Tweede Blad Ho 4720 Woensdag 29 Juni Huwelijk voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HEUSDEN Kantongerecht Heusden Huwelijks-uitzetten. BEHOORENDE BIJ HET .Vergadering van den raad der ge meente SPRANG-CAPELLE op Dinsdag 21 Juni nam. 3 uur. Vervolg en slot. Michael. Ik heb met verbazing dit voorstel gelezen, dat ook reeds voor de vorige vergadering op de agenda heeft gestaan toch er toen is afge schrapt. In 1926 is door den raad een motie van afkeuring aangenomen op het beleid van B. en W. in deze, omdat het raadsbesluit niet verdel ging dan tot inrichting van de twee zuidelijke lokalen voor het bijzon der onderwijs. Nu komen B. en W. met de verdediging dat uit het bedrag van f 10.000 door den raad toegestaan 3 lokalen zijn inge richt, dat was niet de bedoeling van het raadsbesluit. B. en W. zijn buiten hun boekje gegaan, door dit derde lokaal in orde te doen makennu komt men om f 2000 voor inrichting van dit derde lokaal. Mijn vraag is of het noodig was dat van het raads besluit werd afgeweken. Ik heb cp de teekening ook gezien een leermid delenlokaal, waarin naar ik meen ook meubelen staan, ik ben niet we zen kijken, doch ik meen dat er een tafel met vier stoelen aanwezig zijn, dat zijn toch geen leermiddelen. De ze f2000 lijken mij niet goed doen baar om toe te staan. Meer dan f 4000 zijn besteed voor inrichting van een paar lokalen, plus leermiddelen. Nu gaat het boven mijn verstand, hoe de heeren nu weer om f 2000 kunnen vragen, terwijl er f 10,000 be schikbaar zijn gesteld. De zaak van f 2000 lijkt mij erg donker, ik zou daarover gaarne eenige heldere in lichtingen ontvangen. Kerst. Wat de heer Verheijden heeft opgemerkt, komt tenslotte ont daan van alle hooge politiek alleen neer op de kast met natuurkundige instrumenten, zooals er in tal van scholen tegenwoordig .aanwezig zijn en die naar het oordeel van onder wijzers ook noodzakelijk is en waar aan het kleine bedrag goed is be sleed. Wat de heer Michaël opmerkt is mij niet recht duidelijk. Het raads besluit is genomen naar aanleiding van het verzoek om twee lokalen van de openbare school af te staan voor het bijzonder onderwijs, of zooveel meer als zou blijken noodig te zijn. Michaël. Pardon, pardon. Kerst. Als B. en W. dat muurtje hadden gezet, zouden zij het een paar weken later weer hebben moe ten afbreken en had het nog veel meer gekost. De twee lokalen zijn ingericht, nu moet het schoolbestuur toch ook het derde lokaal inrichten, nu dit blijkt noodig te zijn. Michaël. U is mijne uiteenzetting niet duidelijk, evenmin was het mij in 1926 niet duidelijk, toen ik vroeg hoeveel leerlingen zijn er, de Voorz. antwoordde dit moet geheim blijven. Kerst. Dat kon niet gezegd worden. D vraagt onmogelijke dingen. (De heer v. Willigenburg en Zwart ko men ter vergadering.) Michaël. Als een lid van den raad vraagt h oeveel leerlingen zij n er en de Voorzitter antwoordt dan, ze hebben liever dat ik dat niet zeg, dan lijkt dit toch nergens op. Kerst. Men kan dat niet zeggen, evenmin als IJ hadt kunnen zeggen, hoeveel leerlingen er op de open bare school zouden blijven. Michaël. Daar hadden wc toen niets mede te maken. Oerlemans. De gemeente zou be schikbaar stellen 2 lokalen of zoo veel meer als zou blijken noodig Le zijn, de raad stelde daarvoor een crediet van f 10,000 beschikbaar. Binnen dit besluit hadden B. en W. machtiging af te werken. Direct zijn echter drie lokalen in orde ge bracht, dit had uit het toegestane crediet moeten geschieden. Deze twee duizend gulden acht ik uitgesteld le inrichting. Het derde lokaal bleek on middellijk noodig te zijn, de heer Kerst zégt dat de kosten van ver bouwing tegenvielen, doch op die plannen had best het leermiddelen- lokaal kunnen vervallen, dit vindt men in geen enkele school in deze gemeente, ik geloof niet dat het rijks- schooltoezicht zoo iets eischt. Verheijden. Ze hebben toch een koffiekamer noodig. Michaël. En een vergaderlokaal. Kerst. Ik ben het niet met mijn heer Oerlemans eens, dat deze 10 duizend gulden voor verbouwingen inrichting van de geheele school was bedoeld. Door de motie van afkeu ring in het beleid van B. en W. om dat het muurtje iets verder is gezet, heeft de raad duidelijk te kennen gegeven dat de inrichting van slechts 2 lokalen door hem bedoeld is. Nu wordt er gezegd, dat het crediet ook bedoeld was voor drie lokalen en als er nu eens vier waren noodig geweest. I) voelt wel deze redence- ring raakt kant noch wal. Oerlemans. Als men had geroeid met de riemen die er waren dan had men best met het bedrag rond kun nen komen, U zegt de verbou\ving is tegengevallen, U hadt dan met de aanschaffing der leermiddelen wat zuiniger moeten zijn. Kerst. Wij hebben niet gebouwd. Oerlemans. Er is toch een begroo ting gemaakt, hoe is het mogelijk, dat die met 20 pCt. is overschreden. Verheijden. Men had moeten zeg gen het gaat boven mijn por tem on- naie. Kerst. Dat is een kwestie waar het schoolbestuur buiten staat. Oerlemans. De plannen zijn toch gemaakt in overleg met het school bestuur, zijn er dan geen aanmer kingen gemaakt op het leermiddelen lokaal Voorzitter. Wij hebben de inspec- trice daarover hier gehad en die heeft er niets van gezegd. Kerst. Zoover mij bekend is, is er geen aanmerking op gemaakt. Michaël. Ik wil even opmerken dat er wel aanmerking is gemaakt op het leermiddelenlokaal. Voorzitter. Dat was op het eerste plan. Michaël. Ik zou er maar niet lan ger over spreken en het voorstel van B. en W. maar in omvraag brengen. Verheijden. Ik wil nog even mijn heer Kerst mijn compliment maken over zijn repliek, U hadt geen schoenfabrikant, doch advocaat moe ten worden. Kerst. Dank je wel, U is misschien uwe carrière ook wel misgeloopen. Hel voorstel van B. en W. wordt hierop in stemming gebracht, met uitslag 5 tegen, 5 voor, zoodat de stemmen staken en hetzelfde punt in een volgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. Tegen stemden de heeren Moonen, Verheij den, Michaël, Oerlemans en Rijken. Voorstel tot wijziging der begroo ting dienst 1926. Wordt aangenomen. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat krachtens overeenkomst het schoolbestuur aan den archi tect voor het maken van plannen een bedrag van f 1000 heeft moeten beta len. Het schoolbestuur heeft eerst slechts een bedrag van f 868,80 be taald, omdat zij het bedrag van 1000 gulden te hoog achtte, doch de ar chitect bleef op zijn stuk staan, zoo dat ten slotte het volle bedrag is voldaan. B. en W. stellen, voor het resteerende bedrag bij te betalen. Verheijden. U weet ik ben eerst tegen die 800 gulden geweest en ben nu ook hier tegen. Wij hebben hun niets gecommandeerd. Michael. Het schoolbestuur heeft een architect laten komen en heeft die een plan laten ontwerpen, waar mede het gemeentebestuur niet ac- coord ging. Het slot is geweest dat Ged. St. aan het gemeentebestuur de beslissing hebben gelaten of zelf plannen maken of het schoolbestuur. In de raadsvergadering is toen f 100 uitgetrokken om een voorloopig plan te doen maken. Tot mijn spijt was ik op die vergadering niet aanwezig, omdat ik diicht dat alles aan den kant was. Als ik tegenwoordig was geweest, zou ik ook hebben tegenge stemd. Als het schoolbestuur opei gen houtje plannen laat maken, moet men er de gemeente niet voor laten opdraaien. Men kan wel drie of vier plannen ontwerpen. De wet eischt dat de gemeente schoolruimte be schikbaar stelt. Het is jammer dat het dien weg is uitgegaan en dat de gemeente die f868,80 reeds heeft vol daan. Ik ben er sterk tegen het aan vullingsbedrag door de gemeente te laten betalen. Kerst. De raad heeft zich bereid verklaard, mede te werken om aan billijke eischen te voldoen. De zaak is tot het uiterste geloopen, zoover dat de zaak in handen van een ad vocaat was gegeven, eerst toen heeft het schoolbestuur het aanvullings bedrag betaald in het vertrouwen dat de raad dit kleine bedrag terug zou betalen. Men meende hierover geen proces te moeten gaan voeren. Verheijden. Wij zouden het proces dan misschien ook nog moeten beta len, goeie morgen. Michaël. De architect kan alleen proces voeren legen de opdrachtge vers, niet tegen, de gemeente, ik be treur dat die f800 zijn betaald. Verheijden. Zou het bedrag niet zijn terug te vorderen.? Kerst. De raad moet het zelf we ten, ik zal er geen drukte over ma ken. Oerlemans. Het honorarium is be taald naar het eerste plan dat is uit gevoerd, dat was toch een billijk be sluit, ik dacht dat het tweede plan gratis was. v. Willigenburg. Ik geloof dat wij verstandig doen er niet le lang over te praten. Ik wil alleen mededeelen, dat de kwestie zooals die hier is af gewerkt, onjuist is behandeld. Als zij was afgewerkt, zooals het behoorde zou het nooit zoo zijn geloopen. De raad had alleen planhen goed te Keu ren en niet het recht die te weigeren, de raad heeft zich hier geplaatst op het standpunt van B. en W. en dat is onjuist geweest. Michaël. Als de raad verkeerd Wij levereo onder speciaal gemakkelijke condities Vraag onze voorwaarden, op aanvraag worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. heeft gehandeld aan wie is dan de fout dat het zoo is geloopen. v. Willigenburg. De raad beoor deelde de plannen, en dat is niet aan den raad. Michaël. Waarom is de raad dan door Ged. St. in het gelijk gesteld. Kerst. Wanneer Oerlemans. Ged. St. hebben het raadsbesluit toch goedgekeurd. Verheijden. Ged. St. hadden ver der kunnen gaan en ons het recht uit handen kunnen nemen, dat heb ben zij niet gedaan, omdat wij het recht aan onze zijde hadden. Het voorstel wordt hierop in stem ming gebracht, met uitslag dat 5 voor en' 5 tegen zijn en de stemmen dus staken. Tegen stemden de heeren Moonen, Verheijden, Michaël, Oer lemans en Rijken. Bij de rondvraag zegt.de heer Ver heijden dat hij gaarne vernam of de Voorzitter reeds bij minister Kan is geweest, om de wachtgelders ge plaatst te krijgen en om te onderzoe ken of deze ook tot de sollicitanten behoorden. De Voorzitter zegt dat hij, toen Katwijk vacant was, naar Den Haag is geweest, doch dat hij den Minister niet kon spreken, omdat hij naar de veemarkt in Leeuwarden was. Spr. heeft er toen met den referendaris van het departement over gesproken en toen is hem gebleken, dat mijnh. Valther solliciteerde. Waar evenwel gewezen Ministers naar het ambt van burgemeester solliciteeren, daar ko men onze wachtgelders natuurlijk niet in aanmerking doch zegt spr. gaat U eens naar Den Haag, misschien kunt U meer bereiken. De heer Verheijden zegt, dat hij reeds een paar malen over deze kwestie in Den Haag is geweest, hij dankt den Voorzitter voor zijn mede- deeling en zegt het te betreuren, dat hij den Minister niet heeft kunnen spreken, want deze is heel goed met de Capelsche en Sprangsche toestan den op de hoogte. Spreker heeft den Minister in het bijzijn van twee Ca pelsche hoeren gesproken en Z.Exc. was niet ongenegen mede te werken, doch achter de coulisen schijnen hoo- gere machten een rol te spelen. Kat wijk is al weer vergeven aan Mr. Schokking, Dominé, Lid van Ged. Staten, Kamerlid, eenmaal tijdelijk Minister van Justitie, waarvan deze Christ. Hist. Burgemeester groote pensioenen geniet, die door de be lastingbetalers moeten worden op gebracht. Zijn voorganger de heer de Waal Malefijt, had een f30.000 aan slordige pensioenen, als inko men. Spreker vraagt zich af, waarom nu wachtgelders-gemeenteambtena ren niet worden benoemd en wacht gelders-onderwijzers wel. Van Chris telijke zijde wordt al weer bewaar heid „Wie heeft, dien zal gegeven worden en wie niet heeft, van dien zal genomen worden wat hij heeft." Het Sprang-Capelsche volk slikt dit alles van een zich noemende Chris telijke regeering. De heer v. Willigenburg zegt dat de heer Verheijden alles op de Chris telijke regeering schuift, doch Min. Kan is niet christelijk, is wel een uitstekend man die heel vriendelijk is en beloften doet, doch verdergaat minister Kan niet. De heer Michaël vraagt of hetbng- gerwerk in de haven van Capelle ook is aanbesteed, daarvoor is toch een bedrag van f 400 uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt dat de haven te Capelle eerst 2 jaar geleden is uitgebaggerd, in Vrijhoeve is dit in geen 4 jaar gebeurd. Voor iedere ha ven is f 400 uitgetrokken omdat de haven te Vrijhoeve in langen tijd niet is uitgebaggerd, wilde men het dit jaar goed laten doen, men heeft dan het volgend jaar weder een bedrag van f 800 beschikbaar voor de haven te Capelle. De heer Michaël vraagt of men geen grasverpachting zal houden van het gras in de goten der school in de Heistraat. Verheijden. Zeg openbare school. Michaël. Ieder jaar wordt een be drag voor onderhoud uitgetrok ken, terwijl er niets aan wordt ge daan. De heer Verheijden merkt op, dat een paal op de speelplaats van de zelfde school verrot is, als hij bij; een onweer omwaait, komen er groo te ongelukken van, bovendien heeft de speelplaats geen afwatering, bij regenachtig weer kunnen de kinde ren niet uit de school komen. De Voorzitter zegt dat het gemeen- bestuur voornemens is er een put te maken. De heer v. Willigenburg zegt, dat als er gebreken zijn, deze moeten verholpen worden, doch de heeren moeten dan meewerken en medewer king is er zeer weinig. De heer Verheijden zegt dat op de begrooting een bedrag van f 7300 is uitgetrokken voor onderhoud we gen, de keiweg in Capelle vertoont gat op gat en eischt hoog noodig verbetering. De Voorzitter belooft de zaak te zullen gaan opnemen. Nadat de heer Michaël nog de aandacht heeft gevestigd op eenige doode boomen aan de nieuwe be planting nabij de spoorlijn sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheime zit ting. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Donderdag 16 Juni 1927 des namiddags 2.30 uur werd ten stadbuize te Waalwjjk een vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Aanwezig waren 5 leden van de afd. Grootbedrijf en 5 van de afd. Kleinbedrijf. VoorzitterB. Timmermans-Verschure. SecretarisM. A. J. van Liempt. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan van de uitvoering, die aan de be sluiten der vorige vergadering is gegeven. Naar aanleiding van diens mededeelingen inzake een onderhoud met de Directie der Autobusonderneming »Cito< werd besloten, steun te verleenen aan de pogingen om alsnog wijziging te verkrygen in de voor waarden, die gesteld zijn in de aan deze onderneming door de Gedep. Staten ver leende concessie voor de exploitatie van een autobusdienst 'sHertogenbosch-Tilburg. Bij de aanbieding van het jaarverslag deelde de Voorzitter mede, dat dit verslag uitvoeriger is geworden dan dat van het vorig jaar en daarin waardevolle grafieken en andere overzichten zijn opgenomen. Daarenboven is aan het verslag toegevoegd een volledig Economisch Geografisch Over zicht van het district der Kamer en een goed verzorgde Economisch Geografische Kaart in kleurendruk. Voor de wyze waarop het verslag is samengesteld, bracht hy den Secretaris dank. Geconstateerd mag worden, dat uit de steeds toenemende aanvragen om exemplaren van het verslag de arbeid, daaraan besteed, wordt gewaardeerd en dat de verzamelde gegevens meer en meer geraadpleegd worden, hetgeen handel en industrie ten goede zal komen. Een bijzonder woord van dank bracht hy ook aan den Heer G. J. de Vries, directeur der Hoogere Handelsschool te Waalwyk en Lector »an de R. K. Handels- boogeschool te Tilburg, die in samenwerking met den Secretaris der Kamer het Eco- nomisch-Geografisch Overzicht met de daarby behoorende kaart heeft verzorgd. Besloten werd te steunen het adres der Kamer te Deventer, waarby wordt aange drongen door wyziging der Gemeentewet de mogelykheid van het heffen eener za kelijke bedrijfsbelasting weg te nemen. Met teleurstelling werd kennis genomen van de mededeeling van de Ged. Staten, dat voorloopig niet kan worden gedacht aan de verdere verbetering van den weg WaalwijkTilburg. De vergadering was van oordeel, dat het standpunt van dit College niet' geheel strookt met den geest der bespreking in de Statenvergadering, toen de verbetering van deze weg aan de orde was en besloten werd dan ook deze aangelegenheid opnieuw aan de Staten der Provincie voor te leggen. Besloten werd nader terug te komen op de afwijzende beschikking tot uitbreiding der openstellingsuren van het telefoonkan toor te Loon op Zand. Aan het verzoek van eenige in het Handelsregister ingeschreven firma's om certificaten van oorsprong in het vervolg kosteloos af te geven, kon de Kamer niet voldoen. Met belangstelling werd kennis genomen van het belangrijke rapport, inzake de Electriciteitstarieven in Noordbrabant van de Commissie uit de Noordbrabantsche Kamers van Koophandel, welke commissie op initiatief van de Langstraatsche Kamer is ingesteld. De vergadering meende zich te moeten onthouden aan deelneming aan de bestrij ding van het huurkoopstelsel, voorgesteld door de Kamer te Haarlem. By de behandeling van het gemeen schappelijk adres van de Noordbrabantsche en Limburgsche Kamers van Koophandel, betreffende de Nederlandsche Handelspolitiek, deelde de Voorzitter mede, dat de leden De Haan en Van Dongen zich verklaarden tegen de verzending van dit adres. Besloten werd te steunen het verzoek der Kamer te Venlo om tot stand te brengen een regeling met Duitschland en België, waarby, op grond van wederkeerigheid, toeristen, die tijdeljjk in het land verblijven, vry te stellen van wegenbelasting met de daaraan verbonden lastige formaliteiten. Naar aanleiding van de stukken betref fende de nieuwe Fransche, Noorsche en Roemeensche douanetarieven werd door verschillende leden aangetoond, dat op deze wyze export zoo goed als onmogelyk wordt gemaakt en dat, wanneer de Nederlandsche Regeering geen maatregelen treft, om de ernstige gevolgen van de steeds toenemende verhooging van de douanetarieven voor de Nederlandsche industrie weg te nemen, dat terugslag daarvan niet kan uitblijven en werkeloosheid meer en meer zal toe nemen. Mededeeling werd gedaan van de po gingen, die in het werk worden gesteld om Nederlandsch schoeisel en lederwerk naar Amerika te exporteeren. Besloten werd alsnog te trachten de omzetting van het postkantoor Made in hulpkantoor te voorkomen. Inzake de productie-statistiek voor de lederindustrie werd besloten den Minister te verzoeken het Centraal Bureau voor de Statistiek opdracht te geven de gegevens voor deze statistiek te verzamelen. Tenslotte werd besloten, pogingen aan te wenden het veergeld voor het Keizers- veer afgeschaft te krygen. Voor de nabij dit veer gelegen handels- en industrieels ondernemingen, die voor goederentransport daarvan zeer vaak gebruik moeten maken, is deze hooge heffing een drukkende last. Uitspraak 17 Juni 1927. InvaliditeitswetI. J. B., Luttelherpt, 4 X f3 of 4 X 2 d.G. P., Heusden, 3 X f 2 of 3 X 1 d. D. v. B., Veen, f20 of 10 d. DrankwetG. W. D., Heusden, f 10 of 5 d. v. v. v. b. ArbeidswetH. v. N., Andel, f 2 of 1 d.J. H. v. d. S., Werkendam, f 7.50 of 5 d. Wet midd. v. vervoerJ. A. v. W., Genderen, f 20 of 10 d. Scheepvregl.L. d. B. Hoornaar, f 3 of 2 d.A. V., Giessendam, f10 of 5 d. f 5 of 3 d. Gem.verord.H. C. S Amersfoort, f ^0 of 5 d.J. A. v. R., A'dam, f 5 of 3 d. J. H., Breda, f3 of 1 d.E. A. K., A'dam, f3 of 2 d. A. F. L., A'dam, f 3 of 1 d.A. v. B., W'dam, f 1 of 1 d.; M. A. S., Leiderdorp, f 10 of 5 d.C. V., Krabbendyke en Th. M., Deurne, ieder f3 of 2 d. Motor- en Rijw.wetA. M. B. Luttel herpt en H. V., Wyk, ieder f7 50 of 3d. Motorregl.J. V., Genderen f3 of; 2 d. -f- t 2 of 1 d. Art. 427 Sr.M. v. d. V., Veen en A. N., Andel, ieder f3 of 2 d. T. v. R., Genderen, f 5 of 3 d. Voert. z. lichtT. A. T. en. J. T. T., beiden te Genderen, ieder f3 of 2 d. Auto z. licht: J. H., Utrecht, f 10 of 5 d. Art. 453 Sr.J. S Veen en B. K., W'dam, ieder f 5 of 3 d. Rjj w. z. lichtJ. T Veen, e. a. f3 of 2 d. Waarschuwing voor bezitters van tuinen, boomgaarden en kweekerijen. Reeds meerdere malen heb ik gewaar schuwd tegen de praktyken van lieden, die voorgeven in staat te zijn allerlei zieke boomen en andere gewassen door een be handeling te genezen, maar die in zeer veel gevallen niets anders doen dan een volkomen waardeloos middel toe te passen, voor welks aanwending zjj gewoonlyk een flink bedrag berekenen, Na deze praktjjk op een plaats zeer korten tijd te hébben uitgeoefend, verdwynen zij, maar beginnen dit voor hen winstgevend bedryf weer. op een andere plaats. Zeer kort na elkaar heb ik drie berichten over dergelyke gevallen ontvangen, die betrekking hadden op jde genezing van iepenboomen, welke aangetast zouden zyn door de iepenziekte; van p£r- zikboomen, die leden aan de loodglansziekte en van zieke vruchtboomen. Het is uitge sloten, dat een behandeling tegen déze ziekten eenig resultaat kon opleveren, tiar- wyl in een geval daar by nog »bactei;ie- mestc werd verkocht. In verband hiermede wil ik nogmaals alle bezitters van tuinen, boomgaarden en kweekeryen waarschuwen tegen de praktyken van lieden, die pnder de voorspiegeling van mooie resultaten? te zullen bereiken, behandelingen toepassen, die geheel of vrywel geheel waardeloos zyn. Indien dergelyke personen hun diensten aanbieden, raad ik belanghebbenden afcn, onder overlegging van zieke plantendeèlen aan bet hoofdbureau van den Plantenzi^k- tenkundigen Dienst te Wageningen óf aan een der op andere plaatsen werkzaam ge stelde ambtenaren van dien Dienst advies te vragen omtrent de voorgenomen bestry- ding. Vooraf moet degene, die zich voor j de behandeling aanmeldt, dan opgeven, wsjar- mede en op welke wyze hy die behande ling wil toepassen. Terwjjl hy controle uioet toelaten op de door hem gebruikte middelen. Alleen onder deze voorwaarden late njien lieden toe tot het uitvoeren van bespui|in- gen en andere bestrydingsmethoden by vrucht- en andere boomen en planten.. De Inspecteur, Hoofd van den Planfen- ziektenkundigen Dienst, N. VAN POETEREN. nieuwsblad fa. JOH. DE MOL,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5