Eerste Blad TABAK# S. D. LANKHUYZEN Co's BANK Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4729 Vrijdag 29 Juli 1927 Op Reis 'ÊÊÊS FEUILLETON Binnenland HEVIG ONWEER. i Ti i'tJl Int. Telefoon no. 1*. Postrekening no. 61525. De concessie's voor autobusdiensten, T. BOONSTRA van alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gerust mogen we zeggen „eindelijk is de teerling geworpen", want Gedeputeer de Staten van Noordbrant hebben ons maanden laten wachten op de beslissing op aanvragen om concessie van meerdere autobusexploitanten. Aanvankelijk scheen het dat Gedepu teerden voornemens waren de vele con cessieaanvragen met bekwamen spoed te behandelen, maar al ras bleek dat zij rustig en scherp de aanvragen onder de oogen wen8chten te zien. Maar hoe ook alle aanvragen zijn thans afge- merkt en gaarne willen we onze ineenig omtrent een en ander doen ken nen. Zoobis bekend zijn in het Land van Heusden en Altena aan drie onderne mingen volledige concessie's verleend en wel aan de A.L.A.D. en Onze Dienst voor het traject SleeuwijkDussen Heusden's Bosch en aan de N. V. de Onderneming voor het traject Woudri- chem—Heusden's Bosch. Aan de N.A.B.O., Altena en Elshout werden concessie's verleend onder zeer beper kende voorwaarden. Hun is n.l. ver boden om in meerdere gemeenten, gele gen in hunne route, passagiers op te nemen of uit te laten. Zoo mag b.v. de Altena driemaal daags rijden van Wou- drichem naar Heusden en 's Bosch en terug zulks evenwel onder voorwaarde dat geen passagiers mogen worden ge laden of gelost op het grondgebied der gemeenten Heusden, Herpt, Hedikhui- zen en Vlijmen. Waar nu, het stellen dezer voor waarde ons inziens niet veel meer be- teekent dan eene gedwongen stopzetting van het bedrijf, binnen afzienbaren tijd, komt het ons voor dat Gedeputeerde Staten beter hadden gedaan met op het verzoek om concessie eene positief afwij zende beschikking te nemen. Dit ware naar onze meening loyaler geweest en stellig ook meer in het belang der aan vragers. Concessie-aanvragen als de onderwer* pelijke moeten worden geweigerd indien Gedeputeerde Staten meenen dat voor de weigering gegronde redenen bestaan, maar dan weigere men ook absoluut en men vergulde den pil niet door de ge vraagde concessie te verleenen onder voorwaarden, die eene eenigszins renda bele exploitatie van het bedrijf absoluut uitsluiten, Ter verzachting en ge f' s ;ing van stuk- geioopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet tóen op reis voorzien zyn van Doos tube 80 ct. PUROL De Amerikaanse lie Dillionair EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 19) o Zij glimlachte achter de hand, die de cigarette naar haar lippen bracht. „Arme ziel 1" spotte zij then ernsti ger „Hermann, de menschen zeggen erg leelijke dingen van je." Koel keek hij haar aan. Wat zeggen ze en wie zegt het vroeg hij. „O, menschen van de krant en zoo nu en dan eens iemand, die men te hooi en te gras ontmoet. Ze zeggen, dat je eens geassocieerd was met Zij hield op en keek hem aan, en hij ontmoette haar blik zonder een epierte vertrekken. „Nu iemand, die een verschrikke- lijken moord beging in South Wark," zeide zij langzaam. „Onzin 1" lachte hij. „Ze zouden den aartsbisschop van Canterbury nog wel verdenken het is al te belachelijk." Ik weet 't nietmaar ik ben soms werkelijk bang voor je; voor geld en macht zou je alles doen. „Wat bijvoorbeeld 7iii tiQfllrlfl ïiflir BGhmiitorH na Tal van autobusondernemers in Noord brabant hebben concessie gekregen op dezelfde voorwaarden als de Altena. En nu de vraag of het verbod van in en uitlaten van passagiers in sommige ge meenten geen aanleiding zal geven tot eene groote menigte overtredingen, in dien door de controleerende beambten in voldoende mate een oog in het zeil wordt gehouden? Wij meenen dat deze vraag niet anders dan bevestigend kan worden beantwoord, want de verleiding om wat te verdienen is groot en 't is inderdaad hard om te moeten aanzien dat een concurrent passagiers inlaadt terwijl men zelf die passagiers moet la ten staan. •v.V.VBr.V.' Men kan wel zeggen, „ja, maar dan wordt de concessie ingetrokken en dat is dn toch zeker wel de grootste straf, die kan worden toegepast". Maar ge looft men nu werkelijk dat Gedeputeerde Staten bij eerste of tweede overtreding tot intrekking zullen overgaan? Wij voor ons gelooven dat niet en daarom zien wij in al die concessie's met ver bod van in en uitlaten van passa giers een bron vao ellende. En zouden de politiebeambten zich wel erg druk maken met het verboden in en uitladen Verwachten doen wij er niet veel van en dan is het ver bod niet anders dan een doode letter. En dat Gedeputeerde Staten zelf te de zen opzichte niet zoo heel veel fiducie hebben in de politiebeambten blijkt wel hieruit dat door hen wordt overwogen om aan een ambtenaar, als bedoeld in art. 13 der Wet op de openbare Ver voermiddelen het toezicht op te dragen op de naleving van de voorwaarden, door hen gesteld bij de vergunningen tot het in werking brengen van autobus- diensten. „O, een moord of iets dergelijks," zei- de zij vaag. Er is heel wat Tsechisch bloed in onze aderen, Hermann soms maak je me zoo van streek, dat ik je met liefde zou kunnen dooden." Hij grinnikte een beetje schaapachtig. Houd je deur op slot, zeide hij en zijn lippen trokken samen alsof hij aan iets onaangenaams dacht. „Dat doe ik al," zeide zij, „en ik slaap altijd met een revolver onder mijn hoofdkussen." Hij mompelde iets over kinderachtig heid en ging verder met het lezen van het avondblad. „Zie je" ging zij in gedachten voort, het zou een reusachtig verschil voor je zijn, Hermann, als ik plotseling stierf aan de een of andere vergiftigingof aan wat dan ook of als ik slaapwan delaarster was en uit een raam viel. „Zeg toch niet van die beestachtige dingen," snauwde hij. Je zou er zeven millioen dollar rijker mee zijn ze zou al je verliezen met een slag weer ingehaald hebben en je zou er door in een positie komen, waarin je dien aardigen gryzen man Koning Kerry met eenige kans op succes zoudt kunnen bestrijden. Hij stond op uit zijn stoel een scha duw van een lachje zweefde om zijn lippen. „Als je nonsens begint te vertellen, ga ik heen," zeide hij. Je moet zien, dat je getrouwd raakt je wordt twistziek. Zij lachte en wierp haar hoofd achter over in een extase van vroolijkheid. Eén ambtenaar voor geheel Noordbra bant! Zou dat voldoende zijn? Neen, voor eene goede controle zijn er naar onze meening minstens drie noodig en wanneer men een zeer scherp toezicht wil hebben is drie nog te weinig. Ongetwijfeld zal de beste controle worden uitgeoefend door de concurrenten, die eene volledige concessie hebben. Deze zullen uit den aard der zaak hunne collega's met beperkte concessie niet sparen, wanneer zij bespeuren dat een gebod of verbod is of wordt overtreden. Maar hoe een en ander ook zij, wij voor ons verwachten al heel weinig nuttig effect van bovengenoemde ver bodsbepaling van in en uitladen. Van harte evenwel hopen wij dat de paktijk onze verwachtingen in deze moge beschei men. BOERDERIJ AFGEBRAND. De boerdery van V. de L. te Diessen is door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Geheel het huisraad ver brandde, terwijl ook twee varkens in de vlammen omkwamen. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. o BEKNELD GERAAKT In de remisie van de Ü.T.M. te Was senaar is de werkman B. met een been tusschen twee lorries bekneld geraakt. Zijn knieschyf werd verschoven terwjjl eenige spieren beleedigd werden. Hjj werd naar een ziekenhuis in Den Haag vervoerd. DOOR EEN AUTO GEDOOD. Een ongeveer 21 jarige vrouw werd in de Paleisstraat te Amsterdam aangereden door een auto van den Gemeentelijken Telefoondienst. Een der wielen ging haar over het hoofd. Zy wa3 op slag dood. NIET VAN DE A.T.O. GEDIEND. Zondag is de autobusdienst der Nederl. Spoorwegen aangevangen op het traject GiessendamGorinchem. Omdat op dit traject 's Zondags geen particuliere diensten worden onderhouden, kreeg de A. T. O. enkele personen te vervoeren. Maandag evenwel vervoerde de A. T. O. zoo goed als geen reizigers, terwjjl de particuliere ondernemingen de reservebussen in dienst moesten nemen vanwege de drukte. Zooals bekend is, keurt de bevolking in deze streek het af, dat, terwjjl particulieren uitstekend in de behoefte van het verkeer voorzien, aan een onderneming als de A.T.O. ook nog een concessie is verleend. BRAND IN DE FABRIEKSWIJK TE EINDHOVEN. Dinsdagmiddag om ongeveer één uur ontstond brand midden in de stad Eindhoven in de fabriekswjjk. De brand ontstond in het glas- en aardewerkmagazjjn van den heer J. Willems aan de Vrjjstraat en studenten ervoor?" was zijn hatelijke vraag. „Trouw hem over een maand kun je het doen en maak hem geluk kig. Met een beetje geduld zou je hem misschien een fatsoenlijke uitspraak kunnen bijbrengen."" Zij had opgehouden te lachen en stond naar hem te kijken, zooals hij daar bij de deur stond, met de knop in zijn hand. „Je bent geestig," zeide zij. „Vader heeft dat nooit zoo goed kunnen con- stateeren als ik. Er loopt een eigenaar dige draad door je vrouwelijke voorou ders, Hermann." Laat mijn vrouwelijke voorouders met rustschreeuwde hij in een uitbarsting van woede. „God weet, dat ik ze met rust zal la ten," zeide zij. Als verschillende rech ters en rechtbanken in Amerika ze ook met rust gelaten hadden, zouden ver schillende hunner een natuurlijken dood gestorven zijn. Met een smak smeet hij de deur dicht, nog voor zij den zin had beëindigd. De spottende glimlach verdween van haar gelaat en in de plaats daarvan ver scheen er een onrustige rimpel tusschen haar oogen. Zij wierp het eindje ciga rette weg en liep de kamer door naar een klein tafeltje tusschen de beide ra men Daar bleef zij eenigen tijd zitten, met een penhouder in haar hand en een velletje papier voor haar, zonder een besluit te kunnen nemen, als zij schreef zou zijn zich niet loyaal gedragen tegen, over haar halfbroeder; maar zij waB hem geen loyaliteit verschuldigd. Niet eens, doch eedurende Jw telef. No. is Raamsdonksveer. AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verk^oftvan Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. «ÉT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 4F 's Zaterdags in Jnli en Augustus gesloten wegens benrsvacantie. greep snel om zich heen. Door de hoog- opstijgende vlammen en rookwolken liet de brand zich aanvankelyk ernstig aanzien en maakte men zich ongerust, daar het pak huis in de onmiddellijke nabijheid van groote fabrieken is gelegen. De gemeentelijke brandweer en de brigade van Philips Fa brieken tastten het vuur aan en wisten den brand tot het magazijn te beperken, hetwelk geheel uitbrandde. De schade is niet groot. VERDRONKEN. By het baden in zee aan het stille strand waagde zich de 13 jarige Johaona P. te 's Hage te ver in zee. Plotseling hoorde men haar hulpgeroep. Zy werd door den stroom meegesleurd en verdronk. Het anderhalfjarig kind A. S. te Volen- dam werd vermist. Na geruimen tijd dreg gen werd het lykje opgehaald uit 't water in de nabyheid der ouderlijke woning. Te Lutterade is bij het baden verdronken de 15 jarige J. M. uit Huckelhofen( D die by familie aldaar op bezoek was. De 3 jarige V. D. te Asten is in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Maandagmiddag is een 2 jarig kind van Adr. Stout te Nw.-Lekkerlaud in een sloot achter de woning verdronken. o DOOR EEN LAADBOOM GEDOOD. De schipper, die in de Autwerpsche haven door een slag van een laadboom werd ge- doodj is na nader wordt gemeld, afkomstig uit Made. Het is de 22 jarige A.v. d. V. Hy laat een vrouw en een kindje na. Menschen door den bliksem gedood. Tal van huizen door het hemelvuur in de asch gelegd. Een wind hoos. B jna over het geheele land heeft Woens laatste half jaar had zijn van hem een blik opgevangen, zoo koud en specula tief, en waarin een plan lag opgesloten, zoo berekend en voor niets terugdein zend dat het haar koud om het hart ge worden was. Hieraan dacht zij en begon te schrij ven, velletje na velletje werd met haar fijn schrift bedekt. Eindelijk was zij ge reed, sloot den brief in een enveloppe en adresseerde die. Zij hoorde een voetstap in de hall en verborg haastig den brief in haar corsage. Hermann trad binnen en keek onder wijl naar de schrijftafel. „Schrijf je?" vroeg hij. Een paar beleefdheidebriefjes, zeide zij. „Wil ik ze even voor je posten?" Nee, dank je welzei het meisje. „Zij kunnen op de gewone manier naar de post Martin kan ervoor zorgen." „Martin is uit," zeide hij. Vlug liep zij naar de schel en drukte erop. Hermann keek haar op vreemde wijze aan. „Het helpt niet, of je al belt." zeide hij. „Ik heb zoowel Martin als Dennis uitgezonden met verschillende boodschap pen." Zij schrok ontzettend; haar hart klop te wildhaar instinct zeide haar, dat zij in levensgevaar was. „Geef mij dien brief, zeide hij plotse ling. „Welken brief?" „Den brief, dien je zoo ijverig hebt zitten schrijven gedurende de laatste tien minuten," zeide hij. Een minachtend Wda kmlde o™ dag een zwaar onweer gewoed, waarbij weer eenige menschenlevens te betreuren zijn en tal van huizen door het hemelvuur in de asch zijn gelegd. In eenige plaatsen ging bet onweer ver gezeld van een hevige windhoos, Te Budel is de op het roggeveld wer kende landbouwer A. Sleuders door het hemelvuur getroffen en was op slag dood. De getroffene was ongehuwd en 35 jaar oud. De Born by Sittard is de 14 jarige A. Mekels, die op het laud werkte met een paard, door den bliksem gedood. Ook het paard is gedood. De oom van den jongen, die in de nabyheid werkte, werd bewus teloos geslagen. De boerderjj van Sekkema ouder Oud Schouw werd door het hemelvuur getroffeD. De bewoners konden zich redden, doch de inboedel ging totaal verloren en de boer derjj brandde tot den grond toe af. Alles was verzekerd. Ook in de buurt van Oldeboorn, Wartena, Boornsbergum, De Dillen onder Deersum stonden verschillende boerderjjen in brand. Een groote roggemolen in St. Jacobi Pa rochie is totaal afgebrand. Te Doetinchem sloeg de bliksem in de boerderjj van S. De woning brandde totaal af, vjjf varkens kwamen in de vlammen om. Te Eexta, gemeente Scheemda, is de boerderij van H. Reinders door den blik sem getroffen en afgebrand. Het voorge bouw is gedeelteljjk behouden. De Barneveld is door het inslaan van den bliksem een met 10 000 K.G. hooi gevulde berg van den landbouwer H. Boon grooteudeels in vlammen opgegaan. Het verbrande was Verzekerd. In Friesland werden de boerderjjen van K. Minnema te Toroele en van Koopmans te Joure door den bliksem getroffenzij branden geheel af. Niets kon worden gered. Njen meldt uit Hoogezand Tijdens een hevig onweer trok een wind hoos over het naburige Westerbroek. Ver haar lippen. „Toch niet door het sleutelgat geke ken Hermann 1" zeide zij, met een spot tende smart-klank in haar stem. Toch zeker niet door het sleutelgat de dienstboden-toegang tot de familiegehei men Geef me dien brief! zei hij ruw. Zij was lengzaam achteruit gegaan tot zij vlak bij een der openstaande ra men stond. Het stond op een kier, want de avond was warm geweest. Met een plotselinge beweging wendde zij zich om, wierp de lange glazen deur open en stapte op het balconnetje. Hij werd wit van woede en deed twee snelle schreden naar haar toedoch hield toen stil. Zij sprak tot iemand. „O, het spijt me, mijnheer Bray; hebt u dikwijls gebeld?" Een onduidelijk stem antwoordde haar. „Mijn broer zal u even binnen laten ik vind het erg vriendelijk van u, mij te komen bezoeken." Zij wendde zich tot Hermann Zeber- lieff. „Ach, wil even zoo vriendelijk zijn even voor een van mijn" tamme studen ten open te doen? Je zult hooren, dat hij een uitstekende uitspraak heeft I zeide zij vriendelijk. „Verdomd I" gromde de man, doch hij gehoorzaamde. U ïAtó.j| SI voor het Land van Heosden en Altena,ijeLangstraat en de Boirnitelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1