gerpaard«, de belangrijkheid van deza streek als paarden fokgebied inziende, be gon met voor een verrichtingsproef van M. merriën een flinke subsidie te geven. En de verwachtingen, dat velen hunne paarden voor dit rijk gedoteerde nummer zouden inschrijven, is bewaarheid gewor den. Ongeveer 40 van de beste M. C. merries uit ons heele land, voornamelijk uit deze streek, de Bommelerwaard, Gor- cum en omstreken, den Haarlemmermeer, het land van Zevenbergen zullen elkander de pryzen betwisten, men rydt af des morgens 9 uur Z.T. van Meeuwen, terwyl de eerste ruiters ongeveer 9.45 te Eethen 'kunnen worden verwacht. Waar dit nummer voor het eerst vol gens een geheel nieuw systeem zal worden verreden, twyfelen wy er Diet aan of massa's paardenliefhebbers zullen samen stroomen om den uitslag te aanschouwen. Een wedstryd in het carousselryden voor achttallen van rijvereenigingen zal volgen 11.15 v.m. Dit nummer is voor deze streek iets nieuws, wordt door zes achttallen betwist. Men verwacht in dezen prijskamp een feilen stryd. Door terrein moeilijkheden te Meeuwen zullen deze twee nummers op het oefe- ningsterein der vereeniging te Eethen wor den gehouden. Des namiddags half drie zomertijd wordt het concours hervat te Meeuwen op bet terrein «De Boterkampc. Als eerste nummer prykt op het pro gramma concours van eenspannen N. S. Tg. merriëo. Ongeveer 25 paarden, waaronder vele bekende prijswinnaars, zullen hieraan deel nemen. De jury zal een moeilyke taak hebben om de paarden naar hun verdiensten te rangschikken. Onmiddelyk hierna volgt het concours eenspannen afstammelingen van de hengsten Caladyn of Holand, waarvoor de Coöpera tieve Vereeniging tot verbetering vau het paardenras in het land van Heusden en Altena eene flinke subsidie gaf. Wanneer dit is afgeloopen, komen in den ring de ingespannen dekhengsten. Uit den aard der zaak zyn hiervoor weinig inschrijvingen, maar het gehalte vergoedt wat aan de hoeveelheid ontbreekt. Het volgende nummer is voor twee spannen landbouwtuigpaarden gespannen voor oogstwagens. Dit is een nummer dat op geen enkel concours mag ontbreken. Men ziet dan de paarden in hun werktenue, gespannen voor het voertuig waarvoor zij hunne da* gelyksche diensten verrichten. En, gezien de flinke inschrijvingen, waarby verscheidene deelnemers een verre reis hebben te ondernemen, kan het pu bliek er op rekenen dat prachtige spannen zich in den ring zullen vertoonen. Des namiddags ongeveer 4 uur komen de bekroonde M. C. merriën die des mor gens aan den verrichtingsproet hebben voldaan in den ring om hunne pryzen in ontvangst te nemen. Daarna zullen de rijvereenigingen geza- mei ijk een parade ryden, nadat hun de pryzen, des morgens in het carousselnum- mer behaald, zyn overhandigd. Een indrukwekkend gezicht, wanneer de 50 ruiters allen keurig in ry en gelid, in stap, draf en galop den ring rondrijden. Het is ons reeds op meerdere concoursen opgevallen, hoe het publiek hiervan een oogenblik diep onder den indruk is, en dan beseft, wat deze jonge vereenigingen in zoo korten tyd reeds hebben weten te bereiken. .Niemand verzuime dit te gaan zien. ttHet slot van het concours zal bestaan 'in <eeu springconcours voor leden van lan delijke ry vereenigingen. Als steeds is dit een nummer dat voor het publiek buitengewoon interessant is. Een twintigtal ruiters, de beste uit de verschillende vereenigingen in den omstrek, heeft zich doen inschrijven. Acht, weliswaar eenvoudige, maar toch tamelijk moeilyke hindernissen zullen zjj moeten overwinnen met hunne paarden, die toch hoofdzakelijk in het landbouwbedrijf werkzaam zyn. Of velen dit zonder fouten kunnen vol brengen is vooraf niet te zeggen, maar wel is het ons bekend, dat onder de in geschreven paarden, uitstekende springers zyn. Teneinde het publiek nog eenigen tyd aangenaam bezig te houden, wordt door de Fanfare «Kunst en Vriendschap# te Meeuwen des avonds om 8 uur een prach tig concert gegeven. Deze muziekvereeniging die terecht een goeden naam geniet, heeft door ernstige oefening haar best gedaan om iets goeds ten gehoore te brengen. De zang vereeniging «Polyhymnia# za) eveneens eenige nummers ten beste geven, terwyl het slot van het feest zal worden gevormd door een schitterend vuurwerk. Wanneer het weer niet tegenwerkt ver wacht men het tot in de puntjes verzorgde terrein zwart van de menschen. Reeds zyn maatregelen genomen om voor de bezoekers, die per auto komen, op het terrein der N. Y. «A.L.A.D.# een behoorlijk onder toezicht staand auto-par keer terrein in orde te brengen. Itinnenland. DOODELIJK ONGEVAL De 23-jarige werkman G., die op de Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissin- gen tusschen twee wagons bekneld geraakte, waarbij hij zeer ernstige in wendige verwondingen opliep, is aan de gevolgen overleden. LOTING VERNIETIGD. Een nummer teveel. Toen dezer dagen de loting voor de lichting 1928 voor de gemeente Dokkum was geëindigd, bleek er een lotingsbiljet in de bus over te blijven. Er was dus een nummer te veel in de bus gedaan. De vaders van enkele ingeschrevenen hebben op grond var- deze onregelmatigheid bezwaren te gen de gehouden loting ingebracht. In verband daarmede heeft de com missaris der Koningin de gehouden loting vernietigd en bepaald, dat een geheel nieuwe loting voor genoemde lichting en gemeente moet worden gehouden, uit overweging, dat de aanwezigheid in de bus van één bil jet meer dan het getal biljetten dat daarin had behooren te zijn, tot ge volg kan gehad hebben, dat sommi ge ingeschrevenen andere nummers hebben getrokken, dan zij zouden heb ben getrokken, indien dat biljet zich niet in de bus had bevonden, dat de gepleegde onregelmatigheid daarom op den uitslag der geheele loting van invloed heeft kunnen zijn. —o— ««8$ OPLICHTING. Vrijdag heeft de marechaussée te Moerdijk aldaar aangehouden, de per soon, die zich in zijn kosthuis in de Lange Besterdstraat te Tilburg uit gegeven had voor opzichter bij een firma en dat kosthuis verliet met me deneming van geld en geldswaardige voorwerpen, o.a. gouden horloge met ketting, toebehoorende aan een mede kostganger. Het bleek te zijn de 25- jarige H. G. F., Tilburger van ge boorte. Van het ontvreemde was nog een en ander in zijn bezit. De vorige week had hij te Tilburg eenzelfden diefstal gepleegd. —o EEN VLIEGTUIG NEERGESTORT. K. L. M. vliegtuig verongelukt. Maandagmorgen is een K.L.M.- vliegtuig, dat te Croydon was opge stegen met bestemming naar Amster dam, te Seven Oaks bij Tonbridge neergestort. Het richtingsroer van 't vliegtuig weigerde zijn dienst, waarop de bestuurder een noodlanding wilde maken, die mislukte. //et nieuwe Fokker vliegtuig de H. N.-A. D. U. onderhoudt den dienst AmsterdamLonden en is uigerust met twee Jupiter-motoren. Het toestel is ernstig beschadigd en is de werktuigkundige I. L. A. M. Brunkhaus gedood. De 9 passagiers en de bestuurder brachten het er bijzonder goed af. Alle gewonden kregen slechts lich te kwetsuren, voornamelijk tengevol ge van het overhaast verlaten van de cabine. De dood van den mecanicien is te wijten aan het feit, dat het vlieg tuig op het laatste moment tegen een boom terecht kwam, waardoor een der zijmotoren in de bestuurders cock pit drong. o— ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode, vijf gewonden. Op den weg tusschen Siddeburen en Veendam (Gr.) is Zaterdagavond een auto in snelle vaart tegen een boom gereden. De chauffeur, G. Ma'athuis, wonen de te Appingedam, werd zoo ernstig gekwetst, dat hij aan de gevolgen overleed. De vijf inzittenden kregen alle min of meer ernstige hoofdwonden. Een van hen, de heer Kamminga, is naar het Academisch ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. De toestand is vrij goed. De overleden was gehuwd en vader van vier kinderen. o AANRANDING. Meisje aangerand. Nu aan weerszijden de weg van Noord-Barge naar Erm (Drente j met bosch is beplant, blijkt de veiligheid er o piverminderd te zijn. Dit was de ervaring van een landbouwersdoch ter te Erm. Terwijl zij per fiets naar huis ging, werd ze plotseling door een manspersoon in het bosch ge sleurd. De onverlaat dreigde als het meisje om hulp riep. Evenwel zag zij kans, uit de handen van den aanvaller te komen en hulp te vinden. (Toen was de man echter reeds verdwenen. o GEEN VREEMDE GEZICHTEN OM ZICH HEEN! Geyssendorfer en Scholte zijn weer op reis met den heer Van Laer Black Dezer dagen bevonden ze zich te Pa rijs. Weber, de mécanicien, die de reis naar Indië heeft meegemaaict en die op de reis geducht gewerkt heeft, had i>an de K.L.M. eenigen tijd ver lof gekregen. Zijn vacantie bracht hij door in Brunswijk. Een ander werktuigkundige had zijn plaats in het toestel, dat ter beschikking van heer Van Laer Black staat, ingeno men. Doch dat zinde den Amerikaati- schen luchttoerist in het geheei niet. Hij wilde geen andere gezichten om zich heen zien dan die van de drie mannen, die met hem naar Batavia waren, geweest. "en moest Weber van verlof terugha len en hem naar Parijs sturen, opdat mr. v. Laer Black zijn vertrouwde gelaat weer in zijn nabijheid zou zien. ROODVONK. Op advies van dr. Bruht, gemeente geneesheer van Hekelingen, heeft het gemeentebestuur, wegens het heer— schen van roodvonk de vacantie op de scholen verlengd. o BRAND Brandstichting In de kapitale hofstede van den landbouwer Den H., is de vorige week brand uitgebroken. Aangewakkerd door een stormwind grepen de vlammen zeer snel om zich heen, zoodat de in diepe rust verkee- rende bewoners ternauwernood ge red konden worden. De inmiddels i gearriveerde handspuit was spoedig defectde stoompuit gaf zoo weinig- water, dat er tegen de vlammenzee weinig te doen viel. De geheele boer derij is dan ook tot den grond toe afgebrand. Met de blussching van den hooiberg is men den geheelen Zon dag bezig geweest. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De oorzaak is vermoedelijk aan kwaadwilligheid te wijten. o VERGIFTIGD. In het gezin van het echtpaar M. M. te Aalten, kregen vijf 'kinderen plotseling hevige krampen. De toe stand was van dien aard, dat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. Het bleek, dat men met een vrij ernstig vergifitigingsgeval te doen had. Bij 4 kinderen is het gevaar ge weken, doch van het jongste kind, één jaar oud, is de toestand zorgelijk. -• IIK:i MISHANDELING De boksende architect. De toestand van den heer v. d. B. te den Haag, die door den architect G. T. M. van het Thomsonplein be wusteloos was geslagen, is vooruit gaande. Hij zal nog eenige dagen ter observatie in het ziekenhuis moeten verblijven, voor hij weer naar huis kan gaan. Dë architect is op vrije voeten gesteld. o— DE INBOEDEL VAN v. BURINK. De geheele opbrengst 30 cent. Vrijdagmorgen te elf uur had de door den minister van koloniën be volen verkooping plaats van den in boedel van het communistisch raads lid G. van Burink te Rotterdam. Reeds geruimen tijd voor den aan vang van de verkooping bevond zich in de Vosmaerstraat te Rotterdam een groote politiemacht, om de groote schare belangstellenden op eerbiedi gen afstand te houden. Te elf uur, toen de verkooping aan ving, werd, nadat deurwaarder Wijs- felcl en een rijksveldwachter waren gearriveerd, het publiek toegelaten. Het eerst werd in veiling gebracht een tafel. Een partijgenoot van den heer v. Burink, de heer Hoornweg, werd voor één cent eigenaar van het meubelstuk. Op dezelfde wijze wor den alle meubelstukken geveild en de totaal opbrengst bedroegdertig cent. Met de kosten moet de Staat 1 128.50 van den heer Burink hebben. Na den verkoop stond de heer Hoornweg alle meubilair in bruikleen at aan den heer Burink. De deur waarder vertrok met dertig cent. Hiiiteiilaml NOODWEER BOVEN BADEN. Boven Baden heeft een hevig on weer gewoed. Dit onweer ging ge- Kaard met een geweldigen regen. In et Murgdal heeft een windhoos groote schade aangericht. Huizenen boomen werden vernield. De schade wordt op 100.000 mark geraamd. Een man en vrouw, die onder een omvallendeti boom geraakten, wer den ernstig gewond. De vrouw is aan de bekomen verwondingen over leden. doodgevroren. Een dezer dagen is een Duitsche dame doodgevroren op den Mont- Blanc, waar zij met twee landslieden was gedwongen, den nacht door te brengen. Het gezelschap had zich zonder gids op weg begeven, doch onderweg begon het mistig te wor den, waardoor zij den weg niet kon den terugvinden, zoodat zij in de openlucht moesten overnachten. De twee mannelijke toeristen doorston den de felle koude, doch de dame was er niet tegen bestand. Haar stoffelijk overschot is door gidsen geborgen. MODERNE MANOEUVRES. Vrijdag zijn in de vlakte van Sa lisbury de manoeuvres der zoogen. gemechaniseerde legerafdeelingen be gonnen, waaraan 200 tanks, gepant serde wagens, auto's met draadlooze installaties en 6-wielige transportwa gens deelnemen. De stoet dezer wa gens besloeg een lengte van niet min der dan 7 mijl. De manoeuvres wer den geopend met een aanval bij ver rassing door vliegtuigen. EEN ENOCH ARDEN VERHAAL. In het Duitsche dorpje Bellheim heeft zich een dezer dagen een E- noch „Arden geschiedenis afgespeeld. Dertien mar .geleden, dus in het eer- ner van het dorp te zijn gevallen. Hij is eerst thans weer teruggekeerd en kwam bij zijn eigen vrouw om een aalmoes vragen. De vrouw gaf 'hem brood herkende hem echter niet en toen hij bemerkte, dat zij inmiddels weer was hertrouwd, heeft de man zich verwijderd en is sindsdien niet meer te vinden. JUWEELENDIEFSTAL. D onderdagavond zijn dieven de Ka- Donderdagavond zijn dieven de ka mer van een rijke Oostenrijksche da me in een der groote hotels te O sten- de binnengedrongen en hebben sie raden ter waarde van 3 millioen frs. geroofd. VLIEGONGELUK Een radioamateur te Los Angeles zegt, dat hij een draadloos bericht heeft opgevangen, waarin wordt ge- meid, dat ér op zee een verlaten vliegtuig is gevonden met een red dingsboei, die een man en het lijk van een vrouw droeg. u HET SLAGVELD DER AMERI KAAN SCHE WEGEN. Blijkens statistieken van de Ame- rikaansche NationalAutomobile Chambre of Commerce hebben de auto's in acht jaar in de Ver. St. meer dooden gemaakt dan er in den we reldoorlog Amerikaansche soldaten zijn gesneuveld. De V. S. hebben in den oorlog '*120.050 man aan dooden verloren op den openbaren weg ver loren zij tusschen 1 Jan. 1919 en 31 Dec. 1926 onder autowielen 137.017 man. O UIT CHINA. Hongkong door een tyfoon getrof fen. Een tyfoon heeft de stad geteisterd. De overheid bang voor het instorten van de stallen op het militaire kamp van Cowloon, heeft 400 paarden en muildieren losgelaten, die voor een groot deel doodelijk verschrikt door de straten renden. Tot dusver zijn er twee Chineezen gewond. Een om nibus is owver geworpen, de tram- dienst is gestoord. EPIDEMIE, De kapitein van het s.s. „Sutlej", dat van Trinidad op weg naar Cal cutta te Durban binnenliep, rappor teerde dat een geheimzinnige ziekte 800 landverhuizers aan boord had .aan getast. Er kwamen reeds 16 sterfge vallen voor, de meeste na een ziekte van twee dagen. De havenautoritei ten zeggen, dat het een longziekte is. Ook heerschte er een geheimzinnige keelziekte. Het schip ligt in quaran taine. HEVIGE BRANDEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in de Brusselsche voor stad jette de reparatiewerkplaatsen van Ieger-automob.elen afgebrand. De werkplaatsen, die een oppervlakte van twee hectaren beslaat, is met de zich daarin bevindende auto's totaal ver nield. De schade bedraagt verschei dene millioeenen francs. Met moei te slaagde de brandweer, die in groo- ten getale aanwezig was, er in te voorkomen, dat aangrenzende ge bouwen mede in brand raakten. Van de gebouwen is niets meer overge bleven. Deze brand is de hevigste geweest, welke ooit te Brussel of in een der voorsteden der stad heeft gewoed. Boschbranden in Z.-Frankrijk. Volgens een bericht uit Nice aan de „Petit Parisien" hebben de bosch branden in de departementen Zes- Alpen en Var hun grootste hevigheid bereikt. Er worden vijf menschen vermist een herder is met zijn kudde in de vlammen omgekomen, boerderijen zijn afgebrand. De in Zuid-Frankrijk en op Corsia door den brand aangerich te schade beloopt millioenenen. Plet station Bastia, op Corsica, dat door het vuur was ingesloten, is vrijge maakt. sacco enVanzetti. Volgens een bericht uit New-York heeft de verdediger van Sacco en Vanzetti met een rechter van het hoo- ge federale gerechtshof onderhande lingen gevoerd, ten einde dit ge rechtshof tot ingrijpen te bewegen. Na afloop van zijn bezoek deelde de verdediger mede, dat de rechter de zaak nog bestudeert. De opwinding in de V. S. neemt voortdurend toe, zoodat reeds uitzon deringsmaatregelen afgekondigd zijn. De politie is aanzienlijk versterkt. In verband met de verwerping van het hooger beroep in de zaak Sacco en Vanzetti is in tal van steden der Ver. St., w.o. ook Chicago, in zeke ren zin de staat van beleg afgekon digd. De politiebeambten, wier ver loven zijn ingetrokken, zijn allen ge consigneerd. De openbare gebouwen staan onder verscherpte politiebewa king en te Chicago worden bekende radicale voormannen door de politie nauwlettend geobserveerd. Overal worden groote demonstra ties tengunste van beide Italianen ge houden. Door de politiechefs is in verband hiermede een order uitge vaardigd, welke voorschrijft onmid dellijk krachtdadig in te grijpen zoo dra de betoogingen tot excessen drei gen te leiden. Te Boston is de politie met 2000 man versterkt en zijn evdneens uitge breide maatregelen tegen mogelijke aanslagen getroffen. De eenige straal van hoop op uit stel van de terechtstelling van Sacco en Vanzetti schijnt thans nog gelegen in het beroep op het federaal hoogge rechtshof te Washington, behelzen de het verzoek tot herziening van het proces. Indien de heden naar het hof gezonden stukken bijtijds te Washing ton aankomen, indien zij 'in orde wor den bevonden en indien het federale hof op het verzoek ingaat, zal 'al thans een opschorting der executie worden gelast, teneinde een herzie ning mogelijk te maken. Intusschen nemen de gevangenis autoriteiten haar maatregelen, juist of geen nieuw uitstel mogelijk is. Een telegram uit Boston van giste ren (Dinsdag) meldt: Onmiddellijk na middernacht heeft de terechtstelling van Madeiros, Sac co en Vanzetti plaats gehad. De politie had zeer uitgebreide maatregelen genomen voor de bewa king van de gevangenis. Machinegeweren en zoeklichten wa ren opgesteld, om een eventueele po ging, om de gevangenis te bestor men, onmiddellijk tegen te gaan. Om '9 uur des avonds (Amerik. tijd) werden de drie gevangenen èr van in kennis gesteld, dat zij onmid dellijk na middernacht zouden moe ten sterven. Op de vraag, of zij geestelijken bij stand wenschten, gaven zij een weige rend antwoord. Sacco werd gisteravond nog door zijn vrouw, Vanzetti door zijn zuster bezocht. Onmiddellijk nadat dezen het doo- denhuis hadden verlaten, prriveepde de attorney generaal Reading. Tegen middernacht was alles voor de executie in gereedheid gebracht.- Om half twaalf 'waren de getuigen in het doodenhuis gearriveerd en on middellijk na middernacht werd met de terechtstelling een aanvang ge maakt. 2 minuten na middernacht werd al lereerst 'Madeiros de doodenkamer binnengeleid. Te 12 u. 9 werd hij door den dok ter ter dood verklaard. Daarna had de executie van Sacco plaats. Te 11 minuten over 12 betrad hij de kamer, en 12 uur 19 verklaarde de v dokter, dat hij overleden was. Een minuut later werd ten slotte Vanzetti binnengeleid en 12 uur 26 was ook zijn executie voltrokken. Sacco en Vanzetti schenen in hun lot te berusten. Plaatselijk flleuws HEUSDEN. Door de faculteit der Die- rengeneeskunde aan de Universiteit te Utrecht wordt een onderzoek ingesteld naar de reeds in Amerika bekende z.g, «Vrees- ziekte# onder honden. Aangezien deze ziekte in deze streek ook veelvuldig voorkomt, kunnen eigenaren dit onderzoek bevorderen door het beschikbaar stellen van dood of levend materiaal. De dierenartsen zullen daarbij zeker gaarne hunne bemiddeling verleenen. Yan het depót der Kon. Marechaussee te Apeldoorn is naar deze brigade overge plaatst de marechaussée van der Ham, ter vervanging van den marechaussée Veenen- daal, die tegelijkertijd te Budel werd ge- stationneerd. Yoor het eerst sinds zeer vele jaren vertrok van hier weer een processie ter eere van St. Bernardus naar Ulicoten. Daar de reisgelegenheid niet gemakkelijk was, maakte men gebruik van een autobus, die hier reeds een 20-tal pelgrims bevatte. Maandagavond werd in de beneden zaal van het café P. Verhejj de. eerste xlffemeene Ledenvergadering gehouden der Heusdensche Hengelsportvereeniging#, De opkomst der leden was buitengewoon groot, er gaven zich nog een 4 tal nieuwe leden op, zoodat het ledental de 60 is genaderd. Mede was tegenwoordig de Beschermheer der vereen., de EdelAchtb. Heer Burgemeester Van Eggelen. De Voorzitter van het voorloopig bestuur, de heer W. van Helden, heette de aan wezigen welkom, inzonderheid den Heer Burgemeester, die de benoeming van Be schermheer der vereeniging bereidwillig aanvaard had en memoreerde in 't kort het ontstaan van deze vereeniging. Hierna nam de EdelAchtb. Heer Bur gemeester het woord en deelde in de al lereerste plaats mede, gaarne het Bescherm heerschap van deze vereen, te aanvaarden, waarna hjj een woord van hulde bracht aan den iniatiefnemer van deze vereen, en zijn beste wenschen uitte voor de «Heusdensche Hengelsportvereen.c, daar by te kennen gevende, dat zy op zjjoe steun en sympathie ten allen tyde kan rekenen. Do toespraak werd met applaus begroet, waarop de Voorzitter den Burgemeester voor zjjne sympathieke woorden dankte. Hierna werd de agenda afgewerkt en las de Secretaris de notulen van de op richtingsvergadering, welke notulen onver anderd werden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens las de Secretaris de ontworpen statuten en huishoudelijk reglement, welke «rtikelsgewgze werden behandeld en vast- Te New-York is de politie met 7

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1927 | | pagina 2