Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4736 Woensdag 24 Augustus 1927, Int. Telefoon no. 8». Postrekening- no. 6I525. FEUILLETON De Amerlkaaiische Dillionair UND VAN alten^ Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt fl.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der gemeente SPRANG-CAPELLE op VVoensdag 17 Augustus nam. 3 uur. Vervolg en slot. De Voorzitter deelt mede, dat zijn persoon en de heer B. A. v. d. Hoeven hunne benoeming tot lid der echattings- commissie hebben aangenomen. Ook de heer Kerst verklaart zich hiertoe bereid. Proee8verb. van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde .s bevonden. Verslag toestand der gemeente, wordt ter inzage gelegd. Adres van den Nederl. Christ. Gra- phischen Bond, waarin wordt verzocht het drukwerk voor de gemeente alleen op te dragen aan georganiseerde druk kerspatroons. De Voorzitter zegt, dat een dergelijk adres reed6 eerder is ingekomen, dat het toen evenwel niet in behandeling kon.worden genomen omdat het niet op zegel was. B. en W. stellen thans voor te besluiten het drukwerk zooveel mogelijk te doen uitvoeren door die drukkers, die een collectieve arbeids overeenkomst hebben aangegaan, be houdens volledige vrijheid voor bepaalde gevallen. De heer Verheijden meent, dat door de laatste bepaling alle mogelijke vrijheid wordt voorbehouden. De heer Oerlemans zou het adres voor kennisgeving willen aannemen en ge- heele vrijheid willen behouden. Gesteld dat een niet georganiseerd drukker goed- kooper levert en evengoed werk maakt als een georganiseerd, waarom moet men die dan passeeren Voorzitter. Daar slaat juist de bij gevoegde bepaling van B. en W. op. Oerlemans. Ik zou algeheele vrijheid willen behouden en het adres voor ken nisgeving aannemen. Michael. Ik kan mij heel goed met, het voorstel van den heer Oerlemans vereenigen. Rijken. Zich aan handen leggen acht ik niet noodig, ik wil het voorstel van den heer Oerlemans steunen. Ook de heer Verheijden verklaart zich daartoe bereid. De Voorzitter brengt eerst het voorstel van B. en W. in omvraag, welk voorstel wordt verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren v. Beek, v. Willigenburg en v. d. Hoeven. Hierop wordt het voorstel van den heer Oerlemans in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. De Voorzitter deelt mede, dat de huurder van het schoolhuis te Sprang, de heer Wputers, hem gevraagd heelt, om ontslagen te worden van de buur wegens gezondheidsredenen van zijn vrouw. Door B. en W. is ontheffing der huur verleend, doch waar genoemde het huis 4 of 5 dagen heeft bewoond, dient een termijn te worden vastgesteld waarover huur moet worden betaald. B. en W. stellen voor, een maand te rekenen. EEN PAKKENDE ROMAN VOL SENSATIE. (Vrij bewerkt naar het Engelsch.) 25 HOOFDSTUK 17. De opening van Kerry's winkel. „Dien morgen om elf uur gingen de deuren van Kerry's winkel open en zijn systeem werkte, om het zoo eens uit te drukken, gesmeerd. Even spoedig als de klanten binnenkwa men, gingen zij ook weer door de nieuwe deuren aan den achterkant van het gebouw er weder uit. Zij leer den dat zij bij volgende gelegenhe den hun keus bij het binnenkomen betaald moesten hebben. Om drie uur 's middags was de stoet meer dan een kwart kilometer lang, om tien uur 's avonds bewogen zich een vijf tienhonderd-tal menschen langzaam naar den ingang en toen het twee uur sloeg in den nacht, wachtte er een respectabele menigte op de ex tra reducties. „Dat houdt hij zoo niet vol," zei Leete, die met Hermann buitenstond te kijken. „O, neen zei deze wild. „Dat kan hij, en hij zat het ook anders ken je hem niet. Niet volhouden Ik zou er maar niet om wedden Heeft Colli ding er onder geleden Met algemeene stemmen wordt dit goedgevonden Adres van C. Bogers en J. Vos, lan taarnopstekers, om uitbetaling van bet loon "voor de meer verrichte diensten. De Voorzitter licht toe, dat in de vorige vergadering deze kwestie voldoende is toegelicht. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Zonder discussie met algemeene stem men aldus besloten. Verzoek van den ambtenaar ter secre tarie Bax, om verhooging van salaris en dit vanaf 1 Juli '27. te willen ver- 1 hoogen met f250 en dus van f1000 op f1250 te breDgen De heer Verheijden zegt niets op mijn heer Bax tegen te hebben, doch kan niet voor verhooging van diens salaris stemmen. Men leeft in een tijd, waarin alles omlaag gaat, bij particulieren daalt alles, deze trachten minder bezoldigd personeel te krijgen en de salarissen der ambtenaren blijven. Als Bax meer wil verdienen moet hij maar solliciteeren, daarbij zou spr. hem graag willen steu nen, doch ais hij zou vertrekken, dan krijgt men voldoende keus voor 7 a f 800, daar zijn er genoeg die met een derge lijk salaris willen beginnen. Spr. kan er zich dan ook niet mede vereenigen het verzoek toe te staan, de gemeente kan goedkooper terecht. Hij kent een geval van iemand, die de Hoogere Handelsschool heeft doorloopen, die heeft gezegd, dat hij het gaarne voor minder wil doen Dergelijke jongelui hebben meer omwikkeling dan mijnheer Bax, die geen enkele acte bezit De heer Oerlemans vraagt, of er in deze geen voorstel van B. en W. is. De Voorzitter antwoordt, datB. en W. het verzoek billijk achten en dus voor stellen het verzoek in te willigen. (De heer Zwart komt ter vergadering.) De heer v. Willigenburg kan gedeel telijk het gesprokene van den heer Ver heijden onderschrijven. Het is waar, dat men in dalende lijn leeft, maar dal neemt niet weg dat een ambtenaar, di« goed zijn best doet en jarenlang in de prak tij k is, ealarisverhooging niet mag worden onthouden. Als Bax beter kan, zegt de heer Verheijden, dan muet hij maar solliciteeren, doch ook dit is geen reden om het verzoek af te wijzen. Het kan best zijn, dat er jon gelui zijn die het graag voor minder willen doen, doch al heeft zoo een dan ook meer kennis, hij is niet in het werk geroutineerd. Als men de plattelandsche 1 gemeenten nagaat van dezelfde grootte als deze, dan zal men moeten toegeven dat, wat het personeel der secretarie be treft, hier de zuinigheid wordt betracht. Verheijden. Nou geweldig. De heer v. Willigenburg noemt ver schillende plaatsen waar de salarissen in verhouding veel hooger zijn. Als mijnheer Veheijden spottend zegt, dat men hier geweldig bezuinigt, dan zou spr. er even op willen wyztn, dat inde vereenigde gemeenten evenveel salaris wordt betaald, als in de oude gemeente „Er .onder geleden zei de ander en lachte schor. Ik geloot niet, dat we vandaag tien pond ontvangen heb ben en de onkosten per dag bedra gen ongeveer vijftig tot zestig pond. Hermann keek rond langs het trot toir, waar naast de auto stilstond. Een aantal menschen keken even eens naar het vreemde tooneel van Londenaars, die midden in den nacht gingen winkelen. Een van de toe schouwers was een jongmensch, wiens gelaat Hermann bekend voor kwam. Eerst kon hij hem niet plaat sen, doch plotseling herinnerde hij zich, dat hij hem in rark Lane gezien had. Dit was de galante jonge stu dent van Vera. Blijkbaar was hij al leen en stond met groote belang stelling te kijken naar het merkwaar dig gebeuren. Een eindje daar vandaan stond nog een jongmensch met een groote sigaar. HOOFDSTUK 18. Het eerzuchtig jongmensch, dat weigerde. Denken en doen was bij Hermann Zeberlieff één. Hij stapte op het jong mensch toe en begroette hem met de woorden „Ik geloof, dat wij elkander ai eens eerder ontmoet hebben," en de hartelijkheid waarmede hij deze woorden uitte, ontnamen den ander eiken twijfel aan zijn welwillende be doelingen." Ik zou graag eens met U praten, meneer Brayik hoor, dat U bij de rechtszitting van mijn zuster bent geweest." „Ja, zeide de ander rustig". Capelle alleen vóór de vereenigiDg. De heer Verheijden merkt op, dat de heer v. Willigenburg wel verschillende gemeenten op noemt waar de salarissen hooger zijn dan hier, doch deze vergeet de plaatsen te noemen waar de zaak in het honderd loopt. Spr. heeft met heel de ambtenaars-kliek niets temaken. Als een jongmensch de H. B. S. of de Hoo gere Handelsschool heeft gevolgd, kan hij zich in 8 dagen de werkzaamheden op de secretarie eigen maken De jon gelui moeten hier op de secretarie komen om te leeren en dan hooger op zien te komen. Spr. gaat niet met het voorstel van B. en W. mee De heer Oerlemans heeft het voorstel van B. en W. wel eenigszins bevreemd. Spr. kan met de toelichting van den heer v. Willigenburg accoord gaan, doch B. en W. hadden dan consequent moeten zijn en ook voor den len ambtenaar ter secretarie eenige verhoogiDg moeten voorstellen. Toen Bax in dienst kwam is deze begonnen met f800, en de eerste jaren is dit bedrag reeds verhoogd tot f1000, wat een verhooging beteekent van 25 pCt. De heer Verheijden is het er mede eens, dat als de 2e ambtenaar Bax een verhooging wordt toegekend, dit ook voor den len ambtenaar Verhoeven be hoort te geschieden. De Voorzitter merkt op, dat men alleen een verzoek van den 2en ambtenaar heeft gekregen. De heer Oerlemans meent, dat, al vraagt slechts de een de ander daardoor niet gepasseerd behoeft te worden. De heer Kerst zou zich niet willen uitspreken over verhooging van salaris der ambtenaren, doch spr vraagt, of het niet op den weg ligt, om een salarisre geling te treffen. Kunnen B.enW. niet een ontwerp aan den raad voorleggen Thans bestaat er niet het minste ver band. Door de voorgestelde verhooging goed te keuren, we.et de raad niet of het verband tusschen de salarissen der ambtenaren wordt rechtgezet of verbro ken men weet op die manier niet, waar men blijft met de gemeentefinan- ciën. De heer Oelemans komt met een voorstel om verhooging ook voor den len ambtenaar misschien komen er nog meer, daarom acht spr. het wenschelijk dat B. en W. in de volgende vergadering met een salarisregeling komen, waarbij met leeftijd enz. wordt rekening gehou den en waarin de rechtspositie der amb- teuaren wordt vastgelegd en waarin ook de vacantie voor het personeel wordt geregeld, zij weten dan ook waarmede zij af zijn. Wethouder v. d. Hoeven merkt op, dat hij in de vergadering van B. en W. heeft verklaard, niet tegen verhooging van het salaris van defi 2en ambtenaar te zijn, als ook de andere ambtenaar niet vergeten werd. De heer Kerst merkt op, dat de raad thans ook niet kan beoordeelen, welk verschil tusBchen de salarissen van le en 2e ambtenaar moet bestaan, het kan „Gaat U mee, dan kunnen we eens wat praten." Wanneer vroeg de ander. „Geen betere tijd dan nu," zeide meneer Zeberlieff goed gehumeurd. De jongeman keek hem eens aan, „het is anders nog al tamelijk Iaat, is het niet zeide hij. „Heelemaal niet," zei de ander, „als U tenminste tijd hebt. En dus ging de jongeman mede. Martin kwam oogenblikkelijk met kof fie en cigarctten en toen zij bediend waren zeide Hermann: „Ik kom terzake. Ik ben een zeer rijk man, zooals U misschien weef en zoover als ik kan beoordeelen, zijt gij niet overdadig met 's Werelds goe deren bedeeld. Nu wil ik U helpen, als mij wilt helpen. Misschien weet gij, dat mijn zuster verloofd is." Er was een kleine pauze en toen zeide Gordon zoo zacht, dat dc ander hem nauwelijks kon verstaan „Neen dat wist ik niet." Hermann keek hem scherp aan. „ja, zij is verloofd met mijn vriend Martin Hubbard. Misschien hebt U van hem gehoord het is een der bes te bekendstaande mannen in de stad en hij is mij buitengewoon dierbaar, omdat hij dezelfde naam heeft als mijn huisknecht." Er kwam iets in liet gelaat van den jongeman, dat hem deed ophouden en hij keek zijn bezoeker wantrouwend aan. „Ik hoop, dat het engagement van mijn zuster uw goedkeuring weg draagt", zeide hij een beetje ironisch. „Het is niet aan mij, goed- of af te keuren," zeide de jongeman kalm. „Het eenige wat ik kan doen, is wen- zijn dat f300 genoeg is, doch het kan zijn dat f500 nog te weinig is. De heer Michael zegt, dat men in het particulier bedrijf werkkrachten tracht te krijgen tegen lagere salarissen, ook de gemeenten behooren dit te doen, daarom doet het voorstel van B. en W. vreemd aan. De heer Verheijden zou niet te haastig zijn met verhooging, verschillende ge meenten moeten reeds door het rijk worden geholpen. Spr. heeft de beroemde vergadering te Tilburg bijgewoond, waarop oud-minister Colijn een lezing heeft gehouden. Spr. had toen het ge noegen vlak achter den-heer v. Willi genburg te zitten, deze zal dus ook wel gehoord hebben, dat minister Colijn heeft gezegd, dat men niet kan blijven voortleven zooals men thans doet. Men leeft in alles op een te grooten voet. Vooral richtte minister Colijn zich hierbij tot de Voorzitters van de Kamers van Koophandel. Er werd bij deze lezing "wel meer Engelsch dan Hollandsch ge sproken, doch spr. heeft ze wel kunnen volgen. De heer v. Willigenburg zegt, dat als hij naar een dergelijke plaats toe gaat, dit ook doet om te luisteren, hij heeft dan ook van deze lezing het een en ander in zijn oor geknoopt. Naar spr. evenwel meent, was de gedachtengang van den heer Colijn in hoofdzaak ge richt tegen de tariefmuren, al liet deze ook wel doorschemeren, dat het rijk op een te groote voet leefde. Verder meent spr., dat er nog zoo iets van rechtsfatsoen is, dat niet toelaat om een ambtenaar voor een hongerloon te laten werken. De heer Verheijden verklaart, dat hij iedereen graag een goed stuk brood gunt, doch wie moeten tegenwoordig werken voor een hongerloon? Juist de werk gevers 1 Wie gaan tegenwoordig naar het buitenland, de ambtenaren, dat de werk gevers dit doen daar merkt men tegen woordig heel weinig van, tenzij men het doet om zijn naam omhoog te houden. De heeren Oerlemans en Rijken ver klaren zich bereid het voorstel van den heer Kerst te steunen. Ook de beer Verheijden verklaart wel met het voorstel van den heer Kerst mede te kunnen gaan, doch, meent spr., er worden tegenwoordig te veel functies geschapen. Als b.v. mijnheer v. Samen weg zou gaan, zouden er jongelui genoeg zijn, die het baantje voor 7 a 860 gld. wilden waarnemen en behoefde het geen f 2500 te kosten. De heer v. Willigenburg merkt op, dat Ged. Staten de jaarwedde voor den Gemeente-ontvanger vast stellen en de raad daar niets in heeft te zeggen. De heer Verheijden me°nt, dat Ged. St. ook wel anders zulllen gaan spreken, anders zal men het hen wel leeren. Zij die de belasting moeten opbrengen, be ginnen al aardig hun mond te roeren. Het voorstel van B. en W. om het verzoek toe te staan en f 250 verhooging toe te kennen, wordt hierop in stemming gebracht en verworpen met vier tegen schen, dat zij zeer gelukkig zal zijn. „Ik veronderstel niet, dat zij zoo erg gelukkig zal zijn," zeide de ander nonchalant, „en ik denk, dat zij heel wat kabaal zal maken als zij uit de ge vangenis komt en bemerkt, dat ik dat zaakje voor haar in orde gemaakt heb." „Dus zij weet het niet viel Gor don hem vlug in de reden. Dn meteen stond hij op. „Ik ga heen," zeide hij, „want ik begrijp reeds, waar het naar toe moet. U wenscht natuurlijk, dat ik mijn in vloed op uw zuster aanwend, om haar tot het door iJ gearrangeerde huwe lijk over te halen. Ik wensch hieraan echter niet mede te werken." „Waarom niet," vroeg Hermann. „Omdat ik haar liefheb," zeide zijn bezoeker rustig, „en omdat ik geloof, dat ook zij mij bemint." Als iemand een bom in de kamer had geworpen, zou Hermann Zeber lieff niet meer verbaasd kunnen zijn, dan Vlij thans was. „U hebt haar lief," herhaalde hij ongeloovig, „hoe krankzinnig I" „Maar ik zal U één ding vragen. Wilt U mij zweren, dat mijn zuster U liefheeft Het was een onverwachte vraag en Gordon was stom van verbazing. „Daar kan ik geen eed op doen," glimlachte hij„toch geloof ik het." „Heef? zij het U gezegd?" Gordon knikte. „Dus dat is dan in orde," glim lachte Hermann. „Nu zal ïk U uit laten." Hij ging1 zijn bezoeker voor naar beneden. Parterre was de eet- kamer en zijn kleine bibliotheek. I „Misschien wilt U op de gezond 6 stemmen. De heeren v. Beek, v, Wil ligenburg, v. d. Hoeven en Zwart stem den voor. Hierop wordt het voorstel van den heer Kerst, om B. en W. op te dragen een billijke salarisregeling te ontwerpen, in omvraag gebracht en aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Dezelfde heeren die zooeven voorstemden, stemden nu tegen. Goedkeuring wijziging begrooting Bur gerlijk Armbestuur Sprang. Deze begrooting wordt gewijzigd met een bedrag van f 584.56. Goedkeuring der rekening van ont vangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle over 1927. Het voorstel van B. en W., om deze rekening vast te stellen in ontvangst op f 11230,84 en in uitgaaf op f9538,69, alzoo met een batig saldo van f 1692,15'. Wordt aangenomen. De begrooting van hetzelfde college wordt in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f8513. Rondvraag. De Voorzitter zegt, dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, deze vergadering de laatste is voor dezen raad, de eerste raad van de vereeuigde gemeente Sprang-Capelle. In den nieu wen raad zullen niet alle leden terug keeren, daarom wil spr. de heeren Moonen en v. Beek, met wien dit het geval is, dank zeggen voor hetgeen zij in het belang van de gemeente Sprang- Capelle hebben gedaan en voor de me dewerking die B. en W. en hij persoonlijk van hen mochten ondervinden. Spr. hoopt, dat de werkzaamheden door hen verricht, in aangename herinnering zullen voortleven. De heer Moonen dankt voor de woor den van den Voorzitter, waarop de open bare vergadering wordt gesloten en de raad overgaat in geheime zitting ter behandeling en vaststelling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten. Het a s. concours hippique te Meeuwen. Het zal velen reeds gedurende langen tijd hebben verwonderd dat in een paar- der,fokkende streek als het land van Heus den en Altena niet jaarlijks een meer of minder belangrijk concours hippique is gehouden. ,i Gebrek aan samenwerking, waardoor de voorbereidingen tot een dergelijk paar- d«fifee8t geheel op de schouders van enkele enthousiaste liefhebbers rustte, was hiervan Wr-1 de voornaamste oorzaak. Intusschen heeft de sedert eenige jaren bestaande rijvereeniging de zaak ter hand genomen, en, na dat het plan in het vorige jaar moest worden terzijde gelegd, is het deze vereeniging van echte paardenlief hebbers- thans gelukt een concours ineen' te zetten dat klinkt als een klok. De Nederlandsche Vereeniging »Het Le- heid van mijn zuster een glas driiv ken zeide hij. Gordon aarzelde. „Nu, goed," zeide hij en Hermann ging hem voor naar de eetkamer, waarvan hij de deur. achter zich sloot. Hij ging naar een. klein dressoir en'nam er eertjviierkante' zwarte flesch en twee kleine glaasjes uit. „Dit is de sterkste likeur, aie er op de wereld Bestaat Van der Merwe. Wij zullen drinken op de vrijlating van mijn zuster en' op1 onze wederzijdsche kennismaking." „Met alle genoegen," zeide het jongmensch hartelijk. Eerst schonk Hermann een glas vol van de amberkleurige vloeistof en gaf het aan zijn gast, toen vulde hij zijn' eigen glas en Gordon wist niets van het kleine zwarte knopje halverwege den hals van de flesch, waarop de ander gedrukt had, toen hij het eer ste glas inschonk'. De aanwezigheid van dat knopje was voldoende ge weest om in het glas een heel kleine' hoeveelheid van een kleurlooze vloei stof te gieten. „Prosit", zei Hermann en dronk! zijn glas leeg. Gordon deed hem be scheid. „En nu," zei Hermann, „moet U even gaan zitten en een cigaret. robken, terwijl ik U wat vertei van Vera". Zijn verhaal was nog niet ver ge vorderd, toen Gordon Bray's hoofdi naar voren zakte en achterover viel in den stoel, waarin zijn gastheer hem had geplaatst. fWordt vervilgd.) tLand 11 rwaard ia...

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 1