Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4722 Woensdag 6 Juli 1927. Parlementair Overzicht. FEUILLETON De Amerikaansche Millionair- IlisBiieifilaifid ^AND VAN aijen# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van i—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 nur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nog eens het wetsontwerp betref fende bet middenstandscrediet. Het is urgent, verklaarde minister de Geer. Behandeling in de Eerste Kamer. Een opmerkelijk rapport. 's Gravenhage, 30 Juni. Daar zit warempel een vreemde figuur in den voorzitterszetel van de Eerste Kamer, dat zagen we dadelijk. Wie zon zich in de bekende figuur van Baron van Voorst tot Voorst kunnen vergissen Het was de heer L. de Vries (c.h.) die zoolang den voor zittershamer hanteerde, die meedeelde dat Baron van Voorst tot Voorstin het buitenland was, voor gezondheidsherstei en de hoop uitsprak, dat de waardige voorzitter weer hersteld mocht terugkeeren. Waarmee de kamer het volkomen eens was, hetgeen bleek uit spontaan applaus, Over nog iets was de kamer het volkomen eens. Namelijk het eervolle ontslag van mr. Zillesen grif fier van de Eerste Kamer. De diensten die de heer Zillesen 38 jaar lang aar. de Kamer had bewezen, werden op hoogen prijs gesteld en daar jm werd voorgesteld door de kamer commissie, om dat ontslag op de meest eer volle wijze en onder bijzondere dankbetuiging te verleeneD. Hetgeen de Kamer weer met applaus en één van zin goedkeurde. Het ging alles heel gemoedelijk, in ons kleine clubje. Waren er niet slechts een dikke twintig leden aanwezig Niet eens genoeg om een besluit te nemen over de kwestie, of nu al of niet nog vóór het recès het wetsontwerp inzake het middenstandscrediet zou worden behandeld. De beer de Gijselaar (c.h.) wilde nameljjk terugkomen op het besluit om dat wetsonderwerp niet te onder zoeken in de afdeelingen. En daar kwam minister de Geer er op wijzen, al was het dan wel geen usance dat de regeering zich mengt in de regeling der werkzaamheden in de Kamer, dat het wetsontwerp heusch dringend was. Want de gestie van de Al» gem. Centr. Bankver. v. d. Middenstand zou in de eerstvolgende maanden anders zijn wanneer het wetsontwerp werd aangenomen, dan wanneer het werd verworpen. En werd het wetsontwerp nu niet behandeld, dan zou dat gelijkstaan met het onuitvoerbaar maken van het besluit van de Tweede Kamer, die het wetsontwerp op 16 Juni aannam. Maar, omdat er maar 21 leden op dat tydstip in de Kamer aanwezig waren, moest de stemming over het voorstel de Gijselaar tot een volgenden dag worden uitgesteld. En toen moesten we het nog twee keer over doen. Want de eerste keer waren er maar 25 leden, die stemden. Gelukkig wa ren er by een tweede stemming 26 en toen werd het voorstel dan ook aangenomen met 16 tegen 10 stemmen. Zoodat de Eerste Kamer nog voor het reces de Middenstands- credietwet zal behandelen. Een heele collectie wetsontwerpjes werd daarna weggehamerd, z.h.s. EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 11) O Koning Kerry wenschte het groote blok huizen te koopen, waarin de Universal Stores van Goulding gevestigd waren. Maar Gouldings bleven op hun stuk staan, dus kocht Kerry het volgende blok, dat van Tack en Brichten. Precies om tien uur meldde Elsie Marion zich aan het eenvoudige kantoor van de L. Trust in Glasshouse Street. Het meisje had reeds het een en ander van deze kantoren iu de kranten gelezen. Eén haantje de voorste van deo redactieslaf van één dezer bladen had 't kantoor «Het Kristallen Huist gedoopt. Elsie, die met het verlangen precies op tijd te komen, een half uur te vroeg was, bekeek het gebouw eens nauw keurig. De vensters van het kantoor reikten tot op den grond. Zy bestonden uit drie groote, halfronde ruiten, gevat tusschen twee zwaren koperen pilaren. Vóór die ruiten waren drie netten van staalgaas, welke op hun plaats gehouden werden door bronzen staven. Hiermede hield eigenlyk de vergelijking met een «kristallen huist Bij het wetsontwerp tot bevordering van het onderhouden van luchtdiensten tusschen Nederland en het buitenland door de K.L.M. en deelneming door den staat in het ka pitaal der Mij. tot een bedrag van 5 ton en toekenning van een subsidie van f 2.800 000 verdeeld over zeven jaar, kwam een bedankje van minister van der Vegte voor de vlotte wijze, waarop de Kamer dit ontwerp behandelde. De K. L. M. nam een waardige plaats in en haar toestellen ver vulden ons met trots. Er zal natuurlijk een oogenbiik komen dat de band met de K.L.M. losgelaten moet worden. Gaan de zaken vooruit, als thans het geval is, dan zal waar- schynlyk over acht jaar een toestand van evenwicht verkregen zyn. Het verleden had een perspectief geopend dat groote hoop en moed gaf voor de toekomst, hetgeen de minister met vergelijkende cijfers aantoonde. En de Kamer was er zoo voldaan over dat zij zonder debat en zonder hoofdelijke stemming het ontwerp goedkeurde. Tenslotte nog een interpellatie-aanvraag vau den heer de Zeeuw (s.d.a.p.) over de kwestie of de regeering aan Rotterdam geld geboden had om het deze gemeente mogelijk te maken, den bouw van een brug over de Koriinshaven aan een Nederlandsche onder neming te gunnen, die veel hooger had in geschreven dan een buitenlandsche. En waarom dat dan gebeurd was en of de re- geeriog geen reden aanwezig achtte, om hiermee niet voort te gaan. De kamer stond de interpellatie toe en toen ging de kamer een paar dagen met vacantie. Nu, na de eindelooze jammerklachten van de Limburgsche aardewerk-industrie en de hartgrondige verzoeken om steun, deed het eigenaardig aan te hooren, hoe minister De Geer op de vragen van het Kamerlid Hermans antwoordde betreffende het ingestelde onderzoek naar den toestand der ceramische industrie te Maastricht. Geheel in afwijking met de usance, wilde de minister het een en ander uit het ambtelijke rapport mededeelen. Daarin werd dan o.m. een vergelyking getrokken tusschen de Delttsche aardwerkfabriek en de Mosa (Maastrichtsche enz.) waarbij men tot de conclusie komt dat het mindere succes van de Mosa voor een belangrijk deel hieraan moet worden toegeschreven, dat de leiding technisch en commercieel achterstaat by de Delftsche fabriek. Waar de industrie te Maastricht ouder is en de bevolking sedert een paar geslachten dit bedryf verstaat, moet hieruit geconcludeerd worden, dat de leiding van de Maastrichtsche industrie niet zeer gelukkig is geweest. Ten slotte wordt er in het rapport op ge wezen, dat de doelbewuste toepassing der natuurwetenschap in de aardewerkindustrie nog veel te wenschen overiaat. Het beetje wetenschap dat ieder voor zich heeft, houdt hy voor zichzelf en voelt men behoefte aan meer, dan wordt te hooi en te gras hulp ingeroepen, hetzij van een buitenlandsch laboratorium betzy van een willekeurig professor, die liefhebbert in de ceramiek. Het onderzoek, aldus de minister van financiën, is nog niet geëindigd, zoodat nog niet beslist is, of maatregelen zullen worden genomen tot steun in de Maastrichtsche industrie. Maar heel veel hoop schynt men nu, na deze verklaringen van den minister, niet te kunnen hebben. Staat alles U tegen? Gebrek aat\ Eetlust Verstopping op. Toch was het geheel een zeer bizonder iets. Midden in het vertrek met de groote ruiten lag een bloedrood karpet en in het middel van de groote ruimte stond een geweldige zuil van graniet, ter hoogte van ruim een halven meter en op die zuil stond vastgeklonken een geweldige brandkast. De wanden waren romdom van spiegels voorzien en zes geweldige booglampen lieten bij dag en nacht hun verblindende stralen precies op de brandkast vallen. By dag en nacht dus, hadden de voorbijgangers het volle gezicht op die brandkast en niemand, dan Koning Kerry en de gewapende be waker, die de schoonmaaksters steeds ver gezelde wanneer die aan het werk waren, traden in die zaal binnen. Zelfs in het helders daglicht was het een indrukwekkend gezicht en toen Elsie het gebouw binnentrad was zij een beetje be duusd. Zy werd door een geuniformd man naar het achterkantoor geleid en vond den jongen man met het grijze haar alleen in zyn kantoor, waar hy zat te schrijven. Hy sprong op toen zy binnenkwam en schoof haar een gemakkelyken stoel toe. «Ga zitten, juffrouw Marion,zeide hy. «Ik zal u wel gauw Elsie noemen, want,« hij glimlachte by het blosje, dat haar op wangen kwam, «wy, in Amerika, zyn spoediger vriendschappelijk met de menscheri, waarmede wy samen werken.Hy drukte op een knop en de bediende van zoo juist kwam binnen. «Zyn je beide kameraden buiten vroeg DE HOLLAND—INDIE VLUCHT. De vlucht van Amsterdam naar Batavia, ruim 15000 K.M., is volbracht. Hulde aan de beide dappere K. L. M. mannen Geysendorffer en Scholte en aan den me canicien Weber. Zy zyn nu halverwege, want op last van hun passagier, den Ame- rikaanschen millionnair Van Lear Black, moeten zy straks weer terug langs den zelfden weg. Zegt dat niet iets AmsterdamBa tavia vraagt het «Hbld.c terecht. Ruim 15000 K.M. Door de lucht, over woes tijnen en zeeën, over bergen en oerwouden, over het louter onbekende! Zegt het met iets meer nog, waar deze vlucht de halve nog slechts volbracht is met een vliegtuig in normalen dienst 1 Waarop door geen enkel teeken dp bijzon dere bestemming is aangegeven, omdat men, terecht, heeft willen doen uitkomen, dat deze tocht is ondernomen als een ge wone vlucht. En zegt het ten slotte niet alles, dat die vlucht AmsterdamBatavia volbracht werd met een Nederlandsche bemanning en een echt-Nederlandsch vliegtuig Dit is een triomf voor de K. L. M., dit is niet minder'n triomf voor Fokker, maar toch in de eerste plaats is het een triomf voor Nederland. Want hiermede heeft zich ons vaderland opnieuw een plaats veroverd in de eerste rjj der volkeren, die ijverig werken aan de vervolmaking der luchtvaart. En de groote naam, dien de Koninklyke Luchtvaartmaatschappij reeds had in alle landen als de best georgaui seerde luchtvaartmaatschappij met den besten vliegstaf, wordt er slechts door be vestigd. By aankomst van het Fokker-vliegtuig te Batavia om 5 uur 7 minuten stroomde by. «Ja, mynheer,zeide de man. «Laat hen binnenkomen.* Een oogenbiik later kwam de man weder binnen en bracht twee andere bedienden mede. Strak bleven zy by de deur staan. «Dit is joffrouw Marion,* zeide Koning Kerry en het meisje stond op. De mannen bekeken haar nauwkeurig van het hoofd tot de voeten. «Zoudt u even bij den muur willen gaan staan vroeg Kerry. Zy wandelde gehoorzaam door de kamer, terwijl Kerry alle lampen aandraaide. «Nu zullen jullie juffrouw Marion her kennen in welk licht zy ook verschynt,* zei Kerry. Zy heeft dag en nacht toegang tot dit kantoor. Dat is alles.* De mannen groetten en gingen heen en Kerry draaide de lampen weder uit. Elsie ging weer zitten met een prettig gevoel ven gewichtig te zyn. «Mag ik u een vraag stellen zeide zij. Hy knikte. «Waarom hebt u my gekozen Ik heb geen buitengewone hoedanigheden als secretaresse en u weet hoegenaamd niets van mij. Ik kan een allerslechtste vrienden kring hebben.* Hy leunde achterover in zyn stoel met een eigenaardig lachje om zyn lippen. «Alles, wat ik van u weet is, dat u een dochter bent van Rev. George Marion een weduwnaar, die zeven jaar geleden stierf en u achterliet met ongeveer voldoende reisgeld om naar uw tante Martha te gaan 't publiek, vol enthousiasme, niet te hou den, het terrein op, juichend en met hoe den zwaaiend spontaan werd het Wilhel mus aangeheven. De heer Van Lear Black nam, rustig in zyn cabine zittend, de geestdriftige hul debetuigingen in ontvangst. O 101 JAAR. Vrijdag 1 Juli werd de oudste ingezetene van Oudehorne Antje de Kleine wed. Jacob Betten 101 jaar. Zy heeft haar geheele leven in den Oosthoek van Schoterland doorgebracht. Ze heeft 8 kinderen nog in leven (van de 10), 50 kleinkinderen en 150 achterkleinkinderen. LIEFHEBBERS GENOEG. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van tweede klerk ter provinciale griffie te Leeuwarden bedraagt niet minder dan 322. DE VOORUITGANG VAN HET CEN TRAAL GENOOTSCHAP. Het aantal verpleegde en voor verple ging opgegeven kinderen is tot begin Oc tober reeds evengroot als het aantal, dat in 1926 het geheele jaar werd opgeno men. De phenomenale groei der laatste jaren zet zich dus nog onverminderd voort. Dit is met de bestaande 9 huizen mogelijk, door de toenemende verpleging vanaf 1 October tot en met 30 April, den tyd dat voorheen de huizen gesloten waren. Gesteund door de heilzame resultaten, wordt een hardnekkige propaganda in de afdeelingen gevoerd om te komen tot een doorloopende verpleging, het geheele jaar door, in alle te huizen. Het ideaal der permanente verpleging blykt dichter by, dan voor enkele jaren werd vermoed. Het sociaal-hygiënisch en economisch juiste stelsel van doorloopende exploitatie wordt zeer bevorderd door de provincies Noord-Holland. Limburg, Overysel en Zee land, die voor de verpleging van 1 Octo ber tot en met 30 April een veel hooger subsidie per verpleegdag geven, dan voor de z.g. zomeruitzending. VEREENVOUDIGDE SPELLING. Naar de «Msb.« verneemt ligt het in de bedoeling van de regeering binnenkort een vereenvoudigde spelling in te voeren waarby de naamvallen vervallen en voor de e en o dezelfde regels zullen gelden als voor de a en u. De uitgang «Ijjk* blijft onveranderd en wordt niet vervangen door «lik.* GEEN OPHEFFING°VAN HET VERBOD VAN VLEESCH-INVOER IN ENGELAND. Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat de Engelscbe minister van landbouw in antwoord op in het Lagerhuis gestelde Dat u een oom hebt in Amerikadat u in uw jeugd een broer hebt gehad en dat u by drie firma's in dienst bent geweest, Meddleschn in Eastcheap, u bent daar weg gegaan omdat u geen deel wildet nemen in een groote fraude zaakbij Higblauw en Zonen, waar u weggegaan bent, omdat zy failleerden en by Tack en Brighten, waar u thans ook weg bent.* Zy staarde hem in verbazing aan. «Hoe hebt u dat allemaal ontdekt «Mijn beste kind,* zeide hy en legde roet een vaderlyk gebaar zyn band op haar arm, «hoe ontdekt iemand iets Door na te vragen by de menschen, die het weten kunnen. Ik hoop nooit een risicodenk daar maar aan I Nu En met een brussk gebaar wendde hy zich weder naar zyn lessenaar. «Nu zaken. U krygt van my tien pond in de week en een bonus aan het einde van het jaar. Wat u te doen hebt is myn particuliere secretaresse en vertrouwde te z(jo, om brieven te schryven, niet zooals ik ze zal dicteeren, want ik haat dicteeren, maar in den geest van myn instructies.* Zy knikte. «Dan is er nog één ding,* zeide hy en liet zyn stem dalen, terwyi hy over zyn lessenaar naar voren leunde. «Ik wensch, dat U vier woorden zult onthouden.* Zy wachtte, in de verwachting een klein instructie-motto te zullen hooren. «Deze vier woorden,* ging hg op den zelfden toon voort, «mogen nooit tegen vragen verklaarde, dat hij wegens het uit breken van mond- en klauwzeer in Zwe den en Nederland in Mei, de opheffing van het verbod van invoer van vleesctk niet in overweging kon nemen. BEIDE VOETEN~AFGEREDEN. Toen de ongeveer 60-jarige mynwerker J. uit Simpeveld zich naar zyn werk begaf, volgde hij het voetpad langs den spoorweg KerkradeSimpelveld van de Domaniale Myn. Waarschijnlijk is J. gestruikeld en op de lijn gevallen, juist toen een kolen- trein naderde. Den ongelukkige werden beide voeten afgereden en in hoogst zorg- wekkenden toestand is hy naar het hospi taal overgebracht. —o AARDAPPELZIEKTE. Het Koninkl. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt voor den landbouw mede In het midden en Z. W. van ons land zijn van 30 Juni op 1 Juli weersomstan digheden voorgekomen, gunstig voor het uitbreken van aardappelziekte. EEN VREEftJD VERSCHIJNSEL. Vorige week Donderdag heeft de korte- golfzender van het Philipslaboratorium de programma's van Daventry, Langenberg en Radio-Paris opnieuw uitgezonden. Verscheidene luisternaars, aldus de «Wire less World*, hadden een echo-effect gerap porteerd. Er was geen echo in de studie, zei de aankondiger. Men dacht, dat het effect veroorzaakt werd, doordat de radio golven zich eens of tweemaal om de aarde voortplanten. DE NATTÊ~MAAND JUNI U Sinds in 1888 de waarnemingen door de Filiaal-Inrichting van het K. N. M. I. te Amsterdam zyn begonnen, dus in 40 jaar, is nooit zoo'n groote hoeveelheid re gen afgetapt, als in de afgeloopen maand, toen 158 m.M. werd bereikt. De gemid delde Juni-hoeveelbeid bedraagt over het 40-jarig tyd vak 54 m.M. o IN EEN TROEP ARTILLERISTEN GE- REDEN. In den nacht van Donderdag op Vrydag is de heer Sch., ambtenaar van de Neder landsche Kunstzijdefabriek te Ede, met zyn motorfiets in een troep artilleristen gereden, die in de buurt van Ede een nachtelyke oefening maakte. Het jongmensch reed tusschen de paarden door, doch kwam in aanraking met een stuk geschut waardoor hy van de motorfiets werd geslingerd en een zeer ernstige hoofdwonde opliep. Zyn toestand, die aanvankelijk bedenkelijk was, is thans iets gunstiger. Mishandeling met doodelyken afloop. Tydens de kermis te St. Jansteen ont stond een ernstige vechtpartjj tusschen P. en M., beiden landbouwersknechto aldaar. geen enkel levend wezen geuit worden, zoolang ik leefniemand mag ze ooit zo ooit hooren, behalve ik.c Elsie luisterde verstomd toe. «U moogt ze nooit gebruiken tegenover mijn deelgenoten, noch tegenover myn vrienden en niet tegen myn vyanden, speciaal niet tegen myn vijanden,* ging hy voort met een lachje,* tot ik dood ben. Dan echter zult gy, in het bjj/yn van de daartoe aangewezen heeren zeggen,* hier daalde zyn stem tot gefluister, «zult gij zeggen: «Kingsway moet geplaveid worden.* «Kingsway moet geplaveid worden,* herhaalde zy fluisterend. «Vergeet deze woorden nooit 1* Zjj knikte. ZEVENDE HOOFDSTUK. Op hetzelfde oogenbiik, waarop Elsie iDgewyd werd in de mysteries van Koning Kerry's bureau, zaten er twee mannen aan een luxueus ontbijt in de nog luxueuser kamers van den heer Leete in Charles Street. De eene was Leete zelf en de andere Hermann Zeberlieff. Die was 38 jaar, maar had een van die gezichten, dien den tyd schynen te tarten. Zy waren vrienden. «Zeg, heb je gehoord, dat men op Kerry geschoten heeft?* vroeg Leete opeens. «Werkelijk zei Zeberlieff. (Wordt vervolgd). Tag Hessde elorvaarii lilt. Telefooo no. 19. Postrekening no. 61525. Vr Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten ör Foster's Maagpil- ___j, die uw geheele or ganisme verkwikken. Maagipiilen P rrkrijgbaar f 0.65 per flacon. —O— MISHANDELING

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1