Tweede Blad Nt 4730 WoensdBo 3 Aoaustus ROL voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HEUSDEN Rubriek va» de» Arbeid Burgerlijke Staml. Huwelijksuitzetten. BEHOORENDE BU HET Vergadering van den Raad der ge meente GIESSEN op 25 Juli 1927. Voorzitter EdelAchtb. Heer A. D. van der Schans, Burgemeester. Secretaris WeiEd. Heer Verhoeven. De vergadering wordt door den Voor zitter geopend. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen welke on veranderd worden vastgesteld. Aan de orde komt 1. Schrijven van Ged. Stalen houder-de mededeelirig dat afwijzend is beschikt op het adres van den Raad om subsidie in de kosten der geraeentehuishouding. Be sloten wordt in een volgende vergadering hierop nader terug te komen. 2. Aanbieding en voorloopige vaststel ling gem.-rekening 1926 en rekening G. E. B. 1926. De rekening van het G. E. B. over 1926 wordt met aigemeene stemmen goed' gekeurd en vastgesteld. De gem.rekening wordt door de leden Roza en van Her wijnen onderzocht, welke mededeelen deze in orde te hebben bevonden. Daarna wordt met aigemeene stemmen besloten (waarbij de beide wethouders zich ingevolge de gem.wet van stemming ont hielden), deze rekening voorloopig vast te stellen voor den gewonen dienst in ont vangst op f 19670.77 en in uitgaaf op f 20482.26J, aizoo met een nadeelig slot van f811.49 en den kapitaaldienst in ont vangst en uitgaaf op f 4555. 3. Wijziging begrooting 1926. Met aigemeene stemmen wordt besloten de begroot-ing zooals deze door B. en W. wordt voorgesteld, te wijzigen. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Vergadering van deri Raad der gemeente RIJSWIJK, op 21 Juli j.l. Voorzitter en Secretaris de EdelAchtb. Heer A. D. v. d. Schans. Afwezig het lid Nieuwen huizen. De vergadering wordt door den Voor zitter op de gebruikelijke wijze met gebed geopend. Hierna worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Aan de orde komt 1. Ingekomen stukken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Hierover ontwikkelt zich eenige discussie en wordt daarna besloten op een volgende vergadering dit nader te behandelen en zoo mogelijk het een en arider opnieuw onder de aandacht van den Minister te brengen. c. Adres van het centraal archief en inlichtingsbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon, met verzoek om toetreding als lid. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderzoek geloofsbrieven. De ingekomen geloofsbrieven der gekozen raadsledenvan Gamoieren, van Herpen, Lievaart, Smits, van Marsbergen, Verschoor en Westerlaken, worden onderzocht en met aigemeene stemmen goedgekeurd, en tot toelating der betrokkenen besloten. 3. Aanbieding en voorloopige vaststel ling Gemeenterekening 1926 met rekening G. E. B. 1926. Daarna wordt met aigemeene stemmen besloten, (waarbij de beide Wethouders zich van stemming onthielden) deze rekening voorloopig vast te stellen voor den gewonen dienst in ontvangst t 20838,46, in uitgaaf f 05055 51® nlnnn m«t nndnaHir (tint nn f 4217,355 en de kaptaaldienst in ont vangst en uitgaaf op f 3120,12. 4. Rekening der Gezondheidscommissie 1926. Deze rekening wordt met aige meene stemmen goedgekeurd. 5. Wyziging begrooiing 1927. Met algemeede stemmen wordt besloten de hpgrooting, zooals deze door B. en W. wordt voorgesteld, te wijzigen. Hierna niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Vergadering van den raad der gemeente NEDERHEMERT, <op Donderdag 28 Juli des nam. 4 uur. Voorzitter EdelAchtb. C. v. Ommeren. Aanwezig zijn alle leden behalve de heer v. d. Weiken, als de Voorzitter de ver gadering met gebed cpent. De notulen worden na lezing onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven geteekend door den Rijksland- bouwconsulent en eenige landbouwonder- wijzers, waarin bij het gemeentbestuur wordt aangedrongen, voorbereidend land bouwonderwijs te doen geven. In een bijgevoegde memorie van toelichting woidt het nut van dit onderwijs uiteengezet, vooral acht men het onderwijs van belang aangezien zoo goed als geen herhalings- of vervolgonderwijs meer wordt gegeven. De heer v. d. Werken komt ter ver gadering. De Voorzitter zegt, dat als argument voor het geven van genoemd onderwijs wordt aangevoerd, dat geen herhalings- onderwijs wordt gegeven, doch dat dit ar gument voor deze gemeente niet geldt, aangezien de gelegenheid voor het ontvangen van dit onderwijs hier wel is opengesteld. De heer de Gaay meent, dat met dit schrijven rekening gehouden kan worden bij de lessen voor het herhalingsonderwijs misschien kan de leerstof zoo worden ge nomen, dat aan het verzoek eenigszins wordt te gemoet gekomen. De heer Smits verwacht daarvan niet veel, omdat men geen onderwijzer met landbouwacte heeft. De Voorzitter merkt op, dat het de bedoeling is, slechts voorbereidend land bouwonderwijs te geven, landbouwonderwijs ontvangt men eerst op 15 jarigen leeftijd, het hier bedoelde is voor jongeren die de lagere school hebben verlaten en dus van alle onderwijs verstoken zijn, tengevolge waarvan op 15jarigen leeftijd veel van het op school geleerde is verloren gegaan. Spr. zou willen berichten, dat hier gelegenheid voor vervolgonderwijs bestaat, dat echter bij het geven van dit onderwijs met de gemaakte opmerking zooveel mogelijk zal worden rekening gehouden. De raad gaat met dit voorstel accoord. Rekening 4926 van de Gezondheids commissie te Zaltbommel. De rekening geeft een ontvangst aan van f 1580,25 en een uitgaaf van f 1329,95 eri sluit alzoo met een batig slot van t 250,04. Wordt goedgekeurd. Begrooting 1928 van hetzelfde college. Deze begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1702,12. Als bijdrage «au de aangesloten gemeenten ts een bedrag uitgetrokken van t 4052,43 of 3 cent per hoofd. Voor de gemeente Nederhemert toaakt dit met 1054 inge zetenen een bedrag van f31,62. De heer Smits merkt op, dat dit hooger is dan het vorig jaar, toen was niet meer dan 2\ ct. per hoofd gerekend. De Voorzitter kan dit niet zeggen, dit bedrag is hem niet bekend. Aanbieding gemeenterekening 1926. De rekening geeft een ontvangst aan van f 27320,75, een uitgaaf van f 22473,56, sluit alzoo met een batig slot van f 4ö47,19. Als commissie van onderzoek worden aan gewezen de heeren de Gaay en v. d. Kolk. Af- en over6chryving begrooting 1927. De post, onderhoud brandbluschmiddelen, moet met f75 verhoogd worden, de post, onderhoud waarschuwingsborden, met f 15, dit bedrag kan worden overgeschreven uit den post vergoeding onderwys. In verband met kinderen die naar Neerbosch zijn ge zonden, moet de betreffende post worden verhoogd, want daarop komt slechts t 400 voor. Van de Diasbuie wordt een bedrag van f 200 ontvangen, dat als ontvangst op de begrooting kan worden gebracht. Hieruit kan eerst bestreden worden de f 5 voor de toegekende subsidie aan de vereeniging voor archief, terwijl de rest, dus f 195, overgebracht kan worden op den post verpleging armlastige kinderen. Het bedrag is dan echter nog niet vol doende, zoodat uit den post onvoorzien nog een bedrag van f 379 moet worden over gebracht, deze laatste post is met afschrij ving van dit 'bedrag uitgeput. De raad gaat accoord met de voorge stelde wijzigingen. Met het oog op de nieuwe verordening op het vervolgonderwijs, dient overgegaan te worden tot benoeming van een ouder wijzer voor dit onderwijs. Als zoodanig wordt benoemd het Hoofd der school aan de Noordzijde. De heer Jansen, gewezen gemeente veldwachter, wordt op zyn verzoek eervoi ontlag verleend als gemeentebode, met in gang van 15 Juli. Daar verder niemand het wnnrd verlanot en er niets meer te behandelen is, sluit de Voorzitter de vergadering. WAALWIJK. Vrijdag 29 Juli verga derde de raad dezer gemeente, des avonds te 7 uur. Afwezig met kennisgeving waren de heeren B. Timmermars Verschure en J. Oomens. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen stukken. Het voorstel inzake beschikbaarstelling van gelden, ingevolge de L. O. wet, voor de uitbreiding der St. Petrusschoien, werd afgewezen. Over het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor de inrichting van 6 koelcellen in het slachthuis ontspon zich een langdurige discussie, waaraan verschil lende leden deelnamen. Besloten werd, dat de 6 cellen in exploitatie zullen worden gebracht, wanneer zich gegadigden opdoen voor tenminste drie cellen. Daarna kwam aan de orde Voorstel tot aanwyzing der bestemming van het terrein op den hoek van het Kerkpad en de Grootestraat. Voorgesteld werd, het terrein niet op nieuw te bebouwen, doch het trottoir der Grootestraat te vorbreeden en met een bocht door te trekken in het Kerkpad tot de grens van het gemeentelijk bezit. Ook het voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verbetering van de St. Antoniusstraat en het St. Antoniusplein, wordt na een discussie met aigemeene stemmen aangenomen. Bij de aanbieding der gemeente- en be- drijfsrekeningen over 4926 wordt een commissie van onderzoek benoemd, waarin zitting nemen de heeren P. Verwiel, Lém Hartog en J. van der Geld. Goedgekeurd werd nog de rekening van het R. K. Burgerlijk Gasthuis en het Bur- gelyk Armbestuur in voorin. Baardwijk over 1926. De Voorzitter deelde mede, dat inge komen is een verzoek van het bestuur der W. W. W. (Waalwijksche Winkelweek) om verlaging van het electriciteitstarief gedurende de winkelweek (27 Aug.3 Sept.). Dit verzoek wordt toegestaan en wordt het meerdere verbruik die week berekend op 20 cents per K. W. U. (dus 16 cent per K. W. U, goedkoeper). Nog deelde de Voorzitter mede, dat door omstandigheden, betreffende de cijfers, de plannen omtrent verbouwing der gas fabriek nog niet in deze vergadering konden worden aangeboden. In den loop der volgende week zullen den raadsleden de plannen en het rapport thuis bezorgd wor den. Op 19 Augustus zal een geheime vergadering hierover gehóuden worden en dear de oude raad in de urgente kwestie moet beslissen, zal de laatste openbare ver gadering van het oude college op 2 Sept. plaats vinden. Mondeling kunnen vragen gesteld en bezwaren geuit worden in de geheime vergadering, doch bezwaren e.d. met betrekking tot de cijfers, gedurende de periode tusschen de geheime en open- bate vergadering gelieven de leden schrif telijk te doen, een en ander ter bevorde ring van de definitieve afdoening der kwestie. Bij de rondvraag bracht de heer Hartog de wenschelijkheid naar voren van het aanbrengen van een geluiddempende bestra ting voor de schooi in de Stationsstraat. De heer Loeff bracht onder de aandacht de wenschelijkheid van strenger politietoe zicht in de akkers, die vooral nu gevaar loopen geplunderd te worden. De heer Van Driel brengt nog ter sprake de moeilijkheden die men in Besoyen onder vindt neet de klok. De heer Brokx deelde mede dat hem klachten bereiken over de gemeentewoningen in de Putstraat. Men wees er op dat dergelyke klachten bij de bevoegde commissie's behooren te worden ingebracht. Wij leveren ond^' speciaal gemakkelijke coiymties Vraag onz^lvoorwaarden, op aanvraax worden U deze gaarne toegezonden. Concnrreerende prijzen. An to busdiensten in ET. Brabant. Ged. Staten hebben weder de volgende concessies verleend voor autobusdiensten in de provincie Noord-Brabant W. Vos te Ammerzoden voor een auto busdienst van Ammerzoden over Hedei naar 's-Her togen bosch. Joh. Kras te Ammerzoden voor een au- tobusdienst van Ammerzoden over Hedei naar 'o-H«rtnoenhosf»h De volgende consessies zyn geweigerd Autobusonderneming Cito te 's Hertogen bosch voor een autobusdierist van Waalwijk over D/ongelen en Meeuwen naaf Dossen A. Timmer te Nieuwaal voor een auto- busdienst van Bi'akel over Zaltbommel naar 's Hertogenbosch en van Nieuwaal over Brake! en Nederhemert naar 's Hertogen bosch. W. van Leeuwen te Hurwenen voor een autobusdienst van Brakel over Zaltbommel naar 's Hertogenbosch. M. Verhoefs te Haafren voor een auto busdienst van Nieuwaal over Zaltbommel en Hedei naar 's Hertogenbosch. Arbeidsbemiddeling in Nederland. Voor de bestrijding van de werkeloos heid is de Arbeidsbemiddeling, dit is het naar elkaar toebrengen van vraag en aanbod van arbeidskrachten op de arbeids markt van den werkgever, die een arbei der in dienst wenscht te nemen en van den arbeider die een patroon zoekt, van groot belang. Vroeger kwamen daarbij echter herhaaldelijk misbruiken in voor, omdat toen in het algemeen deze arbeids bemiddeling met winstoogmerk geschied de, waarbij dus hoofdzaak werd, dat de bemiddelaar zich een bestaan verschafte. Een en ander heeft er toe geleid, dat van Overheidswege organen werden op gericht voor openbare arbeidsbemiddeling waarbij als eerste prinsipe gold, dat de bemiddeling koeteloos zou geschieden. In de meeste gemeenten werden arbeids beurzen opgericht, in de kleinere z.g. correspondentschappen der arbeidsbemid deling. Zij stelden zich ten doel werk gevers en arbeiders bij het zoeken van arbeidskrachten of arbeidsgelegenheid behulpzaam te zijn. Voor de onderlinge uitwisseling van aanvragen en aanbiedin gen is verder het land in een aantal districten verdeeld, elk met een districts arbeidsbeurs, terwijl aan het hoofd van de geheele arbeidsbemiddeling de Centrale Rijks Arbeidsbeurs te 'sGravenhage staat. Geregeld worden eiken dag de aanvragen en aanbiedingen, die binnen komen, uit gewisseld, zoodat men voortdurend, zoo wel plaatselijk als voor het geheele land, een beeld van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt krijgt. Deze geheele materie is echter nog niet wettelijk geregeld. De gemeentelijke instellingen zijn meestal gebaseerd op een raadsbesluit of een verordening, doch een wettelijke verplichting bestaat niet. Reeds een geruimen tijd was een zoodanige wettelijke regeling in voorbereiding en thans beeft de Minister van Arbeid een voorontwerp van een zoodanige regeling aan den Hoogen Raad van Arbeid ge zonden met het verzoek daarover advies te willen uitbrengen. De Minister acht om een zestal redenen de wettelijke re geling gewenscht, n.l. om de verplichting tot het instellen van een arbeidsbeurs te regelen, om de moeilijkheden in de samenwerking tusschen verschillende organen te voorkomen, om de verhouding tusschen plaatselijk- en districtsorganen en de centrale leiding te regelen, om de financieele verhouding tusschen gemeente en het Rijk te bepalen, om eenige hoofd beginselen, die bij de uitoefening in acht moeten worden genomen, vast te leggen en ten slotte om ter wille van het inter nationale verkeer op de arbeidsmarkt de organisatie een stabiel karakter te geven. Het voorontwerp zelf baseert zich in hoofdzaak op den bestaanden toestand in Nederland. De punten waar al het meest over gesproken zal worden bij de behandeling, is artikel 6, waarbij bepaald is, dat geen bemiddelidg zal worden ver leend ten behoeve van ondernemingen, waar werkstaking of uitsluiting heerscht en artikel 7, dat betrekking heeft op het bemiddelen tegen loonen, die afwijken van de ter plaatse in het betreffende vak gebruikelijke arbeidersvoorwaarden. Verschillende arbeidsbeurzen mogen krachtens hun reglement geen bemidde ling verleenen wanneer de aangeboden loonen lager zijn dan de ter plaatse in het algemeen geldende loonstandaard. Hiertegen is echter herhaaldelijk oppositie gekomen, zoodat een aantal arbeidsbeur zen deze bepaling niet hebben opgenomen in hun reglement en andere ze weer hebben geschtapt. De Minister kiest nu den middenweg en heeft voorgesteld, dat, wanneer de aangeboden loonen afwijken van de ter plaatse in het betreffende vak gebruikelijke arbeidsvoorwaarden, door de arbeidsbeurs aan den betrokken werk zoekende mededeeling moet worden ge daan van deze gebruikelijke arbeidsvoor waarden. Hij moet dan zelf weten of hij verder op het werk wil reflecteeren. In dat geval verleent de arbeidsbeurs wel hare bemiddeling. Met belangstelling mag het advies van den Hoogen Raad van Arbeid worden verwacht. Paardenkettritigen te Waalwijk. Vrijdag hadden alhier de Volgende paar de» keuringen pleats. Een keuring vanwege de Proy, Regelingseormnissie voor de paar denfokkerij voor hengsten met afstamme lingen. Aangeboden werd ds hengst Holand van de Cköp. vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in het Land van Heusden en Altena, met 46 afstammelingen. Hier van werden 15 bekroond toebehoorende aan D. van Buuren, Meeuwen Jac. Ver hoeven, Dassen G. H. Straver te Babiio. niënbroek G. van Everdingen ee Heus den (met 2 stuks) J. de Waal te Wijk G. W. Branderhorst Ie Ent hen (met 4 stuks); Wed. Straver tm Bahilioniëncroek G. J. Hartgers te Doeveren (met 3 stuks) A. van Bergijk Jz. te Wijk. Aangeboden werden 69 merriëo waar van 38 werden goedgekeurd n.l. de 5 jarige zwarte Jedendi van Caladija, de 14 jarige v. Agrita v. Elzenberg, de 44-jarige zwarte Dorema v. Elzenberg, de 8 jarige bruine Giwanka v. Swan, alle vier van G. J. Branderhorst te Eethen, de 16-jarige brui ne, Wera v. Elzenburg van J. W. Berg hout te Eethen, de 8-jarige bruine Garda v. Gardiek van BI. Branderhorst te Ee then, de 17 jarige Balbine I v. Cicero, de 4-jarige vos Xenora van Caladja, beide van G. J. Hartgers te Doeveren, de 11- jarige bruine Dioina v. Elzenburg, de 5- jarige bruine Jicota v. Friscus en de 3-ja- rige bruine Lepka v. Holand, alle drie van G. H. Straver te Babiloniëabroek, de 6- jarige zwarte Jeamina v. Bauns van Wed. Straver Wzn. te Babiloniëabroek, de 14- jarige bruine Aaltje v. Elzenburg, de 5-jange bruine Jorilla v. Floris, de 4-jarige bruine Kebina v. Eert en de 2-jarig bruine Makda Hoiand, alle vier van D. van Buuren te Meeuwen, de 5-jarige bruine Jacadia v. Baldur van H. A. v. Carteren te Sehaijk, de 3-jarige bruine Letka van L. v. d. Beek Jzn. te Genderen, de 10-jange vos Efia v. Rinaldo, de 4-jarige zwarte Khora v. Ericus en de 3-jarige Limora v. Holand, alle drie van G. van Everdingen te Heus den, de 5 jarige vos Jeiita v. Caladija van J. de Waal Hzn. te Wijk, de 14 jarige bruine Albona van A. van der Beek Mzn. te Babiloniënbroek, de 16-jarige bruine Polly van A. de Haan te Drongelen, de 7-jarige bruine Julina v. Custos van M. van Marsbergen te Drongelen, de 6-jarige bruine Stopia van Sigmund, de 14 jarige Aranka v. Cicero, beide van gebrs. Smits te Waspik, de 48-jarige zwarte Nehy v. Cicero en de 3-jarige zwarte Lakastra v. Holand, beiden van A. van Bergetjk Jzn. te Wijk de 9-jarige Fatuba v. Belfried van H. v. d. Heuvel Jzn. te Genderen, de 12 jarige bruine Carita v. Ehre#buBke, Zonnebrand en de 17-jarige bruine Dina III v. Cicero, de 11 jarige zwarte Dot v. Utz. de 8 ja rige vos Gienelje v. Kaladija, de 8-jarige bruine Ged. v. Iwan en de 2-jarige zwarte Malint v. Ebert, alle zes van Gebrs. Oer- lemans van der Schans te Drongelen, de 16-jarige zwarte Autje II v. Euger «an W. M. van der Schans te Bovenkerk, de 15-jarige vos Bertha XIX van A. A. Ver hoeven te Duseen en de 5-jarige bruine v. Custos van M. Millenaar te Drongelen. Tenslotte werden nog voor het M. C. gekeurd de hengsten Custos van Gebr. Oerlemans van Schans te Drongelen met 24 afstammelingen en Gregulus van O. van de Werken te Nederhemert met 13 af stammelingen. De beslissing hieromtrent wordt later bekend gemaakt. HEUSDEN. Geboren: Wilhelmina Adriana Eliza beth d. v. H, Vos en K. J. v. d. Steenhoven. Getrouwd: M. Mans 26 j. en E. M. Laros 21. j. Overleden: Johannes van Dieten 79 j. weduwn. van M. J. de Jongb, ALMKERK. Geboren: Teunis Cornells z. van Joh, v. Breugel en A. C. v. d. SteltPietronella Berdina Teuntje d. van A. de Waa) en J. A. v. Herwynen Huibert z. van A. Romyn en A. v. Wyk Cornelia z. van A. P. Hoeke en J. M. Branderhorst. Getrouwd: M. J. v. Daalen 21 j. en J. W. Geerts 23 j.P. H. Pruijssen 25 j. en G. v. Drunen. Overleden: M. Donkersloot 53 j., echtg. van N. Bakx D. Verhoeven 16 m.; P. v, d. Stelt 41 j.W. v. d. Heuvel 6 m. a. Het proces-verbaal van het Centraal Stembureau tot vaststelling van den uitslag der op 27 Mei j.l. gehouden Gemeente raadsverkiezing. b. Brief van Ged. Staten houdende tnededeeling dat door den Minister af wijzend is beschikt op het adres van den Raad dezer gemeente om een bijdrage ter gemoetkoming in de kosten der gemeente huishouding. d. Adres C. Baks inzake grond in erf pacht op het Dykje. a. De rekening van het G.E.B. over 1926, wordt tnet aigemeene stemmen goedgekeurd en voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 3151,985, en den kapitaaldienst op f 120,12. b. De gemeenterekening wordt door de leden van Herpen en Smits, nadat de vergadering is geschorst onderzocht, bij heropening der vergadering deelen deze mede, de rekening in orde te hebben be vonden. DE MOL, K. Si/ uyk te Amtnerzodén voor een aufo« ousdienst v»n Neder hemert over Well, Arm merzoden en Hedei naar Hertogenbosch. Daarop volgde de keuring voor toeken ning van het Militair Certificaat 1928 aan fokmerriën.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 5