Tweede Blad mm Ar?-Ps AMANDELTJES ~2)M*UDDING<^ mmwar Jan Men, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Burgerlijke Stand. Kantongerecht llensdei Buitenland Plaatselijk Nieuws Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET "Wanneer het Rijk acht honderd gulden aftrekt voor het levensonderhoud van een gezin voor Personeele belasting, heeft dan, waar men kerkdijken moet betalen, het recht om maar zes honderd gulden van het belastbaar inkomen af te trekken Zoo neen, wat moet ik dan doen om het geld terug te krjjgen, wat door mij te veel betaald is. V. W. De kerk heeft ongetwijfeld het recht om bij de kerkeljjke belasting den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud zoo hoog of laag te stellen als zij zelf wil. Het is allerminst een vereischte dat zij bij dien aftrek rekening houdt met de regeling van de Rijks-inkomstenbelasting. Is iemand verplicht, wanneer hij voor zich zelf werkzaam is, dan rentezegels te plakken D. A. Wanneer iemand werknemer is moeten voor hem rentezegels worden geplakt. Wordt hy later werkgever dan moet hij een half jaar blijven doorplakken en na dien tijd heeft hij het recht om den Raad van Arbeid te verzoeken de verzekering verval len te verklaren. Te Gorinchem is een Burgemeesters vacature. Nu rijst by mij de vraag of de wethouder, die het Burgemeestersambt waarneemt, de bezoldiging aan dat amtt verbonden geniet en bovendien zijn inkomen als wethouder. G. M. De Wethouder, loco-Burgemeester, die vacature het Burgemeestersambt waar neemt, heeft op de aan dat ambtsverbon den jaarwedde vanaf het begin der waar' neming af aanspraak, indien de waarne ming in haar geheel meer dan eene maand i heeft geduurd. Heeft zij korter dan eene maand geduurd dan ontvangt de waarne mer niets. Elk jaar in den Herfst wordt er in een bevolkte buurt vlas geroot in slooten, welke n 't drinkwater uitloopen waar ruim 100 menschen drinkwater moeten halen. Nu echter is dit in 't voorjaar al begonnen met het vlas. Is daar nu van rechtswege niets aan te doen om dit te veranderen, daar het water totaal onbruikbaar wordt. Gaarne zag ik van U zoo spoedig mo- gelyk antwoord, waar en tot wien ik mij moet wenden. H. B. 't Best is dat U zich wendt tot de Ge zondheids-commissie waaronder uwe woon plaats ressorteert. U verzoekt haar dan hare tusschenkomst te willen verleenen om aan het door U bedoelde euvel ten spoedigste een eind te maken. Is een gepensionneerd Rijksambtenaar, den door hem eenmaal afgelegden eed gehouden dien te handhaven? B. W. Uwe vraag is niet. zeer duidelijk gesteld, omdat in een eedsformulier zoo veel kao zyn opgenomen. Zoo kan er b.v. in staan, dat de functionaris zich verbindt om zyn plichten trouw te vervullen, wat natuurlijk na zijne pensionneering geen ziu meer heeft. Maar hy kan b.v. ook den eed hebben afgelegd, dat hy zyn ambtsgeheimen niet zal bekend maken. En het bekend maken dier geheimen mag natuurlijk ook niet ge schieden r a zijne pensionneering. Doet hy zulks toch, dan is hij strafbaar ingevolge art. 272 van het Wetboek van Strafrecht. Ik ben ongeveer 26 jaar oud, en un ben ik van plan te trouwen kan ik nu in 't huweljjk treden zonder toestemming van mijne ouders, of heb ik die nu nog noodig A. A. GEVONDEN VOORWERPEN Een rijwielplaatje en eenig geld. Terug te bekomen bij de mare- chaussé kazerne alhier. jfejgg CRATtS^P£NAI>INÈ$A VS BLOEDIG DRAMA. Te Merxem in België heeft zich een bloe dig drraraa afgespeeld. Een 21 jarige ban diet, die door de politie gezocht werd, hield in die gemeente op en een 3-tal politie beambten zouden een poging ondernemen om hem fe arresfeereo. Toen zij op de deur zijner woning klopten plaatste hij zich zoodanig, dat hij bij het openen der deur tusschen deze en den zij muur stond. Een politieman trad langzaam binnen roet de revolver in de hand. Maar nauwelijks was zyn arm voorbij de deur, of bij werd door den bandiet gegrepen, die verscheidene schoten a bont portantop hem loste waarop de beambte Cp den grond viel. Ook de volgende agent werd door een kogel getreden. De derde agent maakte den schurk door drie kogels voorloopig onschadelijk. Nu ging den politiedienaar hulp halen maar nauwelijks was hij op het trapportaal of een 3-tal schoten weerklonk. De bandiet had zich n.l. weer weten op te richten, aan één der gevallen politiemannen diens revolver ontnomen en daarmee vervolgens op den agent geschoten, die door ééu der kogels geraakt werd. De toestand der gewonde agenten is be vredigend, die van den bandiet hoogst be denkelijk. HET LEVENDE LIJK. In Londen werd dezer dacen een man door een tram overreden. Een agent en een dokter waren er gauw bij en de laatste constateerde dat de man dood was, en het hem naar het lijkenhuisje overbrengen Toen echter een uur later de familieleden kwamen om de identiteit vast te stellen, vonden zij den vermeenden doode recht overeind te zitten. De herleefde scheen met het heele geval niet erg in zyn schik te zijn. Hij was ten zeerste vertoornd. Er zat niet an ders op, dan hem naar het ziekenhuis te vervoeren. Hier bleek hij er veel beter aan toe te zijn dan de dokter vermoed had. Gelukkig dat de opleving bytijds kwam. WOUDRICHEM. De oppsr-wachtmees- ter der Koninklijke Mareehaussé de Rijk, thans te EttenLeur, wordt met 2 Juni a s. overgeplaatst naar hier. Café Restaurant Uitspanning. 8t. Jansstraat 10-12 '8 BOSCH. Tel. Interc. 436 Ruime auto garage's Station N.A.B.O. SLEBüWIJK-'s BOSCH 1 Nieuwsblad DUSSEN. Geboren: Cornelis Sebastiarms, z. van B. Schalken en E. HéijkantsTrijntje Antonia d. van M. E. Bakker en M. de Ru ij ter; Theodorus Everardus z. van F. A. van Ham en J. Th. Heijmans; Petro- nella d. van Th. Vetjens en Th. M. Pais; Leonarda Maria d. van J. Verhoeven en P. C. Meijers; Maria josepha d. van P. M. Wetering-s en W. Penninx; Wil helmus Gerardus z. van W. A. v. d. Pluijm en M. de Bodt; Adriana d. van A. v. d. Hoek en Ch. W. de Rooij;Geer- truida Elisabeth d. van Ant. v. Oorschot en W. E. Schalken; Leendert z. van M. C. de Rooij en C. van Dijk. Overleden: A. H. v. d. Pluijm 64 j.; A. Heijmans weduwe van B. van Veld hoven 81 j.; W. van Hees wed. van H. van Gerven 83 j.; A. Schelle weduwnaar van J. Mariens 86 j.; W. Prinsen weduw naar van C. Pennings 78 j. Levenloos kind van M. P. v. d. Pluijm en C. Ribbens; idem van J. A. F. v. d. Pluijm en A. M. J. v. d. Pluijm. Vergadering van den raad der gemeente NEDERHEMERT cp Woensdag 25 Mei ti.ni!. 4 uur Z. T. VoorzitterEd.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden behalve de heer O. v. d. Werken. De Voorzitter opent de vergadering' met voorlezing van het formuliergebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering die onve anderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van Ge:i. St. dat de door den raad vastgestelde verordening voor het vervolgonderwijs is goedgekeurd. Verzoek van de Vereen. Centraal Ar chief en Inrichtingsbureuau voor maat schappelijk hulpbetoon te Amsterdam om subsidie. Besloten wordt een subsidie van f 5 te verleenen. Verzcek van de Vereeniging voor Zui gelingen en Kinderverzorging om een sub sidie te mogen ontvangen tot wederopzeg- gins *toe. De Voorzitter licht toe dat het vorig jaar een subsidie is verleend van f 25. De heer de Gaaij ziet voor de gemeente niet veel nut in deze vereeniging. De Voorzitter merkt op, dat er bij andere gemeenten ook niet veel belang stelling voor schijnt te bestaan, het be drag van f 3500 dat het vorige jaar door gemeenten, rijk en provincie moest worden bijeengebracht is, niet bij elkaar gekomen. De heer de Gaaij zegt dat de gemeente het vorig jaar zijn goeden wil heeft ge toond en dit niet heeft geholpen. Spr. voelt er daarom niet veel voor een vaste subsidie te verleenen. De heer Smits voelt hier ook niet veel voor. .Met algemeene stemmen wordt hi r- op afwijzend op het verzoek beslist. Benoeming van een onderwijzer. De Voorzitter deeit mede dat zich 16 sollicitanten hebben aangemeld, waaruit door B. en W. de volgende voordracht is opgemaakt. 1. H. v. Veldhuizen, Za'tbidNI .t'3 2. J. Brouwer, Gennep; 3. G. Kila, Gorinchem. Spreker deeit mede dat de Inspecteur op het L. O. heeft bericht, dat hij be noeming van den heer Brouwer wenscht aan te bevelen omdat deze langer praktijk heeft dan de heer Veldhuizen. De heer de Gaaij vraagt of als de heer Veldhuizen benoemd wordt, hij dan ook in de gemeente komt vronen. De Voorzitter antwoordt dat hij dit vol gens de verordening verplicht is. Hierop wordt tot s'emming overgegaan met uitslag dat de heer Brouwer twee en de heer Veldhuizen vier stemmen ver kreeg en de laatste al zoo werd benoemd. Nog wordt besloten tot af- en over schrijving van een klein bedrag der bc- grooting 1926. idem der begrooting 1927, dit laatste tot een bedrag van f 30 voor de vergoe ding aan de brandweerlieden voor den jongsten brand bij A. v. d. Werken. Onderzeek geloofsbrieven nieuw benoem de raadsleden. De Vborzitfer wijst voor dit Onderzoek aan de heeten Peereboom en v. Oo;:en. Alles wordt in behoorlijke orde bevon den, zoodat tot toelating wordt besloten. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. STRAFZITTING VAN HET KANTON GERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 20 Mei 1927. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie: (waarnemend) Jhr. Mr. v. Rijckevorssel. Griffier: Mr. W. Ruitinpa. 52 zaken moeten door den Deurwaar der worden uitgeroepen. De voor verdere behandeling in de vo rige zitting uitgestelde zaak tegen C. B. chauffeur fe Aalburg komt als een der eerste in behandeling. Verdachte zou met zijn bus circa 25 minuten te laat vertrokken zijn vanaf het stadhuis te Heusden in de richting 's Bosch. Als verweer voerde ver dachte aan dat hij bougie's had moeten halen fe Aalburg, daar de wagen niet goed wou loopen. Getuige wachtmeester RoomsVerdach te moest volgens zijn dienstregeling te 10,50 te Heusden zijn en moest niet ver der rijden, maar weer terug naar den Bosch. Hij is toch naar Aalburg doorge reden, terwijl hij passagiers in zijn bus had. Kantonrechter: Natuurlijk hebben we hier weer een staaltje van dat heerlijke concur- rentierijden. Bougie's voor een Ford had verdachte best te Heusden kunnen krijgen en ik beschouw het als een uitvlucht om te zeggen„Ik moest bougie's te Aalburg gaan halen." Bovendien heeft iedere auto rijder, als hij ten minste behoorlijk toege rust van huis gaat een paar nieuwe bou gie's bij zich en wie ze niet bij zich heeft zorgt slecht voor zijn zaken. De waarnemend-Ambtenaar vraagt vrij spraak op grond dat zijns inziens het be wijs niet wettig en overtuigend is bewezen. Kantonrechter: Met uw requisitoir kan ik mij in het geheel niet vereenigen. Ik acht het wettig en overtuigend bewijs als een muur zoo stevig en daarom veroordeel ik verdachte tot een geldboete van f 10 of 5 dagen hechtenis. G. v. V., boterhandelaar te Veen had boter verkocht van te laag vetgehalte. Kantonrechter: Nu beginnen ze me waar achtig ook al te knoeien met boter. Eerst was het met melk, toen met brood en nu met boter. Gelukkig voor verdachte is het vetgehalte dit keer niet vee! te laag en daarom veroordeel ik hem tot f 15 boete of 10 dagen naar een plaats, waar hij zeker niet te veel boter krijgt. L. J., chauffeur te Dussen, had in zijn j N.A.B.O.-bus 14 personen geladen, terwijl hij er maar acht mocht hebben. Geen voor- i deelige rit, want het kost hem nu f 10 of 5 dagen. De vorige verdachte L. J. had eenige dagen later weer hetzelfde gedaan. Ook nu kost het hem f 10 of 5 dagen, y W. G. v. W. chauffeur te Gendereri, was in den morgen van 7 April j.l. 40 minuten te laat uit Heusden naar Den Bosch gereden. KantonrechterAl weer de concurrentie. Verdachte: Ik had een lekken band en kon bovendien den wagen niet goed krij gen, zoodat te Iaat van huis werd gereden. De andere bus was niet gekeurd. En ik heb een jongen met de bus naar Eethen gestuurd om nog passagiers te gaan halen. Getuige wachtmeester RoomsWe wis ten dat 'e en kleine jongen van 13 jaar dikwijls reed en daarom ging de opper wachtmeester er op uit. Hij trof den jon gen aan, deed de bus stoppen en stuurde den jongen naar huis. Daarom moest na tuurlijk verdachte eerst naar Eethen en dat was de reden van het te laat zijn. Kantonrechter't Is een schandaal om een kwajongen van 13 jaar achter het stuur te zetten. Als we jullie lieten betotbben, zouden we kinderen achter het stuur krij gen, die 's morgens met de zuigflesch van huis worden gestuurd. Maar hiervan krijg ik het proces-verbaal nog wei en dan spreken we eikaar nader. Nu hebben we het over het te laat rijden. Ik wil dat op tijd gereden word en het zal gebeuren ook. Rijden jullie weer niet op tijd, dan zal ik hem, wien het ook treffen moge, buitengewoon streng straffen, 't Hangt me al weer lang de keel uit. Je krijgt nu f 10 of 5 dagen. yk. P. v. B., chauffeur te Wijk had te Haarsteeg met zijn autobus de bus van een concurrent, die stilstond, met een snelheid van circa 30 K.M. voorbij gcrelex, terwijl een aantal reizigers uit de stilstaande bus stapten. Getuige wachtmeester Rooms: 'tWas erg gevaarlijk. Verdachte reed als dol ach ter Thur aan. Hij stopte even en reed toen met dotU vaart er langs. Getuige marechaussee VeenendaalIk persisteer bij net proces-verbaal en het geen de wachtmeester zegt, is juist. Kantonrechter: Weer een schandelijk staaltje van concurrentie. Niets wordt ont zien om elkaar maar voorbij te komen om voor te kunnen rijden, of het gevaarlijk is kan jullie niet schelen. Maar mij kan dat heel veel schelen en daarom geef ik ver dachte f 15 boete of 10 dagen hechtenis. R. de R., bakker te Almkerk had met een auto gereden, waarvan de handrem absoluut niet werkte, hetgeen door getuige marechaussee Prevo wordt bevestigd. Von nis f 10 of 5 dagen. X" A. Z„ schippersknecht te Werkendam was in den laten avond eens aan 't schreeu wen geweest op den Sieeuwijkschen dijk. Kantonrechter: is dit de zoon van de Fannie? Marechaussee Prevo: ja, Edelachtbare, en 'tis een erg lastig persoon. Kantonrechter: Hij moet dat geschreeuw maar afkeren. Nu krijgt hij f 10 of 5 dagen. J. A. S. arbeider te de Werken, had zich aan hetzelfde strafbaar feit schul dig gemaakt als de vorige verdachte. Ook van hem verklaart de marechaussée Pre vo dat hij een lastig heerschap is. Kantonrechter: Dan ook f 10 of 5 d. XA A. manufacturicr te Edam was te Woudrichern gelogeerd voor zijn plezier. Liefhebber zijnde van riviergezichten stond hij op den wal te kijken naar de voorbij varende schepen. Maar helaas, hij stond in het gras en werd gezien door den wachtmeester der marechaussée, die hem een bonnetje gaf, dat hem nu f 1 boete of 1 dag hechtenis bezorgde. De Werkendammers J. Z. schipper, A. J. de V. en A. v. d. S. beiden arbeiders waren op 19 Maart j.l. aan liet feesten en waren toen een klein weinigje onder „den irtvloed" gekomen. Kantonrechter: Te veel drinken is altijd verkeerd en speciaal voor deze drie hee- ren, die ik nog maar al te goed van vroe ger ken. We moeten voorkomen dat ze weer niet al te erg uit den band springen en daarom maar een goede straf n.l. f 15 of 10 dagen voor ieder. Uitspraak van 20 Mei 1927. Arbeidswet: J. V. v. d. S., Werkendam f3 of 2d.; J. K., Sleeuwijk f 2 of ld.; J. D. Sleeuwijk 2 maal f 2 of 2 maal 1 d. Boterwet: G. v. V., Veen f 15 of lOd. A. v. D., Almkerk f 3 of 3 d. jachtwet: W. D., Almkerk f5 of 3 d. Wet midd. v. vervoer: L. J., Dussen 2 maal f 10 pf 2 Ima&l 5 d.W. G. v. W., Gendenen f 10 of 5 d. Motor- en rijwiel wet: A. H. V., Elshout 2 maal f 2 of 2 pia,a1 1 'd.A. v. H., Alm kerk f7,50 of 5 d.;A. P. v. B., Wijk f 15 of 10 d. M.Regl.: A. S. Sprang, 'f5 of 3 d.; T. de B., Heusden f3 of 1 d.; C. M. 's Gravezande f 1 of 1 d.; J. V., Almkerk f 3 of 1 d.P. H. P., Almkerk f 1 of 1 a. R. d. R., Almkerk f 10 of 5 d. Gem.verorden.R. J. W. K., Amsterdam f 3 of 1 d.; O. v. K., Amsterdam f5 of 3 d.; W. F. H. en M. L. L., Utrecht elk f 3 of 2d.; A. Z., Werkendam f 10 of 5 d.; W. B., De Werken f 5 of 3 d. j. A. S., De Werken f 10 of 5 d. Regl. rivieren en kanalenA. K. Vrees wijk f 5 of 3 d.; P. v. d. M., Aalst f5 of 2 d. Scheepsregl.A. v. D.„ Werkendam f 5 of 3d.; T. B., Sliedrecht f 10 of 5 d. S. P., lerseke f 3 of 2 d. Prov. Wegg.C. v. d. S., Werkendam f3 of 2 d. 461 Str.G. v. M., Rijswijk f 2 of 1 d. 453b: J. Z., Werkendam f 15 of lOd. A. j. d. V. Werkendam f 15 of 10 d„; A. v. d. S., Werkendam f 15 of 10 d. 453h en Overtr. Gem. verorden, f 15 of 10 d. en f10 of 5 d. Rijwiel zonder licht: T. O., Almkerk f3 Of 2 d. o AALST. De Fanfare „Prins Hendrik" alhier, behaalde op Hemelvaartsdag op het te Baarn gehouden concours een 3de prijs in de afdeeling uitmuntendheid. GAMEREN. Bij de gehouden verkiezing) voor leden van den raad, was de uitslag? als volgt: Lijst 1 308 stemmen, herkozen A. van Eek en C. E. Timmer en gekozen C. v. Tuijl. Lijst 2 103 stemmen. Gekozen P. M. van Tricht. i Lijst 3, 351 stemmen. Gekozen J. A. de Jongh, P. v. d. Werken en A. van Leeuwen. Lijst 4 en 5 behaalden geen zetel. Uitslag: Lijst 1, drie; lijst 2 één; lijst 3, drie zetels. HERPT. Dinsdag der vorige week vier de de Z.Eerw. Pastoor W. L. A. M. Tim mermans alhier onder zeer veel belangstel ling zijn zilveren priesterfeest. Voor de R. K. Kerk aan den straatweg, een eerepoort en een mooi laantje van planten, masten en guirlandes leidde ver der naar het kerkgebouw, dat door de goe de zorgen van den heer v. Dongen, bloe mist te Waalwijk, in feestdos was gestoken. Ook voor de pastorie was door den heer Verhoeven, bloemist alhier, een passende versiering aangebracht. Om kwart voor tien wachtte jong en oud aan de brug bij Luttelherpt de komst van den jubilaris af. Toen de auto, waarin de jubilaris gezeten was, vergezeld van den Z.Eerw. Pastoor Lange uit 's Bosch, de grens der parochie passeerde, steeg er een gejuich op en luidden de klokken. De eere-voorzitter der feestcommissie, bur gemeester v. Eggelen, sprak den jubilaris toe, waarna men naar het kerkgebouw trek, terwijl de harmonie de processie- marsch „MaU. speelde. Aan de eere poort werd de jubilaris' opgewacht door den HoogEerw. heer Deken van Heusden en de geestelijken, die uit de parochie afko stig zijn. Na de H. Mis zong het za. „koor een feestcantate, daarna werd de jubilaris met de feeststoet naar de Pastorie gebracht. Om 12 uur had de huldiging, van het feestcomité, de vereenigingen en de schoolkinderen plaats, terwijl door den Voorzitter van het feestcomité de cadeaux der parochianen werden aangeboden. De receptie waaraan een eindelooze rij van bezoekers deelnam o.w. het dag. bestuur der gemeente, het R. K. Kerkbestuur, afge vaardigden der verschillende vereenigingen, de geneesheeren uit Heusden en talrijke parochianen. Een schat van bloemen, was van alle kanten aangebracht. Na het diner gaf de harmonie om 5 uur een concert in den tuin der pastorie. Om 7 uur was er plechtig Lof en Te Deum. Om half negen werd door de Har monie „De Eendracht" een concert gege ven. De jubilaris heeft op ondubbelzinnige wijze mogen ondervinden welke genegen heid zijne parochianen hem toedragen. GIESSEN. De uitslag der stemming van lederi voor den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 25 Mei 1.1., is als volgt: Lijst 1. G. Hak 23, P. Nieuwenhuijsem 18, H. de Lorm Jz. 6, J. Lievaart 14 em P. van Vugt 0 st. Lijst 2. C. M. Verhoeven 60, M. van Eeten Dz. 34, J. Nieuwenhuijsen 16, J. van Herwijnen 26, A. Roza Jz. 7, L. Westerlaken 0, A. Westerlaken 0 en H. A. Kant 2 st. Gekozen zijn aldus: G. Hak, P. Nieu- wenhuij;en (aftr.), C. M. Verhoeven (aftr.) M. van Eden, J. Nieuwenhuijsen (aftr.), J. v. Herwijnen (aftr.), A. Roza Jz. (aftr.) De heer H. de Lorm Jz. werd niet her kozen. SLEEUWIJK. De WelEerw. Heer Ds, Feijkes, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier heeft een beroep ontvangen naar Tuil. Onze dorpsgenoot de heer P. van' Vuren, thans in militairen dienst te Gorcum* heeft bij de oefeningen een bal tegen het voorhoofd gekregen, dat zoo ernstig is aangekomen, dat opneming in het zieken huis te Utrecht noodzakelijk bleek. gvft .1 L.j '—O—* JLBeacoelt van oud» bekend Rótel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5