BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Dinsdag 21 Juni nam,. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Meijer SecretarisWelEd. Heer G. van den Berg. Afwezig zijn de heeren v. Willigen- burg, Middelkoop en Zwart, als de Voorzitter de vergadering opent. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. St. van de gemeentebegrooting 1927 en Je ge meenterekening van 1925, idem van af- en overschrijving der begrooting, idem van het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening tot hoogstens f 5000 bij de Boerenleen bank te Capelle. Afschrift van de processen-ver baal der zitting van Hoofd- en Cen traal stembureau. Bericht dat de gekozen raadsle den hunne benoeming aannemen. Van Ged. St. is terug ontvangende verordening op de keurloonen. Het college maakt bezwaar, dat de meente van het in te voeren vleesch een keurloon zal heffen van 3 ets. p. Kg. indien dit bij minder dan een vierde van een geslacht vee geschied B. en W. stellen voor het bedrag evenals dat in Waalwijk is gebeurd, op 2 ets. te stellen. Wordt goedge vonden. Adres van de afd. Waalwijk van den Christ. Grafischen Bond, om het drukwerk voor de gemeente, alleen aan georganiseerde drukkerijen op te dragen. Aangezien dit adres op ongezegeld papier is gesteld, wordt het voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de vergunninghou ders in de gemeente om gedurende den zomertijd 1 Mei—1 Oct. het slui tingsuur in plaats van op 10 op 11 uur te stellen. Adressanten achten 10 uur als het nog vol op dag is, te vroeg, hierdoor gaan ingezetenen naar naburige plaatsen, waar het sluitingsuur later is gesteld. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken. De heer Verheijden kan zich met. dit voorstel niet vereenigen, spreker zou gedurende den zomertijd het slui- tnigsuur op 11 uur willen stellen, zooails adressanten vragen. Ook dhr. Michael is deze meening toegedaan, al acht hij voor zich per soonlijk 10 uur een geschikten tijd om te sluiten, maar aangezien een categorie ingezetenen er anders over denkt, heeft spreker er geen bezwaar tegen om bij wijze van proef voor dit jaar het verzoek toe te staan, dan kunnen de vergunninghouders zien, hoe of het hen bevalt, liet is dan niet zeker dat zij het volgend jaar er allen weer om zullen verzoe ken. De Voorzitter merkt op dat dit voorstel van gelijke strekking is als dat van den heer Verheijden, alleen wordt bij dit laatste voorstel een proeftijd genomen. De heer Verheijden vindt 10 uur te vroeg om te sluiten vooral voor passagiers voor tram en trein. De heer Michael merkt op dat de vergunninghouders hun belasting moeten opbrengen, zij zien er op het oogenblik een voordeel in om langer open te blijven. Spr. zou daarom het verzoek willen toestaan. Het voorstel van den heer Micha el wordt hierop in stemming ge bracht en aangenomen met 5 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Kerst, van Beek en v. d. Hoeven. Verzoek van het Burgerlijk Arm bestuur om goedkeuring van een wij ziging der begrooting 1926. Door den bouw van een noodwoning en hoo- gere uitkeering voor bedeeling is be grotingswijziging noodzakelijk. Wordt aangenomen. Mededeeling door Ged. St. over de instelling van een weekmarkt voor pluimvee te Waalwijk. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot het vragen van vrij stelling van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in van j, voor de scholen te Capelle en in de Heistraat. Besloten wordt vrijstel ling te vragen, evenals dit voor an dere jaren is gebeurd. Voorstel tot het verleenen van ont heffing van huur voor het schoolhuis te Sprang aan J. C. Gouw en tot on- derhandsche verhuring van dit per ceel over het tijdvak 1 Aug. tot 31 December 1927. De Voorzitter zegt dat de heer de Gouw wegens overplaatsing naar Breda ontheffing van de huur heeft gevraagd vanaf 1 Juni. B. en W. hebben deze ontheffing reeds ver leend. Nu is een verzoek ingekomen van den heer Wouters te Waalwijk die vraagt het vrijgekomen perceel mejt 1 Aug. te mogen betrekken. Wat er aan gebeuren moest is er aan ge beurt en nu vraagt Wouters water leiding. B. en W- zouden het huis willen verhuren aan genoemden heer Wouters voor het tijdvak 1 Aug.'27— 31 Aug. 1928 voor f 250 per jaar, om dat men anders tegen December we der een nieuw besluit zou moeten nemen. M.a.s. wordt aldus besloten. Benoeming van leden der schat tingscommissie voor de Rijks Ink. Bel. Aftredend zijn de heeren Meij er, R. Middelkoop, II. Kerst en P. A. van der Hoeven, die allen herbe noemd werden. Vaststelling vermenigvuldigingscij- fer gem. Ink. Belasting. B. en W. stellen voor het verme- nigvuldigingscijfer evenals het vorig jaar op 1.5 te stellen, bij dit cijfer wordt een ontvangst verwacht van f 41,600, waarmede volgens de be grooting kan worden volstaan. De heer Verhei jen valt het mee dat er geen hooger cijfer vastgesteld be hoeft te worden. Spreker vraagt of er ook al iets bekend is over de op brengst van de vermogensbelasting. De Secretaris antwoordt dat deeind- uitkeering hiervoor nog niet is ont vangen, waarschijnlijk zal het be drag echter niet hooger zijn als het vorig jaar. Met algemeene stemmen wordt het vermenigvuHdigingscijfer hierop vastgesteld op 1.5. Voorstel lot belegging van gelden afkomstig van verkoop van gemeen teeigendommen. B. en W. stellen voof de opbrengst van het voorma lig raadhuis te Capelle zijnde een bedrag van f 6500 te beleggen in 3 pCt. N. W. S. M. a. s. wordt aldus besloten. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening ten bedrage van ten hoogste f 10.000. Besloten wordt een kasgeldleening te sluiten bij de Boe renleenbank te Capelle tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. Deze kasgeldeleening dient ter vervanging van de bestaande. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor aankoop van school- meubelen en leermiddelen ten behoe ve der bijzondere lagere school te Capelle. liet vorig jaar is volgens toelichting van den Voorzitter een bedrag van f 10.000 ter beschikking gesteld uit de gemeentekas, bestemd voor verbouwing en inrichting van 2 lokalen. Reeds terstond bleek dat 3 lokalen zouden noodig zijn en is dit bedrag ook voor deze lokalen be steed, doch nu komt men voor de inrichting van het derde lokaal een bedrag van f 2000 tekort. B. en W. stellen voor het aangevraagde bedrag toe te staan. De heer Verheijden zegt met ver bazing van deze nieuwe aanvrage te hebben kennisgenomen, hij had ze ker verwacht dat 10 mille meer dan voldoende waren. Hij heeft ©enigen tijd geleden een kijkje in de school wezen nemen en heeft daar een over bodige weelde waargenomen. Het komt hem onbegrijpelijk voor dat men er een kast met natuurkundige instrumenten op na houdt, die wel thuis behoort bij een H. B. S. doch die hier misplaatst is. Als men de school vergelijkt met de andere scho len in Sprang-Capelle, dan blijkt al het prediken over bezuiniging ijdel gepraat. Naar bestrating voor de openbare scholen wordt niet omge zien, het is er een modderpoel, waar over door het eprsoneel met recht wordt gemopperd. Deze geldverspil ling ergert spreker nog meer, daar het rapport door verschillende recht- sche Burgemeesters eener Nederl. provincie aan Ged. St. uitgebracht zeer somber luidt. Algemeen waren deze heeren van oordeel, dat als er geen verandering kwam in de onder wijswet 1920 het faillissement van vele kleine en groote gemeenten te wachten is. Vooral 't platteland dat op godsdienstig gebied zeer gemengd is, staat er financieel het slechts voor. Spreker had van het school bestuur en in het bijzonder van de Anti-Rev. een zuiniger beheer ver wacht. Zij die speciaal het predicaat hebben opgeëischt, den gulden te hebben gered, juist deze heeren stu ren thans op inflatie aan, daar het rijk overal bij moet springen en ten slotte worden de kleine boerenstand en arbeidersklasse het kind van de rekening, want de rest red zich wel. Het beetje respect dat spreker voor eénigen van het schoolbestuur nog had, gaat geheel verloren. De heer Kerst zegt met ©enige verwondering de critiek van den heer Verheden gehoord te heb ben. Deze heeft schijnbaar eens we zen neuzen en naar aanleiding daar van komt hij met critiek over over bodige weelde, die er op de school heerscht. Spreker wil niet de vraag stellen of de waardigheid van raads lid gedoogt dat men zonder toestem ming te vragen in een schoolgebouw gaat. Spreker meent dat er even wel geen reden is tot critiek, alles is zoo zuinig mogelijk gedaan. Het toe gestane bedrag diende gedeeltelijk voor de verbouwing en gedeeltelijk voor de inrichting. De verbouwing viel tegen, terwijl men voor het an dere gedeelte zoo zuinig mogelijk is geweest. De heer Verheijden maakt kapsie over een kast met natuurkun dige instrumenten, dezelfde heer Ver heijden, die voorstander is dat op school onderwijs in de Fransche taal wordt gegeven. Spreker geeft toe dat dit laatste zeer nuttig is, doch vraagt zich af of in den tegenwoordigen technischen tijd niet van even groot nut moet worden geacht, dat de leer lingen op een lagere school bekend worden gemaakt niet de eerste begin selen op natuurkundig gebied. Bo vendien is voor deze kast slechts f 100 besteed, een bedrag voor eens, dat niet ieder jaar terugkomt, dus waar men wel 20 misschien wel 50 jaar mede kan toekomen, dit zijn voor de gemeente toch geen kosten, om daarover te vallen. Spr. geeft toe dat er alles netjes uitziet, alle, raadsleden kunnen zich daarvan ge rust gaan overtuigen, doch het per soneel doet ook alles in zijn vrijen tijd, om er alles netjes te doen uit zien. De banken en borden ijn nieuw, als over een half jaar in een openbare school nieuwe banken noo dig zijn zullen deze er weer mooier uitzien. Spreker gelooft dat het niet den weg is op deze manier op te tre den tegen het bijzonder onderwijs, vooral waar op het oogenblik door nader overleg wordt getracht, open baar en bijzonder onderwijs naast elkaar te doen ontwikkelen. Het be- vordet niet het gemeentebelang om op die manier de tegenstellingen te verscherpen. Dhr. Verheijden verklaart eerst ge- informeerd te hebben of hij de school mocht bezichtigen en daarop is toe stemmend geantwoord, 't Speet spr. toen wel, dat toen hij kwam het Hoofd der school niet aanwezig was, doch hij kon niet blijven wachten, tot deze tegenwoordig was en waar de school openstond heeft hij de vrijheid genomen eens rond te kij ken. Spr. zal niet vallen over de nieuwe banken, als er brand in een andere school komt, dan zal men ook daar dezelfde meubelen wel krijgen, doch hij kan niet begrijpen dat men een kast met instrumenten aanschaft, zooals daar staat, die kunnen wel doelmatig zijn voor een school voor MULO onderwijs, doch niet voor een lagere school, het een is er al mooier dan het ander. Vijfduizend gulden is aan die school verprutst, die in '1902 voor f13.000 is gebouwd, wat men met die f 5000 heeft gedaan, dat is spr. een raadsel. Aan de openbare school wordt niets gedaan en aan den anderen kant alles, om de open bare school in de Heistraat kapot te maken, hiertegen zal spr. opkomen zooveel als in zijn vermogen is. (Slot in 't volgend nummer.) Vierde Blad jYienwsblad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO. 4719

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 11