Eerste Blad S. D. LANKHUYZEN Co's BANK A. VERSCHUUR-BAERT, Electriciteitstarieven in Noordbrabant. FEUILLETON (Wordt vsrvolgd.) Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4719 Vrijdag 24 Juni 1927. DROGISTERIJ T. BOONSTRA UND VAN ALTEN^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 11 -25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Philippus van Tilborg Elizabeth van Klootwijk geb. 30 Dec. 1855 geb. 4 Maart 1859 woonachtig te Waspik, Vaartje, hopen Donderdag 30 Juni a.s. hunne 50-jarige Echtvereeuiging te vieren. VI. Behoudens één enkele uitzonde ring blijken de ondernemingen een aanmerkelijk percentage te veel voor hun eleetriseheii stroom betaald te hebben. De Commissie meent dan ook wel als vaststaande Le mogen aan nemen, dat, al moge de PNEM voor den stroom, dien zij rechtstreeks aan de industrie levert, geen bijzon der hoogen gemiddelden prijs ont vangen, zij niettemin aan de norma le Brabanlsche fabrieksbcdrijven ta rieven oplegt, die niet onbelangrijiv de kosten van eigen opwekking over treffen, hetgeen tot schade is van de economische ontwikkeling der pro vincie. e. De Gemeentelijke tarieven. Een groot aantal gemeenten, waar onder de grootste, exploiteeren een eigen distributiebedrijf van electri- schen stroom, dien zij van de PNEM betrekken. Zooals dit ook bet geval is in ge meenten met een eigen opwekkings- bedrijf, worden de distributiebedrij ven van electrischen stroom be schouwd als een praehtobject van belastingheffing. In totaal weid door de gemeenten op hun distributiebedrijven een winst gemaakt in 1924 van circa 1' 250.000 en in 1925 van circa f465.000. Met is te betreuren, dat wij alleen van 1924 De Amerikaansclie Jiillionair EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 8) Een van je vrienden, zei de be waarder en gaf geen verdere inlich- gen. Dus Zeberlieff liet toch iets van zich merken Zoo, zoo. Baggin bad geen vrienden, met uit zondering van den vriend, waarop hij zal te wachten en waarin hij al zijn vertrouwen had gesteld. Zijn stemming werd weer iets be ter. Hij bedacht, dat het geen kwaad kon, als hij wat minder opvliegend werd. Hij moest de zaak maar op zijn beloop laten. Er kon een tijd ko men, dat bet noodig was, dat hij ken nis gaf van de aanwezigheid van een tweeden persoon in dit gevalletje. jHicr is je ontbijt, zéide een detec tive, terwijl de deur weder open ging en hij werd gevolgd door een be waarder met een blaadje, waarop een groote pot dampende koffie en een schaaltje toast. Nu, denk er nog eens goed over na, wat je te zeggen hebt, en laat het me weten, vóór je voor moet komen. Het zou een enorm verschil voor je kunnen maken. Waarom zou jij de Vria* nnVnorim>n rvrtr de misdaad kennen bet bedrag, door de gemeen ten voor bun stroom aan de PNEM betaald n.l. f 1.414,264,25voor 1925 is dit cijfer niet gepubliceerd maar zal liet ongeveer anderhalf mil- lioen gulden zijn. in deze cijfers is dan nog begrepen de stroom- opbrengst van gemeentelijke netten, die in beheer bij de PNEM zijn, en waarop gemeentelijke winsten zijn uitgesloten. Maar afgezien daarvan is een netto winst tier gemeenten van c.a. f 450.000 op een inkoopprijs van anderhalf millioen toch minstens aan den hoogen kant. De gevolgen van deze bedrijfspo- litiek drukken zwaar op handel en nijverheid. Vooral de middenstand gaat er onder gebukt. De politiek der PNEM is er o.i. te recht op gericht de stroomvoorzie ning in de gemeenten zooveel moge lijk aan zich te trekken. Zij is er toe overgegaan om de electriciteitsbe- drijven van gemeenten die zulks wenschten, over te nemen, waardoor levering direct door de PNEM ook aan kleine bedrijven en tegen lagere tarieven mogelijk werd. In dit ver band kan nog worden gewe zen op de bepaling in de nieuwe con tracten voor engros-levering aan de gemeenten', waardoor induslriën, wel ke een totale aansluitwaarde van minstens 20 P.K. of een jaarlijksch verbruik van minstens 10.000 KWU hebben, in de gelegenheid zijn ge steld rechtstreeks van het Prov. be drijf stroom le betrekken, wanneer zij met de gemeente niet op redelij Re voorwaarden tot overeenstemming kunnen komen. Deze maatregelen vallen o. i. toe te juichen. lntusscben blijft het be van een ander vroeg de detective. Maar zóó gemakkelijk liep Horace Baggin niet in een strik zoodra de deur gesloten was achter den detec tive, liep bij mechanisch naar de plaats waar bet briefpapier lag en nam een velletje op. Hij zou den vreemdeling een kans gevenmaar intusschen bad hij honger. Hij nam een langen teug van de koffie, en vroeg zich onder bet drin ken af hoe zijn nieuwe vriend hem uit de misère zou balen. Vijf minuten later wandelden een detective en een gevangenbewaarder naar zijn cel. Ik zal eens met hem praten, zei de detectvie en de bewaarder, zonder de moeite te nemen om door de tralies te kijken, stak den sleutel in helslot en trok de deur open. De detective slaakte een uitroep en sprong in de cel. Baggin lag als 'n hoopje vodden te midden van gebroken porcelein en omgeworpen koffie. De detective nam hem op en keer de hem om. Groote God, zei bijbij is dood. Hij is vergiftigd. Het ruikt naar Prui sisch zuur in de cel. Vergiftigd? vroeg de bewaker ver wonderd. Wie heeft dat gedaan Hoe kon hij aan vergif komen Het zat natuurlijk in de koffie, antwoordde de detective langzaam, en de man, die de koffie zond, was degene, die Baggin huurde om zijnj vuile \frerk te doen. o- zwaar bestaan, dat de jacht der ge meenten naar steeds hoogere winsten uit hun electrïciteitsbedrijf remmend werkt op de uitbreiding van den af zet. Herziening der gemeentelijke ta riefpolitiek lijkt o. i. mede beslist noodzakelijk. Uit het ingestelde onderzoek is de Commissie lot de overtuiging geko men, dat op goede gronden op ta riefsverlaging bij de PNEM kan wor den aangedrongen. De contracten voor stroomlevering aan de industrie zijn nog steeds gebaseerd op de „Al- gemeene Voorwaarden waarop door de N. V. PNEM etectrische energie wordt geleverd aan grootverbrui kers" van September 1919. In bijzondere gevallen kan de prijs volgens een anderen nader overeen te komen maatstaf worden vastge steld. Dit neemt echter niet weg dat een verlaging der tarieven in de richting als door de Commissie bepleit, zeer ten goede zou komen aan handel en nijverheid in onze provincie. Elke verlichting van productie-kosten hoe gering deze ook mag schijnen komt ten goede aan het concurren tievermogen der Brabantsche nij verheid zoowel hier te lande als in het buitenland. Door een politiek van lage tarie ven moet voorkomen worden, dat eigen installaties door de industrie worden aangelegd. De tariefpolitiek der PNEM moet als het ware allen dwingen tot aansluiting. Eene dergelijke politiek van zeer lage tarieven moet naar de meening der Commissie juist voor de PNEM mogelijk zijn, en wel in verband met het enorme bedrag aan vaste uitgaven, die dit clectriciteitsbedrijf voor de distributie van zijn stroom heeft. Op de tweede plaats acht de Com missie evenzeer noodzakelijk eene herziening van de Gemeentelijke ta riefpolitiek, die speciaal voor het kleinbedrijf zeer nadeelig is, temeer waar het kleinbedrijf in vrijwel al le gemeenten nog geheel op de ge meente is aangewezen en recht- streeksche aansluiting op de PNEM is uitgesloten. De hooge gemeentelij ke tarieven vormen bovendien een ernstig beletsel voor een rationeelc uitbreiding van het electriciteitsver- bruik. Door haar tariefpolitiek wer ken de gemeenten zelf het streven der PNEM om de electriciteitsvoor- HEUSDEN Wittebroodstraat 52. BLANKE AZIJN op flesch GODSLAMPOLIE BRANDSPIRITUS CREOLIN AMMONIA HOOFDSTUK V. Eenige gelijkenissen van Koning Kerry. Vóór het lunchtijd was in de zaak van Tack en Brighten, kwam er voor Elsie Marion, door middel van den oudsten winkelchef een uitnoodiging om bij mijnheer Tack te komen. Die uitnoodiging was vervat in zulke ex quise bewoordingen en werd op zulk een elegante wijze overgebracht, dat er voor een verstandig denkend mensch geen twijfel aan kon be staan, of zoowel de boodschap als de boodschapper hadden een gene rale repetitie meegemaakt. Om vijf minuten vóór eenen meld de Elsie zich aan het privé kantoor van de beide compagnons. De heer Tack was niet alleen, zijn compagnon zat breed in een gemak- kelijken stoel, terwijl hij op zijn knokkels beet en voor zich uit zat te brommen. Alhoewel de zaak Tack en Brigh ten heette, moet hier vermeld wor den, dat de zaak dien naam droeg voor de pronk. Tack en Brighten is en staat natuurlijk veel gewichtiger dan Tack. Het kan zijn dat er in grijs verleden een meneer Brighten geweest was, doch dat was heel erg lang geleden. En de heer Tack had zich, omdat hij alleen voor de zaak niet kon zorgen, geassocieerd met een ander, wiens n^am dus niet in de firma voorkwam, doch die er veel geld in had gestbken, veel meer, telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP TAN DE AMSTEBDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert" Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BÊf Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie s Zaterdags in Juni, Juli en Augnstus gesloten wegens beursvacantie. ziening zooveel mogelijk geheel aan zich te trekken in de hand. Voorzoo ver dan ook de gemeenten voor al de groote geen anderen weg op willen met haar tariefpolitiek, ligt het op den weg der Kamers van Koophandel om te bevorderen dat de mogelijkheid van rechtstreeks stroom te leveren aan de consumen ten voor de PNEM worde uitgebreid. Resumeerende, komt de Commis sie tot de volgende conclusies 1. Een politiek van tariefsverla- gnig komt ten goede aan handel en nijverheid in de Provincie, en is zon der schade voor de PNEM mogelij K, daar de mindere opbrengst pèr KWU door een grooteren afzet kan worden gecompenseerd. 2. Het is de taak der Kamers van Koophandel in deze Provincie bij de Directie der PNEM, bij den Raad van Toezicht en bij het Pro vinciaal Bestuur deze politiek van tariefsverlaging te bepleiten. 3. De Kamers van Koophandel moeten stelling nemen tegen bet stre ven der Gemeenten, om, voor zoover betreft de levering van electrischen stroom aan industrie en handel, haar distributiebedrijf van electrischen stroom te maken tot een steeds rui mer vloeiende bron van inkomsten. 4. Het ligt op den weg der Ka mers van Koophandel, bijaldien de PNEM de richting eener tariefsver laging inslaat, door een stelselmatige propaganda de aansluiting der indu strie hij de PNEM te bevorderen. 5. Door de Kamers van Koop handel worde aan grootverbruikers een inzicht gegeven in die voorwaar den, welke voor hen voordeeliger en voor het Provinciaal bedrijf ac ceptabel zijn. 6. Teneinde het werk der Com missie voor nijverheid en handel in onze provincie meer vruchtdragend te doen zijn, verdient het aanbeve ling de Commissie voorloopig in stand te houden en al degenen, die naamste der twee compagnons was. Dit was de thans aanwezige heer James Leete. Hij was dik, veel zwaarder dan de heer Tack. Als hij liep, schudde hij heen en weer en zijn gezicht was niet aangenaam om te zien. Het was vol lijnen en voren en dikke wallen onder de oogen verrieden de levens wijze van den hoer Leete; zijn neus was rood en knobbelvormig en om zijn leeliikheid nog meer uit te doen komen, had de heer Leete de onver standigheid, steeds een monocle met hoornen rand te dragen. Geweldig rijk was hij en hij deed altijd zijn best om hertogelijke bals en partij en mede te kunnen maken, want slechts bij personen van hoogen stand voelde hij zich gelukkig. Dit is het meisje vroeg hij. Hij had een dikke heesche stem, van nature scherp, waardoor met groteske koppigheid een toon van would be- beschaving liep, welke hij zich eigen had gemaakt door het nauwkeurig bestudeeren van zijn mo dellen. Dit is juffrouw Marion, zei Taek.i Leete keek met gluipoogen naar hem. Knap meisje. Ik denk, dat je dat zelf ook wel weet, juffrouw „Hoe heet je ook weer Elsie gaf geen antwoord, hoewel er een kleur op haar gezicht kwam bij den beleedigenden toon van den man. Nu, kijk eens hier. Leete zwaaide zijn zware lichaam rand in den t.a.v. de PNEM tarieven of de Ge meentelijke tarieven bezwaren neb ben naar de Commissie te verwijzen1, die dan in overleg met den heer Lu- lofs c. q. den heer Jonker kan na gaan, in hoeverre de bezwaren ge grond zijn en zoo ja op welke wijze daaraan kan worden tegemoet ge komen. Vergadering van den raad der ge meente WIJK op 21 Juni n.m. 7 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer RJ. v. DoVeren. SecretarisWelEd. Heer E. Sluim mers. Aanwezig alle leden behalve de heer B. v. Wijk. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. De vaststelling der notulen wordt na een paar aanmer kingen van Weth. Roza, aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken a. Goedkeuring door Géd. Stalch van het raadsbesluit tot onderhand se he verhuring van een stukje grond aan K. Vos. b. Begrooting 1928 en rekening 1926 van de Gezondheidscommissie te Heusden. c. Goedkeuring door de Kroorï, van de v astgestelde verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik der aanlegplaats te Wijk. d. Verslag van de Vereenjging V. Nederl. gemeenten over 1926. e. Idem. van den Keuringsdienst voor waren. Schrijven van het Bestuur' van hét Waterschap den Hoogen Maasdijk^, waarin dit voorstelt eenige perceel tjes grond nabij de aanlegplaats, dié haar eigendom zijn, aan de gemeente over te doen voor een bedrag van 1' 500. Met algemeene stemmen wordt tot aankoop besloten. kijken, en zwaaide een dikken vin ger in haar richting u inoet ver bazend voorzichtig zijn, met hetgeen u tegen mijn vriend koning Kerry zegtalles wat u beweert, vertelt hij mij terug, en als u een enkele leugen durft te vertellen, over deJ ze zaak, dan kan ik u in de gevan genis laten zetten wegens smaad." Het meisje glimlachte ondanks zichzelf. „Je kunt grinniken maar ik meen het, begrijp je. grommelde Lec-' te. Niet, dat u iets weet wat u niét* zoudt mogen vertellen. U geniet niet het vertrouwen dér directie en al genoot U dat,voeg de hij er snel aan toe, dan zoudf u niets meer tot ons nadeel wéten, dun' u thans doet. Maakt u zich niet ongerust; ant woordde het meisje koel. Ik jKSrt hem niets anders vertéllen, dan dat U gezegd hebt, dat u een vriend van hem bent. Het is heelemaal niet noodig, dat' U hem dat vertelt, zéi Leete haastig. Ik geloof, dat het niet meer, dan billijk is, dat hij weet wat voor ver schrikkelijke dingen de menschén van hem zeggen, zei Élsie heel zoet sappig. Zij was in haar lammet jes-bui en had ergen honger. Later zou zij zich nog lang ver wonderen over haajr durf en imper tinentie maar op het oogenblik zelf was, ?ij zich van niéts anders be wust, dan van eén ontzettende leegte in haar maag. voir bet Land m Hsusden en AlteiilcLnistriit n de Boimneierwaard rlorl »rl li I n «J n d a tv

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1