Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. vrüdao 27 Mei ONS KINDERHOEKJE m 14 imiemi kriek. Vrouwenrubriek Vit de Landboiiwwereld. Hiiitenlaiid BEHOORENDE BIJ HET Waarschuwingen van nierzwakte. Voor de dochter die grooter wordt BOB EN MOP IN DROOMLAND. XXV. Plotseling verscheen er een heele troep zwarte, krassende raven en de kinderen werden door hen mede naar boven genomer. Van heel hoog uit de lucht zagen zij toen een grooten zwarten bol en de raven vlogen langzaam naar dien bol toe. Hoe dichter zy bij kwamen, hoe grooter die bol scheen te worden, tot het ten laatste een geweldige massa wae. Plotseling lieten de raven hen los en zij vlogen door de lucht naar beneden. De bol was de aarde en door verschillende takken van boomen, die hun val braken, vielen zy naar bereden en toen werd alles zwart en stil en zij wisten nergens meer van Bob geeuwde, rekte zich uit en draaide zich om, om naar Mop te kyken. (Slot volgt.) Jurken en mantels voor liet meisje, dat «grooter wordt*, zyn altijd een min of meer moeilyk probleem, want het is lastig modellen te kiezen, die niet te jeugdig en niet te oud zijn, doch juist den gulden middenweg blyken. Men zal echter merken, dat bijna alle bakvisschen met succes jumperpakjes kunnen dragen. Kleine kinderen staan deze pakjes echter niet, doch haar oudere zusjes staat deze dracht uitstekend en wat meer is, zij voelen zich erin thuis, hetgeen een groot punt ten voordeele der jumperpakjes is, war.t jonge meisjes worden altyd sterk door haar kleeding beïnvloed en zyn slechts gelukkig, wanneer zij het er volkomen mede eens zijn. Het aardige jumpertje, afgebeeld onder No. 4349, is speciaal ontworpen voor een meisje van den leeftyd van 40 of 11 tot 16 jaar, een meisje dus dat het stadium van «grooter worden* bereikt heeft. De stof, waarvan het is gemaakt, is beige ciêpe en de garneering bestaat uit op- naaisels van rose. Het rokje heeft breede plooien en wordt op een zyden hand gezet, waarin een elastiek is genaaid. Het aardige jumpertje bloust lichtelijk over in de taille over een smal ceintuurtje en als garneering zijn er twee zakjes in aangebracht. Boven aan den hals wordt het gesloten door middel van rose knoopjes, terwyl derge lijke knoopjes eveneens worden gebruikt voor garneering aan de manchetten. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van No. 1349 onder vermelding van den leeftijd. Kosten 55 cents. Alle geruite stoffen z;)n van den zomer in de mode erj, hoewel zij oorspronkelijk slechts bedoeld waren voor volwassenen, hebben de kinderen ze eveneens met vlag en winpel binnengehaald. Het hierboven onder No. 4350 afgebeeld manteltje wordt gemaakt van tweed, geruit in twee kleu ren groen met een achtergrond van biscuit. Het is van eenvoudige makelijk en de af werking bestaat uit keurig kraagje-en revers, térwyl de taillelyn een weinig geaccentu eerd wordt door een groen lederen cein tuur. Dit manteltje kan gedragen worden door meisjes van 11 16 jaar. Knippa tronen zijn verkrijgbaar ouder opgave van No. 1350 en met vermelding van den leef ijd. Kosten 55 cents. Controle-Onderzoek aan de Proefstations. Reiziger (vriendelijk tot bagagedrager) «Handig hé, die nieuwe uitschuif bare koffers. Niks geen last van al die dui zend-en- ééa pakjes meer, van vroeger.* De Indische diamanthandelaar Ganeshi Lall, heeft een tentoonstelling gehouden in Philadelphia. Deze tentoonstelling was er een van juweelen, die een waarde van 6 millioen vertegenwoordigden. Deze kost bare steen en vervoerde hy in zyn zakken naar Londen. Hierboven de handelaar met zyn bewakers, die hem overal op de hielen volgen.^, Jffenwslilad Doffe pijn i!n den mg na inspanning, of scherpe steken. "}g gij u na bukken op richt, is dik" j«s het eerste verschijnsel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofdpijn, een af gemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtig heid, hartkloppingen, kortademigheid, ver magering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet. Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het middel dat zij'noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen vzp- Holland getuigden hoe terdege Foster's?* Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel" is gegarandeerd zuiver, en het is zooda nig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 33 Beste jongens en meisjes, Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels weer 1. Schaar. 2. Donderdag, want die be staat uit 9 letters. 3. De bijenkoningin. 4. Jan van Schaffelaar. Nieuwe raadsels: 1. Ik ben een rare snijboon. Ik word opgewonden, en toch ben ik niet boos en ook legt niemand mij iets in den weg. Zeg mij toch eens, waarom ik dan opge wonden word en wie ik ben? 2. In welke schoenen heeft men nooit last van knellende voeten of eksteroogen, terwijl men nooit lakneuzen op deze schoe nen draagt? 3. Mijn geheel noemt een voorwerp, dat men, vooral in Holland, tegenwoor dig in vele gezinnen aantreft en dat me nigeen veel genoegen verschaft. Mijn naam bestaat uit twaalf letters. 2 14 8 is een jongensnaam. 912 7 6 gebruikt men, om iets af te slui ten. 1 2 3 is meestal rond. 15 1110 is bitter. 9 6 7 8 12 is een meubelstuk. 3 4 9 6 8 12 is een steklige plant. OOM KAREL. DE WONDERBAARLIJKE GESCHIEDE NIS VAN FLOORTJE KRUIDNAGEL. Lieve Hemel, riep de koningin boos tegen Floortje op den bok, wat heb je met den koning uitgevoerd? Waar is de koning? En waarom heb je hem zijn kroon afgenomen? Deugniet, geef gauw ant woord, of ik laat je in de gevangenis zet ten. Generaal! Generaal! Op het geroep van de koningin kwam dadelijk een generaaf aangesneld, met een rinkelende sabel en groote grijze snor. Hij had een prachtige gouden schakoo op zijn hoofd, met een veeren pluim. Wat beveelt Uwe Majesteit? vroeg hij aan de koningin, terwijl hij deftig zijn groote snor opstreek. Moet ik dat jongetje ge vangen nemen? Ja, beval de koningin. Floortje Kruidnagel was heelemaa! niet bang. Hij liet den generaal kalm begaan, die hem niet zoo heel zacht van den bok tilde en op den grond zette. Daarna pkte de generaal hem den kroon van het hfeofd en riep hem toeWil je wel eens daaelijk vertellen, wat je met den koning hebt uitgevoerd? Nauwelijks had hij deze woorden ge sproken, of daar ging langzaam de koets open en daar stapte de koning naar buiten met zijn bloote hoofd.. Hij ging dadelijk naar de koningin toe en fluisterde haar toe, wat er gebeurd was. En Floortje Kruidnagel had stilletjes zijn tooverstokie uit zijn zak genomen en hield dat op eens onder den neus van den barschen gene raal. Toen de generaal dat zag, liet hij dadelijk Floortje los, maakte zoo'n diepe buiging, dat de veeren pluim van zijn gou den schakoo op den grond kwam ten sta melde: Asjeblief,... jongeheer, ik bedoel, meneer, ik... hm, ik wist het niet, ziet U... nou, en de koningin zei, dat ik U van den bok af moest halen,... ik hpop, dat U niet bo^s is... Heelemaal niet, zei Floortje, geef den kroon maar aan den koning terug. Toen de generaal dat gedaan had, sprak de koning: Floortje Kruidnagel, de ko ningin en ik zouden het erg prettig, vinden als U bij ons een boterhammetje bleef eten. Wi U dat? We hebben spikkeltjes kaas op Jfrogd en bloedworst en gem berkoek. Graag, zei Floortje, ik zal het heel prettig vinden. Dan gaan we naar binnen, zei de ko- ning, en met zijn allen liepen ze de treden van het paleis op. Floortje liep naast den generaal, die nu in eens erg vriendelijk voor hem was. Sapperloot, generaal, zei Floortje op eens, wat heeft U daar een prachtigen gouden schakoo op, mag ik die opzetten? Jawel, meneer Floortje, natuurlijk, als U het wil, natuurlijk, maar, wat moet ik dan? Ik kan toch niet met mijn bloote hoofd ïoopen. Dat doen generaals nooit. O, dat is niets, zei Floortje en nam zijn matrozen petje af. Kijk dan mag U wel zoolang mijn matrozenpet op hebben. De generaals durfden niet neen te zeg gen. En zoo wandelden ze het paleis binnen, Floortje met den gouden scha koo van den generaal en de generaal met het kleine matrozenbretje van Floortje op zijn dikke bol. Alle dienaren van den ko ning, die hem tegenkwamen, konden hun lachen bijnö niet houden, zoo'n koddig gezicht was dat. Wordt vervolgd.) L xli Van ontzaglijk groot nut zijn de Rijks- landbouwproefstations voor den land bouw geweest. Aan veel geknoei, bedrog, zwendel, hebben zij een einde gemaakt. Honderden vereenigingen laten de voor naamste der aangekochte mest- en voe- derstoffen onderzoeken, en zijn aldus ge waarborgd tegen schade. Want blijkt niet geleverd te zijn, wat is gekocht, en ge garandeerd, dan bepaalt het Proefstation de korting, welke de leverancier ter scha deloosstelling heeft te betalen. Toch is nog niet aan elk bedrog en knoeierij den kop ingedrukt. Goeddeels zijn de koo- pers zelf hiervan de oorzaak. Er zijn nog vrij wat vt reenigingen, die weinig of niets laten onderzoeken, wat onverant woordelijk is, en dan zijn er nog heel wat achterlijke landbouwers, die niet zijin aangesloten bij een aankoopvereeniging en hun benoodigdheden koopen in goed ver trouwen. Wat zij ontvangen, weten zij dus niet. Misschien betalen zij voor een baal mest stof enkele centen minder wat lang niet altoos het geval is, niet zelden be talen zij méér maar zij Ïoopen daarby gevaar, voor eenige dubbeltjes, of, in sommige gevallen voor een belangrijk be drag benadeeld te worden, doordat het geleverde minderwaardig is of bij lange niet aan de garantie voldoet. Wie wil we ten, wat hij op zijn akkers uitstrooit en aan zijn beesten voedert, heeft de hulp der Proefstations noodig. Maakt hij hier van geen gebruik, dan gaat hij niet veilig, dan mest en voedert hij in het wilde. Voor eigen rekening het aangekochte te laten onderzoeken, gaat niet: althans voor de meesten niet, daarvoor zijn de kosten te hoog. Volledig onderzoek van een monster Thomasmeel kost b.v. f 8, van patentkali, super, ammoniak of ,kalk- stikstof f 6.Deze kosten zijn echter geen 'bezwaar voor een verteeniging, mogen niet als een bezwaar gelden, 't Is dernalve in het welbegrepen eigenbelang, der land bouwers en veehouders, dat zij lid zijn eener aankoopcooperatie, welke haar wa ren geregeld laat onderzoeken. De ana lyses der Proefstations behooren op net kantoor der vereeniging voor ieder ter in zage te liggen, of nog beter: te nangen, zoodat er zonder naar te vragen, elk daarvan kennis kan nemen. Er gaat aan de Proefstations heel wat omstaan, in sommige tijden komt men er handen, d.w.z. personeel tekort. Over '25, '26 werden te Maastricht, waar de mest stoffen worden gecontroleerd, 21138 mon sters onderzocht op ruim 40000 bepa lingen. De meeste monsters waren Thomas- slakkenmeel8773, hierop volgde in aan tal superphosphaat met 2767. Aan het Station voor veevoeder-onderzoek werden onderzocht 4479 monsters op 14851 be palingen het waren meest lijnkoeken en lijnmeel, n.l. 1297, dan volgde katoen- zaadkoek en -meel met 714 monsters. Dan is er nog het proefstation voor Zaadcontrole te Wageningen, waar 8080 monsters ter controle inkwamen, met 12775 daarin uitgevoerde onderzoekingen. Deze drie proefstations zijn voor den land bouw instellingen van het allergrootste belang. Ach neen. Als wij het Verslag tier Proefstations over 1925-'26 doorbladeren, worden wij opnieuw, daarvan overtuigd. Laat ik enkele grepen voor U mogen doen. Van een 100-tal aangeboden mon sters ammoniak super was het gehalte lager dan de garantie,, en bij een 30-tal werd de geoorloofde speling overschreden; bij 91 monsters kalitemestingszout 40 pCt. ging het gehalte onder de garantie met overschrijding der speling, en bij 116 monsters Thomasmeel was dit liet geval. Meerdere monsters kalkmergel waven van onvoldoend gehalte en van onvoldoende fijnheid. Van de aangeboden lijnkoek en mcelinonsters bleken 95l/2 procent zuiver dit was gunstiger dan in '24-'25, toen was dit maar 82>/2 pCt. Van -43 monsters sesamkcek en -meel waren er 6 onvol doende zuiver; 14 monsters soyakoek en -meel hadden een te hoog vochtgehalte en een 12-tal bevatten te veel minerale be st anddeelen. Behalve de Controle-dienst is er aan de Proefstations nog een opspo ringsdienst verbonden. Controleurs gaan er op uit, den boer op, en nemen gaarne monsters mee van partijen en partijtjes, waarvan onderzoek niet noodig is geacht. Dat deze dienst verkeerde praktijken aan het licht moet brengen, is duidelijk. Zoo moest in het vorige jaar door het Station voor Zaadcontrole in 33 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt wegens levering van zeer minderwaardige en vvaar- dclooze partijen zaaizaad. Niet minder dan 161 waarschuwingen werden verzonden voor den verkoop van slechte kwalitei ten zaaizaad, waaronder een 20-tal voor leveringen van zaad, waarvan de gezond heidstoestand onvoldoende was. Een be langrijk deel dezer waarschuwingen wa ren gericht tot zaadhandelaren, die tot dusver nog niet door controleurs waren bezocht. Slechts enkelen der vroeger reeds gewaarschuwden zetten hun knoeibedrijf van het vorige jaar voort; de controle op deze firma's zal nog worden verscherpt en daardoor het knoeien onmogelijk wor* den gemaakt. Met betrekking tot het vee voeder werd door het desbetreffende Proefstation tegen 10 personen 15 pro cessen-verbaal opgemaakt. Meer dan 400 monsters werden door de controleurs mee gebracht Verschillende onzuiverheden wer den bij onderzoek dgevonden, als: lijnmeel' bevatte zeer veel opveegsel, erwten- meel bestond uit een mengsel van gemalen erwten, gemalen graan en maismeel. Z.g. vischmeel was diermeel, enz. De Opspo ringsdienst van Maastricht constateerde o.m.dat een monster kamerplantenmest bestond uit turf strooisel, klaarblijkelijk be vochtigd met een oplossing van Chilisal- peter, dat van 2 monsters kalkmergel niet één aan de garantie voldeed; dat een monster „Groeikracht", betaald met f 4, per 272 Kilo, bestond uit een mengsel van katoenzaadmeel en beendermeeldat van 25 monsters Thomasmeel 6 niet vol deden aan de garantie enz. enz. i Van de gerechtelijke vervolgingen noe men we 2-maal f 100 boete of 100 da gen hechtenis en publicatie van het von nis, en 2 maal f 15 boete. EEN PSEUDO KONINGSZOON. Op het platteland van Polen dweept men nog steeds met de monarchie. Men houdt er va.i koninklijke praal en machts vertoon. Een werklooze Galliciër, J. S. heeft daarvan op brutale wijze misbruik gemaakt. Hij kende de geestesgesteldheid' van dc bewoners der streek van Mioszka zeer goed cn vatte een stout plan op. Een tijdlang werkte hij-aan „documenten", die lvij van „koninklijke" zegels voorzag, en verscheen toen, op een gegeven oogenblik' voor de boe-en met de korte en bondige mededeeling, cl at hij een telg was uit het oude Poolsche koningshuis en daardoor wettig troonopvolger, en dat hij onder vrceselijke ontberingen aan de vervolging zijner vijanden was ontkomen. De repn- blikeinsche regeer ing had een prijs op zijn hoofd gezet en daarom verzocht hij! hulp en bescherming. Bliksems rei ging de mare van de komst van den telg van dorp tot dorp. De be volking liep te hoop om den koning te zien. Daardoor aangemoedigd, vormde de „vorst" in een ommezien een lijfwacht van 50 man, waarmee hij, in a/wachting dat men een kroningszaal voor hem zou vinden, zijn intrek nam in tie hofstede van een landbouwer, die tijdelijk te War schau vertoefde. Dc koning hield daar „eerde". Maar het succes steeg hem nu naar het hoofd en om zicu een paleis te verschaf fen, bestormde hij niet zijn mannen we derom een boerderij, waarvan de bewo ners zich heftig te weer stelden. Het einde was een bloedig gevecht, dat ee nige lie ten die aan den zoogen. koning; niet geloofden, aanleiding gaf, de mili tairen uit het nabijgelegen garnizoen te hulp te roepen. Toen deze waren aange komen, duurde het niet lang of kronings zaal en paleis waren ontruimd. Weldra door allen verlaten, gaf „de koning" zich tenslotte over en werd voorloopig ach ter slot en grendel geborgen. Nu was ook al spoedig vastgesteld dat deze vor stelijke figuur niemand anders was dan de werklooze Szevvczyk. I iri.iS'1 i I i lil

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5