Eerste Blad van alten^ Waarvoor strijdt China FEUILLETON Hoofdpijn, Kiespijn Parlementair Overzicht. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4720. Woensdag 29 Juni 1927, De Ainerikaansche üttillionair. 4 Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Ejke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. door FRITS WIRTZ. Dr. b.c. (Mandarijn vao den Dobbelen Draak van China). (Vervolg.) Het minderheidsprobleem werd sinds zes jaren mijn bijzondere studie. In vijf jaren bezocht ik 21 verschillende Staten, waar zich die minderheden bevonden. Mijn stu diemateriaal leerde mij, dat in Europa en in de Balkan-Staten 48 millioen menschen in minderheid zijn, d. i. zes maal de Ne- derlandsche bevolking. Door de verkeerde politiek, welke de nieu we Staten ten opzichte van hun minderheden voeren door de passieve, dus foutieve hou ding van Clemenceau c. s. zijn nu al die minderheden begonnen ook haar nationale vereenigingen te stichten. Toen LENIN op den grooten partijdag in Rusland erkende dat Rusland nog niet rijp was voor het communisme, heeft hij zjjn groote historische rede gehouden, waar in hij verklaarde, dat Rusland slechts revo- lutionnair te maken was door een groote wereldrevolutie. En inderdaad, het laat Mos- cou vrijwel koud, of bij ons in Indië de Javaan of de Europeaan heerscht. Hoofd zaak is, dat er troebelen komen, opdat het propagandabureau van Radek in zjjn eigen Russische pers kan vermelden Ziet, tawa- rasch (kameraad), hoe rjjp Europa reeds voor onze ideeën begint te worden Het is nu temidden dier verongelijkte volkeren, dat Rusland tracht terrein te winnen. Door de verkeerde politiek van Roemenië Tsjecho-Slovak jje en Polen zyn 14 millioen Oekrainers, die over die drie landen verdeeld zijn geworden, voor Europa verloren gegaan. Al die lieden voelen zich thans één van ziel en één van geest met hun stambroeders, de 35 millioen bewoners van Groot Oekraine, en zij zeggen het oogenblik te zullen zegenen, dat de toetreding tot Rusland zal plaats hebben. Moscou heeft het klaar weten te spelen, een wig tusschen de Staten te drijven, welke door Europa als rand-Staten tegen Rusland en ook ter afbrokkeling van de Centrale machten, gedacht waren. Moscou heeft het dus klaar weten te spelen, dat bij het uit breken van een oorlog die landen niet al leen Rusland in het front zullen krjjgert, maar tevens 15 millioen Oekrainers io den rug zullen hebben. Dit waren de resultaten van de oplossing van het minderheidsprobleecn in Europa, waarvoor Europa zeit blind is gebleven en waarvan Rusland thans succes oogst. DE ANTI-IMPERIALISTISCHE BEWEGING. Hoe is het thans in China gesteld De Kuo Min Tang heeft op ongelooflijk EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 9) ::o Meisje, zei Leete langzaam, ik vraag niet, hoe je mijn vriend Kerry hebt leeren kennen ik wil er ook niet naar vragen en ik wil geen toespelingen ma. Dat zou ik maar uit mijn lijf laten ook riep het meisje uit en haar oogen fonkel den, want ik voel me op het oogenblik zoo dat ik voor een balven cent dezen inktkoker naar uw hoofd zou gooien 1 De heer Leete schoof verschrikt zyn stoel achteruit, toen het meisje den inkt koker van de tafel nam en dien waar schuwend optilde. U moet me niet verkee. 1 begrjjpen smeekte hjj, met een arm beschermend voor zyn gezicht 1 Ik spreek alleen tot u voor uw eigen bestwil. Ik wil, dat u vooruit gaat. Ik zal u eens zeggen wat ik heb voorgesteld, juffrouw Marion wij houden u in betrekking, wij verhoogen uw salaris tot twee en een half pond in de week en wjj maken u chef van de controle afdeeling. Eeu oogenblik overmeesterde haar het chitterende var? het aanbod. Twee en snelle wijze den nationalen wind over China weten te doen waaien. Hoe kwain nu de Chinees er toe, om den Rus, welke hij vroeger gehaat heeft, als Stille Vennoot in zyn nationale beweging op te nemen Omdat hij en hieronder volgt thans het oordeel van een commité-lid vau de K.M.T. den Westerling, den imperialist als de aanleidende oooi zaak beschouwt, dat ziju ontwikkeling in alles werd tegenge houden. in China heerscht thans een koortsachtige vrees voor hel imperialisme, zooals de ge schiedenis tot dusverre nog met heeft ge kend. Het was de nationale vryheidsbewe- ging, welke deze angst heeft doen outstaau. Deze nationale vrijheidsbeweging is tot heden in China niet achterwaarts, maar integendeel voorwaarts gegaan d.w.z. de idéé der vrijheidsbeweging, niet de middelen, die daarvoor zouden worden toegepast en de Kuo Min Tang is de stuw kracht van deze nationale beweging. De oppositiepariy van gisteren met Chang Kal Shek als leider, is thaus in de K.M.T. de meerderheidsparty van heden geworden. Dit wil echter niet zeggen, dat by deze panygroep de idee der viyheidsbewegmg gewijzigd is verre van dien hel zijn de middelen ter bereiking van het doel, welke gewijzigd zijn geworden. Voor eenige dagen werd mij van Chineesche zijde geschreven Eerst wanueer de geheele macht van Cnina zich bij de regeering van de K.M.T. zal aangesloten hebben, zal het tijdstip aan gebroken zyn, dat de K.M.T. aan de ver- wezenlyking van haar pogramma zal kunnen gaan denken. Ik sluit uuyu brief met de woordeu van een overleden Chineeschen ge neraal »üoudi op rnet broedertwisten, ver- eenigt U, dan zal China ons worden. Door leiders der Chineesche vrijheidsbe weging werd een intensieve haal tegen de vreemdelingen gekweekt. Spreekt men Chmeezen in Europa, leest men het bulletin van de »Chiuesische Nacb- richten-Agemutt (het orgaan vau de Re geering te Hankau), krygt men brieven uit Chiua van de K.M.T.-ledeu, dan begrijpt men uit de opzweepende taal onmiddelyk, dat het propaganda bureau van Radek te Moscou, en vooral zijn niet te onderschatten werktuig »Borodm« te China hieraan niet onschuldig zyn. lntusscheu is uit de bin nengekomen telegiammen bekend geworden, uat slechts 17 divisies den exlramisteu trouw zijn gebleven, zoodat de communistische macht Van Borodin aanmerkelijk gefnuikt zal ziju geworden. China is een landbouwstaat 80 pet. der bevolking bestaat uit boeien. Van datgene, wat die arme boeren te verduren te doorstaan hebben, kan geen Europeaan zich eeu denkbeeld vormen. Ztj leven in een toestand als in de Middeleeuwen niettegenstaande zij dag en nacht zonder Zon- en feestdagen te genieten, doorwer- een half pond in de week een grootere kamer kleine dingen, die ze noodig had en van haar vijfentwintig shillings niet kon koopen. En, voegde meneer Leete er indruk wekkend aan toe een bonus van honderd pond op den dag, dat deze zaak overgaat aan den nieuwen eigenaar. Honderd pond herhaalde zij. Zij zette den inktpot néér, onder deze omstandigheden was die niet op zyn plaats in haar hand. En w&t moet ik daarvoor doen vroeg zij. Niets zei de heer Tack, die tot nu toe een zwijgend toehoorder geweest was. Hou jjj je mond Tack blafte zijn com pagnon. Ja, natuurljjk willen wy, dat u Mijnheer Kerry, alle mogelijke goeds van deze zaak vertelt. Nu begreep zjj het. Daar zal ik precies een halve seconde voor noodig hebben zei Elsie. Haar plicht was haar duideiijk. Zij probeerden haar voor geld te doen liegen. Zij had de boodschap van Gillett niet ern- stig opgevat. Zy had zelfs het feit niet begrepen, dat de grys-harige vreemdeling in de Ondergrondsche Koning Keny was geweest, de multimillionair, een mart, die billioenen ter beschikking had. Haar hoofd duizelde van de gebeurtenissen van dien morgen zy was dronken van de nieuw heid ervan en slechts door haar gezonden blik op het leven was zy in staat zich by het normale te houden, althans dicht by het gewone. ken en zwoegen, hebben zy zelfs niet te eten. Onontwikkeld, zelfs niet kunnende lezen en scbrjjven, weten de arme lieden niet, waarom zij zooveel moeten lijden. Wel dra zal de nationale regeeriDg de eenige regeering zyn, welke de belangen van het Chineesche volk zal kunnen behartigen. Gedurende den gevaarlyken strijd heeft bet volk zyn daadkracht kunnen betoonen de soldaten behoefden zich o.a. niet meet om de intendance van het leger te bekom meren munitie en wapenen werden hun door de civiele bevolking gebracht. De studenten maakten voor de vrijheidsbewe ging de noodige propaganda. De arbeiders en de boeren streden zelf mede en wezen den weg aan de voorbijtrekkende troepen. Engeland is er thans in geslaagd, door steeds grootere troepenzendingen een inter nationaal militair eenheidsfront in China te trekken. Nu kan dat leger bij de hevige Chinee sche broedertwisten nog grootendeels een passieve houding aannemen. Maar hoe zal de positie in de toekomst worden De K. M. T. zal eens het nationale leger achter zich hebben, en wanneer later een Chineesch eenheidsfront zal ontstaan, zal dit zich tegenover het internationale front weten te steller. Dan zal zijn aangebroken het oogenblik van de beslissing tusschen het behoud van het Westerscbe prestige in China en tusschen «China voor China a Mocht het laatste zegevieren, dan zullen landen met een kolooiaal bezit, voor zeer ingewikkelde problemen komen te staan en donkere tijden tegemoet gaan Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mijnhardt's Kiespijntabletten, 60 en 30 ct. By Apoih. en Drogisten. De laatste loodjes van de Tweede Kamer Om het zevende leerjaar Een af scheid in de Eerste Kamer De paspoortenkwestie. 's Gravenhage, 23 Juni. Eerst nam de Kamer z.h.s. het wets ontwerp aan betreffende de instelling van een nieuwe Middenstandscredietcentrale. Eigenlijk waren er rnuar weinigen, die nu oprechte bewondering voor dit voorstel hadden. De hoogste lof was, dat er nu eindelijk door dit wetsvoorstel een punt wordt gezet achter de versnippering en het separatisme, die het n.iddenstaudscre- dietwezen kenmerkten. Zelfs minister De Geer vond het geen fraai ontwerp en geen buitengewoon mooie oplossing, maar het dankte zijn oorsprong aan den toestand, zooals die is. Toen het zevenjarige leerplan, en daaraan Leete sloeg haar gade en verwonderde zich erover, dat hy haar niet eerder bad opgemerkt. Zy was een buitengewoon mooi meisje met haar mooie grjjze oogen en de groote haarmassa, die haar gelaat ten halve omlijstte in een rand van glin sterend goud. Haar handen waren klein en welgevormd, haar flguur slank en recht. Zelfs het onaantrekkelijke uniform, dat de meisjes by Tack en Brighten moesten dra gen, was niet in staat haar schoonheid te doen verminderen. Nu, met een zwakke schaduw onder haar oogen, een schaduw die zich daar had neergelegd tengevolge van te weinig slaap en te weinig voedsel, zag zij er etherisch en aanbiddelijk uit. Dat was de opinie van meneer Leete, een man, die erover kon oordeelen en hij streek naden kend zyn borsteligen zwart-gryzen snor op. Zy wendde zich half naar de deur. Hebt u ray niet meer noodig, vroeg zy. Denk eraan. Weer schudde Leete zyn dikken vinger tegen haar. Smaad betee ken t gevangenisstraf. Ik voel niets voor lachen vanochtend, zei Elsie Marion. Maar u brengt me erg in de verleiding om het toch te doen. Zij sloot de deur achter zich voordat Mynheer Leete tjjd had haar te vertellen wat hij baar toewenschte, haar eo al haar obscure kennissen. Want meneer Leete had voor niemand respect, die niet in het «Boek van den Adelt stond. Zjj begaf zich naar de kleedkamer en w«rd dair letterlijk beleerd doer een He- vastgekoppeld, door amendement-Suring en voorstel-Al berda, de 7-jarige leerverplichting. Het wetsontwerp strekte tot invoering van een verplicht zevende leerjaar met ingang van 1 September a.s. Eo laten we maar vast op den voorgrond constateeren, pm verwarring te voorkomen, dit werd z.h.s. aangenomen. Maar dit hield nog niet in, dat er ook met 1 September a.s. een 7 jarige leerverplichting zal zyn. De 7 jarige leerverplichting zou pas met 1 Januari 1930' in werking treden. Waarmee de heeren Alberda c.s. niet tevreden waren, reden waarom een wetsontwerp werd in gediend, om die leerverplichting te ver- vervroegen en in werking te doen komen op 1 Januari 1928. Ook de heer Suring (r.k.) was niet tevreden over het regeeringsvoorstel, dat geen vervroeging van den 7 jarigen leer plicht beteekent. Want gelegenheid tot ontvangen van 7 jaren onderwijs, die be stond al op 74 pCt. der scholen. Om de kosten hoefde de regeering de vervroeging van de invoering met 2 jaar toch niet te laten. Het zou de regeering toch niet meer dan een dikke zes millioen kosten. En die konden we immers best missen, van onze gunstig-vloeiende middelen De heer Alberda (s.d.) dacht er net zoo over. Alleen berekende hy de kosten op maar 11 ton per jaar, dus op dik 2 millioen. En waarom was minister De Geer er nu niet, waar het om de financiën ging Waarom moesten nu alle bezwaren op het onschuldig hoofd van minister Waszink terecht komen Dat vond hjj niet moedig van den minister van financiën. En te drommel, welke financieele bezwaren kon de regeering nu aanvoeren Het leek wel, of de regeering op haar achterste beenen wilde staan en gronden aanvoerde, die de Kamer niet kon aanvaarden. En waarom moest de regeering de leiding hebben tegenover de Kamer Op zoo'n manier werd de extra-parlementaire re- peering een anti-parlementaire regeering. Meneer Rutten (r.k.) was pal tegen het voorstel, dat groote schade zou beteekenen voor het economisch herstel. Maar zijn rede werd in een hoekje gedrukt, door het plotseling optreden van minister De Geer, die de verwijten omtrent gebrek aan moed van de zijde van meneer Alberda had gehoord en dit niet op zich kon laten zitten. Hij had geen uitnoodiging ontvangen om te komen en daarom was hij wegge bleven bij de debatten. Maar hij was toevallig in de Kamer gekomen, omdat hij iemand moest spieken. En daar boorde hy die verwjjten, Die hij niet netjes vond, waarom hij den heer Albarda incorrect optreden verweet. Dat was den heer Albarda te veel en hy vroeg het woord voor een persoonljjk feit. Tenslotte be daarden de gemoederen wat. Minister De Geer had het zoo kwaad niet gemeend, meneer Albarda had geen gebrek aan moed willen verwjjten en zoo gir.gen de wonderende menigte meisjes, want het nieuws, dat Marion een brutalen mond ge- bad had tegen Tack en dat staaltje van moed had overleefd, was reeds algemeen bekend. Zij onderdrukte een natuurljjke men- scheltjke neiging om het feit mede te dee- len, dat zy in het Savoy ging lunchen en vlood het gebouw uit, voor zjj baar ge heim verraden had. Mjjneer Kerry wachtte op haar io de hall van het hotel, alleen. Het scheen het meisje toe, dat aller oogen in het hotel op hem gevestigd waren en in deze veronder stelling had zjj waarschijnljjk wel geljjk want een millionair is altijd nog iets bui tengewoons maar een billionair die aan den dood ontsnapt is uit de handen van een vroegeren vriend en wiens naam in alle kranten stond dat was wel het won derlijkste, dat de menschen in tijden ge zien hadden. Onder het maal, dat zjj nuttigden aan eeu tafeltje, dat op de rivier uitzag, spra ken zjj over verschillende onderwerpen. Hij was een goed belezen man met een sterke voorliefde voor de Perzische dichters en was buitengewoon verheugd en toonde dat zonder eenige aandacht te schenken aan de conventie hij leunde over de tafel heen en klopte haar op de hand toen zij een couplet van Hafiz overtrof, door er een te c!iteeren van Sadi Hoewel wjj niets zijn dan strootjes, be stemd om de zoden voor den vorst te be schermen. heeren waarschjjniyk toch nog als niet at te groote vijanden met vacantie. Maar eerst diende de heer Suring (r.k.) nog een amendement in, strekkende tot herstel met 1 Jan. 1928 van de 7 jarige leer verplichting. Maar minister De Geer bleef op zijn stuk staan. Maanden geleden was al overeengekomen, in de millioenennota voor 1928 eventueel herstel van den 7- jarigen leerplicht met ingang van 1 Juli 1928 in uitzicht te stellen. Daarvan liet de regeering zich niet afdringen, door een initiatief voorstel of amendement. Zoodat de regeering schorsing vroeg en kreeg van de wjjziging van art. 3 van de leerplicht wet tot October, om zich nader te berpden in verband met de mogeljjkheid van herstel van den 7 jarigen leerplicht op 1 Juli 1928. Daarna werd het voorstel Albarda c.s. verworpen met 57 tegen 33 stemmen. Daar het voorstel overbodig was geworden. En het amendement Suring werd aange houden. In de Eerste Kamer een afscheid de griffier, mr. H. Zillesen, die zes en veertig lange jaren de Staten-Generaal diende, vroeg ontslag aan. En met trillende stem las de waardige oude heer zelf zjjn ont slagaanvrage voor. Hjj wilde met 1 Sept. heengaan. Hij vond het beter een werk kring te verlaten, dan daarmee te wachten, tot het verminderen van arbeidskracht daartoe dwingt. Dan was daarde paspoorten kwestie, de verlaging der kosten met 5 gulden en verlenging van den geldigheidsduur tot 2 jaar. Heel reizend Nederland zag er al met ongeduld naar uit. En daar kwam de verlossing. Be se naat keurde het voorstel goed, evenals de Tweede Kamer. Meneer vao Embden klaagde nog over de gebrekkige voorbereiding van deze aan gelegenheid en vroeg wanneer de wet nu in werking zou treden. Minister Beelaarts gaf het toe, het had vlugger kunnen ge schieden, Maar er moest overleg gepleegd worden. Met 1 Juli kou de wet nu niet meer in werking treden, doch wel vóór 15 Juli. Hopeljjk op 8 Juli. Ook de uitkeering aan de Naarder Kweekers en de verhooging van de staatsbegrooting 1926 in verband met de werkzaamheden aan het Konirtkljjk Paleis te Amsterdam, werden door de Eerste Kamer goedgekeurd, terwijl een voorstelde Gjjselaar (c.h.) werd aan genomen, om de instelling van een depar tement van defensie, het middenstands- crediet en de collectieve arbeidsovereen komst niet meer voor het recès af te doen en ook niet meer in de afdeelingen te onderzoeken. Er bleef nog genoeg werk over te doen, voor de vacantie begint, meende de heer de Gjjselaar. En dat was ook zoo. Waren wij toch eens bloemen in hel oog van God. Prachtig 1 Schitterend I riep hij uit. Ik kan me niet herinneren, dat ik deze lezing vroeger ooit gezien heb. Zij bloosde en glimlachte. Het is een eigengemaakte lezing van mjj, bekende zjj. Zjj had er een vertaling van gezien en de woordenkeus verbeterd. Zjj genooten de heerljjkste lunch, die Elsie gegeten had sinds de buitensporige dagen van Tante Martha. Hjj moedigde aan om van die bloedverwante te spreken. Een prachtige vrouw, noemde hjj haar enthusiast. Ik houd van die menschen, die al hun geld uitgeven. Zjj schudde lachend het hoofd. Maar Uw meening is het toch niet, daagde zjj hem uit. Dat is bet wel, heusch zeide hjj, dit is mijn gelijkenis van geld Geld is watei;. De zee is de rjjkdom van alle naties. Die zee verdampt en de waterdamp wordt om hooggetrokken naar de lucht en wordt weder over de aarde verspreid als regen. Voor sommigen onzer loopt het door>diepe kanalen en als wjj handig zjjn kunnen wy die in ons voordeel afdammen. Sommigen onzer dammen ze tot heel diep af, ande ren heel ondiep. Bjj sommigen loopt het weer langzaam weg en wordt opgeslorpt door de omringen de aarde, om in het kanaal van een ander weer te voorschjjn te komen. Wordt vcrvolcd.) voor liet Laid van Heusden en Altena, en de Boiomelervaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1