige weer der laatste dagen rijpen de aardbeien slecht. ALMKERK. Op 25 Mei j.l. had alhier' een keuring plaats voor inschrijving van merriën in het N. S. Tg. Van de zes aangeboden merriën werden vijf ingeschreven n.l. een 4-jarige bruine van Jac. Vink te Almkerk, een 3-jarige GORINCHEM- DDIf' friesche- Met voor 50 PUNTEN (vyf pond) een PRACHT DAAI waarde Pull éénpnnt Bij inlevering van 50 Piraten bjj Uwen win kelier of op ons kantoor, ontvangt U een PRIMA HOUTEN GEZOND HEIDSPIJP. N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen Gorinchem. Van deze bons mogen hoog stens 25 stuks ingeleverd worden met 25 Punten der B.B.K. serie. bruine van W. Snoek Az. te Nieuwendijk, een 3-jarige bruine van A. Tolenaars te Nieuwendijk, een 3-jarige zwarte van Ge broeders Noorloos te Almkerk. Te Hank (Dussen) werden de beide aangeboden merriën eveneens ingeschreven t. w. een 6-jarige bruine van A. Z. Snoek te Almkerk en een 3-jarige Vos van A. B. van Tienhóven te Baarn. Ten slotte had ook nog een keuring plaats in den Biesbosch. Hier werden 2 voor inschrijving goedgekeurd en 2 gewei gerd. De ingeschrevenen zijn beiden 4-ja- rige bruine van Polder Steenenmuur (Kis tenmakers). AALBURG. Op 19 Mei j.l. werd de algemeene ledenvergadering gehouden der Coop. Landbouwvereeniging alhier. Uit het verslag van den Secretaris bleek dat was afgeleverd in 1926 aan: Veevoeder 764483 K.G. voor f 86705,89; Steenkolen 332907 K.G. voor f6819,67; Kunstmest 404371 K.G. voor f 18579,54; Gemalen 580752 K.G. voor f4319,26; aan de weegbrug werd gewogen 1130000 K.G. voor f 185,19. Het gebruik van de hoeveelheid veevoe der is ongeveer gelijk met het vorige jaar, de prijzen waren dit jaar lager, zoodat het totaal bedrag minder is. Het gebruik van kunstmest is met bijna 100.000 K.G. toegenomen. Steenkolen en graanmaalderij ongeveer hetzelfde als vorig jaar. BRAKEL. De uitslag van de op 24 Mei j.l. alhier gehouden verkiezing voor le den van den raad dezer gemeente is als volgt Lijst 1. E. Klop 134, L. v. Wijgerden 42, R. van Zanten 13, H. C. v. Daalen 24, A. Vervoorn 12, G. Klop 1. Totaal 226. Lijst 2: F. A. v. Veenendaal 127, C. P. v. d. Bogerd 11, M. v. d. Linden 19. Totaal 157. Lijst 3: D. W. van Dam van Brakel 83, B. van der Veer 34, J. D. Vervoorn 21. Totaal 138. Lijst 4: C. v. Dalen Cz. 40, J. v. Hemert 23. Totaal 63. Lijst 5: Adr. v. Dalen 71, Joh. v. Wij gerden 16, A. Hanegraaf 13, J. v. Willi gen 24, T. van Dalen 4, B. Pelle 5, Fred. v. Dalen 12. Totaal 145. Gekozen zijn de heerenE. Klop, aftr.L. v. Wijgerden, aftr.D. W. van Dam van Brakel, aftr.; F. A. v. Veenen daal, aftr.; Adr. v. Dalen, aftr.; R. van Zanten, aftr. en C. P. van den Bogerd. CAPELLE. Bij de in de gemeente Sprang-Capelle gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad werden 2167 stemmen uitgebracht, die over de verschil lende lijsten als volgt verdeeld waren Lijst 1. Chr.-Hist., Sprang, J, v. Beek 109. W. N. Kuysten 15, C. J. Werther 7. Totaal 131. Lijst 2. Staatk. Geref. Adr. Ros 23, A. C. v. d. Esch 9. Totaal 32. Lyst 3. Chr.-Hist. en Anti-Rev., Capelle. J. v. d. Hoeveo 191, H. Kerst 114, J. Huijsman 38, K. Alblas 8, A. J. Verhoeven 11, A. Millenaar 12, C. Vos Cz 11, W. Kuijpers 4. Totaal 389. Lijst 4. Anti-Rev., Sprang. G. J. van Wllligenburg 379, M. Zwart 20, G. L. Vos 120, C. B. Timmermans 13, C. Kloot- wyk Az. 16. W. M Dalmeyer 7, C. J. v. Heijst 8. Totaal 561, Lijst 5. Arbeidersparty, Capelle. Jac. Vos 111, H. v. Dongen 4, L. M. Heurter 9, P. A. Wagemakers 5. Totaal 129. Lyst 6. Neutrale Party. R. Middel koop 286, J. Oerlemans Mz. 92, Adr. M. Verheyden 160, Jac. Ryken 57, A. L. Sneep 86, C. de Rooy Mz. 50, J. Michaël 83, J. Haverhals Jacz. 18, J. Kraak 78, G. Dekkers 8, J. C. Dekkers Pz. 5, G. A. J. Vorsterman van Oijen 2. Totaal 925. Te verdeelen war«n 11 zetels, waarvan werden toegewezen aan lijst 3, 2 zetels, lyst 4, 3 zetels en lyst 6, 6 zetels. Gekozen z(jn de volgende candidaten J. v. d. Hoeven aftr., H. Kerst aftr., G. J. v. Willigenburg, aftr., M. Zwart aftr., G. L. Vos, R. Middelkoop aftr., J. Oerle mans Mz. aftr., Adr. M. Verheyden, aftr. Jac. Rijken aftr., A. L. Sneep en J. Mi chael aftr. In den nieuwen raad komen niet meer terug de heer A. Moonen, omdat hy zich niet meer herkiesbaar had gesteld en de heer J. van Beek, die niet herkozen is. De nieuwe' raad bestaat dus uit 6 neu tralen, 4 anti-revolutionnairen en 1 Chr.- Historische, terwyl in den ouden raad zitting hadden 5 neutralen, 3 anti-revolutionnairen, 2 Chr.-Historiseren en 1 Roomsch Katholiek. De in de gemeente Sprang-Capelle gehouden collecte ten bate van het Drent- sche kind heeft ruim f 106 opgebracht. Bij zijn werkzaamheden aan de gas fabriek te Kaatsheuvel had M. V. uit deze gemeente het ongeluk met zijn voet onder het wiel van een zwaar beladen kar te komen, met het noodlottig gevolg, dat hij zich onder geneeskundige behan deling van tfr. K. moest stellen. DUSSEN. Op de j.l. Dinsdag gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad alhier, werden gekozen de navolgende heeren L. v. Drunen (A.-R), W. Middelkoop (C. H.), Tj. Smink (Gem. Belang), Jos. van Steen (R -K.), A. Berm (R.K.), J. H. Jongbloeds (R.K.), M. v. d. Pluym (R.K.), Th. v. d. Pluijm (R.K.), Joh. v. Balkom (R.K.) en F. Herman (R.K.) GRAVEMOER. Bij de gehouden ver kiezing voor leden van den raad was de uitslag als volgt: 7 leden. Uitgebracht 529 st., van on waarde 14. Hiervan verkregen de liberalen 181 st. 3 zetels, Mevr. Millenaar geb. Loeff, A. v. Willigen, en C. de Jong. Anti-Rev. 3 zetels, G. Verhagen, W. Versteeg Jzn. en D. van Beek Gzn. Christ.-Hist. 103 st. 1 zetel, W. Begeer. MEEUWEN. Op de stamboekkeuring van Tuigpaardmerriën alhier, gehouden op 24 Mei j.l. werden zes merriën aangeboden. Een merrie werd wegens te hooge maat afgekeurd. Goedgekeurd zyn de 6 jarige zwarte V. Custos van C. A. Quiryns te Meeuwen de 3-jarige bruine Lepika V. Holand van G. H. Straver te B.-Broek de 3-jarige bruine Lea V. Holand van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen; de 4-jarige bruine Kea V. Cicero van dezelfden de 3-jarige bruine Ladinia V. Holand van W. G. J. Branderhorst te Eethen. Voor de uitgeloofde bydrage A f 50 voor hengstveulens werd aangeboden Nuren- do V. Justico eigen. Ant. Staal te Dussen, waarop de beslissing eerst later volgt. NEDERHEMERT. De fanfare »Con- cordia« hoopt a.s. Zaterdagavond 8 uur (Z.T.) by gunstig weer op het schoolplein een concert te geven. Bij de Woensdag gehouden raads vergadering werd tot onderwijzer benoemd aan de O. L. school Noordzijde de heer H. Veldhuizen te Zaltbommel. NIEUWENDIJK. Aangevoerd werden 12600 eieren. Men besteedde voor kippen eieren f 6, Eendeneieren 4,75 en Kalkoen- eieren f9,25 per 100 stuks. Het zoontje van G. v. d. S. wo nende te Gorinchem, had her ongeluk aan den Nieuwendijk van zijn fiets te vallen, met gevolg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den heer Spren- gers van Sleeuwijk werd het ventje naar zijn ouderlijke woning vervoerd. De landbouwer G. geraakte Maan- t-Tf l\#A» LI iwnHMr, RADEN AAN BERGEIJK STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2