IS HET NOOIT STIG GEWEEST? A LETTERS-KOFFIE 52% cent per pond. voort. Plaatselijk Nieuws Geslagen ijzer* GEBRUIKT DAN NU \W| aanbiedingen van Het beste adres te Gorcum voor Kleeding naar Maat. condor hen te raken. Intusschen doren de geschutoefeningen op het plateau voort, waarby aanzienlijke echade aan Fransche eigendommen wordt toegedaan. DOOR HET HEMELVUUR GEDOOD. Naar uit Ionsbiück wordt gemeld zyn op den Gros Venediger 3 Duitsche touristen door den bliksem gedoed. DE OMVANG VAN DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI. Minister Hoover heeft, na een inspectiereis «n de geteisterde streek, meegedeeld, dat van de 14.000.000 hectaren, die onder water hebben geetaan, waarschijnlijk op 520.000 H.A., dit jaar geen oogst meer cal kunnen worden verkregen. ONTPLOFFING. Donderdagmiddag heeft in een dynamiet- fabriek in het Belgische grensdorpje Aren- donk by Turnhout een hevige ontploffing plaats gehad die aan zes menschen het leven kostte. GROOTE OPRUIMING bij BAHLMANN GORINCHEM, van DAMES*-*ff KINDER-CONFECTIE Eif HÓEDEN k Contant. HEUSDEN. Aanstaande Zondagmorgen cal om half elf in de Luth. Kerk alhier optreden Mejuffr. L. C. Dufour uit Haarlem. Nu de WelEd. heer J. van Dieten ontslag nam als penningmeester van de 6t. Vincentiusvereeniging, is de heer F. S. Schreuder tijdelijk met de waarneming dezer functie belast. Van de werf van de Firma De Haan 6 Oerlemans werd met goed gevolg te water gelaten, het stalen Dortmund-Ems- kanaalschip genaamd »Karl Robert* ge bouwd voor rekening van den heer M. fUudenbusch, Baden. De hoofdafmetingen van het schip zyn lengte 67.Meter, breedte 8.20 Meter, bOlte 2.31 Meter, terwyl het laadvermogen circa 910 Ton bedraagt. Op de vrijgekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Rhein-Hernekanaal- schip, groot circa 1375 Ton, eveneens voor Duitsche rekening. Onze stadgenoote, mej. J. Duysters, slaagde voor de acte L. O., zy genoot hare opleiding aan de Kweekschool der Zusters van Liefde te Tilburg. - Het Eerste elftal «Juliana* neemt Zondag a.s. deel aan de Serie-wedstrijden, uitgeschreven door de v. v. GroenWit te Zalt-Bommel waaraan door een 8 tal vereenigiogen wordt deelgenomen'. Volgens loting speelt «Juliana* te 2 uur tegen Brabantia Vught. Naar wy verne men wordt de reis per luxe autobus van de N. V. De Onderneming gemaakt, ter wyl tevens aan supporters de gelegenheid wordt geboden de reis mede te maken. Het tweede elftal speelt te 2 uur een vriendschappelijke wedstryd tegen H.V.V. 2 uit Haarsteeg op het terrein nabjj de brug. Onze oud stadgenoot de Heer A. J. V. Bsrgeyk thans te Rotterdam is geslaagd voor het eind-exauien H. B. S. met 5-jarige cursus. Donderdagavond hield de pluimvee- vereeniging «Heusden en Omstreken* hare driemaaudelyksche ledenvergadering. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat dit jaar weder de gelegenheid zal worden opengesteld om jonge dieren te doen inenten, opgaaf hiervoor moet geschieden by een der bestuursleden. De beslissing over een eventueele clubtentoonstelling werd aangehouden tot een volgende vergadering. Ter sprake werd gebracht het boetestelsel, voor het by wonen der vergaderingen, weder in te voeren. Een besluit hiervoor zal eveneens in een volgende vergadering wor den genomen. Besloten werd, dat de vereeniging het inzenden van dieren door hare leden naar tentoonstellingen, zooveel mogelyk financieel zal steunen. ALMKERK. De heer J. Prins, Boek houder aan de Coöp. Stoomz.fabriek alhier, is thans benoemd tot Directeur aan de Graan- en Verkoop vereeniging te Epe. By de Wed. Zwart alhier is een postduif komen aanvliegen gemerkt w!3jb. z. Vergadering van den Ring «Alteiia* D. V. op Woensdag 13 Juli des avonds 7 uur (O. T.) in de zaal van den heer Pruissen te Uppelschendyk. CAPELLE. De gehouden collecte, ten behoeve der slachtoffers van den stormramp, heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 943.72. J.l. Donderdag slaagde mej. P. v. d* Hoeven te Vryhoeve-Capelle voor het eindexamen gymnasium. De windkorenmolen van den mole naar H. Mouthaan aan de Nieuwe vaart, die zyn bedrijf reeds geruimeu tyd ge moderniseerd heeft, wordt thans afgebroken. Hiermede verdwynt weer een meer dan twee eeuwen ouden molen, die aan de omgeving zoo'n karakteristiek aanzien gaf. De postduivenvereniging «De Lucht vaart* gevestigd by mej. de wed. A. v. d. Haart alhier houdt a.s. Zondag een wedvlucht vanuit Bordeaux. Met den pluk van zwarte bessen, waarvan de teelt hier jaar op jaar toe neemt, is men deze week begonnen. De opbrengst is zeer goed. De prys is even wel minder hoog dan andere jaren. Naar men ons mededeelt, is het bouwen van een boerdery voor den heer P. Wagemakers alhier, onderhands opge dragen aan den aannemer J. H. Spierings. DRONGELEN. Deze week werden van veefokkers in onze gemeente weder 10 koeien voor inschryving in het Ned. Rund veestamboek goedgekeurd. Zy behooren toe aan Gebr. Oerlemans van der Schans, 4 stuksvan C. M. Donken, 3 stuks en van W. Straver Adr.zn., 3 stuks. GAMEREN. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd by den landbouwer F. van Ballegooien van uit den stal, na in gebroken te hebben, een paard gestoleo. Onmiddellijk na de vermissing werd door de politie alles in 't werk gesteld teneinde de dader(8) op te sporen. Vliegensvlug werd per auto door rijks- en gemeente politie de hoeren Weevers en Eek het onderzoek voortgezet in de richting Westwaarts, waar des nachts een paard met beryder was gezien. Het resultaat was schitterendhet mocht den politie mannen gelukken, hun werk bekroond te zien. In den Biesbosch by de «Anna Poulina hoeve* werd nog voor den middag den dader met paard aangehouden. Na een nachtje in het arrestantenlokaal te hebben gelogeerd, werd hy Woensdag morgen onder geleide naar Ttel overge bracht. Het paard werd nog denzelfden dag aan den eigenaar bezorgd. MEEUWEN. Op 24 Juni werd in bet Cafe Smits te Meeuwen de algemeene ver gadering gehouden der Coöperatieve Boe renleenbank alhier. Tengevolge van het zeer ongunstige weer was de presentielijst niet zoo druk getee- kend als gewoonlijk. 118 leden waren te genwoordig of vertegenwoordigd. De Voorzitter G. J. W. Branderhorst opent de vergadering, en zegt, dat deze wat laat in 't jaar wordt gehouden, om dat het Bestuur gaarne de Inspectie der Centrale Bank afwacht en deze wat later viel dan vorige jaren. De Secretaris, J. A. van der Schans leest de notulen, die ongewyzigd worden vastgesteld. De rekening en balans over 1926 wor den goedgekeurd. Met byna algemeene stemmen worden herkozen, de Voorzitter, de heer G. J. W. Branderhorst te Eethen, de Voorzitter van den Raad van Toezicht, de Heer G. H. Siraver te Babilonienbroek en de plaats vervangende bestuursleden de Heeren D. van Bouren te Meeuwen en H. Vos te Drongelen. Besloten wordt f 10.— te geven aan de slachtoffers van den stormramp te Neede en omstreken en geen subsidie te verlee- nen aan de Chr. Landbouwschool te Andel. Door den Kassier D. A. van der Schans wordt het volgende verslag uitgebracht. Verslag der Coöperatieve Boerenleenbank alhier over het jaar 1926. Wy staan thans voor het feit, dat wy het tiende jaarverslag mogen uitbrengen van onze Boerenleenbank! Een terugblik over die jaren geeft on getwijfeld een gevoel van bevrediging, want wy mogen met genoegen constates- $0 V Vraagt Uwen winkelier ^'circulaire. ren, dat de Bank in hare eerste 10 levens jaren voorspoedig is opgegroeid, en zy thans een positie vau beteekenis ia onze omgeving bekleet. Zy heeft die jaren door gemaakt in zeer byzondere tijdsomstandigheden. In bare eerste levensjaren genoot bijna ieder landbouwer eenige welvaart, en gemakke lijk had ons Bestuur toen kunnen komen op den weg, die helaas door zooveel Ban ken is betreden, door op onvoorzichtige wyze credieten te verleenen. Later is een andere soort moeilijkheid gekomen, nu wy haast allen de moeilyke tijdsomstandigheden gevoelen en de op brengsten der landbouw- en veeteeltpro ducten zoo laag zijn, dat het maken van behoorlyke bedrijfswinst een reeks van jaren uitgesloten is. Gelukkig is onze Bank door die wisse lende tijdsomstandigheden heen, voor z.g. •Stroppen* gespaard en mochten wy, toen onlangs by de jaarlyksche inspectie het Bestuur alle credieten nog eens naging, met dankbaarheid constateeren, dat wij met gerustheid de toekomst tegemoet kun nen zien. Wat de jaaromzet aangaat was het 10e boekjaar een recordjaar. Deze bedroeg ruim f 1.100.000.een bedrag, dat de hoogste tot dusver bereikte omzet, met ruim een halve ton overschreed. Ia verhouding nog hooger dan de totale omzet, was het aantal dagboekposten, dat van 1440 klom tot ongeveer 1660. Het ledental was op 1 Januari 1926 173, een lid verloren wy door overlyden en een door uittreden, terwyl 8 nieuwe leden toetraden op 31 Dec. was dus het aan tal leden 179. Op 31 D*-c 1925 was in despaarbank ingelegd 165.000.en in loopende reke ning gedeponeerd f 94 000.—, op 31 Dec. 1926 was dit resp. f 483.000.en f 147.000.Het totaal gedeponeerde bedrag klom dus van f 259 000.op 1 Jan. 1926 tot f 330.000.op 31 Dec. 1926. In den loop van het jaar heeft dit bedrag de 3£ ton eenigen tyd over schreden. Evenmin als in 1925 heeft de Bank ook in 1926 op geen enkel tydstip schuld bij de Centrale Bank gehad, een groot deel van het jaar bedroeg ons te goed te Utrecht van f 50.000.— tot f 70.000. op 31 Dec. was het zooals de balans vermeld f 64.000. Onze winst staat ongeveer gelijk met die van 1925 en bedraagt f 1828.66. Verleden jaar was hierby f 400 koers winst op effecten, thans f 250. De effecten hebben een waarde van f 14550 Hierby dient opgemerkt dat de deposito rente over 1926 geregeld ongeveer pCt. hooger was dan de rente die de Cen trale Bank gaf. Omdat het by ons gedeponeerde bedrag geregeld zoo groot was en wy by geval een deel van dit geld te Utrecht tegen een lagere rente moesten laten staan, gaf dit een aanzienlijke schade post en daarom was het Bestuur genoodzaakt de rente met in gang van 1 Jan. 1927 te verlagen tot 3f pCt., waarmede deze gelyk is met de creditrente aan de Centrale Bank. Ontvangen wy nu veel geld dau wordt daarop weliswaar niets verdiend, doch, ook niets toegegeven, zooals dit voorheen geschiedde. Door bijvoeging van de winst over 1926 stygt het reservefonds van f 5306.52 tot 7135.18, waarby nog mag worden gere kend het stichtingskapitaal der Spaarbank a f 100. Door regelmatige verhooging van ons reservefonds, st(jgt de soliditeit onzer Bank en daalt dus het risico der leden. Het aantal loopende rekeninghouders was op 1 Januari 1926 91. In 1926 werden 8 nieuwe rekeningen geopend en drie ge sloten, zoodat dit aantal op 31 D<jc. was 96 Op 1 Jan* 1926 waren 192 spaarbank boekjes in omloop, door intrekking van 8 en uitreiking van 29 nieuwe liep dit aan tal gedurende 1926 op tot 213. Hoewel we in dit opzicht dus een fltn- ken stap vooruit zijn gegaan, moet toch nog worden gezegd, dat dit getal te klein is. Er zyn nog te veel leden, wier kinderen en dienstboden nog hun geld op andere wijze beieggen, terwyl de plaatsing op onze Spaarbank toch zooveel voordeelen biedt. Wy herinneren slechts aan de hoogere rente en {de gemakkelijke wijze om het geld in korten tyd terug te ontvangen, terwyl moeilyk een solider belegging zal zyn aan te wijzen, immers al onze leden zyn met hun geheele kapitaal voor de te rugbetaling aansprakelijk, terwyl ons reser vefonds, zooals boven bleek, meer eo meer van beteekenis wordt. Het aantal voorschotten was op 1 Jan. 1926 84 13 werden geheel afgelost en 18 nieuwe verstrekt, zoodat het aantal op 31 Dec. 89 bedroeg. De rentestand was over het geheele jaar 4 pCt. voor deposito en 5 pCt. voor voor schotten. De algemeene vergadering en de Be stuursvergaderingen die in 1926 werden gehouden, werden voldoende bezocht. Op de Bestuursvergaderingen was altijd de Raad van Toezicht mede aanwezig. Wy ontvingen onlangs het jaarverslag der Centrale Bank. Ook by haar gaan de zaken voorspoedig. Haar winst bedroeg over 1926 bijna f 400.000.en haar reservefonds steeg tot byna f 3.000.000. Het aantal aan gesloten Banken steeg in 1926 van 712 tot 719. Wanneer wy nog mededeelen, dat de omzet der Centrale Bank ongeveer 400 millioen bedroeg, dat op 31 Dec. j.l. meer was gedeponeerd dan aan de Boe renleenbanken verstrekt f 41.000.000. en dat by alle plaatselijke Banken te za- men is belegd ruim f 360 millioen, dan kan men zich eenigszins een idee vormen van het werk der Coöperatieve Boerenleen banken. Men moet daarby dan nog in aanmerking nemen, dat de R. K. Centrale Bank te Eindhoven ook nog een 500 lal Boerenleenbanken onder hare vleugels heeft. Geachte vergadering, wij zyn hiermede gekomen aan het eind vau ons verslag en wij spreken den wensch uit, dat gij alleu ook in de toekomst mede zult werken aan den bloei onzer Bank, opdat zy steeds meer mag worden een krachtigen steun voor den landbouw in onze omgeving. NIEUWENDIJK. Met den pluk der zwarte aalbessen is begin gemaakt, men besteedt 45 cent per K.G. Handel tamelyk. Het mannenkoor en de gemengde zangvereen. hopen deel te nemen aan het concours te Werkendam, hetwelk 28 Juli gehouden wordt. Op de gehouden vergadering der Coöp. Boerenleenbank werd als bestuurslid herkozen de heer W. H. v. Helden. In de afgeloopen week sloeg de bliksem in het huis bewoond door A. Colyn. Een ruit, alsmede een asbakje dat op tafel stond, werden totaal verbrijzeld. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Het zoontje van L. de Pender kwam deze «.eek zoodanig te vallen, dat hy een vewonding opliep waarvoor Dr. Mynlieff geneeskundige hulp moest verleenen. Geslaagd voor de Chr. Kweekschool te Gorinchem voor acte L O., de heer H. Koekkoek. Aangevoerd 9300 eieren. Men besteedde voorKipeieren f 6.00, Eendeieren f 5.00, Kalkoeneieren f 9.00. Alles per 100 stuks. RAAMSDONKSVEER. Wat is het schoolreisje der leerlingen van de Yeersche in verschillende afmetingt jchtwangen steeds voorradig bij de Firma MULDERS V ughterstr aat 33 jêê$ ff BOSCH Telefoon 659 Geen verkleurde of oude opruimingskleeding doch de nieuwste costumes voor dit seizoen, tegen extra lage prijzen- GELUKT STUFKENS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2