Eerste Blad SCHUUR-BAERT S. D. LANKHUYZEN Co's BANK SIG 4REN AAIJENS Binnenland Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4733. Vrijdag 12 Augustus 1927, Verkoop van melk en melk producten in het Yr arinsgebied 's-HertooMbosch. DROGISTERIJ Concessie Autobusdienst „A.T.O. T. BOONSTRA ^AND van alten# Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vry dagmorgen 9 uur ingewacht. Dezer dagen vernamen we met groote voldoening dat de HeuedeDsche Kanton rechter een melkverkooper uit de Werken j.l. Vrijdag heeft veroordeeld tot eene geldboete van f200, bij niet* betaling te vervangen door 30 dagen hechtenis, om dat zijn melk 8 10 pCt. toegevoegd water bevatte. We zeggen „met groote voldoening", omdat wij in 's Kanton rechters vonnis zien eene medewerking aan de richtige uitvoering der Warenwet, die inderdaad van het grootste belang is voor de volksgezondheid. In het verslag van de bevindingen en handelingen van den keuringsdienst voor waren voor het keuringsgebied VHer- togenbosch over 1926 lezen we dat die dienst ruim 6500 monsters van melk of melkproducten heeft onderzocht, zoo dat zijn activiteit op het gebied van melkcontróle ruimschoots is g»-bleken. En wanneer nu rechterlijke macht en keuringsdienst met betrekking tot over tredingen der Warenwet en der uit die wet voortvloeiende Algemeene Maatrege len van Bestuur en plaatselijke verorde ningen de noodige samenwerking hebben, dan kan het niet anders of de volks gezondheid wordt er in hooge mate door gebaat. Voor zoover eenigszins mogelijk werd in 1926 de uitvoering van het Melkbe- eluit door den keuringsdienst ter hand genomen. Op 7 April 1926 traden de bepalingen in werking, volgens welke behandeling en vervoer van melkpro ducten niet mogen plaats hebben indien a. op den openbaren weg voor den verkoop aan verbruikers welk op andere wijze aan het vaatwerk wordt onttrokken dan door middel van kranen Naggegaan werd of de lokaliteiten, waar melk werd behandeld of in voor raad gehouden, aan de eischen voldeden. Eigenlijke melkwinkels komen in onze omgeving zeer weiog voorin de be staande werdeD, zoo noodig, de vereisehte verbeteringen aangebracht. Den boeren werd geadviseerd, de melk in den kelder te bewaren. Het bleek, dat zij, die de melk uitsluitend venten, veelal niet over een melkbewaarplaats beschikken. Zij halen de melk bij verschillende vee houders op en filtreeren haar onderweg. Er is een voorschrift hetwelk zegt, dat melk niet mag worden verpakt of in voorraad gehouden in lokalen, waarin behalve melk, andere waren dan die in blik- of glasverpakking, boter, margarine, kaas, eieren, brood, zout, cacao, koffie, thee en suiker worden bewaard of ten verkoop in voorraad gehouden, behoudens door B. en W. te verleenen ontheffing. Op de ingekomen verzoeken om onthef fing werd, voorzoover zulks eenigszins mogelijk was, door den keuringsdienst gunstig geadviseerd, mede om opportu- niteitsoverwegingen, doch onder het stel len van bepaalde voorwaarden, die hierop neerkwamen, dat de melk in gesloten kraan bussen, voorzien van roerder, moest worden bewaard, dat vieeschwaren in een gesloten (ijs)kast moesten worden bewaard en dat de meelbakken zouden worden afgedekt, terwijl de ontheffing tot wederopzeggings werd verleend. Op 4 Augustus trad een wijziging van het Melkbesluit in werking, waarbij aan de besturen der gemeenten verschil leude min of meer diep in den melkhandel ingrijpende bevoegdheden worden ver leend. De meeste van die bepalingen lijn, naar algemeen bekend is, gemaakt ter wille van de melk voorziening van Amsterdam en daarom werd slechts van Blanke Azijn Azijn- Cayenne-peper Witt$ Féperkorrels Laurier blader ei^#v&wavelre®pen ïtpapier een drietal bepalingen aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende gemeenten verzocht de invoeting te be vorderen en wel die waarbij 1. niet voorzien is van een duidelijk leesbaar en zichtbaar ojr schrift, aan gevende den naam, de voorletters en de woonplaats van den melkverkooper; 2 waarmede tegelijkertijd stoffen of water worden vervoerd. ooq 5ceecu> r OuerfieerCijk. c. melk en melkproducten bij een melkverkooper niet ten verkoop aan- wezig mogeu zijn in ruimten, waar tevens op melk en meidproducten ge lijkende stofien aanwezig zijn. Door het onder a bepaalde wordt ge deeltelijk tegemoet gekomen aan een door velen uitgeproken wensch, dat melk niet alleen niet mag worden vervoerd, maar ook niet ten verkoop mag worden ge houden zonder vergunning. Het is te betreuren, dat verschillende kleinere ge meenten nog niet tot het nemen van deze besluiten zijn overgegaan. Men bedenke, dat de onder a genoemde be paling louter van adnainistratieven aard is, opdat de melkverkoopers zoodoende by den dieuBt bekend zijn en de ge- meente-politie kan toezien of melk ver kocht wordt door personen, die niet in het bezit zijn van een vergvnnning, dus niet door de keurmeesters worden be monsterd de 2 overige bepalingen dienen ter betere bestrijding van knoeiersgrac- tijken. Van een diep ingrijpen in den melkhandel is bij deze bepalingen geen sprake. In het melkbesluit is thans de eiech gesteld dat het percentage vet in de droge stof niet lager mag zijn dan 24, wat gemiddeld neerkomtopeen minimum vetgehalte in de melk van 2,55° 0. 4,9% der 5764 genomen minstens voldeed niet aan dezen lagen eissh Het stellen van dezen wettelijken minitnum- eisch belet de gemeentebeszuren niet om hooger eischen te stellen. De reinheid der melk is in 1926 veel verbeterd. In 1925 voldeen 7,5% der genomen monsters nog niet aan den desbet^effenden eisch in 1926 bedroeg dit cijfer slechts 2 Slechts in 1 gemeente bedroeg het gemiddeld vetgehalte minder dan 3% n.l. in de gemeente Giessen. Te Boxtel bleek 6,5%, te Drunen0% te Goirle 6,5%, te 's-Hertogenbosch 2,1%, te Heusden 00/„, te Loon op Zand 1,9%, te Oisterwijk 0%, te Oss 0,8% te Raven- stein 1,8%, te Schijndei 2,2%, te Tilburg 5,1%, te Sprang-Capelle 1,8%, te Uden 2%, te Vught 2%, te Waalwijk 3,1°/» te Zaltbommel 2,6%>>der genomen mon sters toegevoegd water te bevatten. Gelet op Heusden en Drunen, maakt onze omgeving dus geen slecht figuur. Van harte hopen wij dat zulks zoo blijve moge Door Gedep. Staten is aan de Alge meene Transport Onderneming (A.T.O.) autobusdienst van Sleeuwijk over Alm- kerk, Dussen, Meeuwen, Eethen, Dron- gelen, Waalwijk naar Geertruiden berg en een dienst van Waalwijk over Sprang, Kaatsheuvel, 's Gravemoer en Dongen naar Rijen (station), uit overweging, dat de onderwerpelijke autobusdienst voor de inwoners van het Land van Heusden en Altena van belang is, omdat hij te Waalwijk aansluiting geeft op de treinen der spoorlijn Geertruiden berg's-Bosch en te Rijen op de treinen der spoorlijd BredaTilburg. Geweigerd werd de vergunning voor een dienst van Sleeuwijk over Veen, Heusden en Hedikhuizen naar 's-Bosch en van Meeuwen naar Heusden en van Heusden naar Drunen, omdat door de bestaande diensten genoegzaam in de verkeersbehoeften wordt voorzien. Ditzelfde geldt ook wel voor het baan vak SleeuwijkMeeuwen, doch naar Gedep. Staten meenen, vordert het ver- keersbelang van het Land van Heusden en Altena het samenloopen van de be staande diensten met dien der „A T.O." over dit baanvak, omdat de „A.T.O." verbinding heeft met Waalwijk en Rijen. Hierdoor is het niet te vermijden, dat op het traject SleeuwijkMeeuwen ritten van de „A.LA.D.", „Onze Dienst" en „A.T.O." samenvallen, omdat te Sleeu wijk aansluiting moet worden gegeven aan het pontveer van en naar Gorinchem. DIERENMISHANDELING. Te RucphenJIwerden twee koeien van den landbouwer J., welke in de weide liepen, do< r tot heden onbekende daders zoodanig mishandeld, dat de dieren moesten worden afgemaakt, 't Is te hopen, dat de politie de laffe daders spoedig zal weten op te sporen, o— VERDRONKEN. Het zesjarig zoontje van den landbouwer Spithorst, te Slochteren, viel van de brug voor de ouderlijke woning in hetSlochterdiep. Het kind verdween in de diepte. Zoowel de vader als de moeder sprongen den kleine na, doch konden hem niet meer redden. Even later werd het lijkje opgehaald. De 47-jarige L. Blanksma, uit Gronin gen, die te Franeker logeerde, is daar by het zwemmen verdronken. AUTOBUS IN BRAND. Dinsdagmorgen heeft in de Brouwer straat te Schiedam een autobus van de firma Van Leeuwen in brand gestaan. De chauffeur zag plotseling een vlam uit den motor slaan, waarop hy snel met den eenigen passagier, de bus verliet. Personeel van de stucadoorsfïrma Borstman uit Rotterdam, doofde het vuur met zand, dat by het bouwwerk, waar de bus tot stilstand werd gebracht, lag opgeslagen. De brandweer heeft later den brand verder met een slang op de waterleiding gebluscht. o EEN VERGEETACHTIGE WISSEL- LOOPER. De wissellooper Van L. hing, toen hij voor den spoorwegovergang aan de Binnen- watersloot te Delft moest wachten, zyn geldtasch, inhoudende f 50, aan specie, op het hek. daar hij zyn jas op zyn fiets wilde binden. Toen de boomen open waren, reed hy weg en vergat de tasch, Na eenige oogenbiikken bemerkte hy zyn verzuim en keerde terug. De tasch was inmiddels ver dwenen. o— ONGEVAL. De 49 jarige bediende van den boekhandel Vos te Maastricht is in een woning aan het Onze Lieve Vrouweplein over de leuning der trap gevallen. Tien minuten daarna was hij reeds overleden. o— EAU DE COLOGNE SMOKKELAAR. De Rijkscommiezen te Chaam, hebben een drietal mannen aangehouden, die een groote hoeveelheid gedistilleerd en Eau de Cologne ons lai d wilden binnensmokkelen. Het goed is in bes'ag genomen. CIRCUS GLEICH. Het circus »Gleich< uit Duitschland zal begin September door ons land een tour nee maken. Het bestaat volgens bewijsmiddelen der douanen-inspectie uit 128 paarden, 160 wilde dieren en een personeel van 213 personen van verschillende nationaliteiten, TELEF. No. 15 AGENTSCHAP VAN DE AMSTEEDAMSCHE BANK A'DAM Verstrekt Handelscredieten tegen nader cuereen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Böïtenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BÊT' Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie 's Zaterdags in Jali en Angnstns gesloten wegens benrsvacantie. enz. Het geheel wordt vervoerd in twee extra-treinen van 128 wagons. —o DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tydens een kort, doch hevig onweer, dat zich Dinsdagmiddag boven Wemeldingen ontlastte, werd de 17 jartge J. Feytel op het land, terwijl hij bezig was met twee paarden te ploegen, door den bliksem ge troffen. De paarden waren op slag dood. De jongen werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Goes vervoerd? Kaffir trmarkt 88 HEUSDEN. TE VER IN ZEE GEWAAGD. Woensdag is de 22 jarige J. A. Tim mer, herkomstig uit Utrecht, die zich te ver in zee waagde, verdronken. Na onge veer een half uur spoelde hij weer aan. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Donderdagmorgen werd op den spoor weg tusschen Delft en Keihei, onder laaist- genoemde gemeenten, gevonden bet lyk van een ongeveer 30-jarig persoon, vermoe delijk zekeren v. L. uit Amsterdam. De man is waarschijnlijk 's avonds uit den trein gevallen met het hoofd tegen een lichtpaal gekomen en op slag gedood, —o INBRAAK TE OEGSTGEEST. Toen de landbouwer Van der Geest en zijn vrouw naar het land waren gegaan om te melken, heeft een inbreker kans gezien zich toegang te verschaffen tot de hofstede van Van der G., aan de Zyl in den Boterhuispolder te Oegstgeest. Bij hun thuiskomst bleek een kast te zijn opengebroken,4 Een bedrag van f 380 aan geld, benevens een aantal gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. Van den dader heeft men tol dusver geeu spoor. BRAND TE OLDENZAAL. Woensdagmorgen is brand uitgebroken in het maiiufacturenmagazyn van den heer H. Sleebos aan de Markt te Oldenzaal. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het magazyn brandde echter geheel uit, de winkel kreeg groote water schade. Een en ander was verzekerd. DAAD VAN EEN°KRANKZINNIGE. Woensdagmorgen begaf zekere N., wo nende in de Hubertastraat te Eindhoven, zich naar zyn werk, toen hy S. ontmoette, die in dezelfde straat woont. N. werd door S., zonder de minste aanleiding, aan gevallen en met een mes in den rug ge stoken, waardoor hy vrij ernstige wonden opliep. De dader is door de recherche aangehouden. Hy bleek geheel overspannen te zyn. Door een geneesheer is geconsta teerd dat hy krankzinnig is, waarop by naar het krankzinnigengesticht te Vught is overgebracht. O—- IN KOKEND WATER GEVALLEN. Een S jarig kind van L. H. te Delft, is in een tobbe met kokend water gevallen. Geheel met brandwonden overdekt, is de kleine naar het St. Hypoiythusgesticht vervoerd. Voor het leven van de kleir.e wordt gevreesd. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Donderdag 11 Aug. des nam. half acht. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle Leden. De Voorzitter opent de vergadering om 7.40 uur, waarna de Ambtenaar der Secre tarie de notulen der vorige vergadering leest, die hierop onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken Bericht van het Bestuur der Godshuizen dat het College in zijn vergadering van 1 Augustus heeft besloten het verzoek van het gemeentebestuur, baar f2000.— te leenen k 4| pCt. met een af I. van f 200.—- per jaar, toe te staan. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening en de rekening van het Vleesch- keuringsbedrijf, beide over 1926. Deze beide rekeningen zyn in onderzoek geweest by een commissie, bestaande uit de heeren de Mol!, Ruitinga en Schmiehusen. De Voorzitter verzoekt de Commissie rapport te willen uitbrengen van hare be vindingen. De heer Ruitinga zegt dat de Commissie alles in behoorlijke orde heeft bevonden en niets dan lof heeft voor de wijze waarop alles in elkaar zat. De gewone dienst geeft een ontvangst aan van f 65691.74 en een uitgaaf van f 56244.34 sluit alzoo met een batig saldo van f 9447.40. Waar de rekening echter met een voordeelig saldo van f 11925.— van een vorig dienstjaar begon, valt er dua feitelijk een achteruitgang te bespeuren van ruim f 2000.iets wat niet is te ver wonderen, als men let op de groote uit gaven die de gemeente in het afgeloopen jaar heeft moeten doen. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 40309.50, dit groote bedrag vindt voornamelyk zyn oorzaak in den bouw der openbare school, waarvoor f35.000 is geleend. De rekening van het vleeschkeuringsbe- dijjf sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 9031 50. De commissie stelt voor, beide rekeningen aldus vast te stellen. Hiertoe wordt met eenparige stemmen besloten. De beide wethouders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. De Voorzitter daukt de commissie voor de moeite die zij zich voor haaronderzoek heeft gegeven. Benoeming van een lid der commisssia van toezicht op het lager onderwys in da plaats van Mej. Knoop. De Voorzitter licht toe, dat mej. Knoop heeft opgehouden onderwijzeres in de ge meente te zyn en zy daarom behoort al te treden. Door B. en W worden ter benoeming aanbevolen Mej. J. M. S. Kramer en D. J. Hus. Mejuf. Kramer wordt met algemeene stemmen benoemd. Verzoek van B. Duister om vergunning tot het maken van een kippenloop op ge meenteterrein by zyn woonhuis. B. en W. stellen voor, het vefóoek toa te staan, tot wederopzeggings toe, tegen betaling van een recognitie van fl per jaar. Dit laatste voornamelyk, opdat da gemeente ten allen tjjde zyn recht op den grond kan handhaven. Met algemeene stemmen wordt overeen komstig dit voorstel van B. en W. besloten. Voorstel van B. en W. tot toekenning voor het Land ue Heusden es AltsniideLaR aaielsrvaard b. voor het afmeten van melk of melk producten maten worden gebezigd, welke niet voorzien zijn van zoodanig handvat, dat bij het afmeten de melk niet met de hand in aanraking behoeft te komen c. de melkverkooper met de melk onreine melkvaten vervoerd of melkmateo op zoodanige wijze vervoert of bewaart, dat deze door insecten, stof of vuil ver ontreinigd kunnen worden. a melk eo melkptoducten door melk- verkoopers niet mogen woiden vervoerd of verkocht zonder een door den Burge- meei-ter der gemeente, waarin de melk wordt verkocht of rondgevent, te ver leenen vergunning b. melk en melkproducten niet mogen worden vervoerd met een vaar- of voer tuig of rijwiel, dat keuze ieders smaak

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1