Plaatselijk Nieuws hagelsteenen, sommige ter grootte van duiveneieren. Boomen en telefoonpalen werden door het hemelvuur getroffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. WILNIS. Ook hier een slachtoffer. Te en by Wilnis hebben zware hagel buien groote verwoestingen aangericht. Van de broeikassen der tuinders is zoo goed ais geen ruit heel gebleven, terwijl de te veld staande gewassen groote schade leden. In het naburige Vinkeveen werd de groentehandelaar Albers door den bliksem getroffen en gedood. IN DE BETUWE. Tjjdens het onweer dat boven de Neder- Betuwe woedde is de bliksem ingeslagen in de groote graanschuur van den molenaar lan Augustinus te IJzendoorn. Het houten gebouw brandde geheel af. Alles was verzekerd. TE WOUDRICHEM. De bliksem is ingeslagen in de boerderjj van de gez. Daim aan den Ouden Dijk te Woudrichem. De hoeve brandde geheel uit. IN GRONINGEN. Te Weelerveen (Gron.) sloeg de bliksem in een boerenbehuizing van de aardappel meelfabriek Wester wolde*. De bewoner, I. Bolde, kreeg bij het naar buiten gaan e«n zware steen op het hoofd, waardoor hij ernstig werd gewond. Het huis be kwam geen schade. TE HENGELO. Boven Hengelo (O.) brak een kort doch hevig onweer los, vergezeld van zwaren hagelslag. In korten tjjd waren van hon derden huizen, vooral die waarvan de ge velzijde naar bet Westen gelegen is, de ruiten vernield. Zoo werden van het St. Antoniusgesticht en de o. I. school aan het Has8eider Voetpad alle ruiten totaal vernield van het huis van het hoofd der laatstgenoemde school werd mede een massa ftannen weggeslagen. Er vielen hagel steenen als duiveneieren. In een minimum van tijd waren verschillende straatgedeelten onder water geloopen. Boomen en tuin vruchten leden enorme schade. NOG EEN SLACHTOFFER. Te Aalten werd de rijwielhandelaar R., terwijl hy zich per flets naar huis begaf, door den bliksem getroffen en gedood. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. TE ASTEN. Men meldt uit' Asten Vrijdagmiddag ontlastte zich boven onze gemeente een vry hevig onweder gepaard met geweldige regen- en hagelbuien. In het dorp zelf waren de hagelsteenen slechts gemiddeld 1 c.M. groot en richtten zy daar niet veel schade aan. In de Peel naar de richtig Someren en ook naar de richting Liéssel, alsmede op het gehucht Heusden is de schade echter enorm Van 40-tallen boerderijen zyu de ruiten door den hagel stuk geslagen. Hier vielen ver schillende hagelsteenen met een doorsnee van 4 c.M. Ook in het naburige Liessel moet veel schade zy n, o.a. zouden daar eeer veel ruiten in de R. K. Kerk ver brijzeld zyn. De schade aan de gewassen is door de meeste boeren legen hagelslag verzekerd TE VLIJMEN. Vrijdagmiddag circa 3 uur ontlastte zich hoven onze gemeente een kort maar hevig onweer, gepaard met zwaren regenval. Door bet hemelvuur werd de windmolen van De Kinderen de Roos in de Kerkstraat getroffen, waarbjj een balk werd versplin terd van de galerij, ook de groote poort van den windmolen moest het ontgelden, daar de planken totaal zyn stuk geslagen. Persoordyke ongelukken kwamen niet voor. TE WEERT. Ook woedde boven Weert en omgeving een hevig onweer gepaard gaande met ewareri hagelslag. Er is groote schade aan den oogst aangericht. Duizenden dakpan nen en ruiten werdén door de groote ha gelsteenen vernield. HET NOODWEER VAN VRIJDAG. Bü het gehucht Vrouwenakker, onder de gemeente Uithoorn, is Vrydagmiddag een watermolen, bewoond door de familie Braat, door den bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. Het huisraad kon met moeite worden gered. Vrydagmiddag is de bliksem geslagen in een boer der y onder den huize Ntj en- huis, van L. H. graaf Schimmelpennirick van Nyenhuis, en bewoond door den land bouwer H. De boerdery brandde geheel af. Het vee kon worden gered. Bij den bloemist Hemeltjen te Harder wijk zijn ongeveer 200 ruiten van broei kassen door den hagel vernield. Ook bij andere bloemisten aldaar richtte de hagel schade aan. Te Bergeyk is de bliksem in de boerdery van den landbouwer P. Tilburgs geslagen. De boerdery is geheel afgebrand. De kinderen, die ziek te bed lagen, konden met moeite worden gered. Twee varkens, een kalf en een hond kwamen in de vlam men om. Verzekering dekt de schade. In andere woningen te Bergeyk werden de ^lectrische leidingen vernield. ia de boerderij van J. door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Raalte is de boerdery van de wed. Nyenhuis door den bliksem getroffen en afgebrand. Een boerdery in de buurtschap Nieuwe- heeten ging mede in de vlammen op. Te Luikgestel is het zoontje van den heer Knapen door den bliksem aan het hoofd getroffen. Het ventje kreeg twee gevaarljjke wonden. Zyn toestand is zeer ernstig. Tijdens het onweer dat zich Vrijdag middag boven Woerden en omliggende gemeenten ontlastte, sloeg de bliksem in den oven van de steenfabriek van den heer K. te Barwoutswaarder. Tegen den muur van den oven stond een werkman, die werd neergeslagen, waarbij hy zijn bewust- zyn verloor, terwyl zich een zwarte streep op zyn rug vertoonde- 's Avonds was hy weer hersteld. Twee kinderen werden eenige meters weggeslingerdzy hadden zwarte strepen over de armen. Een tiental werklieden van de fabriek van den heer K., die bij elkaar stonden, werden tegelijk tegen den grond geslagen, terwyl de heer K., die zich in de onmid dellijke nabyheid bevond, ongedeerd bleef. De mannen liepen geen verwondingen op. Stukken hout, die van den oven waren geslagen, lagen meters ver het land iu. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem ih zonder ongelukken en brand te veroor zaken. Vrydagmiddag ontlastte zich boven Mui den en Muiderberg een onweer, gepaard gaande met een hagelbui zooals niemand zich herinnerde ooit gezien te hebben. De hagelsteenen hadden over 't algemeen een grootte als naftaballetjes, doch daar tusschen bevonden zich brokken ys van 12 c.M. middellijn. Vooral in de buurt van het Naarder- meer, de Hakkelaarsbrug en Muiderberg was het ontzettend. Er zyn twee steenen gevonden, waarvan de eene 8 ons en de andere bijna 2 pcnd woog. Hoe groot de hagelsteenen waren blijkt wel hieruit, dat drie uur later nog stukken ys op den weg lagen, ter grootte van een kippenei. Op Muiderberg zyn onnoemelyk veel ruiten en dakpannen vernield. De vrnchtboomen en de te velde staande gewassen leveren niet veel hoop meer op een goeden oogst. Tydens het onweer, dat zich Vrydag middag boven Veenendaal ontlastte, is de landbouwer H. Drost, in de Groep, die met een zeis op den schouder onder eêh boom gevlucht was, door den bliksem ge dood. pen, die met veel materiaal optrad. Zóó geweldig was de warmte-ontwikkeling, dat men op het dek haast niet kon loopen hier en daar begon het water, dat tegen t den wand van hutten en kajuiten bleef staan, zelfs te koken, en de verf aan de buiten zede van het schip bladderde af. Er zyn toen met behulp van een zuurstofapparaat verscheidene gaten in den scheepswand ge maakt, teneinde den ontzetteriden vuurgloed meer direct te kunnen aantasten, maar of schoon enorme hoeveelheden water in het schip werden gebracht behalve de Janson werkten ook mee de andere dry veilde stoom spuit van de Amsterdamsche brandweer de Jan van der Hoyden, verschillende stoom spuiten op den wal, en de drijvende stoom spuit van de Amsterdamsche Droogdokmaat- schappy duurde de vuurgloed urenlang onverminderd voort Het bluschwater scheen wel in stoom te vergaan, hoewel blykens het slagzij maken van bet schip op een oogenblik lag het 30 gr, uit het lood toch ook veel water in het schip aanlandde. Tegen middernacht vormde het brandende schip met den rossen vuurgloed daarboven een fantastisch schouwspel. Zooals gemeld, bestond de lading hoofd zakelijk uit coprah. In het voorste gedeelte van het tweede tusschendek van ruim 3 waren 1200 ba'en coprah gestuwd, in het achterste tusschendek van ruin 3 lagen dertig drums cocosolie. Deze vaten barstten door de hitte en de olie die zich dientengevolge over de coprah-balen verspreidde, verhoogde de brandbaarheid daarvan. Aanvankelijk meende men als oorzaak van den brand te moeten beschouwen broeiing in de coprah. By nader onder zoek acht men dit onwaarschijnlijk, omdat in Antwerden nog in de lading gewerkt is en toen niets verdachts gevonden is. Wellicht zoo luidt thans de veron derstellicg is ook dit ongeval aan het noodweer te wijten. De bliksem zou dan langs de draadlooze luchtkoker of langs lading zijn geslagen hebben gesticht. Eerst Zaterdagochtend 7 uur was de brandweer den brand meester, maar voor- loopig werd doorgegaan met spuiten. Schip en lading hebben groote schade geleden, een bedrag is echter nog niet op te geven. WIELRIJDER TOT IN DE KRUIN VAN EEN BOOM GESLINGERD. Het tweede ongehk te Alkmaar had Dinsdagmorgen plaats. Op de Laat reed een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door een heer uit Sassenheim. De auto reed met groote snelheid over het midden van den rjjweg. Ter hoogte van de Hofstraat stak plotseling een wielryder, eveneens met vrjj groote vaart, de straat over. De wielrijder kwam voor den auto terecht en werd door het achterwiel van den auto gegrepen en wel met zoo'n vaart, dat hij omhoog geslingerd werd en in de kruin van een boom terecht kwam, waaruit hy kermende van de pijn weer op den grond viel en daar bleef liggen. Per brancard werd hy naar het St. Elisabethgesticht vervoerd, De man had «en gecompliceerde breuk aan het linkerbeen bekomen en voorts wonden aan het hoofd, welke echter niet van ernstigen aard bleken. De politie vond aanleiding den chauffeur aan te houden «n zijn wagen in beslag te nemen. Later is hy weer vry gelaten- Tegen den bestuurder zal proces-verbaal worden opgemaakt. o— DE KONINGINNEBRUG Gemeenteraad van Rotterdam heeft tot diep in den nacht gedebatteerd over het voorstel-Ter Laan c.s., tot het aanvaarden van het aanbod van f 49.000 van de re geering, teneinde de uitvoering der Konin- ginnebrug te gunnen aan »Werkspoor«. Met 24 tegen 14 stemmen werd ten slotte dit voorstel aangenomen. Doos30'60,Tube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten. BRAND IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Spoedig nadat Vrijdag het Duitsche stoom schip sEssen* aan de Sumatrakade te Am sterdam gemeerd was, bleek dat er brand aan boord was. Het vuur was ontstaan in het beneden-tusschendek van ruim 3, in een lading coprah. Daardoor was het ijzers schot tusschen 2 en 3 heet gewoideai begon ook de lading in het 2de tusschen dek van ruim 3 te brandeD. Verstikkende rookwolken stegen vooral uit ruim 3 omhoog. De bemanning trachtte eerst met eigen brandbluschmiddelen het vuur te overmees teren, en toen dat niet lakte werd de hulp van de Amsterdamsche brandweeringcroe- installatie, door den andere wegen in de en zoo den brand HEUSDEN. De rij vereeniging »Het Land vau Heusden en Altena« houdt op 25 Augustus 1927 een concours hippique op het terrein de Boterkamp te Meeuwen en gedeeltelijk op haar oefeningsterrein te Eethen. Een comité, bestaande uit de bestuurs leden Mr. Ruitinga, A. D. van Buuren en C. H. van Everdiugen, met den instructeur H. Vogelaar en de heereu D. van Buuren, J. A. van der Schans en G. Straver heeft een plan in elkaar gezet en wel I. Des voormiddags 9 ure zomertyd, begint een verrichtingsproef voor M. C. merriëo. De vereeniging Het Legerpaard* heeft voor dit nummer, waarin de paarden moeten worden gereden onder deo zadel door leden van iandelyke ryvereenigingen, een bedrag van f 300.aan pryzen be schikbaar gesteld. Het eindpunt van deze rid is het oefeningsterreiu der vereeniging te Eethen. II. Een wedstryd in carousseiryden voor landelijke ryvereenigingen, onmiddellijk hier na op hetzelfde terrein. III. Des namiddags op het terrein te Meeuwen Eenspannen merrie's type landbouwtuig- paard. IV. Eenspannen goedgekeurde dek hengsten. V. Prjjsuitdeeling voor de M. C. merriën en voor den wedstryd in carousseiryden, waarna een parade van alle deelnemende lyvereenigingeu. VI. Springconcours van leden van iandelyke ryvereenigingen. Het Comité zal trachten een waarborgfonds te vormen en hoopt dat alle belangstellenden in deze omgeving hiertoe zullen mede werken. Personen die nog lid van de vereeniging wenschen te worden, de contributie be draagt slechts f 2.50 per jaar, kunnen zich daartoe by een der bestuursleden of den instructeur ten alle tijden opgeven. By het te Eindhoven gehouden Staatsexamen (nieuw program) voor onder wijzers slaagde de heer J. F. Bouman alhier. De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier brengt ter kennis: le. Ingaande 1 Juli 1927 wordt het port der binnenlandsche brieten van enkel voudig gewicht alsmede der brieven naar Suriname en Curasao voor een gewicht tot er. met 20 gram verlaagd tot 7J cent. Het port der brieven van niet meer dan 20 gram naar Nederlandsch-Indië blyft voorloopig gehandhaafd op 10 cent (ook bij verzending der zeepost). 2e, Gedurende de maand Juli 1927 zal gelegenheid bestaan de nog voorhanden frankeerzegels van 10 cent in te wisselen tegen frankeerzegels van 1\ cent tot een gelijke totaalwaarde. 3e. Ingaande 27 Juni a.s. worden verkrijgbaar gesteld nieuwe tarief-tabellen en tarief-boekjes, pryzen resp. 5 en 10 cent. 'spanning Mej. Friedlie, onderwijzeres aan de Dorpsche Chr. School te Raamsdonksveer, heeft tegen 1 Sept. eervol ontslag aange vraagd. De fanfare der H. familie gaf Zater dagavond haar aangekondigd tweede zomer- concert. De verschillende nummers werden op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als men dit anders gewoon was, wat waarschijnlijk zyn oorzaak vond in het feit, dat in meerdere omliggende plaatsen op het zelfde tijdstip ook concerten werden gegeven. Zondagnamiddag sloeg tydens een kort onweer de bliksem in den staart van den molen, op den wal, wat eerst eenige tijd later door voorbijgangers werd opge merkt die rook en vlammen zagen uitslaan. Spoedig toegesnelde hulp wist de brand in zjjo begin te dooven. De brandweer werd wel gealarmeerd doch behoefde niet uit te rukken. Woensdagavond werd io het ver- eenigingsgebouw eene ledenvergadering ge houden der R. K. Tooneelvereen. Kunst en Vermaak,* waarby tegenwoordig waren de hoogeerw. heer deken Wouters, be schermheer en de weleerw. heer kapelaan Maas. Na opening door den president instal leerde hy met een waardeerende toespraak den weleerw. heer kapelaan als regisseur der vereeniging, die dit onder dank aan vaardde. Besloten werd de jaarvergadering te houden op Dinsdag 28 Juni a.s. en haar jaarlijkschen feestdag te houden op 7 Juli a.s. Alsdan zal een uitstapje worden ge maakt naar Breda en omstreken. AALBURG. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate der Zen ding, heeft met nagekomen giften 59 gulden opgebracht. ANDEL. De Zangver. »Sursum Corda* alhier zal op Zaterdagavond a.s., met mede werking van «Andei's Fanfarecorps*, de Zangver. »De Lofstem* uit Ryswijk, «Vol harding* uit Babiloniënbroek, «Looft den Heere* uit Sleeuwijk en «T.O.G.I D.O uit Veen, alhier een openlucht concert geven;-WIJK. De prjjs der oude aardappelen is nog stijgende. Momenteel besteedt men f6 50f7.00 per H.L. De nieuwe aard appelen gelden f9.00f9.50 per H.L. ^ALMKERK. Door de Part. Synode van N.-Br. en Limburg zyn afgevaardigd naar de a.s. Gen. Synode te GroningenDs. H. d. Bruin en W. H. v. Helden te Nieu- wendijk en als secundi afgevaardigde C. G. de Jong alhier. K Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat by den landbouwer H. P. alhier een veulen werd geboren met een gewoon ontwikkeld «uier* waaruit zich ook voortdurend melk afscheidt. Tydens een hevig onweder dat j.l. Vrydagmiddag boven onze gemeente woedde, sloeg de bliksem in het huis van den heer v. W. en in de schuur van den land bouwer S., zonder echter brand te ver oorzaken. BRAKEL. De heer L. Verheul, gods dienstonderwijzer te Hardinxveld, is be noemd in gelijke betrekking by de Ned. Herv. Gem. alhier. CAPELLE. Den landbouwer A. S. trof het ongeluk, dat een in de weide loopend veulen zich dermate aan het prikkeldraad verwondde, dat het dier moest worden afgemaakt. Voor genoemden landbouwer een schadepost. Bjj het vorige week te Eindhoven gehouden examen slaagden de heeren M. de Rooij en C. Haverhals, leerlingen der R. N. L. te 'sBosch, voor onderwijzer. Op 27 dezer zal langs de huizen der ingezetenen een collecte worden ge houden voor den Gewapenden Dienst. De j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschetidyk gehouden collecte voor het studiefonds van den Geref. Bond heeft circa f 40 opgebracht. N(eETHEN. Donderdag j.l. had alhier ojj den heer A. P. Uithoven een vlieg- demonstratie plaats. Uit een dertig Meter hoogen boom werden door den heer Boes- nach eerst zware toeren gemaakt, daarna vloog hy met een duizelingwekkende vaart langs een tweehonderd Meter lange staal draad over een stuk weiland. Een menigte volks was ter plaatste. Jamroer voor den heer Boesnach evenwel, dat hij slechts met een gering bedrag beloond werd. GAMEREN. De in deze gemeente ge houden collecte voor den Stormramp in den Achterhoek van Gelderland heeft op gebracht de som van f361. ^XGIESSEN. Naar we vernemen zal al hier by genoegzame deelname een cursus voor moederschapszorg worden opgericht. HERPT. Zondag om 10 uur heeft de WelEerw. heer Jos. A, J. v. Herpt in onze parochiekerk zijne plechtige eerste H. Mis opgedragen. De WelEerw. heer L. E. J. v. Herpt, kapelaan te Nuland, hield de feestpredicatie. Donderdag hield de jeugdige ver eeniging ter beoefening van de kruisboog sport haren eersten wedstryd om het ko ningschap. Na een hevigen kamp werd Fr. Fitters tot koning geproclameerd en met het koningskruis omhangen. NIEUWENDIJK. Van den landbouwer C. v. d. S. werd een koe door den blik sem gedood. NIEUW A AL. De collecte voor den stormramp heeft opgebracht de somma van ruim zestig gulden. NEDERHEMEP.T. Voor de vacant komende betrekking van gemeente-veld wachter alhier, hebben zich 147 sollici tanten aangemeld. OUDENDIJK. De muziekvereeniging Kunst ua Strijd* hoopt Zaterdagavond een muzikale wandeling door de gemeente te maken, waarbij dan ook zal worden gemarcheerd langs Ruigenhoek en Blaasbalg. RAAMSDONKSVEER. Voor de slacht offers van den stormramp werd in de kerk van den H. Bavo f 165 gecollecteerd. - Tot predikant der Ger. Kerk werd beroepen de Eerw. heer Goossens. Voor bet fonds van den gewapen den dienst werd bijeengebracht f 26.34. De heer J, C. A. M. Nollen, leer ling der R, K. Kweekschool te 's Bosch, slaagde voor het onderwijzers-examen. SPRANG. Met ingang van 16 Juli a.s. is de heer D. Smits, kantoorhouder alhier, in geiyke betrekking benoemd aan het postkantoor te Vlijmen. Velen zullen dezen behulpzamen ambtenaar noode zien ver trekken. De slager v. d. S. had het ongeluk met een mes zich aan zyn hand zoodanig te verwonden dat hij geneeskundige hulp van Dr. Waardenburg moest inroepen, welke de wond dicht naaide. SLEEUWIJK. Bij voldoende deelname zal alhier een Mannenkoor opgericht wor den. Men kan zich als lid laten inschryven bij den heer S. O. Meerburg, Hoekeinde 129, alhier. UITWIJK. Beroepen bij de Herv. Gem. alhier, cand. P. N. Sehouwenberg te Am sterdam. De Fanfare «Oefening en Uit- heeft de ruimte tusschen haar muziektent en het jjzeren hek van het kerkpad in een fraai tuintje doen herschapen. Langs beide zijden zyn heesters geplant, terwijl de achtergrond eveneens door hees ters wordt gemaskeerd. Vóór zyn gras perken met fraai plantsoengras aangebracht, waarin eenige perken met verschillende bloemen, terwyl het geheel tegen de tent taludsgewijze oploopt. De ontwerper en aanlegger, de heer C. v. Sint Truijen bloemist te Heusden, heeft alle eer van zijn werkhet ziet er werkelijk keurig uit. De prachtige muziektent met het aan gelegde tuintje dragen niet weinig bij tot verfraaiing van de omgeving. «Oefening en Uitspanning* heeft hier weer voor de zooveelste maal getoond, dat, als zy wat doet, het dan ook goed doet. Zaterdagavond gaven de gemengde Zangvereeniging «Con Amore* alhier en het «Heusdensch Mannenkoor*, onder lei ding van haren Directeur de heer Merkx uit Heusden, het aangekondigde concert. Een talrijk publiek was opgekomen om de beide vereenigingen, die zulke groote lau weren wisten te behalen op het concours te Zetten en te Papendrecht, te hooren. Nu, wy gelooven niet, dat de bezoekers zich de reis naar de muziektent zullen hebben beklaagd er werd heel mooi ge- zoogen, zoodat er voor zangliefhebbers volop te genieten viel. Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer C. W. Verzyl, die naar wy vernemen zjjne be noeming heeft aangenomen. WOUDRICHEM. De vorige week werd weder een aanvang gemaakt met de galg- visscherjj op de Nieuwe Merwede, welke gedurende eenigen tijd wegens de geringe vangst heeft stil gelegen. Er werden reeds verschillende zalmen gevangen. De door de daartoe gevormde com missie gehouden collecte ten behoeve van de getroffenen by den stormramp in Over- ysel en Gelderland, heeft in deze gemeente opgebracht de som van 1 239.31. Naar wy vernemen, zal de heer W. den Dekker, brievenbesteller alhier, met ingang van 1 Juli a.s. den dienst met pensioen verlaten. In z(jn plaats is als zoodanig aangesteld de heer De Man te Hardinxveld. De dienstplichtigen van de lichting 1912 dezer gemeente worden er opmerk zaam op gemaakt dat zy op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan en in December a,s. hunne militaire kleeding- stukken moeten inleveren. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is goedkeuring verleend aan het besluit van den Raad dezer gemeente tot het in eigendom overdragen vao 2 lokalen der le Openbare School aan de Vereeni ging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel alhier, voor de stichting van een bjjzoudere school. De uitslag van de aanbesteding door den heer A. Schriek alhier, voor rekening van het Waterschap «Housewykc, voor het maken van een betcitibrug is als volgt: Te Biadel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2